AANWINSTEN FRIES SCHEEPVAARTMUSEUM Een charmante blouse cnsic KOUDUM Fi Lir OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK in December 1951 Wie werden Sneker B a g'e M M BUITENLAND IN HET KORT Aanwinsten 4e kwartaal 1951 Fan S. Feenstra n Een lelijke val Verkeersongevallen Correspondentie L CH3I6 YN MYN BERNEJIERREN d —e- Uitgebreide bagage NEDERLANDS. Aanwinsten 4e kwartaal 1951. ■t P A K E. van Mr. Karei Tonei mear. Geschenken. (LVH). te Hornblower. van 22, 35 NATUURWETENSCHAPPEN. Bleeker, Blaauw en Raimond Jr. Een halve eeuw weer- en sterren kunde. 1951. afbn. Hana. Van dier en plant, water en land; 3e dr. 1946. afbn. Lodewijks. Natuur thuis- en buiten. 1951. afbn. DijkHas, Van. De zilveren bel. Havank. Het geheim van de zeven de sleutel. De schaduw grijpt in. Huizinga. Loete. Kampen, Van. De verloren vallei. Vervolg op: Het laatste bivak. Nabben. De overspelige vrouw. Risseeuw. Ik worstel en ontkom. Vervolg op: Landverhuizers. Roothaert. Oom Pius. Vries ,A. de. Wij leven maar eens. Forester. 3 dln. president; een D. Roosevelt. ze nog mensen ook het metaal- WIJSBEGEERTE. Jaspers. Inleiding tot de philo sophic. 1951. J. W. Als U Uw naam zelfs niet aan de redactie bekend maakt, kan Uw stuk niet geplaatst worden. i i I I V. GENEESKUNDE. Löbel. De kunst om te genezen. 1938. Paneth. Nervositeit en zielsconflic ten. 1944. oo zich vroeger het leven ook wel drage lijk te maken De heer Gerbrandy had reeds voor zijn overlijden dit zo typische voorwerp voor bet Museum bestemd, waar het thans in volle glorie aan de wand prijkt, gesierd met het Wapen van Amsterdam, in het deksel uitge dreven. Bij de aanvaarding van het geschenk wachtte het Museum nog een verras sing: een volledige „tsjernmole”, een der VROUWELIJKE HANDWERKEN. Femmes d’aujourd’hui; 150 model len en nieuwe steken. 1950. Stekenboek; nieuwe breisteken. z. j. 2 dln., afbn. TECHNIEK. Ganzevoort. De auto en zijn baas; 2e dr. 1950. afbn. SOCIALE WETENSCHAPPEN. Bulletin, Sociologisch; orgaan van het Sociologisch instituut van de stichting „Kerk en wereld”, jrg. 1 —4. 1947 ’50. Helpen als ambacht; studies over maatschappelijk werk door M. Kamphuis, A. J. Sevenhuysen, Dr A. L. Janse de Jonge e. a. 1951. afbn. LAND- EN VOLKENKUNDE; REISVERHALEN. Bouman. Volk in beweging; onbe grepen Amerika. 1951. Eechoud, Van. Vergeten aarde; Nieuw Guinea. 1951. afbn. Fiedler. De rivier d«r zingende vis sen. 1951. ufbn. Henry. Het witte continent; het verhaal van Antarctica. 1950. Kruyer. Suriname en zijn buurlan den. 1951. afbn. Wiersma. Friesland. 1951. afbn. Tengevolge van de sneeuwstorm en gladde wegen vonden hier gistermorgen resp. aan de Kruizebroederstraat, Oude Koemarkt en Oosterdjjk een drietal bot singen plaats tussen auto’s, waarbij geen persoonlijke ongelukken voorkwa men. De voertuigen liepen echter nogal vrij belangrijke schade op. Deze blouse is van zo’n eenvoudige makelij, dat het wel voor iedereen moge lijk is hem te maken. Het geheel be staat uit voor- en achterpand met aan geknipte mouwen. De boorden aan hals, mouwen en in de taille worden gebreid. De wol hiervoor kan in dezelfde keur als de blouse geno men worden, doch het is ook erg aardig, als het een contrasterende kleur is. Als de blouse van effen stof gemaakt wordt, hebt u voor maat 40 genoeg aan 85 cm. stof van 90 cm. breed. U kunt hem ech ter ook van gestreepte stof maken en de strepen schuin laten vallen. Dan moet de streep parallel aan de bovennaad van de mouw lopen. Hiervoor hebt u aan stof 1 mtr. van 1 mtr. breed nodig. Mid den voor- en achter komt