Lanbou=Jongerein=MienskipSnits I I' I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Broodprijs hoger, margarineprijs lager Gezelschap Lemaire speelde voor de A.B.C- 30-jarig jubileum Opperwachtmeester J. Schulp DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 7e Jaargang No 10 L. KIEZEBRINK rei Onderwijzers met akte verkeer naar Toneel in kerk NED. STAATSLOTERIJ 515e beperkte betekenis is. Het gereform. rusthuis te Sneek Twaalf vliegers naar Korea Eigen gelden. 2240, 4510, 4530, 7142, 9354, 9358, 9361, 9384, 9385, 14031, 14049, 14054, 14060, 14070, 14210, 14218, 19632, 19633, 19637, 19647, 19669. k KLEINZAND 7 Tele»2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD b K Knoeierijen op Soesterberg Twee broertjes door gas verstikking overleden Drie doden bij verkeers ongevallen te Utrecht Eisenhower terug Amerika Het gebrek aan kleding bij de Ambonne.zen Gymnastiekver. S.D.S. NIJLAND. Onze plaatsgenoot, da heer H. ten Have, slaagde dezer dagen te Groningen voor h*t artsexamen 1st» gedeelte^ Geslaagd Pan voor op tafel Verkorte werkweek voor deel Philipspersoneel Turmoibbemanning beloond Redacteur Ie t OM 1 i i J. Greidanus, t I GESLAAGD. i I. r 1 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adres: SNEEKER NIEUWSBLAD It wie forline wike Tongersdei de dingen dy’t de boer en de keapman mei- achtste en léste kursusjoun. It waer wie net moai en de diken wiene pür min, mar dochs wie de bilangstelling wer like great as al de foarrige jounen. Twaalf jachtvliegers van de Neder landse luchtmacht zullen als vrijwilligers naar Korea vertrekken om daar, inge deeld bij een squadron van de Ameri kaanse luchtmacht, aan de luchtacties deel te nemen. het slot dan ook de tolk van alle aan wezigen, toen hij het gezelschap dank bracht voor het gebodene. Voor de aanvang had districtsbestuur- der H. (Buitenhuis een kort propagan distisch woord gesproken. Spr. rele veerde in het kort de sociale verbete ringen, welke mede door het N.V.V. zijn bereikt en zag als voornaamste taak van de vakbeweging een constructief bouwen aan een maatschappelijk stelsel dat de arbeiders de zekerheden voor een goed bestaan verschaft. De Werkloos heidswet, die 1 Juli 1952 in werking treedt, is weer één van die zekerheden, maar voor andere, zoals de medezeggen schap in de bedrijven en de P.B.O. moet nog steeds strijd worden gevoerd. Dat zijn gewichtige doelen en daarom moe ten de arbeiders zich niet laten afleiden. Niet door de leuze van de liberalen, dat ieder maar voor zich zelf moet zorgen en ook niet door de communisten, die proberen de dijk «relke de vakbeweging bezig is door het droog gemaakte en in cultuur gebrachte moeras te leggen, als bisamratten te ondergraven. Met nog meer kracht dan voorheen, dienen de arbeiders het werk van de vakbeweging te steunen, opdat het ideaal: een ge bouw, waarin zelfs in de kleinste kamer de zon kan binnenstromen, wordt ver wezenlijkt. gram margarine de uitgaven met 30 a 35 cent per week verminderen. De prijzen van de geïmporteerde voe- dergranen zullen met ingang van de zelfde datum worden verhoogd met 7. per 100 kg. Tegelijkertijd zal de prijs voor zemelen stijgen met een bedrag van 4,75 per 100 kg. Een hiermede in over eenstemming zjjnde verhoging van de garantieprijs voor baconvarkens zal bin nenkort worden bepaald. De exporthef- fing op eieren zal met ingang van 4 Fe bruari vervallen. Ten einde ongewenste manipulaties en een verstoring van een regelmatige voorziening te voorkomen, was het noodzakelijk deze maatregelen af te kon digen, zonder voor-overleg met verte genwoordigers van het bedrijfsleven. Knoeierijen met leveranties aan de magazijndienst van het vliegveld Soes terberg zijn aan het licht gekomen, toen er naar aanleiding van de reeds vier maanden geleden ontdekte malversaties een grondig onderzoek is ingesteld. Als verdacht van de knoeierijen op Soester berg zijn onlangs