JAARVERGADERING GEZINSHULP s De gymnasiale opleiding in deze tijd BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST I I I 7e Jaargang No 9 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1962 2872 L KIEZEBRINK Het Nationalisme in Noord-Afrika Bevolking gem. Sneek Afd. Sneek Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken Lelijke schadepost Dertig jaar bij de politie KLEINZAND 7 Telet Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Feestavond Kaatsvereniging Sneek VRUDAGS. Redacteur i gniari gebaar gemaakt door juist nu hun ir E e k en SNEEUW EN LICHTE VORST OVER NEDERLAND. In de grote steden trof men in plantsoenen en parken fraaie landschapjes aan. Dit is een der min of meer binnen landse kwesties, waarmee Churchill zich moet bezighouden, nu hij weer in Enge land terug is. Ofschoon niet bereid zich in een federatieve samenwerking met het West-Europese vasteland te bege ven, blijkt zijn regering toch wel zoveel verantwoordelijkheidsgevoel jegens dat vasteland te koesteren, dat van de bij al z’n objectiviteit durfde spr. dan ook de stelling poneren, dat het weg vallen van de gymnasiale opleiding een groot verlies voor onze cultuur zou be tekenen, niet aHeen op geestelijk maar zeer waarschijnlijk ook op economisch gebied. Van de veehouder IJ. van Gosliga, le Steenklipstraat 40 alhier zijn binnen vier maanden tijds drie koeien gestor ven ter waarde van pl.m. 2000. De oorzaak moet gezocht worden in ’t feit dat de dieren, die in de wintermaanden met aardappelschillen enz. gevoed wor den daarbij scherpe voorwerpen naar binnen hebben gewerkt. Bij operatie bleek dat een der dieren o.a. een spij ker van ongeveer 10 cm. tegen de hart- wand had zitten: Nog tal van andere scherpe voorwerpen, zoals haarspelden, werden in de maag aangetroffen. Een waarschuwing aan alle huismoeders om er op toe te zien wat in de schillenbak gaat De heer J. Schulp, Postcommandan'c bij de Rijkspolitie te Scharnegoutum, gedenkt heden, Vrijdag 1 Februari, de dag dat hij voor 30 jaren in dienst trad bij de politie. Ter gelegenheid van dit feit vond hedenmiddag om 3 uur een re ceptie plaats te zijnen huize. Aaa be langstelling zal het de jubilaris, die b| zijn superieuren, collega’s en bij de inge zetenen een geziene figuur is, zeker niet hebben ontbroken. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (hendelsadv.) leger. Abonnementsprijs f3.— per heli jaer. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. j- Kedac'ie adres SNEEKER NIEUWSBLAD IS 19.533 zielen. Vooruitgang in 1951: 70. Emigranten: 115. Op 1 Januari 1951 bestond de bevol king der gemeente Sneek uit 19463 zie len, nl. 9459 mannen en 10004 vrouwen. Ze vermeerderde door geboorte met 214 mannen en 218 vrouwen, door ves tiging met 489 mannen en 617 vrouwen, totale vermeerdering 703 mannen en 835 vrouwen. Ze verminderde door overlijden met 82 mannen en 111 vrouwen, door vertrek met 590 mannen en 685 vrou wen, totale vermindering 672 mannen en 796 vrouwen, zodat het bevolkings cijfer op 31 December 1951 bestond uit 9490 mannen en 10043 vrouwen, bevol kingsaanwas in 1951: 70 zielen, van wie 31 mannen en 39 vrouwen. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 174, het aantal ingeschreven echtscheidingen be droeg 8, het aantal ingeschreven twee- linggeboorten bedroeg 8, het aantal personen vertrokken naar het buiten land 115. Door de toneelgroep van de Kaats- vereniging Sneek werd Dinsdagavond in Amicitia een opvoering gegeven van „Skjin skip”, een fleurig stuk in 3 be drijven van A. MeesterDe Vries. De zaal was beneden bijna geheel gevuld, toen de heer W. A. Visser met een kort woord deze gezellige avond opende, en in ’t bijzonder een welkom toeriep aan de afgevaardigden van de zustervereni ging uit Weidum en de toneelgroep, die nu voor de vierde maal met een nieuw stuk naar voren zal komen. De leden hebben zich geheel belangloos ter be schikking van de Kaatsvereniging Sneek gesteld. De belangstelling voor de kaatssport in onze plaats, aldus spr., is weer in stijgende 'ijn. Hij wekte de aan wezigen op, voor zover ze dit nog niet waren, om toe te treden als donateur a f 1.50 per jaar, een bedrag dat voor niemand een bezwaar behoeft te zijn. Nadat men st ande het eerste couplet van 't Fries Volkslied had gezongen met begeleiding van het muzikale trio Joh Bok, volgde onder regie van mevr. FortuinZelle de opvoering. Voor ama teurs vertolkten de spelers en speelsters hun rollen op uitstekende wijze, al ging dit bij de ene vlotter dan bij de andere. Een extra complimentje verdient zeker Jeltsje als huishoudster. Deze was voor, treffelijk, wat ook van de regie gezegd kan worden. De hulde, die de optreden den na afloop ten deel viel, was ten volle verdiend. In de pauze werd een verloting gehouden met zeer fraaie prij zen en een gezellig bal was het slot van deze welgeslaagde feestavond. Vermel den we nog dat de toneelaankleding was verzorgd door Firma Dikland Zonen en *t kapwerk door de heer Hamersma. 1 Zoals wel te verwachten was heeft het scherp nationalistische optreden der Egyptische regering onder Nahas pasha, bij de bevolking van Kairo tot een uit barsting van vreemdelingenhaat geleid, welke de rampzaligste gevolgen had kunnen hebben. Met tientallen doden en meer dan een milliard schade is het al erg genoeg, maar ze had licht kunnen leiden tot een ingrijpen van het Engelse leger en de Engelse vloot ook buiten de eigenlijke Kanaalzone, waardoor de kans lijkheden, waarom ook vroeger wordt gehouden dan andere jaren. De secretaresse, Mevr. G. Wilmink B o e 1 e n las daarna de notulen en het jaarverslag, waaruit evenals uit de cijfers van de penningmeesteresse, me vrouw K. S i p k e n sv. d. Hoek iets meer bleek van die financiële moeilijk heden en waar eigenlijk de schoen wrong. Tekort aan kasmiddelen. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) H. K. H. PRINSES BEATRIX, die gisteren Donderdag 31 Januari, haar veertiende verjaardag vierde. (Foto M. Woldringh N.F.K.) Uit het jaarverslag bleek dat in 1951 114 gezinnen waren geholpen, dat was 22 meer dan in 1950. De Ver. beschikt thans over een zevental gediplomeerde gezinsverzorgsters, wier werk zeer werd gewaardeerd; dit werk was in ’t bijzon der zeer zwaar omdat de gezinsverzorg sters wegens de vele aanvragen meer malen dagelijks in twee gezinnen moes ten werken, 's morgens in het éne, ’s middags in het andere. Het ledental is wel iets toegenomen en bedraagt nu 740, doch dit is veel te weinig voor Sneek, de uitreiking van folders aan nieuw in gekomen gezinnen leverde een goed re sultaat. Door krapte aan geldmiddelen kon de vereniging in het laatst van het jaar de salarissen der gezinsverzorgsters niet uitbetalen, de bestuursleden hebben daarom persoonlijk de vereniging tijde lijk van kasmiddelen moeten voorzien. Dit euvel wordt behalve door een te ge ring aantal leden veroorzaakt door het feit dat het rijk het subsidie zeer laat afrekent omdat eerst alles moet worden gecontroleerd. Wel geeft het rijk voor schotten op het subsidie, doch deze zijn aan de krappe kant; in 1951 werd de defi nitieve afrekening over 1949 ontvangen en bleek zelfs dat 140.moest worden