dan een naad. Onderdelen: A achterpand, B voorpand. Prinses Elizabeth van Engeland is met haar echtgenoot vertrokken voor de eerste étappe van de reis, welke haar vader en moeder zouden hebben gemaakt, als de gezondheidstoestand van de koning het had toegelaten. Nor man Hartnell, de voornaamste Londense mode-ontwerper, stelde de garderobe sa men, die de prinses meeneemt naar Australië en Nleuw-Zeeland. De reis- garderobe van de prinses Is zeer om vangrijk, mede omdat de klimaats-om- standigheden gedurende de tocht sterk afwisselen en de prinses bij diverse of ficiële ontvangsten haar gala-kleding zal dragen met alle onderscheidingsteke nen die haar zijn verleend. Met de erbij behorende accessoires is de garderobe zelfs zo uitgebreid, dat het de prinses en haar kleedsters niet mogelijk is deze geheel te overzien. Norman Hartnell heeft, teneinde dit bezwaar te onder vangen een speciale handleiding samen gesteld, welke telkens aangeeft bjj welke gelegenheid bepaalde costumes gedra gen moeten worden en wat daar verder bij nodig is, aldus meldt het Alg. Dag blad. Gistermorgen omstreeks 6 uur wilde de winkelier D. Klijnsma, wonende aan de Oosterdijk alhier, zich naar beneden begeven. Bij het achter zich dichttrek ken van de deur brak echter de kruk af, met het gevolg dat Klijnsma naar be neden stortte. Hjj kwam onder in het portaal terecht, waar zijn huisgenoten hem evenwel vanwege de gebroken kruk niet konden bereiken. Hun buurman, kap per Visser, moest daarom een raam in de keuken inslaan om in het portaal te kunnen komen. Dokter Dethmers, die in allerijl gewaarschuwd was, achtte de verwondingen van het slachtoffer van dien aard, dat hij diens directe over brenging naar het Acad. ziekenhuis Groningen noodzakelijk oordeelde. handelaarster, Parkstraat 16; Henrica M. Pullens, religleuse, Leeuwarderweg 32, van Breukelen, Straatweg 86; Maria A. Casparie, verpleegster, Stationsstr. 50, van Groningen, Vismarkt 54a; Eva W. Nuberg, kantoorbediende, Oosterdijk 18, van Amsterdam, Overtoom 498II. gezin. «J—1-—u— Reeds enkele maanden mocht het mu seum zich verheugen in het bezit van een merkwaardig astronomisch instru ment, een spiegeltelescoop, waarmede men de hemellichamen In hun loop beter kan waarnemen dan met het blote oog. Uiteraard is het niet onze bedoeling, naast de Friese scheepvaart ook nog de Friese astronomie te gaan dienen, maar hier betrof het dan ook een bijzonder voorwerp: een werkstuk van de bekende Blitse Instrumentmaker Jan Pieterszoon van der Bilt (17091791). Men weet, dat er in de Blitse hoek, evenals in de aangrenzende Noordelijke gebieden van Westergo, in vroeger eeuwen herhaalde lijk Friezen naar voren zijn getreden in de historie, begaafd met een merkwaar dig aangeboren talent voor de astrono mie en instrumentenbouw, talenten, die niet onder de korenmaat verborgen kon den blijven. De een was boer en deed het in zijn vrije tijd, wanneer de oogst binnen was en het voorjaar nog ver, de ander was klokkenmaker en haastte zich met zijn horloges en schippertjes om toch maar weer zo spoedig mogelijk met verrekijkers en andere onnutte zaken te kunnen beginnen. Zo ook Jan Pieterszoon van der Bilt. Zijn neiging tot de instrumenten bracht hem in een klokkenwinkel te Sint Anna- parochie, zijn geboorteplaats. Wat zou hij ook anders, want zijn afkomst was nederig en van studeren kon niets ko men, ook al was Franeke; nog zo dicht bij. Maar toen hij van zich liet spreken door zijn kunstige werkstukken, en men het eens ging proberen hem vanwege de Franeker Hogeschool herstellingen