Vergadering A>R. Kiesver. „De Vrije Fries KRITE SNITS SELSKIP 1844 Ontwikkeling van het moderne bewustzijn en ontstaan der neurosen. Algem. Onderling Ziekenfonds Sneek en Omstreken B1OSCOOPNIEUWS PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Kordate juffrouw Zeepost De Laa’ste Eer Woonschip in brand Contactavond Sneker Bestuurdersbond Noordel. Nieuwelingen bokskampioenschappen Amateurs zetten hun beste beentje voor Benoemd Notaris aangehouden Schutjassen Flinke order Geslaagd Dorpsbelangen „De dat de nieuwe wet spoedig zou komen, Hierna sluiting. de pro- I om I In deze trant zou ik nog over een hele reeks onderwerpen kunnen spreken, zei spreker. Industrie moest er komen. Inderdaad! Maar ga het beleid eens na. Nu zitten we al met de moeilijkheden van Ford en heerst er op alle terreinen grote werkloosheid. En dan het radio- beleid! Al zeven jaar heeft men gezegd Ned. Antillen s.s. Bennekom Suriname m.s. Stenton Canada m.s. Noordam Onze stadgenote, mej. E. J. Swart is met ingang van heden benoemd tot Gemeen telijk Verloskundige te Hoofddorp. FOLSGARE. Benoemd als assistent- directeur aan de zuivelfabriek „Lank- horst” te Osingahuizen, onze plaatsge noot de heer A. Tiemersma. Op het kruispunt DijkOoster* brugstraat te Sliedrecht is een dode lijk ongeluk gebeurd. I's 27-jarige J. H. B. uit Hardinxveld, werkzaam op een der scheepswerven te Sliedrecht kwam bij het passeren van een vrachtauto met zijn fiets te vallen, waardoor hij het achterwiel van de auto over het hoofd kreeg. Hij was op slag dood. Vrijdagmorgen ontdekten voorbijgan gers brand in een woonschip, liggende aan de Harinxmakade alhier. De eige naar van het vaartuig, van der Meer, was des morgens 7 uur nadat hij de kachel had aangemaakt weggegaan, om streeks half negen sloegen de vlammen naar buiten. Direct werd de brandweer en politie gealarmeerd, die met de auto, brandspuit het vuur weldra onder de knie had. Zo goed als niets werd gered. De hond die in ’t vooronder lag wist zichzelf uit zijn netelige positie te be vrijden. Verdacht van valsheid in geschrifte is in de provincie Utrecht aangehouden de notaris W. F. van Terschelling. Hij is op transport gesteld naar Leeuwarden. Door zijn handelingen zouden tal van kleine boeren op het eiland zijn gedu peerd. Te L B Zieki heer W ht slaagde voor het diploma Reiswezen onze stadgenoot de Winden. HEEG. In café A. J. Visser te Heeg werd een schuitjaspartij gehouden, waar aan werd deelgenomen door 54 spelers. De uitslag was: le prijs J. Nieuwenhuis te Sneek en W. van der Weide te Heeg; 2e prijs G. Elzinga en R. Gevers, beide te Heeg; le troostprijs C. Haringa en E. Speerstra, belde te Heeg; 2e troost prijs: H. Nauta en K. Gerrltsma Jr, eveneens belde te Heeg; Poedel le prijs P. Arema en J. van der Pol te Heeg; 2e pr. P. Lageveen te Sneek en R. Portiek Heeg. Prima prestatie van Flippy Nota. Bij de Noordelijke C-kampioenschap- pen die Zondag te Groningen gehouden werden sloeg de Sneker bokser Nota een zeer goed figuur door in de finale van ’t lichtgewicht net op punten te verliezen van de Groninger Liewes. Volgens de juryleden zou deze partij, indien het niet om een kampioenschap gegaan was, on beslist geëindigd zijn, nu was het de iets betere techniek waardoor Liewes winnaar en kampioen verklaard werd. In de radioreportage van de omroep Noord werd deze partij betiteld als de beste van het gehele tournooi waaraan door plm. 40 boksers werd deelgenomen. Men verwacht van Nota in de toekomst nog veel goeds en als gevolg van deze goede prestatie zal hij in Februari een wedstrijd boksen te Rotterdam. Aan Schuhmacher’s Timmerfabriek te Sneek is opgedragen de vervaardiging van de complete keukens (in kleur ge spoten) voor de te bouwen 300 montage- woningen voor Sumatra en waarvan de eerste levering in Maart a.s. moet plaats hebben. zien van rubberbanden, rubber trans portladders enz. Elke landbouwer in Ca- I nada moet naast boer ook weiihaast Met de volgende schepen kan zeepost chauffeur-monteur zijn om deze machi- worden verzonden. De data, waarop de i nes te bedienen en te onderhouden. Tot correspondentie uiterlijk ter post moet slot volgde nog een film over Ameri- men nor. terwijl vaar dat de overige weggebruikers nu liepen bij de enorme snelheid van 6 km. van de auto. In de pauze werden door de propagandist verschillende vragen gesteld die betrekking hadden op het vertoonde en de juiste