Churchill en Eden in de Ver.Staten Lanbou=Jongerein=Mienskip Snits Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Winterjounenocht Roomsk Fiysk Boun SOLISTENCONCOURS - WOUDSEND Nu drie ton bijeen. P:- DINSDAG 8 JANUARI 1952 7e Jaargang No 2 2872 L. KIEZEBRINK Sneek helpt Ambon De Friese kwestie tallozen, tot i Inbraak in Nijmeegs Museum RadiO'handel over televisie-programma’s KLEINZAND 7 Telel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- 1 -o? P/- De Ned. Reisvereniging in 1951 Ongeval met kaasbak van Kampen, Bolsward jcor). 45 p., 2e gen, tenor, Koudum, 51 p., le pr. f» Redacteur Ha- Boer en boer de gereed Boer en arbeider. HYLKE TR< MP. De prinsipiële kant fan ’e saek „Onder één dak”. Fabricius’ Mear selsstannich. Gjin „anti”-aksje. duo Fedde harren Op de 4 Woningbouwlening der gemeente Sneek was Zater dag totaal 300.000 ingeschreven. We zijn nu de laatste week van deze actie ingegaan, laten we ons nog even schrap zetten! nos” te Leeuwarden. De prijzen beston den uit bekers, medailles, lauwerkran- Onbekende inbrekers hebben een in braak gepleegd in het gemeentemuseum van oudheidkundige voorwerpen aan het Marienburgplein te Nijmegen. De inbre kers zijn binnengedrongen door ’t open breken van een raam met een koevoet. Binnen hebben ze alle deuren geforceerd en verschillende vitrines opengebroken. Zover de politie kan nagaan worden vermist 15 gouden historische munten. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. kedactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Op ’e earste kursusjoun yn it nije jier wie de bilangstelling wol net sa great as de foarige jounen, mar dochs wie de boppeseal fan Hanenburg Tongersdei noch goed biset. Troch syn organisaesje is de arbeider nou mear selsstannich en yn mindere miette öfhinklik fan syn wurkjower wur- den. Dêrtroch is ek de forhalding fan minske tsjinoer minske en fan boer tsjinoer arbeider foroare. GesagsforhÊLl- ding is mear tsjinstforhalding wurden, mar troch wetten kinne wy dochs noait de forhalding fan minske tsjinoer minske regel je. Mar hoe stiet it nou mei de forhalding boerarbeider Nei sprekkers bitinken is de posysje fan ’e boer tsinoer de arbeider der net op foarütgien. De lanarbeider is hwat syn posysje oanbilanget yn sterke miette oplutsen oan dy fan de yndustry-arbei- der. Der binne boeren dy dizze foroarin- gen hiel sportief nimme, mar foar in oare kategory hat det stap to great west. Het afgelopen jaar is voor de Ne derlandse Reisvereniging zeer gunstig geweest, want in groepsverband zijn op reis geweest 25.000 leden, tegenover 15.000 in het voorgaande jaar. Aan de zeer goedkope reizen naar Zwitserland en Oostenrijk namen resp. 6000 en 10.000 leden deel. Het ledental steeg met 24.000 leden tot ruim 76.000, welk cijfer sinds 1930 niet meer werd bereikt. ter wereld, zoon van de 1 beroemde clown Pipo is Francois Pipo, oud 2 jaar en drie maanden, de jongste clown ter we reld; hij treedt op in het Circus lédrano te Pa rijs en wel iedere Don derdag, Zaterdag en Zon dag, tot groot vermaak van de toeschouwers. Met hulp van zijn be roemde vader grimeert hij zich zelf voor de spiegel. De hoed op en de voorstelling kan be ginnen. De afd. Z. Holland-Noord van de Ned. Ver. v. Radiodetailhandelaren heeft be zwaren ingebracht bij staatssecretaris Cals tegen de kwaliteit der Ned. tele visieprogramma’s. Ze vormen een rem voor het aanschaffen