op te dragen aan optische instrumenten, bleek alras, dat hij voor niemand behoefde on der te doen wat de kennis van deze zaken betrof, en weldr;. kon hij van St. Anna naar Franeker verhuizen, met een aanstelling tot amanuensis van de Hogeschool in zijn zak. Het is hier, dat zfln beste en fraaiste instrumenten zijn gebouwd; een tijd lang behoorden deze tot de beste van Europa. Naderhand, toen de techniek, hand in hand met de wetenschap, nog weer vol maakter lenzen had weten te vervaar digen, en van der Bllt’s werkstukken tot curiositeiten waren geworden, werden zij ter zijde gezet en vergeten, op stof fige zolders voort suffende. Totdat ver- kaem net mei syn hertlik en roun aerd oerien. Né, dit woe hy sa net hélde. Doe barde it dat hy de buorren yn wie en der krekt op ’e hoek by Willem Kü- per kaem Popke fan ’e oare kant en koe nearne hinne. Mar de aide wie gau wer himsels. Ja stom, Ruurd, nou ha ik noch noait dy turf brocht, mar nou sil it fan ’e middei dan ek dadlik wêze, dat is my sa yn ’e wei, mear as ik sizze kin. Ruurd sei: Nou binne jo dochs frjj- hwat yn ’e war, net Popke? Hoe sa woene jo sizze? Wol nou man, dy turf hawwe jo ommers al hiel lang lyn brocht. Is it dochs sa Ruurd? Wolle jo wol leauwe dat ik der nou neat mear fan wit? Dat men sa forjitlik wurde kin, men soa sizze. Doe’t Ruurd thüs kaem, sei hy tsjin de frou’s mem: ik ha ev mei aide Popke ófrekkene. Kom, sei de frou, hat hy dy dan einlik ris bitelle? Nou dat nou just net, en mei die hy it forhael. Dou likest wol gek, sei hja, nou kri- gest it fansels noait. Né, sei Ruurd, mar ik hie it dochs noait krigen en nou kin dy man my mar gerust tsjinkomme, dat üt ’e wei krüpen wie mar lestich foar, him. Ruurd en Popke wiene letter de béste freonen. Sjoch, sa wie Ruurd Sjouwes en sa wie Popke Bearnts. Yn dy tiden wie der ek noch al gauris immen mei turf foar de wal, hy wie net Werkwijze. U neemt de maten precies over op pa- troonpapier en legt beide deeltjes op de dubbelgevouwen stof. Bij gestreepte stof moet u zorgen, dat de strepen pre cies op elkaar gevouwen liggen. Knip de deeltjes uit met een paar extra naadjes van 1% cm en rijg ze in elkaar. Ver volgens kunt u ze stikken. De naden aan de binnenkant goed afwerken. De aangebreide boorden moéten voor de taille en mouwen 9 cm. zijn. Het hals boordje wordt 3 cm. hoog. Veel succes, dames! Carry Martins. kon worden opgeladen. De heer K. van der Meer, veehouder te Tjalhuizum, bleek nog zulk een thans zeldzaam ge worden „stik ark” te bezitten en was zo vriendelijk het aan het Museum af te staan. Wij besluiten de opsomming met een geschenk van de erven van de heer J. S. Gerbrandy, in leven veehouder te Goëngamieden, een zeer bekende figuur te Sneek en omgeving, niet in het minst door zijn verdiensten als dijkgraaf van „Westergo’s IJsselmeerdijken”. Het ge schenk betrof een 18e eeuwse, geelkope ren „beddepanne”, die, gevuld met gloeiende kooltjes vuur, oudtijds wel tussen de beddelakens gestoken werd om het bed vóór te warmen. Men wist in Koudumer en hy fardé mei syn trjje jonges hwerfan len „Tiris” hjitte, mei in lyts snikje. Hoe’t hy hjitte wit ik net krekt, hy waerd noait oars neamd as „de süpedrinker”. As dat nou wie om’t hy iin soad fan dat guod op koe, dat wit ik net. Och hy wie in frjemdling en sokken hiene doe, it is sa’n sawntich jier lyn, yn Koudum noch al gau in bynamme, der wie men doe tige rejael mei en dan fral as it immen oangyng dy’t hwat fan it gewoane öfwykte en sa wie it mei „de süpedrinker” wol hwat. Hy en syn trjje jonges seagen der ornaris