antwoorden wer den beloond met verschillende rubber- artikelen. Na de pauze werden de toe passingsmogelijkheden getoond van de rubber in de Canadese landbouw. Alleen met toepassing van enorme machines kan men de uitgestrekte velden bewer ken. Deze machines zijn natuurlek voor- Woensdagavond jl. hield de Sneker Bestuurdersbond een contactavond voor zijn leden in het Piter Jelles Hüs. Even over acht uur heette de voorzitter, de heer A. Couperus, de aanwezigen har telijk welkom. Vaak zijn wij op stap voor de vakbeweging, aldus spreker en actie komt dat uitdrukkelijk naar voren en ook heeft zij meer dan eens haar hulp toegezegd om de regering uit het fi nanciële moeras te trekken en onze de fensie mee op te bouwen. Wij hebben ook meerdere malen ja gezegd en de regering weet dat ze steeds op ons kan vertrouwen omdat wij mannen hebben met ruggegraat. De heer Weyer, propagandist van de financiële toestand Rubber Stichting, hield, voor het film- getroffen wordt. Enkele voorstellen zijn nu gedaan, o.a. betaling van het eerste recept en van de verwijskaart naar de specialist, waar de Ziekenfondsraad niet voor is. Men berekent 20 millioen te kunnen inlopen. De andere helft moet dan uit de voorgestelde maatregelen ko men. Ook voor de vrije verzekering zul len de kosten voor het ziekenhuis wel licht worden verhoogd. Over 1951 zal er wellicht een klein voordelig saldo zijn, doch er zijn hier geen reserves, zodat wij het niet nog eens eerst kunnen aan zien. Wij willen liefst zo lang mogelijk zelfstandig blijven, waarom het bestuur genoopt is het voorstel te doen de con tributie met 8 cent per week te verho gen, waarbij aan de boven 65-jarigen een reductie van 50 cent wordt verleend, zo dat hun contributie 53 cent zal bedra gen. Bij de discussie blijkt, dat de aan wezigen met grote schroom kunnen be sluiten het voorstel aan te nemen. Ze zien geen andere weg, zodat met een bezwaard hart tot het voorgestelde wordt besloten. De voorz. deelt nog mede, dat het bestuur zich aangesloten heeft bij de coöperatie Noord-Nederland voor opname in het ziekenhuis van per- van 3.726.98. De beheerskosten enz. bedroegen resp. 28.725.33, 12.410.21 en 1.344.26. De overige baten en las ten waren 425.73. e balans gaf per 31 Dec. 1950 ’n bedrag van 105.375.45. Na enige bespreking werd de rekening onder dank goedgekeurd. Het zwaarte punt van de agenda was wel punt 5: Voorstel tot premieverhoging. De voorz. noemde de toestand in het ziekenfonds wezen precair. Er dreigt een tekort van 40 millioen en er is vrijwel geen ander middel om dit tekort te verkleinen dan door contributieverhoging van 3.16 sonen, die boven de inkomensgrens zijn, op 3.18 De oorzaken van dit tekort zijn, dat er telkens nieuwe geneesmid delen en geneeswijzen komen die ont zettend duur zijn. De ziekenhuistarieven zijn met sprongen in de hoogte gegaan. Men heeft enkele maatregelen genomen om het tekort te voorkomen, doch men komt er daar niet mee. Eén lichtpunt is er, dat de medische zorg er niet door der ver. De ver- een nadelig sal- programma begon, een korte inleiding do van 254.121.93, de vrjjw. verzeke- betreffende het doel van de Stichting, ring eveneens een tekort van 33.078.18, WOUDSEND. De Begrafenisvereni ging ,,De Laatste Eer” alhier hield hare algemene ledenvergadering onder voor zitterschap van de waarn. voorzitter, de heer R. B. de Vries. Hij opende deze vergadering en sprak er zijn teleurstel ling over uit dat de voorzitter D. op de Hoek niet aanwezig was omdat er in het afgelopen jaar een droevig sterfge val in de familie had plaats gehad. Hij riep daarna de aanwezigen een harte lijk welkom toe en hoopte dat de ver gadering een vlot verloop zou hebben. Daarna volgden de verschillende versla gen, waaruit bleek dat het ledental 292 bedroeg. Inkomsten 1495.19, uitgaven 1478.07, batig saldo 17.12. Het re servefonds bedraagt 2440.56. De ver eniging verleende hare diensten bij 12 begrafenissen. In de plaats van R. Sin- nema, die niet herkiesbaar was, werd de heer W. Nagelhout gekozen tot be stuurslid. Het bestuursvoorstel, dat kin deren van leden die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, zelfstandig lid moe. ten zijn, weid nargenomea. Dat de volle mens in de moderne ont wikkeling verloren gaat drukt zich uit in psychose spanningen, neurosen, moderne ziekten, de totale verandering van be- tekenis van het woord „nerveus” spreekt i hier wel