R.K. Toneelclub Sneek Zanguitvoering ten bate Rode Kruis BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Afscheid meester Kuiper als Hoofd der Chr. Nat. School te Gaastmeer VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 7e Jaargang No 15 L KIEZEBRINK Gesneuveld in Korea Conferentie van Lissabon en het Europese leger. Mooi succes van Advendo>leden KLEINZAND 7 Telet2672 - -ft== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Eigen woning voor ieder gezin iSsW Redacteur: „Laten wij de handen ineen slaan, F 1 Hoewel de heer J. Kuiper om gezondheidsredenen reeds enige tijd zyn werk zaamheden niet meer kon verrichten en in Januari naar Goriedijk vertrokken is, wilden verschillende dorpelingen dit afscheid niet ongemerkt laten voorby- De R.K. Toneelclub Sneek gaf Dins dagavond haar laatste opvoering van dit seizoen in Amicitia. Als stuk was gekozen „Hoera, we hebben een huis...!” van C. J. Pieters en A. T. Schuurmans. Actueel is het stuk zeker, want het be handelt het samenwonen, maar hoe ge laden de sfeer tussen de beide jonge huisvrouwen, die met dit vraagstuk heb ben te worstelen, ook is, het blijft een blijspel; de zaak wordt van de vrolijke, zelfs zeer vrolijke kant bekeken, hier en daar gaat het accent meer over naar kluchtspel en kolder. Een aardig stuk dus, waarom veel en vaak daverend is gelachen. We zullen van de inhoud niet' meer vertellen, er zijn geen problemen mee gemoeid en de situaties moet men zien om er van te genieten. Hoewel het stuk nog al wat van de optredenden eiste, ook doordat in tweede en derde bedrijf van twee zijden tegelijk wordt gespeeld in kamergedeelten geschei den door een gordijn. werd er goed gespeeld. En als we „goed” zeggen, be doelen we een gemiddelde van de pres- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdag jl. vertrok een ploegje „Ad- vendo”-leden per bus naar Groningen, om deel te nemen aan de nationale kampioenswedstrijden, welke werden ge houden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Chr. gymn.v. „Excelsior” te Groningen. De wedstrijden werden gehouden in de Korenbeurs, waar 400 gymnasten aanwezig waren om elkaar te bekam pen. Voor de heren werd het een groot succes. Met de vrije oefening werd met 14 punten de eerste prijs behaald. In de vierkamp heren behaalden de Sne- kers met 232y2 punt het kampioenschap van Nederland. Verder werd P. Dijkstra met 15 punt tweede aan rek en met 16% punt eerste met paardvoltige. Aan brug werd S. Hettinga eerste met 16 punten, en met paardspringen werd W. Canri- nus 2e met 16% en G. Boerstra 4e met 15% punt. Een mooi sücces voor de Snekers en een felicitatie waard. taties van alle speelsters en spelers, sommigen waren meer dan goed, zelfs uitstekend, en andere iets minder maar ook deze detoneerden niet en droegen het hunne bij tot een geslaagde opvoe ring, waarvoor veel waardering by het publiek was. Van de rollen welke bij zonder tot hun recht kwamen noemen we die van Freek de Jong een grote maar zeer verdienstelijk gespeeld die van Henk Veldkamp, Gerritsen en vader de Jong, bij de damesrollen vielen door een goede bezetting op die van Froukje en Ali en Truitje Vrij. Als immer viel de regie van de heer H. Siemonsma te loven, evenals de toneelaankleding van H.B.Z. en het kapwerk vaa de heer D. Hamersma. Het muziekensemble Schuil hield het publiek tijdens de pauzen met prettige muziek bezig en de heer Schuil leidde ook het gezellige bal. De heer L. v. d. Klein leidde op geestige wijze eea verloting in, welke de kas wel zodanig spekte, dat de vereniging onbekommerd het volgende seizoen tegemoet kan aten. Oqk Marokko heeft op het ogenblik tc kampen met woningproblemen. De snelle industrialisatie gedurende de afgelopen dertig jaar en de daarmee verband houdende belangstelling van de plattelandsbevolking voor een woning in