Nieuw Russisch voorstel bij Grote Drie in onderzoek Mi w Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST LAAT ONS EEN NIEUW BEGIN MAKEN Bevestiging en intrede Dr. K. H. SICCAMA Over de vier ton! 7e Jaargang No 4 DINSDAG 15 JANUARI 1852 2872 L KIEZEBRINK Provinciaal Anjerfonds De koifie van de bon Roman priisfraech 1 Onderwijsmensen uit vele landen ontmoeten elkaar. Plattelanscursus op „Aliardseach” Feestavond Buurtver. Maple Leaf” 30-jarig bestaan Scheidsrechters* vereniging Sneek e.o, Papieractie voor Prot. Chr. Ziekenhuis Gevonden Voorwerpen Wymbritseradeel Loop bevolking Wymbritseradeel Jan.X KLEINZAND 7 Telei Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Beperkte verhoging spoorwegtarieven Rijkspolitie Wymbritseradeel Bevolking gemeente IJlst Geslaagd Dat was op het nippertje Nationale herdenking op Zaterdag 3 Mei In Korea gesneuveld 1 Verzending Zeepost ORB 1 i Redacteur: Maar ze wordt duurder. I zie de het practijkdiploma De afgelopen week leverde het grootste bedrag aan inschrijvin gen op de 4 Woningbouwlening der gemeente Sneek dat tot nog toe binnenkwam. Er werd voor meer dan 100.000 ingeschreven, zodat het totaal bedrag de vier honderdduizend gulden heeft over schreden. Ofschoon de inschrij ving op 15 Januari officieel sluit, komt er nog wel wat bij, zodat in ieder geval een lening van for maat en Sneek niet onwaardig, wordt bereikt. Naar het ministerie van landbouw enz. mededeelt, is de rantsoenering van kof fie met ingang van heden opgeheven, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Ko rea zijn gesneuveld: op 22 December ’51 sergeant G. Teunissen, afkomstig uit Bandoeng; op 4 Januari 1952 eerste luitenant J. G. H. Gunning, afkomstig uit Diepenveen. Nederland en zijn verhouding tot Duitsland. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. 173 emigranten, van wie 134 naar Canada. (15 Jan.) Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) kedactie -adres. SNEEKER NIEUWSBLAD De resultaten der papieractie, welke het vorig jaar ten behoeve van het Prot. Chr. Ziekenhuis voor Zuid-West Friesland werd ingesteld door de afd. Sneek van de Chr. Nat. Werkmansbond, zijn zodanig, dat aan da penningmeester in betrekkelijk korte tgd 1000 kon worden afgedragen. worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het alge- v^x xx^xx vVeCxxC,Cxx, m«n te bevorderen en die met finan- waarmede dus tevens een einde komt Clel® moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provinciaal An jerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvra gen om een bijdrage, met duidelijke ver melding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden, waarop de aanvraag wordt gebaseerd, vóór 1 Februari a.s. moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter Provinci ale Griffie te Leeuwarden, telefoon nummer 3541 (K 5100), bij wie even tueel nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen. Aanvragen, welke in middels reeds zijn ingediend, zullen zon der meer in behandeling worden geno men. Dit laatste geldt niet voor aanvra gen, welke betrekking hebben op vorige collecten. scheidene punten van een vorig voorstel bevat, o.a. verbod aan leden van de Verenigde Naties om lid te zijn van het Atlantisch pact; onmiddelijke beëindi ging van de oorlog in Korea en terug trekking van alle buitenlandse troepen binnen drie maanden; vermindering met één derde van de bewapening der Grote Vijf binnen een jaar; wapentelling