,.v Chr. Ambachtsschool of niet? Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLS1 ft Het bezoek der drie ministers M I SPREK MAR TA H DINSDAG 12 FEBRUARI 1952 7e Jaargang No 12 7872 L. KIEZEBRINK De Paasveetentoonstelling Snitser Frysk Toaniel Benoemd -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 felei Oud-Agent de Boer overleden Tot arts bevorderd Schijngevecht werd vlieger noodlottig Open brief aan de Minister van Justitie Koningin en Prins naar de begrafenis 5. W Iww W 1 SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur ■a B. en W. adviseren: Het bestuur van te Koudum. Blijkens het rapport van en I INGEZONDEN. Sneek. Aanvraag oprichting Chr. Ambachtsschool. 3% geldlening groot 100.000. Aan de Universiteit te Groningen werd tot arts bevorderd de heer Aloys de Vries van hier. Wijziging verordening veemarkten. Voor dit voorstel van B. en W. zie mm het artikel aan de kop van dit blad. Geldlening van 69000 bij de Algemeene Friesche Levens verzekeringsmaatschappij. Van de Algemeene Friesche Levens- Redactie adres J 1 Geheel op de oude traditio nele wijze, werd de procla matie van de troonsaan- vaarding van Koningin Eli zabeth II, op verschillende punten in Londen bekend gemaakt. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. ^er half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Aankoop perceel Woud. vaartskade. In het nieuwsbericht en in de adver tentie betreffende de alhier te houden Paasveetentoonstelling stond geen da. turn vermeld. Later werd ons van de zijde van de Commissie voor de Sneker Veemarkt nog medegedeeld, dat deze tentoonstel ling zal worden gehouden op Dinsdag 1 April a.s. en aanvang' v.m. 10 uur. Noch in deimannich en it „Snitser Frysk Toaniel” jowt yn dit winterskoft har twadde en meiiens wer har léste üt- fieringen op 20 en 21 Febrewaris. Dizze kear bringt it de tige fleurige komeedzje „Meester Simon” fan Schuitmaker oer de fuotljochten, it stik hwat dizze winter hast troch alle selskippen spile wurdt. It S.F.T. kin ien fan har beide jounen de seal noch net alhiel fol krije, en jowt dêrom nochris de gelegenheit oan dy- jingen, dy’t fan goed en goedkeap Frysk toaniel hélde. Hja kinne foar dizze üt- fiering noch lid vzurde foar f 1.25 de twa persoanen. Fierders is de kontre- büsje f 2.50 yn ’t jier foar twa ütfie- ringen. Tink om de adfortinsje yn it „Snitser Nijsbléd”. De oudere stadgenoten zullen verleden week stellig met leedwezen hebben ver nomen dat de heer D. de Boer, oud- agent van politie alhier was overleden. Want de heer de Boer, die 85 jaar werd en met wie de laatste van het oude corps is heengegaan, was in zijn tijd een gezien politieman, opvallend door zq: lengte, zijn martiale houding en zijn puntbaardje. En zo ook zal hij in de herinnering van de velen die hem gekend hebben blijven voortleven. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Electrische kolentransport inrichting ten behoeve van het gemeentelijk gasbedrijf. Jaarlijks wordt bjj wijze van hand werk pl.m. 6000 ton kolen voor de gasfabriek gelost. Wegens kosten van arbeidslonen en van te bezigen hulpmid delen is daarmee een bedrag van rond 12350 gemoeid. De directeur van het bedrijf komt in een rapport tot de con clusie dat bjj overgang op mechanische lossing een kostenbesparing van rond f 4000 kan worden verkregen. Het is naar de mening van B. en W. uit een oogpunt van financieel beleid niet ge motiveerd een dergelijke kostenbespa ring niet te realiseren, ondanks de hieruit voortvloeiende beperking van werkgelegenheid. De directeur geeft de voorkeur aan electrisch aangedreven bandtransporteurs, daar ook bij con- structuele wijziging in het systeem van gasproductie, de installatie, welke voor algemeen gebruik geschikt is, haar waarde behoudt. De kosten van aan schaffing en installatie worden in to taal op ruim 21000 geraamd, die in tien jaar worden afgeschreven. B. en W. stellen voor een crediet tot dit bedrag te verlenen. waar de van Met de commissie ter bevordering van de belangen van de veemarkt zijn B. en W. het eens, dat de speciale paarden markten in deze gemeente niet meer in een werkelijke behoefte voorzien, de aanvoer is uiterst gering ze heeft zich verplaatst naar de weekmarkten. B. en W. stellen dus voor tot afschaffing van deze speciale paardenmarkten te be sluiten. Uit het onderzoek naar het vliegonge luk, waarbij de serg.