van C. B. T. B. Het Jubileumfeest „S. en 0.” BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■r VRIJDAG 15 FEBRUARI 1352 7e Jaargang No 13 L. KIEZEBRINK Druk op Noorwegen en Denemarken - Korea Selskip Tefman de Vries D. Volkers kreeg eremedaille. I Betuig' uw dank aan de Ver. Staten Wensen van afd. R.K. Middenstand Sneek Productiekeuring te Sneek Stal voor woonwagen paarden KLEINZAND 7 Tele»2872 -SS Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Wielrijder verdronken gevonden Drie in één klap Koninklijke onderscheiding voor Dirk Volkers „Ik kin it net litte VRIJDAGS. Redacteur i. In Amerika ver- •w De feestavond dat het H. M. de Koningin heeft be haagd hem daarvoor de eremedaille in dat zij deed en besloot daarom haar de kortgeleden ingestelde legpenning aan te bieden. Spr. overhandigde deze aan voor zitter Doevendans en bood daarbij tevens zgn beste wensen namens de beide ver enigingen aan. De afd. Sneek van de R.K. Midden standsbond heeft een schrijven tot het bestuur van de K.V.P. gericht, waarin met grote klem wordt verzocht e.a. te bewerkstelligen: ingaande 1 April 1952 vereenvoudiging der loon- en sociale ad ministratie; afschaffing der omzetbelas ting per 1 Juli, dus heffing bij de bron; wflziging inkomstenbelasting per 1 Juli 1952; gelijke rechten voor werknemer en werkgever inzake mogelijke uitkering kinderbijslag, waarvan de kosten voort aan moeten worden gedragen door alle belastingplichtigen. Dit schrijven zal over het gehele land in alle middenstandsafdelingen worden bekend gemaakt. De Commissie tot het houden van een Productiekeuring te Sneek is voorne mens deze zomer op 17 Juli weer een keuring te houden van vee met hoge productie. Deze keuring zal ongeveer in dezelfde geest worden opgezet als die van de voorafgaande jaren. Verleden jaar werd ze in overleg met het bestuur van het Fries Rundvee Stamboek afgelast, doch voor dit jaar heeft het F.R.S. wederom zijn volledige medewerking toegezegd. Dierenbescherming kocht een gebouwtje aan. De afdeling Sneek van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Dieren heeft op het terrein van de Gemeente- reiniging aangekocht een gemetseld ge bouwtje, waarin vroeger de darmwasse- rij van de firma Jansen gevestigd is geweest. Dit gebouwtje zal ingericht worden tot stal voor woonwagenpaar den. Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD En nu: Korea. De wapenstilstands- onderhandelingen duren daar nog altijd voort %n al gaat het langzaam, er wor den ook wel eens wat vorderingen ge maakt. In ieder geval is dit nog beter dan dat men, ongeduldig geworden, nu reeds van Westelijke zijde het woord „mislukt” zou uitspreken, waarna men niet weet wat zou volgen en in ieder geval de mogelijkheid zou dreigen van een Amerikaanse actie in ’t groot tegen China zelf. In hoeverre Churchill zich bij zijn bezoek aan Washington, tot medewerking aan een dergelijke actie Burgemeester Rasterhoff bracht de gelukwensen van het Gemeen tebestuur over, waarbij hij o.a. de wens uitsprak dat het de vereniging moge gelukken ook de jongeren weer in het werk te betrekken opdat die straks het werk van de ouderen kunnen overnemen en de vereniging mede tot groter bloei brengen. Daarna richtte spr. zich met woorden van hulde en erkentelijkheid tot de heer Dirk Volkers, die al het wèl en wee van S. en O. gedurende deze 40 jaren heeft meegemaakt en ook al bijna 45 jaar de functie van keurmeester ver vulde. Het deed de burgemeester dan ook veel genoegen te kunnen mededelen, De buitengewone ledenvergadering die aan de receptie voorafging, was druk bezocht. Het hoogtepunt van deze bij eenkomst vormde de uitreiking van de diploma’s aan een 20-tal leden die 25 jaar of langer lid van de vereniging zijn geweest, maar tevens werd hierin het belangrijke besluit genomen dit jaar zo mogelijk weer een grote Nationale ten toonstelling te houden. NIJLAND. Woensdagmorgen ontdek te de heer H. de Boer, werkzaam bij de veehouder D. Cnossen alhier, dat dicht