I HU 9et VevUöen Fan de I DE BOER BEDRIJF Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tan dpasta ZtiFRMQGENE BiSNITSER ffmerk en zyn ABDIJSIROOP Geen hoogtepunten in voetbalprogramma INGEZONDEN OPLOSSING KERSTPUZZLE VRIJDAG 11 JANUARI 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD" TWEEDE BLAD 4 Twaalf uur in een lift Du stere zaak i Loslopende honden in Sneek Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Tafelzilver in de wachtkamer r, KWALITEIT VAN DE MEI K Aantal bromfietsen sterK gestegen Zuid Molukse leiders geven zich over KOU GEVAT... Een slepende kou of griep Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rhenmatisch# Pijnen met wortel en tak uit Uw ledematen. Skriuwen oan de Nederlfinske regionalisten AKKERS IW Provinciale Staten Ned. Fordfabriek wil 100 man onts'aan I De reserves. Redactie Sneeker Nieuwsblad. WYMBRITSERADEEL, van 3—10 en van ter 54, laagste 41, hoogste prijs end gevorderde chauffeurs van offer IJLST, van 24 December 190110 Januari 1902. Geboren: Antje d. V. Bauke Rijp- ma en Annigje Huitema; Geeske d. v. Gerrit de Boer en Maaike Ha- ringsma. Overleden: Fettje de Boer, 80 jr., wed. van Sipke Scheweer; Anna Nij- dam, 91 jr., wed. van Gosse Wijben- ga; Tjibbe Karei, 4 mnd., z. v. Jan Groenveld en Berber de Vries. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 11 Januari 1902, 50 jaar geleden dus: Zaterdagmiddagvoetbal. Ie klas A: O.N.S. 2—C.V.V.O., Nijland Woudsend. 2e klas A: Oudega (W.)IJ.V.C. 3e klas A: S.D.S.—O.N.S. 3, Froon- acker 2—IJ.V.C. 2. 3e klas C: O.N.S. 4Terhorne 2. Ruim twaalf uur heeft een employé van de Kema te Arnhem met zijn twee kleine kinderen Zondagmiddag in een lift hangende tussen hemel en aarde doorgebracht, voordat de politie hem had gevonden en uit hun benarde posi tie had laten bevrijden. De man moest die middag even op kantoor zijn en had daarbij zijn beide kinderen meegenomen. Om een uur of één stapte 't gezelschap in een lift naar een hogere verdieping. Het begon goed, maar midden in d| schacht bleef de lift steken. Wat de man ook probeerde, er was geen beweging meer in te krijgen. In het doodstille ge bouw had alarmering door roepen of op andere wijze niet de minste zin. De uren gingen traag voorbij. Het werd buiten steeds donkerder en in de lift steeds kouder. Met zijn dikke winterjas dekte de vader zijn kinderen toe. Hijzelf ijs beerde heen en weer over de vloer van de kleine lift. Intussen was de politie gealarmeerd door de vrouw van de on fortuinlijke beambte en die kwam er tenslotte om 1 uur ’s nachts achter, dat de man met zijn kinderen in de lift zat. Er moest echter nog een monteur bijko men om de lift weer in beweging te zet ten. Volgens een opgave van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motorrijtuigen op 1 Januari 1952: 165.000 (138.625) per sonenauto’s, 6000 (5.763) bussen, 86.000 (71.416) Vrachtauto’s, 4000 (3.649) trek auto’s (voor opleggers), 110.500 (95.299) motorrijwielen, 185.000 (55.239 rijwielen met hulpmotor. De tussen haakjes ge plaatste cijfers zijn de gegevens per 1 Augustus 1951. Zoals uit bovenstaande opgave blijkt, bedraagt het aantal brom- fietsen ongeveer een derde van het to- I tale motorrljtuigenpark. Woensdag 2 Januari lag er weer een cadaver van een hond in mijn tuin. Het dier was een van de vele in enkele jaren tjjds, die op de Leeuwarderweg, na vreselijk lijden, gevallen was als slacht offer van het verkeer en menselyke on achtzaamheid. Al enige malen hebben wij er in dit blad op gewezen, dat het niet verant woord is honden los te laten lopen op