a((e kant Kersttijd onder de muren van Rome. NEDERLAND Nijjiersütfiering „Looft den Heer” A GE INI AAN ONZE ABONNE’s dij verhuizing geve men direct het oude en nieuwe adres op aan ons kantoor Grootzand 55 Adm. BWSCOOPNIEUWS PREDIKBEURTEN BUITENLAND IN HET KORT Wijzigingen in vervoer Volleybal ft Ds. J. L. van Apeldoorn 45 jaar predikant ONlDEKKii^GSRElZEN PER RADIO! „SNEEKER NIEUWSBLAD” BOUMA, Leeuwarder weg 1, heeft ze Geen portvrijdom voor mil tairen meer Ha d Moed spee’de voor de kinderen Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusiers Toanielütflering Krite „Fryslan Ropt” en voor de ouderen Slypje de proefskoallen Simson en Delila. ZONDAG 6 JANUARI 1952. NED. HERV. KERK SNEEK. nam. en ’s avonds 5; Mr M. G. O. to G. 5; J. B. op 't F. Het Bestuur. De 14 aangezochte dames voor het se- lectleteam Zaterdag 5 Januari a.s. tra! nlng van 23 uur. De 14 aangezochte heren idem. Zaterdag 5 Januari a.s. training van 34 uur in de R.K. Meisjesschool Leeu- warderweg. De wedstrtfdrooster voor Zaterdag 12 Januari wordt Maandag 7 Januari be kend gemaakt. In een woning aan de Ruychrol laan in Den Haag is op Nieuwjaarsmoi gen in een kinderkamer brand ontstaat doordat een brandend electrisch kachel tje te dicht bjj een commode was ge plaatst. Een jongetje van zestien maan den an een meUie van twee-en-een-hall De Utrechtse Munt vierda Woens dag haar 50-jarig bestaan als staats bedrijf. In die tijd sloeg ze bijna 5 mil liard muntstukken, in 1951 alleen 575 millioen. Een onverhoedse stormvlaag rukte een incasseerder van v. Gend en Loos aan de Prinsesseweg te Groningen al zijn waardepapier uit de handen, 860 aan bankpapier ging de lucht in, hij vond met veel moeite 620 terug. Een slecht begin van 1952 voor deze man. Gedurende het weekeinde veronge lukten in de Ver. Staten zeven vliegtui gen met totaal 102 personen aan boord, van wie 49 werden gedood, en 37 wor den vermist. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Woudsend: 10.30 uur Ds. N. Benschop. Workum: 1.30 uur Ds. N. Benschop. DOOPSGEZ. GEMEENTE. IJlst: 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. Diaken - bevestiging). Voorm. 9.30 uur Ds. H. Sondorp. Bed. H. Avondmaal. Nam. 2 uur Ds. H. van Niel. Bed. H. Avondmaal. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. (Dankz.) VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Ds. Boonstra, van Franeker. GEREF. KERK. Oudega (W.): 9.15 en 1.30 uur de heer Smilde. De wielrijder S. I. uit Valthermond is op een gevaarlijk Kruispunt te Valthe onder een autobus geraakt. Hij over leed ter plaatse. Toen mevr. Hulsman aan de Ho- gendijk te Zaandam in haar keuken een gascomfoor, dat naast een petroleum stel stond, aanstak, raakte ook dat stel en daarna de hele keuken in brand. Zo wel man als vrouw kregen brandwonden doordat hun kleren vlam vatten, het negenjarig zoontje bleef ongedeerd, doordat een voorbijganger kordaat de voordeur intrapte en het kind in veilig heid bracht. Op het kruispunt Zweeringsweg— D. W. ter Kuilestraat te Enschedé is de bromfietsrijder A. D., wonende Goolka- tenweg, aangereden door een personen auto. De 36-jarige echtgenote van de neer D., die bij haar man achter op de bagagedrager zat, kreeg hierbij dusda nige verwondingen aan het hoofd, dat z(j ter plaatse overleed. F n kindje van twintig maanden van de familie Van H in St. Jacob nabij Roermond, trok in een c cwaakt ogen blik een pan kokende melk omver, waar door het ernstig gewond werd. Het kind is naar het St. Laurentiusziekenhuis overgebracht en .’car overleden. Te Ermelo is op 76-jarlge leeftijd overleden prof, dr Ph. Kohnstamm, oud- hoogleraar in de warmteleer, later in dt paedagogie. Hij was een zeer gezag hebbende figuur op velerlei terrein. In de buurtschap Daarle bij Hel lendoorn slipte ten auto, bestuurd door de heer J. Voerknecht uit Vriezenveen. De wagen reed in volle vaart tegen een boom. Een kleinkind van de bestuurder, een meisje van anderhalf jaar, werd gedood. ADVENTSKERK (Zevende-üag’s Adventisten). Sabbat (Zaterdag) Kerkdienst 14.36 uui Gebouw Nieuwbuurt 31. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 8.30 uur Ds. N. Benschop; 2.30 uur Leesdienst. I syn léste f jouwer nümers en doe tankte I de foarsn.ter net allinnich foar de greate bilangstellirg, mar foaral ek foar de greate oandacht. Dêrnei sleat hy mei tankbea en doe waerden de prizen fan 'e forlotting oan ’e winners ütrikt. Looft den Heer kin mei fornoeging op dizze joun werom sjen. Folie leden binne nei Kanada tein, mar op dizze Nijjiersdei hat it wol bliken dien, dat der noch wol sa folie goede sjongers oerbleaun binne, dat it koar wer üt de ünderwal wei- komL In Amsterdam er den Haag zijn Woensdagavond op verschil].nde plei nen door de jeugd massa’s oude kerst bomen in de vorm van brandstapels op geruimd. De politie hiel-5 een oogje in 't zeil, opdat het er ordelijk bjj toeging. Alleen in Den Haag waren 40.000 kerst bomen bijeengebracht. De 60-jarige metselaar J. Ruesink is Woensdagavond omstreeks half acht voor zijn woning te Varsseveld door een onbekende met een knuppel neergesla gen. De aanvaller heeft daarna de met selaar het geld dat deze in zijn zak hcd (ongeveer f 1500) ontfutseld en is er vandoor gegaan. De 58-jarige W. A. T. B. wilde te Amsterdam bij de tramhalte Ceintuur baanVan der Helststraat op een reeds rijdende tram springen. Hij botste daar- bn tegen een man, die op de vluchtheu vel stond. B. kwam daarbij te vallen en geraakte order de bijwagen. Toen de brandweer de tramwagen had opgevij zeld. bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. AERE PERENNTUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. Nieuwjaarsavond is te Leeuwarden bij de Baljeestraat aan de Willemskade een auto uit Drachten te water gereden. Van de drie inzittende jongelui verdronk de 18-jarige T. v. d. Werf, de 18-jarige R. J. de Groot verkeerde in gevaarlijke positie, doch door zijn hoofd boven wa ter te houden tijdens reddingspogingen, slaagden omstanders er in zijn leven te behouden. De chauffeur had een shock opgelopen. e.s. 51 het vierbandentoestel U door de wereldaether brengt. Wat is interessanter dan gezeten in Uw gemakkelijke stoel deze winter te vertoeven in de grote wereldcentra, te flitsen naar Londen en New York, naar Leopoldsville of Montreal Koopt een „RESKA” e.s. 51 en wordt wereldreiziger in clubfauteuil Met „RESKA” e.s. 51 lang, midden, visserij kort in een handomdraai (adv.) I Een grote internationale petrole um maatschappij, die o.a. grote belan gen op Sumatra heeft, heeft de levering van 304 geprefabriceerde woningen voor Sumatra opgedragen aan de N.V. v.h. A. Kingma en Zn. te Leeuwarden. De levering moet plaats vinden in de maan den MaartJuli van dit jaar. De motorrijder J. v. R. uit Njje- veen is ter hoogte van de openbare la gere school aldaar, tegen een vracht auto gereden. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij enkele uren later is over leden. Oudejaarsnacht hebben jongelui in Britsum de ruiten van alle woningen, behalve waar zieken of gebrekkigen waren, gewit, zodat op Nieuwjaars morgen de huisvrouwen het druk had den met het reinigen. f' Nu er op 7 Januari wijzigingen in de dienstregelingen ’an de N.S. komen, hebben ook de autobusdiensten in onze omgeving wijzigingen met ingang van die datum ingevoerd. Zo heeft de Z.W.H. enkele verbeteringen in zijn diensten aangebracht, terwijl de N.T.M. o.a. een uurdienst SneekHeerenveen v.v. invoerde en ook de duur van de rit iets wordt verkort. Op Zondagen is de dienst Leeuwarden—Sneek uitgebreid. Een pas getrouwd vrouwtje, mevr. Anne Tewnion, strompelde een huls in Rannoch (Schotland) binnen om te ver tellen, dat haar man en nog twee andere personen waren omgekomen bij een po ging