in alle staten een maand daarna. Tenslotte zegt het nieuwe Russische voorstel nadrukkelijk, dat het interna- tinonale lichaam van toezicht op het verbod van atoomwapens, de verminde ring der bewapening en de wapentelling weliswaar op elk gewenst ogenblik een inspectie moet kunnen houden, maar dat het zich „niet zal mogen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een staat”. Zelf noemde Visjiiski het nieuwe Russische voorstel „een geweldige stap voorwaarts”. De heer M. van der Velde, wacht meester der Rijkspolitie te Hommerts is met ingang van 15 Januari overge plaatst naar Veenwouden; met ingang van dezelfde datum is de heer J. Boer- sma, wachtmeester te Veenwouden over geplaatst naar Hommerts, Woensdagavond van 57 uur recipi eert het bestuur van de Scheidsrechters- vereniging Sneek e.o. in hotel Hanen burg ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Om 8 uur wordt het feest voortgezet met een feestavond in Ami- citia, waaraan zullen medewerken „Ac- cordeola” met Albert de Booy, zang. Het geheel belooft een mooie avond te worden. Voor nadere bijzonderheden men een advertentie in dit blad. nooit van Putten gehoord. De winkelbe diende van het warenhuis weet anno 1952 niet van het bombardement van Rotterdam. U zegt, dat moeten ze dan eerst maar eens weten? Inderdaad. Maar hoe denkt u eigenlijk dat de Duitser op de hoogte zal zijn van ons leed? Tot 1945 hebben de kranten dat daar heus niet geschreven. Daarna is het eigen leed bij hen sterker geweest dan het medelijden met andere volken. Bo vendien is er een tegenzin in geschiede nis ontstaan, waardoor de jeugd ook nog niet altijd bijgebracht wordt, wat Hitler misdreven heeft. Wat is waar, hebben velen gevraagd. Voor 1933 had den wij een geschiedenisbeeld. Daarna is ons een ander opgedrongen, waarin ve len door de stelselmatige herhaling en de onmogelijkheid tot zelfstandig onder zoek begonnen te geloven. Nu moeten we weer omschakelen. We beginnen er liever niet weer aan. Het gevaarlijke aan deze situatie is, dat bij diegenen, die tussen 1933 en 1945 op school gingen, vast iets blijft hangen van Hitlers waanvoorstellingen. Jeugdindrukken blijven immers lang bestaan. Onder de Duitsers, die op de 9e Ta- gung waren, bevonden zich echter ook velen, die wel op de hoogte waren. Ik herinner mij in dit verband de woorden van Dr G. Rönnebeck, Ministerialrat van het Niedersachsische Kultusministeri- j um. Hij was bij een bezoek, dat hij eni ge weken geleden aan Parijs bracht, het meest getroffen door de zorg, die besteed werd aan de vele stenen en ge denktekenen voor op die plaats geval lenen. Overal vond hij frisse bloemen daarbij. Hem drukte een gevoel van grote schuld. Dr K. Mielcke, die bezig is de geschie denis van het nationaal socialisme te schrijven, probeerde een verklaring te geven, die tegelijk een bekentenis is. Wanneer heeft Duitsland een democra tie gekend? Alleen van 19181933 en dat waren economisch niet de beste jaren voor Duitsland. Onder de verlichte despoten van de 18e noch onder de ko- ningen en keizers van de 19e en 20e eeuw heeft de Duitser de democratie leren kennen en beleven. Zo gezien, zit de wortel van het nationaal-socialisme dus diep. De staatsvergoddelijking lag de Duitser steeds. Na 1945 moet hij dus nog steeds le ren wat democratie is. Hij zal moeten zien en horen, hoe het buiten de gren zen gaat. Tagungen als deze zijn daar bij van groot belang. Daarnaast