bij diens boerderij een rijwiel in de berm van de weg lag, vlak bij de kant van de sloot. Hij haalde er de heer Cnossen bij, die het ook vreemd vond, temeer daar het ijs ter plaatse gebroken was. Cnos sen heeft toen de politie opgebeld die direct een nader onderzoek instelde en het levenloze lichaam van de 57-jarige sleper R. Minkema uit IJlst ophaalde. Het stoffelijk overschot werd voorlopig bjj de heer Cnossen binnengebracht. Het slachtoffer, dat een vrouw en vijf kin deren nalaat, was laat in de avond van Nijland op weg naar huis gegaan, en is vermoedeljjk door de gladheid van de weg te water geraakt. AdvartantlepriJ. 15 «L per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnamentiprij» f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 5G748 ton name van Firma E. J. Drijfhout, Seaek. Er is enige beroering in Noord-Euro- pa over een uitlating van de Finse pre mier Kekkonen, die heeft aangedron gen op het uittreden van Noorwegen en Denemarken uit het Atlantisch Pact, waarna een neutraal Scandinavisch blok tot stand zou kunnen komen, wat de veiligheid van Finland ten goede zou ko men en waarbij het zich misschien zelfs met toestemming van Rusland zou kun nen aansluiten. Niet ten onrechte waar schijnlijk vermoedt men hierachter Rus sische druk, trouwens men spreekt er ook van dat Moskou zelf Zweden een wenk gaf te trachten een Scandinavische defensieve Unie te vormen. Zoals be kend bleef Zweden tot nog toe buiten het Atlantisch Pact met het argument dat als het toetrad. Rusland waarschijn lijk Finland tot volkomen satelliet zou maken en practisch de Russen aan de Zweedse grens zouden komen te staan. De Russen zijn nu blijkbaar bang, dat als er eens een grote oorlog uitbreekt, de neutraliteit van Zweden niet voldoen de zou blijken om hen voor een aanval uit die richting te dekken. Niet ten on rechte trouwens, want met Noorwegen en Denemarken als steunpunten zouden de Amerikanen de Noordwestelijke toe gangen tot Rusland zo sterk kunnen be dreigen dat het wel een wonder zou zijn als Zweden niet in de strijd gemengd werd. Daarom zou Moskou nu het best gediend zijn met een uittreden van Noorwegen en Denemarken uit het At lantisch Pact en toetreding van deze landen met Zweden tot een neutraal blok, dat Rusland dekte. Hoewel de Noorse regering, voor zij tot het Atlan tisch Pact toetrad, eens getracht heeft een Scandinavisch verbond te vormen, waartegen Moskou zich toen verzette, is het uitgesloten dat ze nu het plan, nu het Moskou te pas komt, nog zou aanvaarden. zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen. Op ver zoek van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening speldde spr. Volkers het ereteken op de borst, waarbij hij nog naar voren bracht dat deze medaille werd toegekend voor zijn werk als erelid en als keurmeester. In deze hulde deelt dus ook het bestuur en de vereniging als bewijs van erkentelijk heid voor alles wat zij in de afgelopen periode hebben gedaan. Voorzitter Doevendans, die alle spre kers direct kort, maar vlot en prettig beantwoordde, gewaagde in zijn dank woord aan de burgemeester van de grote medewerking die steeds van B. en W. wordt ondervonden en sprak namens de vereniging woorden van dank voor de aan de heer Volkers verleende onder scheiding. Deze dankte ook zelf daar voor. Na hem spraken nog de heren J. de Vries, voorzitter van de Postduivenver. „l’Estafette”, die een ereprijs voor de tentoonstelling aanbood; dr J. P. Otto, namens de Afd. Sneek van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren; dr J. W. v. d. Zijpp als voorzitter van Het Groe ne Kruis; Miedema voor de zusterver eniging te Buitenpost; Kramer, voorzit ter van „Nut en Sport” te Franeker; v. d. Werf, vertegenwoordigende de na- „Sneek”, van Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In meer dan één opzicht is Woensdag bij de herdenking van het 40-jarig be staan van de vereniging „S. en O.” gebleken welk een belangrijke plaats deze vereniging inneemt