terugbetaald. Mevr. Sipkens gaf nog enige cijfers over 1951, waarin de fi nanciële moeilijkheden nog duidelijker werden gedemonstreerd. Over 1951 werd van het rijk slechts 1000.voorschot ontvangen, terwijl er zeker nog 700 800 meer aan subsidie moet binnen komen. Aan gezinsverzorgsters werd in 1951 aan lonen uicbetaald ƒ7158,66 (1950: ƒ6659,32), voor gezinshulp (niet gesubsidieerd) ƒ740,90 (’50: ƒ1259,03). Aan contributie kwam binnen in 1951 ƒ1399,80 (1950 ƒ1492,75). Aan retribu ties werd van de geholpen gezinnen ont vangen in 1951 ƒ2355,73 (er moeten nog enkele bedragen binnenkomen), in 1950 ƒ3017,19. De collecte bracht ƒ580,87 op (’50: ƒ560,91), aan bijdragen van kerken werd ontvangen 458. (1950: ƒ904,07). De presidente lichtte een en ander nog eens nader toe en constateerde dat hoewel ook de gemeente Sneek zeer be reidwillig is met het verlenen van voor schotten, de toestand onhoudbaar is geworden door het gebrek aan kasmid delen. We beschikken over zeer goede gezinsverzorgsters, er is volop werk, maar er zijn moeiliikheden omdat er geen geld omhanden is. De gezinsver zorgsters moeten nu soms op één dag in twee gezinnen werken, wat principieel onjuist is en het bestuur is huiverig losse, ongediplomeerde krachten aan te stellen en gezinshulp te verlenen, omdat dit, ongesubsidieerd als het is, nog gro ter eisen aan de financiën zou stellen. In Meppel is de vereniging wegens fi nanciële moeilijkheden opgeheven, dat mag hier niet zo gaan. De oproep in de krant heeft nog een paar bedrijven meer aanleiding gegeven steun toe te zeggen en ook enkele particulieren gaven zich als lid op, maar de moeilijkheden zullen eerst voorgoed zijn opgeheven als er •s nieuw aangekondigde invoerbeperkingen tot een waarde van 1% milliard gulden per jaar, er gene ten opzichte van dit gebied zullen gelden. Het grote debat over de buitenlandse politiek zal volgen de week in het Lagerhuis worden ge houden. Er zal stof genoeg zgn: de re sultaten van Churchills reis, de vraag van het Europese leger en Duitslands wend gebaar aan hun bondgenoten om in dezen Bonn niet tegemoet te komen. De Duitse regering schermt met de vrees dat als dat niet gebeurt, de Bonds dag ook het Europese leger niet zal accepteren. Hoe dan ook, de kwestie van dit leger staat nu weer op losse schroe ven, hoewel de Benelux concessies aan haar grote partners deed om de vor ming er van mogelijk te maken. Wat Duitslands toelating tot het Atlantisch pact betreft, door de Nederlandse rege ring terecht als consekwentie van de erkenning van Duitslands gelijkberech tigdheid aanvaard, de Fransen zien geen kans een dergelijk voorstel thans door hun parlement aanvaard te krijgen en de Engelsen hebben bezwaar omdat het verblijf van Engelse troepen op Duitse bodem dan niet meer door Duitsland als bezettingskosten zou worden betaald. De Duitsers menen dat ze al genoeg aan de Europese defensie betalen, als ze hun eigen militaire bijdrage bekosti gen. Het is in het geheel niet onmoge lijk dat als het geharrewar om het Eu ropese leger en al wat daarom heen ligt nog lang duurt, de Amerikanen de knoop zullen doorhakken door de Duit sers uit te nodigen niet via het Euro pese leger doch via het Atlantisch pact hun bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging van West-Europa te leve ren; ook al omdat Truman en eventu eel Eisenhower in dit verkiezingsjaar de mislukking van hun politiek om in Europa een sterk defensie-apparaat op te bouwen, moeilijk kunnen accepteren. Wat de technische kant van de West- Europese verdediging betreft, rgst in deskundige kringen ook weer de vraag of het tenslotte niet beter is aan de Oostgrens van W.