SPEURDER fob dfle kant TonMid NTHRAC1ET 7,20 ;Lr B.» Straatbezem naar het juiste adres NEDERLAND Kamerlid v. d. Wetering sprak voor de C.H.U. te IJlst BUITENLAND IN HET KORT R. MOEDTj 'll h Verkeersongeiukken FEUILLETON Uitgeverij door KIEK VAK DER ZWAAI Oudega schaakte tegen Hommerts Restaurearre oargel yn gebrük nommen Twee jubilerende timmerlieden-patroons Voor een goede N.C.L.B. - Oosthem Jongetje doodgereden te Berlikum Nederlandse schaatsers deden het best Vliegramp in de Ver. Siaten Correspondentie SCHILDER DE VRIES VLUG EN PRECIES Gestaagd Pan kokend water over echtgenote uitgestort Uitvoering Concordia Dorpsbelangen Oudega W. Ringvergadering Herv. Meisjesverenigingen Zangver. „De Lofstem” Wordt vervolgd. Schutjaspartijen xssdd Jeugd tournool. deelte wordt nog onderhandeld. Het H.B. FABRIEKEN 0.KOEMARKT 24 SNEEK TEL2ÓÓ7 ge- 58 1 0—1 8' I wjj moeten onze Chr. Hist, doelstellin gen zuiver bewaren. Het verantwoord '"id moet gericht zijn op geheel ons v. zoals Romeinen 13 zegt: „De over heid in dienst van God, u ten goede” en ook oi.volk zal onder zweep en tranen moeten worden teruggevoerd. Na een korte pauze werden enkele vragen ge steld o.a. over een samengaan van A.R. en C.H. in één machtige partij en dan met open ogen en niet blind voor de toe komst de hand aan de ploeg te slaan om tot het grote doel, een verantwoord beleid, te komen, en over het woning- probleem. De spr. antwoordde, dat dit samengaan nog niet werd begeerd en wanneer per jaar 40000 woningen wor- dame en de motorrijder werden naar het Diaconessenhuis De Wijk te Gouda ge bracht, waar beiden zijn overleden. Te Zevenbergen gleden twee perso nenauto’s door de gladheid van een ho ge weg. De 60-jarige O. uit Wieldrecht werd gedood. OOSTHEM. De afdeling van de N.C. L.B. vergaderde onder leiding van de heer P. Walsweer. Na de gebruikelijke opening en het lezen van de notulen werden eerst enige ingekomen stukken van het Hoofdbestuur behandeld, waar uit bleek dat men in de organisatie al gemeen van oordeel is, dit jaar geen wijziging te moeten aanbrengen in het Er schijnt een revolutie in de hui zenbouw te komen, een aannemer te Haulerwijk wil een flinke burgerwoning al voor 5500 bouwen, een aannemer te Wolvega voor 5000 en een te Grouw komt met een aanbieding van 4600, compleet met schilderwerk, electrisdh licht en waterleiding. Het Avro-bestuur besloot het ver lof van mr J. den Daas te verlengen ter voortzetting van een onderzoek naar zijn gedragingen. In het klooster ,der Clarissen te Megen is de helft der zusters door griep aangetast, vier, hoogbejaarde, zijn aan de ziekte overleden. Wegens het plegen van een serie inbraken te Groningen, heeft de politie gearresteerd de 25-jarige J. B. uit die gemeente en de 26-jarige J. L. M. te Amsterdam. Zij hadden uit twee winkels gestolen 400 paren nylonkousen en 250 gulden, uit het gebouw van de Rijks waterstaat een bedrag van 1725 gulden en de brandkast uit de studentensocië teit Mutua Fides. een het De zaak Schurer komt 21 Februari voor het hof te Leeuwarden. Dassen hebben 18 konijnennesten bij Well onder Venlo leeggeroofd. Eén das werd door jagers gedood, doch zij kregen procesverbaal want, mèt de ot ter, is ook de das een beschermd dier. Koning Boudewijn van België wil de begrafenis van de koning van Engeland niet bijwonen; zijn jongere broer Albert gaat, ’s Konings weigering wordt in ver band gebracht met de houding van de Engelse regering in de oorlogstijd tegen over zgn vader, koning Leopold. Een oefenvliegtuig in Canada viel op een radiomast van een vliegveld te Win nipeg. Drie inzittende leerlingen en drie jongelui op het vliegveld werden ge dood en de radiozendstations waren ge stoord. 