en zyn KI R3 E) d M Verte8en NED. RE1SVEKENIGING Afd. SNEEK DE BOER BEDRIJF Liftend naar Lapland r. SPIERPUN KLOOSTERBALSEM 18 DAMMEN F. INGEZONDEN n i I 19 19 59 15 Ï5 >9 Een slepende kou T. >9 19 F9 T. genéést ZWITSALl winter- ===i handen en „SNEEKER NIEUWSBLAD” I WEEDE BLAD VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 VEEVOEDERPROBLEMEN Kopenhagen - Malmö Stockholm T. 18 18 k N. C. L. B. De Scala naar Amerika Abe Lenstra sportman van het jaar Belastingen brachten 550 millioen meer op •n re E Neem een doos echte VAL DA PAST ILLES Lyts Bigjin ^j|| schrale huidy Het Slede ijk M z ek- cor s Sneeft 50-jarig bestaan Coöp. Zuivel* fabriek te Nijezijl kopen voor de prijs van V SNEEK. De raad besloot op het 30—12 WYMBRITSERADEEL, van 24— Gehuwd: Lij ze Jellema te Gauw 82 Twee Friese honden in actie. SNEEK. De raad Advertentie. Nog O’ HEKTOR. \„GEEN GOUD ZO GOED"\ ting betaald. Het blijkt dat de belastingen in 1951 ongeveer 10 meer hebben opgebracht dan minister Lieftinck aanvankelijk had geraatnd, nl. 552.3 millioen. In 1951 is men doctorandus F. Schuh te Am sterdam. SjmsLI l of grirp? SANAPIRIN helpt U er af; tevens opwekkend. Koker 77 en 41 ct. iw 1—1 2—0 20 1—1 0—2 2—0 .0—2 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 TEGEN VERKOUDHEID Eindstand in het voordeel van IJlst. of het morele nadeel wel met 1000 is te betalen. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 1 Februari 1902, 50 jaar geleden dus: IJLST, van 2431 Jan. Overleden: Klaaske Ozinga, 81 jr., IJLST, 29 Januari. De damclub alhier zet zijn wedstrijden voort en speelde dit maal tegen Langweer. De uitslag was als volgt: IJlst Langweer J. de JongTj. Zijlstra A. FeenstraJoh. Knol M. DijkstraH. Boelens U. BergstraB. Stelwagen H. V. TuinenW. Mink H. KooistraL Vermaning F. de LeeuW—-~D. V. Foeken' O. StienstraH. v. Hes H. v. BrugS. de Boer P. ZwaagmanG. Ponne G. StienstraA. Tromp Jac. V. d. ZeeD. de Jong H WalingaE. v. d. Gaast H. ten KateS. Brinksma G. KloostraJ. H. Bles J. BorstelaarH. Haanstra H. BootsmaG. Postma J. NooitgedagtJac. de Jong D. NooitgedagtK. Bokma H. BlesW. v. Solkema W. DijkstraB. de Jong NIJLAND. De kaatsvere: Iging „Lyts Bigjin” kwam vorige week in jaarlijkse ledenvergadering bijeen in café Pier- sma. De voorz. opende met een woord van welkom en een kort, zakelijk over zicht over het voorbijgegane jaar, waar na notulen en jaarverslag werden gele zen door de secretaris, de heer B. Tj. de Boer. Naar aanleiding van het jaar verslag werd de aansluiting bij de K.N.K.B. besproken en het feit dat een drietal jongere leden aan een paar kaatswedstrijden had deelgenomen. Hoe wel nog geen dadelijk resultaat werd bereikt, was men van oordeel dat op deze weg moest worden doorgegaan. Ook werd er voor gevoeld een partuur af te vaardigen naar de e.v. Bonds- kaatspartij, welke Pinkstermaandag a.s. te Franeker wordt gehouden en er werd op aangedrongen, dat onze kaatsers zullen uitkomen op diverse tweede klas partijen, die in de week uitgeschreven worden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter bij acclamatie herkozen. In de rondvraag werden nog verschillende aangelegenheden, de kaats- sport betreffende, besproken, waarna sluiting volgde. Ruwe lippen V V In Hotel Hanenburg werd Maandag avond de Alg. Ledenvergadering van bovengenoemde Vereniging gehouden onder voorzitterschap van de heer G. v. d. Pijpekamp, die in zijn openingswoord wees op de grote vooruitgang die de N.R.V. vooral in het laatste jaar had geboekt. Het ledental van geheel Neder land steeg van 53733 op 1 Januari 1951 tot 76459 op 31 October 1951. De afde ling Sneek boekte een ledenwinst van 46. De binnenlandse reizen schenen, nu het buitenland weer openstaat, minder in trek te zijn, het verloop was van 1948 5008 deelnemers. 