Signaal voor leiders staat op veilig Fan de ABDIJSIROOP fml Vet vevUen. KAPPIE in de ingewanden der aarde HOESTU sNACHTS? PSNITSER FEMERK GEVONDEN VOORWERPEN Belangrijk treffen in 2 A ’tGaat waer gewoon... Burgerlijke Stand „SNEEKER NIEUWSBLAD” TWEEDE BLAD VRIJDAG 4 JANUARI 1952 Skriuwen oan 'e Steaten Woudsender Sportvereniging Vergeten Juwelen Ka’enders Dorpsbelangen en IJswegen centrale Nijland INGEZONJLN Is dit de dank van de jeugd van de Noorderhoek Het bestuur v.v. Black Boys. UW HOEST Gedu'd beloond Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen Neem een doos echte VALDA Pijnen en klachten - ook nog slapeloze nachten Door steeds kwellende Rheumatische Pijnen... Uitvoering Excelsior 37 en In de res. 2e klas A ontvangt Black Programma Friese Voetbalbond. 1 PHILIA. 4 A. f. S. 27 van de strijd om de top dan onver zwakt voortduurt. G.A.V.C. blijft ook meedoen, nu Tijnje op bezoek komt. Bij de KooiLemmer on HarlingenJubbe- ga is het krachtsverschil zo gering dat we een voorspelling in de pen houden. De reserves. SNEEK. Dinsdagmiddag nam de heer B. de Jongh, sedert 1843 werk zaam ter secretarie dezer gemeente, afscheid. Wij wensen de krasse grijs aard nog menig jaartje welverdiende rust Zeer geachte handendrukkers Van het jongste Oudejaar: Houdt die goeie geest in ere, B1 ij f t zo prettig voor elkaar. Zeergeachte p.f.-schrijvers In visitekaartjes-trant: Reikt Uw naasten alle dagen (Met en zonder pen) de hand. Zeergeachte naaste buren Op een kort Nieuwjaarsbezoek: Kijkt nog eens een keertje vdker (Met of zonder glas) om d’ hoek. ten op de „Kraak”. „Ik zie ze nooit weer terug”, dacht hij. „Ik vond dat mannetje Habbe Kratsch direct al raar. Die was vast niet wijs. Misschien zijn ze nu allemaal al veron gelukt De meester zuchtte zwaar en keek toen met z’n kijker de zee af, missschien al wel voor de honderste keer. de zwartjes iets hoger aantippen. Voor de 3e klas A speelt L.S.C. 3 aan de Leeuwarderweg tegen het derde van F.V.C. Hier trekken o.i. de blauwwitten aan het langste eind. Zaterdagmidda gvoetbal. Oranje Nassau krijgt een lastige te genstander aan Heeg. De gasten zijn nl. niet voor de poes, maar als de Oranje mannen hun goede (en oude) vorm vin den behoeven ze toch niet te vrezen. De andere kopploeg Blauw Wit krijgt be zoek van D.W.P. Deze ontmoeting moet de thuisclub kunnen winnen. niet ene schip!” „We hebben toch armen aan ons lijf?” zei Kappie. „Die gebruiken we als roei spanen!” „Net wat ik gedacht had", zei de maat „Nu ik de zee weer zie, ben ik weer ge rust, hoewel die schelp me niet bevalt!” Intussen zat de meester maar te wach- Wanneer er wedstrijden zijn op ons terrein, dan mag de jeugd gratis op het terrein, en zie hier het resultaat. Zon dagmorgen zou het terrein in orde ge maakt worden voor de wedstrijd tegen Jubbega. De deur van de kleedkamer was opengemaakt, een ruit kapot gesla gen, de kachel op de kop gezet en vol water gegooid, W.C.-ton er in geleegd, en in het water gegooid. En bleef het nu maar bij deze ene keer, maar neen, dit gaat geregeld zo. Jongens, dit is verre van sportief, dit is gewoon erger lijke baldadigheid. Weten jullie wel, dat dergelijke vernielzucht ons jaarlijks veel geld kost, en omdat er bijna geen geld is, moeten eigen leden dit weer herstellen. Wij doen dan ook een drin gend beroep op jullie, en op de ouders van de jeugd in de Noorderhoek: houdt een oogje in het zeil, zodat wij in dit nieuwe jaar gespaard mogen blijven voor dergelijke baldadigheid. Reserve 2e klas A: Sneek 4R.E.S. 2, W.Z.S. 2Friso 2, BI. Boys 3C.A.B. 2, L.S.C. 4—De Kooi 3. 