91 van de 366 bioscopen in Chicago sloten in 1951 wegens gebrek aan be zoek. De heer en mevrouw Millard uit Michigan (Ver. Staten) kregen op 3 Februari 1950 tussen negen en tien uur ’s morgens hun eerste zoon en op 3 Februari van het vorige jaar, toevalli gerwijs ook tussen negen en tien hun tweede kind. Een paar dagen geleden schonk mevrouw Millard het leven aan de derde spruit. Het was 3 Februari om 9.57 in de morgen. Een belangwekkend geval voor astrologen. KLEINZANO 73 KOLENHANDEL Tal 3184 Dambond FrieslandProv. Friese Dambond. Volgens een W. Duits blad zijn in een uraniummijn in Saksen 16" mijnwer kers bij een ontploffing gedood. Veri- en Chemie, handel SINGEL 80 TEL. 2151 OOSTHEM. A.s. Zaterdag 16 Febru ari des namiddags houdt de Timmerlie- den-Patroons Vereniging haar jaarver gadering. Op zichzelf is dat geen bijzon derheid, maar voor deze ver. dit keer wel, omdat de heer M. Canrinus van Oosthem 33 jaar bestuurslid en secre taris is geweest. Ook de heer W. de Boer van Oppenhuizen is dan 30 jaar bestuurslid en eveneens 30 jaar pen ningmeester geweest. De leden willen dit feest dan ook niet ongemerkt laten voorbijgaan, zodat die middag een fees telijke vergadering wordt gehouden, waarbij ook de dames zijn uitgenodigd. Te Goor brandde een woning aan de Spoorstraat uit. Twee kinderen ont snapten ternauwernood aan de vuurdood, een er van, 2% jnar, moest door de moe der uit het raam geworpen worden, het werd door mej. Sjoukjc Post opgevan gen. Daarna sprong de vrouw zelf uit het raam, zij bleef ongedeerd. In het Limburgse dorpje Poster holt 2500 inwoners zijn tijdens de vierdaagse kermis 20.000 liter bier op gedronken, dat bleek bij de behandeling van een rechtzaak tegen een man, die tijdens de kermis beschonken was ge weest. voor als tegen was. Hij zou zgn com pagnon in zaken kwijtraken. Daarvoor kreeg hij in de plaats een vrouw, die hem in ieder geval lief had, en die hem zou verzorgen en de moeder van zijn dochtertje zou willen zijn. Toen hij die avond naar huis gipg, stond zijn plan vast; hij zou Miep ten huwelijk vragen. Alleen wilde hij een geschikt ogenblik afwachten. Op een avond in het laatst van Sep tember hg was nog maar korte tijd van zijn vacantie terug zat hij in zijn kantoor te werken, terwijl hij een nieuw radiotoestel, dat hij op proef had, zacht liet spelen. Muziek tijdens het werk, mits passend, vond hij prettig. Deze avond was hij besloten Miep Jacobs te vragen zijn vrouw te worden. Natuur lijk zou hij haar eerlijk vertellen, dat hij niet krankzinnig verliefd op haar was. Ten slotte waren zijn jonge haren er uit. Hg liep immers al aardig tegen de der tig? Het behoefde wel niet een mariage de raison te worden, want uiteindelijk hield hij wel van haar en wellicht groei de deze genegenheid op de duur wel aan. Maar jongensverliefdheid zou ze van hem niet kunnen verwachten. Hij zou haar liefhebben en haar zo goed verzorgen, als ze maar wensen kon. Hg wenste deze trouwe kameraad trouwer aan zich te verbinden dan tot nu toe het geval was. Om een uur of acht stond hij op en kwam plotseling tot de ontdekking, dat hg trilde. Lieve help, hg was waar achtig zo zenuwachtig als een jongen van negentien jaar, die aanzoek gaat doen! Het was gewoon zot! Hij, de di recteur van het grote uitgeversbedrijf, Thans zijn wij aan het potverteren. Wij leven ver boven onze stand, het bezit wordt uitgehold en de grote bedrijven vallen als rijpe appels in de schoot van de staat. Verantwoord beleid houdt re kening met de gewijzigde omstandighe den, zoals in Engeland, waar met zweep en tranen getracht wordt op de weg van verantwoord beleid terug te komen. Ook in onze kringen is men verblind gewor- In de Amerikaanse stad Elizabeth (New Jersey) is een vliegtuig met 62 inzittenden brandend op een blok hui zen gestort, waarin 60 gezinnen wonen. Er zgn minstens 33 doden. Dit is de derde maal in 2 maanden dat deze stad door een dergelijk ongeluk wordt ge