1949 2765, 1950 1161 en in 1951 814 deelnemers, doch de deel name aan de buitenlandse reizen toonde een zeer grote vooruitgang, de stijging bedroeg van 1948 4954 deelnemers, 1949 5498, 1950 13757 tct 1951 22639 deelne mers. De thans plaats vindende leden werf-actie om tot de 100.000 leden te komen heeft een z,.er grote kans van slagen, temeer daar elk lid dat 4 nieuwe leden aanbrengt, ecu prachtige reis koffer cadeau krijgt. UR ae statistieken blijkt tevens, dat het grootst aantal deelnen ers aan de reizen bestaat uit nieuwe leden nl. 56 Toch zijn er ook wel van de allereersten onder, want er bleken zelfs deelnemers te zijn die reeds in 1906 I o werden. Een en ander is niet te verwonderen, wamt door de oorlog was er een zodanig verloop dat 80 der leden van tegenwoordig, na de oor log werd ingeschreven Het grootste aantal deelnemers boekten de reizen naar Oostenrijk, nl. 39 Zwitserland was tweede met 29 Frankrijk 20 België en Luxemburg 6 Nederland 3 en Engeland, Italië, Duitsland en Scandinavië tezamm 3 Uit het jaar verslag van de secretaris, de heer P. Zondervan, nemen we over dat de afde ling een zeer geslaagde tocht naar de Keukenhof heeft gehoucer en een drie tal goed ges'aagde afdeVngsavonden or. ganiseecde. Het finaneie»' verslag werd uitgebra/’h’. door de per.r mgmeesteresse, mej. Sj. 'Ij&Uema. H.eruit bleek dat de ontvangsten hadden bedisgen ƒ434.65 en de uitgaven 468.62. Als bestuurslid in de plaats van de heer Mebius, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde werd gekozen de heer A. G. de Groot, terwijl het bestuur werd uitgebreid met de heer Y. Aukema, In het programma van A.V.R.O.’s bonte Dinsdagavondtrein kwam de uit slag van ’t onderzoek naar de vraag „Wie is de beste sportvrouw of sportman van het jaar”. In totaal hadden 27.921 luis teraars hun stem uitgebracht. Met een grote voorsprong /erd Abe Lenstra uit verkoren. Hg vergaarde 10.357 stem men. Na hem kwamen mevrouw Fanny Blankers-Koen nut 8103, Wim van Est met 4733, Irma Schumacher met 2030, Wim van der Voort met 694, Kees de Ruyter met 652, Jan Pronk met 636, Piet Kraak met 629, dr Max Euwe met 274 en dr Hans van Swol met 256 stem men. De directeur van de AVRO, de heer W. Vogt, reikte de zilveren wissel- beker aan Abe Lenstra uit. Als her innering kreeg Lenstra een zilveren sigarettendoos en ook Wim van Est mocht als derde gekozen een zilveren sigarettendoos in ontvangst nemen. De dames mevrouw Blankers-Koen en Irma Schumacher kregen ieder een zilveren roomstel. alle om als lid van de ver. „De Sneeker Am bachtsschool” toe te treden, zijn te rug ontvangen. Toe is een zo groot mogelijk ledental nodig om subsidie Nu we midden in de stalperiode zitten is het wel van belang eens na te gaan, hoe het met de voedermiddelen op de bedrijven gesteld is. Hierbij kan dan al lereerst geconstateerd worden, dat het aantal bedrijven, dat een gedeelte van het hooi geruiterd heeft, vrij sterk is toegenomen. Toch heeft men zich ech ter op vele bedrijven waar wel ruiters aanwezig waren, door het mooie weer in begin Juni laten verleiden tot het winnen van gewoon hooi inplaats van ruiterhooi. Bij Let inkuilen zijn op vrij veel bedrijven conserveringsmiddelen gebruikt zoals melasse, A.I.V.