GEZINSZORG EN GELDZORGEN Champeil Kwartet BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST j Bellebellebel. r ■M VRIJDAG 25 JANUARI 1952 7e Jaargang No 7 2822 L. KIEZEBRINK Een beroep op Particulieren en Bedrijven Mooie opdracht De emigratie Argentijnen kopen vee De prezen l Kosten levensonderhoud dokter Het drama van Gillingham Groots plan Benoemd e r Nij Stapert te Wommels geopend Spreekverbod voor Avro-omroeper De ramp van de Alkmaar Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I KLEINZAND 7 Iele Geslaagd Woonwagenbewoner verjoeg zoon Officieel afscheid van Bruins te Heeg Vrije middag op Nationale Feestdag mogeiijk Atlantische en Europese Gemeenschap SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Januari: kwitantieniaand. Jt I PHILIA. gelse regering. Vermoedelijk is het L i t F r J Nieuwjaarsreceptie door H. M. de te Amsterdam voor buitenlandse landse Hof. H. M. de Koningin en Paleis binnen. De erewacht groet Koningin op het Paleis op den Dam vertegenwoordigers bij het Neder- Z.K.H. Prins Bernhard gaan het met haar vaandel. Maar vraag je ’t aan de middenstand, Dan vragen ze: betaal contant Dóé dat! Pirècte ruil! Dat is: Voor hen de boter! Wij de vis!! Advertentieprijs 15 ct. pet m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) <e Jac'ie ad, es Braaf werd gebellebellebeld, ’k Heb (ongeteld keer) geld geteld, Wéér werd gebeld en wéér en wéér, De deur-heer dacht: wees „héér”, meneer! Eind van des schuldeisers geduld: ’k Had schuld! (’t was dus m’n eigen schuld), Want wie niet prompt op tijd betaalt, Naar het Friesch Dagblad meldt zijn in 1951 4368 Friezen geëmigreerd; alleen uit de gemeente Schiermonnikoog emi greerde niemand, iedere andere ge meente leverde zijn deel. Door de zeer aanzienlijke emigratie steeg ’t inwoner tal van onze provincie slechts met 278 tot 468.031 zielen. Wordt (per kwitantie) achterhaald; Al gaat het poffen nóg zo snel, Januari achterhaa' dat wel! Ik voelde me de schuldenaar En schuld is néAr (en staat wat raa. Enfin, de maand is haast voorbij, Hoe schoon is thans m'n schone lei! te Washington heeft onderhandeld. Benoemd tot chef-kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek Hoop op Zegen” te Heeg de heer Tj. de Graaf te Rin- sumageest, thans le kaasmaker aldaar. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het candidaats-examen Rechten de heer B. van Haersma Bu- ma van IJsbrechtum. Dr E. L. Krugers Dagneaux van het Centraal Instituut voor Industrie-ont- wikkelmg in Nederland heeft meege deeld dat er plannen zijn een mijn bij Schoonloe in Drente aan te leggen om er gips en anhydriet uit te winnen, en eventueel daar ook een sodafabriek te stichten, omdat er daar een onuitputte lijke voorraad keukenzout ook in de bo dem zit. Fabriek en mijnaanleg zouden 100 millioen gulden kosten, doch Drente zou er een groot chemisch bedrijf rijker door worden. Het rusthuis Nij Stapert te Wommels is Dinsdag door de Commissaris der Koningin officieel geopend. De 23 één- en de 15 tweepersoonskamers zijn reeds alle in gebruik. In zijn rede wees mr Linthorst Homan er o.a. op dat Fries land 41000 ouden van dagen telt, ruim 9 der Friese bevolking behoort tot de categorie van 65 jaar en ouder. De zorg voor ouden van dagen betreft dus een belangrijke bevolkingsgroep. Te Drachten is dezer dagen ’s nachts een 16-jarige jongen door de politie in een portiekje aangetroffen. Hij was doornat en vervuild. Het bleek dat hij door zijn vader, een woonwagenbewoner te Norg, uit „huis” was gejaagd. Hij had vijf dagen en nachten gezworven. Een paar nachten had hij in de bossen doorgebracht. De jongen, die lezen noch schrijven kon, is naar een inrichting ge. zonden, omdat hij niet terug durfde. Burgers hebben hem van kleding voor zien, want zijn eigen kleding bestond uit nauwelijks meer dan lompen. het strijkkwartet kenmerkt en werd bo vendien de sfeer der muziek het best benaderd. Het kwartet in D gr terts