de 1200 m hoge berg Ben Alder te beklimmen. Een grote uitslaande brand heeft aan het Binnen Damsterdiep te Gronin gen een 17e eeuws huis, dat door twee families bewoond werd, voor een groot deel verwoest. De oude gevel kon geluk kig behouden worden, zodat het perceel gerestaureerd kan worden. De brand ontstond doordat een kerstboom in brand raakte. Vorige Zaterdag zijn twee ter dood veroordeelden uit de gevangenis van Amiens ontvlucht. Nieuwjaarsdag zijn ze weer gepakt. Het waren de Belg Meu- rant, die in November 1945 de gravin Sauty de Chélon met een nylonkous ge wurgd had en de Fransman Courtin die een dubbele mocrd had gepleegd. Tijdens het Nieuwjaarsweekeinda zjjn in de Ver. Staten 1300 mensen door verkeersongelukken, branden enz. om het leven gekomen. Tijdens een voetbalwedstrijd te Glas gow zijn elf spelers gearresteerd. Acht vrouwen vielen flauw. En dat allemaal omdat de scheidsrechter een verkeerde beslissing zou hebben genomen. Alle politieagenten salueerden toen de zwarte auto van de burgemeester van Coventry door de stad reed. Zij wis ten niet, dat er een dief achter het stuur zat. De gestolen wagen werd ’s nachts aan de kant van de weg terug gevonden. Tfldens een verblindende sneeuw storm is prins Wilhelm van Zweden met zijn auto tegen een mijlpaal gereden bjj een kruispunt ten Zuiden van Stock holm. De 67-jarige prins werd licht ge wond, maar z$jn beide Franse passa giers waren er erger aan toe. Madame de Tramcourt, oe eerste hofdame, werd zwaar gewond en overleed in het zie kenhuis. Haar secretaresse, mademoi selle Goa Diturbide, werd eveneens zwaar gewond. De prins was zeer ont daan door het ongeluk. Geruchten, dat de prins in Frankrijk in het geheim zou zijn getrouwd met madame de Tram- court, na zijn scheiding in 1914 van een Russische groothertogin, z(jn nooit be vestigd. Donderdag 10 Januari. Feestavond Buurtver. Maple Leaf”, in Ami citia, ’s avonds 8 uur. Woansdei 9 Jannewaris. Skaekkriich to Skearnegoutum. 10 Ore by Widd. Osinga. Met ingang van 1 Januari 1952 is ,t portvrijdom voor de verzending van briefkaarten in het binnenlands verkeen door Nederlandse militairen hier te lan de, ingetrokken. Met ingang van die zelfde datum is ook het verlaagde tarief naar Nederlandse militairen in Oost en West niet meer van kracht, evenmin als het portvrijdom voor sommige stukken van militairen naar die gebieden. De bestaande regelingen echter voor het postverkeer met <ie militairen van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties in Korea en de militairen aan boord van het oorlogsschip van de Ko ninklijke Marine, dat in de Koreaanse wateren vertoeft, blijven ongewijzigd van kracht. t Vrijdag 4 t.e.m. Maandag 7 Januari. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Simson en Delila”. (H). Op de voetstappen van Petrus. Onuitputtelijk is Rome aan herinne ringen aan een verleden, dat ons niet minder .iets te zeggen heeft dan de Ro meinen want zo willen de Inwoners van Rome vandaag nog genoemd wor den. Het hart van Rome is wel de Mons Capitolinus, de heuvel, waarop het Ca- pitool stond, de tempel van Juppiter, waarvan de machtige sokkel nog steeds te vinden is, aan de Zuidrand van de berg. Zelfs de beroemde bronzen wolvin, die Romulus en Remus voedde, zij staat er nog steeds, op die berg, al bijna 25 eeuwen. Steil rijst de Capitolijnse heuvel aan de Zuidzijde op uit de vlakte van het Forum. Daar was ook de Tarpeïsche rots, waarvan ter dood veroordeelde landverraders in de diepte werden ge worpen. Heel in het begin, toen Rome nog een verzameling van dorpen was, elk op een der zeven heuvelen teruggetrokken, gin gen de vrouwen uit het Capitolijnse dorp met hun kruiken het steile bergpad af naar de bron, die onder aan de voet uit een spelonk ijskoud water deed opwel len. Later verwijdde men de spelonk en holde in het zachte gesteente een bron- huis