boekdelen; 150 jaar geleden, in Goethe’s rijd, betekende „nerveus” nog dat men sterke zenuwen had, nu duidt men er juist ’t tegendeel mee aan. Spr. schetst nu het beeld van de totali teit van de mens, naar Steiner; deze to taliteit wordt gevormd door drie orgaan- stelsels, nl. het zenuw-zintuigstelsel, voornamelijk zetelend in ’t hoofd, het stofwisselings-ledematenstelsel, met als centrum de romp en het rhythmische stelsel (hart, ademhaling enz.) Ofschoon samen de totale mens omvattend, werkt elk stelsel volgens eigen wetten, het ze- nuwzintuigstelsel draagt zelfs krach ten in zich die tegen de stroom van het leven gericht zijn, eigenlijk dus doods- krachten. De stroom opbouw- en afbraak- krachten van stofwisselings-ledematen en zenuw-zintuigstelsel nu wordt ge harmoniseerd door het rhythmische stel- stel. Nu leeft de moderne mens in een lawine van voorstellingen en niet als de Middeleeuwer die er slechts enkele be hoefde op te nemen. De mens van zich uit neemt deel aan alles wat er ge beurt, een zee van voorstellingen komt op hem toe, maar zoals de voedselopne- ming in het rhythmisch proces (slok darm, maag, darm) verteerd moet wor den, zo moeten, zal het zieleleven er van profiteren, ook de waarnemingen in het rhythmische gebied, als ’t ware ademend door ’t gevoelsleven opgenomen en ver werkt worden. Het is duidelijk dat niet de gehele massa waarnemingen welke op de moderne mens aanstormen, verwerkt kunnen worden; de stroom die eigenlijk door ons moest gaan, stuwt of stokt, geraakt geïsoleerd want ze verliest de samenhang met de totaliteit, en zo ont staat de nervositeit als storing van het voorstellingsbewustzijn. Er ontstaat neu rasthenie en slapeloosheid omdat men zijn voorstellingen niet kwijt raakt. De oude therapie zou zijn dat men vooral rust en rustig houden aanried en slaap- Het was Zaterdag voor de tweede maal in deze maand, dat de commissie, gevormd uit de afd. Sneek van de Stich ting „Door de Eeuwen Trouw” een feest avond organiseerde in ’t Gebouw voor Chr. Belangen, ten behoeve van het kledingfonds van de in ons land ver toevende minder bedeelde Ambonese kinderen. Evenals dat op 5 Januari j.l. het geval was, was ook nu de zaal weer uitverkocht, ja moest men wederom ve len teleurstellen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer A. J. J. Ver daasdonk zijn grote vreugde uit over de spontane medewerking die hij en zijn medebestuursleden ook ditmaal weer hebben mogen ondervinden. Hij gaf de verzekering dat nog meerdere van deze avonden zullen volgen, heette voorts al len hartelijk welkom, en wel in ’t bijzon der de amateurs, en wenste de aanwe zigen een recht gezellige en prettige avond toe. Ook nu weer was grammaleiding in handen van de heer Joop Doevendans, die met zijn sappige conférence de nummers smakelijk aan- kondigde. Het was een programma van muzikale veelzijdigheid, dat geopend werd met het optreden van het Leeu warder muziekgezelschap „De Alpen- bloemkapel”, directeur de heer S. de Ruiter, een ploegje dat ondanks zijn korte bestaan er mocht wezen. Het werd gesteund door jodelzang van Fera Blüss, een zangeresje dat ongetwijfeld haar weg wel zal vinden. De le prijswinnaar van 5 Januari j.l., het dubbelmannen- kwiftet „internos” onder leiding van de directeur de heer A. Bos van Leeuwar den, ontbrak ook nu niet en ontving, evenals eerstgenoemden, een warm ap plaus. De 2e prijswinnaars van die avond, „The Gilliano’s”, ook al Friese hoofdstedelingen, twee raskomieken, hielden ook nu weer met hun schlagers de stemming er in. Dan waren er ver der jodelaarsters van wie we even af zonderlijk willen noemen de 11-jarige Elly Walstra uit Hommerts, die door haar kranige prestatie uit handen van de heer Verdaasdonk een zilveren arm bandje ontving; een accordeonist; een klepperaar en „De Flierefluiters”, een duo dat met Zijn chromatische mond orgels een daverend applaus oogstte. Na de pauze, waarin ook nu voor dek king der kosten een verloting werd ge houden, werd ’t programma voortgezet met het optreden van de beste amateurs van deze avond. In bonte afwisseling brachten allen hun goed verzorgde num mers naar voren, aan stemming was geen gebrek. Jammer was het evenwel dat een groepje jongelui achter in de zaal wat al te luidruchtig was. Laat men zulks in ’t vervolg achterwege la ten. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter, de heer Verdaasdonk, met dank aan al len die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, dit prettige sa menzijn, dat wederom een mooi succes is geworden voor de organisatoren. De heer J. Dijkstra, W. Lodewijk- straat 2, alhier is geslaagd voor het examen moderne bedrijfsadministratie (Ned. Associatie). Hij werd opgeleid door de heer L. M. Vierstra alhier. foun. R. Posthuma waerd oanwilsd it takomme jier mei to dwaen. Rounfrage as ien nei léste punt, kin altyd frij hwat stof opwaeije litte, dat dan faek ek mar stof is. It gehalte koe hjir lykwols bisjen lije. It bistjür krige ü.m. noch opdracht har ris (mei oare Fryske forienings) mei de Greate Tsjerke to forstean oer it Frysk fan ’e kênsel. Oan ’e ein fan ’e gearkomste naem de krite troch syn foarsitter öfskie fan de hear Boorsma, dy’t sa mannich ynitia- tyf nommen hie en mei foar de goede geast yn it bistjür soarge. Boorsma bitanke foar de wolmienen- de wurden en hope op syn tiid op in oar plak syn leafde foar Fryslan jit toane to kinnen. De hear van der Werf koe yn syn slütwurd grif de konklüzje lüke, dat it toanielspyljen foar de krite net allinne wichtich is. De krite jowt him hwat lan ger hwat mear op oare paden om mei de geast en it wurd op to kommen foar de Fryske kultuer. In veel mensenlevens speelt ook de twijfel een geweldige rol, hier ligt de beslissing niet in het voorstellingsge- bied, doch bij de wil die tot daad moet worden; de twijfel, deze ziekte van de 20ste eeuw, ontstaat doordat men niet met het wilselement en het rhythmische gebied in het voorstellingsgebied door dringt. Voorts leeft zeker ongeveer 50 van de mensen in de steden met angstverschijnselen, het gestuwde ge voelsleven is daarvan de oorzaak, en de vraag is, hoe brengt men die gehele stroom weer op gang. Zeker niet door een verdere ontwikkeling in dezelfde materialistische richting van tegenwoor dig, het wils- en gevoelsleven moet weer activerend doorwerken in de totale mens om de stuwingen en afsnoeringen te overwinnen, de krachten welke in de mens zelf liggen moeten verder ontwik keld worden. De mens heeft het vermo gen om gedachten in zich te doen op wellen en niet alleen voorstellingen pas sief te ondergaan. Het meditatief denken geeft hier de uitweg. Van de overstel pende massa lectuur in krant en boek neme men voorzover nodig kennis, maar dat heeft niets te maken met het wer kelijk lezen van een boek dat ons op diep spirituele wijze interesseert. Dan leze men zo’n boek zo dat de gedachten er uit in ons werkelijkheid worden, op dat een stroom van geest door ons stro- me en meewerke tot een nieuwe ge boorte te komen, doordat de wil wakker wordt in het menselijke bewustzijn, wel ke wil altijd een morele is, want deze is uit ons diepste wezen, waar ze uit de Goddelijke scheppingskracht is ont staan. Als men zich dan met een diepe morele wil bijv, wendt tot een gedachte als neergelegd in de aanvang van het Johannes-evangelie: „In den beginne was het Woord” en zich in haar onuit puttelijkheid dompelt en zich met het mysterie er van tracht te verbinden, en de zin er van poogt te begrijpen, rijst ook in de mens weer een nieuw gevoels leven op, dat hem zo zal vervullen dat hij een andere mens wordt. In zulke eigenlijk simpele dingen ligt de moge lijkheid tot de werkelijke bestrijding van de neurotische elementen, eigen aan de 20e eeuw. Zijn diep verborgen krachten gebruiken, zijn denken en willen als één samenhangende gedachtentotaliteit zijn leven te doen doorstromen, ziedaar de redding van de neurotische mens van deze tijd. Nadat spr. nog een aantal vragen had beantwoord, sloot dokter Lofvers met een dankwoord tot dr Zeylmans. Donderdagmiddag om een uur of vijf viel er een jongetje van pl.m. 56 jaar in de Leeuwarder Trekvaart. Hoewel heel wat mensen het zagen, ging toch niemand te water om het kind, dat steeds verder afdreef, te redden. Ge lukkig kwam ook mej. J. Zijlstra er bij die zich geen moment bedacht. Zij sprong het kind direct na en slaagde er in het te redden. y. Texas Rangers. Woensdag 30 en Donderdag 31 Jan. vertoont Amicitia een bijzondere Wes tern met in de hoofdrollen William Hol den, William Bendix en Mona Freeman. Veel zullen wij niet van het verhaal vertellen, daar de ontknoping voor al len een verrassing zal blijken, doch wel willen wij verraden, dat het een gezon de, spannende en ook humoristische Wild West film is. Een bijzonderheid zijn de prachtige natuuropnamen in