van Josef Haydn, het zg. Lerchenquartett, kwam er wat dat betreft minder goed af. Ook hier kwam het wel tot fraaie momenten en blonk de eerste violist, die in dit werk een wel zeer bevoorrechte positie bekleedt, uit door toon en zuiverheid, doch het geheel miste de lichte, onbe zorgde geest die voor Haydn karakte ristiek is. Met name in de vlugge delen (het vivace b.v.) bleef alles iets te dik en ondoorzichtig. Minder storend waren deze bezwaren in Schuberts kwartet in d kl. terts („Der Tod und das Madchen”). Dit ro mantische, melodieuze werk, lievelings stuk van allen, die het strijkkwartet be oefenen, werd uitstekend gespeeld. Een woord van dank aan de organi satoren van dit concert is hier zeker op zijn plaats. L. G. Aan het timmerbedrijf van de heer Petrus van der Werf alhier, is opge dragen de uitvoering van de blnnen- betimmering en het interieur van een te Rotterdam gebouwd groot warenhuis, alsmede de verbouwing van de boven verdieping van het Beursgebouw te Leeuwarden. lijk tot een overheersende positie van deze gebieden en Zuid-Amerika kunnen leiden. Ook de Amerikaanse staatslie den beseffen dit wel. Naast hun eigen militaire paraatheid en die van W.-Eu- ropa, streven zjj daarom naar de her bewapening van Japan als tegenspeler van rood China de Japanse regering deed dezer dagen daartoe de eerste stappen en doen zij blijkbaar ook een poging ook Tsjang Kai Sjek weer naar de macht in China te doen dingen. Wil W.-Europa nog altijd rood China voor het Westen winnen door een compromis met de rode Chinezen te zoeken, de Amerikanen houden hui. kaart op de tegenstanders van de huidige macht hebbers in China, daar wenst dus Was hington een politiek van de sterke arm. Maar Churchills verzoek te Washing ton om steun bij de handhaving van Engelands greep op het Suezkanaal bleef onverhoord, Amerika wenst de Arabi sche landen niet verder te ontstemmen en aan te sturen op een vergelijk waar bij de koning van Egypte ook als ko- ning van de Soedan wordt erkend, waarna misschien door aansluiting der Arabische staten in een of andere vorm bij de Westerse verdediging, ont ruiming door de Engelsen van de Suez- kanaalzóne mogelijk zou worden. Ko ning Ibn Saoed van Arabië doet in deze richting bemiddelingspogingen, maar misschien zijn de nationalistische gevoe lens in Egypte al te zeer opgezweept om met zo’n oplossing genoegen te ne men. Maar de Amerikanen hebben in deze nog goede moed, zoals zij dat ook ten opzichte van Perzië hebben, dat zij nu hun economische hulp gaan ver strekken, geheel in tegenstelling met de Russen, die menen dat Mossadeqs dagen geteld zjjn en zijn plaats voor een „volks”, d. w. z. communistische rege ring zal moeten inruimen, waarom Rus land thans dan ook geen handelsover- eenkomsten met de huidige Perzische regering meer wil afsluiten. Het is te begrijpen dat de Amerikanen ook met zekere spanning naar de felle reacties van de Franse gering op de nationa listische woelingen in Tunis zien, waar tal van arrestaties werden verricht, wat in de gehele Arabische wereld ver ontwaardiging heeft gewekt. Trouwens ook in Frankrijk zelf had de nieuwe re gering Faure er moeilijkheden mee. Deze regering, even zwak als haar voor, gangsters, opnieuw bleven de socia listen er buiten had direct een inter pellatie van dezen over haar houding inzake de Tunesische onafhankelijkheids, beweging, te beantwoorden. Doch mèt socialistische medewerking kreeg Faure tenslotte toch een flinke meerderheid in de nationale vergadering. Naar wij vernemen heeft de regerings commissaris voor het Radio wezen aan de chef van de afdeling „Gesproken woord” (drs H. J. Jonker) cn aan één van de omroepers van de AVRO (Jan van Herpen) een spreekverbod voor de microfoon opgelegd voor de duur van acht dagen, ingaande 28 Januari, zulks in verband met een overtreding van het reclameverbod voor de AVRO op 1 Januari. (Gedurende een rondvaart door de Amsterdamse grachten zijn