troffen; Elizabeth ligt vlak bij een vlieg veld, dat nu voor onbepaalde tgd is ge sloten. Het gezin van de veehouder J. Win. ter te Uitgeest is voor de derde maal in vijf jaar uitgebreid met een tweeling. Moeder en de twee zonen maken het goed. Het echtpaar Winter heeft thans twaalf kinderen. Rode Kruis. Uw stuk in het volgend nummer. Red. Bij wedstrijden tussen Noren en de rest van de wereld te Hamar hebben de Nederlanders zich uitstekend gehou den. Op de 1500 M. was v. d. Voort een in 2.18.9 (nieuw baanrecord), op de 5000 M. Broekman in 8.11, op de 10000 M. welke door Andersen gewonnen werd in de fantastische tijd van 16.32.6, was Broekman tweede in 16.56.3. Ook ande re Nederlanders maakten op verschil lende nummers goede tijden. De Noren werden echter no, een in het eindklasse ment, begon met te kon aan- r in zijn i daar- n de tar men, was: 1 L. Gerritsma en J. Agrico- la; 2 E. Gerritsma en H. Gerritsma; 3 W. van der Weide en G. Portiek; le troostprijs B. de Jong en H. Altenburg; 2e A. Gerritsma en J. Draaisma; 3e KI. Gerritsma Sr. en W. van der Pol; le poedelprijs H. Hettinga en A. van der Pol; 2e O. Agricola en U. Jellesma. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Twintig mensen werden gewond toen twee autobussen van dc Gelderse Tram wegen tussen Doetinchem en Varsse- veld door de gladheid op elkaar botsten, drie moesten in een ziekenhuis blijven. Op de Bredase weg te Roosendaal is de 61-jarige heer H. Teitsma uit Bergen op Zoom bij het oversteken door een van Roosendaal komende personenauto over reden en gedood. De heer Teitsma was eigenaar van hotel De Gouden Leeuw te Bergen op Zoom. Door slippen reed tussen Ede en de Klomp de heer v. H. uit Den Haag met zijn auto uit de bocht; d i wagen botste tegen een boom en werd bijna dubbel ge vouwen. Mevr. v. H. is zeer ernstig ge wond. Het Alg. Handelsblad meldt, dat Vrijdagavond op de donkere weg van Stolwijk naar Berkenwoude in de Krim. penerwaard een 23-jarige motorrijder uit Stolwijk op twee dames is ingereden, die op de weg wandelden. Een der da- mes, een 57-jarige inwoonster van Stol- zoek beneden de verwachting bleef. De wÖk> werd °P slaS gedood. De andere thuisblijvers hebben echter iets goeds gemist. De uitvoering der verschillende nummers stond op een hoog peil. In de pauzen kreeg men voordrachten te horen van de heer de Boer van Sneek. Het ge heel stond onder de goede leiding van Ds. A. D. Bakker. Gerald Ariano, een brave burger uit een plaats in Colorado (Ver. Staten), was zo opgetogen over de geboorte van een zoon, dat hij ieder in zijn vreugde wilde doen delen. Hij liet daarom voor het raam van zgn huiskamer een bord aanbrengen, waarop met neonletters stond te lezen: Het is een jongen. OUDEGA (W.) Geslaagd voor het praktgk-diploma boekhouden (associa tie) de heer C. S. Verbeek alhier. Hg werd opgeleid door de heer L. M. Vier- stra te Sneek. Een Zaterdagmiddag in zalen Schaaf te Leeuwarden gehouden jeugdtournooi, waaraan behalve de jeugdafdelingen van de D.C.L., Twijzelerheide en Dokkum ook irie tientallen van de jeugdafdeling der S.D.C. deelnamen, heeft de Snekers niet gebracht, wat men er mogelijk van verwachtte. Wij geven hier de resulta ten. le klasse: Sneek ISneek H 810, Leeuwarden ITw.heide I 164, Dok kum ITw.heide II 137, Leeuwarden II—Sneek III 11—9, Sneek I—Tw.heide I 97, Sneek IILeeuwarden I 020, Sneek Hl—Tw.heide II 10—10, Dokkum Leeuwarden II 146, Sneek ILeeu warden I 513, Sneek IITw.heide I 812, Sneek IIIDokkum I 515, Leeuwarden IITw.heide II 119. Het Leeuwarder tiental 'toonde zich dus over alle linies het sterkste, hetgeen ook wel was te verwachten, aangezien aldaar het jeugdwerk eerder d-’’ elders het geval was, ter hand werd genomen. ernstig na te denken over zijn plan om te hertrouwen, uitsluitend met het oog op Tini. Eenmaal stond