I t BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Koning George VI overleden I Concert Muziekcorpsen van Sneek, Wymbritseradeel en Bolsward. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 7e Jaargang No 11 L KIEZEBRINK 2872 W.«Duitsland en het Europese leger. Wereldgebedsdag Feestavond L.S.C, 5 Lawinegevaar De koning wist zijn uur hels Een Paasvee«Tentoonstelling te Sneek Vierjarig jongetje door gas gestikt Het carillon voor de Ver. Staten Tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana” in Friesland Overtreding auteurs wet of niet Onder sleperswagen gedood Ouderavond Sneker Montessorischool Bedenkelijk blijft het toch wel per HL. Kantongerecht Sneek Prinses Armgard katholiek geweest. Amerika’s bairw^“^rig7 w7ek“itonretoag,“to7n uuuuu.g u. - ze hij op het Londense vliegveld van zijn Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 TeW Redacteur van Koning George VI van Engeland is verblijf te Sandringham overleden. Hij is OVERDRACHT EN INDIENSTSTELLING VAN DE „SNELLIUS”. 3184 sche •1 1 De kwesties t’an W.-Duitslands toela ting tot de Atlantische gemeenschap, en van 't Saargebied hebben in de afgelopen Charles wordt troonopvolger en krijgt de titel hertog van Cornwall en waarschijn lijk die van prins van Wales. In heel de wereld wordt meegeleefd met de slag welke het Engelse konings huis en het Gemenebest heeft getroffen. De protestantse Vrouwen- en Wereld gebedsdag wordt 29 dezer in 104 lan den, waaronder Nederland, gehouden. de de Advariantieprlji 15 ei. per m.m. Bij contract (handahadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Het nieuwe opnemingsvaartuig „Snellius” is op de scheepswerf en machinefabriek Piet Smit Jr. overgedragen aan de Koninklijke Marine. Het vaartuig is voorzien van dubbelschroef en Stork Has- selman Dieselmotoren met een gezamenlijk machinevermogen van 2000 PK die het schip een maximumsnelheid kunnen geven van 15 mijl: de standaard waterverplaatsing is 1275 ton. Lengte 71.40 meter, breedte 10.8 meter en diepgang 3.5 meter. Overzicht van het schip tijdens de plechtigheid welke bestond uit het hijsen van de vlaggen en wimpels. Het elfjarig zoontje Anne van de fa milie G. Dijkstra, 3e Steenklipstraat al hier, leerling van de Kon. Emmaschool, is Woensdagmiddag door een ongeval omgekomen. De jongen, die om vier uur de school had verlaten, wilde op de Rlenck Bockemakade meerijden op twee aaneengekoppelde zwaar met meel bela den sleperswagens. Het ventje begaf zich daarvoor tussen die wagens en wilde op de achterste wagen klimmen, doch dat mislukte, hij viel en kwam on der de wielen. Hij werd op slag gedood. De lijfartsen van George VI wisten, dat de koning nog slechts korte tijd te leven had. Zij hadden hem na de opera tie meegedeeld, dat hij zich voor niets meer in acht behoefde te nemen, en het zich zo gemakkelijk mogelijk kon ma ken, omdat zijn levenstijd nog maar zeer beperkt was. De koning leed aan vaatkramp van de grote en kleine slagaderen en in Sep tember kwam aan het licht, dat daar longkanker was bijgekomen. Dat ont dekten de artsen, toen de koning klaag de over pijn in de borst en kortademig heid. Oorspronkelijk schreef men die klachten toe aan de nasleep van een lichte catarrh, doch nader onderzoek wees anders uit. De longoperatie, die volgde en waarbij de gehele linkerlong werd weggenomen, toonde de chirurgen datgene, wat zij het meest hadden ge vreesd: de andere long was ook aange daan. Na de operatie wisten de artsen: de koning heeft nog tussen twee maan den en twee jaar te