3e klas A: C.A.B. 3W.Z.S. 3, Blauw huisSneek 5. 3e klas B: Friso 3W.Z.S. 4, Blauw huis 2Sneek 6. Junioren (Hoofdafd.): L.S.C.-—Zwaag- westeinde. Ie klas A: SneekR.E.S. 2e klas A: Sneek 3L.S..C 3. W.Z.S. 2—Sneek 2, R.E.S. 2—L.S.C. 2. Zaterdagmiddagvoetbal. Ie klas A: OeverzwaluwenO.N.S. 2, Bolswardia Woudsend, NijlandHielpen. Op de eerste-van-de-eerste Zit je prettig bij elkaar, Op de tweede-van-de-eerste Vlieg j’elkander weer in 't haar Op de eerste-van-de-eerste Zijn we hartelijk van toon, Né. de eerste-van-de-eerste Doen we akelig „gewoon” „Ha, ha”, lachte de Graaf en spleet de heer die de gravin wilde belagen in twee delen. „Grijp hen” (de delen des heers) beval hij zijn schildknapen o, pardon, aanwezigen, we waren even afgedwaald van onze wegen. Laat ons een verklaring mogen geven. Het waren zware dagen deze laatsten, onze schouders bogen door onder de last der verantwoordelijkheid. Onze balken kraakten, bij wijze van spreken, want IJLST, 27 Dec. Een lang gekoes terde wens van het chr. muziekcorps „Concordia” alhier, is heden in ver vulling gegaan. Een commissie, be staande uit de dames E. Zijsling, E. de Vries, B. Nooitgedagt, B. v. d. Veen en R. Spijksma heeft de ver. een vaandel, waarvoor 130 onder de burgerij was ingezameld, aangeboden in een bijeenkomst, waarin het grootste deel der 300 donateurs van het corps aanwezig was. De heer J. Abma opende, mej. de Vries had ver der de leiding en de heer R. ten Kate, president van het corps sprak een woord van dank voor het prachtige geschenk. WYMBRITSERADEEL. De raad dezer gemeente wees op voorstel van B. en W. een verzoek der wegwer kers om hun loon van ƒ7 per week op 8 te brengen, af. Wel zal aan de vlijtigsten onder hen, nl. een drietal, een gratificatie van resp. 25, 20 en 15 worden uitgereikt, wat te vens een aanmoediging voor de ande ren kan zijn, hun werk beter te doen, sommigen zijn slordig, maar zullen deze winter nog niet naar huis wor den gezonden. Het echtpaar Krachting en de heer J. van der Linden uit Den Haag stelden zich reeds Zondagmiddag 30 December te 12 uur op bij de ingang van een groot meubelmagazijn in die stad; het echt paar vast besloten de hand te leggen op een dressoir van 150, nu geprijsd voor 1,50, terwijl de heer Van der Lin den het oog gericht hield op dertien meter cocosmatting, welke voor drie kwartjes van eigenaar konden verwisse len. Op Oudejaarsavond en -nacht heeft de winkelier zijn toekomstige klanten van oliebollen en drinkwater voorzien en kinderen van buurtbewoners droegen koffie en bouillon aan. Woensdagmor gen 9 uur werd de deugd, na 69 uur geduld oefenen, beloond met de koopjes! PAS TILLES VOOR WYMBRITSERADEEL, December—3 Januari. Geboren: Jacobus z. v. Hatje Zoet hout en Anna Wittermans te Oude- ga; Auke z. v. Keimpe Boersma en Trijntje de Vries te Oudega; Gerke z. v. Meije Walinga en Heintje Bak ker te Heeg; IJpe z. v. Willem v. d. Schaaf en Rinske v. d. Schuit te Heeg; Jentje z. v. Pieter Wiersma en Willemke Greijdanus te Abbega; Jo hannes en Eize zs. v. Reinikus v. d. Wal en Lijsbeth Huitema te Hom- merts; Antje d. v. Jacob Meester en Antje Atsma te Woudsend; Luutske d. v. Jacob Bangma en Akke v. d. Meer te Nijland; Gerbrigje d. v. Klaas Meines en Antje Mollema te Scharnegoutum. Gehuwd: Pieter Jellema te IJlst met Eelkjen Hoogstra te Loënga. Overleden: Anne Finnema, 72 jr.