van een televisie toestel. Het publiek is, voorzover dit is vast te stellen, van mening dat in de tele visie-programma’s méér actueel nieuws, méér amusement en minder politiek en reclame voor de omroep-verenigingen moet worden gebracht. De handel, aldus de brief, meent nu reeds te kunnen vaststellen, dat door het huidige peil der programma’s de ver koop van televisie-apparaten practisch onmogelijk wordt gemaakt. is foar sprekker lykwols dat boer en ar beider in mienskiplike taek hawwe. It bidriuw hweryn hja arbeidzje is in lib- bensgemienskip toch de almachtige God sa ordineard. De bo hat op syn bi driuw fan Godswege syn taek to dwaen, mar ek foar de arbeider is der in plak yn dy wurkgemienskip. Boer en arbei der moatte meiinoar dy goddelike Top ping forfulle. Dêrtroch hawwe hja ek in sterke noed tsjin elkoar oer, al moast sprekker tajaen dat de arbeiders fakjn dy noed foar it bidriuw net mear fiele. Mar ek bitreurde hy it tige, dat der op’t heden 10900 wurkleazen yn Fryslan binne, Onder hwa 5000 lanarbeiders of 100 mear as forline jier. (By de fra- gen dielde spr. letter noch mei, dat dit net slacht op ’e Südwesthoeke mar op it süd-easten fan üs provinsje). Boer en arbeider, sa bisleat de hear de Vries, moatte skouder oan skouder foar it bidriuw fjochtsje. Hja hawwe sterke tsjinstanders oan de yndustry, en dêrom is it sa goed, dat harren for- halding bipaeld wurdt troch prinsipiële noarmen. Der waerden oan beide sprekkers wer in protte fragen Steld, dy’t wiidweidich en düdlik biandere waerden. By de fragen oan de hear de Vries wiene lykwols guon, dy’t net bifoarder- lik wiene foar de forhalding tusken de boer en syn arbeider sa as de sprekker dy yn syn rede bipleite hie. De hear Gerbrandij spriek dêroer dan ek mei yn- stemming fan fierwei it greatste diel fan ’e gearkomste syn teleurstelling oer üt, en ek de foarsitter wie mar min to sprekken oer dat soarte fan fragen. Dochs wie it wer in goede en learsume joun. Churchill werd bij zijn aankomst ver welkomd door president Truman, die hem hartelijk de hand drukte en hem zei: „Meneer de eerste minister, ik kan u zeggen, dat niets mij ooit groter ge noegen heeft gedaan, dan u vandaag in de Ver. Staten van Amerika welkom te heten. Groot Brittannië en de Ver. Sta ten zijn altijd vrienden geweest. Wij wil len, dat dit zo blijft”. Waarna hij ver klaarde er zeker van te zijn, dat dit in derdaad het geval zou zijn. Churchill antwoordde, dat de samen werking van de Ver. Staten en Enge land „voor de worstelende mensheid vrede en hoop en redding op aarde kan verzekeren.” Daarop zei Truman: „Vre de op aarde is het, waarnaar wij beiden streven.” Gevraagd pf de bedreiging van de vrede door de Sovjets de laatste maan den vergroot of verminderd was, ver klaarde Churchill met 'n grijns: „Ik ben geen lid van hun regering en kan dus niet zeggen, wat thans hun lijn is, maar ik geloof niet, dat het gevaar thans groter is dan ten tijde van de luchtbrug naar Berlijn, mits wij bedachtzame maatregelen nemen.” Hij wilde niet ingaan op de mogelijk heid van een conferentie met Stalin en op de omstandigheden waaronder een dergelïjke conferentie gehouden zou kun- De regering is sinds enige tijd bezig zich te oriënteren op bepaalde gebieden die op Friesland betrekking hebben en die voor een deel zijn aangesneden in het rapport van de Friese decentralisatie- commissie, zo deelde de commissaris