Vereniging voor Crematie A.V.V.L- Al meer den f 480.000 ingeschreven Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een ontluistering onge daan gemaakt j De Vrijz. Herv. Lidmaten staan voueJig achter hun bestuur. 9K u DINSDAG 22 JANUARI 1952 7e Jaargang No 6 L KIEZEBRINK Redacteur De klokken van Woudsend Lezing Dr. Zeylmans Receptie Scheidsrechtersver Sneek tiamer van Koophandel en faDnenen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verloting Kon. Zeilver. Sneek KLtlNZAND le-e Lucas Sijtstna overleden Zware en langdurige herhalingsoefeningen Onze kolenvoorzien^ng Feestavond Studiesporl Ver. voor Landaanwinning -Pb SNEEKER NIEUWSBLA zb/2 j H. Halbertsma. INGEZONDEN MEDEDELING. „De ontwikkeling van het mo derne bewus’ zijn en het ont staan der neurosen”. als het Stadhuis en verdient waarlijk niet op zulk een onverschillige wijze te worden behandeld als tot op heden is geschied. Men zou ter vc betering al kunnen volstaan met het aanbrengen van vensterroeden van de oorspronke lijke afmetingen, terwijl het ook moge lijk moet zijn de huidige deur te vervan gen door een minder weerzinwekkend exemplaar. Is zulk een Secretarie nu wel in overeenstemming met een stad als Sneek? Ik schaam mij althans, wan neer vreemdelingen daar een opmerking over maken. Maar laat ik niet besluiten met een droef geluid, en de hoop uitspreken, dat de hamerslagen van Hofstra de schone slaapster Bouwkunst, die in Sneek hon derd jaar heeft geslapen, hebben ge wekt en dat zij haastig mag brengen, wat onze stad in die eeuw steeds meer moest ontberen: stadsschoon. Inschrijving tot 1 Februari verlengd. WOUDSEND. Voor enige tijd zijn de klankborden van de klokken der Herv. Kerk alhier veranderd. Het geluid der klokken komt daardoor by het slaan en luiden veel beter tot zijn recht. Thans is een nieuwe en modern verlichte wij zerplaat aangebracht. Men kan nu bij avond op grote afstand de juiste tijd opnemen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) <etlauue ad< es Advertentieprijs 15 ct. pe: m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— pet halt jaar. Franco per post t 3.75 pet half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Er zijn weinig mensen in de tegen woordige tijd, die niet gekweld worden door een onbehaaglijk gevoel van span ning. Dit kan zich uiten in een oneven wichtigheid en prikkelbaarheid, vari ërend van een lichte nervositeit tot een vaag beleefde angst. Maar ook is er meestal een niet begrepen schuldgevoel. Het is een beleven van een zekere on macht in de verhouding van mens tot mens, die zich uit ook op elk maat schappelijk gebied. Alsof de menselijke vermogens ergens te kort schieten, de ziel een armoede heeft en krijgt, die oor zaak wordt van de nood van deze tijd. Er is een algemene vraag naar inzicht in de oorzaak van de verarming ondanks de grote technische vooruitgang. Waar moet de mens de kracht zoeken en vin den om te komen tot een werkelijke verhouding met zichzelf en de omge ving, waar vindt hij de zin van zijn be staan. Het is daarover, dat Dr Zeylmans Vrijdag 25 Januari een lezing houden zal in café Hanenburg. (Zie advertentie) N. LOFVERS. beurd. Maar vroeger stelde men zo wei nig prijs op antiquiteiten en gingen zij voor een appel en een ei vaak Friesland uit. Een verdieping had het oude Sneker Stadhuis niet, alleen een fors arkeneel boven de ingang, en twee hoge schoor stenen aan weerszijden van de nok op het dak. Achter tegen het