vier militairen (onder officieren) en zes burger-employé’s ge arresteerd. Zij worden verdacht van ver duistering en diefstal, voornamelijk van het Huis van Bewaring te Utrecht. Henk Schijvenaar begint weer te lopen met zijn been in het loopgips. Schijve naar doet zijn eerste loop- oefeningen op de Prinsen gracht voor zijn bloemen- zaak in Amsterdam. De Minister van Landbouw, Visserij restitutie zullen ontvangen ter doorhe en Voedselvoorziening deelt mede: Als gevolg van de schaars ce aan voedergranen op- de we reldmarkt zijn de prijzen het laatste jaar aanmerkelijk gestegen. Door het verlenen van steeds hogere subsidies is de Regering tot dusverre in staat geweest een betrekkelijk laag prijs peil van geïmporteerd krachtvoer in het binnenland te handha en. Deze subsidie- last neemt evenwel een zodanige om- Vrijdagavond heeft zich in Weert een droevig ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan twee kinderen. De beide zoons van de familie G. Jongen te Weert, resp. 12 en 6 jaar, namen die avond een bad. Op een onbewaakt ogen blik zijn zij vermoedelijk ten gevolge van ontsnappend gas uit de geyser be dwelmd geraakt. Toen hun moeder even later in de badkamer kwam, vond ze beiden bewusteloos in de met water ge vulde badkuip. Doktershulp was spoedig aanwezig, maar toepassing van kunst matige ademhaling met behulp van zuurstofapparaten had geen resultaat meer. De beide kinderen bleken reeds te zijn overleden. Een onderzoek wordt in gesteld naar de juiste oorzaak van het gebeurde. met Carlsen aan, boord, van_ de^Flying geven en naar Amerika terugkeren. Hij x caaa -i. zal wor(jen opgevoigd door zijn chef- staf generaal Grünther. plaatsgenoot de heer thans te ’s-Gravenhage. Hét Amsterdams Toneel Gezelschap wil op 25, 26 en 27 Februari het toneel stuk Droom der gevangenen van Chris topher Fry in de oude Remonstrants- gereformeerde kerk aan de Keizers gracht te Amsterdam opvoeren. De be slissing hangt af van de toestemming van de brandweer. De opvoering in de Amsterdamse kerk zal worden voorafge gaan door een toelichting van de predi kant. Zaterdagavond zijn in Utrecht twee auto-ongevallen gebeurd, die in totaal drie doden eisten. Om ongeveer half acht reed een Chevrolet Fleetmaster met een vaart van 80 kilometer op de ter plaatse zeer gladde Rondweg om Utrecht, komende uit de richting Jut faas op het viaduct Lij de Lunetten te gen de afscheiding tussen de rijweg en het voetpad. Door de geweldige klap schoof de auto over de brugleuning, waarvan een balk van links in de auto drong tot aan de rechterzijde. De inzittende, de 26- jarige mej. G. M. uit Amersfoort werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De 57-jarige bestuurder H. G., een bedrijfsleider uit Baarn, zat zodanig beklemd, dat de kraanwagen van de brandweer er aan te pas moest komen, om hem uit de wrakstukken van de ge heel vernielde Chevrolet te bevrijden. Toen men hem tenslotte bevrijd had, bleek ook hij te zijn overleden. Aan de andere kant van de stad, op de Amsterdamse straatweg ter hoogte van het spoorwegviaduct werd door de 33-jarige Utrechtse autobestuurder T. V. Z. een voetganger doodgereden. Twee auto’s reden daar achter elkaar in de richting Zuilen. De 73-jarige Utrechter J. C. B. die de drukke weg overstak, liet de eerste auto voorbij gaan, doch, alhoewel de bestuurder hiervan een zeer matige snelheid reed, kon hij de man niet meer ontwijken, die als gevolg hier van dodelijk verongelukte. Generaal Eisenhower zal eind Juni zijn post van opperbevelhebber der At- SCHARNEGOUTUM. In een zeer ge zellig samenzijn mocht de opperwacht meester der Rijkspolitie, postcomman- dant J. Schulp alhier Vrijdagmiddag te zijnen huize zijn 30-jarig ambtsjubileum gedenken. Bijna alle collega’s van de groep Wymbritseradeel, onder wie enke le met hun dames, waren 15.30 uur in de met bloemen versierde woning van de heer Schulp aanwezig. Tevens