Wat de raad te behandelen krijgt J'tris waerd der ta sprutsen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana” ZAKENNIEUWS Dr, P. SIPMA wurdt moarn 80 jier DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 7e Jaargang No 16 L. KIEZEBRINK te Sneek Boekenweek Diefstal van levensmiddelen tegen politiek werklieden Bedrijfsleven Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telef2872 Gevonden voorwerpen W y mbritseradeel Ned. Herv. Kapel in onbe- Jacht- onuit- Bijzonder Concert op 5 Maart Huurverhoging nog dit jaar Extra uitkering van twee procent Meester Kuiper, die na 21-jarige werkzaamheid, afscheid nam als hoofd der Chr. Nat, School te Gaastmeer. Feestjoun Koop. Suvelfabr. „Lege Geaen” Bodehuis op Martiniplein Sperkhem Maatregelen trouwbare ambtenaren en havenplannen Ver. Friese voerbaar - Bouw 36 kleinere woningen. Geslaagd J' fes* SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Sintelbaan Sportpark. Premie woningsplitsing. tvounen. er Berga 53% p.; Hylke Postma 53% p.; 7e pr. Hernie Fijlstra 53 p.; Hilly Rijp- kema 53 p.; Riny Beeksma 53 p.; Gees- ke Brinksma 53 p. De wisselbeker, de master Hazelhoff- beker, biskikber steld troch inkele bi- stjürsleden fan de krite Suits fan it Selskip 1844 waerd woun troch de Ju- liana-skoalle, dy’t de béste prestaesjes levere. De V.V.V.-medaille bidarre ek by dizze skoalle. It foardragen stie op in heech peil en wie yn forhalding grif net minder as de foarige wike. „Jong Mar sang” song der mar op ta, tusken de bidriuwen troch. De kriich is yn syn gehiel bütengewoan slagge troch ynspan- ning en meiwurking fan alle kanten. fan ’e léste jierren, giet foar- en skaeinammen. Ongevraagd ontslag in ver band met politieke onbe trouwbaarheid. Gemeenschappelijke regeling met Wymbritseradeel gebruik terrein reinigingsdienst. Verkoop bouwterrein aan Ned. Herv. Gemeente. Bouw van 28 woningen achter de dr Wumkesstraat en 8 aan de Woudvaartskade. Gemeentebode ook bevolkings- agent. Vrijdagavond bevond H. M. de Koningin zich in de Stadsschouwburg te Amsterdam ter bijwoning van de literaire feestavond ter inleiding van de Boekenweek 1952, Tijdens de pauze onderhield H. M. zich met vele schrijvers en schrijfsters. Hier met Top Naeff en de heer Leeflang. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: Kosten openbaar onderwijs. In verband met de aanspraken welke de bijzondere scholen kunnen doen gel den ten aanzien van de vergoeding van hun materiële exploitatiekosten, stellen B. en W. voor het bedrag, dat per leer ling voor de openbare scholen voor ge woon-, voortgezet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, alsmede voor elke soort van openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs in het jaar 1952 beschik baar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in artikel 55 der La- B. en W. stellen voor aan mevrouw H. v. d. WerfFerwerda ten behoeve van de splitsing van perceel Oude Dijk no. 2, waarvan de totaalkosten op f 5000 worden geraamd, een premie te verlenen van 2100, waarvan ten laste van het rijk 1575, van de gemeente 525 komt. De werkzaamheden moeten uiterlijk 15 November a.s. zijn voltooid. Minister In ’t Veld heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, huurverho ging niet te hebben afgewezen. Zjj is echter moeilijk op korte termijn in te voeren. Zij is wel in de loop van het jaar te verwachten. Deze huurverhoging zal worden gecompenseerd door loonsver hoging of op andere wijze. en p, alsmede die van instandhouding, overeenkomstig artikel 55 bis der La- ger-onderwijswet 1920 of artikel 32 van het Besluit buitengewoon lager onder wijs 1949, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op 27.93, verhoogd, in ver band met het bepaalde in artikel 101, 4e lid, der Lager-onderwijswet 1920, met 4.18, is totaal 32.11; b. voor de school voor voortgezet ge woon lager onderwijs op 66.50 ver hoogd, in verband met het