lofliede ren gezongen op onderscheidene etablis sementen. welke tijdens die rondvaart bezocht werden). Op hun verzoek heeft de burgemees ter van Velsen, mr M. M. Kwint, namens koningin Juliana en prins Bernhard op rechte en innige eelneming betuigd aan de nabestaanden van de bemanning van de Alkmaar, de trawler uit IJmuiden, die met 14 man wordt vermist en thans is opgegeven. Er zijn 2 vaders onder die ook elk een zoon aan boord hadden en mede is omgekomen Willem Klaasen die zelf meermalen zijn leven waagde om mensen bij zeerampen te redden. John Samson, de chauffeur van de bus, die zeven weken geleden te Gil lingham (Engeland) inreed op een g >ep jonge cadetten, is te Londen veroordeeld tot een boete van twintig pond sterling. De rechtbank ontnam hem verder zijn rijbewijs voor de tijd van drie jaar. Tij dens het ongeluk kwamen 24 jongens om het leven. Verscheidene moeders van de slachtoffers -oonden de zitting bij. Een van haar kon haar zelfbeheersing niet bewaren en schreeuwde toen de rechter het vonnis uitsprak: hij ontnam m(jn zoon het leven. Zij werd met zachte hand weggeleid. Andere moeders en* verwanten konden hun tranen niet bedwingen. De 57-jarige chauffeur zeide niet schuldig te zijn. Hij reed met een normale snelheid en de zrjlampen aan. Hij zag echter in het donker de jongens niet. H(j ontving 1500 dreigbrieven. Een zestal jaren geleden werd, ten behoeve van alle gezindten, m Sneek de Vereniging „Gezinshulp” opgericht. Vanaf dat moment kon een gezin waar in de huisvrouw door ziekte verhinderd was haar taak naar behoren te vervul len, de hulp van een Gezlnsverzorgster inroepen. Een gezlnsverzorgster heeft een speciale opleminE' moeten volgen, daardoor is zij ten volle berekend voor haar werk, terwijl zij in iedere huis houding, cp haar plaats is Zij past zier, ogenblikkelijk aan bij de sfee '.an het huis, zij onderhoudt de woning, verzorgt de maaltijden en de was 'et >p de k c deren enz. Haar dagtaak berint cm 8 uur 's morgens en eindigt ‘t 7 uur ’s avonds. Zij heeft recht o 3 éér vnie middag per week, terwijl zij ’s Zondags, als het enigszins kan, eveneens vrij heeft Gezinsverzorging wordt tot een maxi mum van 6 weken per jaar aan een ge zin verleend. De verzorgster ontvangt haar salaris van het bestuur der Vereni ging, terwijl het geholpen gezin per week een bedrag, afhankelijk van het inkomen en het kinderaantal, afdraagt (de retributie). We zullen op dit plan nu niet diep ingaan, maar omdat het veronderstelt dat in 1954 het Westelijke blok het hoogste peil van oorlogsvoorbereiding zal hebben bereikt, wil het reeds nu binnen de Atlantische Unie een appa raat scheppen, een zg. Hoge Raad, waarin de staatshoofden elkaar gere geld ontmoeten om met elkaar over de te volgen politiek te spreken. Men voelt waarom het hier gaat: als over enkele jaren de hoogste graad van militaire voorbereiding bereikt is, kan er een zeer gevaarlijke situatie ontstaan als men vanuit zijn militaire kracht met de tegenstander, dus Rusland, wil gaan praten over een ontspanning. Hoe licht komt men dan tot ultimatieve eisen, op het niveau van „het meet nu maar eens buigen of barsten”. We voelen dat ge vaar eigenlijk allemaal wel en het En gelse denkbeeld om door geregelde ont moetingen van de hoogste figuren uit de Atlantische Unie een gemeenschap pelijke politiek voor te bereiden, waarbij men ook geleidelijk, m-it de stijging van de militaire kracht, kan tasten naar een ontspanning in de betrekkingen tus sen West en Oost, lijkt verstandig. Ten slotte komt het hierop neer dat men van Engelse, beter: va" Europese zijde, wil trachten te voorkomen dat Ame rika straks, formidabel sterk als het dan zal zijn, misschien tegenover Rus land minder een politiek van ontspan ning en meer van intimidatie volgt en het concessies wil afdwingen, w”lke de Russen er toe zouden kunnen brengen het hoofd in de nek te werpen, waar door de wereld misschien weer in brand zou geraken. Men zou bijv, hier kun nen denken aan een Amerikaanse door W.