hij op het punt in een der dagbladen een huwelijks advertentie te plaatsen, doch toen hg de copy er voor klaar had, las hg het nog eens over en schudde zgn hoofd. Nee, dat was toch niet de manier. Langzaam verscheurde hij het concept in kleine snippers en wierp het in de prullemand naast zich. Maar wie dan in ’s hemels naam Hij kende zo bitter weinig meisjes en jonge vrouwen in het stadje. Op een avond, toen hg met zijn werk klaar was, en nog eens over dit nete lige probleem nadacht, schoot het hem eensklaps te binnen, dat er één vrouw in Willemspoort was, die van hem hield. Juist, dacht hij, Miep, zijn medewerk ster. Maar hield hij van haar? In stilte vergeleek hij het meisje met zgn gestorven vrouw. Er was toch wel een groot verschil tussen Tini en Miep. Tini, grote blonde vrouw, met haar zacht innemend karakter, de vrouw, die hij aanbeden had, en waarmee hij al die maanden zo bijzonder gelukkig was geweest. En dan Miep: kleiner, donkerder. Kwieker ongetwijfeld en bijdehand. Een lief karakter had ze inderdaad. Hg hield van haar als zakenkameraad. Maar zou hg van haar als echtgenote kunnen hou den? Ze konden buitengewoon goed met elkaar overweg en ze was een juweel voor zijn bedrijf. Had een zeldzame feeling, die afgestemd was op zgn ge woonten. Maar als zijn vrouw Hij overwoog die avond geruime tgd het voor en tegen, maar ten slotte kwam hij tot de slotsom, dat er meer Door lawines zijn in Oostenrijk en Zwitserland 23 personen omgekomen. Een 49-jarige grondwerker, die in de nacht van Zaterdag op Zondag onder invloed van sterke drank thuis kwam, kreeg in zgn woning in de Duindoom- straat te Amsterdam ruzie met zgn 47- jarige echtgenote. Daarbij greep hij een pan met kokend water van de kachel en stortte de inhoud over zijn vrouw uit. Met ernstige brandwonden over het ge hele lichaam en handen moest het slachtoffer naar het Binnengasthuis worden vervoerd. De grondwerker werd ingesloten. OUDEGA (W.) Verleden week speel de de schaakclub „Nocht en Kriich” al hier een vriendschappelijke wedstrijd tegen de club van Hommerts. De uitslag was: Oudega: Hommerts: K. ElzingaS. v. d. Velde J. BakkerG. Sinia S. de VriesH. Osinga J. SchoonhovenP. v. d. Wal IJ. ValkemaKI. Martens B. de JongA. Hofman R. de GrootA. Tjalma IJ. v. ScheltingaH. Huite- C. BoersmaMr Vos J. WitteveenA. Bootsma S. de HoopF. Douma A. Monkel—L. Cnossen Vijfduizend eieren lagen tussen Vrie- zenveen en Vriezenveensewgk op straat, toen door het breken van een touw dat de lading bijeenhield, achttien pakken met ieder 360 eieren van een vracht auto tuimelden. De eieren waren be stemd voor export en afkomstig uit Hardenberg. Zondag werd een cylinder van 45000 kg. over de Betuwe en over de Veluwe naar een papierfabriek te Eerbeek ver voerd. Het gevaarte was geplaatst op een oplegger met 32 banden, die 17000 kg. woog. Men kwam zonder ongeluk ken ter plaatse. In 20 minuten tijds brandde de twintig meter lange eerste etage van het huis hoek Prins HendrikstraatRogge veenstraat te Den Haag uit. Acht per sonen konden zich, nauwelijks gekleed, nog net redden. Het Panamese s.s. Marjory van 2300 ton is bij de Nieuwe Waterweg in zo ondiep water gestrand, dat de red dingboot eerst het schip niet kon be reiken. IJLST. Donderdagavond gaf de Chr. Muziekver. Concordia, directeur de heer A. Feenstra, haar jaarlijkse donateurs- uitvoering in Ons Gebouw, dat niette genstaande de vele zieken, geheel bezet was. Leider was .de heer K. Frankena, die na opening met gebed een kort woord sprak, waarin hg er in het bijzon der op wees, hoe door de emigratie van zoveel Ulsters, ook Concordia een ge duchte veer heeft moeten laten. Toch werden een viertal nummers op zeer goede wjjze ten gehore gebracht. Mede werking werd verleend door de Krite „Wéz dysels” te Nijland met Abe Brou wers blgspel in 3 