waren daar de burgemeester van Wym britseradeel, de districtscommandant der Rijkspolitie te Heerenveen, de districts- adjudant en de groepscommandant. Er heerste direct een zeer prettige stemming. Het meer officiële gedeelte werd door wachtmeester le kl. C. v. Wijk aangekondigd. Daarbij verkreeg al lereerst het woord Burgemeester Tjabe- rings, die de jubilaris en zijn echtge note op bijzonder hartelijke wijze toe sprak en opperwachtmeester Schulp ge luk wenste met het bereiken vhn deze mijlpaal. Spr. had voor diens werk grote waardering, evenals voor dat van al het personeel v. d. Groep Wymbritseradeel. Er bestaat prettige samenwerking tus sen spr. en de groep Rijkspolitie, wat in hoofdzaak tot uiting komt in het nauwe contactadat spr. heeft met de groeps commandant J. Venema. Spr. hoopt dat de heer Schulp nog geruime tijd in ac tieve dienst mag blijven voor het hand haven van rust, veiligheid en orde. Daarna kreeg de districtscommandant het woord, die de jubilaris ook hartelijk feliciteerde met dit jubileum. Een 30- jarige politieloopbaan was geen sinecu re, het politiewerk is niet altijd gemak- kelijk. Spr. had dan ook grote waar dering voor het werk van opperwacht meester Schulp en verklaarde zijn volle medewerking te zullen verlenen, om dezen na het bereiken van zijn 55-jarige leeftijd, nog geruime tijd in dienst te houden. Tevens gaf de spreker uiting aan zijn grote waardering voor de goede verhouding die er bestaat tussen Bur gemeester en Rijkspolitie. Hiervoor dankte hij burgemeester Tjaberings recht hartelijk. geheel het contact met de boer en voe len zich daardoor leverancier aan fa brikanten, maar beseffen niet dat het belang van de boeren ook hun belang is. Zijn eindconclusie was tenslotte dat de verhouding van mens tot mens hier uitstekend is en dat de verhouding groepgroep ondanks de verschillen goed moet zijn omdat ze ieder een be langrijk deel zijn van onze gemeenschap en de gehele maatschappij gediend is met goede verhoudingen tussen haar delen. De hear Zandstra biandere ek in great oantal fragen, hwernei de foarsit- ter B. Rijpkema yn syn slutingswurd konstatearre, dat dizze kursussen oan it doel biantwurde ha en de hoop ütspriek, dat de folgende kear wer op deselde greate opkomst rekkene wurde mei. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsedv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. inoar oplosse moatte. De t.b.c.-bistri- ding bygelyks en de organisaesje. De organisaesjes binne der om bisteans- rjucht to krijen, Dat moat lykwols net barre troch machtsfoarming, mar troch meiinoar sterk to wêzen. Dat jildt sa- wol foar de boeren as foar de keaplju, en hja moatte it seis dwaen. Dus net fan oaren dwaen litte, lyk as advokaten, lanbou-ingenieurs en ambtners. Mar der is noch mear dat üs oaninoar bine moat. Sa moat der foar beide in forplichte fé- arbitrage komme en moatte de beunha zen yn ’e hannel, dy’t op onearlike wize harren kostje fortsjinje wolle, der üt. Ek moatte wy meiinoar stride tsjin de twa greate gefaren: it to sterk wurden fan de kapitalistyske trusts en de koöpe- raesjes. Der is mar ien kans foar üs: sawol de fékeaplju as de boerestAn moatte bliuwe hwat hjt. binne: har seis. En wolle wy hwat birikke, dan moatte wy meiinoar oparbeidzje yn ’t bilang fan 'e middenstAn hwer’t wy, fékeaplju en boeren, in diel fan binne. Boer en sakenman. i taling aan hun afnemers, wordt ver- toenemende wacht, dat de consumentenprijs met in gang van 4 Februari onmiddellijk wordt verlaagd met 24 cent per kg. De Over heid zal er nauwlettend op toezien, dat deze verlaging van de margarineprijs plaats heeft. Bjj een gemiddeld gebruik van een ge zin van 4 personen van 7 a 8 volks- broden per week zullen de hogere uit gaven 35 a 40 cent bedragen terwijl bij vang aan, dat de Regering zich genood- een gemiddeld gebruik van 1250 a 1500 zaakt ziet de geïmporteerde voedergra nen