natuur getrouwe kleuren van het wilde en mooie Texas. Voor de liefhebbers van dit genre film zeker iets om van te smullen. In de, geheel met publiek gevulde, middelen enz. Maar al zal men die hulp middelen misschien niet altijd kunnen missen, het doel moet er op gericht zijn het gestoorde voorstellingsvermogen weer op gang te brengen; het denkpro ces moet dus ontwikkeld worden met gedachten die de ziel sterk aanspreken. Daarvoor is nodig bewuste oefening, eerst kort, desnoods een paar minuten, later langer, tot opbouw van geestelijke gedachten (waarvoor men een tekst uit het evangelie of een gedachte uit goede boeken als grondslag kan nemen), met de innerlijke wil het dode voorstellings vermogen te doordringen. De Anti-Rev. Vrije Fries” avond een vergadering in Aere Peren- nius. Spreker in deze matig bezochte bij eenkomst was de heer is. C. v. d. Zaai, lid van de Tweede Kamer, die begon met een vergelijking te maken tussen de positie van de A.R. Party van vóór en na de oorlog. Daarvoor had ze grote invloed en een minister-president, na de oorlog was er voor haar geen plaats meer in het Kabinet, is er geen a.r. Commissaris der Koningin meer en ze heeft ook geen burgemeesters meer in de grote steden, terwijl voor de klei nere gevochten moet worden om te be houden wat ze heeft. Men verwijt ons dat wij negatief zijn waartegenover de P. v. d. A. poseert als de positieve, als degene, die alles doet. Nu is de regeringspolitiek van de laatste zeven jaar voornamelijk geleid door de P. v. d. A. Wel zit er een C.H. minister in het Kabinet, maar van deze schreef prof. Gerretson dat hij niet meer in de C.H.U. thuishoort. De V.V.D. wil er niets van weten en de Roomsen aan vaarden ook maar niet zonder meer alles wat er gebeurt en hebben zelfs de grootste moeite de zaak in hun eigen partij recht te houden. De P. v. d. A. is dus de grote stuw kracht hij het regeringsbeleid, en heeft al deze zeven jaar de sleutelposities minister-president en financiën be zet. Maar wat hebben ze gepresteerd? Hiertoe wees spr. allereerst op het In- dië-beleid, waarin ze volkomen gefaald heeft zoals hij uitvoerig aantoonde. De regering heeft zich steeds voor het oog van de gehele wereld door Soekarno (die spr. de grootste collaborateur noemde) en de zijnen laten vernederen, en als de P. v. d. A. het .voor het zeggen heeft gaat Nieuw Guinea er ook aan. In een paar maanden tijd is het werk van eeuwen door hun progressiviteit vermorzeld tot nadeel van Nederland, maar ook van de mensen in Indië zelf en waarschijn lijk ook van de gehele wereld. Want als Rusland even opschuift, ligt Indonesië open en bloot voor het communisme. Vervolgens leverde spr. felle critlek op het financieel beleid van de rege ring. Dat de staatsschuld zo geweldig is opgelopen, kunnen we haar niet ver wijten, maar wel dat op lichtvaardige wijze met de financiën is omgesprongen. Ir Schermerhorn heeft Indertijd zelf voor de microfoon over de geldwegsmij- terij geklaagd. Als voorbeeld noemde spr. o.a. het instellen van meer minis teries, de benoeming van ministers zon der portefeuilles, staatssecretarissen en secretarissen-generaal, alsmede een le ger van ambtenaren die over ons land zijn uitgezwermd. Van onze zijde, aldus spr., is daartegen steeds gewaarschuwd en jaar op jaar drongen wij er op aan alles zo zuinig mogelijk te doen. Minis ter Lieftinck achtte het echter niet no dig dat de begroting sluitend gemaakt werd. Eerst toen Amerika waarschuw de, kwam daarin verandering, maar toch gaat alles nog even royaal in Den Haag. Als er geen geld meer was vroeg men wel aan Amerika die wel weer leende, maar toen het fatale jaar 1951 kwam en rente en aflossingen betaald moesten worde#, zat men met de handen in het haar. De regerin' heeft echter groot ge luk gehad, dat Korea is gekomen, want nu is dat het stootblok geworden en kon de belastingdruk tot ongekende hoogte verzwaard worden, maar de armoede wordt daardoor steeds groter wat stel lig grote werkloosheid tot gevolg zal hebben. De heren gaan echter uit van de gedachte dat de Staat alles wel zal oplossen. Zelfs de provincies en de ge- n 'enten zijn in de macht van de staat gekomen, en nadat eerst de Nederlandse Bank was genationaliseerd is thans ook het gehele bankwezen onder de minister van financiën geplaatst, x>e progressivi teit op het gebied van de financiën heeft er dus toe geleid, dat we steeds dieper in het