„ laatst echtgen. van Tjiets Wispelweij te Gaastmeer; Neeltje Zijlstra, 82 jr., wed. van Jean Herman v. d. Heide te Abbega; IJtje Hoekstra, 72 jr., wed. van Durk Brouwer te Jutrijp; Willem Zwaga, 59 jr., wedn. van Ca tharina Krol te Heeg; Tjitske Poel- stra, 57 jr., echtgen. van Uiltje Huistra te Scharnegoutum; Roelofke Smit, 91 jr., wed. van Jan Tjalsma te Scharnegoutum; Marten Stilma, 71 jr., wedn. van Antje Stilma te Scharnegoutum. Yn in skriuwen dat de ried fan ’e Fryske Biweging en it striidboun Frys- lén Frij dizzer dagen oan ’e Steaten fan Fryslan stjürd hawwe, wurdt der oan- stien op twa dingen. Foarst dat de Stea ten mei it each op hwat der him hjir de leste wiken ófspile hat en it birin dat de dingen nimme, har ynfloed yn Den Haech yn ’e wurken stelle sille om de ryksregearing to biwegen ta meiwur- king oan posityf ütslütsel fan 'e Fryske kwesje. De beide adressearjende forie- nings binne fan bitinken, dat sa’n stap, yn dizze omstannichheden foaral, op ’e wei fan ’e Steaten as wetlike fortsjint- wurdigers fan it Fryske folk leit. Twad jowe hja de Steaten yn earn- stich bitinken, dizze wintersitting noch it rapport fan ’e provinsjale desintrali- saesjekommisje yn bihanneling to nim- men, ek al binne Deputearre Steaten net fan doel it dêr to bringen. De adres searjende forienings steane der by de Steaten op oan, efter de ütstellen fan it rapport stean to gean, en sa ta har eigen to forklearjen. Dan sille se of- fisjeel gesach, it gesach ek wer fan ’e wetlike fortsjintwurdigers fan it Fryske folk, hawwe krektlyk as de ütstellen fan ’e Grinslanske desintralisaesjekom- misje troch de Steaten fan Grinslan oan- en oernommen binne. NIJLAND, 29 Dec. Hedenavond- hield „Dorpsbelangen” en „IJswegencentrale” alhier de jaarlijkse ledenvergadering bij de heer R. Piersma. De voorz., de heer P. Kramer, had het genoegen een tal rijk aantal aanwezigen het welkom toe te kunnen roepen. In z’n openingswoord sprak hij een bijzonder woord van wel kom tot de aanwezige wethouder. Ver volgens kreeg de heer H. Sijperda als secretaris gelegenheid tot het lezen der notulen, welke onder dank werden vast gesteld. Punt 4 van de agenda: Voorstel van het bestuur tot het al of niet plaat sen van een Abri wachtgelegenheid aan de Rijksweg, bracht veel tongen in be weging. Het voor en tegen werd druk besproken; de financiële zijde van de lichte zowel als de donkere kant beke ken en het eindresultaat was dat het bestuur machtiging kreeg de zaak na der te bezien en zo mogelijk tot een goed einde te brengen. Het actieve po gen van het bestuur, om staande de vergadering een lijst te laten circuleren, werd door de leden afgewimpeld. Het verslag van de penningmeester gaf een kleine achteruitgang in de financiën te zien. Het bezit der vereniging bedroeg nog 162.27. De voorz. gaf een over zicht van de IJswegencentrale, waaruit bleek dat de stand niet bijzonder roos kleurig was te noemen. Ons dorp maakte een gunstige uitzondering. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de aftredende heren H. Andela en H. Sijperda bij acclamatie werden herkozen. De rondvraag leverde niet veel bijzon ders op. Een veehouder te Baarn zou een nieuwe huishoudster in dienst nemen en I bij de sollicitanten viel zijn keus op een keurige dame van middelbare leeftijd. Op de avond van de eerste dag moest zij nodig op de fiets een paar boodschap pen doenThans zoekt men naar de hui -’ioudster, die met een groot bedrag aan geld is verdwenen. Het grote treffen in 2A speelt zich af in Zwolle, waar P.E.C. en Nicator elkaar in de haren vliegen. Een nederlaag zou de hooggestemde verwach tingen van de leider lelijk verstoren en een stuk boter in de brij zijn van Zwaagwesteinde dat thuis weinig moeite zal hebben met M.S.C. en dus twee vliegen in één klap zou slaan. Maar dat de Zwollenaren hun dat bui tenkansje zullen bezorgen wagen we vooralsnog te betwijfelen. Alcides be houdt aansluiting bij de kopgroep om dat het op bezoek komende H.Z.C. geen sta-in-de-weg vormt. Zwartemeer krijgt het in Leeuwarden stellig iets moeilij- ker tegen Friesland, maar zal de beide puntjes toch wel incasseren. Bij Emmen Houtigehage en L.S.C.F V.C. is van alles mogelijk, hoewel we Emmen iets hoger aanslaan dan de gasten. Opnieuw spanning in 3A. Na de verrassende nederlaag van lei der Steenwijk tegen G.A.V.C. heerst er opnieuw spanning in de 3e klas A. De Grouwsters, Rood Geel, Black Boys en Bergum spreken nu ook weer ’n woordje mee. Daarom staat er Zondag aan de Noorderhoek, waar de laatste twee elkaar treffen, veel op ’t spel. Wie ver liest valt practisch af. Beide hebben 14 punten uit 12 Wedstrijden en zijn op pa pier dus van gelijke kracht. De zwartjes hebben echter het terreinvoordeel en misschien kunnen ze dat uitbuiten. Steenwijk zelf behoeft niets te vrezen, want hoewel tegenstander W.Z.S. op eigen veld speelt, is het verschil o.i. te groot. Door een overwinning in Drach ten behoudt Rood Geel zijn mooie kans. SNEEK, van 24 tot 30 December. Geboorten: Anne Sjoerd z. v. Taede Heegsma en Maatje Tolsma van Nij land; Fetse z. v. Andries Sterk en Geer- truida Veltman; Ida Janke d. v. Piet Walstra en Mintje van Keimpema; Ma rijke d. v. Jan Holtrop en Namkje Grondsma; Lemke d. v. Sijbren van der Ploeg en Maijke Schuil; Frederikus. Ri chard Jozef Johan z. v. Frederikus Mei nardus van der Werf en Geertruida Theresia Euphemia Verwer; Elisabeth Laetitia Maria d. v. Petrus Johannes Henricus van der Werf en Augustina Maria Lucia Tromp; Jan Renze z. v. Pie ter Bergmans en Tjerkje Andela; Hen drik z. v. Fokke Dijkstra en Adriana Johanna Alijda Hirth van Zaandam. Ondertrouwd: Meye Vollema, 32 jr. van Wommels en Sijtske van der Werf, 24 jr.; Marten Ferwerda, 27 jr. en Ja coba de Leeuw, 27 jr.; Kornelis Wijnja, 27 jr. van Spannum en Geertje Wijnia, 25 jr.; Pier Hoogma, 23 jr. en Jeltje Pranger, 23 jr. Getrouwd: Co melis Marten van Bom mel, 29 jr. van Groningen en Albertha Bouwina Henderika van Terwisga, 30 jr.; Ferdinand Deinum, 45 jr. van Lem mer en Fokeltje Tichelaar, 40 jr. Overleden: Catrinus van der Meer, 50 jr., echtgen. van Reinskjen Attema van Makkum; Pier Reitsma, 84 jr., wedn. van Aagje Burghgraef van Makkum; Hermina Jacoba Smittenbêrg, 44 jr., echtgen. van Albert van Eerten; Atze Rodenburg, 56 jr., echtgen. van Anke Hijlarides. WYMBRITSERADEEL, van 23 tot en met 29 December 1951. Geboren: Anneke d. v. Douwe Osinga en Tjitske Koopmans te Woudsend; Jo hannes Harmen z. v. Jelle Ringnalda en Janke Meijer te Woudsend; Anna Maria Petronella d. v. Rein de Boer en Geer truida Margaretha Aukes te Scharne goutum. Gehuwd: Hendrik van der Wal, 25 