uit, lange tijd de trots van de Ca pitolijnse gemeente. Maar eindelijk brak de tijd aan, dat Rome wereldstad werd. Nu haalde men het water met gewel dige aquaducten van ver uit de Apennij nen, en al de ruimte tussen de zeven heuvelen raakte met straten en huizen dicht bezet. Het oude bronhuis paste niet meer bij zulk een stad, waar dag en nr ht de fonteinen klaterden In mar meren bekkens, voor elke Romein ge- T. to B. ƒ2.50; S. v. d. W. to R. ƒ5; A. H. to B. 2.50; G. de B. to L. 10; B. E. to W. ƒ2.50; kollekte Frysk Boun om Utens, A’dam 173.02; koll. Studlnte kongres Frjentsjer 65.01. Foarige for- antwurding 403.19. Meiinoar 897.72. Oerskriuwlngen kinne dien wurde op gironümer 575033 fan Penningmeester Onderwijsfonds van de Prov. Underwiis- rie fan Fryslan to Menal bum, Fr. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: 9.30 uur Ds. J. Lever, van Sijbrandaburen; 2.30 uur Ds. J. Lever; 5 'ur Ds. E. N. van Loo. Z. 16. Zuiderkerk: 9.30 uur Ds. E. N. van Loo. Z. 16; 5 uur Ds. G. J. de Leeuw. Oosterkerk: 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw. Z. 16. DRYLTS. Foar sahwat in folie seal h&ldde it Kristlik Mingd Koar „Looft den Heer”, direkteur de hear J. Nauta, in sjongütfiering yn it Gebou. Nei it sjongen fan Ps. 138 1 en gebet iepene de foarsitter de hear H. Wierda de joun mei in koart iepenings- en wolkomst- wurd. Dêrnei song it koar tige fortsjint- lik fjouwer nümers, hwerfan foaral: „Op de baren" fan Zwager en „De jager en het haasje” fan Zelter mei greate fol dwaning biharke binne. As fariaesje kamen der doe twa forloofde pearen op it podium foar de wedstriid 2X1 1, Onder lieding fan J. Andela. Looft den Heer song doe wer fjouwer nümers, nei in lyts skoft mei thé en in forlot ting folge troch de opfiering fan it Hol- lénske blijspul yn twa bidriuwen: „Van Zuinigheid en Wijsheid”. It koar die dit mei eigen krêften en dizze acht ama teurs fortsjinje grif in wurd fan tank foar de wize hwerop hja it stik fortolk- ten. It waerd troch de oanwêzigen mei great nocht folge. It koar joech hjirnei BAPTISTEN GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Ph. Lindeman. ’s Avonds 7.30 uur Jeugd van 1316 jaar; ’s avonds 8 uur Jeugd voor oude ren. Vrijdagavond 8 uur Bijbellezing en bidstond. Het is al weer vele jaren geleden, dat de grote regisseur Cecil B. de Mille van zich deed spreken. Zijn kracht lag voor al in een bijzonder knappe massaregie. Hij blijkt intussen nog lang niet te heb ben afgedaan; want thans wordt door hem uitgebracht een film over het bij bels verhaal van de richter Simson. Deze film van de Mille, die jaren ge leden reeds films over bijbelse historie maakte, wij denken aan „De tien gebo den” en „Het teken des Kruises”, wordt van Vrijdag af in het Amicitia Theater vertoond. Ruim 15 jaar liep de Mille reeds met het idee van deze verfilming rond en wat hij tot stand heeft gebracht mag tot het meest opvallende in zijn loopbaan worden beschouwd. Het succes dat deze film over de gehele wereld dan ook had was overweldigend en wij geven hierbij enige feiten over de vertoningen van Simson en Delila in het buitenland: New York: Première in twee theaters van Paramount. Gedurende de eerste vier weken zagen meer dan 500.000 mensen dit gigantische werk. Londen: In elk theater waar de film In Londen liep bezochten gemiddeld 22.000 mensen deze bioscopen en werd elk record gebroken. Zurich: Vijf weken in het grootste theater van Zurich avond aan avond uit verkocht. Ook in ons land viel deze film een ge weldige belangstelling ten deel. Tot dus ver zagen in ons land meer dan 1 mil lioen bezoekers deze film reeds. De ge schiedenis van Simson is voldoende be kend en hierover zullen wij dan ook niet uitweiden, doch de grandioze wijze van verfilming dient u te zien. In de hoofd rollen: Hedy Lamarr, Victor Mature en George Sanders, en verder enige duizen den anderen. Wij mogen er nog op wij-, .zen, dat in verband met de grote lengte' van de hoofdfilm de prijzen zijn ver hoogd en thans 1.50, 1.20, 1. 