de drukke verkeerswegen in onze stad. Steeds zijn er nog velen van onze mede burgers, vermoedelijk uit gemakzucht, doof voor onze goed bedoelde waar schuwingen. Laat men toch bedenken, dat men voor het welzijn van zijn huis dieren verantwoordelijk is. Een hond is, evenmin als elk ander dier, geen stuk speelgoed voor de mens. Het lijden van mens en dier is in deze wereld weliswaar niet uit te sluiten, maar het is de plicht van ieder weldenkend mens om dit lij den zo veel mogelijk te voorkomen. Daarom nogmaals: Houdt Uw hond In de stad aan de lijn en laat hem in geen geval zonder toezicht rondlopen. Dr. J. P. OTTO, Voorzitter afd. Sneek Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Toen destijds in Indonesië vaandrig Aernout vermoord gevonden werd, kwa men er geruchten, dat dit geschied was omdat hij te veel wist van malversaties door hoge officieren van het K.N.I.L. gepleegd. Een commissie was inderdaad tot de conclusie gekomen dat een ma joor en een kolonel ruim honderdduizend gulden hadden verduisterd. Een der be langrijkste getuigen, de technische hoofd-ambtenaar v. d. Putten kwam la ter naar Nederland en drong in de pers aan op voortzetting van het onderzoek in de malversatie-zaak en in de zaak- Aernout. De Minister van Oorlog be noemde toen de h.h. J. Zaayer, M. J. P. D. v. Harinxma thoe Slooten en J. Gast in een commissie van onderzoek, welke tot de conclusie kwam, dat de malversaties van geringe omvang wa ren geweest, maar dat v. d. Putten een onmogelijk mens was, die medisch en psychiatrisch moest worden onderzocht om uit te maken of hij wel voor de dienst geschikt was. Minister Staf heeft nu een beslissing op dit rapport geno men, het advies naast zich neergelegd en de heer v. d. Putten overgeplaatst naar de Kon. Marine als burgertech- nlsch ambtenaar. De minister beschouwt de hele zaak hiermede als afgedaan, maar het zou toch aanbeveling verdie nen te onderzoeken, hoe het drietal he ren een dergelijk door de minister on juist geacht rapport kon uitbrengen, dat, was het door de minister gevolgd, de carrière van de heer v. d. Putten zou hebben vernietigd. Een aantal leiders der republiek Zuld- Molukken, die zich hebben overgegeven aan de Indonesische leger-autoriteiten, werden vergezeld van ongeveer 2000 volgelingen, zo meldt de correspondent van Aneta in de Molukken. Het aantal aangegeven radlo-ontvang» toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari jl. 1.621.412 tegen 1.613.326 op 1 December. Op 1 December waren er 482.171 aangeslotenen op het Rijks- radiodistributienet tegen 479.785 op 1 November. België zou handhaving station te Amsterdam. Gehuwd: Durk Fortuin te Wouds- met Elisabeth Koopmans te Op de markt was het een chaos! Er stonden, reden en bromden tientallen auto’s en motoren, er werden opmer kingen in de lucht en tot collega’s ge maakt dat de koude rillingen ons over I de maag liepen en even scheen het of heel die kluwen auto’s klem zoude ra ken. Gelukkig kwamen onze verkeersagen ten de zaak even regelen. Ze gaven hier r~ me woorden te uiten, of eigenlijk: het ken was meer d j doen wanneer ze op de planken verschij nen. Het was trouwens geen gedicht dat deze meneer declameerdeer bleven reeds gewone mensen staan en een agent begon met z’n boekje te werken. We hebben de meneer gezegd hoe we over hem en z’n kinderen tot in het derde en vierde geslacht dachten, en gingen met opgerichten hoofde markt- waarts. De laatste opmerking van genoemde heer hoorden we niet meer, wel het ge lach der menigte, maar wij liepen door, jjzig, voornaam van hoed tot schoenen. Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogene; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. Blijkens een uitlating van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening is de kans groot, dat reeds in het komende voorjaar bij de uitbetaling der melk rekening moet worden gehou den met de kwaliteit. De wet, waarbij deze verplichting zal worden opgelegd, wordt waarschijnlijk in April of Mei van kracht. Jarenlang geschiedde de uitbetaling naar het vetgehalte. De vrij belangrijke prijsverschillen die hiervan het gevolg waren, brachten de boeren- er toe alle middelen in het werk te stellen het vet gehalte der melk op te voeren. Hierbij werden prachtige resultaten bereikt. Geleidelijk steeg het vetgehalte en daar mee de relatieve prijs der geleverde melk. De inspanning die op dit punt werd aangewend werd voortdurend be loond en kwam constant in ieder melk- geldzakje tot uitdrukking. Had men eenmaal een hoger gemiddeld vet gehalte bereikt, dan was er ook de zekerheid, dat men steeds een hogere melkprijs zou ontvangen. Immmers het vetgehalte is vrij constant en men be hoefde er zich niet van dag tot dag zorgen over te maken. Heel anders staat het met de kwali teit van de melk. Om deze voortdurend op peil te houden is onafgebroken waak zaamheid nodig. Elke keer dat er ge molken wordt, moet men er zich op nieuw op instellen alle kansen op ver ontreiniging der melk uit te sluiten. Was het verhogen en op peil houden van het vetgehalte der melk een kwes tie waarbij de verantwoordelijkheid al leen bij de boer berustte, kwaliteitsver betering is een zaak waarbij voortdu rend het gehele personeel is betrokken. Het reinigen van het melkgereedschap, het voeren, het uitmesten en schoonhou den der stallen, het melken en vele andere factoren doen elke keer weer hun invloed gelden. Het behoeft ons daarom dan ook niet te verwonderen, dat de kwaliteit der melk op de meeste bedrijven voortdurend wisselt. Dikwijls valt men, zonder aanwijsbare oorzaak, van eerste kwaliteit een paar klassen omlaag om dan plotseling weer één of meer klassen te stijgen. Het lijkt dik wijls een gokje. Dat is het natuurlijk niet, want aan dezelfde fabriek wordt steeds op dezelfde wijze de kwaliteit bepaald. De onverwachte schommelin gen bewijzen alleen, dat het heel veel oplettendheid vraagt om aan alle voor waarden voor het verkrijgen van eerste klas melk te voldoen. Het is dan ook niet zo, dat men door een paar algemene richtlijnen of voor schriften te volgen, constant in een ho gere kwaliteitsklasse komt. Het winnen van kwaliteitsmelk moet geleerd wor den. Wij raden dan ook een ieder, die zich hiermee nog niet serieus bezig gehouden heeft, dringend aan, van nu af aan deze zaak ernstig te behartigen. Een prijsverschil van 2 cent per kg. kan zeker verwacht worden. Waarschijnlijk zullen de uitersten wel verder uitéén liggen. Dit betekent dus per koe en per jaar bij een melkopbrengst van 3750 kg. (dat is het gemiddelde voor Z.W. Fries land) een verschil in melkgeld van ƒ75 of meer. In bepaalde gevallen kan het dus zo zijn, dat hiermee het bedrijf staat of valt. Toen indertijd de uitbetaling der melk naar vetgehalte werd ingevoerd, profi teerden die bedrijven hiervan het meest, die reeds melk met een goed ge halte leverden. Bij de invoering van de uitbetaling naar kwaliteit zullen het weer de be drijven zijn, die er zich reeds geheel op hebben ingesteld, die hiervan de beste vruchten plukken. Zorg, dat ook Uw bedrijf er bij is, door reeds nu alles in het werk te stel len, tot een goede kwaliteit te