Uil VevUöen JEUK KING HOEST ABDUSllDOP Sï LAAT ONS EEN NIEUW BEGIN MAKEN Voetballiefhebbers wacht smakelijk menu NoorcbOosthoekers hadden een mooie avond fêjja Boeken Aanhoudende I iWa i®|| VRIJDAG 18 JANUARI 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD” TWEEDE BLAD n Problemen Schutjassen PEPERMUNI Onderwijsmensen uit vele landen ontmoeten elkaar. Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar din... Ledendag Chr. Hist. Jongeren Zending onder Israël elke dag KING S elke dag fit - f S ecfijté 4 i Do reserves. 5 SNEEK. De bevolking dezer ge- L.S.C.Leeu- (hoofdafd.) ARE BROUWER. SNEEK. Op 15 Januari is alhier overleden in de leeftijd van 59 jaar dr A. Nijland, sedert ongeveer 30 jaar leraar aan de H.B.S. alhier. In hem verliest Sn eek een zijner beste burgers, wiens heengaan algemeen gevoeld zal worden. Van tal van ver enigingen was hg bestuurslid, van t Natuurkundig Genootschap was hij jarenlang de ziel. vooruitgang in een jaar tijds met 4 personen. P.E.C.’s concurrenten krijgen het zwaar. Zaterdagmiddag-voetbal. Ie klas A: O.N.S. 2Woudsend. 2e klas A: SchamegoutumC.S.C., Heeg 2Oudega 1, FroonackerIJ.V.C. 3e klas C: Oudega (W.) 2—O.N.S. 4. Junioren A, Afd. A: O.N.S.Bols- wardia. Afd. Ct WoudsendEastersé. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 10—17 Jan. Geboren: Thomas z. v. Thijs Pasma IJLST, van 1017 Januari. Geboren: Hendrikus z. v. Jan van der Groot en Sjoukje Walinga; Trijn tje d, v. Foppe Huitema en Janke de Boer. Als D.W.S. en Haarlem beide win nen geven we voor Heerenveens kansen geen duit meer, maar een voortzetting van de reeks overwinningen, die de Friezen de laatste tijd boekten, zou hun positie belangrijk ten goede komen, ter wijl die van de Haarlemmers ten op zichte van leider D.W.S. zou verslechte ren. Wij geloven nl. niet, dat die zich op eigen terrein door E.D.O. in de kaart laat kijken, vooral niet omdat de neder laag tegen Frisia het zelfvertrouwen van de gasten kan hebben geschokt. Nummer vijf van de ranglijst, 't Gooi, speelt in Groningen tegen G.V.A.V. De laatste zorgde Zondag voor een klin kende verrassing en daarom moeten de bezoekers dubbel op hun hoede zijn. Veel spanning mag verwacht worden rondom FrisiaEnschedese Boys. De Leeuwarders zullen er op gebrand zijn nogmaals een bovenslag te maken, waarbij het terreinvoordeel een steuntje in de rug is. Ge Ahead zal in Deventer wel moeten zwichten voor Elinkwijk, welk lot ook Velocitas en Theole wacht in hun resp. uit- en thuiswedstrijd tegen A.G.O.V.V. en De Volewgckers. In de onderste regionen blijft de volgorde dan ongewijzigd. DEERSUM. De uitslag van de in café P. Nijenhuis gehouden schutjaspartij is: le prijs T. Otten, Sneek en S. Slxma, Roordahuizum; 2e prijs H. Koldijk, Deersum en J. Punter, Sneek; le Troost prijs P. Lageveen, Sneek en Tj. Sietsma, Goënga; 2e troostprijs H. Kamstra, Offingawier en A. T. Lageveen, Sneek; Afvalronde: le P. Sicdsma, peersum en D. Brouwer, Sneek; 2e R. Hielkema, Deersum en S. Punter, Sneek. Als bij zonderheid zij vermeld dat T. Otten van Sneek in dit seizoen voor de tiende keer oen ntnic hahaal/ln Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 18 Januari 1902, 50 jaar geleden dus: kwam hij in contact mei hoge officieren, die hem een ander inzicht probeerden bij te brengen dan Hitler. Hij zegt, ik probeer nu democraat te zijn. En dan Gret, 30 jaar. Pas getrouwd, toen de Russen Oost-Pruisen waar