70 cent bedragen. Tegen de 24-jarige werkloze J. v. d. M. werd te Amsterdam 1 jaar en 4 maanden geëist omdat hij uit een mu seum een antiek gouden Egyptische ring en armband had gestolen. De ma- teriaalwaarde was 3000 het gesto- lene was bovendien uniek maar hij verkocht het voor 45 en kocht daar voor ondergoed. De koninklijke familie zal waar schijnlijk tot midden Januari in Sankt Anton blijven. De Mons Capitolinus werd het sym bool van Rome’s heerschappij. Daar was nu geen plaats meer voor vrouwen met waterkruiken. En het bronhuis bleef niet langer het verzamelpunt van elk, die het nieuws van de dag wilde horen. Neen, het werd er stil, angstig stil. Want het bronhuis heette voortaan „Career”, de kerker. De toegang werd vernauwd, en halverwege werd er een kunstig gewelf van enorme steenblok ken in geslagen, zodat het door een vloer in twee gedeelten werd gescheiden. Mocht in het bovenste gedeelte het daglicht schemerig binnen treden, het onderste gedeelte bleef in eeuwige duisternis ge huld. Midden in het gewelf was een ron de opening uitgespaard, waar juist een menseljjk lichaam door kon. En hierdoor werden nu en dan de ongelukkigen ge worpen, die veroordeeld waren de hon gerdood te sterven. In de volksmond heet dit somber hol „II Carcere Tullia- no”, naar de Etruskische vorst Servius Tullius, die eens over Rome heerste en tijdens wiens tyrannie de kerker zou zijn ingericht. Maar dat is maar een fabeltje. Hoevelen het gruwelijk vonnis van de hongerdood in de Career hebben onder gaan weten wij niet, ook al omdat het er doorgaans geheimzinnig toeging. Als er één of meer veroordeelden in het hol waren geworpen, ging de wacht elke ochtend na, of het t(jd was onderin op ruiming te houden. Dat ging heel een voudig; men opende een zwaar getra lied hek in de wand, waarachter men water hoorde ruisen: de grote onder aardse beek of Cloaca, die alle onge rechtigheden uit Rome naar de Tiber spoelde. Daar werden de ontziedde lichamen in geworpen, om later in de Tiber weer op te drijven. Dit geschiedde ook met het lijk van Jugurtha, koning van Numidië. Deze ge slepen, uiterst bekwame woestijnvorst, wist zich door moord op een halfbroer op de troon te plaatsen, en zich van het jaar 112 tot 106 vóór Christus tegen de Romeinse legers te handhaven, die tegen hem werden uitgezonden. Tenslotte viel hij de Romeinen in handen, nadat h(j eerst nog gehoopt had bjj de koning van Mauretanië bescherming te vinden. Ge zien de smaad, welke hij de Romeinen had aangedaan, rustte men niet voor men hem achter de zegekar van Sulla door Rome had laten lopen, bij wijze van hoon, gesierd met de tooiselen van zijn waardigheid. Maar nauwelijks was aan deze wraakoefening voldaan, of een nog vreselijker behandeling wachtte hem: in de Career geworpen te worden. Uitvoe rig beschrjjft Sallustius, de geschied schrijver v. d. Jugurthijnse oorlog, ons de tragische slotscène. Men nam zich geen tijd, Jugurtha te ontdoen van zijn siera den: de oorringen werden hem gewoon uit de oren gescheurd. Naakt wierp men hem door de opening naar beneden, en de soldaten, wie opgedragen was toe te zien dat Jugurtha zijn lot niet zou ont lopen, kortten zich de tijd met spotten de vragen. Jugurtha echter toonde zich zijn verleden waardig, en berustte kalm in zijn lot. Zonder één klacht geuit te hebben stierf hij op de zesde dag. Nu, wij kunnen misschien medelijden met hem hebben, maar hjj had het mis schien eerder verdiend dan vele anderen, wier ogen de grauwe, vochtige wanden van de Career, als het laatste van deze wereld hadden gezien. Toch, in de Kei zertijd, verzachtten de zeden zich, in die zin, dat men er wel terdoodveroordeel- den in opsloot, maar niet in ombracht. Veroordeelden, waarvan