komen. Enkele richtlijnen daartoe hopen wij in één der volgende artikeltjes te geven. Sneek. R.L.V.D, SANAPiRIN hept U er af. Koker 77-41 ct Met Kruschen Salto de wereldbe roemde wetenschappelijke samenstel ling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig ge bruik van Kruschen, nooit opeenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en schar nieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kru schen zo’n weldadig aansporende wer king heeft. Wapen U tegen iedere nieu we aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis. De ried fan ’e Fryske Biweging, it Bistjür fan it striidboun Fryslün Frij en it bistjür fan ’e Fryske foriening foar In federael Europa hawwe in mien- sklplik skriuwen stjürd oan de regio nalisten yn ünderskate Nederlünske ge westen. Yn dat skriuwen wize hja der op, dat It stribjen fan it regionalisme en dat fan lt Frysk nationalisme deselde kant ütlizze, al geane uteraerd Fryslüns eas- ken fierder as dy yn en fan oare gewes ten. Ut dy forhülding folget tredderlel: 1. foar in diel kinne beide biwegingen, de regionale en de Frysk nationale, foar itselde stride en dus meiinoar oparbeid- zje, bygelyks yn it stik fan ’e klassi- fikaesje, fan ’e yndustrialisaesje, fan ’e cultuerpolityk, fan in algemiene desin- tralisaesje; 2. striid foar fierder geande dingen hat de Fryske biweging allinne to fieren; 3. oer en wer moatte de beide biwegingen elkoars frijheit en eigen po- sysje earbledigje, net allinnich yn hwat hja mienskiplik wolle, mar likegoed yn hwat de iene minder en de oare mear Wol. Yn dat forbün komme de adres-j santen ek noch ris op it resultaet fan ’e regionale konferinsje fan 1948 en ’49 op Allardseach: it dér oannommen pro gram fan winsken, dat ridllk fier geande regionale forlangens ynhüldt, mar tef- fens romte lit foar noch fierder geande Frysk nationale easken. Fierders giet it skriuwen yn op it eigen karakter fan Fryslftns striid. Dy striid hat neat üt to stean mei extre misme en separatisme, mar in moai r dikale utering fan ’e libbenswli fan u Fryske folk om himsels to wêzen en to bliuwen, en net ünder to gean yn ’e forflakking en de karakterleasheit fan ’e massa. En der is in oanh&ldende Ont wikkeling yn to fornimmen, dy’t lyk- opgiet mei de tiid. De Fryske sprake hat har de léste hündert jier üntjown ta cultuertael. De Fryske biweging is fan taelblfoardering en taelaksje njonken- lytsen de kant fan it praktyskpolitike stribjen üt groeid. Yn dy Ontwikkeling kriget it stribjen nei staatkundige en steatsrjochterlike desintralisaesje hwat langer hwat sterker klam, lyk as it rap port fan Fryslüns provinsjale desintra- lisaesjekommisje wol ütwiist. Lit de regionalisten foar dat allegear- re each en bigryp hawwe. Oparbeidzjen yn it mienskiplike en frijheit en bigryp oer en wer yn lt aparte, dat kin beide biwegingen: de regionale en de Frysk nationale, allinne mar to’n goede kom me. SW Vctbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoestenl Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver- zachtende, slijmoplossende, «w stad zullen de hoofdstedelingen het v> 1 ElinkwljkHeerenveen wordt een in teressant treffen. De vorige keer liet de thuisclub een lelijke steek vallen in Tiel en als die nederlaag hun nog in de benen zit, wordt het een harde dobber tegen de Pompeblêdden. Bij De Volewyckers A.G.O.V.V. en Ensched. BoysG.V.A.V. is de uitslag niet zo gemakkelijk te voorspellen, hoewel we bij de eerste ont moeting de gasten en bij de tweede de gastheren de meeste kans geven. Titanenstrijd in Wageningen. De achtervolgers