gebouw in het midden stond een traptorentje, be kroond met een uivormige spits. Hierin hing al ’tzelfde klokje van nu nog in de Stadhuistoren. Het werd in het jaar 1628 te Sneek gegoten. Men vestigt er onze aandacht op, dat in ons verslag van deze receptie de heer H. de Jong als voorzitter vermeld werd, hg was echter waarnemend voorzitter; de voorzitter, de heer J. H. Meyer, was verhinderd aanwezig te zijn; met hem vormen het tegenwoordige bestuur de h.h. M. Steegstra, secretaris- G. v. d. Ploeg, penningmeester; P. Hartkamp, tweede secretaris en H. A. de Jong, al gemeen plaatsvervanger. Te Irnsum is de oudste mannelijke in woner van onze provincie, Lucas Sytsrna overleden. Hij was 16 Augustus 1951 101 jaar geworden en geboortig uit Bozum. Ter wille van de zo snel mogelijke op bouw van onze verdediging zullen dit jaar de herhalingsoefeningen zeer zwaar en langdurig zijn. Enkele onderdelen zullen zelfs 85 dagen in dienst moeten komen. In September/October wordt in W.- Duitsland een internationale oefening gehouden waaraan 60.000 70.000 man Nederlandse troepen zullen deelnemen. Hieraan zullen de 2e en 3e divisie deel nemen. De 3e divisie bestaat uit de lich- tingsploegen 1952 2 en 1951 1 en 2. De ploeg 1950 2, welke op 1 Februari afzwaait komt weer 30 dagen op, de officieren en onderofficieren 47 dagen. De 2e divisie vormen de dienstplichtigen die in Indonesië dienden, de derde ge vechtsgroep daarvan komt 43 dagen op, officieren en onderofficieren 60 dagen; de andere gevechtsgroepen 37 dagen resp. 54 dagen. De staven komen wat de soldaten betreft 43 dagen op, 60 dagen de officieren en onderofficieren. Terri toriale troepen: opkomst 13 dagen voor de soldaten, 20 dagen officieren en on derofficieren. De burgemeesters zullen gerechtigd zijn direct kostwinnersver goeding uit te betalen; werkgevers mo gen opgekomenen niet ontslaan; onge- huwden krjjgen een vergoedingsregeling (o.a. voor het doorlopen van kamerhuur), verzoeken tot vrijstelling voor examens zullen zo mogelijk, maar niet vrijgevig, worden ingewilligd. Daar bij de grote oefening in Duitsland, Nederland ver- moedelyk étappegebied zal worden, zal de vordering van ongeveer 500 auto’s mogelrjk worden gemaakt. In zijn nieuwjaarsrede heeft de voor zitter van de Kamer i Koophandel en Fabrieken voor Friesland, de heer J. W. Koopmans o.a. gewezen op de onhoud bare toestand aan de Leeuwarder vee markt, eerste eis is dat aan de huidige verkeersbezwaren een einde komt. Met ingenomenheid vermeldde spr. het voor nemen van de regering het betrekkelijk goedkope aardgas in du eerste plaats ter beschikking te doen komen van het Noord-Oosten van het land; met de aan leg van een pijpleiding wordt binnen kort begonnen en nog in de eerste helft van dit jaar wordt gasaanvoer ver wacht. Voorlopig is voor dit deel van Nederland 45 millioei M3 per jaar be schikbaar, die evenveel energie c >- leveren als 90 mill. M" stadgas; ook onze provincie zal aan deze aardgaslei ding worden aangesloten. Ook gaf spr. als zijn mening te kennen, dat al had hij begrip voor de kwestie van de Friese taal, overdreven optreden in dezen el ders in het land weerstanden zouden kunnen oproepen, waardoor het alge meen economisch belang van Friesland geschaad zou kunnen worden. Er is een overeenkomst met W. Duits land gesloten waardoor enkele Ned. mijnen hun kolenwinning, die tot de Duitse grens gevorderd was, over die grens kunnen voortzetten. Dit betekent dat