der Koningin Vrijdag mede bij de opening van de vergadering der staten van Friesland. Mr Linthorst Homan ver klaarde dat hij over deze gebieden al enige malen besprekingen heeft gevoerd met de minister van binnenlandse zaken en dat de Friese gedeputeerden nog deze maand in deze besprekingen zullen wor den betrokken. De staten zelf zullen het decentralisatierapport waarschijnlijk in de komende zomerzitting behandelen. De fractievoorzitters van de V.V.D., C.H.U., K.V.P., P. v. d. A., A.R. en so cialistische unie hebben een voorstel ge daan om een adres in te dienen bij de Koningin en de Staten Generaal met het verzoek het daarheen te leiden dat de mogelijkheid wordt geopend om de eed, de belofte of de bevestiging (ver klaring) in de Friese taal af te leggen. Alleen de tweehoofdige C.P.in .-fractie, welke in de Friese kwestie niets anders ziet dan een manoeuvre om de aandacht af te leiden van de Nederlandse poli tiek welke geheel door Amerika wordt beheerst, ondertekende het voorstel niet. De heer Piebenga wees er op, dat de Friezen wél meebetalen aan de gehele Nederlandse cultuurpolitiek en dikwijls ten bate van manifestaties, waaraan al leen het Westen des lands iets heeft, maar dat men voor het eigen cultuur leven, met name voor het Friese orkest, bijna niets krijgt. Gedeputeerde Algera (a.r.) deelde hierover mede, dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen binnenkort een bezoek van enige dagen aan Friesland zal brengen om zich van de Friese culturele vraagstukken op de hoogte stellen. boer yn syn bidriuw. Dêrom joech hy ek inkelde goede winken oan ’e oan- wêzige froulju en advisearde hy de jong- fammen it mar to weagjen mei in boer, hwant in lytse boer is soms noch better as in great master. Sa lang de wrald bi- stiet, sa bisleat Gerbrandij syn tige nijs- gjirrige lezing, sille der boeren bliuwe. Mar wêz boer by de graesje Gods en wêz sa boer, dat jimme dy namme mei eare drage kinne. sen en manden fruit. De winnaars moch ten hierna nogmaals voor ’t voetlicht komen. Het was ongeveer 12 uur toen voorzitter Verdaasdonk deze prettige avond met een woord van dank aan allen sloot. Een zeer dankbaar en vol daan publiek ging daarna huiswaarts. We mogen nog wel even zeggen dat de „The Kalua’s” te Sneek; 3e.prijs „Inter-.1.jury een verre van gemakkelijke taak had, maar zich er kranig doorheen sloeg. pr.; mej. A. Dotinga, Bolsward (cor) 43 p., 2e pr. Ie afdeling Muziek: F. Wispelweij, Woudsend (bugel) 45 p., 2e pr.; L. Nij- dam, Woudsend (cor) 44 p., 2e pr.; P, Bakker, Bolsward (trompet) 46 p., 2epr« Afd. Uitmuntendheid Muziek: Jac. de Haan, Warns (sopraan-saxophoon) 51 p., Ie pr.; E. de Haan, Warns (trom bone) 50.p., Ie pr.; Tj. de Haan, Warna (bugel) 49 p., Ie pr.; S. Bakker, Oudega (W.) (bariton) 43 p., 2e pr.; E. Nawijn, Bolsward (bugel) 48 p., Ie pr.; duo Bols ward (cor en trombone) 41 p., 3e pr.; D. de Vries, Bolsward (bariton) 37 p.j 3e pr.; M. Braaksma, Temaard (tuba) 42 p., 2e pr.; O. Pol, St. Nicolaasga (sopraan-saxophoon) 48 p., Ie pr.; P. Posthumus, Ternaard (cor) 41 p., 3e pr.; J. Seeger, Ternaard (bugel) 45 p., 2e pr.; J. v. d. Kooi, Ternaard (bugel) 44 p., 2e pr. Ere-afdeling Muziek: J. Zeldenrust, Warns (piston) 52 p., Ie pr.; J. Adema, Ternaard (piston) 50 p., Ie pr. 3e efdeling Zang: Dubbelkwartet, Nijega (H.O.N.) 46 p„ 2e pr.; Kwartet I, Abbega, 48 p„ le pr.; Kwartet II, Abbega, 50 p„ le