-Duitsland een gewel dige fortenlinie te bouwen dan alleen op beweeglijke strijdkrachten te vertrou wen die aanvankelijk bij een Russische stoot allicht op de RijnIJssel-linie zou. den moeten terugtrekken. De mening dat een fortenlinie niet meer doeltref fend kan zijn schijnt al weer verouderd te zijn en bovendien speelt de psycholo gische kwestie een rol; een vijand uit het Oosten zal meer aarzelen agressie te plegen als hij een fortenlinie voor zich heeft dan een gebied waarin „ergens” de troepen van de tegenstander gelegerd zijn. 25 jaar trouw aan blauwe ideaal. Onder voorzitterschap van de heer C. Kuipers hield deze afd. Woensdagavond een druk bezochte bijeenkomst in het Tempelierengebouw. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgehandeld en de heer C. Hidma benoemd was tot afgevaardigde naar de algem. vergade ring van de Friese Propagandacommis* sie, volgde de clou yan de avond. Aan een tiental leden die 25 jaar lid van de N.V. waren geweest en hun krachten en tijd hadden gegeven aan het drankbe- strijdersideaal, werd het insigne voor 25 jaar trouw lidmaatschap uitgereikt. Zij werden daarbij waarderend toegesproken door de voorzitter, die voor ieder ook nog een persoonlijk opwekkend woord had. Spreker wekte daarbij op tot ver dere steun aan het ideaal, omdat de drankbestrijding in deze tijd nog meer dan nodig is. Na afloop van de uitrei king van de ere-spelden was er nog uit stekende declamatie van de heer C. Hid ma, die bij de aanwezigen ten zeerste in de smaak viel. In z’n slotwoord dankte de voorzitter allen, die door hun aanwe zigheid blijk van belangstelling gaven. Het was voor de afdeling een best ge slaagde avond. Over dit onderwerp sprak de heer Dr C. Zjjderveld, Conrector aan het Grotius Lyceum te ’s-Gravenhage. in de verga dering van de Oudervereniging Gymna sium Sneek, die Woensdagavond in Reet. Plso werd gehouden. Er wordt tegenwoordig veel critiek geleverd op de gymnasiale opleiding, critiek die vaak uitgaat van de maat schappelijke omstandigheden. In de prak tijk heeft men zo weinig aan de oude talen (Grieks en Latijn) wordt beweerd en de vraag gesteld of in deze tijd, nu Nederland van een welvarend en rijk land geworden is tot een land dat alle krachten moet inspannen om zich in de wereld te handhaven, wel verantwoord is zoveel plaats voor deze studie in te ruimen. Zeer velen beantwoorden deze vraag ontkennend en achten hét beter de jongelui in de richting van de in dustrie, handel, buitenlandse dienst enz. te sturen. Spr. standpunt is anders. Niet alleen omdat hg zelf leraar is in Grieks en Latijn, maar omdat hg na een plm. 20- jarige schoolpraktijk zover gekomen is ook objectief te kunnen verklaren dat het wel degelijk voor iedere jongen of meisje, mits ze daarvoor de capaciteiten bezitten, groot voordeei biedt de gym nasiale opleiding te kiezen. Door hen naar de H.B.S. te sturen wordt hun te- --- kort gedaan aan schoonheid en geest gaat hadden de Fransen een vrij onbe- zoa]S het gymnasium die schenkt. En suisd gebaar gemaakt door juist nu hun ------- hoge commissaris er te benoemen tot ambassadeur, daarbij dus de nadruk leggend op de onafhankelijkheid van dit gebied, dat de Duitsers nog als Duits gebied beschouwen. Het had er veel van dat de Fransen de voorlopige regeling inzake het Saargebied tot een blijvende wilden proclameren. Zoals bekend staan Amerika en Engeland op het standpunt dat over de definitieve status van het Saarland eerst bij een vredesverdrag met Duitsland kan