van Ajax gaan wel een bijzonder zware strijd tegemoet. Zij ontmoeten elkaar nl. in Wageningen. R.C.H. plaatste zich jl. Zondag op het zelfde puntenaantal, nl. 23 uit 16 wed strijden, maar de thuisclub heeft een wat beter doelgemiddelde. Zij stelde de laatste maal echter teleur door het ge lijke spel tegen Enschedé, terwijl de Haarlemse voorhoede tegen Sneek juist goed op schot was. Daarvan uitgaande lijkt een kleine overwinning voor de be zoekers ons niet onmogelijk. Ook in Zwolle kan het spannend toegaan bij het duel tussen de Boys en Be Quick. Wel staan de Groningers twee sporten hoger op de competitieladder, maar met het recente voorbeeld van Leeuwarden voor Ogen, wordt het toch oppassen. Leeu warden zal thuis tegen V.S.V. moeten bewijzen, dat de zo even genoemde ne derlaag niet betekent, dat zyn goede vorm zoek is. Gezien het terreinvoordeel, slaan wij de rood-witten iets hoger aan. Blauw Wit is naar het ons voorkomt niet opgewassen tegen het bezoekende Vitesse, althans niet als de voorhoede van de gasten weer zo productief is als tegen Oosterparkers, terwijl Achilles D.O.S. en OosterparkersEnschédé o.i. met nederlagen voor de thuisclubs zul len eindigen. P.E.O.’s positie verstevigd? Er bestaat grote kans, dat de positie van P.E.C., leider in 2A, Zondag nog gunstiger wordt. Zelf moet hij „uit” de strijd aanbinden tegen Zwartemeer wat vrij zeker een overwinning wordt, ter wijl de naaste concurrenten Zwaagwest- einde en Nicator elkaar in Leeuwarden zullen ontmoeten. Wie van de twee het loodje zal leggen is moeilijk te voor spellen, maar een gelijk spel is ook heel wel mogelijk. In beide gevallen echter is P.E.C. de lachende derde. Alcides, dat L.S.C. ontvangt, zal er wel alles opzet ten ook dicht in de buurt van de beide koplopers te blijven. Daarom wacht on ze stadgenoten stellig een zware strijd, hoewel ze na de morele injectie door de overwinning op F.V.C., toch geenszins kansloos zijn. De uitslag bij Houtige- hageFriesland zal wel in de buurt van een gelijk spel liggen of misschien een kleine zege voor de thuisclub opleveren. H.ZXJ.M.S.C. is een dubieus geval, wat in iets mindere mate ook geldt voor F.V.C.Emmen. Attractief programma in SA. Het programma in de 3e klas is dit maal wel bijzonder attractief. Leider Steenwijk krijgt een lastig karweitje op te knappen, nu Harlingen op bezoek komt. Wel hebben de roodwitten, gelet op het terreinvoordeel, de beste papie ren, maar de Harlingers vormen een ro- buste ploeg, die heel wel voor een ver rassing kan zorgen. De concurrenten van de Overijselse club Rood Geel en Black Boys trekken er beide op uit. De eersten gaan naar Tijnje en de zwartjes naar Grouw. Ogenschijnlijk zijn beiden tot een overwinning in staat, maar toch wordt het oppassen,- vooral voor onze Met hun drieën zaten zij een paar da gen geleden in de wachtkamer van een Haagse arts, een visser uit Den Haag en een uit Wateringen en een schoen maker uit Den Haag. Het wachten duurde wat lang en daarom ging een der jongemannen eens in de kamer rondneuzen. In een vaasje op het dres soir vond hij een sleuteltje dat pasta op een deurtje en daarachter bewaarde de dokter een mooie collectie tafelzilver. Hoewel de heren elkaar niet kenden, waren zij het gauw eens, zij deelden de buit eerlijk en verdwenen. De arts deed even later de onaangename ontdekking, belde de politie op en die deed met be hulp van de patiëntenlijst de rest. De twee Hagenaars vertelden dat zij hun aardeel in het water hadden gegooid, maar voorlopig worden de drie patiënten toch maar in verzekerde bewaring ge