-Duitsland gesteunde eis aan het Oosten om de vroegere Duitse ge bieden ten oosten van de Oder-Neisse grens terug te geven. Wat Engeland en W.-Europa nu willen is geregeld over leg op het hoogste niveau in de Atlan tische Unie en gelijkberechtigdheid daarbij, opdat een al te ultimatieve Ame rikaanse politiek welke ook vrucht kan zijn van de wens van de Ameri kaanse belastingbetalers, om eens „waar voor hun geld te zien” kan worden voorkomen. Volgens de indexcijfers van het ge- zinsverbruik van het Centraal Bureau voor de Statistiek zjjn de kosten van levensonderhoud Iets gedaald In Decem ber. Het totaal Indexcijfer daalde van 15 November op 15 December 1951 met 1 punt. Ook het indexcijfer voor de voedingsmiddelen liep met 1 punt terug. Oudejaarsdag deed dokter G. Bruins zijn laatste ronde als practiserend arts. Nieuwjaarsdag begon dr. J. van der Werf met deze taak over te nemen. Op zich zelf een gewoon iets, dat de een verdwijnt en de ander komt. Maar als we dan zien hoe dokter Bruins hier ruim 30 jaar gewerkt heeft, dan is dit zeker iets bijzonders. Daarom heeft zich dan ook een comité gevormd om de schei dende arts een officieel en gepast af scheid te geven. Voor dit doel komt dit comité morgen Zaterdagmiddag bijeen en na dit officiële afscheid wordt aan de patiënten van het ressort van dokter Bruins gelegenheid gegeven om ook af scheid te nemen. Een extra-bus zal dan rijden uit de diverse dorpen. Het zal dus Zaterdag zeker een goede dag worden voor de dokter. De ministers van Economische Zaken en van L„ V. V. hebben de prtjzenbe- schikking handelsmarges 1951, alsmede de richtlijn voor de prijsberekening door de groot- en kleinindustrie ingetrokken. Deze beslissing houdt in, dat de prijzen van de goederen, waarvocr geen afzon derlijke prijsregeling bestaat, voortaan weer zelfstandig door de betrokken on dernemers kunnen werden vastgesteld. Zij blijver, evenwel onderworpen aan het verbod van prijsopdrijving op grond van de Prijsopdrijvings. en Hamsterwet, ter wijl ook het Prijsvormingsbesluit, het welk vereist, dat de prijsvorming in overeenstemming met het algemeen be lang geschiedt, van kracht blijft. Wegens gebleken onzekerheid wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van het vrijaf geven op de na tionale feestdag de regeling van vorig Alleen zij, die lid van de Vereniging „Gezinshulp Sneek” zijn, kunnen voor hulp in aanmerking komen. Ieder zal begrijpen, dat in tijden van veel ziekte, (bijv, griep, ongevallen tijdens schoon maak, enz.) het wel eens onmogelijk is om direct aan alle aanvragen te vol doen. Zij, die het dringendst om hulp verlegen zijn, worden dan het eerst ge holpen. Vela families hebben ondervonden, hoe zegenrijk het werk der gezinsver zorging is. Vroeger was men, bij ziekte der huisvrouw, veelal aangewezen op een familielid of buurvrouw, die dik wijls onmogelijk de gehele zorg der huis houding op zich kon nemen, zodat de zieke vrouw genoodzaakt was veel te vlug haar werkzaamheden te hervat ten. Een goede buurvrouw is trouwens nóg steeds goud waard; welk een ge meenschapszin zetelt er in sommige straten, waar de .misvrouwen begrijpen, dat een helpende hand en een vertroos tend woord veel nood lenigt. Tegen woordig staat, bij ziekte, de gezinsver- zorgster klaar; zij houdt de orde, de reinheid en rust in stand en brengt hui selijkheid aan. Het resultaat is, dat de huisvrouw, dank zij de goede hulp aan haar persoonlijk verleend, spoediger ge neest, ook al omdat zij haar huishou ding tot in de puntjes verzorgd weet. In vele plaatsen van ons land is een Vereniging voor Gezinsverzorging opge richt. Er zouden ongetwijfeld nog veel meer Verenigingen komen, als ook deze medaille niet een keerzijde liet zien. Deze keerzijde vertoont, jammer genoeg, het beeld van de lege geldbuidel. Hoe dikwijls rucht het Bestuur en wel spe ciaal de