leven. De dood van koning George werd ge constateerd door een kamerdienaar, die ’s ochtends om half negen het slaapver trek binnenging om de koning te wek ken. Hij waarschuwde de secretaris van de koning, die het nieuws aan koningin Elizabeth meedeelde. De koningin ging onmiddellijk het slaapvertrek binnen en boog zich over het bed heen. Zij bleef haar zelfbeheersing tot het uiterste be houden en weende niet. Zij kuste het voorhoofd van haar echtgenoot, richtte zich op en zei: Wij moeten Eliza* beth waarschuwen. Wij moeten haar zij aarzelde even de koningin waar schuwen. Zaterdag is te 's-Gravenhage door dr L. G. Kortenhorst, voorzitter der Twee de Kamer, de inzamelingsactie geopend voor het klokkenspel, dat het Neder landse volk aan de Ver. Staten zal aan bieden. Op 16 Februari zal allerwege in den lande een inzameling voor dit klokken spel worden gehouden. Twee dagen te voren zal aan prinses Marijke het klein ste klokje van het carillon, het ge schenk van de Nederlandse kleuters en naar het jongste prinsesje Marijke ge noemd, worden aangeboden. Op het klokje is de volgende tekst aangebracht: Het kleinste, het reinste. Het is de be doeling, dat H. M. de Koningin dit kleinste klokje van het carillon bij haar aanstaande bezoek aan Amerika mee zal nemen en het aan president Truman zal overhandigen. Het comité hoopt, dat de bijdragen van ons volk het in staat zul len stellen het klokkenspel vóór Kerst mis 1952 te doen voltooien, opdat het reeds tijdens de feestdagen aan het ein de van dit jaar in Washington zal kun nen worden bespeeld. Het carillon zal waarschijnlijk uit 49 klokken bestaan, de grootste zullen de elf provinciën ver tegenwoordigen, de twaalf kleinste zul len tezamen het geschenk van de jeugd, van studenten tot kleuters, vormen. Ook hier ter stede wordt een comité gevormd. bij hun vertrek naar Australië. De ko ning is 56 jaar oud geworden en zal in de geschiedenis geboekstaafd worden als een goed man en een monarch met zeer grote plichtsbetrachting en vervuld van toewijding voor zijn land. Het was voor de wat schuwe, nerveuze Albert zijn eigenlijke voornaam een enorme last die hij op zijn schouders nam toen hij in December 1936 het koningschap over nam van zijn oudste broer Edward VIII (nu hertog van Windsor) die aftrad om de vrouw die hij liefhad te kunnen huwen. Veel steun heeft de overleden koning genoten van zijn vrouw, die hij in 1923 huwde; zij heette toen Lady Eli zabeth Bowes Lyon en was een dochter van de Earl of Strathmore and King- home. Het was de eerste maal sedert 1543 dat een Engelse koningszoon een meisje van niet koninklijke bloede huw de, maar ze behoorde tot de alleroudste Schotse adel. Uit het huwelijk zijn twee dochters geboren, Elizabeth en Marga ret. Prinses Elizabeth, de oudste, ze is 25 jaar, is reeds Woensdagavond tot ko ningin uitgeroepen en keerde Donder dagavond van haar natuurlijk direct af gebroken reis in Engeland terug. Zij zal onder de naam Elizabeth n regeren; haar grote voorgangster en naamge noot was koningin Elizabeth, die van 1558 tot 1603 regeerde. Engeland wordt thans voor de zesde maal in zijn historie door een vrouw geregeerd. De echtge noot van koningin Elizabeth II, nu her tog van Edinburgh, zal de titel Prins gemaal voeren; hun driejarig zoontje Onder de uitspraken van de laatste zitting kwam o.a. voor de naam van Pieter C. te Sneek, veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Om misverstand te voorkomen zij hier thans op verzoek van de Griffie vermeld, dat deze C. niet is de heer