een van de grote steden in het Westen hebben tot gevolg gehad, dat de totale bevolking van Marokko’s grote steden van 552.000 in 1921 tot 1.897.000 in 1947 toenam. Met fondsen uit de tegenwaarderekening van Frankrijk en met behulp van Amerikaanse machines is men er thans in geslaagd, voor een groot gedeelte in de behoefte te voorzien. Deze luchtfoto toont een van de nieuwe complexen arbeiderswoningen, zoala men er thans vele in de buitenwijken van Casablanca aantreft. De zaal van het Geb. v. Chr. Bel. was geheel bezet, toen dr Hofstra, voorzitter van de afd. Sneek van het Nederl. Rode Kruis, alle aanwezigen, medewerkers en belangstellenden, welkom heette op deze massale zanguitvoering, die Woensdag- avond voor de vierde maal werd gehou den. In dit welkomstwoord werden spe ciaal betrokken de heer P. v. d. Veen, als vertegenwoordiger van het Gemeen tebestuur, de secretaris van de Kring Friesland van het Rode Kruis, en de heer Flucie v. Bergen, die de algehele leiding van deze uitvoering had. De heer Hofstra noemde het een prachtig iets, dat hier de gehele burgerij van Sneek bate van het nobele werk van het Ne derlandse Rode Kruis. Hij gaf de verze kering, dat het bestuur zeer erkentelijk was voor deze spontane medewerking; niet alleen om de financiële baten, maar ook en vooral omdat hieruit bleek dat men begrip en waardering toonde voor de arbeid, die het Rode Kruis verricht. Na dit openingswoord trad als eerste koor de Arbeiderszangvereniging „Mor genrood” op met twee fraai gezongen liederen, t.w. „Dageraad” van H. W. dé Wolf en „Welkom, o schoon getijde” van Jacques Mauduit. Daarna lieten zich achtereenvolgens horen het Doopsgezind Kerkkoor, de R.K. Zangvereniging Bols- ward en het R.K. Mannenkoor St. Caeci- lia, elk met liederen naar zijn eigen aard, waardoor een aantrekkelijk en af wisselend geheel verkregen werd. Aparte bekoring werd aan het pro gramma verleend door het optreden van de verschillende jeugdkoren. Kinderzang heeft door zijn ongekunstelde eenvoud steeds iets ontroerends. Het was dan ook een genot te luisteren naar liedjes als „Ruzie in het kippenhok” (jeugd koor van Morgenrood) en „De Lente knop” (Doopsgezind jeugdkoor) terwijl ook het zingen van het jongenskoor „Gloria in Excelsis” en „Agnus Dei” veel indruk maakte. En wat te zeggen van Annie Poortstra, die geheel alleen „naar Tirol” ging en daar zo prachtig jodelde Heel goed kwam ook het Meisjeskoor van Morgenrood voor de dag. Vooral het bekende „Oene van Sneek” sloeg gewel dig in. gaan, gezien het vele dat de heer Kuiper niet alleen in, maar ook naast de schoei heeft verricht. Er werd daarom een comité gevormd om een officiële afscheids avond te organiseren en een stoffelyk blijk van waardering aan te bieden. eveneens woorden van dank voor het onderwijs hier gegeven. Vooral het laat ste jaar was voor hem moeilijk, In ver band met de ziekte van de heer Kuiper, daar hij toen soms alleen voor de gehele school stond. Het bestuur, dat zijn werk zeer heeft gewaardeerd, wenste hem en zijn gezin dan ook verder alle goeds toe, en op zijn verzoek werd de beide schei dende families Ps. 121 4 toegezongen. En toen mocht Ds. Bruinsma voor Sinterklaas spelen. Namens het gehele dorp bood hij de heer Kuiper een schrijf bureau aan. Mevr. Kuiper ontving een bloemenmand en ook aan de dochter, Mej. Kuiper, werden bloemen aangebo den voor de medewerking die zij steeds verleende bij de jaarlijkse Kerstfeestvie- ringen voor de schooljeugd. De familie v. d. Holm ontving eveneens een bloem stuk ter verwelkoming, terwijl de heer Moed een boekwerk kreeg en tenslotte de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk het scheidende Hoofd ook nog met een boek vereerde. Hierna werd het woord gevoerd door de heren M. Westra, namens de Muziek vereniging; A. v. d. Goot voor het Groe