bedrijven „Mem sil trouwe”, dat door de amateurspelers zeer boeiend werd opgevoerd. Tussen de bedrijven gaf de heer G. Heeringa een »olo en iemand uit Nijland een voor tracht ten beste. Aan het eind werd een verloting gehouden tot dekking der kos ten. De vele prijzen waren belangloos door de ingezetenen ter beschikking ge steld. Met een woord van dank voor deze zeer geslaagde avond sloot de heer Fran kena daarna met dankgebed. ÓUDEGA (W.) Buiten het bestuur waren slechts 11 van de 146 leden aan wezig op de jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging Dorpsbelangen alhier, die verleden week onder leiding van de heer A. Feenstra in het Geref. lokaal werd gehouden. De secretaris en de pen ningmeester brachten hun jaarverslag uit Volgens het laatste bedroegen de inkomsten 102,16 en de uitgaven 30,20. Met het saldo van verleden jaar en dat van de enige jaren geleden ge houden autotocht 34,54) was er totaal 382,84 in kas. Namens de kascommis sie rapporteerde de heer J. Wiersma dat alles in de beste orde was bevonden. Hij stelde dan ook voor de rekening goed te keuren, waartoe met dank aan de penningmeester voor zijn accuraat be heer werd besloten. Ook dankte de voor- zitter de andere bestuursleden voor hun werkzaamheden. De secretaris, de heer H. J. de Boer, die periodiek aftrad, stel de zich niet herkiesbaar. Na een her stemming tussen de heren A. Baarda en J. van Slageren werd eerstgenoemde met 9 van de 16 stemmen in zgn plaats tot bestuurslid gekozen. Deze nam zgn benoeming aan, maar omdat hjj bezwaar maakte tegen het secretariaat, zullen de bestuursfuncties nader worden verdeeld. Bij de rondvraag werden o.a. enkele op merkingen gemaakt over de lichtpunten op de weg naar het station, over de bomen en het plaatsen van banken, pun ten die al meerdere malen aan de orde kwamen. Het bestuur kwam met de vraag of deze zomer weer een autotocht voor de Ouden van Dagen moet worden georganiseerd. Het is al weer enige ja ren geleden dat deze tocht tot grote voldoening van de vele oudjes gehouden werd. Besloten werd de eventuele uit voering van al deze zaken aan het be- stuur over te laten. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter de af getreden secretaris dank voor het vele dat hij voor de vereniging heeft gedaan. Hij wenste hem in zijn verdere leven alle goeds toe, en sloot daarna met een op wekking aan de leden en de ouders van de Oudegaster jeugd om de belangen van ons dorp te behartigen en dankge bed de vergadering. Prima voor Vulkachels, Haardkachels mantelcontract. Over het bijzondere ge- den gebouwd, dit juist voldoet aan de I deelte wordt nog onderhandeld. Het H.B. jaarlijkse behoefte. Het tekort van echter van mening dat men niet te 250.000 woningen blijft gelijk. Daarvoor I haaaHv met het vaststellen is geen geld, maar toch moet dit volks- I belang worden geregeld. Daarna sloot de heer v. d. Wetering met dankgebed. 1 muntbiljet, terug te bekomen bij C. Veninga, Oudega (W.) no. 179; 2 ge breide kinderwanten (geen paar), terug te bekomen bij Post C. te Oudega W.) 1 grgze handschoen, terug te bekomen bg P. de Boer, Hommerts no. 141; 1 zaklantaarn, terug te bekomen bij S. Jelsma, Hommerts no. 97. ULST. Voor de Chr. Hist. Unie sprak in Ons Gebouw alhier de heer F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp: „Twee principiële vragen van deze tgd”. H zeggen, dat hg zich volk< sluiten bg hetgeen de voo. openingswoord had gezegd ei om de vraag willen stellen: Vv. oorzaken dat de dingen zo dooi liggen? In het pas verschenen bo-..: 1 den voor het socialistisch systeem, maar weg naar Vrgheid van de P. v. d. worde het socialistisch systeem beschit ven. Wjj wensen dit systeem echter niet maar een verantwoord beleid en moeten ons duidelijk voor ogen stellen, dat dit de vragen van vandaag zijn. Menigmaal