Penningmeester(es) niet, om dat het zo moeilijk is de eindjes aan elkaar te knopen. Wel geven Gemeente en Rijk subsidie, (gebeurde dit niet, dan was dit werk allang ónmogelijk), maar een groot deel der inkomsten moet door particulieren bijeengebracht worden, en wel door de contributies, de retributies, collecten enz. (ook in Sneek wordt eens per jaar een collecte gehouden ten be hoeve van Gezinshulp). Verder zijn er bedrijven, die op zich hebben genomen, öf jaarlijks een bepaald bedrag af te staan, öf voor ieder gezin, waarvan de man in het bedrijf werkzaam is, de con tributie geheel of gedeeltelijk te be talen. Dat de bedrijven belangstelling hebben voor de gezinsverzorging, is zeker te begrijpen. De man immers moet, bij ziekte der huisvrouw, veelal van zijn werk thuis blijven, als er geen hulp te vinden is. In de praktijk olijkt, dat hét aandeel, jaarlijks van particuliere zijde verkre gen, veel te klein is. Voortdurend steekt het spook van geldgebrek de kop op. Het is nu zó ver, dat, als er geen ver andering ten goede komt, het werk, niet alleen in Sneek, maar ook in an dere plaatsen, neergelegd zal moeten worden. En hoe komt het dan met de zieke huisvrouwen en haar gezinnen? De enige oplossing is: een groter ledenaantal. Van de 4000 gezinnen in Sneek zijn maar 700 lid van de Vereni ging „Gezinshulp”. De contributie is laag, nl. minimaal 1.50 per jaar. Daarom, huisvrouwen van Sneek: wordt allen lid! Maar ook: directies van bedrijven: helpt mede dit mooie, maat schappelijk zo belangrijke werk, in stand te houden door financiële steun. Het is ook Uw belang, dat uw werk krachten, als de huisvrouw ziek is, niet verzuimen, maar rustig aan het werk kunnen blijven, wetende, dat thuis alles in orde is. Op 30 Januari a.s. heeft de jaarver gadering der Vereniging „Gezinshulp Sneek” plaats (zie advertentie). Het fi nanciële vraagstuk, in al zijn consequen ties, zal dan besproken worden. Melden zich, vóór die datum, voldoende nieuwe leden aan en zeggen meerdere bedrijven hulp toe, dan kan het werk voortgang vinden. Zo niet, dan is het lot van onze Vereniging bezegeld. Laat ieder Sneker beseffen, wat dan de huisvrouwen, die ziek worden, te wachten staat. Geeft U zich allen, vóór 30 Januari, schriftelijk of mondeling, als lid op. Namens het Bestuur, H. A. URBAN—de Vries, Bothnia- kade 7, Voorzitster. G. WILMINKBoelen, Grootzand 32, Secretaresse. K. SIPKENSv. d. Hoek, Leeu- warderweg 66, Penningm. Wel heel frappant zijn ze voor de Ver. hoopte hij --ï*'rr J voor het jaar Juli ’52Juli ’53 heeft ingediend. Voor dat jaar zijn voor de eigen defensie 51.2 milliard dollar uit getrokken. Voor het lopende jaar was dat 39.8 milliard, voor 1950-’51 20.5 milliard en voor 1949-’5O 12.3 milliard. Geen wonder dat de totale begroting, waarop ook nog 10% milliard dollar voor militaire en economische hulp aan de bondgenoten is uitgetrokken het hoogste cijfer aan uitgaven meldt ooit in vredestijd voorgekomen nl. ruim 85 milliard dollar. Bovendien zal Truman voor de eerstvolgende 5 jaar nog een totaal bedrag van 6 milliard dollar vra gen om fantastische nieuwe wapens aan te maken, welke op de duur de traditi onele wapenen zullen kunnen vervangen. Eind van het volgend belastingjaar hoopt de president dat voor de mefeste onderdelen der defensie het gewenste maximum bereikt zal zijn en dat de mi litaire uitgaven nadien zullen kunnen worden verlaagd. Dit betekent dus dat de Ver. Staten zo omstreeks 1953-’54 tot aan de tanden gewapend, willen trachten een ontspanning te bereiken in de betrekkingen met Rusland. Men vindt dat jaar ook genoemd in een om vangrijk plan door het bekende Engelse Te Leeuwarden zijn uit Argentinië gearriveerd de heren dr Conti en C. Al berto Lozano en diens dochter. Zij zijn hier gekomen om in d’ loop van veer tien dagen, drie weken, veefokbedrjjven te bezoeken en tot aankoop over te gaan van ongeveer zestig dieren, in hoofd zaak guste en drachtige pinken en