pr.; dubbelkwartet Nijland, 46 p„ 2e pr.; M. Hospes, bas bariton, Nijemirdum, 43 p., 2e pr. 2e afdeling Zang: P. Weerman, tenor, Balk, 44 p., 2e pr.; mevr. J. de Jong— van Elsloo, Sondel, sopraan, 40 p., 3e pr.; mej. K. v. d. Gaast, Ngega (H.O.N.), sopraan, 44 p„ 2e pr. le afdeling Zang: H. Akse, bas-bari- ton, Ternaard, 50 p., le pr.; B. Visser, tenor, Warns, 50 p., le pr.; G. van Dro- Noch to folie wurdt de Fryske biwe- ging sjoen as in „anti”-aksje, wylst hja yn wezen in tige positiven ien is, gjin brek mei Nederlan wol, doch wol de natuerlike rjochten fan elts diel fan Ne- derlftn feilich stelle wol, om to foaren to kommen dat it krêftige, it soune, dat is it eigene, ündergiet yn in grauwe massale lykfoarmigheit sünder karak ter, hwerta in forwearleazing fan dy rjochten liede moat, mei alle gefaren dy’t dêroan forboun binne. Hwat iepe ner Nederlün stiet tsjin de binlike eas- ken fan Fryslan oer, op it gebiet fan tael en ünderwiis net allinnich mar ek op forkears-, ekonomysk en sosjael ter rein, hwat fêster de ban wêze sil. Dêrom ek is spr. it iens mei ynMld en strek- It Roomsk Frysk Boun haldde hjir Tongersdei yn Amicitia in joun fan Winterjounenocht, dy’t in greater bisyk fortsjinne hie, hoewol pater Halvard Hettema O.F.M. yn syn iepeningswurd dat folge op ’e Kristengroet en mien- skiplik sjongen bliken joech wol tof re den to wêzen. As foarsitter fan it Boun spriek pater Hettema tusken it earste en it twadde bidriuw fan it opfierde toanielstik noch in koarte nijjiersrede üt, hweryn hy alle oanwêzigen in lok- kich 1952 tawinske en dêrnei bitsjüge, dat Fryslün mear as ea prinsipiële min- sken brek hat, Friezen en net-Friezen, Roomsken en net-Roomsken. Oan dat prinsipiële hapert it ek by mannich Roomske noch al hwat. To folie binne elgentlik mar „priisbidlers”. Hja san- gerje om yn ’e himel to kommen, mar biseffe net, dat de tagong ta de himel yn dizze wraid biwrotten wurde moat troch de eigen kapisiteiten folslein yn to setten, ek yn ’e striid foar de Fryske saek, dy’t gjin los-fan-Nederlan biwe- ging is en dy’t men ek net bagatelli- searje mei. Hwant yn dat gefal docht men sawol de saek as byg. in figuer as pater Titus Brandsma ünrjocht. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) wie it earste ünderwerp dat dizkear oan 'e oarder kaem. It waerd bihannele troch de hear G. M. Gerbrandij fan Nijlan, dy forskillende tipen boeren tsjinelkoar oer sette, to witten de bouboer en de greld- boer, de klaeiboer en de waldboer, de eigen-boer en de hierboer, de koöpe- raesjeboer en de spekulaesjeboer, de stamboekboer en de net-stamboekboer, de organisaesjeboer en de net organi- searre boer, en ta bislüt de heareboer en de keuterboer. Al dizze tipen haldde hy de spegel foar om harren uterlike en inerlike forskillen en harren lekken en brekken sjen to litten. Opfallend lyk wols is dat de publike miening oer de boer net gelyk opgien is mei de for- oaringen dy’t de boer yn ’e rin fan ’e tiid ündergien hat. Dochs kin men net mear sprekke fan in achterlike boer. Hy is yn syn fak goed üntwikkeld en al Is hy wol ris hwat lomp yn syn optreden, dochs kin hy faeks inerlik fyn bisnaerd wêze. Mar hy is tige öfhinkelik fan ’e natür en dat makket him dreech, hurd en krigel. Syn suaigens moat min him ek net to hurd oanrekkenje. Hy krijt letter gjin pensjoen, mar moat seis foar syn aide dei soargje. De groun fan de „hetze” tsjin