BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST A q'ËmöA I ---- il Veel waardering, gelukwensen en geschenken voor jubilerende scheids» rechtersvereniging. 7e Jaargang No 5 VRUDAG 18 JANUARI 1962 2872 L KIEZEBRINK aan Het Nut Geen devaluatie van het Engelse pond Sneker Cantatekoor voor de radio Tas weer terecht KLEINZAND 7 Telei - - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Party van de Arbeid Duitse Bondsdag nam plan Schuman Een Rusthuis te Sneek Kunst aan Allen - Sneek Aasrijding op Rijksweg 43 25-jarig jubileum jg| VRIJDAGS. Redacteur a. Hulde van het Hoofdbestuur. De feestavond. J gezeld liet gaan van een stoffelijk blijk hunner vriendschap in de vorm van een keurig vaantje van de S.E.O., daarbij de hoop uitsprekend, dat het contact tus sen Sneek en Enschede altijd zal blijven bestaan. Naar ons werd medegedeeld, ontving het Sneker Cantatekoor van de Neder landse Radio Unie de vererende uitno diging mede te werken aan het nationaal programma ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Beatrix op Donder dag 31 Januari a.s. In dit programma, waarin voor alle provincies een plaats is ingeruimd, zal het Cantatekoor Friese liederen ten gehore brengen. aangaan -1 zelf zij ter be- H. K. H. Prinses Margriet, geboren 19 Januari 1943 te Ottawa. Zij wordt morgen negen jaar. Foto M. Woldringh N. F. K. De tas waarin voor een belangrijk be drag aan veevoederbonnen zat, welke de heer J. alhier Maandagmorgen vergat in de openbare telefooncel en die, toen hij later terugkeerde verdwenen bleek, is nog diezelfde avond bij de eigenaar te rugbezorgd. Een reiziger, die eveneens gebruik maakte van de cel, zag die tas daar onbeheerd staan en nam ze voor alle zekerheid mee, doch had niet voor de avond gelegenheid hiervan aangifte te doen. De tas is daarna direct aan de eigenaar ter hand gesteld. kedacue ad« es SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Staats-Secretarissej Götzen en Blom hebben een receptie gegeven in de „Wittebrug” in Den Haag ter gelegenheid van de on- derhandelingen die Dinsdag zijn begonnen met de Indo nesische delegatie van Prof. Supomo. Prof. Supomo er Min. Stikker op de receptie in gesprek. Uit Londen wordt tegengesproken dat een devaluatie an het Engelse pond tot het peil van het Australische pond wordt overwogen. vriendschap hij roemde en die hjj als hulde van het hoofdbestuur een vaantje overhandigde. Eveneens bracht hij dank aan mevr. Hartkamp die haar man de gelegenheid gaf al dat werk te doen. Het valt nl. niet mee de vrouw van een scheidsrechter’te zijn. De heer Hartkamp dankte voor deze lof en onderscheiding, mede namens zijn vrouw, waarna nog vele sprekers het woord voerden. Dit waren de heren F. de Boer namens de scheidrechters in de Z.W.hoek, D. v. d. Werf namens de v.v. Black Boys, A. Boot voor de Jeugd afdeling van „Sneek” en de Welpen van deze vereniging, G. Plantinga namens de v.v. Balk, Stam voor de v.v. Workum, S. de Wolf, voorzitter van de K.N.V.B. afd. Friesland, H. A. G. Dijkhuis voor zitter van L.S.C., J. de Groot Boersma voorz. Oranje-Nassau, R. Karsten, oud- scheidsrechter en lid van verdienste, Verdaasdonk namens de Supportersver. Sneek, v. d. Molen namens de Scheids- rechtersver. Heerenve n, Menno de Vries voor W.Z.S., G. Eden als ver tegenwoordiger van de Leeuwarder Scheidsrechters Vereniging, het erelid W. Karsten en tot slot de erevoorzitter S. Velleman, die zijn grote erkentelijk heid uitsprak voor de vele vriendelijke woorden die ook tot hem waren gericht. Voorzitter H. de Jong sloot daarna deze zeer geslaagde receptie met een kort slotwoord, waarin hij dankte voor de vele vriendelijke woorden en de