Pieter Coers, veehouder en veekoopman alhier. Herinnert U zich nog de met rode lin ten en strikken versierde vette koeien waarmee de slagers in smetteloos witte jassen vroeger tegen Pasen door de stad paradeerden? Nu zou het publiek zo’n trieste vertoning niet meer waarderen, maar dat neemt niet weg, dat iedereen met de feestdagen toch nog altjjd graag een extra stukje vlees in de pan heeft. Daarom doen de slagers in die tijd hun uiterste best een extra best en vet beestje te bemachtigen en wordt bijv, in Rotterdam voor dat doel al vele jaren een bijzondere Paasmarkt van allerlei soorten slachtvee gehouden. Bij ons in Friesland gebeurde zoiets tot nu toe niet, maar thans heeft de Commissie voor de Sneker Veemarkt het plan opgevat hier ook eens zo’n Paas-tentoonstelling van mestvee te houden. Dit begin zal nog wel beschei den zijn er komen drie rubrieken, ge classificeerd naar de leeftijd van de die ren maar gehoopt en verwacht wordt, dat er veel belangstelling voor deze proefneming zal bestaan. Mocht zulks inderdaad het geval zijn, dan zal de ten toonstelling een volgende keer mogelijk grootser worden opgezet. Voor de beste dieren worden in alle rubrieken geld prijzen en medailles, alsmede lauwer kransen voor de kampioenen uitgeloofd. Voor nadere bijzonderheden als aan gifte enz. verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. Woensdag hield de Vereniging Sneker Montessorischool een Ouderavond in het schoolgebouw aan de Willemstraat. De voorzitter, de heer Dr. J. Th. Schreuder, richtte zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot het nieuwe hoofd de heer Zuiderveld, die voor de eerste maal een bijeenkomst als deze bijwoonde en na de opening de leiding van het ver dere gedeelte van de avond van de voor zitter overnam. Door de leerkrachten werden drie in leidingen gehouden. Mej. S. van Houten bracht een beknopt verslag uit van de driedaagse Internationale Montessori- conferentie te Amsterdam de heer J. Kooistra gaf zijn indrukken weer van de onderwijsbijeenkomst onlangs in Zwolle gehouden, en de heer A. Zuider veld hield een onderw(jspraatje, waarin hij het individuele onderwijs van de Mon tessorischool en het klassikale tegen over elkaar stelde, waarbij bij tot de conclusie kwam, dat het Montessori- onderwijs vele voordelen biedt, o.a. om dat het aansluit bjj de psyche van het kind, dat tot zelfwerkzaamheid opge voed wordt al is het niet zo, dat de kin deren van de Montessorischool altijd maar mogen doen wat zij zelf willen, zo als vaak beweerd wordt. Die vrijheid houdt nl. op zodra ze een ander zouden hinderen. Op deze laatste inleiding volgde enige nabespreking, waarna dr. Schreuder alle inleiders dankte voor het gebodene. De avond werd verder afgewisseld met een „modeshow'’ door de leerlingen, die deze aardige attractie zelf ook had den uitgedacht en een paar Friese voor- drachtjes door enkele leerlingen. Er is in Zwitserland en Duitsland weer gevaar voor lawines, door de zware sneeuwval en het zachte weer. Te Zu rich ligt 58 cm sneeuw, een hoeveel heid die het record van 1931 evenaart. Ook in Beieren is een waarschuwing voor een sneeuwlawine uitgegeven. Op de Zugspitze, de hoogste berg van Duits land, ligt de sneeuw na een onafgebro ken val van 80 uur b(jna vier meter dik. De toneelgroep van de voetbalvereni ging L.S.C. heeft Woensdagavond weer een goede beurt gemaakt met de opvoe ring van het blijspel in vier bedrijven „Des Duivels Prentenboek”, van A. den Hertog. Het is een zeer ges’-’agde en tevens gezellige avond