-vl. Kohier Donder dag met ’n Thunder jet bij L’warden ver ongelukte is gebleken dat de vlieger in een schijnluchtgevecht de macht over zijn toestel heeft verloren. Sergeant- vlieger Kohier maakte als nummer één een oefenformatievlucht met een ander vliegtuig. De opdracht was om gedu rende de vlucht boven 15.000 voet op een gegeven ogenblik individuele acro- batie-oefeningen te verrichten. Vliegen de in de buurt van Leeuwarden onder de wolken, tussen 2 en 3000 voet, heeft hij, in afwijking van de opdracht, gevraagd of hij over de vliegbasis mocht vliegen. Leeuwarden deed op dat tijdstip mee in een internationale luchtverdedigings- oefening. De verkeersleiding gaf hem toestemming om éénmaal over de vlieg basis te vliegen. Vier Meteors, die zich boven het veld bevonden, terugkerend van een opdracht, zagen in de Thunder jets aanvallers op de eigen vliegbasis en attaqueerden de Thunderjets. Ser geant Kohier, die daartoe nog onvol doende geoefend was, ging het gevecht aan en maakte daarbij enige tonneau’s op ongeveer 2000 voet. Daarbij verloor hij de macht over zijn vliegtuig en viel op de startbaan. De andere vlieger van deze formatie brak het gevecht af en vloog naar Völkel terug, toen hij geen antwoord kreeg van nummer één. Hij landde onbewust van het gebeurde op zijn thuisbasis. GESLAAGD. Bij het avondexamen voor het prak- tijk-diploma boekhouden (associatie) slaagden de heren R. v. d. Akker en Sj. IJpma, alhier, opgeleid door de heer P. Kooi, Leraar Boekhouden, alhier. Aan de Universiteit te Groningen tistisch streven geen sprake is. Er zal nu, aldus werd verklaard, nader beraad in de kring der regering over de besproken onderwerpen volgen. Een voortgezet overleg met Gedeputeerde Staten van Friesland zal nodig zijn, ter wijl met name op concrete punten, naar mate de regering dit wenselijk zal ach ten, ook met andere instanties contact zal worden opgenomen. Met veel belang stelling wordt van de zijde der regering voorts de behandeling van het decentra- lisatierapport in de zomerzitting der Provinciale Staten tegemoet gezien. Op de vraag of de ministers de in deze dagen besproken problemen speciaal Friese problemen achten, of dat deze volgens hen ook voor andere delen van het land zouden gelden, antwoordde de minister van Binnenlandse Zaken, prof, dr L. J. M. Beel, dat er hier inderdaad problemen zijn, die ook in andere gewes ten sterk leven, maar dat er bovendien kwesties met een specifiek Fries karak ter zijn. De besprekingen hebben zich beperkt tot specifiek Friese kwesties, aldus de minister. Toen één van de journalisten vervol gens vroeg of de ministers de indruk hebben, dat zoals de laatste tijd wel eens naar voren is gebracht de Friese eisen onredelijk zouden zijn, antwoordde minister Beel: „Wanneer ons dat ge bleken was, zouden we de besprekingen niet hebben voortgezet!” Prof. Beel zei voorts, dat er bespre kingen zijn gevoerd over verschillende kanten van de Friese beweging, o.a. over de positie van het Fries in de rechtzaal. Men heeft deze kwestie geheel los ge maakt van de gebeurtenissen van 16 No vember j.l. Desgevraagd zei de minister nog, dat hij niet de indruk heeft, dat door deze gebeurtenissen een kloof is ontstaan. De minister van Justitie, mr H. Mulderije, voegde hier aan toe, dat volgens zijn mening in het verkeer tus sen Friezen en de rechterlijke macht het Friese streven naar zijn mening niet achter wordt gesteld. Aan de minister van O. K. en W., prof, dr F. J. Th. Rutten, werden ten slotte nog vragen gesteld over de proef scholen (waarop een proef wordt geno- men met het Fries als voertaal in de eerste leerjaren) en over de slechte ont vangst en de verdere moeilijkheden van de Regionale Omroep