-zuur, wei- poeder, melksuikermelasse en wei. Door dat de totale droogcapaciteit van de grasdrogerijen groter was dan voor gaande jaren, is dit jaar ook meer ge droogd. Uit een zeer groot aantal ruw- voeranalyses kur en we, wat deze pro ducten betreft, de volgende conclusies trekken. Gewoon hooi: Hiervan zijn de gehal ten lager dan andere jaren. Speciaal het gehalte aan verteerbaar eitwitachtige stoffen (v.e.s.) is geringer. De oorzaak moet hier gezocht worden in de vrij sterke broei, die dit jaar op vele bedre ven optrad en in de slechtere gras soorten, die tengevolge van de vooraf gaande abnormaal ratte nazomer en herfst zijn opgetreden Het gevolg is, dat de verho iding v e.s. ten opzichte van de zetmeel waarde dit jaar zeer ruim is, nl. pl m. 1 6 tegen normaal 1 5. Ruiterhooi: Ook dit heeft een lager ■ehalte dan voorgaande jaren. Daar echter zowel het gehalte aan v.e.s. als aan z.w. is gedaald, is de verhouding Op de afgesproken tijd gingen wij naar de brug bij de Oosterpoort, waar wij de heer B. uit Leeuwarden zouden ontmoeten. Deze heer had ons nl. uit genodigd om eens een dag mee uit jagen te gaan, teneinde het gedrag van zijn twee Stabyhonden te kunnen beoorde len. De heer B. wachtte ons daar met de auto en we reden in behoorlijk tempo naar Nijehorne. De auto opbergen, wei tas over de schouder hangen, honden aanlijnen enz., het was alles binnen 5 minuten gebeurd. De twee Staby’s zijn beiden teven; „Bgke”. de oudste, is bijna 3 jaar en „Mem” is een lieve hond van ongeveer 10 maanden. Onmiddellijk na dat wij van de grote weg afgingen en een mooi begroeide laan indraaiden ver anderden de kalme stadshonden in „vra gende werkers”. Met hun echt verstan dige jachthond-ogen vroegen ze om als jeblieft „los” te mogen, maar onze vriend is een bezadigd jager en houdt van kalmte. Even verder bereiken wij een stukje aanplanting en nu mag Bijke los. Op bevel „ne-'it” zij de linkerzijde van de laan. Voor de piepjonge Mem, die nog zoveel moet leren, is het een hard gelag, als zij hoort hoe Bijke, luid „hals gevend”, een konijn naar de heer B. toedrgft; witpluim wisselt echter bui ten schot. Dan mag Mem los en is ook meteen in 't hout verdwenen. Maar er komt niets meer uit en de honden ko men terug; waarschijnlijk te dicht bij de bebouwde kom. Een prachtig stuk na tuur wandelen wij door waarv"n wij vol op genieten, maar onze aandacht is ook bij de honden. Enige malen staat Bij ke „op lucht” van een snip, doch haar fijne neus heeft de verwaaiing te vroeg opgevangen. De vogels zijn ril en gaan te gauw op de «deken Wh provianderen maar maken het niet te 'ang en vervol ge- dan wze tocht door je 4 ei. Hoog over gaat ee«j konp^’tje blauwe duiven, maar de baan gaat niet »ve de vo gels zgn te hoog. Geen 100 par verder staat Bgke moi voor, even la»er krijgt witpluim hagel genoeg. Bijke apporteert het konijn onberispe’uk. „Me .noet een waarschuwing hebben om er af te blijven; hard gelag! De hoiden waden dan door 't water en staan, helaas te ver, muurvast. Een grote 'az.anthaan gaat op de wieken en lacht ons uit. Dan terwijl nog een dameslid uit Bolsward zal worden gevraagd eveneens zitting in het bestuur te nemen. Plannen zullen worden gemaakt voor de volgende afde- - lingsreizen in het a.s. voorjaar: Eiland j totaal 5736 millioen gulden aan belas- Texel, Avifauna en Bloembollenvelden, Drenthe en de Holterberg. Hierover ont vangen de leden t.z.t. nadere gegevens. De kascommissie over 1951 bracht bij monde van mej. W. v. d. Pijpekamp ver slag uit. Alles is in orde bevonden. Tot kascommissie over 1952 werden be noemd mej. Y. Foppema en mej. G. Laurman. Op 4 Maart a.s. zal in Rest. Piso een avond over Parijs worden ge houden en op 31 Maart in de Foyer van Amicitia een Zwitserland avond. Op de ze beide avonden kunne niet-leden wor gen geïntroduceerd. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de afdeling Sneek binnenkort 25 jaar zal hebben bestaan. Getracht "al worden deze her denking te doen plaats vinden in de zomer, zc mogelijk in een week waarin te Sneek feest wordt gevierd, zodat het mogelijk is de gasten die dat komen iets bijzonders aan te bieden. De rondvraag bracht geen nieuws. Na het officiële ge deelte toonde de heer Y. Aukema zijn prachtige film en fotomateriaal van een autoreis door Duitsland Zwitserland, Oostenrijk en Italië, alsmede fotomate riaal over Mooi Nederland van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: der meer het enorme schoolgebouw op z’n ingangen begonnen te onderzoeken. Na luttele momenten beraadden we ons reeds op de tweede verdieping op de volgende stap die zes kanten op kon gaan daar het portaal waar we ons be vonden zes deuren telde. De tweede deur bleek open en geruisloos schoten we een ruimte in waar evenwijdige rijen witte bedden een slaapzaal deden ver onderstellen. De bedden bij de deur wa ren leeg en met een zucht van verlich ting schoven we onze schoenen weg en ontrolden de slaapzakken. Juist toen ik vast even wegzakte om de „spiraal” te keuren maakten zich licht kirrende geluiden uit de stilte los en voor we argwanend het hoofd op konden heffen knipte het licht aan en staarden dertig paar slaperige ogen ons aan; meisjesogen, groen, blauw, bruin, grijs, boos, dom, lachend, ang stig en er brak een cacaphonie van ge luiden los. We sliepen die nacht op het politie bureau ieder in een keurige cel met vaste wastafel en eigen toilet. Boven mijn hoofd had een voorganger een uiterst geflatteerd portret van Stalin getekend, die vaderlijk op mij neerkeek toen het licht werd uitgedraaid. ontmoeten we de wildschut en met twee geweren en twee honden zullen wij een groot weideveld nemen; het strekt zich uit tot aan de Tjonger. Voordat wij ech. ter „in de slag” los gaan, staan de hon den roerloos vóór een smalle strook struikgewas, met op de grond wat ruigte. „Konijn” denken wij en voordat de jager nadert, tracht een razend snelle witpluim zijn pels te redden, maar de hagel is nog sneller en doet de knager sneuvelen. Bijke doet zijn werk. Een tweede konijn dat in deze situatie een andere kant uit vluch\ redt zijn leven. Dan gaan we het land in, doch de over dadig drassige bodem staat ons al niet aan. „Lampe” ligt op een hoger gelegen droog plekje en ziet ons naderen; twee maal gaat een haas, ver buiten schot, in snel tempo verhuizen naar veiliger oord. Dan blijkt ons, dat in deze water- boel niets meer te halen is en we trek ken terug op de bossen aan. Twee jonge drijvers, die Zaterdagmiddags de heer B. altijd opzoeken, gaan met de honden het hout in. Bijke geeft al gauw weer „hals” en even later jaagt zij een dik konijn, een oude rammelaar vlak voor „de loop”. Dat is een verkeerde ma noeuvre van witpluim. Hij wil terug, maar ’t is te laat. No0 twee maal klinkt een schot en twee maal brengt Bijke een konijn. Als bewijs van haar „willen en kunnen”, komt „Mem” met een dik ke „stikelbaerch” aan, zij apporteert ’t dier goed en gaat er mee voor onze vriend zitten. Eigenlijk moest zij een harde draai om haar oren hebben, maar die straf ontloopt zij. Wg brengen de egel, die niets mankeert weer in het hout, even later is hij verdwenen. Dan loopt de dag ten einde en we gaan huis waarts. Plotseling staan de honden nog eens roerloos; dan treedt onze gastheer naar voren; een fazant gaat luid roe pend op de wieken. Het is zijn laatste vlucht. Bgke apporteert ook nu weer onberispelijk. De dag loopt ten einde. Wij maakten ook vroeger alle soorten „jacht” mee, te land, op ’t water, de lange jacht, achter de bunzing enz., maar tegen het einde van zo’n dag gaven alle honden tekenen van ver moeidheid, deze Friese