de boer is meastal öfgunst, mar dochs moat elk minske libje fan hwat hy üt ’e groun hellet. Sprekker helle ek de boerinne noch efkes nei foaren, hwant de boerinne is as it goed is de greatste stipe fan de OSINGAHUIZEN. Terwijl men bezig was met het plaatsen van een kaasbak in de zuivelfabriek alhier, gleed deze van de dommekracht en kwam terecht op een der handen van de heer H. van Asma uit Heeg. Nadat dokter van der Werf de eerste hulp had verleend, is van Asma naar het St. Antonius ziekenhuis te Sneek overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL Padvindersriem, J. van Slageren, Ou dega (W.) 56; bruin kindermutsje, Post- cdt., Oudega (W.); windjack, idem; vul potlood, id.; beurs met inh., A. Reekers, Woudsend; want, Joh. van Brug, Wouds end; schroevendraaier met clip, Post- cdt., Oudega (W.); oorbel, D. Tjalsma, Woudsend. De Snitser Toanielploech brocht in forfryske ütjefte fan Jan „Onder één dak” oer ’e fuotljochten. It stik datearret al fan 1914 en de tastan- nen dy’t der yn biskreaun wurde, binne grif hwat fan de tiid efterhelle. Mar de karakters binne geef en hoewol it de kant fan it melodrama oergiet, bliuwt it in sterk spylstik, en dy goede kant fan dit wurk hat de Snitser ploech alle ear oandien. „Durkje” en de aide „Hoek stra” foarop. Dat wie treflik wurk! De rol fan Wytze wie hwat de rjuchting fan it „forbiten wêzen” ütdreaun. Wy koene üs him sa wol yntinke as in soan fan dy hurde stiifkoppige boer Hoek stra, mar hast net as de man fan de sa flotte Durkje. Mar as men ienkear syn type oannomd hie, wie syn spyljen ek bést. De smid en de skoalmaster spilen beide ek goed, wylst ek de lytsere rollen net binefter bleaunen. De regy fan de hear H. A. Siemonsrra wie „óf”. Yn syn gehiel biandere de ploech siker oan de easken dy’t it noch al swiere stik freget en pater Hettema spriek dan ek mei rjucht syn greate tank dêrfoar üt. Nei it sluten op wenstige wize waerd noch efkes gesellich dounse. De twadde sprekker, de hear A. de Vries fan Ljouwert, distriktsbistjürder fan ’e N-C.L.B., fordielde syn ünderwerp „boer en arbeider” yn trije punten: hoe’t it wie, hoe’t it wurden is en hoe’t it moat. Foar it earste helle hy it boek oan fan Prof. Hofstee, hweryn dizze skriuwt, dat de technyske wizigingen yn it lan- boubidriuw ek greate foroaringen ta ge- folch hiene op ekonomysk, maetskiplik en sosjael gebiet, mar ea yn ’e gedach ten fan ’e minsken. Yn ’e 19e ieu wie der in patriarchale forhalding tusken boer en arbeider. De boer wie de baes en wist it, de arbeider wist dat hy ünderhearige wie, ófhinke- lik fan syn breahear, dy’t forantwurde- lik wie foar de stoflike en geastlike bi- langen fan syn arbeider. Seis it hiele doarp wie sterk ófhinkelik fan de boe ren, dy’t it yn ’e hiele doarpsmienskip foar it sizzen hiene. De technyske ünt- jowing yn it bidriuw brocht wiziging yn dizze opfettingen. De forhalding tusken boer en arbeider waerd mear saeklik. It gefolch hjirfan wie, dat mear en mear de losse arbeider it plak ynnaem fan de fêste en de winterwurkleasheit grea ter waerd. Sadwaende forfrjemde de boer fan syn arbeider. Hy fielde gjin forantwurdelikens mear foar him, boer en arbeider wiene elkoar frjemd wurden. Sprekker bistride dat it froeger better wie as tsjintwurdich, sa as wol ris sein wurdt. Yn sosjael opsicht wie de patri archale forhalding to foroardieljen, hoe wol der oan ’e oare kant ek wol hwat