Noord. Minister Rutten zei, dat de resultaten van de proefscholen zeer bevredigend zijn. Dat wil niet zeggen, dat het stadium van uit breiding van deze proef nu al aangebro ken is. Er zullen nog besprekingen met deskundigen moeten worden gevoerd. Met betrekking tot de Regionale Om roep Noord zei de minister, dat de re gering het overleg tussen de voorstan ders van deze omroep in de betrokken provincies iet belangstelling afwacht. Hij achtte het niet gewenst, dat van boven af praemature maatregelen wor den genomen. Het hoofdbestuur van het Kristlik Frysk Selskip heeft zich in een open brief tot de Minister van Justitie Mr H. Mulderije gewend. Met toenemende ver wondering, heet het in dit schrijven, ver ontrusting en bezorgdhèid hebben wij in de pers en de handelingen uw antwoord aan de Tweede Kamer gelezen, naar aanleiding van de opmerkingen, die ge maakt waren over de Friese kwestie in het algemeen en over de eed in het Fries in het bijzonder. Genoemd bestuur wil langs deze weg van een open brief nog eens de aandacht van de minister op deze vraagstukken vestigen en het geeft daarbij een nadere toelichting van het Friese standpunt. De Koningin en Prins Bernhard zullen aanwezig zijn bjj de begrafenis van de Engelse koning, welke a.s. Vrijdag plaats heeft te Windsor. Zij zullen Don derdag 14 Februari naar Engeland ver trekken. In de toekomst zal het nodig zijn de Woudvaartskade te verbeteren ook om een meer verzorgde toegang tot het nieuw gebouwde gedeelte van het Sperk- hem te maken. De gemeente is nu in de gelegenheid het aan het einde van de Woudvaartskade gelegen perceel nr. 62 en 62a met schuurruimte en open grond totale oppervlakte 1190 m2 aan te kopen van de eigenaren de h.h. A. v. d. Zee te Apeldoorn en B. v. d. Zee alhier voor 10.000. Deze percelen zullen nodig zijn voor bovengenoemde verbetering. De prijs komt B. en W. redelijk voor. Aan nemende dat bjj afbraak het materiaal ƒ2000 zal opbrengen en voor ophoging In de vergadering van de raad der gemeente Sneek .welke op Woensdag 13 Februari a.s., ’s avonds 7.15 uur wordt gehouden, komen o.a. aan de orde: Voordrachten en aanbevelingen. B. en W. dragen ter benoeming van een onderwijzer aan de Sperkhem-school (vacature-M. Kooistra) voor: 1. G. Snoey, onderwijzer aan de o.l.s. te Res teren; 2. R. S. Dijkstra, onderwijzer aan de o.l.s. te Baflo; 3. G. S. Banda, onderwjjzer aan de Gysbert Japiks- school te Sneek. Ter benoeming van een ambtenaar van de burgerljjke stand voor alle werkzaamheden (vac. Y. Amels, die elders benoemd werd) be velen B. en W. aan: F. Huisman, adj. commies ter secretarie. verzekerings-Maatschappij te Leeuwar den ontving de gemeente een aanbie ding voor een lening van 69000, rente 4 aflossing ƒ2300 gedurende 30 jaar. onder voorwaarde dat de 3 geldle ning 1933 bij deze Mij. aangegaan, pro resto groot 49000, in het vervolg 3% rente zal doen, en de 3% geld lening 1939, pro resto groot 113000, 3% Voor alle drie leningen zal de bepaling gelden dat versterkte of alge hele aflossing gedurende de resterende looptijd wordt uitgesloten. B. en W. stel len voor op de aanbieding in te gaan. De opbrengst kan worden aangewend voor de uitvoering in 1952 van gemeen telijke woningbouwplannen. Uitkering ineens aan deel gemeente personeel. B. en W. stellen voor de bekende vaste toelage welke het rijk aan het daarvoor in i.anmerking komende per soneel toekende in verband met de over- schrjjding van de verbruiksbeperking van 5 ook te noen gelden voor het daarvoor in aanmerking komend ge- meentepersoneel. De uitkering zal zoda nig worden vastgesteld, dat na aftrek van de loonbelasting voor elke belang hebbende een uniform bedrag van 5 overblijft. Bescherming bevolking tegen oorlogshandelingen. In een nota deelt de Burgemeester de raad mede dat onze gemeente ten op zichte van deze materie is ingedeeld in de B-gebieden (d.w.z. waar minder ge vaar aantrekkende objecten aanwezig zijn) en met 12 in de omgeving liggende gemeenten een B-kring vormt, zijnde een beschermingseenheid met eigen po tentieel. Zeven