Stabyhoun ech ter kent geen vermoeidheid. Met enige witpluimen onder de arm kwamen we thuis; prachtige dag! Aan allo inwoners van Sneek, die het Stedeljjk Muziekcorps een goed hart toedragen. Elke keer wanneer ons Stedelük Mu ziekcorps in het openbaar optreedt, ge nieten wij opnieuw van de keurige aan blik en de muzikale prestaties van de muzikanten. Wij spreken dan zéér waar derend over ons corps en we zijn trots op zo’n bezit in onze stad. Dezer dagen sprak ik toevallig met een bestuurslid van dit corps en hoorde van enkele feiten, die mg tot nadenken stemden. Weet u, dat er feitelijk slechts 300 Snekers zijn, die van „ons” corps kunnen spreken; dit is nl. het veel te kleine aantal donateurs. Dit moet toch anders. Iedere inwoner, die sympathi seert met het corps, dient het niet bij waarderende uitlatingen bg een optocht te laten, doch door een kleine jaarlijkse bijdrage te zorgen, dat „zgn” corps bui ten financiële moeilijkheden blijft. Het minimum-donateursgeld is slechts 1.20 per jaar; naar verkiezing hoger. Wij, de burgerg van Sneek, schonken de uniformen, Doch wg moeten ook zor gen, dat het verkregene intact blijft. Momenteel is de financiële basis niet ge zond te noemen. Noodzakelijke repara ties van instrumenten moeten achter wege blgven. Eten kleine réserve voor aankoop van instrumenten of een uni form voor een nieuw lid is één van de dromen van de penningmeester. Toen ik deze feiten hoorde, heb ik mg een beetje geschaamd over ons, burgers van Sneek. Zelf ben ik donateur voor 1.20 per jaar (waarvoor vrije toegang tot een uitvoering). Direct heb ik mgn bijdrage verhoogd tot ƒ2.50 per jaar. Misschien zullen meer dit willen doen. Tot de niet-donateurs zou ik willen zeggen: meld u aan als begunstiger. Ieder lid van het corps zal u vast graag noteren. De grootte van de bijdrage be paalt u zelf, het minimum a 0.10 per maand is toch nooit een bezwaar. Weet u dat ons corps dit jaar 30 jaar bestaat? Is uw donateurschap nu niet een aardig jubileumgeschenk? EEN MUZIEKLIEFHEBBER. v. Roelof de Groot en z. v. drukt? Wij hebben het zeker aan vijf tig mensen gevraagd, soms openlijk soms bedekt, maar de dikwijls vage antwoorden, in het algemeen op anti pathie tegen „de Zweed” berustend, steeds op politieke penhagenMalmö jarjbot is beroemd I gronden. Denemarken, Noorwegen (en ii™.i Finland) zijn niet rijk en wensen een economisch en eventueel strategisch verbqnd dat Zweden weigert. Zweden heeft geen pact nodig en leeft luxueus zijn struisvogelpolitie’ die haar zuster staten een doorn in het oog is. „Tiga”, zwijgen is het wachtwoord van de Zweed geweest in de afgelopen oorlog en de geel en blauwe kleur, waar dan ook aangebracht, werd een symbool van zwijgzaamheid tegen de buitenstaander in het algemeen en de eventuele vijand in het bijzonder. Ook nu is de contróle op buitenlanders streng, productie en plaats dikwijls geheim en alles ingesteld op een ontzenuwen van eventuele spi- onnagenetten. Een ieder oordele zelf over de houding van een „neutraal” Zweden tijdens de 2e wereldoorlog maar dat het land op agressie voorbereid is kan ieder zien die er komt. Grote fabrieken zijn zelden uitslui tend boven de grond, b.v. de enorme vliegtuigfabrieken van S.A.A.B. en alle staal en gzer industrieër. Het grootste ziekenhuis van Stock holm „Südersjukhuset” heeft een even grote „ondergrondse” capacitieit als het imposante bouwwerk dat op de rotsen staat. Goede kaarten van het land zijn moeilijk verkrijgbaar en dan nog dik wijls onoverzichtelijk. Een van de eerste dingen die de bui tenlander in Zweden frappeert, is, dat men er zo „nieuw” gekleed gaat en hoe wel de kleding in Zweden duur is kan