jr. te Rottum en Martje Rinske Stegenga, 18 jr. te Hommerts; Anne Osinga, 28 jr. te Jutrijp en Jantje de Boer, 30 jr. ta Oppenhuizen. Overleden: Akke Twjjnstra, 80 jr. wed. van Hessel Nettinga te Gauw; Jan de Boer, 73 jr., echtgen. van Tjaltjc Breeuwsma te Heeg; Tjerkje IJntema, 73 jr., echtgen. van Kornelis Vlug te Westhem (overleden te Sneek),. is het niet onmogelijk, dat we even wild worden, met alle de gevolgen. De laatste marktdagen zullen in ons boek met zware pen worden beschreven, het is niet nodig u de bijzonderheden dui delijk voor ogen te stellen, het zij ge noeg u één tafereel voor te zetten en u zult weten wat we bedoelen. Op één der laatste marktdagen hebben we met tranen in de ogen de kale balie’s afge zworven, hier en daar stond een koe beest met een ijzige blik van „wat een markt” in de trouwe ogen! Ergens op de varkensmarkt was één hok met twee zwijnen dat was alles, en er omheen stonden (we hielden een kleine enquête), zestien kinderen met vacantie, vier werkloze vaders, twee onderwijzers, drie vrouwen, vijf jongelin gen uit IJlst een dagje uit, en twee per sonen, die niet in één der genoemde ru brieken thuis hoorden. In het hok stond de koopman, de eigenaar, de man dus met lef en met ta lent. Hij keek het auditorium eens rond, beet op z’n snor, toen op een sigaar, en hield toen een toespraak, geheel impro visatie, met een vlotheid, een lenigheid, een inspiratie waar de honderd Kamer leden een puntje aan konden zuigen. We mogen u een fragment niet ont houden. „Ja der stean ik mei myn soadtsje en dêr stean jimme mei jimsels stén- friezen dos Nou is it myn bidoeling dat ik dizze bargen foar pepier omruilje, bankpepier! En it is jimme bidoeling dat ik sa bigjinne sil to flokken en to ket- tremintsjen dat jimme jim in bult laitsje! Mar dat sil him net wurde, hwanf ik siz mei keizer Nero, ’t kin ek Napoleon of Multatuli west hawwe „Pu bliek, ik veracht u!” Op dat ogenblik wentelde zich een bleek manspersoon door het publiek dat veracht werd en posteerde zich vlak voor de geëerde spreker. Hij sloeg zich met enig vertoon op de borst, die hol bleek te zijn en een tom- mooie avond werd. De toelichting, welke ds. Lekkerkerker bij elk muzieknummei gaf, werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - In een half versleten oude rugzak, die vergeten was op een bank van het sta tion van Baden in Oostenrijk zijn ju welen aangetroffen ter waarde van 700.000 gulden. De rugzak was vergeten door dr Trautmansdorff, een voorma lige graaf, terwijl hij van Wenen naar Graz reisde. Trautmansdorff verklaart dat de juwelen een oud familiebezit zijn en dat hij hun waarde in Wenen heeft laten taxeren. Voorlopig moet hij nog even wachten, voordat hij ’'~t te rug krijgt, want de zijn verhaal wel klopt. Aangegeven In het tijdvak 24 tot en met 31 December 1951: bruine hand schoen, Schoolstraat 21; zwarte bal- pointpen, Bakker, Ged. Pol 6; kinderrij- wiel, Politiebureau; zilveren oorbel, de Jong, Leeuwarderweg 48; doekje, H. de Jong, Politiebureau; donkerblauwe da- mesglacé, H. Bokma, Kloosterdwars- straat 26; beurs met inhoud, M. Fran kena, Wijde Noorderhome 14; hand- fietspomp, H. Wesselius, Winsemius- straat 26; donkerblauwe alpinomuts, J. Postma, Jan van Nassaustraat 24; bui tenband, A. Dijkstra, timmerwerkplaats Singel; oude fietstas, E. Bouma, con cierge R.H.B.S.; zilveren armbandje met