functionarissen uit Sneek namen deel aan een cursus te Barneveld voor opleiding van personen, bestemd in het beschermingsorgaan een leidende functie te bekleden. stand van zaken is het niet verantwoord de belangrijke financiële gevolgen, voor de overheid uit de stichting van een tweede school voortvloeiende, te aan vaarden. De financiële consequenties staan niet in een evenredige verhouding tot de verbetering van de vakopleiding, welke zou worden verkregen. De meer derheid is van mening dat haar ziens wijze steun vindt èn in het rapport van het E.T.I.F. èn m het rapport van de hiervoor bedoelde door de Gedeputeerde Staten ingestelde commissie. Ook het adresserende schoolbestuur is van oor deel dat voor een tweede school geen mogelijkheid bestaat tenzij wordt afge stapt van de gedachte om in Koudum een school te stichten. De meerderheid van ons college staat op het standpunt dat het niet gerechtvaardigd is uitslui tend uit een oogpunt van zuiver plaatse lijk belang met Koudum in concurrentie te treden. De vraag waar een ambachts school moet worden gevestigd moet za kelijk en in ruimer verband worden be zien. Het streven is er met het oog op een betere vakopleiding op gericht de eenvoudige ambachtsscholen zoveel mo gelijk te spreiden opdat de bezwaren voortvloeiende uit grote afstanden en B. en W. stellen voor een door be middeling van het bankierskantoor Staal Co. te Den Haag ontvangen aanbod te aanvaarden voor een geld lening groot 100.000, af te lossen in 10 jaar, rente 3% ’s jaars. Koers 100 versterkte aflossing mag niet plaats hebben. Afsluitprovisie De op brengst van deze lening kan worden be stemd voor de aankoop van rollend ma. tetriaal ten behoeve van het gemeente lijk reinigingsbedrijf in verband met de omschakeling op autotractie en voor het aanschaffen van de electrische kolen- transportinstallatie voor de gasfabriek. mening de totstandkoming van een Chr. ambachtsschool te Koudum aan d_ stichting en instandhouding van soortgelijke inrichting breuk zou doen. Wij houden ons voor ogen dat redelijkerwijs voor twee Chr. technische scholen in de Z.W.boek één in Sneek en één in Koudum c.q. Workum geen medewerking van rijks wege zal zijn te verwachten, omdat er dan een te grote versnippering zou ont staan. Het gaat hier dus praktisch om: öf Sneek öf Koudum dan wel Wor kum”. Toen bekend was geworden dat de rijksinstanties de stichting van een am bachtsschool in Koudum zullen bevor deren hebben B. en W. in de geciteerde zinsnede aanleiding gevonden zich op nieuw met het bestuur in verbinding te stellen en het de vraag voorgelegd of het bij de gewijzigde omstandigheden het ingediende verzoek handhaaft. De gestelde vraag werd bevestigend beant woord. Zolang de school te Koudum niet is verrezen, acht het bestuur het mogelijk de bevoegde rijksinstanties te bewegen niet Koudum maar Sneek als plaats van vestiging van een Chr. am bachtsschool te kiezen. B. en W. zijn van oordeel, dat als er tot het stichten van een tweede am bachtsschool in deze gemeente zou moeten worden overgegaan deze school op Christelijke grondslag zou moeten rusten. Het Protestants-Christelijke deel der bevolking onzer gemeente en dat van de aangrenzende gemeenten is van zodanige omvang, dat bij uitbreiding van het aantal onderwijsinrichtingen aan het verlangen van dat deel der in gezetenen zeker zou moeten worden voldaan. De vraag is evenwel of thans reeds de tijd is gekomen om een tweede am bachtsschool op te richten. De meerder heid van ons college beantwoordt deze vraag ontkennend. Gelet op het aantal leerlingen dat deze scholen zou bezoe ken zal door versnippering het gevaar bestaan dat aan het peil waarop het ambachtsonderwijs hier ter stede staat De ministers van Binnenlandse Zaken, duidelijk gebleken, dat van enig separa- Justitie en O., K. en W., die vanWoens- dagavond tot Vrijdagavond te Leeuwar den verbleven om daar met het provin ciale bestuur en een veertig vooraan staande figuren uit de Friese beweging en het openbare leven besprekingen te voeren, hebben