geschen ken die daarbij werden aangeboden, waaruit de Sneker scheidsrechters de moed hebben geput om in samenwerking met de zusterverenigingen, de voetbal verenigingen en hun aanhang op de inge slagen weg voort te gaan. schil tussen de Germaanse en Gallische geest kunnen voelen, beide door hun grootste figuren in de kwartet-muziek vertegenwoordigd. Dit impliceert dus, dat men Debussy tot de onsterfelijken rekent; en dat is inderdaad de mening der muziekkenners en -liefhebbers. Drie van de vier strijkers uit het Champeil- kwartet maakten deel uit van het Ca- pet-kwartet; het ensemble dat wij te horen krijgen, mag er zich dus op beroe pen en beroemen een voortzetting te vor men van de hoogste Franse kwartet- traditie. De luisteraar moge beproeven zich over al deze zaken een eigen me ning te vormen. Maandagavond hield de afd. Sneek van de P. v. d. A. haar jaarvergadering in het Piter Jelles Hüs. Van het bestuur, dat reglementair in zijn geheel aftrad, stelden zich niet herkiesbaar de heren P. v. d. Veen, voorzitter, B. Brinksma en mevr. J. H. BoonstraTerpstra. In deze vacatures werde resp. gekozen heren J. A. Hogeveen, M. A. Boonstra en mevr. D. de Wit-de Vries. De an dere aftredenden, t. w. mevr. G. Kuipers Arema, A. Meines, Tj. Lichthart en P. Vonk, werden herkozen. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drij'fhout-Kiezebrtnk Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) duidelijk: „Engeland zal zonder dat het een deel van een Verenigd Europa wordt, te zamen met Amerika schouder aan schouder naast het Europese leger en zijn Duitse elementen staan”. Men ziet het: drie machten dus: Engeland, Amerika en een Verenigd Europa, en deze drie machten werken dan weer sa men in het Noord Atlantisch Pact, dat Churchill zich ook uitgebreid denkt tot een gemeenschap van naties, maar min der sterk aan elkaar gebonden dan de landen van een federatief Europa. Wat Churchills bezoek aan Washington ove rigens betreft, veel nieuws hebben we daarover nog niet gehoord, doch terwijl we dit schrijven is het tweede overleg met Truman, nadat Churchill een bezoek aan Canada had gebracht, aan de gang, Churchill verlengde zijn reis met vier dagen. Wel is de algemene indruk dat getracht zal worden de Engelse en Amerikaanse politiek over de gehele wereld wat meer gelijk te schakelen. Zo zou Engeland, als rood China niet in toomde ,b. .eid zijn desnoods de erken ning van Peking er aan te geven om met Amerika een strakkere politiek te gen de rode Chinezen te voeren en zou Truman bereid zijn wanneer deze Chi nezen inderdaad de opstandelingen in Indo China en Malakka meer hulp gaar bieden, de Fransen en Engelsen ook meer met Amerikaanse hulp ter zijde te staan. De Fransen zijn met deze toe zegging Truman zinspeelde er ook op in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres, waarin overigens sterk de na druk werd gelegd op de enorme verster king der Amerikaanse defensiemidde- len tegen de communistische bedreiging nogal in hun nopjes, maar de Ameri kanen zijn uiteraard helemaal niet te spreken over de Franse kabinetscrisis, welke nog niet is opgelost en vele beslis singen vertraagt, al schijnen de be sprekingen over het Europese leger nu toch te vorderen. Het werd tijd ook want de Amerikanen overwogen al ernstig de Duitsers toe te staan zelf standig, dus een nationaal, leger te vormen» De scheidsrechter is op het voetbalveld vaak de meest verguisde man, vooral by hen wier club de wedstrijd verloren heeft. Maar aan de andere kant bestaat er gelukkig ook heel veel waardering voor het moeilijke en opofferende werk van deze onmisbare f iguur in de voetbalwereld, zonder wie Zaterdags