worden beslist. Maar de Duitsers hebben op hun beurt de gunstige gelegenheid, nu men hen no dig had, blijkbaar willen uitbuiten, om eens te zien, wat ze nu al in deze zaak kunnen bereiken. En men krijgt zelfs enigszins de indruk dat de Fransen hun ambassadeur benoemden als waarschu- naar huis te zenden en Ali Maher te be lasten met de leiding der zaken. In de massabetogingen te Kairo was ook dui delijk een element van sociale onrust aanwezig, de nationalistische actie, mede door de Egyptische machthebbers be gonnen om de aandacht van het volk af te leiden van de eigen nood en sociale problemen, dreigde om te slaan in een revolutionnaire beweging. Bij het hof had men blijkbaar die mogelijkheid wel voorzien en achtte men daarom een koerswijziging aanbevelenswaard; reeds in December had koning Faroek twee eigen raadgevers inzake de buitenland se politiek benoemd en bekend is dat het hof gedurende de laatste weken een levendig contact met de Amerikaanse ambassade onderhield. Toen jl. Zater dag dan de uitbarstingen te Kairo kwamen en het Hof vernam dat Nahas’ kabinet ook besloten had de betrekkin gen met Engeland af te breken, greep de koning in. De komst van Ali Maher zelf uitgesproken anti-Brits aan het bewind betekent overigens niet dat de Egyptische eisen zullen worden ge matigd. dat heeft de nieuwe minister- Wat is cultuur? De cultuur waarin wij leven is de West-Europese. Maar wat is cultuur? Een geheel van geestelijke, wetenschap pelijke, kunstzinnige en maatschappelij ke opvattingen, eigen aan bepaalde pe rioden van de geschiedenis op alle ge bieden der samenleving. Zo hoog weglopen met onze cultuur als in het laatst van de vorige en het begin van deze eeuw doen wij al lang niet meer! Men meende toen dat de we reld een gouden toekomst tegemoet ging. Deze illusie werd grondig ver stoord door de beide wereldoorlogen en thans is onze wereld volkomen gedes illusioneerd. Van de illusies der techniek en de wetenschappen is niet veel meer over en zelfs is het zo, dat wij ons op ’t ogenblik ernstig moeten afvragen of het uitloopt op „der untergang des Abendlandes.” Of zal onze cultuur zulke positieve krachten in zich hebben, dat ze zich uit deze impasse omhoog kan werken en als een phoenix uit de as zal herrijzen? Deze vraag kan alleen beantwoord wor den als wg onze eigen cultuur zo goed mogelijk leren kennen. Cultuur is echter nooit los te denken van het verleden, zodat wij als denken de mensen van de 20e eeuw gedwongen zijn ons rekenschap te geven van de cultuur uit vroeger tijden, inzonderheid voorzover deze de invloed ondergaan heeft van de antieke beschaving. Spr. ging hiertoe terug naar de ge boorte van onze W. Europese cultuur plm. 1200 jaar voor Christus en behan delde in vogelvlucht de cultuurgeschie denis van de oude Grieken af tot aan onze tgd, waarna h)g tot de conclusie kwam, dat de oude talen daarom steeds een belangrijke rol bij het onderwijs heb ben gespeeld. Pas in de vorige eeuw werden ook de moderne talen als leer vak op de latijnse scholen toegelaten. Minister Thorbecke stichtte in de H.B.S. de school voor jongelui de niet verder wilden studeren. Een school voor de praktgk dus, maar de ontwikkeling heeft er toe geleid dat ze toch een op leiding geworden is voor enkele univer sitaire vakken. Toch zijn er velen die ook daarvoor de voorkeur geven aan de gymnasiale opleiding. kwestie of Churchill niet te veel heeft toegegeven aan de Amerikaanse wen- l sen inzake een gemeenschappelijke po litiek in Azië, enz. Wat het laatste be- treft, de onderhandelingen in Korea schieten nu weer