we gedurende 40 a 50 jaar onze kolenproductie per jaar met 200.000 a 300.000 ton uit Duits gebied kunnen ver hogen, waarvoor 1.per ton conces- sierecht aan Duitsland moet betaald. Het is ook een belangrijke besparing van -dollai leviezen; we dekken thans van ons kolentekort van 6 millioen ton per jaar, 3 millioen in Amerika. Op Woensdag 16 Januari hield de Ver. van Vrijzinnige Hervormden een ver gadering van vrijzinnige lidmaten. De opkomst overtrof alle verwachtingen: de bovenzaal van „Fredehiem” kon nau welijks de aanwezigen bergen. Na het zingen van Gezang 180A 1 en 2 opende de voorzitter, de heer B. Jonkmans, de vergadering. Hij zette uit een, dat de aanleiding tot deze vergade ring was het besluit van Ds. van San ten om het beroep naar Drachten aan te nemen. Uit de preek „Schipper naast God’ is reeds gebleken, welke motieven hier een rol hebben gespeeld. Door dit alles wordt het bestuur opnieuw ge plaatst voor de opdracht om een oplos sing te zoeken voor de voorziening van het werk in en rondom de vrijzinnige groep. De bedoeling van deze avond was allereerst nader op de achtergrond van de jongste ontwikkeling in te gaan; ten tweede, de vrijzinnige lidmaten zelf de gelegenheid te geven om hun mening kenbaar te maken; en tenslotte de ver gadering het vertrouwen te vragen voor de wijze, waarop het bestuur besloot te gaan handelen. Ds. van Santen gaf daarna een uit voerig overzicht van zijn contact met de Kerkeraad sedert Februari ’49. Nadat hij een resumé van do gebeurtenissen had gegeven, die tenslotte tot zijn be sluit om Sneek te verlaten, hebben ge leid, ging hij in het bijzonder in op het verschil van wijze, waarop door de ker keraad enerzijds en het bestuur ander zijds, zijn positie werd beschouwd. Tot een werkelijk geestelijke ontmoeting kon het in deze jaren niet komen, omdat men leefde in een na-Gemeente-opbouw- tijd. Het Kerkelyk Gesprek, op andere plaatsen met succes gevoerd, verzandde in een onderzoek naar de al of niet aan vaardbaarheid van de vrijzinnige theo logische inzichten. Ds. van Santen be sloot zijn uiteenzetting met er op te wijzen, dat er ook binnen de Sneker oithodoxie duidelijk een andere stroming merkbaar is, die met toenemend onbe- De schoolvereniging Studiesport van de R.H.B.S. hield Donderdag haar goed bezochte feestavond in Amicitia. Na het openingswoord van de presidente, mej. F. Visser, waarin ze de aanwezigen welkom heette, en gezamenlijke zang van het H.B.S.-lied, speelden Sietske Lootsma en Hielke Tromp enige quatre mains en zong een meisjeskoor onder leiding van de heer Gezlnus Schrik; bei de muzikale prestaties verwierven veel bgval. Dat was niet minder het geval met het dansje van een aantal meisjes, wegens verhindering van de heer Kan jr geleid door een juffrouw, wier naam on juist werd vermeld, maar dat mocht niet hinderen aangezien ze toch maar Zonde rvan heet. Dit deel van het pro gramma slokte nogal wat tijd op, zodat het al over negenen was voor met het blijspel ,,’n Wespennest” van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker kon worden be gonnen. Een stuk dat de jongelui ken nelijk lag; dit vrolijk spel van vacantie- geneugten was hier niet onbekend, maar -houdt goed repertoire; het is dan ook alleszins speelbaar, al is het meer kluch tig dan geestig. Het gaf een twaalftal jongelui gelegenheid voor het voetlicht te komen, voor het merendeel nog een debuut ook, en met elkaar zorgde dit groepje voor een