men er zich veel aan gelegen liet liggen, dat zij niet ont kwamen. En daaronder behoorden ook Christenpredikers, ja, zelfs een apostel: Petrus. Zo wil het althans de overleve ring. Geen wonder, dat de Carcere Tulliano een der meest bezochte bede vaartplaatsen van Rome is. Daar, waar een stenen trap van buiten af naar de ruimte boven het gewelf voert, is een holte in de rots te zien, zo groot als een mensenhoofd. Petrus zou dit gat met zijn hoofd hebben geslagen, toen een ruwe soldaat hem tegen de rots wierp, met het doel hem te verwonden. Maar door tussenkomst van God week de rots en Petrus bleef ongedeerd. Tegenwoordig behoeft men niet meer door de ronde opening te gaan, om ook de onderste verdieping te bereiken: men heeft nu een wijde stenen trap aange bracht, waarlangs men zonder kleer scheuren geheel beneden kan komen terwijl er volop licht brandt. En dan ziet U een andere herinnering aan Pe trus: een stenen paal met ketenen, waar niet alleen hij, maar ook twee bewakers waren vastgeklonken, gelijk dit vroe ger de gewoonte was als het kostbare gevangenen betrof. De legende wil, dat hij beide bewakers bekeerde, doch geen water had hen te dopen. Hij stampte op de stenen vloer, en meteen ontsprong er een bron aan zijn voeten. Deze bron is er nog, vlak naast de paal, en omgeven met een lage, stenen ring. Veel later heeft men er ook een altaartje aange bracht, om op ben"’' ■- <in„en de nage dachtenis van Petrus te eren. Zondag 6 Januari. Dr. J. W. v d. Zijpp, Stations straat 2. Telef. 2526 (b.g.g. no. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. Apotheek: K. G. Postma, Oos- terdök 65. Voor de Wijkverpleging heeft dienst Zuster R. Posma, Willem de Zwijgerstraat 88 en voor de Kraamverpleging Zuster IJ. Kramer, Stations straat 4. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. Het legendarische maanraket is een boemeltrein vergeleken bij de duizeling wekkende snelheid waarmee „RESKA” noeg ‘om~erzich dagelijkZi/te badem JUTRIJP—HOMMERTS. Zondag 6 Januari a.s. zal het 45 jaar zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot ds. J. L. van Apeldoorn, emeritus predikant van Boornbergum en Kortehemmen en thans wonende te Wapenveld, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Van Apeldoorn werd 26 Januari 1882 te Enter (gemerine Wie reen), waar zijn vader toen pred.kant wks, geboren. Zijn vader stond a.er nog te IJlst, Tzum en vele jaren te utrijp Bcmmerts. De ju bilaris bezocht het stede.'ijk gymnasium te Sneek en studeerde vei volgens aan de Rijks Universlteit te Gr< ningen. Nadat cand. Van Apeldoorn in 1906 door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk verbond hij zich 6 Januari wan het daaropvolgend jaar aan zijn eerste gemeente Peize in Drenthe. 15 November 1911 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Noordbroek, vanwaar hij 16 Januari 1913 naar Belllngwoidu vertrok. 22 No vember 1922 verbond ds Van Apeldoorn zich aan zijn vierde er laatste gemeente Boornbergum rn Kortehemmen, welke hij diende tot 1 Mei 1947, toen hem na 40 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. In de jaren, welke de jubilaris te Boornbergum heeft ge staan kwam te Kortenemmen het prach tige gebouw van de arbeidersgemeen schap der Woodbrookers tot stand. Vele jaren was hij secretaris-penningmeester daarvan. In 1944 werd ds. Van Apel doorn door de S.D. gevangen genomen en naar het concentratiekamp te Neu engamme getransporteerd. Toen Ham burg op het punt stond om bevrijd te worden, werd ds. Van Apeldoorn op transport gesteld naar Gardeleben. Hij wist echter te ontsnappen. De overigen van dat transport kwamen om. 20 Mei 1945 kwam ds. Van Apeldoorn weer in zijn gemeente terug. Hij was toen der mate verzwak', dat hij geruime tijd zijn werk niet kon waarnemen. JUTRYPHOMMERTS. Groatfol minsken wie it lokael to Jutryp Ntfjlers- joun, doe’t de krite