aanmerkelijk in prijs te verhogen. Dit heeft echter consequenties ten aan zien van de prijzen voor volkswittebrood en bruinbrood. Het is namelijk noodza kelijk door verhoging van de prijzen van de bloem en het meel voor volkswlt- brood en -bruinbrood te voorkomen, dat deze grondstoffen, waarop nog steeds subsidie wordt verleend, als veevoeder worden gebruikt. Reeds onder de huidige omstandigheden werd het steeds moeiljj- ker dit tegen te gaan en het zou na een stijging van de prijzen van de import- voeders in het geheel onmogelijk wor den. Voorts werden ernstige bezwaren ondervonden van het te grote verschil in prijs tussen de gesubsidieerde bloem en de bloem van het luxe witbrood. Om deze redenen ziet de Regering zich genoodzaakt met ingang van Maan dag 4 Februari de maximumprijzen voor volkswitbrood en bruin brood met 5 cent per 800 gram te verhogen. De prijs voor bloem en meel, bestemd voor deze brood soorten, zal met ingang van dezelfde dag met 8,50 per 100 kg worden ver hoogd. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat deze broodprijsverhoging geen betrek king heeft op de prijs van het z.g. blanke brood. Voor een prijsverhoging van deze soort brood is geen aanleiding. De Regering acht het noodzakelijk, dat een compensatie voor de verhoging van de gezinsuitgaven, welke door deze broodprijswijziging ontstaat, wordt ge geven. Deze compensatie is gevonden door de bereiders van margarine, bak en braadvet en spijsolie in staat te stel len genoemde producten met ingang van Maandag 4 Februari met 24 cent per kg in prijs te verlagen. Doordat maat regelen zijn getroffen, waarbij de berei ders van margarine, bak- en braadvet en spijsolie over de afleveringen in de week van 28 Januari t/m 2 Februari een De toneelvoorstelling, welke de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale Donder dagavond de leden en hun dames in het St. Josephgebouw aanbood, was wegens het slechte weer niet druk bezocht. Dat was jammer, want het spel van het ge zelschap Lemaire verdiende zeker een volle zaal. We schrijven met opzet „het spel”, want het stuk „De Schippers dochter” snijdt geen problemen aan. Het is een eenvoudig gebeuren, dat eigenlijk geheel draait om de persoon van Arie, de kreupele, zachtmoedige schippers knecht, die, omdat hij een dergelijke reactie van vrouwen niet gewend is, de vriendelijke bejegening door de dochter van de schipper verkeerd uitlegt en ver liefd op haar wordt. Als deze dochter later weer vertrekt en haar vader en Arie weer alleen laat, is uiterlijk de zelfde situatie ontstaan als bjj de aan vang van het stuk, maar in beide man nen is toch iets veranderd. De rol van Arie was veruit de moei- lijkste, maar Sacco v. d. Made vertolkte deze zo uitstekend, dat het succes van het stuk bij voorbaat al verzekerd was. Niet minder voortreffelijk was echter Jan Lemaire Jr. als de rustige doch veel humor bezittende schipper Van der Hoog, terwijl Mieke van Oorschot, als Netty de dochter, en Jan Lemaire Sr. als haar man, het gezelschap tot een prima toneelkwartet maakten. Men schrijft ons: Reeds drie avonden zijn gegeven ten bate van het nijpende kledinggebrek in de Ambonese kampen hier te lande. Wij wilden graag dit te kort opheffen, maar alleen kunnen wij dit niet. Gisteravond gingen er vijf grote collies weg naar het Centraal Kle dingmagazijn, maar nog is er niet ge noeg, er lopen nog steeds kinderen in beslist onvoldoende kleding. En nu is onze vraag deze: bij U in een vergeten hoekje liggen nog wel wat kleren, waar uit men gegroeid is, misschien nog wel een oud costuum, dat U allang eens weg had willen doen. Nu is de gelegenheid daar! Help ons deze verschrikking weg te werken; in een land vol overvloed van alles behoeft geen mens koude te lijden. Brengt U het even, of indien U niet weg kunt, meldt het even bij A. J. J. Verdaasdonk, Bothniakade 52, Sneek. Zie advertentie. NIJLAND. Vorige