steentje, H. Scheltema, E. Halbertsma- straat 22; paar polswanten, W. Am sterdam, Hindeloopen; paar donker blauwe dameshandschoenen, Wisse, J. W Frisostraat 44; dubbele bruine fiets tassen, waarin paar wanten, T. Pasma, Singel 14; koperen armbandketting, Th. Posthumus, Hopperstraat 25; bruine kinderwant, C. Hilverda, Dr Kuyperlaan 3; ringetje met steentje, E.Bakker, Park- buurt 11; roodwitte duif (aangevlo gen), G. de Boer, W. Frederikstraat 19; zakkam, F. Faber, Priorstraat 33; he renrijwiel, W. Niemendal, p.a. goederen loods emplacement N.S.; groen mutsje en rood kinderwantje, S. v. d. Zee, Ged. Neltjeshaven 12; bruin gestreepte sjaal, S. v. d. Meulen, Monnikstraat 3; leren beursje met inhoud, T. Visser, Frane- kervaart 8. „En waar is de Kraak nu?” vroeg „Gij vergeten dat dit ene schelp is de maat, toen ze met de schelp op de zee ronddobberden. „Dit is een andere berg, dan we zojuist zijn afgedaald”, zei Kappie. „Kijk, daar in de verte zie ik een andere berg. Het is mogelijk, dat daar de Kraak ligt. La ten we daar maar naar toe varen!” „En hoe dan?” vroeg Habbe Kratsch. Het tot 1951 behorende deel van de voetbalcompetitie 1951—1952 ligt nu achter ons. Het verliep ongekend vlot en daar Koning Winter inmiddels nog niet is komen opdagen is de kans heel groot dat er op de eerste Zondag in het nieuw ingetreden jaar ook weer een volledig programma kan worden afge werkt. Wat 1952 brengen zal is voor alle verenigingen nog een vraag. Wel zijn de bokken en de schapen in alle klassen a] vrjj duidelijk van elkaar ge scheiden, maar wie tenslotte de uitverkorenen en de slachtoffers zullen zijn, zal de komende maanden nog uitgevochten moeten worden, Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 4 Januari 1902, 50 jaar geleden dus: SNEEK. Alhier is opgericht een vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer met aanvan kelijk 26 leden. Tot bestuursleden zijn gekozen de h.h. B. J. Boerrigter, M. J. Houwink, J. H. Bont, A. San ders, P. Potma, J. Doodkorte, P. Ab- binga, E. Veen, G. Stockmann en M. Wierstra. Ook is hier door de Schildersge zellenverenigingen te Leeuwarden en Sneek een Provinciale Friese Schil- dersgezellenbond, gevestigd te Sneek, opgericht. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 27 Dec.3 Jan. Geboren: Jacob z. v. Jan Stok en Janke Bakker; Sijbe z. v. Lolke Hornstra en Hendrikje de Wolf; Willem z. v. Jacob Tigchelaar en Wimke van der Veen; Sijke d. v. Jan WOUDSEND. De Woudsender Sport- I vereniging hield haar algemene leden- I vergadering. De wn. voorzitter G. Hui- I tema opende deze bijeenkomst en heette I de aanwezigen en in het bijzonder de I heer G. Plantinga van Balk hartelijk I welkom. Uit verschillende verslagen I bleek: leden W.S.V. 225, batig saldo I 483.99; gymnastiekclub 120 leden; I voetbalclub 57 leden, batig saldo I 317.35; volleybalclub 42 leden. De vol- I gende bestuursleden werden gekozen de I heren D. Agter, D. van Dijk, mej. Antje Osinga, resp. in de vacatures J. R. de Vries, J. H. Poepjes en mevr. B. Wester- hofMen was van oordeel, dat het leden tal der gymnastiekclub onvoldoende was, vooral is er gebrek aan mannelijke le den, Hierna werd het woord verleend aan de heer Plantinga, redactielid van Phoenix, weekblad voor de Zaterdag- middagsport. Het is in de allereerste plaats de bedoeling der redactie, die sport op een zo hoog mogelijk peil te brengen, de leden der