bikoarlikens yn siet, foaral fan minske ta minske. Mar de arbeider koe him net as in selsstannich minske üntjowe. Sa’t sein id, hat de technyske üntwikkeling yn dy forhalding ilangrike foroaringen brocht. De arbeider krige mear Ont wikkeling mar kaem ek mear yn oanra- king mei de wrald büten syn doarp en seach dat de leanen en soasjale forsjen- ningen dêr faeks folie better wiene as yn it boerebidriuw. Foaral de triticher krisisjierren, hwer yn de arbeiders by hünderdtallen nei de wurkforskaffing moasten, hawwe ünt- settend folie skea dien oan 'e forhalding tusken boer en arbeider. De arbeider waerd nammentlik losweake fan it bi driuw en fan de boer. Dochs hawwe hja ek in goed gefolch hawn: de bettere or- ganisatoaryske forhalding tusken boer en arbeider. Ien ding foaral is dêrby düdlik wurden: boer en arbeider moatte beide libje üt it bidriuw en sadwaende hat ek de arbeider bilang by goede pro- duksjeprizen. De lening ter bevordering van Wo ningbouw in onze gemeente bracht reeds vele pennen in beweging, lei dend via diverse gedachten en argu menten naar eenzelfde conclusie, de bittere felle noodzaak. Alle deze intenties hadden inder daad iets gemeen met het luiden van de noodklok. Volkomen terecht! En daarbij deed weldadig aan net kenteken van eenstemmigheid, saam horigheid en verbondenheid, te mid den van overigens veel verdeelcmeid. Deze demonstratie heeft ten over vloede aangetoond, dat hier in het ge ding is een aangelegenheid, die niet alleen ons allen zonder uitzondering raakt, doch tevens een zaak, die ons allen beroert. Al met al een uitmuntende atmos feer voor de oplossing van een ernstig en moeilijk probleem. Die, en dat is zeer jammer, niet in dezelfde verhouding staat tot de mo gelijkheden. Ik poneer immers geen nieuws, wanneer ik beweer, dat de huidige financiële omstandigheden geen gun stig klimaat vertonen! Men beluistert daarvoor te veel ont boezemingen over het niet mee heb ben van de conjunctuur, alsmede ge brek aan beschikbare middelen. Deze verschijnselen drukken dit prachtig initiatief ietwat en bergen in zich het gevaar, dat het niet ten volle zal slagen. Intussen hebben allen, die hun in vloed op geslaagde wijze hebben in gezet, dat gedaan vanuit een titel, een functie. En dat was juist. Heeft het daarna nog zin, dat een particulier, als ik, ook nog even voor het forum komt? Immers, voorheen behorend tot de Ook ten onzent komen de solistencon coursen zo langzamerhand in zwang en dat is voor de muziek- en zangliefheb- bers een verheugend verschijnsel. Deze wedstrijden worden bij voorkeur in het winterseizoen gehouden in een of andere zaal of kerk en men is, als men dit enige malen heeft meegemaakt, spoedig min of meer enthousiast voor een dergelijk gebeuren. Men beluistert immers met aandacht eikaars prestaties en de mu ziekcorpsen en zangkoren zullen er ze ker profijt van trekken, want de execu tanten worden er zodoende meer van doordrongen dat er gestudeerd moet worden. Bovendien wordt men „maat vast”, krijgt verder beter begrip be treffende toonvorming, dynamiek, enz. Het was daarom goed gezien van de Chr. Zangver. „De Lofstem” ook eens een solistenconcours te organiseren. Donderdagmiddag en -avond werd een en ander gehouden in de Geref. kerk te Woudsend, waarvoor veel belangstelling was. De deelnemers bestonden uit solis ten, duo’s, kwartetten, enz., zowel in strumentaal als vocaal. De