wat meer op, hoewel er bezorgdheid bij het Westen blijflt --“7 de militaire versterking ’wélke de Noordelijke partij zo geleide lijk tijdens de nu al zovele maanden lo pende onderhandelingen heeft gekregen. de industrie al lang president ook reeds gezegd, maar hij is een goed diplomaat en naar men zegt heeft hg ook oog voor verhoudingen. En nu aan de ene zijde de Egyptische re gering gebleken is dat een omwente ling haar land bedreigt als een te felle koers gevolgd, wordt, anderzijds Enge land en zijn bondgenoten ook duidelijk is geworden dat slechts het communis me voordeel kan hebben van een al te starre houding van het Westen, zgn er misschien mogelijkheden voor een com promis. Het is bekend dat Amerika, of schoon in het openbaar het Engelse standpunt steunend, toch in ’t geheim naar een dergelgk compromis streeft, dat practisch alle Egyptische wensen in willigt mits Egypte daarna al of niet met de gehele Arabische liga toetreedt tot het defensiecommando voor het Nabije Oosten. Engeland zou dan de leiding van dat commando krij gen en Egypte economische hulp opdat er gaandeweg ook iets van de sociale nood van de bevolking zal kunnen wor den bestreden. Gezien de anti-Britse gezindheid van Ali Maher en het feit dat Amerika alleen voor de economische bijstand kan zorgen, lijkt het ons waar schijnlijk, dat als er een oplossing komt, het meer een AmerikaansEgyptische, dan een BritsEgyptische zal zijn. Zo als dat ook wel het geval zal zgn, als Perzië nog eens toeschietelijker wordt, waarop de oppositie daar tegen Mossa- deq nieuwe hoop heeft gekregen naar aanleiding van het in Egypte gebeurde. Ook de Fransen hadden in het begin van. de afgelopen overzichtsperiode met felle uitbarstingen van Noord-Afrikaans na tionalisme te maken, nl. in Tunis. Na dat er Franse versterkingen heen waren gezonden werd het er weer rustig, maar het blijft er broeien. De Tunesische na tionalisten, ofschoon be~id met Frank rijk op buitenlands politiek en econo misch gebied samen te werken, wen sen in het binnenlands bestuur volko men zelfstandigheid. De Amerikanen la ten niet onduidelijk merken, dat zij voor dit standpunt voelen, zg hebben groot belang bij orde en rust in dit gebied evenals in Marokko waar soortgelij ke moeilijkheden om een oplossing vra gen omdat zg daar aan de Noord- Afrikaanse kust belangrijke militaire bases hebben. De Franse regering ech ter acht de bevolking van Tunis nog %iet lijp voor zelfbestuur, maar schijnt bg haar oordeel ook beïnvloed te zgn door de positie van de 150000 Fransen in Tunesië, die er grote economische be langen hebben en de overheersing door de Tunesiërs vrezen. Dergelijke belan gen der blanke bevolking in Afrika spe len een rol in de onderhandelingen wel ke thans in Londen gevoerd worden over de vorming van een centraal Afrikaanse federatie, waarin een aantal Engelse koloniën zouden worden ondergebracht. Het reeds zelfbesturend Zuid Rhodesia, zou met de nog van uit Londen be stuurde koloniën Noord Rhodesia en Nyasaland tot een federatie worden ge vormd, maar de inheemse bevolking van de beide laatste gebieden voelt er niet voor, ze wil liever van uit Londen ge regeerd worden met kans geleidelijk zelfbestuur te krijgen dan door de blan ken in dit gebied zelf, die niet voelen voor gelijkstelling der rassen, en wie de politiek van Malan in Zuid-Afrika niet onsympathiek is. In de jaarvergadering van de Ver. Gezinshulp, Woensdagavond in hotel Hanenburg gehouden, zgn uitvoerig de financiële moeilijkheden besproken, wel ke het bestaan van deze onmisbare Ver. bedreigen. Die moeilijkheden