ne Kruis, waarvan de heer Kuiper vele jaren secretaris was; W. ten Hoeve van Heeg, namens de Wijkverpleging en Ge zinszorg, waarvan mevr. Kuiper de fi nanciën beheerde, en als collega; D. de Koninklijke aanbeveling. „De verschrikkelijke plagen van de oorlog liggen achter ons, op één na: de woningnood deze is een van de aller ergste, al hoort hij dan ook bij de na sleep. Hij heeft de eigenschappen van een vreselijke slepende ziekte.” Zo begon koningin Julilana Dinsdag avond haar radiorede over beide Hilver- sumse zenders. De Koningin zeide verder hoe op veler lei wijze getracht is verlichting of ge nezing te zoeken voor deze ziekte en hoe vele gemeenten met grote vinding rijkheid hun eigen medicijn hebben ge vonden. „En thans worden nationale leningen voor de woningbouw u geboden als een gelegenheid voor aller samenwerking.’- De gedachte aan een gezamenlijke krachtsinspanning noemde de Koningin de enige die ons achteraf een ware vol doening zal kunnen geven. „Wat ons ten slotte voor ogen staat, is: een eigen woning voor ieder gezin.” Na een beroep op het saamhorigheids gevoel en eendrachtige samenwerking, Aan het slot van de avond werd de climax bereikt in de Bloemencantate van Geertruida van Vladeracken, waar aan alle jeugd-, jongens- en meisjes koren meewerkten. En hoeSneeuw klokjes, Crocussen, Vergeetmijnletjes, kortom een schoon bouquet van alle denkbare bloemen werd ons hier op voortreffelijke wijze aangeboden. Mevr. Knossen zong zeer verdienstelijk de solopartij van „de Zon.” De uitvoering werd besloten met twee koren uit „Die Schöpfung” van Joseph Haydn: „Vollendet ist das grosse Werk” en „Singt den Herren, alle Stimmen”, gezongen door alle koren met begelei ding van orkest. De woorden van hulde en dank, door de heer Hofstra aan Flucie van Bergen waren wel zeer op hun plaats, evenals het daarby aangeboden vulpotlood. Maar nog meer me-sen moesten hartelijke woorden in ontvangst nemen. Een avond als deze eist ontzaglijk veel voorberei ding om de vlotte gang van zaken te waarborgen. En het was in orde! Dit be tekent een compliment voor de heren Wempe, v. d. Zee, Vrolijk, Fylstra en v. d. Berg. Natuurlijk werden ook de koor- en orkestleden door de heer Hof stra hartelijk bedankt voor hun gewaar deerde en belangloze medewerking. Het gehele programma werd door de R.O.N. op platen opgenomen. Alle num mers zullen t.z.t. dus nog een keer, maar dan voor de radio, beluisterd kunnen worden. Het was reeds laat, toen allen vol daan huiswaarts keerden, in het besef iets te hebben bijgedragen tot het mooie doel, dat het Nederl. Rode Kruis zich heeft gesteld. L. G. Advartantlepril* 15 «t per m.m. Bij contract (hendeisadv.) lager. Abormemenfiprijs f3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 oor half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek De Bank voor Nederlandsche gemeen ten schrijft een drietal nationale lenin gen uit voor de woningbouw 1952. De belegger heeft de keuze uit: a. een rente- spaarbrieflening 1952, waarvan de rente het aflossingsbedrag. De per van S. Bakker namens Dorpsbelang en de Vogelwacht; K. van Goslinga als colle- ga-diaken; K. Terpstra als penningmees ter van het Schoolbestuur; Sj. Westra als oud-leerling, die eveneens een ca deau van de oud-leerlingen, vrijwel over de gehele wereld verspreid, in het voor uitzicht stelde; Ds. Ferwerda namens de Geref. Kerk; K. Moed, die zijn voor malig Hoofd dankte voor de prettige samenwerking en tot besluit de heer v. d. Holm. Deze dankte voor de pret tige ontvangst hem en zijn gezin bereid en verzocht om de steun, de medewer king en vooral het gebed van de ouders. De heer J. Zeilstra bedankte namens het comité voor alle medewerking en toen kwam tenslotte de heer Kuiper zelf ook nog aan het woord om te danken voor het vele goede hier ontvangen. Hij erkende