uitslag van de jury, bestaande uit de musici, de heren S. W. de Boer te Leeuwarden en J. Nauta te Sneek, luidt als volgt 3e afdeling Muziek: B. Loen, Bols ward (trombone) 37 p„ 3e pr.; Blauwhuis (trombone en .eor) 39 p„ 3e pr.; saxophoonkwartet, Bolsward, 48 p„ le pr.; D. de Witte, Bolsward (bas) 50 p„ le pr.; K. v. d. Woude, Bolsward (trombone) 44 p„ 2e pr. 2e afdeling Muziek: G. Bergstra, Woudsend (bugel) 45 p., 2e pr.; mej. A. king fan ’e troch de rjochter wraekte artikels fan Tsj. de Jong en Schurer, al kin dan miskien foarm neffens wetlike en rjochterlike opfettingen biledigjend west hawwe. Wy wolle siker gjin revolutionnairen wêze, inkeld mar rêstige striders foar in soune saek, ntl. foar al itjinge dat God it Fryske folk joech. Hjiryn moatte ek de Roomske Friezen net al to skruten wêze, ek hja moatte dizze soune striid oandoarre ta seine fan Fryslün en Ne- derlün, ta seine ek fan Gods Tsjerke. In striid foar rjocht en frijheit, foar soune forhaldingen op alle gebiet, ek yn kultuer en godstsjinst. Dêrom trune sprekker alle Roomske Friezen oan stean to gean efter it urginsjeprogram fan ’e Fryske Ried. WASHINGTON. Churchill en Eden zijn Zaterdag met de Queen Mary in de haven van New York aangekomen. Churchill hield een korte persconferen tie, alvorens hij met het toestel van president Truman naar Washington ver trok. Hij zeide in hoofdzaak te streven naar een herstel van een vriendschap pelijke sfeer op elk terrein. Hij gaf de raad geen grote beslissingen te ver wachten van zijn besprekingen met Truman. nen worden. „Dat zou me op een gebied brengen zo vol hypothesen dat we hier allemaal te lang bezig zouden blijven.” Gevraagd of hij vrede of meer moei lijkheden in ’t Nabije Oosten verwachtte, zei hij: „Er is verschil van mening over de vraag wat het Nabije en wat het Midden-Oosten is. De meeste mensen houden zich niet aan de geografische feiten.” Heden beginnen de officiële bespre kingen tussen Truman en Churchill. groep, die aan de weg timmert en daardoor veel bekijks heeft, ja, heb ik me de laatste jaren door omstandig heden moeten terugtrekken, af ge remd, uitgeschakeld gedegradeerd tot ambteloos burger. Al wil dit allerminst zeggen, dat ik me daardoor terneergeslagen ge voel en afgestorven van wat er zoal omgaat in de wereld, van nabij en van verre. Integendeel Dat daarbij mijn volle belangstel ling blijft uitgaan naar onze goede stad Sneek, mijn geboorteplaats, waarmede ik door ontelbare herinne ringen en vele banden van vriend schap en relaties mij innig verbonden gevoel, spreekt van zelf. Ware het zo niet, dan zou dat on natuurlijk zijn en ondankbaar tevens. Sta mij dan toe, vanuit deze ge steltenis, die zoeven gememoreerde verschijnselen even te benaderen. En dan vang ik aan met het ge vleugelde woord, dat moeilijkheden er zijn, om ze te overwinnen. Wij zijn op elkander afgestemd met vast te leggen, dat het leven niet zo maar een spel is, anders gezegd, dat het niet steeds voor de wind gaat. En dat is maar goed ook. Van gevaar gesproken, in dat altijd voor de wind gaan liggen méérdere gevaren. Onder andere zullen zich daarbij over het algemeen geen sterke ka rakters vormen, opgewassen tegen ontgoochelingen, die te eniger tijd toch ons aller deel worden. En iets scheppen, opbouwen, als mede problemen oplossen, gaat ge paard met dikwijls sterke weerstan den, alleen door strijd en volharding te