o sa goar en smoarch üt en ik wol net leauwe dat de oare skippers folie gedoente mei har ren hiene. It gyug der oan board altyd hiel rüch om ta. Ik wit noch dat myn kameraet Jan en ik der ris by wiene, dat Tiris, dy’t oan it hoepjen wie, oan board roppen waerd om’t syn heit de hoepestök brüke moasts to potstrou- rieden. Nou dat gyng koart om ’e hoeke. Efkes oan 'e broek óffaeije en doe oan it rieden. Ik wit noch dat wy as jonges der niget oan hiene en dat seit hwat. De aid skipper is noch yn ’e „Swarte Walde” fordronken. Hy rekke der büten board en de jonges koenen him net réd de. Skriemende kamen hja mei it snikje, mar sünder heit, werom. De boargemaster hat doe nei in dei of trije, tsien goune ütlove oan hwa’t it lyk fine mocht. Douwe Haitses is doe mei syn jonges en twa fartüchjes der op öfstutsen en hat him ek foun en oan ’e wül brocht. Hy is yn Koudum op it tsjerkhöf komt, mar noait haw ik fan dy jonges wer hwat heard. Mocht immen hjir mear oer witte, dan soe ik dat graech ris hearre. dere wjjze naar praam of dam gebracht moest worden. Met behulp van deze brede vorken droeg men het hooi nu ccll vullcuIgc „UBJClnmulo ecu uet over hqt veld naar de plaats, waar het iaatste Mohikanen in Friesland. In af wachting op een grotere behuizing voor het Museum, is de molen uiteengenomen en voorlopig in een kaaspakhuis goed droog opgeborgen. Wie weet doet zij nog weer goede diensten bij een tentoonstel ling; want zover ons bekend, zijn de andere Friese karnmolens beperkt ge worden tot een in het Friese! Museum, en een op de boerderij „Heaubois” onder Loënga. Wie helpt ons nog de verdere attributen van het oude Friese zuivelbe drijf, zoals dit op de boerderijen werd uitgeoefend, aan te vullen? Nu zou het nog gaan, maar over 10 jaar wellicht niet meer. De Friezen zullen het dan alleen moeten stellen met de verzame ling in het Friesch Museum. H. Halbertsma. IN HET NEDERLANDS VERTAALD. Anzengruber. De schandvlek. Bellaman. Dr Mitchell. Charteris. De Saint. Horatio *Antje Bosma, huishoudster, W. Lo- dewijkstraat 20, van Amsterdam, J. Verhulststraat 175 boven; Carolina Koopmans, onderwijzeres, Kapelstraat 20, van Wonseradeel, Pingjum, Kleine- huisterweg 3; Maria T. Verhoeven, kloosterzuster, Dr. Boumaweg 3, van Maastricht, St. Servaasklooster 14; Geertruida W. Kroon, kloosterzuster, Dr. Boumaweg 3, van Maastricht, St. Servaasklooster 14; Geertje Wijnia, dienstbode, Leeuwarderweg 60, van Hennaarderadeel, Spannum 107; Maria van Winden, dienstbode, le Steenklip- straat 2, van Blaricum, Rijksstraatweg 1; ’Wilhelmina Bussink, echtgen. van Pieter J. de Wolf, zonder, Leeuwarder- kade 21, van Winterswijk, Atjehstraat 1; *Laurens van Ier Tempel, amanuen sis, E. Halbertsmastraat 61, van Leeu warden, Lekkumerstraat 30; Johannes D. Westra, onderwijzer, Dr Kuyperlaan 9, van Lemmer, Langestreek 63; Janny Faber, lerares huish.school, Kleinzand 86, van Leeuwarden, Verl. Schrans 7; Schelte van der Zee, zonder, Kapelstraat 42, van Balk 99; Tjal van der Wal, (wed. van Jolle de Boer), zonder, le Steenklipstraat 96, van Eindhoven, Wil genroosstraat 4; Gerrit P. Andela, kell- ner, Schaapmarktplein 5, van Leeuwar den, Schrans 121 c; Hlnke Hibma, dienstbode, Eenheid 28, van Wonsera deel, Lollum, Barsumerpad 2; *Maria J. M. Hübner, (wed. van J. A. de Koning), zonder, Hoogend 22, van Ooststelling- werf, Oosterwolde, Brink 3; Hendrik de Vries, schipper, Boschstraat 23, van Groningen, Hereweg 128; Pieter U. Boersma, rijwielhersteller, Oude Koe markt 25, van Wonseradeel, Hartwerd, Middelzeedijk 3; Elisabeth