verschillende plaatsen en sportclubs samen te brengen door het opnemen van ingezonden stuk ken uit diverse plaatsen zoveel mogelijk van telkens andere leden. Voorts ried spreker aan om vooral lid te worden van een gymnastiekvereniging, want het uithoudingsvermogen werd dan ver hoogd bij lidmaatschap van andere sportverenigingen. Hij eindigde met de wens, dat de Phoenix door al de leden mocht worden gelezen. De wn. voorzit ter sloot de vergadering, nadat hij een woord van dank had gebracht aan de heer Plantinga voor het gesprokene en de leden voor hun aanwezigheid. Deze belangrijke vergadering was zeer slecht bezocht. De kalender 1952 van de Frico is een maandkalender. Op elk blad een fraaie tekening van Cor Reisma, met karak teristieke voorstellingen uit verschil lende delen van Friesland. Typografisch zeer goed verzorgd. Douwe Egberts Tabaksfabriek, Kof fiebranderijen en Theehandel geeft weer haar bekende zeer practische maand kalender uit. Op het schild een stads beeld van Maastricht van H. E. Roo denburg, posttarieven, Feestdagen enz. en aan de achterzijde o.a. afstandstabel len en verkeerstekens voor binnen- buitenland. Van de Stichting „Leeuwarder Cou rant 1947” ontvingen we een maand kalender, getiteld „Friesland in vogel vlucht”. Op elk kalenderblad is nl. een luchtfoto afgedrukt van Aerofoto K.L.M. gepubliceerd in 1951 in de Leeu warder Courant. Een toelichting is bij elke foto gevoegd. Daar brengt Kruschen Salts redding en uitkomst, 'n Wonder, hoe de kleine da gelijkse dosis Kruschen Uw bloedzuive rende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich ophopende on zuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert ’t lichaam die af langs natuurlijke veg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als ’t is. Voor Uw organen, --- ------ voor de zuiverheid van Uw bloed. Kort- ofschoon we van goede, zij het een tik- om voor Uw algeheel welzijn, prettig, keltje duistere, komaf zijn, zulke dagen behagelijk vrij van pijn. 's niet nnmop-nliik dat we even wild Advertentie: Wegens ver plaatsing der zaak van ’t Grootzand naar „Het Hooghuis” worden alle voorradige goederen opgeruimd. Fir ma Carl Stockmann. Haarlem in afwachting. I zodat «zxxraVi In Afd. A is Haarlem deze eerste ronde nog niet van de partij, maar is toch sterk geïnteresseerd bij de uitslag van de wedstrijden D.W.S.—A.G.O.V.V., G.V.A.V.E.D.O. en Heerenveen’t Gooi. Hoewel leider D.W.S. zwaar party krijgt aan de Apeldoornse gasten, gelo ven we niet dat de Amsterdammers - hun buren in de kaart zullen spelen, B°ys 2 bezoek van Sneek 3, waarbij we maar E.D.O. kan in Groningen neel wel een veer laten. Bij Heerenveen’t Gooi kan de verliezer vrijwel alle hoop laten varen. Omdat de aanval van de Friezen de laatste tijd de wind aardig in de zei len heeft, vermoeden we dat dit lot de bezoekers treft. De staartclubs Veloci- tas en Theole wacht weinig goeds. De Groningers bekampen in de Friese hoofdstad Frisia en de Tielenaren ont moeten op eigen veld Elinkwijk. Van het Oosteïijk treffen Go AheadEnsch. Boys is vooraf moeilijk iets te zeggen. Ajax’ positie niet in gevaar. De leider in 1B behoeft zich deze eer ste Zondag nog geen zorgen te maken nu hij thuis de hekkensluiter Achilles tegenover zich krijgt. Zowel aan de kop als in de staart zal trouwens toch wel niets veranderen, want R.C.H. en Vi tesse duchten in hun resp. thuiswed strijden