Vrijdagmiddag op een persconferentie verklaard, dat zij zeer tevreden zijn over het resultaat van die besprekingen. Bijzonder hebben zij ge waardeerd de openhartigheid, waarmee een ieder zijn eigen opvatting heeft ge openbaard. Als gevolg hiervan is een die per inzicht verkregen in aard en samen hang der vraagstukken, en in de motie ven, welke de Friese beweging leiden. Daarbij is, zo verklaarden de ministers, raad het verzoek gericht, te besluiten, j dat de oprichting en instandhouding van een Christelijke ambachtsschool in deze gemeente, door de raad nodig wordt geoordeeld. Dit verzoek houdt verband met de voorschriften van de Nijverheids- onderwijswet betreffende de subsidi ering van nijverheidsscholen uit over heidskassen. Het rijkssubsidie bedraagt voor een school als waarvan sprake is 70 van de netto kosten. Het subsidie wordt echter alleen verleend, indien de raad van de gemeente waar de school gevestigd is of zal worden de oprichting instandhouding heeft nodig geoor deeld en de Kroon deze heeft goedge keurd. Komt de school op deze wijze tot stand, dan is de gemeente school is gevestigd, verplicht 30 de nettokosten voor haar rekening te nemen. Beschikt de gemeenteraad afwij zend op een verzoek om de oprichting en instandhouding der schoei nodig te ver klaren, dan wordt rijks- en gemeente lijk subsidie toch verleend, indien de Kroon de oprichting en instandhouding goedkeurt. De in het hierboven aange haald schrijven opgenomen motivering van het verzoek van het bestuur voor Christelijk Nijverheidsonderwijs kan in het kort als volgt worden samengevat: 1. De godsdienstige gezindheid van de inwoners van Sneek en van de plaatsen in de omgeving, met name van die in de Z.W. hoek van Friesland, wettigt de op richting van een ambachtsschool op Christelijke grondslag. 2. De toenemen de industrialisatie doet de behoefte ont staan aan meer gelegenheid voor het ontvangen van ambachtsonderwijs. Ver dere uitbreiding van de neutrale Am bachtsschool lijkt niet mogelijk. Deze behoefte ware daarom op te vangen door de bouw van een tweede ambachts school en dan op Christelijke grondslag. Bij het verzoek waren adhaesiebetuigin- gen overgelegd van de afdeling Fries land van het Verbond van Protestants- Christelijke werkgevers in Nederland en van de Chr. Besturenbond, afdeling Het ligt in de bedoeling aanvankelijk onderwijs te geven in de vakken tim meren, smeden en machine-bankwer- ken. Het aantal leerlingen, dat de school zal bezoeken, wordt geschat op 200. Uitgaande van een bedrag aan stichüngskosten van 600000, becijfert het bestuur de nettokosten op pl.m. 76100 per jaar, waarvan 30 ten laste van de gemeente Sneek zou komen of rond 23000. Bij de beoordeling van dit bedrag dient er evenwel rekening mede te worden gehouden, dat de ge meente van vestiging aanspraak op een bijdrage in het door haar uitgekeerde subsidie heeft indien de school wordt bezocht door leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tenzij aldaar een ge lijksoortige school is gevestigd, van 20 van de gemiddelde kosten per leerling. Nader werden nog overgelegd verklaringen van de volgende bonden, die hun instemming met de stichting afbreuk wordt gedaan. Bij de huidige van een Chr. ambachtsschool betuigen: *--1-1 de Chr. metaalbewerkersboond; de Ned. Chr. bouwarbeidersbond; Chr. bond van meubelmakers en houtbewerkers; de R.K. metaalbewerkersbond; de R.K. bond van houtbewerkers. Op 20 Septem. ber 1951 werden nog ontvangen jjen schrijven van het Bestuur van de ?4éd. R.K. bond van bouwpatroons afdeling Leeuwarden, houdende mededeling dat naar zijn mening de stichting van de school niet nodig is, en een schrijven van het bestuur van het departement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel .waarin o.a. wordt verklaard dat gaarne steun zal worden verleend aan de pogingen tot oprichting van een nij verheidsschool voor zover die een oplei ding geeft voor stucadoors, loodgieters, waterfitters, gasbedrijf, grafische vak ken, radioreparateurs, kleibewerkers, schoenherstellers en