Westerdijk, (echtgen. van Reinder de Lange), zon der, 3e Zomerrakbuurt 33, van IJlst, Eegracht 51; *Hessel Falkena, districts, agent Pensioenfonds, Schoolstraat 22, van Bolsward, Harlingerstraat 26; Su zanna Gerritsma, l.l.verpleegster, Dr. Boumaweg 3, van Bolsward, Verver straat 16; Rutgerus Roethof, automon teur, Emmastraat 25, van Amersfoort, Aucubastraat 14; Hinne Visser, techn. adv. A.N.W.B., Ernst Casimirstraat 8, van Gaasterland, Wijckel 53; Wiebe Vis ser, zonder, Ubbo Emmiusstraat 34, van Leeuwarden, Achter de Hoven 78; Johannes Meesters, zonder, Woudvaarts- GESCHIEDENIS. Beaufort, De. Gjjsbert Karei van Hogendorp. 1951. Gebod, Het grote; gedenkboek van het verzet In L.O. en L.K.P. 1951. 2 dln. afbn. Gunther. De grote terugblik op F. 1951. afbn. Kramer. Het leven Roorda. 1951. Musmanno. Finale. 1951. afbn. Rodrigues de Miranda. Amsterdam en zijne bevolking in de 19e eeuw. Soldaat overzee. 1948. afbn. Wereldgeschiedenis; onder red. van Prof. Dr C. D. J. Brandt, Prof. Dr A. J. P. van den Broek; Prof. Dr D. Cohen e. a. Dl. 1. afbn. huizingen en verbouwingen eens aan de blikken van de blootstelden. Meestal zal dit einde hebben betekend, voor waarde gingen zjj weg. Maar toch kon het ook wel geschieden, dat een enkel werkstuk door het oog van de naald ging, en via een veiling nog een eige naar vond, die aardigheid had aan zulk een antiquiteit, en oog had voor de wijze, waarop onze 18e eeuwne voorvaderen vermochten kunstzinnigheid aan weten schap te paren. Want hoe sierlijk en be vallig zijn deze instrumenten vaak, met welk een zorg gebouwd, hoe volmaakt afgewerkt Zo ook onze telescoop. Welke avon turen het instrument al niet heeft be leefd, we moeten er naar gissen. Het was de heer W. Visser te Sneek, die de telescoop op een boelgoed ontdekte en terecht oordeelde, dat dit instrument in het Sneker Museum een plaats verdien de. Daar het een bruikleen was, kon het gebeuren dat de telescoop na enkele jaren het eigendom werd van de heer J. de Groot te Sneek. De angst, het in strument op deze w(jze op den duur te kunnen verliezen, bracht het Bestuur er toe, pogingen in het werk te stellen de telescoop zelf in eigendom te verkrijgen, hetgeen, dank zij de tegemoetkomend heid van de héér de Groot, is gelukt. En nu wij het toch hadden over 18e- eeuws vakmanschap, mogen wij ook meteen wel eens ’n ander werkstuk noe men uit die t|jd, door het Museum in bruikleen verworven. En wel de uit brons gegoten „taatspot” van een sluis deur, afkomstig uit de reeds lang opge ruimde Oudwouder-zijl. Dit merkwaar dige voorwerp, specimen van de water bouwkunde uit vroeger eeuwen, dat in een scheepvaartmuseum niet mag ont breken, werd ons welwillend in bewa ring gegeven door de directeur van het Friesch Museum, Dr A. Wassenbergh, nadat wij hem hierom hadden verzocht. De „taatspot” bestaat uit drie delen: een tap, een kom en een mantel, alle drie van brons. De tap was met het scherpe boveneinde in de hoekpost der sluisdeur gedreven, de onderkant draai de met het verbrede, bolronde uiteinde in de holte van de kom, de mantel, daaromheen uitgestulpt, voorkwam dat er vuil of andere ongerechtigheden tus sen de draaivlakken raakten, opdat de deur steeds zonder moeite open en dicht gedraaid zou kunnen worden. De andere deur rustte natuurlijk op een dergelijke „pot”. Daar de beide hoekposten der twee deuren verder in de uitgespaarde „kassen” der sluismuren sloten, en de deuren door hun zwaarte stevig op de „potten” rustten, was op deze eenvoudige wijze het goed functioneren van het waterwerk verzekerd. Het