zij woonde, omsingelden- Haar man hing aan z’n ouderlijke grond en wilde niet evacueren. Zij werd op transport gesteld met soldaten, die rechtstreeks van het slagveld kwamen en vele burgers uit Danzig. Onderweg naar Denemarken zij de bewoners van de Noord-Oosthoek hadden bezorgd, waarna tot besluit van de avond nog een verloting werd gehou den waarvoor verschillende zakenlieden aardige prijzen hadden beschikbaar ge steld. ,,De Noord-Oosthoek” die, zoals be kend, een fraai gelegen en goed inge richte speeltuin voor haar jeugd exploi teert, heeft door deze avond opnieuw aangetoond dat zij ook voor de ouders van de kinderen nog altijd reden van be staan heeft. Hij bracht nl. niet alleen gezelligheid en ontspanning, maar ver stevigde tevens de band tussen de be woners van dit stadsdeel. Shagrijnige Rheumaüsche Pijnen in d Uw ledematen, nu hier, dan daar... Laat ’t met U niet zo ver komen. Neem Kruschan Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Di" weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om persoonlijk die radicale verbetering te ondervinden. Wat is de benaming van het ras met die korte benen en dat lange lichaam? Is de naam Teckel of Dashond? Zoals u zeker wel weet, worden beide namen voor het ras gebezigd. Hier in Neder land is een speciale Teckel-club en geen Dashonden-club. In Duitsland heeft men echter de „Fachchai't für Dachshunde”. Misschien is hier de naam Taks-hond nog wel beter bekend. Maar dit is in geen geval een officiële naam; meer een volksuitdrukking. Men moet al een spe ciale liefhebber van dit ras zijn, om er een aan te schaffen. Bovenal zijn het jachthonden en als ze geschikt zjjn voor de jacht, dan kan men ze in alle om standigheden gebruiken. Ze drijven goed, dat is het wild opjagen, ze zetten door, zijn nergens bang voor en hebben een prima neus. Maar er Zijn er ook, en dat is typisch, die op de jacht onbruikbaar zijn. Als huishond zijn ze misschien wel aardig, maar er komt nog al eens een nijdas voor bij de Teckels; ze zijn echt humeurig en hardleers. Er zjjn nog al vrij uiteenlopende variëteiten bij dit ras. We nemen eerst de kortharige Teckel; deze hond komt voor in zwart m. bruine kleur, ook effen rood-bruin, soms grijs, eveneens met bruin aan kop en poten en vlekjes boven de ogen; ook zijn er z.g. getijgerde Teckels; deze hebben een grijze of witte beharing, waarop bruine of zwarte "lekken voorkomen. Dan komt de ruw-harige Teckel met een har de en stugge beharing, met ruwe wenk brauwen en een baard. De kleur van het haar is niet vastgesteld, maar overdadig wit, vooral aan borst en poten, is niet gewenst. Verder hebben we de langha rige Teckel met een gegolfde, glanzende vacht, een vrij dichte en langere beha ring aan de achterpoten en een zwaar behaarde staart. Van deze drie soorten Teckels komt ook nog een dwerg-soort voor. De raspunten hiervoor zijn dezelf de als die voor hun grotere broers en zusters, maar zij moeten natuurlijk een kleinere vorm hebben. Schakelen we de enkele Teckels, die geen „jagers”-bloed in zich hebben, uit, dan kunnen we ver der de Teckel als prima jachthond kwa lificeren. Deze hond, dat schreven wij reeds, drijft uitstekend; sommigen gaan zelfs het water in en op de jacht op vos sen en dassen (deze is thans beschermd) gaat de Teckel en vooral de dwerg- Teckel, met moed onder de grond. De bedoeling is dat Reintje naar „boven” wordt gejaagd, doch als de vos in een „dode” pijp zit, gaat het onder de grond op leven en dood, want de dwerg-Teckel en vooral de ruwharige, valt zonder par don aan en als ’t hem gelukt, de tegen partij op de juiste kwetsbare plaats te grijpen, dan houdt de Teckel onherroe pelijk vast, dan zjjn het echte duivels. Maar ook heeft men dikwijls een Teckel moeten uitgraven, die de slag verloren had. Boven de grond drijft de Teckel ook goed op grof wild en men heeft ons wel eens verzekerd dat deze hond op de Veluwe gebruikt wordt voor het opjagen van wilde varkens, die zij hardnekkig achtervolgen. U ziet dus, de Teckel is een echte gebruikshond; als huishond is hij over ’t algemeen niet gewild, ®f- schoon hij toch goed waaks is. Er bestaat nog een ras, waarvoor men meer dan een benaming heeft, nl. de Duitse Dog, soms ook Deense Dog of Ulmer-Dog genoemd. Hoe dit ras ont staan is, daarover zijn de geleerden het niet eens, maar vrij zeker is hij voort gekomen uit de kruising tussen Mastiff Lytse Mozes fan Mary Entwistle. Oer setting fan Hendrik J. Brouwer, fan „Baby Moses”, 1.25. In tige moai fortelde skiednis üt ’e Bi- bel en troch Brouwer treflik oerset. De printsjes fan Roberta F. C. Waudby (ek in Ingelse) binne in pracht om to sjen en it gehiel is in goede foarm fan Bibelforhalen foar bern. De ütjefte is fan Van Gorcum en Oomp. N.V. Assen. Op en om Rüchherne fan Jant Visser Bakker. Us Frysk Berneboek Rige A Nü. 7. Drukkerjj Laverman Drachten, f 3.50. Bliid wer in berneboek fan J. Visser Bakker léze to meijen. Dizze skriuwster hat net allinne de gave om har alhiel to bijaen yn de bernesiele, mar hja is wen- lik seis bern mei, hja bilibbet, hja priuwt, hja praet, hja boartet mei. Hja haldt fan bern en dêrom binne har boe ken sa echt en libben. Witte neat fan psychologyske of paedagogyske ekspe- rimentearderjj öf en jowe de jonge en hide lêzer krekt hwat hja nedich hawwe. En dizze skiednis fan dat jonge learaers- gesin? Moai! En goed! In boek om fa ker dan ien kear to lézen! De printsjes fan juffer Keuning binne tige eigen oan ’t boek. steeds enkele lezingen, algemene zoals de vrouw in het openbare leve», paeda- gogische als aan welke eisen moet een geschiedenisboek voldoen. ’s Middags is er gelegenheid tot wan delen, skiën (als er sneeuw is en men de kunst verstaat), excursiemaken enz. De organisatie is buitengewoon goed. Stijlvol in elk opzicht. Om een enkel voorbeeld te geven: op Nieuwjaarsmor gen werd de deelnemers een boekwerk uitgereikt met als Lite’ „Lasst uns einen neuen Anfang setzen”. Op de 9e Tagung hield een Nederlan der een voordracht over de drooglegging der Zuiderzee. Ogenblikkelijk kwam in deze kring het idee op een rg boekjes uit te geven onder de titel Werken van de vrede. Slot. De Nederlanders, die deze Ta gung bezochten, kwamen tot de overtui- I ging, dat het gevaarlijk is Duitsland aan zgn lot over te laten, dat er vele Duit sers zijn, waarmee men samenwerken kan en dat de opvoeding van de op groeiende generatie niet meer een aan gelegenheid van een volk alleen is. No dig is gedachtenuitwisseling om tot een overbrugging der tegenstellingen te ko men. Dat dit laatste op hoog politiek niveau bereikt moet wor-’en is ook de Sonnenbergers bekend. Het neemt ech ter de verantwoordelijkheid voor zijn eigen levenstaak niet weg. P. ZIJLSTRA. (die door de drukke besprekingen in op natuurlijke wijze gevormde groepen vaak overgaan in „Nachtungen”) staan Niet krabben. De beider vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GBNQSMIDOa TEGEN Tl TM TM HUIDAANDOENINGEN JUF. U. JUF. Ajax voor de beslissende sprong. Leider Ajax krijgt naar verwacht mag worden een zware kluif aan het bezoe kende Wageningen dat praotisch voor z’n laatste kans vecht. Een zege van de Amsterdammers zou hun positie schier onaantastbaar maken en we vrezen voor de gasten dat dit Zondag na de wedstrijd het geval zal zijn. Van de drie volgenden op de lijst, R.C.H., Vitesse en Be Quick krggt de Racingclub het ’t ge makkelijkst, want Oosterparkers dat op bezoek komt is geen tegenstander van hetzelfde formaat. Vitesse evenwel moet het thuis opnemen tegen Zwolse Boys en Be Quick ontvangt Leeuwar den. Dat voorspelt heel wat meer tegen stand, waarbij wij de thuisclubs favoriet achten. EnschedéBlauw Wit is van geen betekenis meer, maar bij V.S.V. Achilles en D.O.S.Sneek hebben de bezoekers wel belang. Zo op het oog zit er geen winst voor hen in, maar mis schien put Sneek uit zijn goede presta tie tegen Ajax zoveel inspiratie dat er een puntje „uit” komt. en Windhond. In vroeger jaren was deze hond uitermate gewild bij de jacht op wolven, beren en wilde varkens. Hij combineerde grote snelheid met moed, kracht en uithoudingsvermogen. In la tere jaren heeft men hem niet meer voor de jacht gebruikt en werd hij alleen ge fokt voor luxe- en waakhond. Behalve dat de Duitse Dog nog al eens kinderen haat en op oudere leeftijd soms wat bij- terig kan worden, is het een ideale men senvriend; trouw en zeldzaam verstan dig. Het is een grote hond, waarbij de reu, veelal boven de 80 cm. hoog is; de teven meten vanaf 70 tot 78 a 80 cm hoog. Beharing: zuiver gladharig; an dere beharing komt bij de D. D. niet voor. De kleuren zijn als volgt: gevlekt; dit zgn honden met een witte beharing, waarop zwarte, onregelmatige vlekken voorkomen; ook wel bruine, maar dat is niet gewenst. Dan Gele doggen, zg. goudkleur en dan liefst met zwart mas ker; voorts zwarte en ten slotte nog staalblauwe D. D. Deze laatste is abso luut één-kleurig. Witte D.D. wil men niet, evenmin als D. D. met opvallend lichte ogen, met een zadelrug, met hu- bertusklauwen of met spreitenen. Een volwassen D. D. vraagt per dag 2 a 3 pond vlees; ook bij de opvoeding is vlees de hoofdschotel, met als gevolg dat de gewone man tegenwoordig geen D. D. kan hebben. HEKTOR. In het Gebouw v. Chr. Bel. kwam een flink getal leden van bovengenoemde ver. bgeen om te luisteren naar mr H. 1 Drenten veel op het spel staat, nl. het behoud van de herkregen kans. Met het j voordeel van de eigen omgeving lijken de vooruitzichten voer de thuisclub iets j gunstiger. Alcides, der Dritte im Bunde, steekt een visite af bij Emmen dat wel i het kind van de rekening zal worden, j evenals M.S.C., dat thuis tegen Nicator 9 moet aantreden. L.S.C. is aan zijn stand verplicht aan de Leeuwarderweg H.Z.C. te kloppen, maar bij de derby Friesland F.V.C. speelt het plaatselijk karakter een eerste prijs behaaM*. Het voetbalmenu dat de K.N.V.B. spelers en toeschouwers a-s. Zondag voor zet, ziet er deze keer, zowel voor de beide eerste klas afdelingen als voor de Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn ienge- S» volge van het veelvuldig hoes- ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchiwegen van het ge- W vaarlijke slijm met SNEEK. Het ledental van het On derlinge Ziekenfonds „de Voorzorg” was op 31 Deo. jl. 