zal de school de grote taak hebben niet de klemtoon alleen op ’t totaal te laten val len, maar het persoonlijk verantwoorde lijke leven. Wat kan echter de gemiddelde Duit ser verder antwoorden, dan dat hij zich gedrukt voelt door deze last en dat hij dit alles niet gewild heeft? Wat mag meer van hem verwacht worden dan dat hij door zijn daden bewijzen wil, iets goed te.moeten maken. Als op deze wijze de lucht geklaard is, blijkt een gesprek mogelijk. Ik vlei mij niet met de hoop, dat de meeste Duitsers zo zullen zijn. Die er echter zijn, behoeven onze hulp. De problemen in ons eigen land zijn groot. Daar zijn ze echter niet kleiner, maar moeten door minder mensen tot een oplossing ge bracht worden. H'”velen hebben zich zelf immers onmogelijk gemaakt en moeten aan de kant staan. P. ZIJLSTRA. aan de levensmiddelendistributie. De overheid verwacht geen groter verbruik van koffie, aangezien geduren de de laatste tijd onder de rantsoenering ongeveer tien procent van de consumen tenbonnen en toewijzingen aan Horeca bedrijven e.d. niet werd opgenomen. De opheffing der rantsoenering behoeft dus niet tot groter koffieverbruik en daar mede tot besteding van meer deviezen te leiden. Met ingang van dezelfde dag vervalt de maximumprijs voor koffie, mede, om dat ook de centrale aankoop van koffie door de overheid zal worden beëindigd. Men dient er wel rekening mede te hou den, dat bij voortzetting van de rant soenering de maximumprijs zou zijn ver hoogd tengevolge van de omstandigheid, dat de voorraden koffie van de oude prijs uitgeput zijn, zodat de binnenlandse prijs thans moet worden gebaseerd op de hogere wereldmarktprijs. Alle bonkaarten kunnen thans, als men ze niet om him historische beteke nis wil bewaren, worden vernietigd. Als i evolg van de in de loop van 1951 sterk gestegen prijzen van voor de spoorwegen onmisbare grond- en hulp stoffen, alsmede kolen en electrische energie hebben de Nederlandse Spoorwe gen zich genoodzaakt gezien met goed keuring van de Minister van Verkeer en Waterstaat per 1 Februari 1952 tot een partiële verhoging van reizigers- en goederentarieven over te gaan. De ver hoging der reizigerstarieven betreft de tarieven voor afstanden van 22 km. en hoger, zodat de prijs van de meeste trajectkaarten ongewijzigd blijft. Voor enkele reizen loopt de verhoging van 22 km af geleidelijk op van 4 tot 15 bij 150 km., waarna dit percentage we derom daalt; voor retours van 3 tot 15 bij 150 km., waarna ook hier een daling optreedt. De verhoging van het tarief der weekkaarten is tot het uiter ste beperkt: zij bedraagt gemiddeld slechts 1.8 De prijzen van de alge mene abonnementskaarten gaan onge veer 6 omhoog. Het tarief der jeugd- kaarten blijft ongewijzigd. Door deze verhoging, welke dus voornamelijk de tarieven voor grotere afstanden betreft, is het reizen sinds 193 J gemiddeld 91 duurder geworden. Deze prijsstijging ligt nog altijd ver beneden de prijsstijgingen van levensmiddelen, brandstoffen en kleding en ook staat zij in generlei ver houding tot de prijsverhogingen, die de voor een spoorwegbedrijf belangrijke materialen sinds 1939 hebben onder gaan. Ook blijft het reizen in Nederland ondanks deze beperkte tariefswijziging nog steeds goedkoper dan in welk ander Westeuropees land ook. Een enkele reis 3e klasse over 20 km. kost in ons land na deze verhoging 0.75, in België daar entegen 1.35, in Frankrijk 0.95, in Engeland 2.20 en in