houden. een wenk, wezen daar één terug, trok- - -3 amokmakende chauffeurs van declameren gelijk dichters elkaar af, sleepten eei sollicitant-slacht- .r «n ,U. offer nog net Qnder vandaan (A. f. S.) en luisterden verder naar mynheer v. Bergen, die, zeer toe passelijk „Op de grote stille heide” speelde. Even hebben we ons verbeeld dat we een bekende stem hoorden die zei „Ried um mar an spanen!” doch we durven er geen rijksdaalder om te verwedden. Wel eigenaardig trouwens dat onze vriend Benardus (aan de koffietafel) zo wat mompelend sprak: „Je mutte mar ütkike met die auto’s teugenwoordig!” Het was inderdaad uitkoken. En al die auto’s hadden spek. Het was alle maal spek wat de klok sloeg. Spek in „zouters”, spek in „Side sügen”, spek in „lünbargen” en de kooplui maar druk. Het water liep hun om de tanden! Ze vlogen van de ene eigenaar naar de an dere, en er was kwalijk tijd om soun to freegjen”. Het was direct klap op en klap del, maar of de prijzen daar ook de invloed van zullen ondergaan? We hebben het gevraagd aan Sytsma. Sytsma uit ’e Leageaen, altijd helder, al tijd bereid een - aatje te maken. By heeft nooit vee) las* met z’n spek. Hij laat de voerman tot voor nei hok y Ion en dan worden de knorre-knorrren heel netjes naar binnen gebracht. „Kom mar jonges, earste rang en bisprutsen plakken!” Twee schapenkooplui houden een vriendschappelijk nieuwsjaarpraatje, echt gezellig. De ene een honderdtach- tig-ponder met een stem als een beer, is net bezig: „lt jier is forgemy noch net kald, of dou bist al wer dwaende dyn mei- minsken in poat üt to lüken. Moat dat nou sa, greate boef?" De ander, een schraal mannetje staat op z’n tenen bij de dikke z’n buik op, kijkt hem met z’n felle oogjes tot in de pancreas en bijt hem toe: „As dyn kop op in brêgge stie woed er noait wer in skip troch!” Na deze frisse woorden over en weer begon de handel .n even later gingen ze koffiedrinken, A. fan S. kius. Deze had al 21 vaarten meegemaakt. SNEEK. In 1901 werden aan de Waag alhier 4179 kwart en 435 dï v. Gosse Mulder en Tietje Schakel achtste vaten boter aangevoerd en te Gaastmeer. 94716 kilo kaas. Hoogste prys bo- Advertentie Zondag 12 Januari voor het eerst optreden te Sneek van de h.h. Larooy en Hoog- stra; voordrachten in Fries en Hol- Café „De Drie Friezen”. De oplossing van het Kruiswoordraadsel in ons jongste Kerst nummer luidt als volgt: Horizontaal: 1 grof; 3 tetra; 7 meestal; 12 dr; 13 rede; 15 or; 17 stroper; 19 ons; 21 ale; 22 Po; 23 rough; 24 beslommering; 29 sr; 30 aanvallen; 32 temen; 34 To; 35 et; 36 strijd; 39 Inderdaad; 40 Ieren; 42 re; 43 regen; 45 verdragen; 47 eb; 48 Panamakanaal; 51 ieder; 54 au; 55 alt; 56 Epe; 58 Garonne; 60 s.s.; 61 toon; 62 re; 64 raar; 65 penseel; 68 enten; 69 snor. Verticaal: 1 galop; 2 okkernoot; 3 Terschelling; 4 es; 5 T.T.; 6 ra; 8 Ed; 9 droom; 10 een; 11 solo; 14 ds; 16 reu; 18 robyn; 20 monster; 21 aren; 22 pi; 25 Samarinda; 26 rendier; 27 grote; 28 haas; 31 Andorra; 33 moderniseren; 37 troep; 38 renbaan; 41 nine; 44 naaigaren; 45 velen; 46 gort; 49 nu; 50 arena; 52 das; 53 Eist; 56 e.o.; 57 por; 59 rijper; 63 Ee; 66 en; 67 N.T. Het aantal goede oplossingen was weer zo groo. dat door loting moest worden uitgemaakt wie in het bezit zouden komen van de drie uitgeloofde boekenbonnen. Dat zijn deze keer: Mevr. K. DIJKSTRA—Heeres, Leeuwarderweg 29, Sneek J. VAN DAM, Rozenstraat 19, Sneek en Mevr. F. BOOMSMA—Monkel, Zuidend 99, Uitwellingerga. Wij wensen hen geluk met dit succes en danken alle inzendsters en inzenders voor hun medewerking. Ofschoon het bij ons