173. Uitgekeerd werd aan 13 leden wegens ziekte 146.50, aan de apotheker 103.25. De contributie bedraagt 10 cyit per week, elk lid dat ziek is, ontvangt per dag 83 ct. of 5 gulden per week plus vrij medicijnen. Het bestuur be staat thans uit: P. J. v. d. Horst, president, B. Zeldenrust, penning meester, H. Groeneveld, secretaris, Joh. van Gorkum, P. Faber en A. Elzinga. ■war»- -."tjmi.. »- mi Tiit'iM—nu» Dinsdagavond heeft de Hebreeuwse evangelisatie-vereniging in de Baptiste Kerk een samenkomst gehouden, waar in na opening door de heer Ringnalda allereerst sprak de heer Daniel Gutter. Spr, werkt als zendeling onder Israël, een moeilijk en zwaar werk, omdat er grote verbittering onder de Joden is over het uitroeien van 6 millioen ge loofsgenoten. Zg gaan in grote getale naar Palestina, en velen mogen hierin een politiek verschijnsel zien, doch dan hebben zg geen oog voor de Goddelijke lijn. Wij hebben daar thans drie zende lingen, die er gedurig op uit gaan, om dat de Jood niet in de kerk komt. Een machtig middel is daarbij ook de radio, omdat zg daardoor ongezien kunnen luisteren naar de uitzendingen. Wij zien dit emigreren dan ook als een verschijn sel dat in verband staat met de weder komst van Christus. Hierna werd een serio lichtbeelden vertoond, waaruit duidelgk bleek met welke grote moei lijkheden de nieuwe bewoners van Pa lestina te kampen hebben ten opzichte van de bewerking van de grond eh de problemen van de huisvesting. De re sultaten van hun onvermoeid volhouë-.i zgn verrassend. De opbouw van steden en dorpen gaat geregeld door en de producten van de land- en tuinbouw worden gedurig beter, waardoor men in staat komt deviezen te verkrijgen voor de verdere opbouw. De heer Emmanuël Fles gaf een per soonlijk getuigenis van zijn blijdschap dat hij uit de duisternis van het Joden dom tot het geloof in Jezus Christus is gekomen, en nu mee mag werken zgn volksgenoten de weg te wijzen naar de bevrijding in de dienst-van zijn hemel se koning Jezus Christus. Hij roept op deze arbeid door gebed en gaven te steunen. Er zijn thans 300.000 Joden in Palestina en daar zal naar het profe tisch woord God Zijn volk uit de ver drukking verlossen. Als laatste spreker trad op de heer Frits Slagter, die eerst Psalm 128 in het Hebreeuws zong en daarna sprak over de liefde Gods, Die zijn volk niet zal verstoten omdat ook vooi’ hen Jezus Christus in de wereld is gekomen om hen zalig te maken. Ds. I Visser sloot daarop met dankgebed. De buurtvereniging „De Noord-Oost hoek” hield Dinsdagavond haar traditio nele uitvoering in Amicitia, dat tot de laatste plaats bezet was. In zijn ope ningswoord vestigde de voorzitter, de heer A. Dijkstra, vooral de aandacht op de financiële kant van een feestavond als deze, in verband waarmee hij de in wonende oudere zonen en dochters op wekte, ook lid van de Buurtvereniging te worden. Verder heette hij de afge vaardigden van de zusterverenigingen „Noorderhoek” en „Maple Leaf” van harte welkom.De onderlinge verstand houding tussen de verenigingen is bui tengewoon goed en spr. hoopte en ver trouwde dat dit zo mag blijven tot in lengte van dagen. De toneelploeg van de Kaatsvereni- ging „Sneek” voerde hierna Hein Cats’ blijspel „Sibbesykte” op. Dit stuk is reeds meerdere malen in onze stad op gevoerd, zodat we niet meer bij de in houd en de goede kwaliteiten behoeven stil te staan, maar kunnen volstaan met te vermelden dat