kleermakers. Met het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs kan worden geconstateerd dat in ons land zich sedert enkele jaren een industriali- satieproces voltrekt, waardoor de be hoefte aan meer scholen voor opleiding van vakarbeiders toeneemt. De industria lisatie zal ook moeten worden bevorderd door de gelegenheden om ambachts onderwijs te ontvangen, te vermeerde ren. Desondanks bestond bij B. en W. toch twijfel over de vraag of de toe neming van het aantal leerlingen waar voor in de toekomst te Sneek ambachts onderwijs zal worden gewenst, in de naaste toekomst van zodanige omvang zal zijn, dat de stichting van een twee de ambachtsschool in de gegeven om standigheden verantwoord is. Deze twij fel werd versterkt door het rapport van een door Gedeputeerde Staten dezer provincie ingestelde commissie, welke tot taak had hun college te adviseren omtrent het onderwijs ter bevordering van het ambacht in F iesland. Blijkens dit in 1948 verschenen rapport kwam de commissie tot de conclusie dat in Zuid-West-Friesland als plaatsen voor vestiging van nieuwe ambachtsscholen in aanmerking kwamen Workum en Lemmer. Door de stichting van een school te Bolsward kwam later de vraag naar voren of Koudum als plaats van vestiging van een onderwijsinrichting niet boven Workum moest worden ver kozen. Het vorenstaande was voor B. en W. aanleiding zich tot het Econo misch Technologisch Instituut voor Friesland te wenden ten aanzien van de vraag of reeds thans behoefte bestaat voor deze gemeente en de op Sneek ge oriënteerde gemeenten aan een tweede ambachtsschool en of een uitbreiding van het aantal gelegenheden om am bachtsonderwijs te ontvangen wel aan het peil van dat onderwijs ten goede zal komen. Intussen is bekend gewor den, dat op de rijksbegroting voor 1952 gelden zijn uitgetrokken voor de sub sidiëring van een Chr. ambachtsschool de vervoerskosten worden ondervan gen. De leerlingen van ambachtsscho len zijn vaak afkomstig uit niet bemid delde gezinnen. Het is een opmerkelijk feit, dat u uit het overgelegde rapport van het E.T.I.F. zal blijken, dat het aan tal kinderen, dat ambachtsscholen be zoekt, uitgedrukt in percenten van de mannelijke bevolking, lager wordt naar mate de afstand tot de school groter is. Op zakelijke gronden hebben de deskun digen, welke de rijks- en de provinciale overheid op dit punt van advies hebben gediend, geadviseerd in Koudum een school te vestigen. Centrumplaatsen als I Sneek zullen de spreiding van ambachts scholen moeten aanvaarden en door het scheppen van de mogelijkheid om spe- vx.™..™..— ciale opleidingen of uitgebreid am- UitT de*6 verzamelde hachtsonderwijs te ontvangen hun posi- -- tie trachten te vesterken. Op deze gron den acht de meerderheid het denkbeeld van het schoolbestuur, neergelegd in de aangehaalde brief van 9 October 1951 dan ook niet juist. Uit het hiervoor op genomen betoog volgt dat wij het in dit schrijven geuite verwijt dat de kans dat het Rijk gelden voor de bouw van een school in Sneek beschikbaar zou hebben gesteld belangrjjk groter zou zijn ge weest indien wij eerder een beslissing van de raad zouden hebben uitgelokt, van de hand wijzen. Het bestuur zal toch wel met ons van oordeel zijn dat, toen het in Juni de door ons gevraagde gegevens verstrekte het opmaken van de Rijksbegroting reeds in een zodanig stadium verkeerde, dat de regering tot het subsidiëren van een ambachtsschool in Koudum had besloten. Een minderheid in ons college is van oordeel, dat ondanks de bezwaren van zakelijke aard, welke door de meerder heid zijn ontwikkeld, de nodig-verkla- ring voor de oprichting van een Chris telijke ambachtsschool moet worden af gegeven. Het deel van de bevolking dat Christelijk ambachtsonderwijs voor zjjn kinderen wenst, is aanzienlijk. De mo gelijkheid om dit onderwijs te ontvan gen is er te Sneek of zelfs binnen een straal van 20 K.M. niet. Het is daarom naar het oordeel van deze minderheid redelijk dat aan het rechtvaardig ver langen van de Protestants-Christelijke bevolkingsgroep wordt tegemoet geko men. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. de vereniging voor Christelijk Nijver- het E.T.I.F. zal na de totstandkoming I heidsonderwijs te Sneek, heeft tot de van de ambachtsscholen te Koudum en Lemmer het leerlingenaantal van de Sneker ambachtsschool, dat nu pl.m. j 360 bedraagt, dalen tot pl.m. 300. Een op te richten Christelijke School te Sneek zou ongeveer 90 leerlingen gaan tellen, zodat het aantal leerlingen van de bestaande school dan tot 210 zou inkrimpen. Het is niet uitgesloten, dat deze daling groter zal zijn. Na 1954 mogen, als gevolg van de stijging der geboortecijfers na 1941, een aantal ja ren enigszins hogere leerlingenaantallen worden verwacht. V’ gegevens blijkt, dat de capaciteit van de neutrale ambachtsschool, welke in 1948 al pl.m. 375 leerlingen telde, voor lopig voldoende zal blijven. In het nader schrijven van het be stuur der vereniging voor Christelijk nijverheidsonderwijs van 14 Juni 1951 komt de volgende zinsnede voor: „Dit neemt intussen niet weg, dat naar onze xi-4—. - de een te Sneek wel af- De foardrachtkriich, dy’t in skoftke lyn oankundige is, sil nou ynkoarten halden wurde. De 16e Febrewaris giet it oan foar oare as legere skoallen, de 23e foar legere. (Sjoch advertinsje yn dizze krante). De jury bistiet beide kearen üt de hearen P. de Boer, G. Koelstra en H. Lodewyk. De dielname is great. Bilang- stellenden binne tige wolkom en wy forwachtsje, dat gans alden en ünderwizers de stap Sneon-to- middei nei „Amicitia” dwaen sille. De aldste groep fan „Jong Mar- sang”, it bernekoar fan ’e krite Snits, sjongt op de beide middeis. B. en W. menen thans weer een ge schikt object voor werkverschaffing in D.U.W .verband te hebben gevonden in de aanleg van een wandelweg over de voormalige trambaan SneekJoure met een verbinding door de landerijen naar de weg SneekOppenhuizen. Hierdoor zou enigermate in de behoefte aan meer wandelgelegenheid in het bijzonder voor de bewoners van het Sperkhem worden voorzien. Het ontworpen wandelpad volgt de voormalige trambaan over een lengte van ongeveer 1200 m. tot aan de grens van Wymbritseradeel. Vanaf dit punt kan over een van het Old Burger weeshuis, alhier, aan te kopen strook land een pl.m. 660 m. lange verbinding met de Oppenhuizerweg worden ge maakt. Het pad al worden voorzien van een sintelverharding ter breedte van 2.50 m. Langs de wandelweg zal een beplanting worden aangebracht. De kos ten van de uitvoering van het plan wor den, met inbegrip van de prijs van de aan te kopen grond ad 1540, geraamd op 14.240. Blijkens een van de Rijks- dienst voor de Uitvoering van Werken ontvangen schrijven zal in de te betalen arbeidslonen een rijkssubsidie van 90 van maximaal 7625 is rond 6865 wor den ontvangen. In het algemeen komen de toeslagen op het loon voor een sub sidie van 100 in aanmerking. Voor rekening der gemeente blijft derhalve een bedrag van rond ƒ7375. Het pro ject, dat in eigen beheer zal worden uit gevoerd, verschaft naar schatting aan 16 personen werk gedurende 16 weken. Van het Old Burger Weeshuis moet voor de aanleg van de wandelweg on geveer 7000 m2 grond worden over genomen. Het college van regenten is bereid deze grond te verkopen. Blijkens een door de opzichters der landerijen van de gemeente en van het Old Burger Weeshuis opgemaakt taxatierappprt moet de prijs op 22 cent per m2 worden gesteld. B. en W. stellen voor tot een en ander te besluiten. Met ingang van 1 Februari jl. is be- - - -- noemd tot inspecteur van ’s Rijks be-1 slaagde voor het doctoraal examen be lastingen tq Sneek de surnumerair A. I neeskunde de heer B. Fosthum* van Slier. van het terrein 1000 nodig zal zijn, zal de bouwrijpe grond er zullen 5 nieu we woningen op kunnen verrijzen 7.55 per M2 kosten, een zeer aan vaardbare grondprijs. In afwachting van de afbraak kan de verhuur aan de te- genwoordige bewoners worden besten digd (nr. 62 343.85 p. j., nr. 62a ƒ460 p. j.). Wandelweg over voormalige trambaan SneekJoure. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1