har jierlikse ütfie- ring joech. De finsterbanken sleten fol, wylst in hiel soad de hlele joun stean moasten. Lykwols wie it müsstil en de Heder Sip Gerbrandij hie it dan ek net swier. Nei in wolkomstwurd hold er in treflike speech, hweryn’t er it omtin ken frege foar it eigene, dit is it Fryske. De toanielploech brocht doe it fleurige stik „Meester Simon” fan Y. C. Schuit maker oer de fuotljochten. Dit stik, dat ynstudearre wie ünder de bitüfte lieding fan de regisseur J. Muurllng, waerd bést spile, hwat üt it meilibjen tidena en de ovaesje nel it stik ek wol to merkbiten wie. Dat ek it wurk fan Muurling tige wardearre waerd, blykte üt de ovaesje, dy’t hy apart noch efkes yn üntfangst nimme moast. Frou Muurling krige blom men oanbean. Foar de öfwikseling soar- gen in stikmannich famkes, dy’t 2-stim- mich ünderskate kampferskes nel foaren brochten. Ek it mülharpklubke wie wer tige op dreef en fansels wie it jodeljen en de gedichten dy’t foardroegen waer den wer bést. Yn ’e skoften hold J. Gaastra de fleur der yn mei akkordeon- muzyk. Oan it ein waerd noch in kol lekte hélden foar de proefskoallen, dy’t sahwat f 15 opbrocht. Nei in koart slüt- wurd fan de lieder gyngen de oanwêzi gen om sahwat healwei toalven wer optein nei hüs ta. jaar werden met brandwonden In be wusteloze toestand naar het Jullana- ziekenhuis overgebracht. Er is geen ge vaar voor hun leven. OOSTHEM. Op de avond van Nieuw jaarsdag gaf „Héld Moed” ook nog een uitvoering voor ouderen. Leider van deze bijeenkomst was de heer D. Lam- mertsma. Nadat met corpsbegeleiding Ps. 138 1 gezongen was, volgde gebed «n een welkomstwoord van de leider. Deze sprak zijn vreugde uit over het feit dat het aantal bezoekers zo groot was dat de school hen nauwelijks kon bevatten. Hierna werd een aanvang ge maakt met een wel zeer afwisselend programma. Allereerst een paar mooie nummers muziek, daarna volgde een voordracht van de heer W. Altena van Makkum. Deze kunstenaar, die voor het eerst in Oosthem optrad, oogstte veel applaus. Muziek, voordracht en samen zang brachten een fleurige stemming te weeg, die haast niet onderdeed voor die der kinderen op de mlddagultvoering. In de pauze was er nog een verloting om prijzen, die door corpsleden beschik baar waren gesteld. Het was al na mid dernacht toen de leider allen in harte lijke bewoordingen dank bracht voor het welslagen v. d. avond. Gezamenlijk werd de Avondzang gezongen. De heer Lam- mertsma eindigde met dankgebed. Na de sluiting werd de uitslag van de ver loting bekend gemaakt, en konden 26 gelukkige winnaars een prijs in ont vangst nemen. Ook deze uitvoering is prima geslaagd. Tredde forantwurding, oant 31 Desim- ber 1951: D. Z. to D. 30; Tsj. H. to B. 10; Dr J. J. L. to H. 10; F. S. to H. 2.50; H. F. de B. to B. 2.50; H. K. to S. ƒ5; P. Gr. to B. ƒ2.50; F. W. O. to Den H. 2; Marijke en Klaske to H. ƒ5; M. J. de J. to L. ƒ2.50; J. H. T. to M. ƒ10; K. B. to H. ƒ10; Tsj. B. to S. Intussen heeft Petrus hier zjjn einde niet gevonden; de traditie zegt, dat hij gekruisigd werd met het hoofd omjaag, daar hij zich niet waardig achtte op de zelfde wijze te worden gemarteld als Christus. Het geschiedde op de renbaan aan de overzjjde van de Tiber, en zijn lijk werd begraven in het graf, dat een wel gesteld Romein ter beschikking had ge steld, niet ver daarvandaan. Boven dit graf liet naderhand Helena, de gemalin van keizer Constantijn, de Sint Pieters kerk bouwen, de zetel van Rome’s bis- schop, de stedehouder der Christelijks Kerk. Zo althans wil het de leer der Rooms-Katholieke Kerk, en, het dient gezegd, de wetenschap der spade komt de juistheid der feitelflke gegevens hoe langer hoe meer bevestigen. Waarom nu deze afdwaling van de catacomben? Omdat wij anders niet zouden kunnen begrepen, dat deze on dergrondse dodensteden zo nauw samen hangen met de geschiedenis der Christe