Zwitserland 1.80. Een enkele reis 3e klasse over 60 km. de afstand AmsterdamDen Haag of UtrechtDen Haag, gaat hier te lande kosten 2.25. In België is het tarief hiervoor 3.75, in Frankrijk 2.75, in Engeland 6.60 en in Zwitserland 5.40. De verhoging van de goederentarieven betreft alleen het tarief voor wagenla- dingen, dat met 7 verhoogd wordt. De bevolking der gemeente IJlst be stond op 1 Januari 1952 uit 1482 inwo ners, nl. 769 mannen en 713 vrouwen. Op 1 Januari 1951 waren deze aantal len respectievelijk 1516 inwoners, 786 mannen en 730 vrouwen. In het jaar 1951 vestigden zich in deze gemeente 84 Gummi regenpijp (linker), Wachtm. G. Buitenga te Heeg; muntbiljet van 2.50, idem; armband van muntstukken, Postcdt. te Scharnegoutum; hospitaal- doek, P. v. d. Veen, Speersterdijk o.d. Goënga; zwarte herenschoen (linker), Postcdt. te Hommerts. PARUS. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gedurende het afgelo pen weekeinde een nieuw Russisch voorstel bestudeerd, dat een verbod van atoomwapenen inhoudt en een gelijktij dig internationaal toezicht op de na leving daarvan. Visjinski, die dit voor stel Zaterdag in de politieke commissie der Verenigde Naties ter tafel bracht, is dus afgeweken van het oorspronke lijke Russische standpunt, dat door de Westelijken steeds is verworpen. De Sovjet-Unie had tot dusver name lijk hardnekkig geëist, dat er direct een verbod van atoomwapenen zou worden afgekondigd, waarna men dan een stel sel van internationaal toezicht zou moe ten uitwerken. Thans is dat „waarna” veranderd in „gelijktijdig”, hetgeen voor de Amerikaanse, Britse en Franse afgevaardigden in de politieke commis sie aanleiding was om het nieuwe voor stel aan ernstige studie te onderwerpen. Vanochtend zouden de Westelijken bij eenkomen om hun conclusies te verge lijken. Visjinski’s voorstel tot verbod van atoomwapens maakte deel uit van een nieuw Russisch „vredesplan”, dat ver- Kortgeleden vond de 9e Tagung plaats. Voor het eerst nam hieraan deel een Nederlandse delegatie bestaan de uit 25 personen. Voor deze groep was de hoofdvraag: Hoe moet onze houding zijn tegenover Duitsers? Deze vraag stelde zich natuurlijk niet alleen onze delegatie, maar ieder kan die voor zich zelf uitspreken. Het is daarom, dat ik hier enige gedachten en belevenissen ga neerschrijven. Men is op de Sonnenberg niet gewend om de hete brij heen te draaien. Daar om stond ditmaal op het programma: Wat staat een goede verstandhouding tussen Nederlanders en Duitsers in de weg. Soortgelijke onderwerpen waren door andere nationaliteiten eerder aan de orde geweest. De inleider was deze keer E. Steenbergen, hoofdbestuurslid van de N(ederlandse) O(nderwijzers) V(ereniging). Hij verklaarde o.m. dat de aanwezige Nederlanders meer geleid werden door het verstand dan door het gevoel. In zgn inleiding werd gezegd, wat hier tussen de Meimaanden van 1940 en 1945 gebeurd is en hoeveel do den daarbij gevallen zijn. Evenmin werd verzwegen, hoe een groot deel van Ne derland geen gevoelens van sympathie voor Duitsland heeft en dat de schuld voor de slechte economische positie, waarin ons land zich bevindt, op reke ning van de buurman geschoven wordt. Opvallend is, dat zelfs op een Tagung als deze, waar van Duitse zijde min of meer geselecteerd was, velen onbekend was, wat hier misdreven is. Als deze mensen grotendeels niet op de hoogte zgn, wat zal de boer, die zijn land be mest, dan weten van