en Zon dags de honderdduizenden voetballiefhebbers niet van hun mooie sport zouden kunnen genieten. Dat kwam wel heel duidelijk tot uiting op de receptie, die de Scheidsrechtersvereniging Sneek en Omstreken Woensdagmiddag hield ter ge legenheid van haar 30-jarig bestaan. De bovenzaal van Hanenburg was nl. ge heel bezet met vertegenwoordigers van voetbalverenigingen, zusterorganisaties, collega’s en andere belangstellenden, van wie velen in zeer waarderende en soms geestdriftige bewoordingen hun gelukwensen en geschenken aanboden, terwijl ook een groot aantal bloemstukken en schriftelijke gelukwensen van die waar dering getuigden. Voorzitter H. de Jong heette hen al len welkom, in ’t bijzonder de ere-voor- zitter Sam Velleman, mede-oprichter van de vereniging en nestor der Noor delijke scheidsrechters, en vermeldde daarna met gepaste trots, dat de Sneker Scheidsrechtersvereniginng, op een na de oudste vereniging in ons land, man nen als Eden en Hartkamp heef», voort gebracht, die stuk voor stuk bekendheid in de Nederlandse voetbalwereld hebben verworven. De lange rij van sprekers werd ge opend door de heer Ch. Wesseler, afge vaardigde van de Zustervereniging te Enschedé, waarmee reeds van 1932 af vriendschapsbanden worden onderhou den. Hij gewaagde van de vele hartelijke bezoeken over en weer en roemde het baanbrekende werk dat Sneek verricht heeft, ook voor het tot stand komen van de Centrale Bond waaraan ook zijn ver eniging heeft meegewerkt. Ook onder streepte hij de woorden van de voorzit- te- dat het goed is dat de scheidsrech ters eens aan de weg timmeren en hij bracht de hartelijke gelukwensen van de Enschedese vrienden over, welke hij ver- De plannen tot stichting van een Rusthuis voor Bejaarden te Sneek, ne men concreter vormen aan. Woensdag avond werd door het voorlopig Comité tot stichting van een Gereformeerd Rusthuis voor Ouden van Dagen, onder leiding van ds. E. N. van Loo, in Aere Perenniua een vergadering belegd, waar de plannen nader werden toegelicht. Deze zeer druk bezochte vergadering ging daarna over tot het oprichten van een Vereniging welke zich ten doel stelt op korte termijn te komen tot de bouw, van ©en dergelijk Rusthuis. In een ver-’ volg-vergadering zal een definitief be stuur worden gekozen en statuten en huishoudelijk reglement worden vastge steld. De bedoeling is dat het Rusthuis met een voorlopige opname-capaciteit van 6080 personen, in de tuin van het Gereformeerd Verpleeghuis verrijzen zaE De bejaarde bewoners kunnen dan ge makkelijk de kerk bereiken, terwijl ze in het centrum van de stad hun woning hebben. Met het bestuur van het Gere formeerd Verpleeghuis wordt nauw sa mengewerkt, zodat aan het Rusthuis geen ziekenzaal met verplegend perso neel behoeft te worden verbonden, het welk bij de meeste rusthuizen een on gunstige invloed op de exploitatie-mo- gelijkheid geeft. De combinatie Ver pleeghuisrusthuis, hoewel afzonderlij ke inrichtingen, door afzonderlijke be sturen geleid, moet dan ook als een ideale wenselijkheid worden gezien. Men schrijft ons: Op 22 Januari ’s avonds te 8 uur zal men in de Doops gezinde Kerk kunnen beluisteren het Franse Strijkkwartet Champeil, dat een drietal werken zal brengen, resp. van Haydn, Debussy en Schubert. Het eerste en laatste kwartet behoren reeds zeer lang tot de meestgehoorde, waaruit men met stelligheid mag besluiten dat deze muziek een spontaan en ongecompli ceerd karakter heeft of wel schijnt te hebben waardoor zij bij uitstek ge schikt is om een eventuele eerste ken nismaking met het kwartet-spel gemak kelijk en aangenaam te doen verlopen. Het kwartet van Debussy is intussen een halve eeuw