worden deze twee dingen verkeerd uit gelegd. Socialistisch heet dan vooruit strevend, verantwoord beleid conserva tief. In dit geval zouden de Chr. Hist, dus conservatief d.i. behoudzuchtig zijn. Was dit inderdaad zo, dan zouden we geen verkiezing kunnen ingaan omdat we geen oog hadden voor de bezwaren van deze tgd en zouden wg van onze brede basis worden afgeschoven en de graderen tot een partij van de bezit tende klasse. Wij zijn echter geen ver tegenwoordigers van groepen of klassen of van wat ook, maar zien ons Neder landse volk als één grote eenheid. In de afgelopen vier jaren is onze brede basis alleszins naar voren gekomen en daar om kan de beschuldiging dat wg conser vatief zijn naar de prullemand worden verwezen. Met voorbeelden toonde spr.- aan, hoe de C.H.U. de omzetbelasting bij de bron wenste te innen, hoe zg oog heeft voor het nijpende woningtekort, en het haar plicht acht de gesel van de toenemende werkloosheid te bestrgden. Het plan van de P. v. d. A. wijst telkens op het verschil tussen werkgever, on dernemer en werknemer, maar zij allen hebben belang bij een sterke, juiste fi nanciering van de onderneming. Om het bezit en het vermogen wordt in de Ka mer steeds een zware strgd gevoerd. Vrijdagmiddag is te Berlikum ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vijfjarig zoontje van de familie G. Tui- nenga, het leven heeft gekost. Het jon getje stond op het muurtje van de nood brug bij het veilingsterrein. Juist toen een vrachtauto over de brug reed, is het jongetje van het muurtje gevallen of er at geduwd door een meisje van zijn leef tijd, met het vreselijke gevolg, dat hij door een van de achterwielen overreden en gedood werd. ALDEGEA (W.). Freedtojoun waerd it restaurearre oargel yn ’e Griff. Tsjer. ke op ’e ng yn gebrük nommen. De foarsitter fan de oargelkommisje, de hear R. de Groot Sr., iepene de joun en joech doe it wurd oan de kommisje, dy’t it taforsjuch hie op it restaurearjen. De hear Vetter fan Grins brocht üt namme fan de Griff. Organistenforiening it rap port üt. Meiiens joech hy in ütliz fan it oargel, en advisearre om dit oer to nim- men. Dat die de Groot en dy droech it wer oer oan ’e Tsjerkerie. Ds. L. E. Smilde brocht üt namme fan Tsjerke rie en Gemeente tank oan de oargelbou- wers Vaas en Bron fan Ljouwert en ek oan de kommispe foarme fan de hearen Vetter en v. d. Zee. Dizze beide orga nisten lieten doe noch inkelde stikken hearre ü.o. parafrases fan: Ruwe stor men mogen woeden, Blijf bij mij, Heer, Wilt heden nu treden, in pear kompo- sysjes fan Jan Swart en in stik fan Nie- land. Ek de gemeentesang kaem oan bar. Ds. L. E. Smilde sleat de gear- komste. Der wie in goede opkomst fan de gemeente en hja kin wiis wêze mei dit oargel. OUDEGA (W.) Donderdagavond werd alhier een ringvergadering gehouden van de Herv. meisjesring van Sneek e. o. De voorzitster, mevr. Dickhout van Hom merts, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de vereniging van Oudega, daar deze allen had uitgenodigd. Na het zingen van Gez. 136 verrichtte de ver. van Oudega de openingsceremonie, die door het Verbond der meisjes is uitge geven, waarna mevr. Dickhout voorging in gebed. Mej. H. de Boer van Oudega hield een inleiding over de geschiedenis van Annanias en Safira, waarop geza menlijk zingen van Gez. 208 13 volgde. In de pauze werd thee met een koekje gepresenteerd. Daarna bestond het pro gramma uit volksdansen van Goënga en Oudega, mondorgelmuziek door enige meisjes uit Sneek, een toneelstukje „de Toverfluit” opgevoerd door de afdeling Westhem, een voordracht „Oan it for- kearde adres” van mej. J. Ypma, een keurig uitgevoerd lintenspel van de afd.i IJlst en tot besluit een inleiding van mevr. Jonkmans te Sneek over het on derwerp „Meisje, wat doe je met je leven?”, waarnaar met grote aandacht