moeras zijn gekomen en de berg van moeilijkheden niet meer is te over zien. Ook de woningpolitiek heeft gefaald. Voor de oorlog vervolgde de S.D.A.P. de regering steeds met de aanklacht dat er niet voldoende gebouwd werd en drong ze voortdurend aan op het bou- wen van veel meer goede arbeiders- woningen. Na de oorlog kreeg de P. v. d. A. (volgens spr. hetzelfde als de S.D. A.P.) de gelegenheid haar progressivi teit te tonen. Het duurde eerst al heel lang voor ze aan de gang kwamen. Maar hoewel minister In ’t Veld de zaak veel beter heeft aangepakt dan zijn voor- gangers en het planbureau beweerde, dat de huizenbouw in zeven jaar Weer normaal zou zijn, is het nu toch zo, dat de 50000 woningen die we hard nodig hebben, niet meer gebouwd kunnen wor den en dat dn heren blij zijn met Daal- en dimV'-w ’-’■■'"en. Dat had Colijn eens mortcn dom! Het vo- "•'•"-te wat op hun pro gram stond en. waarin zij hun progres- siviteit ko 'd.an uitleven is dus ver bene den nci] gebleven. Daarom hopen we sro-dig van deze progressiviteit verlost tci worden. het sportterrein. De schuld ad 1225.88 werd verminderd tot 732.58. De heren J. Verloop en Joh. Huitema deelden mede dat de boeken en bescheiden der beide penningmeesters in orde waren, zodat zij werden gedechargeerd. Tot be stuurslid werd herkozen G. Boersma. Men is van plan dit jaar weer een tocht voor de Ouden van Dagen te organise ren. Daartoe werd de financiële hulp der aanwezigen verzocht. Enkele huis houdelijke voorwerpen werden onder de leden verloot. Mevr. A. Smitde Boer van Leeuwarden, beter bekend als Auck de Boer van Deersum, hield in de mem- rnetael een boeiende causerie over haar Amerikaanse reizen, toegelicht met prachtige kleurenfoto’s. Deze zeer ge slaagde avond werd om half twaalf, na dat het Fries Volkslied was gezongen, door de voorzitter gesloten. Dorothy Westra, wier vader uit Ee, en wier moeder uit St. Anna komt, doch die zelf te Paterson is geboren, trad Za terdag, na een tournée door Duitsland, als zangeres in het Concertgebouw te Amsterdam op. Kiesvereniging alhier hield Donderdag- maar tot nu toe wordt het onrecht nog altijd bestendigd, dat de wet door een paar progressieven op zij is gezet. Aan de door hen gestichte wereldomroep heeft men ook al geen houvast en de schatten kostende televisie werd aan het Nederlandse volk opgedrongen om dat de regering bezweek voor de druk van Philips. In haar gehele beleid toon de ze geen ruggegraat. Het was alles even slap. Spr. richtte dan ook een lange reeks van beschuldigingen tot de regering die z.i. het land in zulk een situatie heeft gebracht dat hij er niet meer voor kan instaan. De progressieve heren konden het wel. Nu wilde hij al lerminst ontkennen dat er geen knappe koppen bij zijn, maar de sterke kerels die kunnen sturen ontbreken er. Nu verwijt men ons, dat wij negatief zijn. Maar waar was bü het Indonesië- beleid onze negaviteit? Hebben wij niet van meet af aan gezegd dat het zo niet ging? En hebben wij de regering niet gewaarschuwd op het terrein van de radio en de financiën? Toen wij voor de oorlog in de regering zaten, hebben wij heel wat meer gedaan. Spr. ontkende dan ook met kracht dat de A.R. partij negatief zou zijn. In haar program van ontin Irrxrnf Ho 4- ,14THrnIrlroliilr naai* vnrön 1 Het bestuur en de ledenraad verga derde Vrijdagavond in hotel Hanenburg. De voorzitter, de heer J. Tinholt, zeide in zjjn kort openingswoord, dat de toe stand in het ziekenfondswezen op het ogenblik niet zo rustig was. De oorzaak o--o,hiervan is de moeilijke positie met de een avond van ontspanning is ook op j financiën. Nadat de secretaris, de heer zijn plaats. De Sneker Bestuurdersbond I G. Tonkens, de notulen had gelezen, Inbrekers hebben in de woning van de familie Kuipers te Emmen een goe de slag geslagen. Door het boren van een gat onder de klink wist men een raam te openen. Uit het bureau werd een bedrag van drieduizend gulden ge- stolen en uit een jas een portefeuille Imet duizend gulden. SCHARNEGOUTUM. De ver. „Dorps belangen” kwam dezer dagen in leden vergadering in café Osinga onder lei ding van voorzitter H. Bruinsma bij een. De bovenzaal was geheel gevuld toen om half acht de voorzitter de ver gadering opende. Hij sprak zijn blijd schap uit over de grote opkomst en heette in het bijzonder de dames wel kom. Notulen en jaarverslag van de secretaris Sj. Spieringa werden goedge keurd. Het