prettig verloop van de avond. Zonder anderen te kort te doen en zonder te letten op de belangrijkheid hunner rollen, mogen wij misschien en kele speelsters en spelers uitpikken die door natuurlijk spel opvielen, nl. „Alida” een wel zeer jong speelstertje, dat naar wij menen pas haar loopbaan aan de H.B.S. begon, en van wie Studie sport en de trouwe bezoekers van haar avonden nog veel plezier kunnen be leven „Doortje”, Gerrit Koeman” en „Flip”. Met dit alles is niet gezegd dat de andere en ook de hoofdrollen niet cot hun recht kwamen, want al met al mag deze opvoering geprezen worden als een op zeer behoorlijk peil staande, waarvan het publiek heeft genoten, wat het dan ook niet onder stoelen en ban ken stak; er vas veel applaus. 'n Goede opvoering dus, dank zij ook de beproefde en weer knappe regie van de heer en mevrouw Leppink. Aan het slot de huldiging van dit paar en vele anderen met woord en geschenk door de presidente, waarna dansen met de ook al tussen de bedrijven bedrijvige Amalfi swinging stars als voortreffelijke muzi kale medewerkers. H.B.Z. had voor een uitstekende toneelaankleding gezorgd. Dit Stadhuis was in het jaar 1730 dus afgebroken. Op Pronck’s tekening zien we het al niet meer, wel de nieuwe gevel, zoals deze in het jaar 1736 was gereed gekomen. Ook al de stoep van het jaar 1745, zodat de tekening na dit jaar moet zijn gemaakt. Maar ook vóór het jaar 1760, want toen, zo schrijft Napjus, werd de erste steen gelegd van de verdere verbetering van het Stad huis. Dit geschiedde door juffer Titia Frieswijk, dochter van de toenmalige stadssecretaris Jacobus A. Frieswijk, met een zilveren t. -ffel. Deze troffel wordt nog steeds op het Stadhuis be waard. In 1762 was men klaar. De voorgevel werd ni. opgetrokken tot dub bele hocgte, zonder dat er een naad te ontdekken viel met het werk, geleverd in de jaren .730 tot 1736. Vercier was er een nieuwe dakruiter aangebracht, schitterende binnenbetimmeringen, een rijk besneden trap, en rijk stucwerk in de hal of het „plein”, gelijk men toen zeide. Op Pronck’s tekening zien we nu ook de beide lantaarns op de stoep prijken, zo duidelijk, dat zij ge.iakkelijk weer zouden kunnen worden nagemaakt: in doorsnede vierkant, onder smaller dan boven. Lantaarns, die hopelijk spoedig op Hofstra’s wapens zullen volgen, als onmisbare uitrusting van het zo edele bordes. Wij zijn dus op de goede weg met de Marktstraat; eindelijk schijnt het getij te keren, dat van Sneek een steeds le lijker stad maakte, de lelijkse van de elf, gelijk wel eens gezegd is. Als men eens nagaat, hoe de Marktstraat er voor an derhalve eeuw uitzag, en hoe thans, dan is het om in tranen uit te barsten. Het duidelijkste komt dit uit op een schilderij van het jaar 1788, de Markt straat te Sneek voorstellende en waar op vele huizen zeer nauwkeurig zijn weergegeven. Het schilderij is sedert het jaar 1912 spoorloor verdwenen, maar gelukkig bezitten wij er nog een foto van, welke wij te danken hebben aan Ds. G. A. Wumkes, toentertijd predi kant te Sneek. Op dit schilderij komen zulke prachtige huizen voor, dat men zich voor het hoofd slaat dat Sneek dit hagen de gang van zaken gadeslaat en die steeds meer gaat Kie_-i voor een gezamenlu Hervormd optrekken. Van de” gelegenheid, die hierna werd geboden óm vragen to stellen, werd een ruim gebruik gemaakt en tai.oze ophel deringen konden woroen gegeven. Tenslotte zette de voorzucer tMeen, op welke wijze men verder