lijke Kerk. Immers, tot aan de dag, dat keizer Constantijn de Christenen vrijheid van godsdienst toestond, waren de ca tacomben de enige plaatsen geweest, waar de Christenen ongestoord bijeen konden komen. Niet, dat deze samen komsten de Christenvervolgers onbe kend waren; het was echter een oude, door ieder geëerbiedigde Romeinse zede, de graven ongemoeid te laten en de doden niet in hun rust te storen. In de catacomben waren tevens ook vele Christenen bijgezet, niet alleen marte laren van het geloof, al waren die dan ook zeer talrijk onder de vele vervol gingen, de laatste geschiedde zelfs nog in hel jaar 303. De begeerte, de bezit tingen van vermogende Christenen te kunnen confiskeren, was vaak eerder de aanleiding dan fanatisme. Al spoedig werd het de gewoonte der Christelijke voorgangers, geliefde afge storvenen, die het slachtoffer van hun geloof waren geworden, op hun sterfdag te gedenken door een samenkomst bij hun graf in de catacomben. Uit deze bij eenkomsten groeiden langzamerhand wekelijkse diensten, zodat de catacom ben tenslotte één grote kerk vormden, waar talloze opschriften, boven graven, langs wanden en plafonds van grafka mers aangebracht, in een oneindige reeks de lof des Heren verkondigden en opwekten tot volharding; men leefde sterk in de verwachting, dat Christus zéér spoedig zou wederkeren en een nieuw Rijk vestigen. Zo ontstonden diep onder de aarde rondom Rome, in de eeuwen tussen Petrus’ optreden in Rome en het Edict van Milaan, in het jaar 312, de schatkamers der oud-Christelijke kunst. Over deze schatkamers en hun lotge vallen de volgende keer. H. Halbertsma. 3.50; E. V. d. M. to L. 5; W. E. to ƒ2.50; W. T. B. to W. ƒ5; M. S. K. to B. ƒ2.50; H. S. de J. to H. ƒ2.50; S. v. T. to D. ƒ2.50; H. v. d. F. op 'e S. ƒ2; C. E. to H. ƒ6.50; K. S. de B. to S. ƒ2.50; R. G. B. to B. ƒ5; R. de B. to S. ƒ5.R. O. to D. ƒ5. J. L. op ’e S. ƒ10; J. W. to O. ƒ10; H. LEGER DES HEII.8, Kleinzand 20 Zondag: 7.30 uur Bidstond; 1') uur Hei- ligingsdlenst; 7 uur Openluchtsamen komst Ged. Pol; 8 uur Verlossings- samenkomst o.l.v. Kapiteins Van DeursenVeldkamp. Jeugddiensten': Zondag 12 u. Bijbel klas; 2 uur Zondagsschool; 5 uur Openbare Jeugddienst. NED. HERV. KERK. Folsgare: 9.30 uur Ds. J. Steenhuizen. Bevestiging Kerkeraadsleden en Voor bereiding H.A.; 1.45 uur Ds. J. Steen huizen. Heeg: 9.30 en 1.30 uur Ds. Schoenmaker. Oppenhuizen: 9 uur Ds. D. C. C. Stap. Bevestiging Kerkeraadsleden; 1.30 uur de heer H. Kooistra, Evangelist te Zorgvlied (Dr.) Oudega: 1.30 uur Ds. van Dullemen. Sandfirden: 9.30 uur Ds. van Dullemen. Woudsend: 9.30 uur Ds. Kranendonk. (Bev. Kerkeraadsleden); 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtum: 10 uur Ds Brink. Bevesti ging Kerkeraad. IJlst: 9.30 en 2 uur Ds. Albada. OOSTHEM. Op Nieuwjaarsdag heeft onze Chr. Muziekvereniging „Héld Moed” voor de kinderen van ons dorp en die uit Abbega en Folsgare een uitvoe ring gegeven met medewerking van de heer Jorna uit Sneek met zijn Poppen kast. De heer M. Canrinus opende deze bijeenkomst en kon aan pl.m. 150 kin deren, die ondanks het ruwe weer wa ren opgekomen, een hartelijk welkom toeroepen. Hierna werden door het corps drie nummers muziek gegeven, waarvan de kinderen genoten. Toen kre gen ze de eerste vertoning van de pop penkast te zien, welke zozeer in de smaak viel, dat’ ze gierden van het lachen. Na de pauze nog twee nummers muziek en voortzetting van de poppen- kastvertoning met weer hetzelfde resul taat. Aan het slot bracht de directeur van „Héld Moed”, de heer C. Kasper sma, de kinderen dank voor de stille aandacht waarmee ze de muziek had den beluisterd. Hulde aan de jeugd. Om vier uur werd deze prachtmiddag ge sloten. Thuis kregen de ouders in kleu ren en geuren een uitvoerig verslag der kinderen over wat ze hadden genoten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2