van binnen hel der licht was vrienden, vanwege het pas begonnen jaar en de bekende goede voornemens die we per dozyn hebben doorgegeven aan vrouwe en verder ge ïnteresseerden, buiten was het nog zo donker op deze morgen dat we pardoes op een tegenligger stuitten. Deze, een lang persoon, gehuld in buitensporig textiel, op z’n hoofd een leren muts, begon met zeer onaangena- De Provinciale Staten van Friesland hebben Dinsdag verscheidene subsidies voor restauraties van cultuurmonumen ten in Friesland verleend. Een aanvul lend subsidie van 22.500 werd beschik baar gesteld voor de restauratie van de Ned. Herv. Martinikerk te Bolsward; voor de restauratie van het historische stadhuis te Workum is een bedrag van 16.306 uitgetrokken. Ook werd beslo ten 500 beschikbaar te stellen voor de restauratie van molens. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel tot het beschikbaar stellen van een subsidie van ƒ12.500 aan de Fryske Akademy voor de uitgave van een wetenschappelijk werk van ir K. A. Rienks en ir G. L. Walther over de bin nen- en slaperdijken van Friesland. Ver scheidene leden bleken er bezwaar tegen te hebben, dat dit boek in de Friese taal zal verschijnen, omdat het dan slechts voor een klein taalgebied geschikt zal zyn. Andere leden betoogden, dat zij die geen Fries kennen, zich ook niet in deze materie kunnen verdiepen, omdat de studiebronnen ook in het Fries zijn ge steld. Gedeputeerde Algera zei, dat het werk een sterk regionaal karakter draagt en dat er daarom niets tegen is dat het ook in de taal van dit gebied verschijnt. Het voorstel van Ged. Sta ten werd met 46—3 stemmen aange nomen. De voorstellen van Ged. Staten inzake diverse subsidies, o.a. dat aan het Fries Scheepvaartmuseum te Sneek werden aanvaard. Met 45 tegen 4 stemmen werd beslo ten om bij de Koningin een adres in te dienen met verzoek het daarheen te leiden dat de mogelijkheid wordt ge opend de eed, de belofte of de bevesti ging in de Friese taal af te leggen. Tegen stemden mevr. Schaper (C.P.N.) en de h.h. L. de Haan (C.P.N.), van Overklift (V.V.D.) en v. d. Zee (K.V. P.). Een commissie van redactie werd aangewezen om het adres te ontwerpen. De Staten hebben in hun vergadering van Woensdag een voorstel, een jaar lijks subsidie van 4000 (over de beide eerstvolgende jaren) toe te kennen aan de Stichting Friesland voor Maatschap pelijk Werk in de kosten van een in te stellen sociologisch onderzoek naar de maatschappelijke gevolgen van de in- dustrialsatie in Oostelijk-Friesland, aan genomen. De Ned. Fordfabriek te Amsterdam heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau vergunning gevraagd 100 arbeiders te mogen ontslaan. Dit in verband met de neergaande verkoop, wat de directie o.a. wijt aan het feit dat de Ned. rege ring voor haar fabriek geen dollars meer beschikbaar stelt voor aankoop automobielmateriaal in Amerika, hoewel zij het wel voor een andere auto mobielfabriek deed; ook heeft de Ford fabriek geen aandeel in de herbewape ning van ons land gekregen. De Ameri kaanse Fordleiding vraagt zich af waar om de Ned. Fordfabriek die sedert 1924 bestaat, zo ongelooflyk weinig waarde ring geniet. In België is dat anders, zo dat het er eventueel van zou kunnen komen, dat de gehele productie naar worden verplaatst, met alleen van een service- Voor de reserveploegen van Sneek vermeldt het programma niets. L.S.C. 2 en BI. Boys 2 daarentegen komen wel in actie. De blauwwltten rijden naar Meppel, waar ze van M.S.C. 2 kunnen winnen en de Boys proberen met kans op succes aan de Noorderhoek ook Fri sia 2- achter hun zegekar te spannen. L.S.C. 3 speelt thuis tegen Lemmer 2. Programma Friese Voetbalbond. Reserve 2e klas A: L.S.C. 4—Black Boys 3, W.Z.S. 2—Sneek 4. 