oud en kan dus al niet meer in letterlijke zin tot cte heden daagse muziek gerekend worden, des alniettemin zal het op de meeste toe hoorders een moderne indruk maken, al dus in het programma evenwicht tus sen oud en nieuw brengend. Dieper gaand evenwel, zal men ook het ver» Na de heer K. Doevendans, die de ge lukwensen van de v.v. Sneek overbracht, was het woord aan de hee- G. Eden, oud-stadgenoot en het jongste lid van het Hoofdbestuur der Centrale Organi satie van Scheidsrechters (C.O.V.S.) die, zoals hij zeide, ontzettend veel aan de Sneker vereniging te danken heeft omdat hij daarin tot scheidsrechter is opgegroeid, en het vele goede werk roemde dat zij heeft verricht. Toen zij 30 jaar geleden werd opgericht, hebben de pioniers Lusthoff, Velleman, Karsten en Zandstra niet kunnen vermoeden dat zij nog eens zo’n geweldige vlucht zou nemen en mede de stoot zou geven tot de oprichting van de grote landelijke organisatie. In ’t bijzonder dacht spr. hierbij aan de heer Velleman, die ook jaren lang de redactie van het Centrale Orgaan De Scheidsrechter heeft gevoerd en wiens vele verdiensten hij verder uit voerig memoreerde. De vereniging ver dient daarom niet alleen de dank van de voetbalverenigingen voor het vele dat zij voor de voetbalsport in ’t algemeen heeft gedaan, maar van de gehele voet balwereld en daarom speet het spr. dat er niet meer belangstelling was van of ficiële zijde. Hij had gehoopt hier op z’n minst een vertegenwoordiger van de K.N.V.B. te zien. Ook wees hij nog op het baanbrekende werk dat de jubilares- se verricht heeft in de Zuidwesthoek van Friesland, waarbij vooral Piet Hart kamp een grote rol heeft gespeeld. Wij zijn echter nog niet waar wij wezen moe ten, zo betoogde spr. verder. Wij moeten vooruit! De rechtspraak moet zo goed worden als hij kan en alle wedstrijden, ook die van de lagere verenigingen, die nen zo goed mogelijk te worden geleid. Een jublleumwimpel. Het deed hem verder veel genoegen namens het hoofdbestuur een fraaie ju- bileumwimpel te kunnen aanbieden. Sneek is de tweede vereniging die deze wimpel ontvangt en Eden hoopte dat zij voor haar een stimulans moge zijn nog hoger te stijgen op de ladder van het scheidsrechterswezen en voort te gaan op de goede weg die nu reeds dertig jaar werd bewandeld. Na het dankwoord van voorzitter de Jong, die alle sprekers direct vlot be antwoordde, richtte de heer Eden zich namens het Hoofdbestuur ook nog tot zijn oude leermeester Piet Hartkamp, wiens grote werkkracht, eenvoud en ben de Russen zich verzet tegen zulk een gelijktijdig en permanent systeem. Nu ze er plotseling wel aan Willen is het niet onbegrijpelijk dat de andere naties het eerst eens op de keper willen be schouwen, zodat het naar de ontwape ningscommissie ter onderzoek is ver wezen. Zo op zich zelf beschouwd en al gaat het vergezeld van allerlei andere niet te aanvaarden punten, lijkt het voorstel een vooruitgang, zodat het on derzoek grondig dient te zijn, maar het mag ook niet onafhankelijk van da tra ditionele bewapening worden bekeken, want aanvaardde men een verbod van het atoomwapen, zonder een afdoende beperking van de traditionele bewape ning, dan geraakten de Russen sterk het voordeel. Nog kort vermelden we de kabinetscrisis in België, veroorzaakt door verschil van mening tussen rech ter- en linkervleugel der Christelijk' Volkspartij, wat leidde tot het aftreden van hst kabinet Pholiën. Het is alweer vervangen door het ook weer geheel katholieke kabinet van Houtte. Door de Engelse regering is informeel ook aan Nederland verzocht hulp te verle nen aan de doorvaart door het Suez- kanaal door deskundig personeel voor het