geluisterd werd. Na het gezamenlijk zin gen van Gez. 130, sloot mevr, van Dul- lemen deze prachtig geslaagde bijeen komst met dankgebed. NIJLAND, Febr. ’52. De zangvereni ging „De Lofstem” (directeur de heer S. Hoekstra) alhier gaf midden vorige week haar jaarlijkse uitvoering voor be gunstigers en belangstellenden. Het weer werkte niet mee, reden waarom het be- „Je dochtertje hoort thuis”, vulde mevrouw De Rooy aan. „Juist, zo denk ik er ook over. O, we houden allen veel van de kleine schat en ze is buitenge woon lief. Maar beter zou het voor haar zijn, ook met het oog op de toekomst, dat ze bg jou in huis kwam en dat daar een lieve vrouw als een goede tweede moeder haar verder zou verzorgen”. „Best. Maar ik zou momenteel heus niet weten: wie. En als ik hertrouw, dan wil ik de vrouw, nie ik naar het altaar geleid, liefhebben. Natuurlijk zal ik nooit zoveel van haar kunnen houden, als dat het geval geweest is met Tini”. „Och, dat weet je niet", weerlegde de oudere vrouw. „Het was Tini’s tweede huwelijk ook. En hield ze niet veel van je?" „We aanbaden elkaar”, antwoordde Wgnandse zacht. Gonnie kwam thuis en zo werd er die dag verder niet meer over het on derwerp gesproken. ’s Avonds thuis dacht hij nog eens over het gesprek na. Maar tot een op lossing kwam hij niet. Enkele dagen ver liepen en in deze tgd begon Wijnandse Rusland heeft de zachtste winter van 50 jaar. Het vriest niet in Moskou (in de strenge winter 19411942: 52 graden!) gaat op aanzoek Besluiteloos ging hij weer in zijn stoel zitten en om zijn zenuwen enigszins de baas te worden, stak hg een sigaret op. Vooruit, dacht hij, toen hij een paar trekken gedaan had, wees een kerel. Misschien gaat ze straks naar huis en dan is er weer een dag voorbij Wat meer vastberaden stond hij voor de tweede maal op en drukte zijn sigaret uit. Hij ging naar de verbindingsdeur tussen zijn kantoor en dat van Miep en opende deze. Ontzet bleef hg op de drempel staan. Hij moest zich aan de deurpost vasthou den om niet te wankelen. Want wat hij zag, deed al het bloed uit zijn gezicht wegvloeien Miep zat die avond achter haar bu reautje en schreef in haar dagboek, een bezigheid, die ze gedurende de laatste maanden op haar kantoor deed, omdat ze het daar rustiger kon doen en het juist ’s avonds een prettige bezigheid was. Terwgl ze regel na regel vulde, werd de deur geopend en trad Balk bin nen. Enigszins geërgerd over deze sto ring Balk had de onaangename ge woonte nog steeds om overal zonder kloppen binnen te lopen, dat vergat hij uit verstrooidheid, had hij eens gezegd legde ze het vloeiblad over het ge schrevene en klapte het schrijfboek dicht. De man had een manuscript In de handen en legde dit met een „Juffrouw Jacobs” voor haar neer op het bu reautje. Hg haalde een sigaar uit zgn vestzak, beet nonchalant de punt er af en stak er de brand in. VOOR haastig moet zijn met het vaststellen van de lonen. Benoemd werden: tot lid van het bestuur van de C.B.B. te IJlst de heer Joh. Sietsma en tot leden van de controlecommissie de heren S. v. d. Vel de en Tj. Wiersma. De aftredende pen ningmeester werd herkozen. De afge vaardigden naar de jaarvergadering van de afd. Nijland brachten hierover ver slag uit. Ook werd verslag uitgebracht van de onlangs in Sneek gehouden dis- trictsvergadering. Daar er deze winter reeds een filmavond Is geweest en de kas er niet al te best voor staat, werd besloten geen feestelijke jaarvergade ring meer te houden. Na het zingen van het Bondslied en gebed werd deze goede en gezellige vergadering gesloten. TIRNS. Aan de alhier bij Smits houden schutjaspartij namen 38 spelers deel. De prijzen werden als volgt ge wonnen: le F. Piersma, Nijland, G. de Jong, Tiras; 2e G. Bootsma, Tiras, H. Koopmans, IJsbrechtum; 3e Th. Ter- wisga van Scheltinga, Tiras, S. Pleke- ma, Tims; 