overwinnen. Vandaar dat: leven is streden, op allerlei terrein. Te midden van strijd en tegenspoed leert men de mensen kennen. Overigens, na regen komt zonne schijn. Waardoor het leven waard blijft, om te leven. Terwijl er zijn, bereid voor iets te sterven. Naast offeren. En daar wil ik heen. Hier komt het op een offer aan. Of lenen op gunstige voorwaarden dan ook al een offer is? Ja, dat kan het zijn. En wel in verband met de getekende financiële situatie. '"aar dan krijgt die dringend ge vraagde medewerking ook haar volle waarde. Overwegend, passend en metend desnoods, besluitend er ons persoon lijk iets voor te ontzeggen, vergezeld van een altijd onmisbaar optimisme en vertrouwen, het oog, beide ogen gericht op dit voortreffelijke doel met zijn diep sociale strekking, on middellijk verwant aan waarachtige Naastenliefde, zal, daarvan ben ik Pipe II, de jongste clown overtuigd, ondanks alles, mogelijk bikken, wat niet mogelijk scheen. Ten behoeve van het kledingfonds van de in ons land vertoevende minder be deelde Ambonese kinderen, heeft de Sneker commissie Zaterdag in ’t Ge bouw voor Chr. Belangen onder het motto: „Amateurs zetten hun beste beentje voor” een avond georganiseerd, welke in alle opzichten geslaagd is. De zaal was uitverkocht en men had velen nog moeten teleurstellen. De avond werd geopend door d- voorzitter de heer A. J. J. Verdaasdonk, die in ’t bij zonder het welkom toeriep ean de jury leden, de heren J. Tinholt, A. Brouwer, i J. Bok, R. de Jong, F. Boorsma en J. F. Japenga, alsmede de medewerkende amateurs. Het verheugde spr. dat ’t pu bliek in zo grote getale was opgekomen, en hij wenste allen een prettige avond toe. Het is ook in alle opzichten een prachtavond geworden. Het program ma bood veel afwisseling. De algemene leiding was in handen van de heer Joop Doevendans die de nummers aankondig- de en een toelichting gaf. „De Tonelli’s” openden de rij met hun welbekende po pulaire accordeon-muziek, waarna „The Giliano’s” met hun liedjes met gitaar-begeleiding volgden. Van een ge heel ander genre was het optreden van „Dil Mostre”, die met zijn chromatisch mondorgel het publiek muisstil wist te doen luisteren, en een daverend applaus verwierf. Veel bijval oogstte ook het dubbel mannenkwartet „Internos” onder leiding van de directeur A. Bos van Leeuwarden. De nieuwe Sneker waiianband The Kalua’s zong ook ver dienstelijk met gitaarbegeleiding di verse liedjes. „Greo” wist het auditori um aan ’t zingen te krijgen en had ook al succes. „De drie optimisten”, 1 da me en 2 heren, kregen voor hun optre den een onbedaarlijk applaus, evenals „John Robert” als imitator. „De Spot vogels” waren wegens ziekte onvolle dig. Elly Sloot gaf een haar in Sneek reeds zo populair geworden liedje „Langstme” ten beste wat het publiek zeer waardeerde. Het eerste gedeelte van het programma werd besloten met het optreden van de „Shadows of Ha waiian.1;”. Na de pauze waarin eei} verloting werd gehouden met zeer fraaie prijzen, deelde de voorzitter van de jury de heer J. Tinholt de uitslag mede. Deze luidde als volgt: le prijs Dubbelmannenkwartet „Internos” te Leeuwarden; 2e prijs „The Giliano’s” te Leeuwarden; 3e prijs „John Robert” te Groningen; 4e prijs „De drie optimisten” te Leeuwarden. De publieks prijzen werden gewonnen door: le prijs „Spotvogels” te Leeuwarden; 2e prijs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1