het onder de bekwame leiding van mevr. FortuinZelle uitste kend werd gespeeld. De aanwezigen hebben zeer genoten en beloonden de uit voerenden met een warm en welverdiend applaus. Ook de regisseuse, die het spel tot deze hoogte opvoerde, komt daar voor veel lof toe, ja zij verdient zelfs dub bele hulde. Het echtpaar Fortuin was deze dag nl. 30 jaar getrouwd, maar hoe gewichtig dit voor hen beiden ooft was, toch meende zij do toneelvereniging niet in de steek te mogen laten. De toneelaankleding, verzorgd door de fa. Dikland was, evenals de muziek, ook zeer goed verzorgd. De voorzitter bracht namens alle aanwezigen de spelers en speelsters hartelijk dank voor de prettige uren, die De donkere wolk die verleden week het zonnig vooruitzicht van leider P.E.C. verduisterde, zal wel weer over drijven, nu Houtigehage als tegenstan der in Zwolle verschijnt. Zijn achtervol gers Zwaagwesteinde en Zwartemeer daarentegen gaan een koortsachtige strijd tegemoet, waarbij vooral voor de Advertentie: Zondag 26 Januari ’s avonds 8 uur openbare zanguitvoering van de Gemengde Zangver. Kunst na den Arbeid in Amicitia. Directeur de heer Swarts De toneelclub „Tot opwekking” zal uitvoeren „Plicht”, dramatische schets van Justus van Maurik. En trée vrg met verp ht programme voor gehuwden 20 et., ongehuwden 25 cent per persoon. De wederopbouw, de verdeling in Len der, de bezetting, de vluchtelingen, de jeugd, het zgn maar enkele problemen, die, ik weet het ook hier gedeeltelijk bestaan. Mag ik U nog iets van het vluchte lingenprobleem vertellen? en dat tege lijk op de jeugd betrekken? Op de scho len in Brunswijk zgn 35 van de kin deren vluchtelingen. Met nog 14 er bij, die alles verloren hebben op andere wijze, leeft dus de helft in abnormale omstandigheden. Dit grote aantal vormt een probleem. De kinderen reageren niet als normale kinderen. De schok, die zij kregen bij het b gin van de vlucht, werkt nog lang na. Door luid aanspre ken of plotseling kloppen krijgen som migen b.v. twee jaar later nog steeds verlammingsverschijnselen. Door de vlucht hebben ze een levenswijsheid ge- kregèn, die boven hun leeftijd uitgaat. Ze zagen dingen, die ze niet konden ver werken. Op sexueel gebied komen de grootste ontsporingen voor: een 13- jarige jongen vergrijpt zich aan een meisje van 6. Het wonen in bunkers of bij anderen in, geeft spanningen zoals wij ze hier kenden met de evacué’s uit de Zuidelijke provinciën. Alleen het is daar zonder uitzicht op verbetering. Voor de meesten bracht de vlucht be roepsverslechtering mee. Financieel is dus niet meer mogelijk, wat vroeger kon. Vergeten we niet, dat van 52% de vader, van 5 de moeder dood is en 2 geheel wees is. In 60 van deze gevallen staat dus een van de ouders voor de taak van beide. Gevaren. Het probleem van de school jeugd brengt ons bij dat van de iets oudere jeugd. Het is bekend onder welke slechte omstandigheden ook deze leeft. Als deze jonge mensen niet geholpen worden uit hun onverschilligheid of moeheid, dan gaan deze gevoelens over in onverschilligheid. Dan is de tijd rijp voor het neo-fascisme met zijn militaris tische jeugdbeweging. Uit zich zelf komt zij niet. Overal waar jeugdsamenkomsten plaats vonden wees men eenstemmig zelfs arbeidsdienst af en was men tegen herbewapening. Hoe is de Duitse jeugd? U kent na- tuurlgk de scharrelaars tussen de puin hopen, de zwarthandelaars enz. Mag ik eens een hoopvoller voorbeeld