Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITEN LANDS OVERZICHT BALLET DER LAGE LANDEN Het was Symbool van Burgerzin „Koperen Dinsdag1’ weer 7e Jaargang No 3 VRIJDAG 11 JANUAR11952 /8Z2 L KIEZEBRINK 5 Mei Comité KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Dr. Drees naar New York L. WIETSMA, Voorzitter A. ESSELBRUGGE, Secretaris J. HAANSTRA, Penningmeester Subsidie voor schilder* werk mogelijk Stichting Friesland maat schappelijk werk KLEINZAND 7 Felef Het sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vorst van 18 jaar te jong Veel be’angstelHng voor Sneek-Ajax Een gefingeerd huwelijk StudiesDort Trouwring in blik vlees met een vergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesiien. Redacteur de kleine binnenscheepvaart nog volop bloeide, de schippers S. Kuipers bestuurslid af. II Onze stadgenoot de heer S. Kuipers stelde zich niet als commissaris herkies baar. In zgn plaats werd bij acclamatie gekozen de heer A. de Groot te Sta veren. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Namens de Chr. Besturenbond te Sneek, die be- be- Redactie ad»es SNEEKER NIEUWSBLAD Nederlands grootste oud-komlek Johan Buziau vierde Maandag in zijn woonplaats Rijswijk (Z.-H.) Zijn 75ste verjaardag. Een van zijn voornaamste opvolgers, Toon Hermans, kwam de jarige thuis feliciteren. werking en het vele dat hij voor de S.K.S. deed, waarna werd gesloten. Dit geschiedde ’s middags in de bo venzaal van Café Kruger, v.h. Knorr, aan de Leeuwarderweg, en de belang stelling voor deze vergadering was weer groot. Ook vele wedstrijdschippers wa ren aanwezig. De voorzitter, de heer G. M. van Ma nen uit Drachten, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak de hoop uit, dat we deze zomer de traditio nele skütsjesilerij weer in alle glorie mogen zien. Minister Drees zal hedenavond tien uur met het lijntoestel van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrek ken. Dr Drees wordt tijdens de reis al leen vergezeld van zijn secretaresse, mejuffrouw dra B. T. de Jong. De landbouwer van Ginkel uit Veenendaal ontving voor geleverde var kens 2600, die hij thuis in een beurs op een keukentafel wierp. Zijn vrouw, later binnengekomen, legde op die beurs toe vallig wat aanmaakhout; toen ze de kachel wilde aanmaken vergat ze dat er tussen het aanmaakhout een beurs lag en alles verdween in de kachel. Toen de landbouwer weer in de keuken kwam ontdekte hij wat er was gebeurd en doofde de kachel, maar het geld was verkoold. Het gaat naar de Ned. Bank ter onderzoek. Ter bestrijding van de winterwerk- loosheid in het schildersbedrijf is door het rijk een subsidieregeling voor schil derwerk ingevoerd. De gesubsidieerde werken moeten uiterlijk 31 Maart 1952 gereed zijn en er moet minstens 600 mee gemoeid zijn, doch opdrachtgevers mogen enige kleinere werken combine ren om op dat bedrag te komen. De schilderspatroons zijn over de re geling ingelicht, zodat opdrachtgevers, die in aanmerking willen komen voor een subsidie in door hen op te dragen schilderwerk, alle inlichtingen van deze patroons kunnen verkrijgen. De regering maakt van de gelegen heid tot herziening van de grondwet ge bruik ook voor te stellen de meerder- jarigheidsgrens van de Koning te stellen op 21 jaar (nu 18 jr.). In de toelichting zegt de regering, dat het staatsbestuur zo ingewikkeld is geworden en zo in omvang is toegeno- men, dat aan het inzicht en de kermis bracht de voorzitter nog dank aan de van de vorst veel hogere eisen worden Per 1 Januari jl. is tot adjunct-direc- trice van de Stichitng Friesland voor Maatschappelijk Werk benoemd mej. M. M. Bakker, tot dusverre werkzaam als Inspectrice van de Kinderpolitie te Leeuwarden. Veranderingen hierin zijn dus nog mo gelijk. Over de uit te loven geldprijzen be stond in tegenstelling met het vorige punt een loffelijke eenstemmigheid. Men was het er nl. direct unaniem over eens deze te bepalen op 50 per wedstrijd voor elke deelnemer, waaraan eventu eel luxe voorwerpen