vrijwel ieder zich er blijkbaar permitte ren de nieuwste Amerikaanse mode te volgen. „Kleding” is trouwens ook een be langrijk onderwerp voor de conversatie; een wellicht niet typisch Zweedse eigenschap, maar opvallend door de vele malen dat men van zijn „fine habit” rept Verschijnselen als deze, de vele nieu we Amerikaanse auto’s, de luxueuse levenswijze, de show-sport zijn niet zo zeer belangrijk op zich zelf. Wèl, dat dit land zich meer en meer gaat richten naar de gebruiken en opvattingen van de U.S.A., in tegenstelling tot enige tientallen jaren terug toen Duitsland ongetwijfeld zijn stempel op handel en wandel drukte. Langs de Oostzeekust loopt vanaf Malmö via Karlskrona een hoofdweg naar Stockholm, smal en bochtig, dik wijls niet meer dan een verhard grint pad waar twee auto’s elkaar ternauwer nood passeren. Zo groot is Zwedens op pervlak, dat een efficient wegennet een gigantisch wonderwerk zou zijn. Toch schijnen de automobilisten over het al gemeen tevreden met deze toestand. Ware wonderen van coureurstechniek verbaasden ons na enkele dagen al niet meer en hoewel we een enkele maal nog wel eens verbleekten bij een slip met 80 km., gaandeweg deelden we het optimisme van onze gastheren die met doodsverachting hun „Bil” over de we gen scheurden. Het begrip kilometer valt in dit grote land weg. Men rekent met Zweedse mijlen (10 km.) en de huisvader, die met z’n familie een visite brengt op tweehonderd kilometer af stand, ’s avonds terug, is geen uitzon dering. Het liften in Zweden is een aangele genheid zuiver van het opsteken van een duim en een vriendelijk gezicht. Misschien is de Zweed wat gereserveerd aanvankelijk, een paar woorden in z’n eigen zingende taal doen de papieren ras stijgen. Dit zuidelijke deel van het land is prachtig! Bossen zijn er bij lan ge na niet zoveel als in het Noorden, maar het landschap is wijd en heuvel achtig en de meren zijn sprookjes. Rus tieke dorpjes hebben zich als kleine vo gelnesten in de valleien gevlgd en het le ven is er open en zeldzaam rustig. In Norköping beleefden we ’n aardig avontuur toen we in de avond „afgewor pen” werden. Het is altijd vervelend om ’s avonds in een vreemde stad te belan den en hoewel de ervaring ons een fijne neus en een uitstekend oriëntatievermo gen had gegeven, stonden we daar als katten in een vreend pakhuis. Boven dien maakte een miezerige regen het er niet beter op. We richtten ons dus tot de heilige Hermandad die als een bron van ken nis en wijsheid opdook, op een moment dat we er allebei al een eigen mening op na begonnen te houden over de te volgen werkwijze. Hij verwees ons naar de Jeugdherberg, die we na een half uur bereikten. Alles was dicht, donker en zoals wij dat noemden: het noodde niet. De „Vader en Moeder” lagen op één oor en bleken niet van zins op ons uitnodi gend bellen in te gaan, zodat we beslo ten het varkentje zelf te wassen en zon- De veerboot van Kopenhagen naar Malmö vaart eigenlijk nooit zonder pas sagiers. En dit niet omdat automobilis ten zo graag een een bedrag aan kronen over de tafel reiken of van het onver getelijk panorama genieten. Neen Ko- wgzen toch ook penhagenMalmö jarjbot is beroemd j gronden. Denema om z’n keuken! Denen verkiezen deze luxe omdat eten him roeping is, Zwe den om de Deense „aquavit” die in het Moederland zo schaars wordt gedistri bueerd. Allen tenslotte t.w.v. de (Skat- löse) belastingvrije sigaretten waar voor ieder graag tien minuten popelend in de rij staat om tegen minimale bedra gen en een knip in het reisbiljet vijftig Amerikanen te ontvangen. Eten en ander beïnvloedt in hoge mate de stemming aan boord en als we weg glijden van