het moedwillig doorsteken van de Wieringermeerdij- ken? De handelsreiziger in de bus heeft volle verdiend. De toneelaankleding van de fa. Dikland en Zn. was uitnemend verzorgd en de regie was bij de heer Muurling in zeer goede handen. Het mu zikale gedeelte van de avond werd ver- Op 1 Januari 1951 bestond de bevol king uit 6254 mannen en 6083 vrouwen, totaal 12337 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 140 mannen en 141 vrouwen, door vestiging met 281 man nen en 324 vrouwen; totale vermeerde ring 421 mannen en 465 vrouwen of 886 inwoners. Zij verminderde door overlij den .et 57 mannen en 48 vrouwen, door vertrek met 388 mannen en 387 vrou wen; totale vermindering 445 mannen en 435 vrouwen of 880 inwoners. Op 1 Januari 1952 bestond de bevolking uit 6230 mannen en 6113 vrouwen, totaal 12343 inwoners. Totale vermeerdering: 6 personen. Afgeschreven wegens ver trek naar het buitenland: Ver. Staten van Nd.-Amerika 24, Canada 134, Aus tralië 9, Uruguay 1, Brazilië 1, Nw. Zee land 1, Duitsland 3, totaal 173 personen. Aantal voltrokken huwelijken 104. Aan tal ingeschreven echtscheidingen 1. 64 emigranten. Geslaagd voor I Boekhouden (Associatie) de heren L Tjaarda en S. Upma, opgeleid door de beer P. Kooi, leraar Boekhouden alhier. Yn it nije jier bigjint de Fryske Folkshegeskoalle mei in kursus foar feinten en jonge manlju fan it platte- lén, dêr’t it bisprek yn draeit om d^ frage: „Komt de boerestan der allinne mei rationalisaesje en mekanisaesje?” As sprekkers binne frege: P. van der Mark: „Rationalisaesje op üs bidriu- wen”; Ir Y. de Geus: „Us reis troch Amearika”; Dr H. G. W. van der Wie len: „Komme wy der allinne mei effi ciency?”; F. Schurer: „De bitsjutting fan de Fryske Biweging”; Dr W. Kok: „De skoalle yn Fryslan”; G. Koelstra: „Fryske literatuer”. In wurklist dus mei in materiële, in ideële en in culturele kant, dêr’t folie üt op to stekken is en dat duorret fan 28 Jannewaris ont 2 Febrewaris. De kursus wurdt hélden op it „AUanrdseach”, De kosten binne jf20. Met het K.L.M.-toestel is Minister-President Dr W. Drees in gezelschap van zijn secretaresse Mej. drs. B. T. de Jong naar Ame rika gereisd. Een laatste groet op de valreep te Schiphol. Het achtjarig zoontje van de familie Lageveen in de Napjusstraat is Vrijdag middag op het nippertje aan de verdrin kingsdood ontkomen. Het kind raakte op de Badhuisgracht te water, wat door een dame werd op gemerkt, die een knecht van de fa. U. A. Faber aan de W. Noorderhorne waar schuwde. Hoewel deze niet kon zwem men, sprong hij met een touw om het lichaam, het jongetje toch direct na, maar door de sterke stroom dreef het knaapje zo snel af, dat deze reddings poging mislukte en het kind onder de Noorderpoortsbrug verdween. Toen het aan de Westersingel weer te voorschijn kwam, bedacht de heer U. A. Faber zich geen ogenblik. Ook hg sprong gekleed te water en slaagde er gelukkig in het reeds bewusteloze knaapje op het droge te brengen. Het werd direct bij Hotel Leeuwen binnengebracht, waar men door kunstmatige ademhaling er in slaagde de levensgeesten weer op te wekken. Dokter Lofvers, die ook spoe dig ter plaatse was, heeft de drenkeling daarna per auto naar de ouders ge bracht. Friese Grienmank waarvan het Fries I Volkslied door de aanwezigen staande 1 werd meegezongen, oogstte hij veel bij val. In de pauze werd tot dekking der kosten een verloting gehouden met een keurcollectie prijzen. Alle 1500 lootjes a 10 ct. per stuk gingen vlot van de hand. Het openings- en slotwoord werd gesproken door de voorzitter de heer E. Westra; als attentie werd de dames van de toneelgroep ieder een doos Haagse Hopjes aangeboden. Een zeer geslaagde avond. De in 1951 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte heeft in totaal opge bracht ƒ9.623.59 (vorig jaar ƒ9.905). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die verenigingen en I instellingen, welker arbeid geacht kan I personen, "terwijl vertrokken 136 perso nen (onder de vertrokken personen zijn begrepen wegens emigratie: 64 perso nen, waarvan 62 naar Canada en 2 naar U.S.A.). Geboren werden 30 (14 m. en 16 vr.), terwijl overleden 12 (6 m. en 6 vr.). Aantal huwelijken: 10. De regering heeft besloten dit jaar de nationale herdenking op Zaterdag 3 Mei te doen houden. Dit betekent dus, dat op die avond in het gehele land over het algemeen feestelijkheden geen doorgang zullen vinden en dat theaters en biosco pen zullen zijn gesloten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand December werd de Leeszaal door 2^35 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende ban den 6729. It Bistjür fan de Kristlik Fryske Folksbibletheek (K.F.F.B.) skriuwt foar it jier 1952 in roman-priisfraech üt. Frege wurdt it skriuwen fan in forhael of roman fan likernóch sa’n 350.000 let ters (lestekens en romte tusken de wur- den ek as letter teld). In bipaelde üt- wurking fan it forhael lit ek noch wol hwat minder letters yn tal ta. De priis is f 160 boppe it wenstige honorarium. Hjir binne de fierdere bitingsten: 1. It manuscript moat yn düdlik lês- ber hanskrift of (leaver noch) yn ma- chineskrift sa mooglik yn twaféld stjürd wurde oan de skriuwer fan de K.F.F.B., de hear J. v. d. Goot, G. Ter- borchstrj. 60 to Huzum. Dit ynstjüren bart ünder in motto. By it hanskrift moat in slüf wêze mei itselde motto, dy’t bifettet de namme en it adres fan de auteur. 2. De manuscripten wurde ynwachte foar 1 Sept. 1952. (Yn oerliz mei de skriuwer eventueel efkes letter). 3. De ynhald, tael en styl moatte gaedlik wêze foar de lêzersrounte fan de K.F.F.B. 4. Ynstjürders jowe oan de K.F.F.B. it rjocht it manuscript yn gefal it de priis kriget üt to jaen yn 1953. 5. Der is gjin forhael op de ütspraek fan de Karmasters. 6. Hénskriften, dy’t net foar de priis of ütjefte yn oanmerking komme, wurde nei 1 Jann. 1953 oan de auteurs weromstjürd (mei in koarte bioardieling fan de karmasters). 7. De karmasters hélde har yn oer liz mei it bistjür fan de K.F.F.B. it rjocht foar de priis (eventueel foar in part) yn to halden yngefal gjinien fan de ynstjürde hanskriften oan de easken, steld yn de punten 1, 2 en 3, foldocht. Eventueel neijere ynljochtingen oer dizze priisfraech wurde jown troch it skriuwerskip fan de K.F.F.B. ten in Gods kracht. Spr. vraagt om de voorbede der gemeente, dan zal het met ons allen wel gaan. Spr. is dankbaar dat zijn familie hier is, hoewel er de laatste tijd diepe voren door zijn getrokken. De Herv. en Geref. vrienden uit Bedum zegt hg hartelijk dank voor hun vriend schap en tegenwoordigheid, evenals hij zgn Arumer freonen tank bringt dat hja hjir kommen binne. Ds. van Niel zegt daarop als praeses van de kerkeraad, voor alle colleges en personen hartelgk dank voor de komst van dr Siccama en voor de goede woor den door hem gesproken, en hoopt op een goede samenwerking, waarop hij de gemeente