kunnen worden toe gevoegd. Er mag echter maar één dag om geldprijzen worden gezeild. Op een eventuele tweede dag zullen de prijzen dus geheel uit luxe of gebruiksvoorwer pen moeten bestaan. De kampioenswedstrijden werden nog niet vastgesteld. Uit de schippers kwam ul. het denkbeeld naar voren geen afzonderlijke kampioens wedstrijden te houden, maar de kam pioen door middel van een puntentelling over alle wedstrijden te doen aanwijzen, wat door de commissie nader zal wor den overwogen. De heer Meter deelde mede, dat voor het Schaderegelingsfonds verschillende bijdragen werden ontvangen, zodat dit aan het einde van he": jaar 745.50 be vatte. Aan het einde van de vergadering heer Kuipers voor de prettige samen- gesteld dan in vroeger jaren en dat daarom de leeftijd van 18 jaar voor een de bijeenkomst gerechtigde tot de troon te laag moet worden geacht. Een 21-jarige Nederlandse jongen keerde in 1945 terug uit Duitsland met een Pools meisje. Zijn ouders waren daar niet over te spreken. Ik ben met haar te Frankfort getrouwd, beweerde hij, maar hij kon dit niet met papie ren staven. Maar met behulp van de verklaring van twee kameraden die ook in Duitsland waren geweest, gelukte het hem een notariële verklaring te krijgen dat hij gehuwd was met de Poolse en werd het paar als gehuwd te Broek in Waterland ingeschreven, zodat het meisje niet door de Vreemdelingendienst kon worden uitgezet. Jaren later stelde deze dienst een onderzoek te Frankfort in en bleek dat het paar daar helemaal niet was getrouwd. Gevolg: een vervol ging: eis tegen de man twee weken en tegen het meisje en de twee getuigen f 50 boete. Het paar is intussen werke lijk getrouwd. Geen bevrijdingsfeest meer. Naar het 5 Mei comité ons mededeelt heeft de enquête van het comité de vol gende uitslag opgeleverd: 1. Voor de dodenherdenking 189 ant woorden op de circulaire met een totaal bedrag van 200; 2. De dodenherdenking en de bevrij dingsfeesten 91 antwoorden met een be drag van 300; 3. Alleen voor de bevrijdingsfeesten 20 antwoorden met een bedrag van 20. Zodat het comité heeft besloten om al leen op 4 Mei de doden op een sobere wijze te herdenken. Met verschillende wenken en opmer kingen zal ter dege rekening worden gehouden; zo werd beseft dat de feest viering van 5 Mei en het Koninginne- feest niet samengevoegd kunnen wor den. De bedoeling is wel om de bevol king op 15 April, de bevrijdingsdag van Sneek, te verzoeken zo veel mogelijk te vlaggen en om ’s avonds een concert of rondgang door een muziekcorps te doen houden. Mochten er nog personen zijn die fi nancieel wensen bij te dragen, dan kun nen die dit opgeven bij een der com missieleden, want met intekenlijsten wordt niet gewerkt. De vereniging Studiesport der R.H. B.S. zal op 17 Januari zijn jaarlijkse feestavond houden. Ook dit jaar is de hoofdschotel een toneelstuk, opgevoerd door de leerlingen der school, onder re gie van de heer en mevr. Leppink. Om twee redenen heeft het bestuur besloten dit keer zijn keus te laten vallen op een modern vrolijk spel. Ten eerste is een Molière-opvoering, zoals verleden jaar, nogal kostbaar door de vele costuums, die nodig zijn en ten tweede leert de er varing dat ’t luchtige genre op een der gelijke avond bij velen toch ook wel zeer in de smaak valt. „Een Wespennest” is een grappig vacantie-verhaal, vol ver wikkelingen, dat de toeschouwers menig hartelijk gelach zal ontlokken. Het mu zikale gedeelte der avond zal verzorgd worden door de heer Schrik, terwijl de heer J. Kan Jr de gymnastiek zal ver zorgen. Zie advertentie! Een huisvrouw in Liverpool vond een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A.T.B.F., 849. Het blik vlees was afkomstig uit Neder land, nl. uit Deventer. De ring is naar de politie gebracht. Voor de wedstrijd SneekAjax, a.s. Zondag alhier gespeeld wordt, staat ook in Amsterdam zeer veel langstelling. Door de Amsterdammers zijn reeds 750 toegangskaarten aange vraagd, aldus deelde het bestuur van Sneek ons mede. De voetballiefhebbers wordt dan ook aangeraden zich zo spoe dig mogelijk van een toegangsbewijs te voorzien, in verband waarmee de ge legenheid wordt gegeven dit reeds Za terdagmiddag te kopen. Waar dat kan, wordt aangegeven in de advertentie in dit nummer. Een der ernstige problemen van deze tijd is wel het wo ningvraagstuk. Ondanks de reeds door de Overheid tot stand gekomen woningbouw, is er nog een nijpend tekort aan woonruimte. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat de woningbouw met de meeste kracht wordt voortgezet, omdat beteugeling van dit woning tekort een belang is van de eerste orde. Nu de Gemeente het geld niet kan lenen op de wijze, waarop dit tot dusverre ge schiedde, wordt een beroep ge daan op de burgerzin van de eigen inwoners. Laat ieder nu naar vei. o- gen meehelpen deze woning- bouw-lenhig te doen slagen, opdat in 1952 ook in Sneek nieuwe woningen kunnen ver rijzen. En mogen de complexen wo ningen die er gebouwd worden dan een monument zijn, dat tot in lengte van dagen symbol! seert de burgerzin van de in woners van Sneek. Tn Frankrijk is de regering-Pleven ten i houden. Deze voorstellen zijn val gebracht. De directe oorzaak was, j niet alle instanties van de Assemblée ge- partrj zgn, doch tot nog toe voor de re- politieke commissie aangenomen en zal gering stemden of zich onthielden als t----- het spande, nu tegen een plan stemden Assemblée dat de regering in staat zou hebben ge steld bezuinigingen bij de spoorwegen en de sociale verzekeringen in te voeren. De socialisten vreesden dat het de re geringspartijen er om te doen was op de grote sociale hervormingen, welke de nationalisatie der spoorwegen en het stelsel der sociale verzekeringen om vatten, terug te komen. Het vijftiende Franse kabinet sedert de oorlog is daarmee van de baan, en dat cijfer zegt genoeg omtrent de moeilijkheid van de kunst van regeren in het huidige Frank rijk. Moeilijkheid die voortvloeit uit het feit dat de grote oppositiepartijen, de communisten, die een kwart der kie zers achter zich hebben en de partij van de Gaulle, die minder zetels heeft, doch toch ook een zeer belangrijk aantal, geen oppositie binnen het democratisch kader vormen, doch beide aansturen op een niet-democratisch zij het dan zeer verschillend regiem. Medewerking dezer partijen aan de vorming van Fran se kabinetten op democratische basis is dus uiterst gevaarlijk en daarom steu nen deze kabinetten niet op enkele zeer grote partijen doch op een allegaartje van velerlei kleur. De oplossing van de huidige crisis zal dan ook niet gemak kelijk zijn, omdat welke regering er ook aan het bewind komt, zij zal moeten bezuinigen en er een zeer gevarieerd oordeel bij de democratische partijen en partijtjes bestaat over de vraag van waar die bezuinigingen moeten komen. Men kan nauwelijks meer in zee gaan met een minderheidskabinet zoals het huidige was, en de keus zal wel moeten gaan tussen een werkelijk coalitiekabi net, waarin ook de soc.-democraten zit ting hebben en dat steunt op een voor af door de regeringspartijen overeenge komen scherp omlijnd program, of Gaullisten in het nieuwe kabinet moe ten opnemen. Maar deze zouden daarin de leiding opeisen en het gevaar voor het verdwijnen van het democratisch staatsbestel in Frankrijk zou dan, op den duur in ieder geval, niet gering zijn. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. Drijthout-Kiezebrink Co» KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Jaarverslagen. Het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer K. A. Kingma te Dokkum, vermeldde een verheugende opbloei van de wedstrijden in het afge lopen jaar, waarin constant zeven schip pers in de onderscheidene wedstrijden tegen elkaar uitkwamen. Daarbij zou als ext-ra wedstrijd die te Staveren zijn ge komen, als het ongunstige weer dat niet verhinderd had, terwijl ook het tournooi op de Sneekermeer niet kon doorgaan wegens ee nverschil van mening tussen de commissie en de schippers. Waar de inzameling