gebruik van brons hield natuur lijk verband met de noodzaak, de meest belangrijke onderdelen van het sluiswerk voor roest te bewaren. Voor zover ons bekend bevinden zich overeenkomstige onderdelen alleen nog in het Museum van Oudheden te Gro ningen. Al naar gelang de betekenis van de sluis en de zwaarte der deuren, lopen de afmetingen der „taatspotten” uiteen. Is de lengte van onze tapnagel b.v. 20.8 cm., in het Museum te Groningen kan men er ook vinden van tussen de 30 en 40 cm.; maar dit zijn dan ook exemplaren uit zeesluizen, terwijl de Oudwouder-Zjjl slechts een functie had bij het keren van het binnenwater. Eerst in de loop der 19e eeuw kwamen an- voor bevestigen van sluisdeuren in zwang; er zullen thans wel geen sluizen meer te vinden zijn, waar de deuren nog op „taats potten” draaien. Tot slot nog enkele voorwerpen uit het oud-Friese boerenhuishouden. In de eerste plaats een hooivork van niet-alle- daagse vorm. De met de hand gesmede „tinen” wijken namelijk veel verder uiteen dan bij een gewone vork. Men ge bruikte dergelijke vorken bij de „ünge- tlid” in drassig hooiland, waar geen Myn frou’s heit Ruurd Sjouwes, of greate Ruurd, sa’t hy ek wol neamd waerd, hat ek ris in gefal mei êlde Popke hawn. Dat wol ik ek noch efkes fortelle. Ruurd hie by syn baentsje as oprop- per en taksateur noch al forskate by- baentsjes. len dêrfan wie slachter. Nou net, dat hy nel de merk gie om kjj to keapjen, mar as it barde dat in boer in bist hie mbi in stikkene poat bygelyks of mei in oar gebrek, dan wie it al gau: doch Ruurd Sjouwes mar efkes boad- skip. De boeren wisten wol, dan wie it bitrouwd en de minsken doarsten dan ek altyd gerêst fan dat fleis to keapjen. Ruurd hie, as slachter, lyk as yn al syn funksjes, in fortrouwde namme. By in gelegenheit dat hjj ris wer in bist hingjen hie kaem 61de Popke ek it paed delsetten. Dat like faei, hwant Popke en bitelje dat roun ornaris net meiinoar lyk op. Jonge Ruurd, sa sette de 61de fan W8.1, hwat hawwe jo dér al in skoander bist hingjen. Der moast ik oars al in poun as tsien fan mei hawwe. Moarn is it doel geane wy wer om in fracht üt en dan hie Tryntsje hwat yn it pantsje. Sa gau ‘t wy dan wer mei de fracht wer foar de wal binne, bring ik der turf oan. Hoe soe dit lykje, tinkt jo? Ruurd sei: tige skoan Popke, dit moat altyd oangean. en Popke rekke mei tsien poun fleis yn ’e büsdoek nei board. Hy hie alris in fracht turf helle en noch alris len, mar ho mar, dat hy Ruurd turf brochtte. As hja mekoar ris yn ’e buorren tsjinkamen, sei de aide: hea, ja stom, nou ha ik jo noch noait turf brocht. Ruurd, nou yn njje wike of de oare fracht, dan komt it yn oarder hear. Ja Popke, sei Ruurd dan, wol Ja man, dat komt wol goed, Sok wurk moat syn tiid hawwe, dat is sa ien, twa, trije mar net dien. Hy hie der al swak moed mei oait in sint foar dat fleis to sjen en de frou’s mem hie dér ek riet in soad foar op ’e rekken, mar hy hie al in soad wille oan de menier hwerop Popke it altyd op ’e nt) wer foarinoar seach to praten. Mar it gyng de aide seis, sa’t it liket, dochs slim genóch. Faker as ienkear wie it al bard, dat hy, as hy Ruurd kom men seach werom kearde of de steech fan Ype ferwer of fan dokter Visser of fan Kristjaan Draeijer of wat steech dan ek, mar ynglüpte, mei of sünder syn kroade. Hjir bigoun Ruurd in hekel oan to krijen. Dat der minsken wiene dy’t foar him welkrüpten, der koe hy net oer. Dat Vrijdag 1 t/m Zondag 3 Februari. Aml- citia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „De on vindbare Pimpernel.” Maandag 4 en