in de kringen van de pluimvee- en konijnenfokkers. In de eerste plaats kwam dat tot uiting in de vele gelukwensen die het bestuur door de leden in de buitengewone ledenvergadering werden aangeboden, maar vooral ook in de grote belangstelling daarna op de receptie waar eveneens vele sprekers hun grote waardering vooi- haar werk uitspraken, onder wie de burgemeester van Sneek en een vertegenwoordiger van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt. De grootste hulde evenwel was gelegen in de Koninklijke onder scheiding die aan haar mede-oprichter en erelid Dirk Volkers werd toegekend. Deze hulde immers gold niet hem alleen, maar tevens de gehele vereniging, zo als de burgemeester betoogde. kaanse vakverenigingen, welker invloed bij de verkiezingen van grote betekenis is, iets hebben te maken met die uitla ting van Truman en dat het aftreden van de Amerikaanse ambassadeur te Madrid verband houdt met zijn al te grote voortvarendheid bij het aanknox n van banden met Spanje, welke echter door de Amerikaanse militairen ten spoedigste worden gewenst. Truman heeft waarschijnlijk alleen willen laten uitkomen, dat de militaire noodzaak tot het aangaan van betrekkingen met een land, nog niet betekent dat men ook de politiek van zo’n land in volle omvang goedkeurt. Te Parijs zag men dit kleine SpaansAmerikaanse incident niet zon der zekere voldoening. Men voelt het daar nu eenmaal zo aan dat als Ame rika van Spanje een militaire basis maakt, dit eigenlijk afbreuk doet aan de W.-Europese defensie, ’t riekt te veel naar een mogelijke terugtocht van het Westen achter de Pyreneeën en naar wantrouwen in de mogelijkheid zich aan Elbe of Rijn staande te houden, tegen over een vijand uit het Oosten. In de Constellation Pontaniak van de K.L.M., die onder gezagvoerder Sluy- ters van Amsterdam naar Sydney on derweg was, is Zondag dertig minuten voor de landing te Manilla een baby ge boren. De moeder, mevrouw Barakat, was met haar man en een kind in Bang kok ingestapt Moeder en kind maaien het uitstekend. in Amicitia, waarmee de herdenking be sloten werd, slaagde ook volkomen. De belangstelling was zeer groot en er heerste een prettige stemming. Voorzitter Doevendans verwelkomde in zijn kort openingswoord in ’t bijzon der de leden van de zusterverenigingen en de medewerkers aan deze avond en prees zich verder gelukkig dat aan de heer Volkers een Koninklijke onder scheiding ten deel is gevallen. De aan wezigen brachten na deze woorden de heer Volkers, die op het toneel was ge roepen, een ovatie. Het programma waarmee de avond op aangename wijze gevuld werd, droeg een zeer gevarieerd karakter. Er werk ten aan mee de accordeonist Johnny Bok, de Di-jo’s met toepasselijke jubileum- liedjes, waarvan de refreinen door allen werden meegezongen en „het drama van Vlieland”, een excursie van S. en O. naar dit eiland, de „Monalea Hawaiians”, nu weer compleet, en „The Giliano’s” met hun reeds zo populair geworden liedjes. Verder voerden „de Waterpoorters" de klucht „Lui van Standing” op, terwijl de heer Karst Doevendans als conferen cier optrad. Allen boekten heel veel suc ces. Tijdens de pauze, waarin een verloting werd gehouden om zeer fraaie prijzen, bood de heer Haagsma het bestuur na mens de leden een bedrag van 100. aan, dat in dank werd aanvaard. Om plm. 12 uur was het gehele pro gramma afgewerkt en dankte de voor zitter allen die er aan meewerkten voor het gebodene, in ’t bijzonder de heer J. Tinholt die de algemene leiding had. Daarna was in de foyer nog gelegen heid voor een dansje. Tot besluit zij hier nog vermeld, dat alle bestuurleden een doosje sigaretten ontvingen en de niet meer rokende voorzitter een eetbare lekkerng. De opneming van Griekenland en Tur kije is vergezeld gegaan van pogingen van beide landen ook onderling tot nau were betrekkingen te komen, voor het eerst na de oorlog is e. i Grieks staats man op bezoek geweest in Turkije. De Westerse verdediging kan er slechts bij gebaat zijn