geven, dat ik vond zonder er om te zoeken? Een achttal jongelui van om en de bij de 20 uit Hannover ging op een weekend skiën. Ik trof hen in een zaaltje, waar ze uitrustten en begonnen te zingen. Fris en ongedwongen. De een na de an der zette een lied in. Drie uren achter elkaar. De omgang tussen de jongens en meisjes was even natuurlijk als hun zingen. Hoe is het mogelijk, dat deze jonge mensen, die op de scholen alleen maar, vergift ingespoten kregen in de moeilgke naoorlogse jaren omgeven door puinhopen zo kunnen zingen. Het waren eenvoudige jongelui, een meisje, dat fil men ontwikkelde, een jongen, die werk loos was enz. Het is goed noch aan de ene noch aan de andere kant te genera liseren, maar zoiets geeft vertrouwen. Wanneer wij dus de schuldvraag stel len, dan is het duidelijk, dat de jonge mens daarbuiten valt. Moeilijker wordt het bg de groep tot 35 jaar. Hierbij zijn velen, die positief nat.-soc. geweest zijn. Hun ontviel alle grond in 1945. Voor 1933 hebben ze nau welijks bewust geleefd. Velen zijn mee gesleept zonder te kunnen oordelen. Wat zegt u van het volgende voor beeld? Heinz geboren 1916. Van school in 1935. 1 jaar arbeidsdienst. In 1937 2 jaar militaire dienst. Omdat zijn ouders geen geld hadden, tekent hij 1 jaar bij voor 3000 jaar. Dat was veel geld en een jaar was gauw om. Helaas het was 1939, een jaar dat eindigde in 1945. Sinds 1943 Voor de res. le klas ontvangt Sneek 2 Velocitas 2 waartegen de eerste maal met groot verschil verloren werd. Zal die geschiedenis zich herhalen? Voor de res. 3e klas A speelt L.S.C. 3 thuis te gen Leeuwarden 4. Zaterdagmiddag-competitie. Leider Oranje Nassau moet geducht op z’n tellen passen in Delfstrahuizen, maar ook Blauw Wit wandelt in zijn uitwedstrijd tegen Balk niet op rozen. Workum behoudt zijn aanspraken door een zege op Q.V.C. en ook Heeg wordt in Leeuwarden twee punten rgker tegen de Zwaluwen. Programma Friese Voetbalbond. Reserve 2e klas A: Sneek 4L.S.C. 4, BI. Boys 3—Friso 2, C.A.B. 2—W.Z.S. 2. 3e klas A: Sneek 5—R.E.S. 3, Lang weerW.Z.S. 3. 3e klas B: BI. Boys 5De Kooi 4, W.Z.S. 4Lemmer 4, Langweer 2— Sneek 6. Junioren warden. le klas A: W.Z.S.Lemmer. 2e klas A: Sneek 2Sneek 3, L.S.C. 2—L.S.C. 3. Het gezelschap, dat deze Tagung bijwoonde. stierven velen aan hun wonden, daar er zo goed als geen medische hulp was. In Denemarken verpleegster in een Laza- rett geworden. Al maar gewonde solda- ten de eerste hulp bieden. Na 1945, het spreekt bijna vanzelf, geen man, huis of bezittingen meer. Opnieuw beginnen dus. Dit is geen verhaal om medelijden op te wekken. Velen in ons eigen lanc hebben misschien nog erger dingen mee moeten maken. Ik wil alleen maar wij zen op het lijden van de mensen, hier o n daar. Wat doet u met de- - mensen Vriend of nog steeds vijand? Dat zal mee van hun instelling afhangen, zegt u. Welnu, zij hebben alles wat naar nat.soe. ruikt afgezworen. Zo blijft er nog over de groep oudere Duitsers. Velen van hen zullen zeker te rug verlangen naar goede, oude tijden. Anderen echter herinneren zich te goed de vrije wereld van voor 1933. Programma van Tagungen. 