geworden daar in Amici tia. Er was ook flink belang stelling. Verrassend goed werd dit lang niet gemakkelijke stuk onder regie van de heer R. H. Ferwerda ten tonele ge bracht. De hoofdrollen werden uitste kend vertolkt door de heren Groenhout en Daems en mevr. VlaskampJoustra. Ook de kleinere rollen bleken invertrouw- de handen, nl. van mevrouw Kingma Muurling en de h.h. Terwisga, Ferwerda en Zondervan. Zij allen waren zeer goed op dreef. De hulde vergezeld van bloemen welke de voorzitter, de heer H. A. G. Dijkhuis, dit groepje na afloop bracht was dan ook verdiend, en het publiek onderstreepte die met een da verend applaus. Toneelaankleding van de fa. Dikland Zonen en kapwerk van de heer D. Hamersma waren keurig ver zorgd en de muzikale medewerking van het ensemble G. Schuil ook bij het bal was af. Tijdens de décorwisseling zorgde het L.S.C.-mannenkwartet onder leiding van de heer J. de Boer voor prettige afwisseling. Vermelden we ten slotte nog dat de heer Dijkhuis in zijn openingswoord het verleden jaar zo plotseling overleden lid de heer K. Karstkarel herdacht, in wie de toneel groep zeer veel heeft verloren. Te zijner nagedachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. ting van de Ver. Naties te Parijs ook aanleiding gegeven tot zeker neutralis me bij de Arabische staten in de strijd tussen Oost en West. De zitting was beschamend onvruchtbaar, al vond Eden bij zijn inleiding van het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, dat de tegenstellingen er minder scherp waren dan voorheen wel eens het geval was. Eden zeide ook nog dat de vrees voor een onmiddellijke oorlog niet was toegenomen maar toch ook wel was ge bleven. Dat is geen wonder, als men de omvang der oorlogsvoorbereidingen ga deslaat. De Amerikaanse minister van defensie Lovett heeft verklaard dat het door Truman die een nieuwe candi- datuur voor het presidentschap voor de voorverkiezingen der dem. partjj in New Hampshire heeft aanvaard aange vraagde bedrag van 52 milliard dollar voor de defensie voor het volgend be lastingjaar absoluut het minimum is. En wat Rusland betreft ofschoon we daar weinig van weten de meest be trouwbare gegevens daaromtrent vindt men in het jaarljjks overzicht van de Economische Commissie voor Europa voor het jaar 1951. De indruk is dat de positie van de Russische bevolking wei nig verbeterd is, doordat de nadruk op de productie voor de bewapening valt. Een ruwe schatting onthult dat in 1949 55 millioen roebel, in 1950 63 milliard en in 1951 80 milliard voor dit doel werd uitgegeven en dat de Russische inspan ning ten deze in ieder geval niet achter staat bij die der Westerse landen. Het is een opbieden tegen elkaar met al de gevaren van dien. lik de corpsen uit de omliggende dorpen een pluim geven voor hun enthousiasme, dat hen er toe bracht de reis naar Sneek te ondernemen. Zij kunnen er van ver zekerd zijn, dat zij een goede indruk in Sneek hebben achtergelaten. Ook de grotere verenigingen, zoals „Oranje” uit Bolsward en „Harmonie” en „Ste delijk Muziekcorps” uil Sneek, die uiter aard met wat moeilijker nummers kon den komen, het laatste corps waagde zich zelfs aan de „Egmont” van Beet hoven, lieten zich van hun beste zijde kennen. De keuze der stukken was over ’t al gemeen goed te noemen. Het pleit wel zeer voor de heren dirigenten, dat zij uit hun repertoire een zo afwisselend pro gramma konden samenstellen. Deze avond heeft wel bewezen, dat er in onze omgeving met ernst en toewij ding gemusiceerd wordt. L. G. Het vierjarig