tegen Sneek en Oosterparkers geen gevaar, terwijl de kans dat Wage- ningen uit tegen Enschedé en Be Quick thuis tegen Blauw Wit een steek zullen laten vallen ook niet groot is. In de middenmoot echter kan Zwolse Boys de handen wel eens vol krijgen aan het be zoekende Leeuwarden dat natuurlijk zo gauw mogelijk de smadelijke nederlaag tegen Ajax wil uitwissen. D.O.S. V.S.V. tenlotte valt wel heel moeilijk te voorspellen. Een gelijk spel of een kleine zege voor de thuisclub lijkt het meest waarschijnlijk. Jetzes en Minke Stellingwerff; Sjoukje d. v. Klaas de Boer en Foekje Steenstra; Trijntje d. v. Wil lem Bartsma en Antje Bakker; An tje d. v. Tjeerd Hoekstra en Margje Eits; Hidde Jan z. v. Willem de Bruijn en Johanna Aberson; Wieke d. v. Rinke Kruis en Ortillia van den Berg; Sijbrandus Dirk z. v. Dirk Henricus Posthumus en Jeltje Bau- dina Johanna de Walle; Gerrit z. v. Hoite Hoekstra en Pietje van der Mei. Gehuwd: Thomas Dokkum, 29 jr. en Jacoba Dieuwke Coopmans, 31 jr.; Feite de Zwart, 34 jr. en Barber Heins, 33 jr. Overleden: Antje Veenstra, 73 jr., wed. van Rinke de Vries. SCHARNEGOUTUM. Op de eerste avond ’an het nieuwe jaar gaf de Chr. Muziekver. „Excelsior” (dir. de heer S. Wijbenga) en onder de eminente leiding van Ds. D. Lekkerkerker in een matig bezette Geref. Kerk haar jaarlijkse uit voering. De verschillende muzieknum mers ontvingen een welverdiend ap plaus. De heer H. de Boer van Sneek gaf ter afwisseling voordrachten ten beste, welke zeer in de smaak der aan wezigen vielen. Aan het einde richtte ds. Lekkerkerker woorden van dank tot de directeur en leden der muziekver. voor het zeer goede werk; tot de heer de Boer voor de keuze zijner voordrachten en de manier van voordragen, zodat een ieder alles kon volgen en tot de aan wezigen, onder wie veel jongeren, voor de stille aandacht en het ordelijk ver loop, waardoor hem de leiding gemak- kelijk was gemaakt en het geheel een tom-geluid voortbracht en riep met kracht: „Woestou sizze dat ik ek foracht bin, Piter Jabiks Hendriksma? Woestou mei dyn walrus ünder ’t kin, my Jan Dou- wes de Hoop ütmeitsje foarfoar?” Hij produceerde wederom tom-tom en drong op. „Kiek”, sprak Benardus later aan de koffietfael, der sit in eksempel in dat publiek is de wereld. Piter Jabiks is Mars en de Hoop is de For. Neesjus. De wereld wacht op Piter syn floeken, mar Jan perbeert um óf te leiden, foelst um?” We voelden hem inderdaad en gaven een rondje koffie. En daar viel onze vriend Johannes binnen, onze vriend Jo hannes met een herboren gezicht, hij stréalde letterlijk en figuurlijk. Hij gaf ons een vriendschappelijk tikje op ’n schouder dat we meteen om een dokter schreeuwden en sprak: „Tine, fanke, doch de doarren ticht. smyt de pelysje der üt en kom der by sitten, hwant nou haw ik dochs hwat bilibbe, as jim dat hearre binne jim twa dagen büten westen!” Wel, vrienden, hij heeft verteld en we zijn nog niet bij alhoewel er reeds ver schillende manen rezen en daalden. Van daar ook het ie! wat vreemde begin van ons praatje, dat uit onze toon viel. Mis schien dat we nog eens tijd vinden u het op onze manier weer te geven, enigszins gekuist mogen we wel zeg gen. Wij voor ons verkeren nog steeds in benevelde toestand al doet de Vrou we bovenmenselijke pogingen ons met pook en dergelijke instrumenten weer bij te brengen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5