bleken niet gering, maar niet gering was ook de wil der vergadering om ze te boven te komen. Die wil kwam uit in het besluit om een actie te gaan voeren on. duizend nieuwe leden te werven, tegen minstens een contributie van 1.50 per persoon, (men mag ook meer geven), en om een verkoopmiddag te organiseren om In het gebrek aan kasmiddelen te voorzien. Hoewel de vergadering behoorlijk be zocht was, had de presidente, mevrouw H. A. U r b a nd e Vries gaarne ge zien dat de opkomst nog veel groter ge weest was, omdat er belangrijke zaken 1000 leden met een minimum contributie van 1.50 bijkomen dan kan de Ver. een stootje verdragen. I Staande de vergadering gaf zich een zgn te bespreken, nl. de financiële moei- aantal leden op om straatsgewgs deze nog eens worden bewerkt en gehoopt wordt dat er nu toch werkelijk geen be dankjes meer zullen komen als de kwi tanties voor de contributie worden aan geboden. Maar men zal het bij de leden werving niet laten. Uit de vergadering gingen stemmen op die pleitten voor het organiseren van een bazar en van een verkoopmiddag, waarvan belangrijke baten zouden kunnen worden verwacht. Het idee verkoopmiddag vooral wekte veel enthousiasme en een vijftal dames uit de vergadering meldde zich om deze voor te bereiden, terwijl een beroep op de burgerg zal worden gedaan voor het afstaan van goederen voor deze middag. Bestuursverkiezing, enz. Namens de kascommissie, bestaande uit mevrouw Hendriksma en mej. B. Schijfsma, rapporteerde eerstgenoemde dat alles in orde was bevonden; in de nieuwe kascommissie werden benoemd mej. Schijfsma en mevr. Geertsma. Tot bestuursleden werden herkozen de da mes Priester, Ringnalda en Zijlstra. Me vrouw Sipkens had, hoewel bereid be stuurslid te blgven, de wens te kennen gegeven af te treden als penningmees teresse en het bestuur achtte zich ge lukkig in mevr. Feenstra, die arts is, en wier aanwezigheid in het bestuur ook daarom zeer op prijs zou worden ge steld, een opvolgster gevonden te heb ben. Besloten werd dus het bestuur met nog een lid uit te breiden en mevrouw Feenstra zal die zetel innemen. De pre sidente dankte mevrouw Sipkens voor het vele werk dat zij mét zoveel toe wijding als penningmeesteresse geduren de vijf jaar had verricht; harerzijds sprak mevr. Sipkens een woord van dank voor de ontvangen medewerking der andere bestuursleden, in ’t bijzonder van de presidente en z'g dankte ook de gezinsverzorgsters voor de prettige sa menwerking. Na de pauze vertoonde -de heer Boot enige films over het leven der Ameri kaanse vrouw, welke films gratis door de Amerikaanse ambassade waren be schikbaar gesteld. De presidente bracht ook de heer Boot in haar slotwoord har telijk dank. opneming in het Atlantisch pact, de op een verzoening tussen Egypte en het 1 Westen misschien voor goed verkeken zou zijn geweest. Het was waarschijn- lijk echter niet in de eerste plaats deze mogelijkheid, welke koning Faroek deed besluiten het kabinet van Nahas pasja heersen over u Aa "KTrxz lijk tijdens de nu al zovele maanden lo- De druk van Amerikaanse zijde op Ja pan waarvan munitie en wapenen voor Amerika blijkt te maken om de voorbereiding van zgn verdediging met meer kracht ter hand te nemen, vindt zijn verklaring in ’t feit dat gevreesd wordt dat in Korea, als ze er komt, de wapenstilstand slechts tijdelijk zal zgn omdat rood China steeds naar het bezit van Zuid-Korea zal blij ven streven. Bovendien ligt er elders in Azië explosieve stof genoeg. Men heeft dat weer bemerkt uit de bittere discus sie in de politieke commissie der V. N. te Parijs