week kwamen on der leiding van de heer H. S. Wiarda, voorz. van de Sportver. „O.T.I.B.”, de leden der gymnastiekver. „S.D.S.” in jaarvergadering bjjeen in het lokaal al hier. Na een kort openingswoord, lezing der notulen enz. volgde bestuursverkie zing. Aftredend was de niet ter verga dering aanwezige voorzitter, de heer A. T. Rijpkema. Deze werd met algemene stemmen herkozen. Verder kwam ter sprake de a.s. uitvoering en de wijze waarop de financiën kunnen worden ver sterkt. Van bestuurszijde werden naar aanleiding hiervan enige voorstellen ge. lanceerd, die in den beginne zich niet konden verheugen in de sympathie der aanwezige leden, doch daar geen der aanwezigen met nieuwe concrete voor stellen kwam, werden de bestuursvoor stellen tenslotte geaccepteerd. Ook werd een nog al drukke bespreking gevoerd over aansluiting bij een der landelijke bonden. Hierover zal z. m. te zijner tijd een beslissing worden genomen, doch voorlopig zal de oude toestand worden bestendigd. Enkele interne aangelegen heden passeerden de revue, waarna de voorzitter met een woord van dank deze geanimeerde vergadering sioofe, Geïmporteerde voedergfanen aanmerkelijk duurder. Donderdag jl. werd de op 16 Januari jL onderbroken vergadering om te ko men tot de stichting van een Gerefor meerd Rusthuis voor Bejaarden voort gezet. In deze vergadering werd een de finitief bestuur gekozen bestaande uit de heer J. Blok Fzn., voorzitter, en de heren Dr. J. Dethmers, M. Dethmers, R. Hofstra, A. Koster, H. de Vries en Mr R. v. Westerink. De statuten werden in deze vergadering e-’neens vastgesteld. Het nieuwe bestuur zal zo spoedig mo gelijk contact opnemen met een archi tect, die met de bouw van dergelijke rusthuizen ervaring heeft opgedaan, terwijl alle andere stappen zullen wor den ondernomen om de plannen spoedig tot ontwikkeling te brengen. Er bestaat in de kring waarin deze plannen gebo- ren zijn, enthousiasme voor deze zaak, zodat mag worden aangenomen, dat binnen niet te lange tijd Sneek in het bezit van een Rusthuis zal zijn. Ook in de kring van bejaarden, zowel in als buiten Sneek, komt de belangstelling voor een dergelijk Rusthuis steeds meer naar voren. De Overheid is deze plan nen gunstig gezind, daar de stichting van Rusthuizen het woningprobleem mee tot oplossing helpt brengen. Ge dacht wordt aan een fraai en modem uit drie verdiepingen bestaand gebouw, vrij van onnodige luxe, maar voor be jaarden comfortabel ingericht en plaats biedend aan 6080 personen. Nei it skoft hweryn de hear Nicolai gêms skriftlike fragen biandere, kaem de hear Th. W. Zandstra fan Snits oan it ward oer „Boer en sakenman”. Hy spriek yn it Nederlênsk. Om niet al te uitvoerig te worden be perkte dhr. Zandstra zich tot de boer en de zakenman in Zuidwest Friesland die allen tot dezelfde middenstandsfamilie behoren, terwijl bijna iedere zakenman in dit deel van Friesland van een boer of een schipper afstamt. Bij de vraag hoe de boer en de zaken man als mens tegenover elkaar staan moeten we rekening houden met de ka raktereigenschappen van het Friese volk. De drie die van invloed zijn op de verhouding boerzakenman zijn: de grote eerzucht van de Friezen, hun ge voel van eigenwaarde en hun eerlijkheid. Spr. stond bij al deze onderdelen uit voerig stil en kwam daarna terecht bij de klacht dat de Friese boer zo zuinig is. Hij gelooft dat niet. Wel gooit de boer zijn geld niet weg, maar dat doet een zakenman ook niet. Die zgn. zuinig heid is een goed beheer van zaken. Men geeft z’n geld wel uit, maar alleen voor een goed doel en daardoor zal de ver houding boerzakenman door de boer z’n zuinigheid geen schad< ondervinden. De boer moet echter niet proberen af te dingen, want dat heeft de zakenman gauw in de gaten. Hjj moet er op ver trouwen dat de zakenman niet meer neemt dan redelijkerwijs nodig is. Verzorgend bedrijf. Economisch bezien is het zo, dat de zakenman in