aanleggen enz. der schepen te zen den. De doorvaart dreigt in de war te geraken door de staking van het Egyp tisch personeel. De Engelsen hebben al gevoeld dat dit voor ons een netelige kwestie was practisch betekent het partij kiezen in het EngelsEgyptisch geschil en de zaak daarom tot een informele vraag beperkt. Ook de Ver. Staten, Noorwegen en Frankrijk is een dergelijke vraag gesteld, en men zal daar even weinig voor een toestemmend antwoord voelen, speciaal ook Frankrijk, dat al te veel twistpunten met de Ara bische wereld heeft de Tunesische nationalisten trachten thans de onaf hankelijkheid van hun land voor de Ver. Naties te brengen om er nog een met Egypte bij te verlangen. Met onverwacht grote meerderheid 81 stemmen heeft de Duitse Bonds dag het plan Schuman in tweede lezing aangenomen en daarmede „ja” gezegu ten opzichte van de West-Europese sa menwerking. Ai een de socialisten, de communisten en enige uiterst rechtse afgevaardigden stemden tégen. De so cialisten bestreden het plan niet alleen omdat zij vreesden dat net de éénwor ding van Duitsland in de W3g zou staan, dus West-Duitsland voo* goed van Oost-Duitsland zou vervreemden, maar ook ornaat het ’t Duitse bedrijfs leven eigenlijk splitst in een stuk dat in een West-Europese gemeenschap is op genomen en een ander deel dat onder nationaal beheer blijft; hoe licht kan het internationaal beheerde deel, dus de kolen- en ijzereconomie gebruikt wor den om het overgebleven nationale deel te worgen ten bate van andere bij het Schumanplan aangesloten landen, waar bij de Duitse tegenstemmers uiteraard het oog hadden op de Franse staal industrie. Van regeringszijde werd toe gegeven dat er moeilijkheden voor alle betrokken landen zouden ontstaan als de samenwerking tot het plan Schuman bleef beperkt, doch men moest dit als een begin zien van een totale economi sche samenwerking, waarnaar al de deelnemers dienden te streven. Dat zal bij de huidige noodtoestand ook wel moeten en niet alleen de direct bij het plan Schuman betrokken landen zullen het moeten doen maar alle Europese naties. Zoals het nu gaat, tracht het ene land zijn nood op het andere af te wentelen, men wil wel zo groot moge lijke uitvoer naar andere landen, maar het liefst een zo gering mogelijke hoe veelheid goederen zelf uit die landen toelaten. Deze politiek moet voeren tot de ondergang van allen in dit berooide Europa, waar zelfs het vroeger zo wel varende Engeland aan de grond ge raakt is, zodat de landen van het Ge menebest deze week in Londen bijeen kwamen om maatregelen te beramen het sterlinggebied het hoofd boven wa ter te doen houden. Ook daar waren leuzen als „verhoging der productie en van de uitvoer”, „verlaging van de in voer” schering en inslag. Als directe maatregel schijnt de devaluatie van het Engelse pond tot het peil van het Australische pond d. w. z. van 2.80 dol lar tot 2.24 dollar overwogen te wor den, maar uiteindelijk komt het toch maar hierop neer, dat met uitzonde ring van slechts enkele landen, er een gebrek aan koopkracht in schier heel de wereld is, dat zee. aanzienlijk ver groot wordt door de lasten der bewape ning en dat zich moet uitdrukken in een verlaging van het levenspeil bij alle be trokken volken. Het enige wat men daartegen kan doen is zo hard mogelijk werken op een zo sober mogelijk levens peil en samenwerking van die landen welke in hetzelfde schuitje zitten. Zo hebben de 18 Marshall-landen, verenigd in de organisatie voor Europese econo mische samenwerking (O.E.E.S.) een commissie van vier ministers ingesteld (Frankrijk, Duitsland, Engeland onder voorzitterschap van de Nederlandse minister Stikker) om een plan uit te werken voor een snelle verhoging van hun kolenproductie. Hoezeer die verho ging nodig is blijkt uit het feit dat deze 18 landen in het jaar 1951/52 700 mil- lioen dollar zullen moeten besteden aan invoer van Amerikaanse kolen, terwijl voor de tweede wereldoorlog Europa geen kolen uit Amerika behoefde te be trekken. De oorzaken zijn vele, de snelle uitbreiding der industriële pro ductie vraagt meer kolen, maar er is ook een groot tekort aan mijnwerkers, allleen W.