bepaalde in artikel 101, 4e lid, der Lager-onderwijs wet 1920, met ƒ1.94, is totaal ƒ68.44; C. voor de school voor uitgebreicl la ger onderwijs op 48.72, verhoogd, in Een verzoek van de wielervereniging Sneek om in het plan tot verbetering van het Sportpark aan de Leeuwarder- weg ook de aanleg van een sintelbaan op te nemen stellen B. en W. voor voor kennisneming aan te nemen, daar hier van zo’n sintelbaan weinig gebruik zou worden gemaakt, de aanlegkosten onge veer 60.000 zouden bedragen en het jaarlijks onderhoud ongeveer 4000 zou vergen. In de raadsvergadering der gemeente Sneek op Woensdag a.s. ’s avonds 7.15 uur komen o.a. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde. penhuizerweg, die zou moeten worden omgelegd. Dit zou nog een bedrag van 1 a 1% millioen gulden vergen, en het exploitatieverlies van 80000 zou moe ten worden v< meerderd met rente en afschrijving van dit bedrag. Uit het vo renstaande volgt naar de mening van B. en W., dat het plan alleen al uit een financieel oogpunt onuitvoerbaar is zo dat andere vragen, welke bij het beoor delen van het plan rijzen, buiten be schouwing kunnen blijven. B. en W. on derschatten de betekenis van de water sport voor onze stad niet en zijn van mening dat ook de gemeente bij het voe ren van haar beleid met deze factor rekening moet houden, doch de oplos sing moet h.i. in een andere richting worden gezocht dan adressant zich voor, stelt. B. en W. hebben waardering voor de beweegredenen welke de adresseren de vereniging er toe geleid hebben het plan te doen opmaken, doch moeten op grond van de hiervoor genoemde be schouwing in overweging geven het schrijven van het bestuur van de Ver eniging voor het Friese bedrijfsleven voor kennisgeving aan te nemen. 4e lid, der Lager-onderwijswet 1920, met ƒ14.46, is totaal ƒ63,18; d. voor de school voor zwakzinnige kinderen op 61.98; e. voor de school voor schipperskinde ren op 44.90, verhoogd, in verband met het bepaalde in artikel 101, 4e lid, der Lager-onderwijswet 1920, met 4.18, is totaal 49.08. De meest gewenste vorm van controle op het behouden van het bevolkings register is die langs de woningen door een bevolkingscontroleur. Dit werk geeft echter slechts een gedeeltelijke dagtaak. De gemeentebode heeft welis waar een dagtaak, doch door een doel matiger indeling daarvan zou hij ook dit contrólewerk kunnen doen. Het ligt daarom in de bedoeling van B. en W. in de thans bestaande vacature van ge meentebode te voorzien door de benoe ming van een gemeentebode-bevolkings. agent wiens salaris zou dienen te be dragen ƒ25203096, verhoogd met de vaste toelagen van 5 en 10% B. en W. stellen voor de bezoldigingsregeling gemeentepersoneel in deze zin te wij zigen. Om een begin te maken met de uitvoe ring van het bouwplan 1952 uit de op brengst van de 4 obligatielening 1952, stellen B. en W. voor 36 beneden- en bovenwoningen te bouwen van een klei ner type dan de laatste tijd werd ge bouwd, de behoefte daaraan is sterk toegenomen, 28 er van kunnen worden gebouwd op een terrein achter de dr Wumkesstraat en 8 op een terrein aan de Woudvaartskade. De woningen be vatten een ruime woonkamer, twee 2 persoons slaapkamers, een keuken, een douche-ruimte met lavet en een grote bergkast. De bovenwoningen hebben een balcon, waar de kolenkist is geplaatst. Voor elke woning wcrdt een schuurtje gebouwd; er is een gezamenlijke ingang voor elke vier woningen. Totale bouw kosten 269331, dus ongeveer 7100 per woning, totale grondkosten per wo ning 1000. De huur zal 5.10 per week moeten bedragen. Er zal In de loop van 1952 mag weer ten hoogste twee procfent van het jaarloon van de betrokken werknemers als extra- uitkering worden verstrekt zonder voor afgaande afzonderlijke toestemming van het college van rijksbemiddelaars. De uitkering kan ineens of bij gedeelten geschieden bij een of meer gelegenhe den zoals Pasen, Kerstmis, vacantie of einde