Zuidwest-Friesland het verzorgend bedrijf is voor de boerenbe volking. Daar heeft Sneek zijn bestaan en hebben ook de meeste grote zaken in Sneek (spr. noemde o.a. C. en A., Brenninkmeijer en Lampe die hier zijn opgericht) hun ontstaan en ontwikke ling aan te danken. Als groepen hebben de boeren en de zakenmensen dan ook al tijd gelijk opgewerkt. Toen er een grote crisis heerste in het boerenbedrijf, was het ook crisis voor de zakenmensen, en als het de boer goed gaat, gaat het ook de middenstand goed. Voor beide drei gen echter ook grote gevaren, veroor zaakt door de prijzen op de wereldmarkt. De wijze waarop de boeren door middel van hun organisaties een nieuwe crisis trachten te voorkomen verdient daarom alle lof. In dat opzicht is de zakenman helaas bij de boer ten achter gebleven. De middenstand is lang zo goed niet georganiseerd. Aan het einde van zijn inleiding betoogde de heer Zandstra nog dat door de verder gaande mechanisatie van de bewerking der boerenproducten het directe contact boerzakenman los ser is geworden. Kochten de boeren vroeger hun gereedschappen voor het maken van boter en kaas zelf, nu bren gen ze de melk bij de fabriek en deze zorgt voor de aankoop van gereedschap. -«(Bier- Geslaagd voor het examen controleur toonde moed bij de pogingen om de En- van ’s Rijks belastingen onze vroegere terprise te bergen. Boer en fékeapman. Dit ünderwerp waerd bisprutsen troch de hear H. K. Nicolai fan Swichum, dy’t der earst op wiisde dat de hannel üs lan mei great makke hat en dêrnei de fraech stelde: hwat is nou eigenlik in fékeapman? In nul op it request seit mannichien en in Keamerlid miende ek al dat er far gjin nut is. Mar as dy man witten hie hwat foar bitsjutting de hannel en ek de féhannel hat, dan hie hy sokke wurden net sizze kinnen. It liket ek mar maklik it fak fan fékeapman, mar dochs leit it hwat oars. Dat sjocht men lykwols net. As hy foar tweintich- tüzen goune fé fan in boer keapet, wurdt dat mei ien hanslach ófdien. Miljoenen giene oer sa troch syn han- nen, mar dochs komt der neat fan or> pompier. Dat allinae seit al hwat syn hannel is: fortrouwen. Jammer genöch dat dit fo.-i rouwen yi üs hannel wolris biskamme wurdt, aldus sprekker. Wy hawwe mearmalen bisocht sokken der üt to krijen, mar dat is oant nou ta noch net slagge. Dochs kinne wy der oaide greatsk op wêze, boer en fékeapman to wêzen, omdat wy elkoar rjuchc jn e eagen sjen kinne en saken dwaen sa as dat heart. Boer en fékeapman binne beide in lyts skeakeltsje yn ’t keatling dy’t üs lan great makke hat. De boer moat üs ha en wy de boer. Sünder de boer hiene wy gjin bistean en sünder üs koe de boer syn fé net kwyt. Mei koö->eraesje allin- nich giet dat net. Us koöperaesjes bmne nit. ek gcwoane hannelslichamen en de hannel, sawol de keapman as de koöpe- raesje, moatte oanfiele hwat bisten hja oankeapje moatte. In ambtner soe it net dwaen kinne. Ek is de fékeapman de skeakel tusken boer en boer, tusken for- keaper en ynkeaper. Dy ekonomyske ban is der groeid en kin net wer for- brutsen wurde. Der binne lykwols mear De leerlingen van de R.K. Kweek school De Voorzienigheid te Amsterdam hebben een primeur voor Nederland en misschien wel een primeur voor de ge hele wereld. Zij zjjn de eersten die een examen in de kennis der verkeersregels hebben afgelegd. De zin van deze examens is, dat de verkeerspolitie op deze wijze in de toe komst een belangrijke steun kan krij gen van de onderwijzeressen en onder wijzers. Thans geeft de verkeerspolitie zelf les op tal van scholen. In de toe komst zullen de leerkrachten dat voor de politie eigenlijk onnatuurlijke werk over kunnen nemen. Ter vermindering van het werk van de overbelaste huisvrouw zoekt de Ne derlandse vereniging van huisvrouwen naar een pan, die ook op tafel dienst kan doen. Om aan een goed ontwerp voor zulk een mooie pan te komen heeft het hoofdbestuur een prijsvraag uitge schreven met twee prijzen van 500. één voor het beste ontwerp van een pan geschikt voor koken op gas en één die geschikt is voor koken op de electrische Trtekking le klas. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 6497 ƒ20.000; 9453 5000; 1446 ƒ2000; 3566, 4407 ƒ1500; 2929, 5037, 8968, 15634, 19313 1000.-^ De N.V. Philips hetft het voornemen, na verkregen toestemming, welke bij de betrokken overheidsinstanties inmiddels is aangevraagd, er binnenkort toe over te gaan om voor een aantal van haar werknemers tjjdelijk een verkorte werk week van circa 40 uur in te voeren. Deze maatregel heeft in bijzonder betrekking op arbeiders, die zowel in als buiten Eindhoven werkzaam zijn in enkele fa- bricageonderdelen van voornamelijk de hoofdindustriegroep Apparaten. Aan gehuwden en kostwinners zal een bijbetaling gegeven worden tot 46 uur per week. Voor niet-kostwinners geldt een bijbetaling tot 42 uur. Deze maatregel spruit hoofdzakelijk voort uit het feit, dat defensie-opdrach- ten (met uitzondering voor de bedrijven te Hilversum) langer zijn uitgebleven dan op redelijke gronden werd verwacht, terwijl ook de slechts geleidelijke ont wikkeling der televisie in West-Europa haar invloed doet gelden, waarbij dan nog komt de in een aantal landen sterk verhoogde weeldebelasting. Daardoor moest het niveau van de productie tij dens het slappe seizoen in de radiofabri- cage op een sociaal-verantwoorde wijze aan deze situatie worden aangepast. De vooruitzichten voor 1952 geven overigens geen reden tot pessimisme. De omzet zal zich, naar verwacht wordt, bewegen op het gemiddelde niveau van 1951. Het gaat dus om een lijdelijke aanpassingsmaatregel, die gezien tegen de achtergrond van de geweldige uitbreidingen sinds 1945, waarbij het personeel in Nederland toenam van|o 22.000 tot 44.000 personen van slechts I plaat. De inzending loopt van 1 Februari beperkte betekenis ia. - tot 1 Mei. 1 Voorzitter H. de Vries wist zich aan Op een noenmaal ter ere van de be manning van de Britse sleepboot Tur moil, die getracht heeft de Flying Enter prise te bergen, heeft de Amerikaanse ambassadeur in Londen chèques ter waarde van ƒ25.000 aan de bemanning uitgereikt. Kapitein Parker kreeg _a_ r 7500, stuurman Dancy, die vijf dagen I lantische strijdkrachten in Europa op- j-----j- J- Enterprise is gebleven, kreeg 5000, de resterende ƒ12.500 was bestemd voor de andere leden van de bemanning. De gel den zijn een gift van de eigenaars van de Flying Enterprise, de Isbrandtsen maatschapij, als erkenning voor de be- Hierna kreeg groepscommandant J. Venema het woord, die ook zijn dank uitsprak voor de wijze, waarop Schulp zgn politieambt vervulde en hem en zijn echtgenote namens de gehele groep hartelijk geluk wenste met deze dag. Namens al de collega’s bood de groeps commandant de jubilaris een passend cadeau aan. Vervolgens sprak de opperwacht meester J. v. d. Kuur nog enkele woor den als afgevaardigde van de afd. Sneek e.o. v. d. Bond v. Chr. Politieambtena ren, van welke afd. Schulp al vele jaren lid is. Hij schetste de jubilaris als een zeer trouw lid, die ook trouw de verga deringen bezoekt. Hij feliciteerde hem namens genoemde afd. hartelijk met dit 30-jarig ambtsjubileum. Hierna dankte de jubilaris voor de spontane opkomst van bijna alle colle ga’s er. enkele dames, voor de tegen- woordigheid van de burgemeester, distr.- i commdt. en distr.-adjudant en voor alle goede woorden tot hem gesproken, bo vendien voor het prachtige cadeau. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen, drt onder de bekwame lei ding van de heer v. Wijk vlot was afge werkt. Men bleef onder het genot van een goede sigaar nog enige tijd gezellig bijeen. Opperwachtmeester Schulp kan op een zeer geslaagde dag terug zien. kledinggebrek in de Ambonese kampen pen. Vele zakenmensen verliezen vaak

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1