jongetje van de familie Peul uit de Adrianalaan te Rotterdam is door gasverstikking om het leven ge komen. De kleine Victor sliep in een kamer, grenzend aan de keuken-badka- mer. De tussendeur stond open. Toen Geesje, Sientje en Janneke, drie 14- jarige meisjes uit Dokkum, hadden toen ze deze zomer aan het Scheveningse strand waren, een fotograaf toestem ming gegeven toen ze in badpak met een bal speelden, een foto te maken. Het was een goede foto en een uitgever kocht ze van de fotograaf en liet er 100.000 prentbriefkaarten van drukken. Deze kwamen ten verkoop in boekwin kels, o.a. in Dokkum. De meisjes ont dekten hun foto daar en dienden een aanklacht in, ze wilden niet dat iedere Dokkumer jongen maar met hun kiekje rondliep. De uitgever kwam voor de Am sterdamse kantonrechter, die hem tot 50.boete veroordeelde omdat hij de auteurswet zou hebben geschonden. Hij ging in beroep en voor de Amsterdamse rechtbank werd ƒ10.tegen hem ge ëist. Oud-minister mr P. J. Witteman was zijn verdediger en betoogde dat de auteurswet hier niet van toepassing kan zijn. Over 14 dagen uitspraak. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De tien muziekcorpsen van Sneek, IJlst, Wymbritseradeel en Bolsward hebben vorig jaar een Federatie ge vormd, die zich ten doel stelde gedu rende de zomermaanden een aantal uit- wisselingsconcerten te organiseren. Deze concerten zijn vorige zomer onder grote belangstelling van het publiek ge houden en dit succes bracht de Fede ratie er toe de deelnemende verenigin gen Woensdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen te Sneek bijeen te brengen voor het geven van een zaal- concert. Dit originele idee kan zeker van harte toegejuicht worden. De leden der verschillende corpsen krijgen hier gelegenheid hun collega’s uit andere plaatsen te horen zonder dat er sprake is van een wedstrjjd, waar het om pun ten gaat, en dit kan de onderlinge samenwerking en verstandhouding ten goede komen. Natuurlijk rijzen er bij het organiseren van een zaalconcert waar zoveel verenigingen een beurt moeten krijgen allerlei moeilijkheden. We kun nen niet anders zeggen, dan dat de or ganisatoren er in geslaagd zijn deze moeilijkheden te overwinnen. Dank zij de beperkingen, die de dirigenten zich bij de keuze der stukken hadden opge legd en ook dank zij de medewerking der leden, die, als ze aan de beurt wa ren, vlot hun plaatsen op het podium innamen, kon het programma binnen redelijke tijd afgewerkt worden. Men had daarbij het meevallertje, dat de corpsen uit IJlst en Gaastmeer verstek lieten gaan. Achtereenvolgens traden op de corp sen van Nijland, Gauw, Sneek („Harmo. nie” en „Stedelijk”), Bolsward, Schar- l Te Neurenberg staat Franz Rade macher terecht, eens een der naaste me dewerkers van von Ribbentrop en aan sprakelijk geacht voor het ombrengen en deporteren van tienduizenden joden. Deze Rademacher is nu journalist te Bonn, hetgeen alweer bewijst dat het wat vreemd toeging bij de zuivering in Duitsland en dat men voorzichtig dient te zijn bij het lezen ook der W. Duitse bladen. Canada gaf Otto Strasser ver lof naar Duitsland terug te keren. Deze Strasser was eerst de vriend, later de vijand van Hitler. De heer Strasser gaat met goede voornemens naar West- Duitsland. Hij wil een nieuwe partij stichten, tussen de communistische en andere partijen in staande. Enne „Duitsland moet slechts dan aan de zijde der Westerse mogendheden strij den als het de belofte heeft, dat het zijn Oostelijke provincies terugkrijgt. Geen Duitser zal sneuvelen