van de nodige contanten voor de geldprijzen bij ver schillende commissies ieder jaar minder resultaat oplevert, zal getracht moeten worden, aldus het verslag, de prijzen voor alle wedstrijden gelijk te doen zijn en deze binnen een tijdsverloop van 14 dagen te houden. Nadat het verslag onder dank aan de samensteller was goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de commissie te Staveren zich nu ook bij de Prov. Com missie heeft aangesloten. De rekening over 1951 sloot met een batig saldo van ƒ30.35 (v. j. ƒ57.15) en werd ingevolge het voorstel van de kas commissie (Langweer) eveneens goed gekeurd met decharge voor de penning meester. Voor controle van de rekening 1952 werd Grouw aangewezen. Bovendien zou men hebben af te wachten, welke terugslag de verschij ning van de Gaullisten in de Franse regering op de internationale verhou dingen zou hebben. De leider van deze partij, generaal de Gaulle, voelt zich nog al en eist een sterk overheersende rol voor Frankrijk op het Europese vaste land op, en wil zich ook tegenover Amerika doen gelden. Nog pas heeft een vooraanstaand Gaullist geëist, dat in Indo China een geallieerd opperbevel zal worden gevormd en de strijd daar, wel ke zeer zware lasten op Frankrijk legt en zijn militaire voorbereiding in Euro pa ernstig belemmert, dus gevoerd zal worden zoals in Korea het geval is, door zo goed als het gehele Westen. Het is onnodig hier nu breed op deze kwestie in te gaan, daar ze nog niet aan de orde is, maar het is duidelijk dat op deze wijze gaandeweg de grootste militaire inspanning van het Westen zich naar het Verre Oosten zou richten; de Ver. Staten hebben ook al een beroep op de leden der Ver. Naties gedaan om als de wapenstilstandsonderhandelingen in Ko rea mislukken, de militaire inspanning aldaar, desnoods ook tegen China, te vergroten. Vermoedelijk trachten de Amerikanen met dit voorstel de rode Chinezen bang te maken en wat meer schot in de wapenstilstandsonderhan- delingen te krijgen, maar hier is in ieder geval een kluifje waarover Churchill te Washington wel het nodige zal hebben gezegd om de Amerikaanse politiek wat te remmen. De Russen hebben in de politieke commissie van de Assemblée der V.N. te Parijs ook al voorgesteld de Veiligheidsraad bijeen te roepen om, nu de wapenstilstandsonderhandelingen stokken, daar de Koreaanse kwestie te bespreken. Klaarblijkelijk was de bedoe ling deze zaak, die nu in Korea louter militair wordt bekeken, weer in politiek vaarwater te loodsen; de erkenning van communistisch China zou dan immers aan de orde komen, en de eenheid van Korea enz. Men weet dat de Westerse mogendheden daarover niet alle gelijk denken en de Russen zouden dan een fraaie gelegenheid hebben deze verdeeld heid aan te wakkeren. Geen wonder dat de Westelijken hiervan niets moesten hebben. over een werkelijk onafhankelijke Duit se eenheidsstaat. Dr Wirth voerde be sprekingen met de Oost-Duitse en Rus sische autoriteiten in Oost-Berlijn en als zowel hij als ds. Niemöller met een Rus sische toezegging tot concessies, in W.-Duitsland terugkeren, dan zal dat allicht indruk maken op een aantal goedgelovige lieden, zodat het geen wonder is dat bondskanselier Adenauer die zijn kaart op de Westelijke sa menwerking heeft gezet dit contact, dat z.i. alleen de Russische plannen dient, diep betreurt. Ook deze zaak zal stellig de aandacht van Churchill en Truman te Washington hebben gehad, en voor Amerika slechts aanleiding zijn aan te dringen op de grootst mogelijke concessies aan W.