Dinsdag 5 Februari. Ami- citia Theater, ’s Avonds te 8 uur: „Zij, die wjj vereren.” Maandag 4 Februari. Chr. Hist. Kies vereniging te IJlst. ’s Avonds 8 uur spreekt in het Gebouw de heer F. H. v. d. Wetering. Dinsdag 5 Februari, ’s Avonds 7.30 uur te Heeg in het Gebouw: Lezing over Oudedagsvoorziening en Gezinsver zorging. Woensdag 6 Februari, ’s Avonds 7.30 uur in Geb. v. Chr. Belangen te Sneek: Concert door de Federatie der Mu ziekcorpsen Sneek, IJlst, Wymbrit- seradeel en Bolsward. warden, Fonteinstraat 3; Theodorus J. C. Miallens, zonder, Monnikstraat 12, van 's-Gravenhage, Loosduinseweg 529; Jeltje Pranger, dienstbode, le Ooster- kade 33, van Nijland 176; *Louis Th. Struick, zonder, K. Veemarktstraat 6, van Indonesië; Gerda J. Hazeleger, zon der, Schoolstraat 41, van Heukelum, Gasthuisstraat A 54; *Blanche M. De Meyer, (wed. van Frans van der Zee), TAAL- EN LETTERKUNDE. Heerikhuizen, Van. Gestalte der tij den; de wereldletterkunde in hoofdtrekken. Dl. 1. 1951. afbn. Kron. Le petit Parisien; 22e éd. 1930. Singel 262; twee en twintig bio grafieën. 1951. Wadman. Kritysk konfoai. 1951. TONEEL. Sowerby. Rutherford en zoon. ROMANS, VERHALEN, GEDICHTEN. De heer Russel uit Oklahoma (Ver. Staten) opende een officiële brief, ge adresseerd aan zijn vrouw, en las daar in, dat hij dood was. Bij onderzoek bleek, dat men In het ziekenhuis, waar hjj eni ge tijd geleden een operatie had onder gaan, per abuis een kruisje achter zijn naam had gezet. De directie van het ziekenhuis heeft beloofd hem weer offi cieel tot leven te wekken. Het jaarlijkse bal der brandweerlie. den te Graz vond een plotseling einde door een brand die de balzaal in de as legde. Verscheidene genodigden spron gen in paniek uit de ramen. De beide filmkomieken Stan Lau rel en Oliver Hardy zijn in Engeland aangekomen voor een tournee van 7 maanden. Oliver Hardy (borstwjjdte 1% m„ gewicht 154 kg.) moest op de Queen Mary op zijn zij in het bad lig gen, anders kon hij er niet in! De veertigjarige Ed Starr wandelde in Texas het politiebureau binnen en vroeg de verbaasde agenten hem naar de gevangenis te brengen. Ter verkla ring voegde hjj er aan toe, dat hjj in 1935 was ontsnapt na slechts twee jaar te hebben uitgezeten van de vier jaar, waartoe hij wegens inbraak was ver oordeeld. Hjj had kortgeleden met zjjn aanstaande vrouw de zaak bepraat en besloten zich aan te geven. Ik weet, dat ze op me zal wachten, zei Ed, en als ik met een schoon geweten weer vrjj kom zullen we trouwen. In 1945 vestigde zich als vluchteling uit Oost-Duitsland Theodor Liedstedt in Bad Godesberg, huurde na een kampver blijf van 4 jaar, een kamer en kreeg oude meubelen van Sociale Zaken toe gewezen, o.a. een bureau. Laat nu Lied stedt in dat oude bureau een geheime lade ontdekken, waarin een stuk waar uit bleek dat zekere Theodor Liedstedt en zjjn vrouw in 1813 de trouwringen hadden afgestaan voor de oorlog van Pruise, tegen Napoleon. Het document was in Glogau getekend, waaruit de naamgenoot en achterneef 132 jaar later gevlucht was. Het bureau was dus een familiestuk der Liedstedts! Van toeval gesproken De 23-jarige Amerikaanse Ralph Fong, die er van beschuldigd wordt dat hij twee Amerikaanse piloten gevraagd had zjjn vrouw te vermoorden opdat hjj de tien duizend dollar van de verzeke ring kon innen, zei tot zjjn verweer: „Ik hield zo veel van haar, dat ik haar niet zelf kon doodschieten.” Fongkwam in Fairfield Californië) in het gevang, maar is op borgtocht vrijgelaten. Zijn 21-jarige echtgenote Mabel had voor het geld gezorgd. „Ik houd tóch