als deze beide landen, die op een zo belangrijke post staan, een hecht blok vormen. Hoe belangrijk die post wel is blijkt ook uit feiten welke in de laatste tijd aan het licht gekomen zijn inzake de Russische pogingen het ge hele Zwarte Z-'-' gebied dat in hun be zit is of in hun invloedssfeer ligt te russificeren. Daarom worden de hon derdduizenden bewoners van Bulgaarse, Griekse en Turkse oorsprong gedepor teerd en vervangen door „echte” Rus sen en worden er havens aangelegd die uitstekend kunnen dienst doen als mi litaire bases tegen Turkije en de Dar- danellen. De Russen volgen bij de op bouw van hun defensiegemeenschap nu eenmaal heel andere methoden, dan het Westen. Moskou doet in zijn satelliet- landen wat het wil, in het Westen heeft ieder der bondgenoten medezegging- sehap, wat misschien wel tot een traag tempo leidt, maar waarbij de democrati sche vrijheden gesnaard blijven. Uit het gebied der Middellandse Zee zij voorts nog even vermeld de opzegging door Italië van de clausules van het vredes verdrag welke betrekking hebben op de Italiaanse verplichtingen ten aanzien van de Sovjet-Unie, nadat Moskou voor de vijfde maal in de Veiligheidsraad haar veto had laten horen tegen de toe lating van Italië tot de Ver. Naties, om dat Italië volgens de Russen, niet was uitgetreden uit „het agressieve Atlan tische blok”. De opzegging heeft geen verstrekkende politieke betekenis, Italië zal nu alleen zijn herstelbetalingen aan de Russen kunnen stop zetten, maar als symptoom van de verhoudingen tussen Oost en West verdient ze toch wel even de aandacht. Zoals ook het feit maar dat gaat de Westelijke landen onderling aan dat, ofschoon de Ver. Staten en Spanje bezig zijn een verdrag van onder linge militaire bijstand uit te werken er toch ook enige wrijving tussen beide landen is. President Truman heeft het Franco-regime verweten, dat het de vrij- vertegenwoordigende vereniging Bolsward; L. Ringma, mens de voetbalvereniging eveneens onder aanbieding van een beker; de heer J. Dijkstra, oud-voorzit- ter van de Jeugd-afdeling; het erelid E. Bootsma en tot slot de heer Mülschlegel, mede in opdracht van het Hoofd der R. Voorlichtingsdienst voor de Pluimvee teelt. Tevens waren er vele schriftelijke en telegrafische gelukwensen, waaronder zelfs een uit Londen, en tal van bloem stukken. Voor al deze huldebetuigingen en goede wensen bracht de voorzitter tenslotte allen hartelijk dank, waarna hij deze geslaagde en gezellige receptie sloot. „De fiskerij”, mar ek de sjongnümers „De lytse dingen fan it libben” en de „Moderne Widsesang” foelen der tige yn, it léste foaral. Foar de musikale omlisting soarge de pianist C. Huisman en ek dat wie tige yn oarder. Takomme Sneon om healve trijen kin men dit selskip ek foar de radio biharkje. De drie dochtertjes Wietske, Bernar- dina en Johanna van de heer H. Wa genmakers, Eeltje Halbertsmastraat al hier, ontvingen ieder van de Rijkspost- spaarbank een toelage van 2.50 op hun spaarbankboekje omdat ze op dezelfde dag als spaarstertjes werden ingeschre ven, dat de vier milUoenste zich meldde. Ook in dit blad is al enige keren mel ding gemaakt van het klokkenspel dat het Nederlandse volk aan de Ver. Staten zal aanbieden als een betuiging van dank aan het Amerikaanse volk voor al hetgeen het deed voor onze bevrijding en voor de heropbouw van ons vaderland door de Marshallhulp. Dit bewjjs van dankbaarheid kan in wel geen beter en sprekender vorm gegoten worden dan in die van een carillon, dat, geplaatst in een toren te Washington, daar in zijn blijde klanken deze dankbaarheid zal vertolken. Maar voor het daar zijn zilve ren tonen zal doen horen, zal hier de Collectebus moeten rammelen. Er is een bedrag van drie a vier ton nodig voor een carillon, dat een copie zal zijn van het grootste en mooiste dat Nederland zelf heeft, nl. dat van het stadhuis te Rotterdam. De grootste klokken van de 49 zullen de elf provinciën symboliseren, de twaalf kleinste zullen tezamen het