5^ .het Profra°yna van Tagungen Noordelijke tweede Idas wel zeer smakelQk en aantrekkelijk uit. Belangrijk is het ook, want het kan in IA en 1B de beslissing een stap dichterby brengen. In de eerste afdeüng immers worden de vier koplopers in onderlinge strgd gewikkeld, daar D.W.S. E.D.O. ontvangt en Haarlem in het Friese Haagje Heerenveen aan de tand voelt en in B speelt zich het beslissende treffen af tussen Ajax en Wageningen. In de 2e klas A wordt in het duel Zwaagwest eindeZwartemeer uitgemaakt of de bezoekers werkelijk nog een woordje zullen meespreken in de strijd om de titel. zo’n grote rol dat we ons liever niet aan een voorspelling wagen. Steenwijk voor J ouster hindernis. Steenwijk, de lijstaanvoerder m 3A, gaat stellig met lood in de schoenen naar De Kooi. Want de Jousters hebben op eigen veld al heel wat tegenstanders laten struikelen. Verlies voor de leider is daarom heel wel mogelgk. Dat zou een kolfje naar de hand zgn van Rood Geel en Blaak Boys, die op eigen grond wel van Lemmer en Tijnje zullen winnen. De positie van G.A.V.C. loopt in Sneek te gen W.Z.S. geen gevaar. Of denken de zebra’s hier anders over Wij helpen het hen hopen. Bij DrachtenJubbega en Harlingen Bergum is het krachtsverschil zo ge ring, dat het terreinvoordeel hier een doorslaggevende factor kan zgn. K. J. Beemink, secr. der Unie en lid der Tweede Kamer. Spr. wees op de houding van de C.H.U. ten opzichte van enkele actuele vraagstukken van deze tijd waarbij het verschijnsel ter sprake kwam, dat men vroeger meer belang stelling voor de politiek had dan tegen woordig. Toen had men door het dis trictenstelsel meer contact tussen Ka merlid en kiezers en thans is alles meer gecentraliseerd. Wij moeten evenwel niet negatief zijn, doch moeten meewer ken onze beginselen onder het volk te brengen. Men verwijt ons onze verdeeld heid bg stemmingen in de Tweede Ka mer wel eens, doch wij handhaven onze persoonlijke vrijheid onder verantwoor delijkheid aan God. Spr. wil de sou reiniteit over N.-Guinea behouden in ’t belang der bevolking aldaar. Spr. hoopt dat na de a.s. verkiezingen de partijen bereid zullen zgn een nationaal kabinet te vormen, dat de P. v. d. A. van zgn staatssocialistische politiek zal terug komen en de andere partijen niet zal verwijten een politiek van „Pluk de ar men, spaar de rgken" voor te staan. Van de a.r. partij zag spr. gaarne een minder starre houding. Een nationaal kabinet is nu meer dan ooit nodig. De rede vond een zeer aandachtig ge hoor. Na de pauze speelde „Con Amore” uit Workum onder leiding van dhr. Hui zinga en voerde de ring Koudum het stuk „Eigen wegen” op. Beider presta ties vielen zeer in de smaak. en Akke Bink; Karei Adam Hendrik z. v. Karl Adam Christian en Meiltje Alkema; Jacob z. Hendrik van der Wal en Beitske Zwerver; Wijtze z. v. Eelke van Winden en Adriana Ja coba van der Werf; Lieuwe z. v. Jan Groeneveld en Trijntje Bootsma. Overleden: Gees jen Krol, 71 jr., wed. van Pieter Arema; Auke Rienks, 43 jr. echtgen. van Trijntje van der Meer; Lodewijk Willem Cor nells Ouendag, 17 jr.; Arend Nijland, meente bestond op 1 Januari 1902 59 jr., echtgen. van Johanna Adami- uit 5861 mannen en 6378 vrouwen, na Hanekamp van Harinxma. totaal 12239; een vermeerdering in een jaar tijds met 186 zielen. WYMBRITSERADEEL, van 10— 17 Januari. WYMBRITSERADEEL. De bevol- Geboren: Tjerk z. v. Pieter Wier- king dezer gemeente bestond op 1 sma en Minke Wiersma te Folsgare; Januari 1902 uit 12010 zielen, nl. Tietje d. v. Wietze de Jong en Janna 5971 mannen en 6109 vrouwen, een Wijngaard te Wolsum. Overleden: Thijs Cornells Ferwer- da, 57 jr., echtgen. van Corneliske Huizinga te Heeg. f 7^ M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5