van hem”, zei zjj. Te Castiglione, in Algerië, is me vrouw Ben Djilali Fathma overleden. Zjj had de leeftjjd van 115 jaar bereikt. Zij laat een dochter na van 90 en een kleindochter van 63 jaar. Het gemeentebestuur van Egesheim, een Duits dorpje van 350 inwoners, staat voor het moeiljjke probleem hoe een rotsblok van tienduizend ton kwijt te raken, dat op een berghelling boven het dorp ligt en dreigt naar beneden te storten. Het rotsblok is door zware re gens losgeraakt. Men zal proberen het op te blazen. In de buurt van Frankfort is een Amerikaans vrachtvliegtuig, een „Flying Boxcar” op een huis neergestort, nadat een motor in brand gevlogen was. Drie Duitsers zijn in het huis omgekomen; de vliegtuigbemanning van vjjf leden bracht zichzelf per parachute in veiligheid. De Amerikaanse fabriek welke de waterstofbom maakt of zal maken, kost niet mlhder dan 1250 millioen dollar; zo iets in de buurt van 4% milliard gulden. De Paus heeft het Nederlands, toe gevoegd aan de talen die hjj gebruikt om bezoekende pelgrims te begroeten. Op de algemene audiëntie van Woens dag heeft hjj een groep Nederlandse pelgrims i: het Nederlands te woord ge staan. Op de eerste dag van de jaarlijkse winteropruiming in West-Berljjn heeft de politie 23 winkeldieven gevat. Gide. De valse munters. Ingles. De Samaritaanse vrouw. Keiler. Novellen. Knittel. Terra Magna; roman het hedendaagse Egypte. Korch. De zingende bron. Maugham. Theater; de roman van een actrice. Smith. Cassandra en het kasteel. Tolstoï. Waardoor de mensen leven; vertellingen. Verdier. Een wagen vol zon. FRIES. Brolsma. Sa seach ik Fryslan; for- halen. 1951. Haisma. It lan forline. 1951. Jong, De. Heidebern. 1951. Zwaagstra. Waldblommen. 1951. FRANS. Bosco. Le mas théotime. Flaubert. Trois contes. Gide. La porte étroite. Green. Mont-cinère. Troyat. Gran r nature. Vialar. La grande meute. ENGELS. Yonge. The heid of Redclyffe. SPAANS. Azorin. Lecturas Espanolas. Cervantes, De. Novelas ejempla- res. Valera. Juanita la Larga. kade 56 ,van Wymbritseradeel, Scharne- goutum 239; *Anastius J. Barij, bedrijfs leider V. en D„ Kapelstraat 30, van Leeuwarden, LeeuWrikstr. 125; Lipkje Faber, hulp in de huishouding, Wijde Noorderhorne 7, van Assen, Marktstr. 10; Jacobus M. I. J. Haan, leraar Ly ceum, Amaliastraat 48, van ’s-Graven hage, v. Diepenburchtstraat 61; Maria I. Zwiers, zonder, Geeuwkade 51, van Groningen, aan boord, brief adres: Brt. de la Faillestraat 29a; Willemina Tuinsta, (echtgen. van Ype Bonnema), zonder, Kleinzand 60, van Witmarsum, Arumerweg 33; Albertje Brouwer, huis houdster, Napjusstraat 80, van Zwolle, Assendorperstraat 207 inw.; Roelof je A. de Graaf, (echtgen. van Jakob Veld man), zonder, Geeuwkade 39, van Dok- kum, Vlasstraat D 43a; Johanna M. Somsen, huishoudster, Troelstrakade 6, van Rheden, Velp, Ringallee 29; Geer- dere oplossingen truida J. van Boven, dienstbode, Leeu wenburg 4, van Ermelo, Nunspeet, Ds. Martinuslaan 8; *Gerrit F. Jaarsma, stoffeerder, Leeuwenburg 4, van Erme lo, Nunspeet, Ds. Martiniuslaan 8; Gurbe van Brug, melkcontroleur, Oude- djjk 6, van Gaastmeer 99; Cornelia de Vries, dienstbode, Lindenlaan 17, van Woüdsend 59; *Siebrandus J. Overdijk, directeur ener N.V., Amaliastraat 33, Barneveld, Noordersingel 101; An tje Jonkman, tandarts ass„ Marktstr. 22, van Utingeradeel, Akmarjjp 53; I wagens konden rjjden en het hooi op an- Jan Noë, stuurman, lo Oosterkade 56, i - van Indonesië, Djakarta; Neeltje Steen. sma, zonder, Napjusstraat 82, van Leeu-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 3