wilde han delen. Door voorlezing van de blief, ure aan de kerkeraad was verzonden, nam de vergadeiing kennis van het vas-e be sluit om tot een oplossing op korte ter mijn te geraken, onechts op tv.w-nei wijze, nl. uoor een ox—cieie ui„aing aan .de plaatselijke gemeente, of aan de pro vinciale kerkvergadering, kan een nieu we predikant voor dit werk berouwen worden. De inschakeling van vrijzin nige kerkeraads- of commissieleden was daarbij van beslissend belang. Voors hands was het bestuur niet bereid, tot een eigen voorziening over te gaan, ten. zij van werkelijke onwil sprake zou zyn. Na een kernacutig betoog, waarin de voorzitter er op wees, dat een levend gemeente-zijn de beste bijdrage tot op lossing der moeilijkheden zou zijn, sprak de vergadering unaniem uit, vohuuig net beleid van het bestuur te onder steunen. Nadat de heer B. Oosteiiioff namens de vergadering het bestuur dank had gebracht voor alle tijd en zorg aan het verenigingswerk in de af gelopen jaren besteed, sloot de voorzit ter de vergadering na het hebben laten zingen van Gezang 189. alles heeft laten afbreken en door wan staltige bouwsels heeft doen vervangen. Er is nu niets meer aan te doen, mis schien kan een mooi bouwwerk op de plaats, waar nu de leegte van de afge brande Waag ons toe grijnst, nog veel goed maken. En als men op de duur toekomt aan de uitbreiding van het Stadhuis, wie weet hoezeer een kunst zinnig architect de M -ktstraat nog weet op te halen, als daartoe enkele panden mochten worden afgebroken. En tot slot, zou ik zelf een voorstel mogen doen? In het jaar 1928 heeft men het Stadhuis de vensters met roe den weer teruggegeven, die in het jaar 1922 door afgrijselijk-lelijke spiegelrui ten waren vervangen. Waarom de gevel van de naastgelegen Secretarie ook niet op zulk een wijze behandeld? Deze gevel stamt immers uit dezelfde eeuw Vos uit Groningen. Deze commissie heeft naar een oplossing gestreefd, welke voor alle groepen aanvaardbaar is. Voortaan zal crematie geoorloofd zijn, als de over ledene bij testament of codicil (aan hangsel) te kennen geeft, dat hij na zijn dood gecremeerd wil worden. By plotse linge sterfgevallen is crematie mogelyk als twee getuigen onder ede verklaren, dat de overledene voor zijn dood de wens heeft geuit verast te willen worden. Bij kinderen beneden 18 jaar is een verkla ring van de ouders voldoende. Deze ver anderingen betekenen een grote voor uitgang, maar een belemmering is dat de bouw van een crematorium alleen door crematieverenigingen mag geschieden en dan alleen nog in een streek, waar de bevolking niet tegen crematie gekant is. Vooral voor de grote steden is deze be paling een belemmering, want juist in deze plaatsen bestaat door het gebrek aan ruimte voor begraafplaatsen grote behoefte aan crematoria. Wij moeten het bereikte echter zien als een compromis tussen de verschillende stromingen, al veroordelen wy de houding van de groe pen, welke tegen crematie zijn. Want het Zijn juist deze groeperingen, die steeds begrip voor haar opvattingen eisen, volgens spreker terecht, maar dan mag men verwachten dat zij t.a.v. de vrijheden van andersdenkenden ook toe schietelijk zijn. Pessimistisch zijn we echter allerminst, aldus besloot de heer Wijga zijn toespraak, want in een klein aantal jaren verandert soms veel dat hebben wij de laatste veertig jaar gezien bij de economische structuur van ons land en daarom behouden we ook t.o.v. het crematievraagstuk