geschenk van de jeugd, van studenten tot kleuters, vormen. Reeds is te Aarle-Rixtel het klokje gegoten, dat de stem der Nederlandse kleuters zal vertegenwoordigen. Dit klokje draagt als opschrift: „Ik kleinste het reinste”. Een jongen en een meis je van een lagere school hebben gisteren de klok aan Prinses Marijke overgedra gen, die haar op haar beurt aan haar moeder overdroeg, zoals men over de radio heeft kunnen horen. H. M. de Koningin zal dit klokje dan in April bij haar bezoek aan de Ver. Staten aan president Truman aanbieden en men hoopt dat met Kerstmis het vol ledige carillon te Washington zal kunnen spelen. Morgen, Zaterdag, is er een inzame ling voor dit nationale geschenk in ge heel ons land, ook hier in Sneek. Hier zal een buscollecte worden gehouden. Onze beiaardier Flucie van Bergen zal op deze dag ons carillon bespelen; mo gen de beiaardklanken die milddadige stemming bij onze burgerij wekken, welke onze bijdrage aan het geschenk van het Nederlandse aan het Ameri kaanse volk tot een onze stad waardige zal maken, De afd. Sneek e.o. van bovengenoem de bond heeft Woensdagavond in pre sentie van de echtgenoten der leden haar jaarvergadering gehouden in hotel Leeuwen. De heer H. M. Gerbrandij van Nijland hanteerde de voorzittershamer en had dus de leiding. Toen het punt van aanvang was bereikt, opende de voorz. met gebed de samenkomst, waar na hij de talrijke aanwezigen hartelijk verwelkomde, in ’t bijzonder de dames, die wel eens reden tot klagen hebben als manlief zo vaak naar een" vergade ring moet. Over de C.B.T.B. zou een lange rede te houden zijn, dqch spr. wil het kort maken, waarom hij nog een speciaal woord van welkom richt tot de heren Brouwer en dr Hofstra, van wier doorwrochte adviezen het bestuur nog menigmaal gebruik hoopt te kunnen ma ken. De secretaris, de heer D. Cnossen van Nijland, las de notulen en het jaar verslag. In het laatste dringt hij aan op beter vergaderingbezoek, want de bond en de provinciale en plaatselijke bestu ren komen voor de belangen van de leden op. Wij zijn verbonden met be- drijfsgenoten uit het gehele land en daarom zijn de bondsdagen van zo groot belang voor ons. Spr. brengt hulde aan de heer G. M. Gerbrandij, die als lid in meerdere commissies zitting heeft en daardoor veel voor de leden doet, waar voor de afdeling hem dankbaar mag zijn. Er zijn 71 leden en 5 buitengewone, ter wijl enige leden emigreerden. Spr. wijst er aan het slot op, dat de bond en ons gehele volk behoefte hebben aan Gods on misbare zegen. De notulen en het jaar- - ---- „v verslag worden onder dank vastgesteld, heid van godsdienst belet, Franco heeft De heer P. Dijkstra van Tirns deelt als Haagsma, voor de heeft verbonden is niet duidelijk, on danks alle gedebatteer daarover in het Engelse Lagerhuis. Maar ook door toe doen der Noordelijken kan het gevaar voor zo’n actie plotseling ontstaan, om dat zij voortdurend hun luchtmacht ver sterken en dit tot tegenmaatregelen kan nopen. Op het moment is bij de wapen stilstandsbesprekingen een voorstel der Noordelijken aan de orde om binnen drie maanden na het sluiten van de wapen stilstand politieke besprekingen te hou den over alle oorzaken van het conflict. De Amerikanen willen wel dergelijke besprekingen, maar dan beperkt tot Ko rea. Het is echter duidelijk dat de er kenning van rood China, de verhouding tot Tsjang Kai Sjek, het vredesverdrag met Japan toch niet buiten dergclijke besprekingen zouden kunnen worden gehouden. Zowel Parijs als Londen zijn wel voor meer algemene besprekingen, Frankrijk inzonderheid omdat alleen een algemene regeling in Azië waarschijn lijk een eind aan het conflict in Indo China kan maken. Maar de Amerikaan, se regering schijnt op dit punt niet tot concessies bereid, de Amerikaanse ver kiezingen zijn aan die houding niet vreemd, maar dat ze gevaarlijk kan blij, ken staat wel vast. Nog pas heeft John Foster Dulles, de adviseur van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten verklaard