en kele stieren. Al met al zien we de Atlantische Unie nog niet zo hecht aaneengesmeed als Europa dat wel wil, en de invloed van ons werelddeel daarin zo groot als wel gewenst ware om de Amerikaanse wat af te remmen. Hoe groot die wel is heeft Churchill ook weer te Washing ton ondervonden toen hij na veel te genstribbelen de bittere pil heeft moe ten slikken dat een Amerikaan bevel hebber van de Atlantische vloot zal worden, als pleister op de wond kreeg hij de toezegging dat Engeland een mil lioen ton staal zal krijgen, waaraan het zo dringend behoefte heeft, dus wat zeer belangrijk is, in ruil voor 20000 ton tin en 25000 ton aluminium. Op dit niveau is er met de Ame rikanen nog wel wat te bereiken, als men maar niet afdingt op hun po sitie als leidinggevend land. Zo is er best kans dat dr Drees’ verzoek om be- wapeningsorders voor onze industrie, opdat wü dollars kunnen verdienen in plaats van cadeau krijgen ook succes heeft. Toch krijgt men de indruk dat, zoals al verwacht werd. Churchills reis geen grote politieke resultaten heeft op geleverd. Wel hebben zowel hij als Eden een vrij fiere toon aangeslagen en ge wezen op de betekenis van Engeland en het Gemenebest als partner, maar zelfs in zo’n belangrijk ding als de erkenning van rood China schijnen zij ter wille van de samenwerking met Washington concessies te hebben gedaan en toe heb ben moeten geven, dat deze erkenning een gemeenschappelijk optreden tegen China, als het inzake Korea niet rede lijk was niet in de weg zou staan. Dit heeft nogal bezorgdheid in Europa ge wekt want een optreden tegen rood Chi. na zou een ingrijpen van Rusland en dus een nieuwe grote oorlog kunnen be tekenen. Anderzijds mag men toch ook enig vertrouwen hebben in de wijsheid der Amerikaanse staatslieden, die wel zullen beseffen dat Europa thans geens zins in staat is in zo’n oorlog een rol te spelen en eerder een debet- dan een creditpost zou zijn. Kunst aan Allen heeft de muzieklief hebbers onder haar led n Dinsdag weer een goede avond bezorgd. In de Doops gezinde kerk voerde die avond het Champeil Strijkkwartet werken uit van Haydn, Schubert en Debussy. We hebben zo langzamerhand al ver scheidene strijkkwartetten in onze stad kunnen horen en steeds waren dat con certen, die op hoog peil stonden en de toehoorders veel genot verschaften. Het was daarom teleurstellend, dat er on danks deze „training” en ook ondanks de instructieve toelichting, die het Nut Vrijdag aan de uit te voeren werken van dit concert besteedde, niet meer men sen in de Doopsgezinde kerk aanwezig waren. Degenen, die er wel waren, zullen daar zeker geen spijt van gehad hebben. Want al bleek het Champeil kwartet, bestaande uit Jean Champeil (le viool), José Sanchez (2e viool), Maurice Hus- son (altviool) en Manuel Recasens (cello), niet d t bijzondere te geven, wat men van een buitenlands ensemble onwillekeurig verwacht en al kon het de vergelijking met b.v. het Italiaans Strijkkwartet, dat verleden jaar voor ons speelde, niet doorstaan, er viel toch veel te genieten. Individueel vi'len de eerste violist en de cellist het meest op door hun kernachtige toon en ge durfde manier van spelen. Verder vorm de het kwartet een goed geheel, dat tot fraaie resultaten kwam, zonder daarbij in een of ander onderdeel der uitvoe ringstechniek opvallende hoogten te be reiken. Het hoogtepunt van de avond vormde oorlog Ruslands macht in te perken, wel het Kwartet in g van Debussy en dan speciaal het eerste deel hiervan. Hier demonstreerden de heren een eenheid en schoonheid van klank, die De toenemende internationale span- ook door België en Luxemburg gedeeld, ning tekent zich af in de stijging aller- tegen de Europese defensiegemeenschap wege van de uitgaven voor bewapening j (Europees leger) te berde bracht, al ------ --*-ïj dat deze zouden kunnen wor- Staten’waar* Truman pas de begroting 1 den' overwonnen. Terwijl men echter -aan de ene z^de de hechte