ons opti misme. Na deze toespraak behandelde spr. nog enkele vragen, waarna een aantal lichtbeelden werd vertoond van het Cre matorium te Westerveld. waarbij de heer B. Schermer een explicatie gaf. Voor een te maken excursie naar het Crema torium gaven zich 28 leden op, zodat de afd. Sneek op eigen gelegenheid naar Velsen gaat. Het zal vele Snekers niet zijn ontgaan, dat de afgelopen veken een bekend en gezien inwoner onzer stad, de heer G. S. Hofstra, (de Bourbonstraat 42, Sneek) een geheimzinnige bezigheid verrichtte aan het bordes van ons stad huis. Niet geheimzinnig, omdat de met vaste hand geleide beitel in het verbor gene iets te weeg bracht, maar geheim. j zinnig omdat niet ieder aanstonds dui- delijk was wat er au eigenlijk gebeurde. Thans kan ieder het zien: de beide ovale wapenschilden op de borstwering aan gebracht en die wij nooit anders dan leeg hebben gekend, ons aanstarende als twee blinde ogen, zij hebben thans leven gekregen, en prijken elk met een kun stig uitgehouwen wapen. Geen wapens die de heer Hofstra zelf heeft verzon nen, maar wapens, die ook vroeger daar waren uitgehouwen, vóór de nieuw sa mengestelde municipaliteit van het jaar 1795 opdracht gegeven had deze op stadskosten te laten uithakken, gelijk de Franse beeldenstorm het allerwege zo had gewild. Later heeft men er spijt van gehad; hoevele malen hebben de Snekers niet de verzuchting geslaakt: stonden de wa pens er maar weer op! En nu is het dan zo ver. Wij mogen de heer Hofstra niet alleen dankbaar zijn voor zijn vakman schap, maar ook voor het denkbeeld, de wapens aan te brengen, want, hebben wy het goed, dan ging het plan daartoe van hem uit. Natuurlijk gingen de vroede vaderen niet over een nacht ijs. In de eerste plaats, zo vroeg men zich af, kon zulk een verantwoordelijke opdracht aan de heer Hofstra wel gegeven worden? En zo ja, waar viel een waarborg te beko men dat de juiste wapens werden aan gebracht, juist zoals deze oorspronkelijk ontworpen waren Tenslotte zou de goedkeuring van Monumentenzorg ver kregen moeten worden, voor met de uit voering kon worden aangevangen. Er zijn dus heel wat geleerde mannen ge raadpleegd, heel wat gewichtige brieven gewisseld, eer de eerste beitelslag aan de Marktstraat weerklonk. Nu is dus alles voltooid, een gelukwens zowel de stad als de heer Hofstra waard. Vraagt men, welke wapens zijn aan gebracht, dan kan men in Napjus’ „Kro- nyk van de Stad Sneek” beschreven vin. den ,dat de stoep van het Stadhuis, zo als -die in ongewijzigde vorm nog be staat, in het jaar 1745 werd vervaardigd door Gerben Nauta, stadsarchitect en steenhouwer. Men mocht waarlijk wen sen, in deze tijd nog zulk een bekwaam en kunstzinnig man in Sneek te mogen aan treffen, want Nauta’s werk behoort tot het beste, op dit gebied in Neder land te vinden. Napjus vermeldt boven dien nog, dat op de wapenschilden de wapens waren uitgehakt van Zijne Hoogheid Willem Karei Hendrik Friso, stadhouder van Friesland, en zijn ge malin, Anna van Bronswijk. Dit was dus een hoogst belangrijk gegeven. Men be hoefde slechts een desbetreffende vraag te richten aan de Hoge Raad van Adel, om een nauwkeurige beschrijving te verkrijgen van de beide wapens, gelyk deze op de Sneker Stadhuisstoep moeten zyn aangebracht geweest. Op grond van deze beschrijving kon de heer Hofstra twee tekeningen van de aan te brengen wapens ontwerpen, en deze over bren gen op de beide wapenschilden. Het uit hakken was