om Amerika en Canada te redden, als daarvoor geen goede redenen zijn.” I negoutum, Woudsend en Blauwhuis. Ik wil niet proberen de uitvoering der vele marsen, ouvertures en koralen aan een beschouwing te onderwerpen en de prestaties tegen elkaar af te wegen. Dat zou in strijd zijn met de bedoeling en de geest van dit concert. Wel moet De onlangs op last van de officier van Justitie gearresteerde Terschellia- ger notaris is door de rechtbank te Leeuwarden in staat van taUUssomenk verklaard. vaneerL nvg al eens. Belangrijke infor- dochter Elizabeth en haar echtgenoot, maties daarover zal de hertog van Edinburgh, afscheid nam Lissabon kunnen geven, daar ze alle aspecten van de Europese en Atlanti- samenwerking onder de loupe zal nemen. Nederland zal daar ook door een grote delegatie vertegenwoordigd zijn, o.a. vier ministers en de chef van de generale staf. Een der hoogste en in vloedrijkste Amerikaanse functionaris sen die daar zullen verschijnen is de heer William Draper, wie door president Truman een belangrijke rol is toege dacht in de leiding van de zaken van het Atlantisch pact, maar tegen wie in Frankrijk zeer fel verzet is gerezen om dat hij pro Duits heet te zijn. De Fran sen hopen op Engelse steun tegen even tuele plannen van Draper Duitsland op de voorgrond te schuiven. In deze tijd van crisis binnen de W.Europese ver houdingen blijft het uitermate jammer dat de Franse regering op zo betrekke lijk wankele basis staat en naar buiten nauwelijks met het gezag het gehele volk te vertegenwoordigen kan optre den. Daarom ook kan zij de binnenland se moeilijkheden niet aan. De aanhou dende prijsstijgingen hebben haar aan leiding gegeven het parlement een voor stel tot het invoeren van een glijdende loonschaal voor te leggen, maar het eigenlijke probleem: de inflatie durft ze niet aanpakken. Geheel anders dan in Engeland waar de regering niet aarzelt voor de bevolking zwaar drukkende maatregelen te nemen. Wel is de Engel se oppositie het in onderdelen van die plannen niet met de regering eens en wint de groep-Bevan aan invloed, omdat ze ook de bewapening in de bezuiniging wil doen delen, maar het gehele volk deinst niet terug, zich beperkingen op te leggen, waarover de Franse rege ring tegenover haar volk zelfs niet In het Scapulier, maandblad van u paters Carmelieten, wordt volgens zijn ouders 's ochtends ontwaakten ro- Maasbode mededeling gedaan van het ken zjj een sterke gaslucht. In de keu- da*- prinses Armgard von Lippe ken bleek de gasslang te zijn gebarsten. Biesterfeld, de moeder van Prins Voor de kleine jongen, die de geh^'e Bernhard, op 2, Mei van^het ,vorig~jaar nacht de gaslucht had ingeademd, mocht *«-- geen geneeskundige hulp meer baten. delingen met Amerika. De Spaanse re gering geeft nu de voorkeur aan 'n twee zijdig verdrag met de Ver. Staten in zake militaire en economische samen werking inplaats van aan opneming in het Atlantisch pact Als Spanje lid van dat pact werd gesteld de Europese leden gingen er mee accoord zouden Spaanse troepen ook verplicht kunnen worden elders in Europa te vechten. De regering van Franco beroept zich nu op de h.i. bestaande zwakte van Frank rijk en het nog ontbreken van een Duits leger om te betogen dat de Rijn of Elbe linie toch niet te houden is, doch alleen Engeland en het Iberisch schiereiland bij de eerste communisti sche stormloop niet overspoeld zullen worden. Madrid insinueert zelfs dat En geland juist daarom niet deelneemt aan het Europese leger, het wenst zijn expeditieleger niet weer aan een dé- bacle bloot te stellen. We laten deze Spaanse mening voor wat ze waard is, ze is kennelijk ook ingegeven door spij tigheid, dat de Europese leden van het Atlantisch pact Spanje niet als partner wilden hebben, misschien is Enge- lands opinie daarover trouwens wel wat veranderd maar wat Amerika er ook van denkt, Spanje krijgt als eerste bijdrage van Washington aan militaire en economische steun 300 millioen dollar. Hoe dan ook, de strijd of W.