dat er ook aan zijn werk fouten kleefden, vooral omdat hij de laatste tijd door een lichaamsgebrek zich niet meer zo goed geven kon als hij wel had gewild. Al deze toespraken werden afgewis seld door muziek van Concordia, een toneelstukje op uitstekende wijze opge voerd door de leerlingen en een paar zangnummers van enkele meisjes. Om 1 uur was tenslotte het einde daar en sloot Ds. Bruinsma deze mooie avond met hét laten zingen van de Avondzang en gebed. Van de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de familie Kuiper werd daarna nog druk gebruik gemaakt, steun aan haar bondgenoten voor het congres brengen, dat er niet hartelijk ontvangen zal worden als de regering niet tevens kan aantonen dat West- Europa de plannen voor haar defensie- gemeenschap ernstig neemt en snel wil verwezenlijken. Het verzet in het con gres tegen deze steun, dat zich rond senator Taft concentreert, neemt toch al steeds toe. Deze senator heeft nog dezer dagen gezegddat het afgelopen jaar heeft geleerd, dat in Europa schen kingen in geld en wapens niet de be reidheid om te strijden kunnen kopen. Op Formosa was dat niet nodig, „daar bestaat die bereidheid reeds”, betoogde Taft, die daarop pleitte voor een inva sie van het Chinese vasteland door de Chinese nationalisten, waarbij Amerika diende te steunen. Zoals bekend wordt ook door figuren, die dichter bij de hui dige Amerikaanse regering staan dan Taft, een „harde” politiek tegen rood China aanbevolen, waarmee de Engel- sen en zelfs de Japanners het echter allerminst eens zijn. Niet alleen zijn Londen en het Gemenebest tegen een dergelijke politiek omdat ze er geen vruchten van verwachten, maar ook omdat ze in geheel Azië de indruk zou wekken dat de strijd tegen het com munisme er eigenlijk weer een is ten bate van Westers imperialisme en ko lonialisme. De Engelsen zien meer heil in het aanvaarden van wat nu eenmaal onvermijdelijk schijnt nl. dat het com munisme voorlopig in China zal over heersen, en het consolideren van het gebied dat in Azië nog niet communis tisch is, nl. door gemeenschappelijk op treden van het Westen in Indo China en zo nodig in Malakka en vooral door economische steun aan niet-communisti- sche landen, om te bewijzen dat het Westen onbaatzuchtig is en het com munisme wil bezweren door de wel vaart der Aziatische volken te verho gen. Dit Engelse inzicht, dat trouwens ook door tal van Amerikaanse leiders en president Truman persoonlijk, ge deeld wordt, wordt natuurlijk mede in gegeven door het feit dat het Wésten niet sterk genoeg is een „harde” poli tiek in het Verre Oosten te voeren, zon der de verdediging van West-Europa ernstig te verzwakken, terwijl hulp van Aziatische staten, met uitzondering van een trouwens niet enthousiast Japan, niet te verwachten is. Landen als India en Indonesië wensen te volharden in een politiek van absolute neutraliteit, hoe wel de gevaren van de zijde van het communisme zich ook daar doen gelden. Bij de verkiezingen voor het Volkshuis d. w. z. het parlement in eerstgenoemd land heeft de congresparty van de 177 millioen kiezers wel een grote en abso lute meerderheid gekregen maar de communisten hadden toch meer succes dan haar lief is. Dat is trouwens ver klaarbaar uit het feit dat in dit grote land nog niet veel gedaan is aan het opheffen van de grote nood der bevol king. Dat zal thans de voornaamste taak worden der Indiase regering, die voor het eerst in een op democratische wijze samengesteld parlement haar program zal moeten verdedigen en er bloot zal staan aan de kritiek van zowel de partij waarop zij steunt als van de oppositie. Tudeh party voor haar de weg bezig is te effenen door de chaotische toestan den welke er zich gaan ontwikkelen en welke naar een debacle dreigen te voe ren als Mossadeq niet spoedig met het Westen tot overeenstemming komt. De Amerikanen achten de enige oplossing dat het Westen zoveel mogelijk aan de wensen der „echte” nationalisten in al deze gebieden tegemoet komt en door economische steun tracht de nood der betrokken volken te verlichten, waarin anders het communisme een goede voe dingsbodem -zal vinden. Van groot be lang wordt geacht dat de huidige Egyp tische regering onder Maher Pasja een weg heeft gebaand voor nieuwe onder- handelingen met Engeland dat op zijn beurt genoegen zou nemen met de erkenning van Faroek ook als kom.