4e L. Suierveld, Tiras, F. Homminga, Roodhuis; 5e J. Beetsma, Abbega, E. Cnossen, Sneek. HEEG. De uitslag van de in het St. Josephgebouw te Heeg gehouden schut jaspartij, waaraan 40 personen deelna- Het is al weer een viertal jaren ge leden, dat in een bewogen vergadering van de Prov. Friese Dambond het oos- telgk deel van onze provincie zich van deze bond afscheidde en onder de naam van Dambond Friesland een bond sticht te. Hierna hebben in beide kampen een aantal goedwillenden getracht, beide bonden weer tot elkaar te brengen, het geen resulteerde in het beleggen van een massakamp tussen beide bonden, waar van de eerste ontmoeting plaats vond in 1949 te Heerenveen. Treffen wjj even een vergelijking tussen de eerste ont moeting en die, welke Zaterdagmiddag in het Posthuis te Heerenveen werd ge houden, dan zij met voldoening vastge steld, dat dit treffen in meer dan één opzicht zich in gunstige zin van de voorgaande heeft onderscheiden. Daar was allereerst het gesproken woord door de waarnemend voorzitter van de dam bond Friesland, de heer C. v. d. Velde van Joure, die in tegenstelling met voor gaande ontmoetingen, niet geschroomd heeft de dingen bij hun ware naam te noemen. Ik weet, aldus spreker, dat het scheef is, dat wij hier in Friesland zegge vier provinciale dambonden kermen, die ieder op hun eigen wgze er naar stre ven de door hen opgetrokken heilige huisjes in stand te houden. Ik weet tevens dat er onder U zijn, die dit van uit een finantiële gezichtshoek bezien, niet geloven in de mogelijkheid van een voorgestane fusie tussen beide bonden. De wedstrijd van hedenmiddag moge er echter hopelijk toe bijdragen, aldus spre ker, dat het geloof in ons gehandhaafd zal blijven, dat het niettertljd toch weer zo zal zijn, dat wij ons geborgen wéten in één groot huis, waar wij ons als één dammersfamilie thuis zullen gevoelen. De heer R. Bergsma van Terhorne, sprekend namens de Prov. Friese Dam bond, districtsbond van de K.N.D.B., zeide getroffen te zijn door de spontane woorden van de vorige spreker, die hij gaarne tot de zgne maakte. Zou het Friese voorstel, het kunstmatig in stand gehouden bondsorgaan los te maken van de bondscontributie op de vorige jaar vergadering van de K.N.D.B. een guns tig onthaal hebben gevonden, wie weet, zou de fusie tussen beide bonden reeds een feit zijn geworden. Overigens heeft spr. grond te veronderstellen, dat een gezamenlijk optrekken ten aanzien van de thans door beide bonden te maken reiskosten een heel wat gunstiger beeld te zien zou geven, dan thans het geval is. Zich bepalend tot de wedstrijd van hedenmiddag wist hij deze, ongeacht het eindresultaat, reeds bij voorbaat ge slaagd, daar hij meende dat het de heer v. d. Velde wonderwel was gelukt die sfeer te scheppen, welke ons het beste ligt, nl. die van een hechte kameraad schap. Voor wat de wedstrijd zelve betreft, verschenen beide teams niet in hun sterkste opstelling. Zo bleef de deelne ming van Sneek tot de Boer en K. Krot beperkt, terwgl bij de gasten van Leeu warder zijde o.a. Bandstra, Rinsma en Slippens op het appèl ontbraken. Hoe het ook zij, de wedstrgd gaf heel wat meer spanning te zien en bovendien tal van goede spelmomenten dan de vorige ontmoetingen. Vooral aan de hoofdbor den werd fel gestreden, zonder dat het de Friese cracks, de gebr. P. en R. Berg sma mocht gelukken K. v. d. Weg (Akkrum) en P. Beetsma (Heerenveen) onder de voet te lopen. Nadat de F.D.B. al spoedig een 28 voorsprong had be haald mede door toedoen van K. Krot, die de score opende, ging de strijd ver der geheel gelijk op. Alzo bereikten de gasten een zwaar bevochten eindzege van 2733 en bleven zodoende in het bezit van een indertijd door „de Heeren- veensche Koerier” beschikbaar gestelde wisselbeker.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 3