-Duits- land zal deelnemen aan de W.-Europese o defensie, de prijs welke daarvoor moet Woensdagochtend vroeg in z^n buiten worden betaald, en de vorm waarin ze 1 T-—4.— CJ n vm tT« zal plaats hebben is thans in volle om- jn Zjjn slaap heengegaan. Niemand had vang ontbrand. In wezen is het eigen- vermoed dat ’s konings einde nabij was lijk een strijd om de leiding in West- --- Europa tussen Frankrijk en W.-Duits- l linkerlong op 23 September 1951, 1UUJ. tthp-p- oi„ land de laatste tijd meer geneigd is zwak. Frankrijk daarbij te steunen dan wel zjjn verschijning in het open- i De rondtrekkende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana” is Maandag in Friesland gearriveerd. De twee oranje wagens verbleven eerst te Oosterwolde. In een aantal vitrines kan de belang stellende een aantal voorwerpen zien uit het koninklijk huisarchief. Een jacht hoorn van Prins Maurits, een kwispel- door van prins Willem IV, een hemd van Willem m, de inhuldigingsjapon van koningin Juliana en tekeningen van Prinses Margriet liggen daar naast al lerlei andere zaken, door leden van het huis van Oranje in de loop der eeuwen gebruikt. De opbrengst van deze tentoonstelling komt ten goede aan he'c koningin Julia- nafonds, dat het maatschappelijk werk bevordert en aan het prins Bernhard- fonds, dat de Nederlandse cultuur steunt. Tot begin April blijft de ten toonstelling in Friesland. In de Z.W.hoek komt de tentoonstel ling op de volgende data: Koudum (18 en 19 Febr.), Balk (20 Febr.), Bols ward (21 en 22 Febr.), Workum (23 Febr.), Sneek (25, 26, 27 en 28 Febr.) SNEEKER NIEUWSBLAD Van Spaanse zijde is de laatste dagen ook een balletje opgeworpen om te be middelen tussen het Noord-Afrikaanse nationalisme en het Westen. Madrid heeft de laatste jaren nog al gedongen naar de sympathie der Arabieren, doch het geniét zeker niet voldoende gezag voor zo’n belangrijke rol. Een vijftien tal Aziatische en Arabische staten heeft besloten het beleid van Frankrijk ten opzichte van Tunis voor de Veiligheids raad te brengen. Of de zaak daarmede werkelijk is gediend is een andere vraag. Het Egyptische voorbeeld, waar Maher Pasja in korte tijd orde op za ken stelde voor een antwoord op dé vraag of daarbij ook gerechtvaardigde oppositie tegen de Egyptische binnen landse politiek wordt onderdrukt is het nog te vroeg en met hulp van Ame rika langs diplomatieke weg ruim baan voor nieuwe besprekingen met Enge land maakte, lijkt een betere weg en moge ook Perzië een aanwijzing zijn, waar trouwens de Wereldbank aan een oplossing werkt. We hebben wel de in druk, dat ook de Engelsen, onder de in vloed der moeilijkheden waarvoor het Westen schier allerwege staat, wel l bereid zijn tot groter concessies aan het Oosterse nationalisme dan I tot nog toe. Dit onbevredigd j nationalisme heeft in de nu gesloten zit- durft te kikken. En dat Frankrijk dat zo zeer op de Europese samenwerking heet --aan te sturen, heeft zelfs besloten tot overzichtsperiode weer sterk de belang, beperking van de goederen-invoer uit stelling getrokken. Toen bekend werd W.