verzoekt te zingen Gez. 269 2, waarvoor de nieuwe leraar dank zegt en daarop de zegen uitspreekt. Het bestuur van bovengenoemde buurtvereniging weet variatie in zijn reeds populair geworden jaarlijkse feest avonden te orengen. Waren het in de eerste jaren van zijn bestaan Hol landse blijspelen, welke ten tonele wer den gebracht en trad ter gelegenheid van het eerst lustrum verleden jaar het ge zelschap Westra van Stiens met een bont Fries programma op, ditmaal had men de keuze laten vallen op een ern stig stuk. Men kan dus spreken van „voor elk wat wils”. En dat dit ook ge waardeerd wordt bleek uit de flinke be langstelling, die er Donderdagavond be stond, toen de toneelgroep Lodewijk c.s. in Amicitia, onder regie van de heer J. Muurling het oorspronkelijke toneelstuk in 4 bedrijven „Hwat jowt it in minske” opvoerde. Van dit stuk, dat door de heer Harm Lodewijk is geschreven, heb ben we reeds meermalen in dit blad een recentie gegeven, zodat we nu volstaan met te vermelden dat het in alle opzich ten een goede uitvoering is geworden, waarvoor het publiek niets dan lof had. Vooral in het tweede en derde bedrijf vertolkten de speelsters en spelers hun Na° de prediking richtte spr. zich tot rollen op uitstekende wijze. Het applaus de kerkeraad, de kerkvoogden en nota- dat hun ten deel viel, was dan ook ten beien, ds. van Niel (ds. Sondorp was j door ongesteldheid niet aanwezig) en ds. van Santen, aan wie hij dank bracht voor alles wat hem en zijn vrouw reeds was geschonken en met wie hij in een goede geest hoopte samen te werken, zorgd door de heer Bok, Fries accor- Spr. dankt ds. v. Niel voor zijn beves-deon-kampioen. Met het spelen van de tiging en dankt de collega’s uit de ring en classis voor hun aanwezigheid. Het verheugt hem dat uit de Geref., de Doopsgezinde en de Baptisten kerken af vaardigingen zijn, met wie hij, zoals in Bedum het geval was, aangenaam hoopt samen te werken. Ds. Lekkerkerker wordt hartelijk dank gebracht voor zijn arbeid tijdens de vacature. Het Dag. Bestuur der burgerlijke gemeente zegt spr. dank voor zijn aanwezigheid; het heeft daardoor een oude traditie gehand haafd. Spr. hoopt op een goede samen werking, wie weet hoe dat tot een grote- zegen kan zijn. Het kostersgezin en de kerkelgke beambten zegt spr. dank voor hun bereidwilligheid, die veel goeds voor de gemeente doet verwachten. Spr. hoopt met de gemeente en de verenigin gen de arbeid met elkaar voort te zet- De vacature ontstaan in de Ned. Herv. Gem. alhier, door het vertrek naar Lei den van ds. J. N. de Ruiter, is Zondag na een tijdvak van ruim zes maanden vervuld, door de overkomst van dr K. H. Siccama uit Bedum. Ds. H. van Niel be vestigde de nieuwe leraar naar aanlei ding van Mark. 1 14 en 15. Spr. consta teerde dat er blijdschap is bij de dienaar en bij de gemeente bij deze vervulling. Er is ook een zekere afwachting en de vraag rijst: hoe zal het gaan? Op het platteland vraagt men naar een volks man. De kans bestaat dat hij dan in zijn werk Christus in de weg staat. Is hij geen volksman, dan moet hij vaak tegen muren prediken. Het gaat er om wat God er van zegt en dan wordt het niet een afwachten doch een verwach ten. Spr. ontwikkelde hierna drie ge dachten: hoe de predikant komt in de gemeente; hoe de prediking is die ge bracht wordt en hoe de gemeente naar die prediking luistert. Hierna vond de bevestiging plaats, waarna dc gemeente de nieuwe predikant Gez. 211 1 