-g van de Soedan en als deze slagen mee wil werken aan de vorming van een defensiecommando voor het Midden oosten. Maher Pasja heeft waarschijn lijk ook ingezien dat als hij de weg van zijn voorganger volgt, zijn land voor de chaos zou staan en het lot der dynastie en der huidige machthebbers bezegeld zou zijn geweest. En het Westen hoopt waarschijnlijk dat Egypte alsnog een centrum in Noord-Afrika zal worden waar de tegen het veldwinnend com munisme optredende krachten kunnen worden geconcentreerd. In Tunis en Ma rokko ontwikkelt de toestand zich ech ter weer in ongunstige richting, er wordt weer gedemonstreerd en in Tu nis wordt ook weer gevochten en grote aantallen nationalisten en communis ten! zijn door de Fransen gearres teerd. Dat de gevaren voor het Westen overigens niet van de zijde van het communisme alleen komen, blijkt in Italië. De Italiaanse senaat heeft dezer dage een wet moeten aannemen tegen de wederoprichting van de Fascistische partij. In Rome steekt het neo fascisme op werkelijk dreigende wijze de kop weer op, het ageert fel tegen de En gelsen en in ’t bijzonder tegen Chur chill, die alleen de schuld aan de oorlog zou hebben. En aan de universiteit te Rome begint de toestand te herinneren aan de tijd toen Mussolini aan het be wind kwam, honderden studenten age ren tegen democratisch denkende pro fessoren. Ook over het gevaar van uit holling van deze zijde in landen als Italië en Frankrijk de Gaullisten! moet men niet te licht denken. Heeft zich bij deze verkiezingen in India dus een vrij belangrijke, doch nog niet onrustbarende aanhang van het communisme geopenbaard, meer zorgen maakt men zich voorlopig over de kern van communisme welke gloeit in het oplaaiend nationalisme in de gebieden welke zich uitstrekken van Perzië tot Marokko. Hoewel het lang niet tot alle leiders van deze nationalistische bewe gingen daar schijnt te zijn doorgedron gen, worden deze, naar het oordeel van Amerikaanse commentatoren, toch alle achter de schermen min of meer opge zweept door communistische groeperin gen, welke van uit één centrum, Mos kou, geïnstrueerd worden. Nooit is bijv, volgens hen, Rusland dichter brj de mo gelijkheid geweest tot de Perzische golf door te dringen, dan nu in Perzië de Evenals de W.-Duitse, kreeg ook de daarmee heeft, want zij moet haar pro- Franse regering slechts met een betrek- gramma voor militaire en economische kelijk geringe meerderheid een verkla ring van haar nationale vergadering dat deze bereid was mee te werken aan de vorming van een Europees leger, waar aan ook W.-Duitsland een bijdrage zal leveren. Ook het Franse parlement kop pelde aan die bereidverklaring een serie reserves of voorwaarden, zodat de ver- trouwensmotie welke de Franse minis ters meekregen naar de conferentie te Lissabon eigenlijk, zoals we ergens la zen, slechts vertrouwen uitspreekt in het wantrouwen. Wantrouwen dan tegen W.