bleek dat de ver. een grote belangstelling geniet. Velerlei wensen werden in het afgelopen jaar vervuld, o.a. het in orde brengen der bestra ting, een nu lopende cursus E.H.B.O. onder leiding van dokter Miedema, Bo- zum enz. De penningmeester A. de Jong had als batig saldo ƒ249.27. G. Boersma gaf verslag der financiën van Mei it wêze, dat foar it kritelibben fan it Frysk Selskip yn 1951 jilde koe: óp en del mei wyn en weagen, fan de jiergearkomste koe dat net sein wurde. De stoarmen, dy’t hjir en dér opstutsen wiene, hiene har deljown en fan wyld oerstjüre weagen wie net folie to for- nimmen. Grins in forskeel mei in jier lyn, doe’t in skriuwerü, dy’t nou noch yn ’e oanteikens neiebbe, in fiks tal minsken nei de gearkomste brocht. Oer it tal hie men nou wer net to kleijen. Yn ’e lange skiednis fan ’e krite hat dat faek lytser west. Faeks, dat alles hwat tsjinwurdich oer Fryslan en syn posysje skreaun wurdt, minsken bi- wuster kiezen docht en dat hja in bi- langstelling toane, der’t earder forgees om socht waerd. De rêstige sfear joech frij folie oan- wêzigen gelegenheit har miening to sizzen. It spriek fansels, dat oeral de namme fan de forstoarne skathalder, Hazelhoff, noch opdükte. De foarsitter, de hear van der Werf, bitocht him yn syn iepeningswurd jit- ris, de skriuwer, de hear Niemeijer, kaem him yn syn wiidweidich jierfor- slach hyltyd tsjin. A. Sietsma, as nije skathrilder, moast foartbouwe op syn wurk. Ut de forslaggen stippe wy fierder inkele punten oan. It tal leden wie 1355. Op ’e léste kritejounen en troch hüsbisyk hat de krite in 3000 hantekeningen foar de R. O.N.-aksje sammele. In lytse 1000 minsken liezen boeken üt ’e kritebiblio- theek (473 ütlieningen). Yn Snits waerden 70 autoplaquettes forkocht. 39 kear kaem it bistjür gear. Finansieel is de krite Snits noch altyd in foarbyld foar oare kriten. Mei in yn- komstesifer fan f 6055.18 en ütjeften van f 5670.73 joech dit jier in oerskot fan f 384.45. It saldo kaem dêrtroch op f 2502.11. Yn it bistjür wiene troch forskate om- stannichheden 6 fakatures. It hie treffe kinnen, dat de foarsitter allinne oerbleau. De gearkomste keas earst de hearen Niemeyer en Sietsma mei sa goed as algemiene stimmen wer. Ek by i de folgjende stimming yn de fakatures F. Boorsma, R. H. Ferwerda, E. Hazel hoff en J. Muurling, wie men mei ien kear üt ’e rie. Bineamd waerden de hearen S G. Walinga, J. van der Kamp., S. Jeltema en J. v. d. Veer. De rekkenopnimmer, A. Brouwer, hie mei syn kollega, de boeken ynoarder zijn bezorgd, staan, tussen haakjes. i kaanse motorrennen, eerst zag men ver achter de naam van het schip vermeldmale wedstrijden, daarna sensationele Indonesië s.s. Roebiah (2 Febr.) i ter reinritten, waarbij veel van bestuur- Nieuw Guinea m.s. Cota Baroe (9 Febr.) der en motor gevergd werd. Brokken bij (29 Jan.) beide telt men niet erg zwaar. Ruim elf (11 Febr.) uur sloot de voorzitter met een woord (31 Jan.) van dank aan de aanwezigen en de pro- Argentinië, Bolivië, Chili, Paraguay en pagandist van de Rubber Stichting voor Uruguay m.s. Tero (29 Jan.) diens zeer duidelijke toelichting deze Brazilië m.s. Alhena (19 Febr.) [geslaagde en interessante avond. bovenzaal van hotel Hanenburg sprak Vrijdagavond, na een- kort inleidend woord van dokter N. Lofvers, dr Zeyl mans uit den Haag over „De ontwik keling van het moderne bewustzijn en het ontstaan der neurosen.” Dr Zeylmans betoogde aan de hand van Ortega y Gassets opvatting, door deze Spaanse filosoof-schrijver neerge legd in zijn „Opstand der Horden”, dat de huidige cultuur de mens geen moge lijkheid meer biedt tot aansluiting bij andere culturen, de continuïteit is ver broken, de moderne mens kan niet te ruggrijpen op voorgaande culturen en moet van zichzelf uit er ene scheppen. En dat in een tijd waarin hij staat voor cri ses op elk gebied en waarin het illu- sorisch aspect, dat de eerste jaren van de 20ste eeuw nog kenmerkte, ril. dat de wereld zich rustig en ordelijk verder zou ontwikkelen, totaal verloren ging. Diep in het onderbewuste van de mens leeft thans zorg voor en angst om de toekomst. Dat kan men echter niet al leen uit de huidige toestand verklaren. Ortega y Gasset legt in een ander boek de eigenlijke oorzaak veel verder terug in de tijden, nl. naar de geweldige crisis der mensheid tijdens de renaissance- periode, en Rudolf Steiner, de grondleg ger der anthroposofie, zoekt ze