staande toezong en de bevestiger dr Siccama hartelgk geluk wenste en op een vrucht bare samenwerking hoopte. In een stampvolle avonddienst sprak dr Siccama zfn eerste preek in Sneek uit. Als iemand, zo zeide hg, vroeger gezegd had dat hg in Sneek beroepen zou worden, zou hg’ dat niet hebben ge loofd. Doch er is in zgn leven iets ge beurd. God heeft zijn Zoon aan hem ge openbaard. Daarover te roemen is hem niet oorbaar. Als dienaar heeft hij zgn strijd op aarde, immers de Heiland zeide al een steen des aanstoots en een rots der ergernis te zgn. Hoewel hij zich on bekwaam tot enig goed en geneigd tot alle kwaad weet, mag h(j toch schuilen achter zgn Zender, zonder wie hij niets kan. Als tekst voor de prediking had spr. gekozen Ef. 3:8: „Mij, de aller minste van al de heiligen, is deze ge nade gegeven, om onder de heidenen door het evangelie te verkondigen de onnaspeurlijke rijkdom van Christus”. Naar aanleiding van deze tekst sprak de nieuwe leraar over: wie houdt deze ver kondiging, waar gaat het om en naar wie gaat ze uit. Ergens op de grens tussen de Oost en West-zöne ligt in Duitsland het Harz-gebergte, een typisch voorbeeld van een middelgebergte. Het is groten deels bebost, alleen de hoogste top komt boven de boomgrens uit. Met ste den als Goslar, Clausthal en Bad Harz- burg heeft het bg historici, geologen zowel als toeristen een bekende klank. Twee bergtoppen dragen een typische naam: de Sonnenberg (ruim 800 m.) en de Broeken (1100 m.). Twee bergen, twee werelden. Wie een Brockenreis zou willen ma ken, moet aan de andere kant van het onzichtbare, maar toch ondoordringbare gordijn zijn. De Sonnenberg-gedachte. Wellicht aangetrokken door de naam is de Son nenberg een internationaal gespreks- centrum voor mensen uit de onderwijs wereld geworden. Kort na de oorlog heeft een groep Duitsers begrepen, dat een gesprek met de voormalige vijanden nodig was. Zij begrepen, hoe de wereld over Duitsland dacht en zagen in, dat de nieuwe repu bliek hulp moest hebben om tot een de mocratische staat te groeien. Die hulp zou niet zonder meer worden aangebo den. Daarvoor was nodig een diepgaand gesprek. Bovendien heeft bij deze groep onder leiding van Schulrat Walter Schulze, voorgezeten, dat internationale vriend- schapsbanden gelegd moeten worden om een nieuwe ramp te voorkomen. Banden van begrip en liefde, die sterker moe ten zijn dan haat en wrok. Geen wonder, dat men leraren en onderwijzers, die door hun contact met de jeugd deze idee verder kunnen dragen, bij elkaar riep. Als derde doelstelling mag natuurlijk genoemd worden het uitwisselen van Ideeën en werkwijzen op paedagogisch terrein. Tagungen. Om tot dit doel te komen worden op de Sonnenberg samenkom sten, Tagungen, gehouden. Denen, No ren, Zweden, Engelsen, Finnen, Zwit sers, Belgen, Fransen en enkele Neder landers vonden de weg naar de Son nenberg (binnenkort komen de eerste Joego-Slaven). De geest, waarin deze Tagungen plaats vinden is in de verte verwant aan die van Caux, de werkwij ze doet denken aan de Volkshogescholen. Toch draagt alles een eigen karakter door zijn betrekking op het onderwijs. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zgn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. Willem Ruys (19 Jan.) Nw.-Guinea s.s. Drente (16 Jan.) Ned. Antillen m.s. Willemstad (22 Jan.) Suriname m.s. Agamemnon Canada m.s. Westerdaxn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1