nu nog slechts een kwestie van steenhouwerskunst. Voortaan kan de nijdige leeuw aan de ene zijde, het vurige paard met de eenhoorn aan de andere zijde, weer iet~ bewaken wat de moeite van het bewaken waard is. Maar denkt U nu niet, dat we er zijn met onze stoep. Immers, men moet wel van elk gevoel voor lijn en vorm zijn gespeend, als men niet de beide vleu gelstukken om een lantaarn hoort sme ken. Ook die werden eens als overbodig beschouwd en naar de vuilnisbelt ver wezen. Oudere Snekers zie ik intussen al misnoegd opkijken; immers, tot aan de restauratie vin het Stadhuis, in het jaar 1928 stonden er nog twee lantaarns op de vleugelstukken. Maar dit waren zulke stijlloze meubelstukken, dat zij door de architect zijn weggenomen; en terecht. Dit waren ook de oorspronke lijke lantaarns niet, doch ordinaire gas lantaarns. Men had echter in 1928 ver der moeten gaan dan het wegnemen, en weer nieuwe aan moeten brengen in de oude vorm. Wy kennen deze oorspron kelijke vorm dank zij een merkwaardige tekening van Cornells Pronck, getekend omstreeks het jaar 1750 en voorstellen- de de Marktstraat te Sneek. De teke ning bevindt zich in het Prentenkabinet van het Friesch Museum te Leeuwar den. Op grond van Napjus is de teke ning ten naastebij te dateren. Napjus schrijft namelijk, dat het Sneker Stad huis in het begin der 17e eeuw in een vervallen toestand verkeerde, maar dat het in de jaren 1730 tot 1736 aanmerke lijk verbeterd werd. Er is een tekening bewaard uit het jaar 1723, van de hand van Jacobus Stellingwerf!, waarop dit oude Raadhuis nog is afgebeeld. Het doet zich voor als een hoogst eenvoudig bouwwerk, niet te vergelijken met de veel trotser stadhuizen van Bolsward en Franeker. De 'ngang is juist in het midden. Aan weerszijden twee vertrek ken, elk verlicht door twee vensters met kruiskozijnen. Onder de beide vertrek ken was blijkbaar een grote kelder, zo dat vóór de ingang een bordes was aan gelegd, dat men met een dubbele trap kon bestijgen. Op de borstwering prijk ten vier heraldische leeuwen, elk met een wapenschild in de klauwen. Twee van de leeuwen hebben nog vele jaren omgezwalkt in de tuin van de heer E. Veen aan de Marktstraat, tot zij werden gekocht door een lasthebber, die han delde in opdracht van een heer uit Was senaar. Zy moeten nu ergens in een Wassen parse tuin staan. Zeer jammer dat toen het Sneker Museum nog niet bestond, het zou nu niet meer zijn ge- Vrijdagavond jl. werd ten overstaan van notaris J. Zijlstra de trekking ge houden van de verloting van de Kon. Zeilvereniging „Sneek”. Ie prijs: waardebon van f 100 (in te ruilen by leden (geen bestuursleden) van de K.Z.V.S.) nr. 665 2e prijs: waardebon van f75 (zie bo ven) nr. 4757. 3e prijs: waardebon van f50 (zie bo ven) nr. 4110. Verder zijn prijzen gevallen op de vol gende nummers: 2209, 881, 4831, 489, 3471, 818, 3580, 210, 424, 4980, 3043, 147, 3059, 4476, 829, 3498, 3141, 4523, 4217, 2698, 1478, 4628, 4951, 2403, 1649, 4138, 2428, 2410, 4559, 2443, 3135, 3062, 1607, 3178, 325, 1606, 590, 2113, 2873, 928, 2402, 4974, 3512, 247, 4305, 3731, 4550. De prijzen kunnen worden afge haald bij de firma IJme Bakker, Oos- terdijk, Sneek, tot 31 Januari a.s. VERTREK HM. „PIET HEIN” NAAR KOREA. Vrijdag vertrok H.M. „Piet Hein” onder bevel van de Kapt. Luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe, uit Den Helder naar de Koreaanse wateren, ter aflossing van Hr. Ms. torpedojager „Van Ga len”. By het