dat z.i. Amerika niet moet gedogen dat het Chinese vasteland onder communis tische heerschappij blijft. Daarover zal in het Engelse Lagerhuis nog wel een hartig woordje worden gesproken, want de Engelse oppositie zal dit zo uitleg gen, dat de Ver. Staten practisch op oorlog tegen rood China aansturen. Het wantrouwen der Engelsen in deze zaak woidt aangewakkerd door het feit, dat er geruchten lopen dat Tsjang Kai Sjeks troepen in Birma, die van daaruit tegen rood China opereren, door de Amerika nen van de nieuwste wapenen zijn voor zien. Een voorstel van de Engelsen aan Amerika en Birma om een onderzoek naar de gedragingen van deze troepen in te stellen, is door de Ver. Staten af gewezen. En tenslotte: het onaangena me incident in België, waar koning Bou. dewijn weigerde om de begrafenis van de Engelse koning bij te wonen wegens de kritiek destijds door de Engelse re gering op zijn vader geoefend. De rege ring kreeg in de Kamer er een motie van afkeuring over te slikken, doch ging niet heen. De koning heeft hier, volgens de Belgische oppositie, trouw aan zijn vader eigenlijk laten voorgaan bij zijn plicht als koning, welke zijn aan wezigheid bij de begrafenis van de monarch van een bevriende en verbon den natie vergde. Maar aangezien de koning onschendbaar is. stel je zij de regering aansprakelijk voor het ge beurde. Okkerdeis wiene Tetman de Vries en syn selskip hjir al mei harren sukses- stik „Ik kin it net litte” op ’e joun fan „Volksonderwijs” yn Amicitia, mar nou kamen hja Tiisdeitojoun werom foar in ütfiering dy’t foar eltsenien tagonklik wie. It wie lykwols spitich dat der mar amperoan trije hündert minsken yn ’e seal wiene. Dit selskip tige goede artis- ten hie nammentlik in folie greater bi- langstelling fortsjinne. Hja dy’t der net wiene hawwe folie mist. Der is tige lake, hwant fan it momint óf dat it trtjetal Tetman, Jaring en harren suster Anna foar de fuotljochten kaem mei harren kostlike Fryske koartswyl, wie de laits net fan ’e loft. It programme wie treflik forsoarge en bifette forskillende nijsgjirrige sketskes, --- - - ü.o. „de sigarewinkel”, „de Aldfeint” en dering voor het vele en nuttige werk De receptie. Evenals de vergadering, werd ook de receptie in de bovenzaal van Hotel Leeu wen gehouden, waar vele bloemstukken de feestelijke stemming verhoogden. De rij van sprekers werd geopend door het erelid, de heer J. L. Bakker, die met zijn drie collega’s, Volkers, Bootsma en i bestuurstafel ver scheen. Hij achtte het duidelijk bewezen, dat S. en O. van daden houdt en daar door juist zo groot is geworden. Daarom wilden ook de ereleden niet praten maar doen en overhandigde hij de voorzitter namens hen een fraaie beker voor de eerstvolgende tentoonstelling. De heer H. Haagsma bood daarna nog een beker aan namens de leden, waarbij hij de prettige verstandhouding in het bestuur releveerde en de jaren dat hij daarin zit ting had de mooiste van zijn leven noemde. De heer F. de Vries, bestuurslid van de Raad van Beheer en vertegenwoor diger van de Pluimveeclub „Nut en Nocht” te Leeuwarden, constateerde dat S. en G. niet alleen in Sneek en om geving maar ook buiten de provincie haar naam heeft hooggehouden. Ook de Raad van Beheer heeft zeer veel waar- penningmeester mee, dat er het vorig jaar een batig saldo was van ƒ7.15, nu is er op de jaarrekening een overschot van 84,23, zodat het totaal batig saldo thans 91,38 bedraagt. Eveneens onder dank vastgesteld. De heer S. Tj. Hoekstra, van Bons moest aftreden als bestuurslid en heeft zich niet herkiesbaar gesteld. De voor zitter zegt, dat de heer Hoekstra twintig jaar in het bestuur heeft gezeten en dat onder vaak zeer moeilijke omstandighe den. Alle moeite hem van zijn besluit te doen terug komen, is mislukt en daarom stelt spr. de verkiezing van een nieuw bestuurslid aan de orde. Gekozen wordt de heer R. Steensma, die de be noeming aanneemt. De voorz. wil geen afscheid van de heer Hoekstra als be stuurslid nemen alvorens hem