binding aan de machtige en rijke oom in Amerika vurig begeert, wenst men aan de an dere zijde niet door hem op sleeptouw te worden genomen, doch gelijke zeg- gingsschap met hem. Laat men daar maar eens op korte termijn een oplos sing voor trachten te vinden. Laat men ook maar eens trachten een spoedige I oplossing te vinden zowel in de Atlanti sche als Europese gemeenschap de spoedige vorming van de laatste, is door generaal Eisenhower nog eens warm aanbevolen, hij wil' al een wetgevende vergadering doen bijeenroepen voor het feit dat terwijl er onder de druk der omstandigheden een streven, en met succes, is naar militaire samenwer king, de lasten welke de defensie op ieder land afzonderlijk legt, een neiging tot ontbinding tengevolge hebben, ieder land of groep landen sluit zich meer en meer economisch af, het Gemenebest is er een voorbeeld van, de conferentie der ministers van het Gemenebest te Lon den heeft eigenlijk geleid tot het besluit dat men zich onderling zoveel mogeiijk zal trachten te redden, ofschoon men wel graag zo hoog mogelijke uitvoer naar andere landen wil. tijdschrift de Economist voor de geza menlijke buitenlandse politiek der At lantische Unie uitgestippeld, en dat blijkbaar geïnspireerd is door de En- t on geveer het plan van waaruit Churchill In welke mate Churchill er in zijn conferenties met de Amerikaanse pre sident in is geslaagd meer zeggingschap voor Engeland en voor geheel Europa in de Atlantische samenwerking te ver werven zal de tijd moeten leren. Het communiqué destijds over dit overleg uitgegeven, zeide: „wij zullen er naar streven een Atlantische gemeenschap niet slechts voor de ogenblikkelijke verdediging maar voor duurzame voor uitgang op te bouwen”. Daarmee is dit vraagstuk misschien wrl in de sfeer der practische politiek terecht gekomen, maar dat zegt nog weinig over de uit werking er van en het tempo waarin die uitwerking zal geschieden, terwijl toch de tijd dringt. De verkiezingen in Amerika kunnen hierop ook invloed uit oefenen; als niet Eisenhower of Truman maar bijv. Taft tot president gekozen zou worden, geven we geen duit voor die Atlantische gemeenschap; het feit al dat generaal Mac Arthur die het zwaartepunt van de Amerikaanse poli tiek naar Azië.wil verleggen Tafts candidatuur steunt, zegt al genoeg. Bo vendien is de constructie van een At lantische gemeenschap op zich zelf een heksentoer. Van Europese zijde is er een kennelijk verlangen de Ver. Staten zodanig in die gemeenschap te binden, dat dit land te allen tijde zowel mili tair als economisch voor de andere leden in de bres zal springen. De voor keur voor een binding in een Atlantische gemeenschap boven die in een Euro pese is eigenlijk ook al door dr Drees te kennen gegeven bij zijn bezoek aan Truman toen hg de bezwaren, veelzins En ook over een paar jaar als Ame rika en misschien het gehele Westen mi litair gereed zijn, zal voor het Westen militaire paraatheid niet alleen de door slag mogen geven bij hun houding te genover de internationale problemen. Dictatoren mogen bereid zijn terwille van hun eigen glorie hun volken op te offeren, leiders van democratieën aan vaarden slechts in het uiterste geval oorlog en wikken ook de gevolgen daar van. Men zou misschien in staat zijn in een Maar ten koste van welke offers aan mensen en goederen niet alleen, maar ook van de positie van het Westen? De tweede wereldoorlog heeft daarvan een waarschuwend voorbeeld gegeven. West- Europa is daardoór op een derderangs positie geraakt, en het communisme is er door in opmars gekomen, na een derde wereldoorlog zou het nieuwe kan sen kunnen krijgen in het Westen. Azië onder leiding van China, en het Midden en Nabije Oosten zijn ontwaakt en een nieuwe wereldbrand zou heel gemakke- jaar van kracht is gebleven. Het is dus aan werkgevers toegestaan van 1 uur n.m. af vrijaf te geven met behoud van loon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1