-Duitsland, opdat het voor het Westerse defensiestelsel behou den blijve. Een bittere pil voor Enge land is, dat de Amerikanen thans aan dringen op de erkenning van koning Faroek als koning ook van de Soedan, om daardoor te trachten een einde aan het gevaarlijke geschil met Egypte te maken. We hadden deze drang, waar mee Washington het pad der erken ning van de rechten der nationaliteiten verlaat, want de bevolking van de Soe dan heeft het recht hierin een woordje mee te spreken, overigens reeds lang verwacht; het behoud van ’t Suezkanaal is deze inkonsekwentie echter wel waard, en bovendien schijnen de Arabi sche landen wel bereid met de Ver. Staten verbonden af te sluiten inzake de wederzijdse verdediging. In Perzië heeft Mossadeq Amerika’s voorwaarden voor economische steun aanvaard, waardoor geruchten zijn ontstaan dat ook het EngelsPerzisch geschil mogelijk nog tot een oplossing kan worden gebracht; maar dat moet worden afgewacht, want Mossadeq is niet van gisteren, hjj ac cepteerde de Amerikaanse economische steun slechts op V.N.-voorwaarden, d. w. z. geen Amerikaanse inmenging in binnenlandse aangelegenheden en geen Amerikaanse militaire steun, zonder dat over de voorwaarden daaromtrent af zonderlijk is overlegd. Er heet op ’t ogenblik een kentering in het Perzische parlement te zijn, de meerderheid zou zich van Mossadeq afwenden en meer naar de Sjah willen luisteren, die echter door de nationalistische bladen heftig wordt aangevallen en beschuldigd van pro-Britse neigingen. In Israël relletjes omdat de regering met West-Duitsland wil onderhandelen over W.-Duitse her stelbetalingen, dr Adenauer heeft zich bereid verklaard te onderhandelen op de basis van 1500 millioen dollar, maar er is een groep Joden, die gekant is tegen rechtstreekse besprekingen met Bonn. w Het is niet alleen jammer dat Frank rijk kabinet-loos is omdat op het mo ment zulke belangrijke besprekingen in de in de Franse hoofdstad bijeen zijnde V.N. Assemblée worden gehouden. Er zijn nog velerlei andere redenen waar om dit zo te betreuren is. In de thans te Washington gevoerde besprekingen tussen Churchill en Truman komt na tuurlijk ook de rol van Frankrijk in de internationale politiek aan de orde, en de weinig stabiele binnenlandse toestand doet die rol schade. Ook al zullen Chur chills onderhandelingen weinig directe resultaten opleveren en zeker niet wanneer Eisenhower en niet Taft de re publikeinse candidatuur /oor het Ame rikaanse presidentschap krijgt, waarop nu een kans is en waardoor Truman waarschijnlijk geen herkiezing meer zoi^ ten deel vallen ze dienen toch te Parijs nauwlettend te worden gevolgd. En dan is daar de kwestie van het Europese leger. Reeds vóór de kabinets crisis had de Franse regering uitstel van de vergadering van de Noord At lantische raad op 2 Februari te Lissa bon, waar dit legerplan in kannen en kruiken moest zijn, gevraagd omdat de debatten over de Franse begroting niet tijdig geëindigd konden zijn en ook nog volledige overeenstemming tussen de bij het Europese leger betrokken landen moest worden bereikt. Door de Franse kabinetscrisis geraakt alles weer hele maal op losse schroeven. En dat terwijl de Duitse regering eigenlijk zit te azen op de rol in dat leger, welke Frankrijk is toebedeeld. Een aanvankelijk bericht dat de W.-Duitsers één en een kwart millioen man aan dat leger wensten bij te dragen, moge later tegengesproken zijn met de mededeling dat dit het aan tal manschappen is dat men zou regis treren, slechts een vijfde zou worden opgeroepen, het is duidelijk dat eerstge noemd cijfer bedoeld was om indruk op de Amerikanen te maken, die zo snel mogelijk een zo groot mogelijke Duitse bijdrage aan dit Europese leger wensen. De Russen moeten ook wel van dat cijfer van 1.250.000 man geschrokken zijn. Men schrijft hun al het plan toe, dat zij te Berlijn een nationale rege ring voor geheel Duitsland zullen uit roepen waarin evenveel Oost- als West- Duitsers zitting zouden hebben, o.a. voor het Westen ds. Niemöller en oud- kanselier Wirth. Zoals bekend is ds. Niemöller, die zeker geen communist is, naar Moskou gereisd om betrekkin gen met de Russische kerk aan te kno pen. Hij is echter ook een tegenstander van de Duitse herbewapening, terwijl dr Wirth, ook geen communist, overtuigd is dat er met de Russen valt te praten -» Dit Russische voorstel was gekoppeld aan een voorstel om de kwestie van de collectieve veiligheid en de verminde ring der