hartelijk te hebben bedankt voor alles wat hij voor de afdeling heeft gedaan. Dan is aan de orde de benoeming van commissies voor de ingekomen vraag punten. Er zijn drie binnengekomen, waarvan het eerste meer voor de tuin derij is en dus voor deze omgeving van minder belang. Het tweede vraagpunt is: Hoe moet het standpunt van de C.B. T.B. zijn tegenover de landbouwvoor- lichtingsdienst? Voor de beantwoording hiervan worden aangewezen de heren Hokwerda, Bootsma en Beuckens. Het derde vraagpunt stelt de vraag: Hoe staat men tegenover kunstmatige inse minatie? De heren Brouwer, Sijbrandij en Miedema mogen hierover een rap port uitbrengen. Hiermee was het officieel gedeelte af gelopen en bleef men nog enige tijd in gezellige stemming bijeen. De vier ereleden bieden hun gelukwensen aan. Wak er uit de onderhandelingen over i dat verwijt afgewezen. het Europese leger en zijn verhouding moedt men, dat de machtige Ameri- ten opzichte van de Atlantische ge meenschap ten slotte zal voortkomen is thans nog zo onzeker, dat wij er maar liever niet naar zullen raden. Wij ho pen, dat het tenslotte een hecht bouwsel zal worden dat niet alleen een uitste kend defensie-apparaat zal zijn, maar ook een basis zal kunnen vormen voor een W.-Europese samenwerking op al lerlei gebied. Maar het onderlinge wan trouwen, speciaal tussen Frankrijk en W.-Duitsland is zo groot, dat we het hoogst twijfelachtig vinden, of dat re sultaat zal worden bereikt, en misschien zijn we dan beter af met nationale le gers van elk afzonderlijk land dan met ’n wrak bouwsel waarin elkaar tegenstre vende krachten werken. Er is maar wei nig vertrouwen in dit Europese leger- plan overgebleven. Zowel omdat het plan door de Duitse bondsdag met wei nig overtuigende meerderheid is aan vaard en met de nodige reserves, als omdat ook in het Franse parlement vele bezwaren zijn, welke nog door die Duitse reserves '_"n versterkt ook. Wel wordt het meer en meer duidelijk dat ook Amerika gaandeweg genoeg heeft van de W.-F 'itse afpersingspolitiek en dat een verenigd optreden van de Grote Drie daartegen in de vorm van een waarschuwing aan Bonn niet te veel te vragen tot de mogelijkheden gaat be horen. Over het groeiend onbehagen over de Duitse eisen voor een bijdrage aan de W.-Europese verdediging zullen de kopstukken van het Noord Atlantisch Pact gelegenheid hebben te spreken zo wel na de begrafenis van koning George VI als op 20 Februari te Lissabon. Thans zijn daar in de Portugese hoofd stad reeds een grote groep hoge functio narissen bijeen die een plan bespreken voor de West-Europese verdediging dat de militaire eisen moet verzoenen met de politieke en economische mogelijkhe den van de twaalf bij het pact aange sloten landen. Die poging tot verzoening is aangevangen met de plaatsing van de eerste Amerikaanse orders voor de mi- taire uitrusting van de bondgenoten der Ver. Staten bij de industrie van een aantal aangesloten landen, Frankrijk. België, Nederland en als het mee gaat doen aan de Europese defensie W.-Duitsland krijgen het grootste deel der orders welke totaal .ailliard dol lar per jaar zullen bedragen, waarvan geen fabrieken heten te zullen jrofita ren die veel communistische arbeiders hebben. Hetgeen een moe:’ijk geval wordt voor de Franse industrie. Een eerste succes werd wat de onderlinge samenwerking betreft te Lissabon oe reikt doordat in een bijeenkomst der 12 militaire beve’hebbers werd bes ten dat de nieuwe leden van het pact, Grieken land en Turxile onder een Zuid-Europees commando zullen staan, waarvan een Amerikaan bevelhebber zal zijr; noch de Grieken en Turken die rechtstreeks onder Eisenhower hadden wien staan, noch de Engelsen die de Griek,"-Turkse strijdmacht brj een commando voor het midden-Oosten onder Brits bevel had den willen zien ingedeeld tvc-nen dus hun zin gekregen. De aanleg van vlieg velden in Frankrijk België en Neder land moet worden bespoedigd. ffir j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1