de onvergefelijke Deense kust heeft vrijwel een ieder zich al stralend achter een uitgebreid maal ge posteerd. Deense meisjes gaan een vrije dag naar Malmö om te „winkelen” en bananen te eten. Zweedse meisjes gaan naar Kopenhagen om te „winkelen” en te dansen. Zo schijnt de zomerzon vele malen over een schip waar zo uiteenlopende karakters verbroederd hun geluk bele ven in Niemandsland. Want de Denen en de Zweden boteren niet steeds zo best met elkaar. En dat is niet zo maar een losse opmerking, maar een reali teit, die vooral de Denen geneigd zgn je al spoedig onder het oog te brengen. Wat steekt er achter, als de Deense jon gens in Tivoli of in Helsingör niet met de overigens lieftallige Zweedsen dansen? Of als een Deens automobilist na gestopt te hebben en foute conclusie’s omtrent onze nationaliteit trekkend met een boos: „Svenska” op het gaspedaal NIJEZIJL. Vorig jaar was het 50 jaar geleden dat de Coöp. Zuivelfabriek al hier in werking werd gesteld. Van enige feestelijke herdenking heeft men toen echter afgezien. Doch om dit feit niet geheel ongemerkt voorbg te laten gaap, werden dezer dagen de leden met dje dames bij beurten uitgenodigd om de fabriek, waarin veel vernieuwd en ge moderniseerd is, te komen bezichtigen. Onder leiding van de directeur en de assistent werd een rondgang door de fabriek gemaakt en kreeg men een overzicht van de moderne zuivelbewer- king. Op het kantoor werd nog een ge zellige bijeenkomst gehouden, onder lei ding van de voorzitter, de heer H. Jan- sma van IJlst. Een der bestuursleden de heer R. W. Abma, gaf in dichtvorm een keurig historisch overzicht. Ook de tractatie ontbrak natuurlijk niet en ieder lid kreeg een koperen busje met inscriptie in de vorm van een melkbus als aandenken mee. Deze busjes zijn vervaardigd door de heer Haringa, ko- persmid te IJlst. sma, hoofd te Gorredijk en J. Raa- dersma, hoofd te Oldeboorn. NIJLAND. Vorige week vergaderde de N.C.L.B. afd. Nijland e. o. in het lokaal alhier. Ziekte van de voorzitter was oorzaak dat, nadat de heer U. de Boer de bijeenkomst met gebed had ge opend, de leiding in handen werd ge legd van de secretaris, de heer B. Ng- holt. Na een kort welkomstwoord las deze het overzicht over het afgelopen jaar. H. Zondervan gaf een inleiding over het ontstaan en de groei van de N. C. L. B., waarna het woord werd ge voerd door een afgevaardigde van de afd. Sneek. Penningmeester L. Breeuw- sma gaf een overzicht over de stand der financiën, nadat zijn beheer door de kas commissie was goedgekeurd. Na dit of ficiële gedeelte, ging men over tot het meer feestelijke gedeelte, waarin 2X1 =c 1, familiecompetitie en voordrachten elkaar afwisselden. Het was een ge slaagde vergadering. tussen deze twee ongeveer gelijk aan die in voogaande jaren. nl. pl.m. 1 4 a 5. Gedroogd gras: Hierbij zien we, dat de gehalten in het voorjaar in het al gemeen vrij laag zijn, doch hiertegen over staan zeer hoge gehalten in de herfst. Over de gehele zomer gerekend is er weinig verschil met voorgaande jaren. Friese kuil: Ook hiervan zijn de ge halten laag, wat nog eens weer bewgst, dat bij deze methode van inkuilen zeer grote verliezen optreden. De verhouding tussen v.e.s. en z.w. is zeer ruim, nl. pl.m. 1 7. Kuil met toevoeging: Deze kuilen slaan in vergelijking met Friese kuil een zeer goed figuur. De Hardelandkuilen zijn gemiddeld, zowel wat pH als wat het gehalte betreft, zeer goed. A.I.V.