over de klacht van nationalis tisch China dat Rusland het vriend schapsverdrag tussen beide landen van 1945 had geschonden. De veroordeling van Rusland inzake deze kwestie kreeg in die commissie een, overigens zwrk- ke, meerderheid, maar dat is niet be langrijk, deze hele zaak is immers al geschiedenis, omdat practisch het China van Tsjang Kai Sjek alleen nog op For, mosa bestaat. Belangrijker was dat de Amerikaanse en Russische gedelegeer den buitengewoon scherp tegenover elkaar stonden en herhaaldelijk de Chi nese nationalistische troepen, welke in of nabij Birma gelegerd zgn in het debat werden gebracht. De Russen spraken over de aanwezigheid van die troepen zo fel, dat de Amerikanen vroegen of dit misschien alvast een voorwendsel was om de weg voor communistisch China te openen voor een aanval op Birma en Indo China. Noch de Amerikaanse, noch de Engelse en Franse gedelegeerden schoven onder stoelen en banken dat de Ver. Naties onverwijld op zo'n aanval zouden dienen te reageren. Ook India is ongerust over de toestand aan zgn Noordgrens waar in de zwakke nabuur- staten als Nepal, Thibet, enz. enz. Chi- nees-communistische en Russische in vloed meer en meer doorsijpelt, wat bij een grote uitbarsting in Azië onafzien bare gevolgen, niet alleen voor India en Pakistan, maar ook voor het Westen, zou kunnen hebben. Dichter bg huis was er veel deining rond de kwestie van het Europese leger in verband met plotseling nieuw opgedoken Duitse eisen. Er waren in Pargs eind vorige week aardige vorderingen in technisch op zicht over het Europese leger gemaakt, toen de daarbij betrokken landen er vergaderden, tot de Duitsers practisch met de eis voor de dag kwamen dat voor zij toetraden eerst de kwestie van het Saargebied moest zijn geregeld en die van Duitslands opneming in het At lantisch pact. Wat het Saargebied aan- Het voordeel van de gymnasiale opleiding. Als voordeel van de gymn. opleiding noemde spr. het gemak dat kennis van latijn en grieks meebrengt voor het da gelijks leven, de grote steun van deze talen bij het aanleren van andere vreem de talen, het kunnen lezen van de bron nen van het Christendom in de oor spronkelijke talen en de denkoefeningen om de oude talen te Ieren begrijpen, ter wijl nog een zeer groot voordeel is dat ieder die zich met deze materie bezig houdt zich bewust wordt van de invloed der oude beschaving. Nu moeten wij deze culturen niet zien als een voorbeeld ter navolging, maar ons laten inspireren door de zoekende geest die in deze be schaving naar voren komt. Daarom achtte spreker de klassieke opleiding de beste oplossing voor het vormen van denkende mensen. Tot slot bepaalde hij zijn gehoor nog bij de positie van de klassieke bescha ving en omgeving in deze tijd. Wij zijn omringd door een wereld, haast vol maakt in technisch opzicht. Dat heeft ook z’n bedenkelijke kant en vooral de jeugd is door dit technisch-mechanische geïnfecteerd. Wel is spr. niet immuun voor alle prestaties van de 'techniek, maar wel is hij en zijn velen met hem beangstigd dat dit op de mens de overhand krijgt. Dat hij er geen meester meer van is. Het woord van deze tijd is gedevalueerd (Prof. Hui zinga), maar bij de studie van de oude talen krijgt het z’n waarde terug. Ook in dit opzicht heeft de klassieke be schaving en opleiding dus grote waarde. Nadat dr Zjjderveld enige vragen had beantwoord, bracht de voorzitter dr J. W. v. d. Zijpp hem hartelgk dank voor zijn zeer Interessante inleiding, waarna de matig bezochte vergadering werd ge sloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1