-Duitsland, en vrees dat de herbewa pening van dat land tenslotte ook een groot gevaar voor het Westen zal gaan betekenen. Is er wel iemand die dit ge vaar niet inziet? Die niet voelt dat ook deze herbewapening der Duitsers bin nen een Europese defensiegemeenschap kan leiden tot een nieuw Duits mili- tairisme, dat zou kunnen trachten deze gemeenschap mee te slepen in een oor log tegen het Oosten om de daaraan verloren Duitse gebieden te heroveren; of dat, als Rusland bereid zou zijn in de vorm van een Poolse afstand van deze gebieden de prijs daarvoor te be talen, misschien uit deze gemeenschap zou kunnen treden om samen met Rus land zich tegen het Westen te keren? Maar dit zijn mogelijke gevaren in de toekomst, welke ten slotte minder zwaar moeten wegen dan de werkelijk reeds aanwezige gevaren van het heden nl. de Russische bedreiging van het ge hele Westen. Zonder een Europese de fensiegemeenschap blijven de mogelijke gevaren van Duitse zijde toch bestaan, onmondig kan men W.-Duitsland toch niet te eeuwigen dage houden, en hoe groot zou de Duitse wrok tegen het Westen worden als men het trachtte te doen! Ook daarom kan men Duitsland beter nu maar inschakelen. Zonder medewerking van W.-Duitsland zouden wij öf een Westelijk defensiestelsel aan de Rijn krijgen, wat niet aanlokkelijk voor Frankrijk, maar zeker niet voor Nederland is, öf er zouden massa’s Ame rikaanse en Engelse bezettingstroepen in Duitsland gelegerd moeten worden, en noch Washington noch Londen den ken daaraan. D„ enige oplossing is dus een met waarborgen omklede Duitse deelneming aan de Europese defensie gemeenschap en over deze zaken is in het weekeind te Londen tussen de Grote Drie en dr Adenauer overlegd bij de bespreking van de opheffing van het bezettingsstatuut. Er is daarbij wel wat bereikt. Frankrijk zal zekere garanties krijgen van de Ver. Staten en Engeland tegen een herleving van een agressief Duits militairisme als W.-Duitsland wordt herbewapend, er zal waarschijn lijk een lijst worden samengesteld van wapenen welke Duitsland niet mag ver vaardigen (die welke bestemd zijn voor het voeren van een atoom-, chemische of biologische oorlog); vonnissen van Duitse oorlogsmisdadigers zullen alleen kunnen worden herzien door een Hof, waarin zowel de Grote Drie als W.- Duitsland vertegenwoordigd zijn enz. Maar we hebben toch niet de indruk dat de vertegenwoordigers der Grote Drie naar Lissabon voor de vergadering der landen van het Atlantisch Pact gegaan zijn met een plan voor een Europese defensiegemeenschap, dat zeker is van zowel de Franse als Duitse instemming. Er zal daarvoor nog heel wat overleg r.odig zijn, al lag te Lissabon al een plan klaar, opgesteld door de deskundi gen om de Europese defensiegemeen- s„hap aan de Atlantische te verbinden door een tractaat en daardoor Duits land, dat niet direct in het Atlantisch Pact zal worden opgenomen toch enige invloed in dat pact te verschaffen en het in ieder geval te doen profiteren van de waarborgen welke dat pact de aan gesloten landen biedt; het zal als het tot de Europese defensiegemeenschap toetreedt tot die landen behoren, waar voor, ais een hunner wordt aangevallen, alle leden in het krijt zullen treden. Misschien dat, als de opwinding zowel in Duitsland als Frankrijk ver oorzaakt dooi de parlementaire debat ten over de kwestie van het Europese leger zich wat gelegd heeft, en, in kal mer sfeer ook de tweezijdige bespre kingen over de Saarkwestie worden ge houden, tussen Parijs en Bonn nog een verder vergel r >ver de Europese de fensiegemeenschap wordt bereikt. Maar steeds weer blijkt hoe moeilijk het is eeuwenoude tegenstellingen en dat zijn de Frans-Duitse op korte ter mijn te overwinnen. De Amerikanen hebben voor dergelijke psychologische moeilijkheden eigenlijk geen oog en ze zullen te Lissabon hun ongenoegen over de gang van zaken wel niet onder stoe len of banken steken. Men is daar bijeen om de Atlantische gemeenschap op hechter en inniger basis, ook in politiek en economisch opzicht, te organiseren doch daarvoor is eerst overeenstemming over de Europese defensiegemeenschap nodig. Men kan daar nu geen kennis nemen van een volledig plan voor die gemeenschap, maar