internationale spanning terug te brengen waar zij volgens de opzet van de Ver. Naties behoort nl. bij de Veiligheidsraad. Dit gedeelte van het Russische voorstel was een tegenzet tegen dat van de Westelijke landen on der leiding van Amerika, waarin voor gesteld werd dat de leden der V. N. een deel van hun strijdkrachten ter beschik king zullen houden voor collectieve actie en steun zullen verlenen aan de strijd krachten der V. N. bij collectieve maat regelen ondernomen door de Veiligheids raad of de Algemene vergadering. Op die woorden „algemene vergadering” komt het aan. Het voorstel beoogt eigenlijk het Russische vetorecht in de Veiligheidsraad te omzeilen; in de alge mene vergadering hebben de Russen dat recht niet, zodat zij daar maatregelen tegen een agressor niet kunnen tegen- Dinsdag was het „Koperen Dinsdag”, de dag waarop in het verleden, toen de kleine binnenscheepvaart nog volop bloeide, de schippers en de schippers knechts naar Sneek kwamen, de eersten om een nieuwe knecht, de laatsten om een andere baas te zoeken. Hoewel die oude traditie sinds lang is verdwenen, ten offer gevallen aan gedachte van de „Sintrale Konïmïsje SkütsjesiFen” (S.K.S.) haar jaarlijkse deze traditionele dag in onze stad te Gedachtig aan de woorden van Pieter Jelles Troelstra: „Voor de arbeiders is niets goed genoeg”, was de afd. Sneek van de Algemene Nederlandse Grafische Bond er toe overgegaan haar leden op de jaarlijkse ontspanningsavond te con fronteren met de balletkunst. Het oog was daarbij gevallen op het nog jonge Amsterdamse ensemble, dat onder de welluidende naam van Ballet der Lage Landen de laatste jaren bezig is de dans als kunstvorm weer populair te maken. Daar een dergelijke onderne ming veel geld kost, had men ook de afdelingen uit Joure, Lemmer, Gorredijk, Drachten, Bolsward en Heerenveen bij de organisatie ervan betrokken. Dat de werkers in de Grafische vakken het streven van hun besturen waardeerden, -L 1—- 1-1'. -- --t nodiging om Dinsdagavond naar Amici- die technisch goed geschoold zijn,^terwijl tia te komen, gehoor hadden gegeven, zodat voorzitter P. v. d. Veen een nage noeg volle zaal welko t kon heten. Voor dat het publiek kennis maakte met het ballet, sprak do heer v. d. Vegt, bondsbestuurder van de A.N.G.B., een I kort propagandistisch woord. Spreker j wees er op, dat het in de A.N.G.B. een j goede gewoonte geworden is de leden i elk jaar een ontspanningsavond aan te bieden, waar iets gegeven wordt, dat in alle opzichten verantwoord is. Immers, de vakbeweging heeft niet alleen tot taak de materiële belangen van haar leden te behartigen, maar moet daar naast ook werken aan de culturele ver heffing van de arbeiders. Bovendien zag de heer v. d. Vegt in deze ontspan ningsavonden een middel, om de band tussen leiding en leden te verstevigen. Aard en omvang van het vakvereni- gingswerk hebben gemaakt, dat dit werk sterk gecentraliseerd is en groten deels door de hoofdbesturen wordt ver richt. De leden moeten echter beseffen, dat het om him belangen gaat en dat daadwerkelijke belangstelling nodig is, om de eisen der bestuurders kracht bij te zetten. Spreker hoopte dan ook, dat als over enkele weken de vernieuwing der collectieve arbeidsovereenkomsten aan de orde komt, men eveneens in grote getale de vergaderingen van zijn afde ling zal bezoeken. Hierna trad de heer Max. Dooyes met zijn ensemble voor het voetlicht. Het was goed gezien, dat men het publiek, dat uiteraard nog vrij vreemd tegenover de balletkunst stond, eerst een kijkje gunde in de werkplaats van de groep. Op on derhoudende wijze werden de dagelijkse oefeningen der dansers en de verschil lende passen en figuren gedemonstreerd. Ook het verdere programma was zo sa mengesteld, dat de mensen een goed in zicht kregen in de ontwikkeling en de mogelijkheden van de dans. Begonnen werd met een drietal oud- Franse dansen (Menuet, Gavotte du Roi en Gavotte de Vestris) waarin de figu ren nog vrij eenvoudig en de bewegingen nog geheel aan