- kuilen zijn gemiddeld eveneens goed, ai komen hier verscheiden kuilen voor met een te hoge pH. De gehalten zijn echter in practisch al deze kuilen goed. Ook weipoeder gaf goede resultaten. De pH is echter aan de hoge kant. Het inkuilen met wei heeft in het algemeen niet voldaan. Melksuikermelasse gaf kuilen met een goed gehalte. Wat de pH betreft waren deze kuilen nog niet ideaal. Over het geheel genomen zijn de ge halten in de kuilen met toevoeging goed. De verhouding tussen v.e.s. en z.w. is pl.m. 1 4.5 5.5 Verder kan geconstateerd worden, dat tot nu toe zeer weinig krachtvoer is bijgekocht, wat gezien de hoge prij zen wel begrijpelijk is. Hiertegenover staat echter dat vrij grote hoeveelheden bieten, aardappelen, aardappelvezels, bietenkoppen en pulp zijn aangekocht. De toch al ruime verhouding tussen eitwit en zetmeel is door deze aankopen nog ongunstiger geworden. Bij de voeding brengt dit zekere con sequenties mee. Hierop hopen wg in een volgend artikeltje terug te komen. Sneek. R.L.V.D. dat de kermis door de verschijning Zijlstra te Oppenhuizen, van de stoomcaroussels er niet op vooruit was gegaan, en de vraag is met Vroukje Dijkstra te Lemmer. 1 Overleden: Jan J. de Wilde, 2 dgn. te Wolsum; Marten W. Visser, 1 jr. te Heeg; Trijntje de Boer, 81 jr., benoemde tot wed- van Abe de Vries te Heeg. hoofd van school 1 de heer S. de Boer, hoofd ener school te den Burg op Texel. Met de benoemde stonden op de voordracht de h.h. J. Schaaf- echtgen. van Sikke Meijer Cornelia Fosch, 28 jr., echtgen. van Antoon Timmerman; Engeltje Visser, 23 jr., echtgen. van Gerben de Jong. HOMMERTS. Tot hoofd der chr. school alhier is benoemd de heer W. Advertentie. Nog niet J. Nauta, onderwijzer te Alfen a. d. biljetten waarin verzocht werd Rijn. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 2431 Jan. o Geboren: Jouke z. v. Age Peters van gemeente, provincie en rijk te en Johanna Jacoba Boom; Tjitske d. verwerven. Wij verzoeken u vriende- v. Jorrit Efdé en Yda Visser; Geer- lijk alsnog de biljetten terug te zen- tje d. v. Willem Bijlsma en Jansje den. Het bestuur: A. Minderhoud, B. Sanders; Ruurd z. v. Sipke Draisma J. Boerrigter, L. J. Krook, Sam. en Johanna Catharina Schwering; Jaarsma, R. Paehlig. Een Amerikaanse ondernemer, Mi chael Todd heeft het beroemde Italiaan se operagezelschap de Scala vr^ Milaan (480 personen) een contract* aangebo den voor de opvoering van 6 opera’s in 9 weken in New York. Het vervoer heen en terug zal al 1% millioen gulden kosten en de bedrijfskosten zullen ƒ600.000 per week zijn. Totale kosten 7% millioen, maar Todd verwacht ze er ruim uit te krijgen o.a. door de voor stellingen ook op het televisiescherm in 61 bioscopen te brengen. SNEEK. In de vacature ontstaan Maaike d. door het overlijden van dr. Nijland is Minke Sjoerds Eisenga; Daniël door B. en W. voorzien door tot tij- Harmen van der Werf en Johanna delijk leraar aan de H.B.S. te benoe- Wielinga. Gehuwd: Pieter Tichelaar, 19 jr. en Jeltje Nauta, 22 jr.; Hendrikus Efdé, 23 jr. en Ymkje Dijkstra, 25 jr. Overleden: Wiebe Jellema, 57 jr.. bod van de heer Huiskens te Roer- echtgen. van Trijntje Bijma; Frans mond om ƒ800 te betalen voor de Reinouts, 53 jr., ongehuwd, standplaats op de a.s. kermis van zijn stoomcaroussel niet in te gaan, doch 1000 te eisen; dc eigenaren 31 Januari 1902. van deze caroussels hebben nu een Geboren: Cornells z. v. Jelle Groen- bond en maken afspraken, waardoor hof en Jantje Kamerling te Stave- de pachtprijzen gedrukt worden, ren (geb. te Heeg); Jan z. v. Jan de Vroeger werd hier ƒ1600 voor zo’n Wilde en Pietertje Dijkstra te Wol- standplaats betaald. Dr. Bouma, of- sum; Anne z. v. Jan v. d. Heide en schoon de kermis niet willende af- Janke Boonstra te Offingawier; schaffen, was tegen want hij meende Herre z. v. Doede de Boer en Trijntje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5