slechts van de be reikbare mogelijkheden voor zo’n plan. Misschien zal Portugal, nu de Duitse deelneming aan de Westerse verdedi ging niet onbesproken kan blijven, ook nog even het aandeel dat Spanje daarin kan hebben even naar voren brengen, maar dat is niet zo’n dringende kwestie. Dringend is wel de Duitse deelneming en men kan de Amerikaanse regering moeilijk kwalijk nemen, dat zij haast De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Korea op 18 Februari 1952 de navolgen de militairen zyn gesneuveld: Soldaat J. van den Berg, afkomstig uit Brunssum, ongehuwd. De korporaal H. Cleffken, afkomstig uit Rotterdam, ongehuwd. Soldaat M. P. F. van Haren, afkoms- Jong voor de Chr. Hist. Kiesvereniging; tig uit Eindhoven, ongehuwd. - - - - - Soldaat J. Lenaerts, afkomstig uit Maastricht, ongehuwd. begrepen is in 1 „..L.' Coupures van ƒ100.en ƒ25. houders kunnen aflossing vorderen 1 October 1958 tegen een koers 125 1 Mei 1963 van 150%, 1 April 1967 van 180% en 1 April 1971 van 210%. Per 1 October 1974 wordt wat dan nog uitstaat afgelost tegen een koers van 250%; b. een 25-jarige 4%% lening 1952, coupures van ƒ1000 en 500.koers 100%. Aflossing in 10 jaarl. termijnen. Eerste aflossing 1 April 1968; c. een 22-jarige 0/5/10% lening 1952. Coupures van 1000.en 500. Koers van uitgifte 100%. Tot 1 October 1957 geen rente, daarna tot 1 April 1969 5% per jaar, en van 1 April 1969 tot 1 April 1974 10% rente per jaar. De leningen hebben het karakter van burgerzinleningen, en als ze met elkaar 50 millioen gulden opbrengen, is het woningbouwplan voor 1952 verzekerd. Iedere inschrijver kan meedelen, als hij dit wenst, aan welke gemeente de op brengst van zijn deelneming ten goede moet komen. Voor alle leningen wordt beursnotering aangevraagd. Deze bijeenkomst, die Maandagavond onder leiding van Ds. J. W. Bruinsma, voorzitter van het huldigingscomité, in het Verenigingsgebouw werd gehouden, was zeer druk bezocht. Begonnen werd met het zingen van Ps. 75 1 en, ter ere van de jarige prin ses Marijke, van twee coupletten van het Wilhelmus, welke laatste, staande ge zongen, begeleid werden door de mu ziekvereniging Concordia. De voorzitter sprak daarna een openings- en wel komstwoord, las vervolgens een zeer waarderend schrijven voor van de In specteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Sneek, en gaf toen het woord aan de heer J. v. d. Veen, voorzitter van het Schoolbestuur. Deze bedankte de heer Kuiper voor het vele werk dat hij in de 21 jaren dat hij Hoofd was van de school, heeft gedaan en hoopte dat dit rijke vruchten moge afwerpen. En dat het onderwijs al die jaren goed was, wordt wel bewezen door het feit, dat verschillende van zijn oud-leerlingen een vrij hoge positie in de maatschappij heb ben bereikt. Vervolgens heette hij het nieuwe hoofd, de heer W. van der Holm, die deze dag zijn werkzaamheden had aangevangen, hartelijk welkom, waaraan hij de wens verbond dat ook hij met veel vrucht en zegen zal mogen arbeiden. Tot de heer K. Moed, die na drie jaar als onderwijzer aan de school werkzaam te zijn geweest, 1 Februari j.l. naar Joure vertrok, richtte de heer v. d. Veen Twee Amsterdamse zware jongens, die in het Huis van Bewaring te Zutfen besloot de Koningin met de woorden: - - - 6 wvuiucu. m al haar geledingen samenwerkte ten -.-.—A*. o xwmvw** «WA w JJ V4V tmy.1 111W1L Clin.O.f I 2^6** roofoverval, zijn ontsnapt door tijdens dachtig aan het verantwoordelijk zijn van allen voor allen.” hun boreciiting afwachtten voor een het luchten een stuk muur te slopen. .1 Aanbieding van geschenken aan H.K.H. Prinses Marijke t.g.v. haar 5de verjaardag. Een miniatuur badkamer volledig ingericht werd geschonken door de verbindingstroepen te Utrecht. De poppen gingen direct in het bad. j,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1