-Duitsland zou er nog 30.000 kunnen te werk stellen, ook Engeland zou er heel wat meer kunnen gebrui ken en daar werkt men in de mijn industrie ook maar 40 uur per week (in Nederland 46 uur). -» Is het werkelijk vrees voor de mili taire inspanning van het Westen, is het een poging een tijdelijke rustpauze te verkrijgen opdat Moskou gelegenheid krijge zijn volle aandacht aan de bin nenlandse ontwikkeling te wijden nu Stalins dood dreigt, of is het louter pro paganda, dat de Russen nu in de ver gadering der Ver. Naties te Parijs weer met een nieuw vredesplan te voorschijn zijn gekomen? De hoofdzaak daarvan is dat zij nu wel bereid zijn tegelijkertijd met het onvoorwaardelijk verbod van het atoomwapen een contröle-systeem te aanvaarden dat permanent zou kun nen werken. Twee maanden lang heb- In een zeer goed bezochte Nutsbjjeen- komst, Dinsdagavond in Fredehiem ge houden, heeft de heer H. Halbertsma, archeoloog te Amersfoort en conserva tor van het Friesch Scheepvaartmuseum, een voordracht gehouden over het on derwerp „In en om het middeleeuwse Sneek”. De spreker had zijn onderwerp breed opgevat en beperkte zich niet tot de middeleeuwen, doch vertelde, puttend uit zijn rijke kennis van zgr geboorte stad, allerlei interessante dingen uit de gehele bestaansp^riode van Sneek, een en ander toelichtend met lichtbeelden, en menigmaal uiting gevend ook aan zijn spijt en verontwaardiging dat zo weinig van het schone en oude in deze stad be waard bleef. Met grote belangstelling hebben de aanwezigen de heer Halbert sma gevolgd op zrjn weg door de histo rie van Sneek en toen de voorzitter mr de Jong hem dank voor het gebodene bracht, gewaagde deze terecht van de ook in deze voordracht gebleken liefde van de heer Halbersma voor de historie van deze stad en het enthousiasme waar mede hij de studie er van voortzet. Maandagavond is op de rijksweg in de nabijheid van het oorlogsmonument aan de viersprong bij Folsgare een personen auto aangereden door een bestelauto, die haar met vrg grote snelheid achter op reed. Het gevolg was dat de perso nenauto in de bermsloot terecht kwam en een van de inzittenden, mevr. Dam- stra uit Emmeloord, die met haar fa milie een bezoek in Friesland bracht, een hersenschudding opliep en naar het St. Antoniusziekenhuis alhier vervoerd moest warden. De andere vier leden van de familie kwamen er met de (hevige) schrik af. Beide auto’s werden vrij ern stig beschadigd. Vrjjdag 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer L. de Wagt, thans procuratiehouder, als 12-jarige jongen in dienst trad bij de Geldersche Credletvereniging, thans Nederl. Han del Mij, Marktstraat alhier. ’s Avonds werden de feestelijkheden voortgezet in Amicitia. Voorzitter H. de Jong sprak een kort welkomstwoord, en deelde onder luid applaus mede, dat de heer Piet Hartkamp, voor het vele werk dat deze gedaan heeft in ’t belang van het scheidsrechterswezen in ’t algemeen, benoemd was tot lid van verdienste; hij hoopte dat het hem nog jaren moge ge geven zijn de arbeid voor het scheids rechterswezen voort te zetten. De heer Hartkamp dankte voor de onderschei ding. Het optreden van de bekende ra- ciio-artisten van „Accordeola” met Al bert de Booy ais zanger is een groot succes geworden. Vanaf ’t ogenblik dat de herkennings-melodie van „Accorde ola” door de stampvolle zaal klonk, tot aan ’t einde, was het applaus niet van de lucht. In bonte afwisseling, en vlot tempo werden muziek- en zangnum mers door deze uitnemende artisten- groep gebracht. Voor de begeleiding zorgde Eddy de Jong. Het is een avond geworden vol stemming, waartoe Albert de Booy, zang, ook veel bijdroeg. In de pauze werd een verloting gehouden met zeer fraaie prijzen. Met een zeer gezellig bal onder leiding van de heer V. d. Heide, waaraan Accordeola en Al bert de Booy medewerking verleenden, werd de viering van het zesde lustrum besloten. Met grote voldoening kunnen da organisatoren er op terugzien. Vrijdag 18 t/m Maandag 21 Januari. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Abbot en Costello en de onzichtbare man.” Vrijdag 18 Januari. Mij. tot Nut van ’t Algemeen, 's Avonds 8 uur in „Fre dehiem”: toelichting op door het Champeil-kwartet (Kunst aan Al len) te spelen stukken. Freed 18 Jannewaris. Snitser Frysk Forbfin en P.F.U.R. Ds. J. Kalma sprekt jouns 8 üre by Hanenburg. Zaterdag 19 Januari. Amicitia Theater, ’s Middags 2 uur Kindervoorstelling met „Sjors van de rebellenclub”. Zondag 20 Januari. Vrijdenkersvereni ging „De Dageraad”. Voorm. 10 uur in zaal Piso. Dinsdag 22 Januari, ’s avonds te 8.30 uur in Hotel „De Wijnberg”. Voor dracht: „Doel en wezen der Vrij metselarij”. Dinsdag 22 Januari. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia”. Vergadering On der de Linden, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 22 Januari. Kunst aan Allen. Doopsgezinde Kerk, ’s avonds 8 uur: Strijkkwartet „Quator Champeil”. Donderdag 24 Januari. Kunst aan Allen. Amicitia. De Nederlandse Comedie speelt „Kapitein Carvallo”. Donderdag 24 Januari. Ned. Ver. v. Spi ritisten. ’s Avonds 8 u. in zaal Piso. Maandag 28 Januari. Nederl. Reisvereni- ging. Algemene Ledenvergadering, ’s avonds 8 uur bij Hanenburg. Vraagt men zich af waarom het ken nelijk zo berooide Engeland toch zo veel meer in de internationale politiek heeft in te brengen de onderhande- lingen van Churchill te Washington spreken daar ook van dan enig ander Europees land, dan is het antwoord dat het dit nog altijd dankt aan zijn positie als centrum van het Britse Gemenebest. Alleen op deze basis kan Engeland op gelijk niveau met de Ver. Staten spre- ken. Amerika heeft zijn politiek te rich ten op de defensie van heel de wereld, en wil het dat met succes doen dan heeft het daarbij de steun nodig van de delen van het Britse Gemenebest die over heel die wereld verspreid liggen: Engeland zelf, Canada, Nieuw-Zeeland en Australië, Zuid-Afrika, om niet te spreken van India, dat een nogal afge dwaald lid van het Gemenebest is en een neutraliteitspolitiek voert. Daarom stellen de Ver. Staten prijs op samen- weiJln® met Enseland, en omgekeerd voelt Engeland in een hecht bondge nootschap met de Ver. Staten een be veiliging van de belangen van het Ge menebest, welke een zeer innige binding aan het Europese vasteland het niet bieden kan. De Engelsen zullen nimmer dat vasteland van Europa kunnen prils geven, omdat het hun eerste verdedi gingslinie is. maar ze zullen er ook nooit zo innige betrekkingen mee KS, dat hun het recht wordt ontnomen te bepalen welke krachten schikking van die eerste verdedigings linie willen steHen. Want dat zou hun buiten-Europess verplichtingen, d. w z de verplichtingen jegens het Gemene best kunnen schaden. Churchill zei het dezer dagen te Ottawa in een rede heel 1 f..5 v, w,-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1