de melodiek en orna mentiek van de begeleidende muziek ge bonden waren. „Danse des Mirlitons” en „Spaanse dans”, twee dansen uit de bloeiperiode van het ballet van de Kei zerlijke Opera in Rusland, toonden een volgende fase in de ontwikkeling. Ook hier weliswaar nog gebondenheid aan de muziek, maar met een hoger opgevoer de techniek en geraffineerder bewegin gen, waardoor de dans een individualis tisch en virtuoos karakter kreeg. In „de Spaanse Brabander”, „Prikke- been en Ursula” en „Riquet met de kuif” maakten de toeschouwers kennis met de dans als uitbeelding van een li terair gegeven. Deze dansen naderden Wedstrijddata. De vaststelling van de wedstrijddata had heel wat voeten in de aarde, maar na zeer langdurige besprekingen werd men het tenslotte eens over het vol gende voorlopig programma. Zaterdag 2 Augustus: Grouw; 4 Augustus: Veen- hoop; 5 Augustus: Eernewoude-, 6 Aug. Lemmer; 9 Augustus: Langweer; 13 Augustus: Sneek; 14 Augustus: De Fluessen; 15 Augustus: Staveren. voorstellen nog In Frankrijk is de regering-Pleven ten i houden. Vcti geurciuuL. l-'c uiiecic uuióaan. met <xuc hiouohuvq dat de socialisten, die geen regerings- passeerd, het Westelijke is reeds in de tenslotte wel een meerderheid in de zelf ook verwerven. Het Russische zeker niet ongewijzigd. Want het Westen denkt er niet aan mee te werken aan een onmiddellijke bijeenroe- ping van de Veiligheidsraad, wat eigen lijk de kleine naties die ook in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd zijn, niet te na gesproken zou neerkomen op een verkapte bijeenkomst van de Grote Vijf rood China zou als partij in Korea ook vertegenwoordigd zijn welke Moskou zozeer begeert, maar waarvoor Washington de tijd nog niet gekomen acht. de gewijzigde omstandigheden, was het toch een goede algemene vergadering dit jaar eens op houden. hier en daar het gebied der pantomime. Costuums, décors, alsook de mimiek der dansers, ondersteunden hier de bewe ging. Na de pauze kwam de climax met twee balletten, die door hun grotere op zet en karakter als voorbeelden van de moderne absolute balletkunst beschouwd konden worden. De Grand pas de deux „Don Qui- chotte” (een première in Nederland!) vertegenwoordigde dan het meer serieu ze genre, terwijl in „Garden Party” ge toond werd, dat het ballet ook in het lichtere genre kostelijke mogelijkheden biedt. De uitvoering van al deze verschillen de dansvormen stond op zeer hoog peil. Het Ballet der Lage Landen beschikt bleek uit het feit, dat velen aan de uit- over een aantal dansers en danseressen, de artistieke leiding bij Max Dooyes, Mascha ter Weeme en Pieter van der j Sloot blijkbaar in zeer goede handen is. i De laatste vooral had een groot aandeel in het succes, dat de balletgroep oogstte, i Niet alleen was hij op de planken veelal de bezielende leider, maar ook zijn aan- deel in de choreografie van verschil- lende dansen bewees, dat we hier met een talentvol balletkunstenaar te maken hebben. Van de nummers, die het best slaag den noemen we de Spaanse dans door Andrine de Clerq en Chris v. d. Velden; de Dansen uit Wales, waarin Jo Leerink bijzonder op dreef was; „Don Quichotte” een bijzondere prestatie van Mascha Stom en Pieter van der Sloot (jammer dat de pirouette aan het slot van deze dans even mislukte). Het publiek leefde geheel met het ge beuren op het toneel mee. Herhaaldelijk kregen de dansers een open doekje, ter wijl het slot van de Garden Party ge bisseerd moest worden. Aparte vermelding verdienen nog de prachtige costuums en decors, die zeer veel tot het slagen van deze avond bij droegen. Wolfgang Wijdeveld aan de vleugel toonde zich een kundig begelei der en nam bovendien met de zeer toe passelijke Vuurdans van de Falla als solist aan het programma deel. Het bestuur van de A.N.G.B. kan te vreden zijn over het resultaat van deze ontspanningsavond, een avond die zeker nog lang in de herinnering van de aan wezigen zal voortleven. L. G.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1