-Europesa landen. De inwendige dat dr Adenauer in de Bondsdagfractie zwakheid van Frankrijk wordt door van zijn partfl bad verklaard, dat zijn Spanje uitgebuit bij Madrids onderhan- regering geen verdrag met de Weste- - - -I'- - lijke mogendheden en geen overeen komst over deelneming aan een Euro pees leger zou tekenen vóór dat de West-Duitse wensen inzake deze twee punten waren ingewilligd, namen na tuurlijk de Fransen ook geen blad meer voor de mond en wezen zij rondweg Adenauers eisen af. Van Duitse zijde is, toen de Grote Drie om opheldering vroegen, ontkend dat de kanselier het zo kras had gezegd, als het in de bla den was gekomen. Het zou anders wel verklaarbaar zijn als dr Adenauer had gesproken als gemeld werd, want hij stond aan de vooravond van het debat over Duitsland’s deelneming aan het Europese leger in de Bondsdag, waar hij zware oppositie had te verwachten van in de eerste plaats de sociaal-democra- ten. Slechts als er een dikke prjjs voor Duitslands deelneming aan de W.-Euro pese verdediging betaald wordt scheen Adenauer op een meerderheid te kun nen rekenen, een meerderheid dan in het parlement, want in de laatste tijd wordt het zelfs betwijfeld of die meer derheid er ook wel onder de West-Duit se bevolking zou zijn. De voorkeur voor het „neutralisme” een verenigd Duitsland, gedemilitariseerd als buffer staat tussen Oost en West schijnt er weer sterk te groeien. Dat blijkt ook uit het feit dat Helene Wessel, de leid ster van de links katholieke Centrum partij en voorzitster van de fractie van deze partij in de Bondsdag al haar functies er aan heeft gegeven om met dr Heinemann, een vroegere minister uit Adenauers kabinet en politiek ver tegenwoordiger van de protestantse ker ken in W.-Duitsland, deze idee te propageren. Het is, terwijl we dit schrij ven, niet te voorspellen wat de Duitse bondsdag nu zal besluiten. Het feit dat Engeland zich blijkbaar bij Edens be zoek aan Parijs direct achter Frankrijk geschaard heeft en dat de Ver. Staten van oordeel zijn dat eerst nu maar eens voortgebouwd moet aan de Europese defensiegemeenschap en dat later Duits lands toelating tot het Atlantisch pact en de Saarkwestie kunnen worden opge lost kan de meerderheid in de Bondsdag aanleiding geven nu wat soepel te zijn en toe te geven. Misschien vinden de Grote Drie ook een formule welke de kool en de geit spaart. Dat kan een der onderwerpen zijn waarover de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie: Acheson, Eden en Schuman op 13 en 14 Februari te Londen kunnen spreken als zij elkaar aan de vooravond van de ver gadering van de Atlantische Raad, welke op 16 Febr. te Lissabon bijeenkomt, ontmoeten. We geloven niet dat als de Grote Drie het werkelijk eens blijven dr Adenauer persoonlijk voorlopig zal wil len volharden in zijn eisen hij heeft ten slotte voor binnenlands gebruik ook wat hard van de toren geblazen het is echter de vraag, waartoe de Bonds dag hem zal verplichten. :_.L_ oLi. feit, dat prinses Armgard von Lippe ken bleek de gasslang te zijn gebarsten. Biesterfeld, de moeder van de *“-* tot het rooms-katholicisxne is overge gaan. j want hij was na de verwijdering van de zo land^We hebben de indruk dat Enge- 1 goed als geheel hersteld, alleen nog wat lana ae laatste ciju mwi Frankrijk daarbij te steunen dan wel I eens het geval is ^*”’*•«1 Amprika’a houding in dezen is meer onzeker, ze varieert nog al eens! Belangrijke infor- 1AiU.VJ-VM v conferentie van de Atlantische raad te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1