vertrek was de Marinierskapel der Kon. Marine aanwezig. De afd. Sneek van bovengenoemde vereniging hield Donderdagavond onder leiding van voorzitter H. Jonker een goed bezochte bijeenkomst in Zaal Piso, waar als spreker optrad het hoofdbe- scuurslid H. Wijga. Spreker stond eerst stil by de totstandkoming in 1937 van de Wereldorgar :atie op het gebied van de Crematie, waarbij thans twaalf lan den zij 1 aai gesloten, en vergeleek daar na de crematie in ons land bij die in an dere landen Nederland slaat by deze vergelijking een pover figuur. Vooral ten opzichte van de Scandinavische landen komt ons land er slecht af. Want tegen over Nederland met zijn éne crematori um en twee crematies op elke honderd sterfgevallen, steken Denemarken met zijn twintig crematoria en 18% van het aantal sterfgevallen, Noorwegen met 14 crematoria en ruim 15 en Zweden met 29 crematoria en 15 vai de over ledenen, wel zeer gunstig af. In de grote steden in die landen zijn de cy'fers nog veel gunstiger, hier ligt het aantal cre maties zelfs boven de vijftig Door dat de kerkelijke instanties in Zweden eer voor- dan tegenstander zijn van cre matie (zelfs wordt in dit land een cre matorium door de kerk beheerd), vindt men hier in een straal van 25 km een crematorium, wat tot gevolg heeft dat de kosten van crematie belangryk lager zijn dan die van begraven. Vervolgens besprak spreker uitvoerig de verhouding tussen zijn vereniging en de Facultatieve Vereniging voor Lijk verbranding, die eigenaresse is van het Crematorium te Velsen, en noemde het verheugend dat het ledental van de Ver eniging voor Crematie, sinds 1919, het jaar van oprichting, verdubbeld is, wat gezien de stilstand in de oorlogsjaren een prachtige vooruitgang is. Met ge noegen constateerde spr. dat Sneek door net werk van de heren de Vries en Schermer by de ledenwinning steeds als voorbeeld kon worden gesteld, ook al wordt de Sneker afdeling de laatste tijd overvleugeld door de afd. Grouw, die twee jaar geleden met 40 leden werd opgericht en kans zag dit aantal uit te breiden tot 350. Deze groei eist van het bestuur meer verantwoordelijkheid, wat te meer spreekt als men weet dat de Vereniging een kapitaal bezit van twee millioen gulden. De voordelige premies zijn op een uitgaaf van 500.wis kunstig berekend, zodat de leden steeds de zekerheid hebben, dat de Vereniging haar verplichtingen kan nakomen. Bo vendien moet men niet vergeten, dat de groei van de vereniging voortdurend uit breidingen vraagt. Nu is bijv, weer uit breiding van de urnengalerij nodig, om dat er geen plaats is voor de urnen, ook al wint de gedachte om de as te laten verstrooien meer en meer veld. De bouw van een nieuw crematorium is pas moge lijk, als de Begrafeniswet wordt gewij zigd. Daar de voorstellen van de in 1949 ingestelde commissie tot wijziging van de Begrafeniswet onaannemelijk werden verklaard, kwam er een nieuwe com missie, waarin voor de Vereniging voor Crematie zitting heeft prof, dr H. de Tot jl. Zaterdag was op de 4 Woningbouwlening der gemeente Sneek voor meer dan 480.000 ingeschreven. De gelegenheid om in te schrijven is verlengd tot Februari, zodat verwacht mag worden dat in ieder geval het half millioen gepasseerd zal worden. Tot vertegenwoordiger voor Friesland werd in het bestuur van de Ver. voor Landaanwinning gekozen de heer H. M. Gerbrandy van Nijland, lid van Ged. Staten van Friesland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1