3e klas A: W.Z.S. 3Lemmer 3, C.A.B. 3Black Boys 4. 3e klas B: Sneek 6—Renado, Black Boys 5W.Z.S. 4. Junioren (Hoofdafd.): L.S.C.Leeu warden. Ie klas A: SneekW.Z.S. 2e klas A: Sneek 3Sneek 2. Hoogtepunten bevat het programma voor de eerste klassen A en B niet. D.W.S., de leider in IA, heeft een vr|je dag en zal lijdzaam moeten toezien dat z|jn voorsprong op de naaste concurrenten met twee punten vermindert. Want Haarlem, E.D.O. en ’t Gooi zullen op eigen veld tegen Theole, Frisla en Go Ahead wel geen hinderpalen ontm<> ten b|j hun poging de leider dichter aan de hielen te komen. In B loopt Ajax positie helemaal geen gevaar, want in onze klaar spelen met Sneek. stadgenoten, want de Grouwsters heb ben wat goed te maken na de misstap tegen Tijnje. Het achterop geraakte Drachten moet naar Lemmer waar we het weinig succes voorspellen en bij JubbegaDe Kooi staan de kansen ge- lyk. W.Z.S. tenslotte krijgt in Bergum weinig gelegenheid zijn hachelijke posi tie te verbeteren. SNEEK. In een artikel in de Nleii- van der Laan en Willemke Bink; we Sneeker Courant over Frieslands Anna Wilhelmina d. v. Paulus van Groenlandsvaart wordt vermeld dat der Woude en lefke Boomsma; Hen- sinds 1854 deze vaart in ons land drikje d. v. Sijbren Hoogland en alleen nog werd uitgeoefend door de jeltje Coens. Dirkje Adama van Harlingen uit. De Gehuwd: Lodewijk Jillings, 26 jr. rederij was de firma Barend Visser en Reintje Dalstra, 20 jr. en Zn. Waren het de laatste jaren Overleden: Louise Maria Anna meestal Noord-Duitsers, die het be- Berrevoet, 6 mnd.; Tetje Calf 4 dgn.; vel voerden over dit schip nl. in 1839 Louise Maria Josephs Stockmann, 7 door Hk. Rickmers, daarna tot 1858 mnd. Otto Mehlen, in 1859 Claus Burch- mann, in dat jaar aanvaardde de Sneker Hendrik Wildts het bevel als Januari, commandeur. Hij was in het O. B. Weeshuis te Sneek opgevoed, en ma maakte in 1830 de veldtocht naar Johannes België mee. Als scheepsdocter trad Wopkje v. d, Woude te Woudsend; de heer P. Schenkius op, grootvader Hielkje d. v. Luitzen Rondhout en van de nog alhier wonende P. Schen- Klaaske Bouma te Woudsend; Pie- Groenland- ter z. v. Tjeerd Wagenaar en Sjoerdtje Feenstra te Uitwellingerga; Gerben z. v. Tjitze Bouma en Ruur- dje Stilma te Uitwellingerga; Antje Scharnegoutum. OOSTHEM. Wegens leeftijd heeft de heer J. C. de Puy~ hoofd der chr. school alhier tegen 1 April e.k. ontslag gevraagd. In zijn plaats is benoemd de heer P. Koop mans, hoofd der chr. school te Fols- gare. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 310 Januari. Geboren: Tetje d. v. Hidde Calf en land’s. Trijntje Lahaise; Pieter z. v. Wijbe Entrée 40 cent. Na afloop bal. Geboren: Jan z. v. Theodoras Pot en Joukje de Vries te Heeg; z. v. Sipke Hofman en pond. Aan de veemarkt 92001 dieren aangevoerd. LEEUWARDEN. Er is een voor lopig comité gevormd tot oprichting van een afd. Friesland van de Ver. tot bevordering der Pluimveehou derij in Nederland (V.P.N.) De heer G. Blaauw te Leeuwarden is voor zitter, de heer mr J. Sickenga Jr. te Wolvega secretaris. Lid van het co mité is o.a. de heer T. J. Postrna, kaas 46.50, laagste 17 per schip- Parrega. werden Overleden: Jantje Sinnema, 51 jr., echtgen. van Hendrikus Walinga te Oosthem; Pietje Rekker, 32 jr., echtgen. van Sikke Goinga te IJs- brechtum; Gerke M. Walinga, 10 dgn. te Heeg. Black Boys—Lemmer,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5