ook daar, maar wijst ook de uitweg. In de vroege re culturen werd de mens gedragen door zekere wijsheid, religiositeit, kennis van een wetenschappelijke wereldsamenhang, maar in de crisis van de renaissance- periode ziet de mens zich tegenover de wereld gesteld; waar hem vroeger het wereldbeeld als geschonken was en een groot geestelijk samenleven met het ge heel, gaat de mens zich nu beleven als schepper der dingen. En een universele geest als Francis Bacon 1600) die in zijn Nieuw Atlantis reeds de ontdek kingen vóórziet, welke eerst na 300 jaar werkelijkheid zouden worden, voorspelt dat eerst als dat alles zal zijn verwezen lijkt, het ware geluk voor de mensheid zal zijn gekomen. En alles wat Bacon voorzag is nu vervuld, maar het geluk kwam niet. De mens uit de oude cultu ren leefde in een vanzelf sprekend ver trouwen, dat het goede machten waren die alles leidden, hij voelde zich gebor gen in een Goddelijke omhulling. Die omhullende macht voelde hij als de wer kelijkheid, maar de moderne mens, zich zelf belevend als het middelpunt van al les, ziet slechts als werkelijkheid het zich onmiddellijk aan hem vertonende, het voor hem grijp- en overdenkbare en van hieruit krijgen we dan onze zo ma terieel gerichte cultuur. Op fenomenale wijze uit zich het menselijk intellect en deze werkelijkheid komt zo allesbeheer send over de mens, dat de vraag rijst of een dergelijke wereld nog wel plaats biedt aan de mens als totaliteit van lichaam en geest, dus aan de volle mens. De mens schijnt slechts schakel in de geweldige structuren van deze tijd en wel zo gebonden, dat hij niet eens merkt dat hij als volle mens nauwelijks nog be staat. Maar in de politiek gaat het er ten slotte niet om wat wij willen en wat wij denken, maar wat God wil dat er ge beurt. Daar moeten wij voor staan al krygen we ook de gehele wereld tegen ons. Wij zijn niet negatief, maar posi- gend filmpje zagen de aanwezigen de tief omdat wij leven uit het positieve eerste fiets op rubberbanden verschij— beginsel van Gods Woord en die lijn 1 nen in een wedstrijd en winnen natuur- wensen wij te handhaven. We moeten terugkeren tot de oude paden van Gods door de luchtbanden. De eerste auto op i verscheen op het doek, een persoon met tief, omdat wij leven uit het positieve eerste fiets op rubberbanden verschij- en die lijn nen in een wedstrijd en winnen natuur- i lijk, mede door het veel lichtere lopen LUC uo vuuo V U.U VJUUO - Woord. Anders zullen wij ondergaan in luchtbanden ellende en daarom roept God ons ook in voorafgegaan door een persoon deze moeilijke tijd tot de strijd. I een vlag in de hand vanwege het ge- Er kwamen enkele vragen, t ook enige gedachtenwisseling ontstond, naar aanleiding waarvan de spreker de betreffende punten uit zijn rede nog nader uiteenzette. had de Rubber Stichting te Delft uit- i welke werden goedgekeurd, bracht de genodigd om deze avond te verzorgen. heer van Winden verslag uit van de l imtLuuieie ivca uuiü Gc plichte verzekering gaf ring eveneens een tekort van 33.078.18, Deze Stichting, die opgericht is door de terwijl de^aanv. verz^ een overschot gaf verschillende rubbermaatschappijen, on- derzoekt de toepassingsmogelijkheden van rubber en de vervolmaking van be staande producten. Deze toepassingsmo gelijkheden lopen in de duizenden, spre ker noemde een getal van 130.000. In de toekomst, aldus de heer Weyer, zal men nog veel meer horen van de toepassing I van rubber, speciaal sponsrubber, zowel in de industrie als in de huishouding. Hierna volgde het filmprogramma met explicatie van de propagandist die zich op uitstekende en vlotte wijze van zijn taak kweet. Op het filmdoek zag men het gehele wordingsproces van de rub ber. Vanaf het kappen van het oerwoud, het zaaien van de vrucht, het uitplan ten van de jonge bomen enz. Men zag hoe men op vernuftige wijze de jonge aanplant veredelde, zodat men verzekerd was van een boom met een goedé op brengst. Zeer duidelijk werd het zuive ringsproces van de ruwe rubber ge toond. In grote kuipen zoals ze in zui velfabrieken gebruikt worden, wordt de rubbermelk gestort, men plaatst er los se schotten in en vervolgens wordt via een goot mierenzuur toegevoegd en na enige tijd kan men de vellen rubber er uithalen voor de verdere bewerkingen, terwijl verder het vervaardigen van rub. berlaarzen getoond werd. Op een vol-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2