van het boekjaar. Bijzonder om verschillende redenen. Ten eerste om het initiatief. Insiders weten dat er in ons land een „Bond van Orkestdirigenten” is. Maar wie weten dit meer? Er zijn in ons land immers zoveel Bonden, waarvan de meesten zo weinig boven de oppervlakte uitsteken dat zij vaak geheel onopgemerkt blijven. Zo leeft en werkt ook de „Bond van Or kestdirigenten” meestal binnenskamers en ontsnapt daardoor eveneens gemak kelijk aan de algemene aandacht. Maar nu schijnt hij dit isolement te verbreken. De afdeling Friesland van deze Bond al thans heeft het initiatief genomen tot een buitengewoon concert van een vijf tal Friese Harmonie- en Fanfare-orkes- ten met als doel en dit is ook een bijzonderheid de harmonie- en fan faremuziek en daarmee dus de amateurs- muziekbeoetening in zo goed mogelijke vorm in breder kring bekendheid te geven. Getracht zal worden een mani festatie te geven om aan te tonen dat deze tak van muziekbeoefening geen waardeloos deel in ons culturele leven is, doch inderdaad van betekenis kan zijn. Tenslotte is dit concert nog een bij zonderheid om zijn veelomvattende opzet en tevens om het feit dat de con certerende verenigingen geheel zelf hun reiskosten naar Sneek hebben te dra gen, waaruit toch zeker een warme lief de tot de muziek spreekt. Zo is het ge heel van dit streven aller belangstelling waard en de reis naar Sneek zal zeker de moeite lonen. De verenigingen, die aan het concert deelnemen, zijn: „Concordia”, Gaast- meer; „Crescendo”, Holwerd; „Crescen do”, Drachten (Fanfarecorpsen) en „Apollo”, Grouw en Muz.Ver. „Lijempf”, Leeuwarden Harmoniecorpsen Vrijdagavond is te Amsterdam de Boekenweek geopend met een literaire feestavond van schrijfsters en schrijvers, die bijgewoond werd door H. M. de Ko ningin. Anthonie Donker hield een feest rede waarin hij verkondigde, dat boe ken bij het zien er van reeds ontzag en ontroering moeten wekken. „Een boe kenkast is een met geest geladen stilte”, aldus de spreker, „en stilte overtreft de gebeurtenissen in belang”. Na de rede van prof. Donkersloot werd een op de wereld van het boek af gestemd cabaret-programma uitgevoerd. Tenslotte werd in de voor dit doel door Merten Koornstra versierde schouw- burglocaliteiten tot ver na het midder nachtelijk uur gedanst. Voordat de Ko ningin vertrok, zong men Haar het Wil helmus toe. UITWELLINGERGA. Bij de kruide nier H. G. Schraa werd voor een bedrag van 25.aan levensmiddelen ont vreemd. De dader, een zekere B., is in middels gepakt. Tongersdei 21 Febr. de jouns om 7.30 üre kaem it bistjür en personiel fan de Koop. Suvelfebryk „Lege Geaen” to Sy- brandabuorren byien yn in feestlike gearkomste. Om goed healwei achten iepene de foarsitter fan de febryk, de hear G. M. Miedema fan Gau, dizze byien- komst op wenstige wize en spriek de winsk üt, dat de ban tusken bistjür en personiel nea forbrutsen wurde mei, en dat de goede forstanhAlding fan beide kanten sa bliuwe mei. It doel fan dizze joun wie de huldiging fan de beide ju bilarissen: J. Hainje fan Sybrandabuor- ren (40 jier yn ’e suvel) en R. Wiersma I fan Gau (30 jier op ’t febryk) en it êf- skie fan beide skiedenden: W. Koopmans en P. Hoekstra üt Sybrandabuorren, bei de 65 jier wurden. De foarsitter winske dizze fjouwer minsken, dy safollé wurk foar it febryk dien hawwe, alle goeds op har fjirdere libbenswei en bea de beide jubilarissen en har froulju in sulvren lep- pel en foarke oan. Ek de direkteur, de hear H. de Jong, spriek wurden fan waerdearring foar harren wurk en de stipe dy’t hja altyd joun hiene. De foar sitter fan de personielsfor., de hear P. Nijdam fan Sybrandabuorren, winske ek de jubilarissen lok en ek de skiedenden in noflike aide dei, hwernei hy nammens de foriening oan J. Hainje in ytservies, R. Wiersma in lampe, P. Hoekstra in théservies en W. Koopmans in koffer mei dübbelde fietstassen oanbea. It of- fisjele diel wie dêrmei ófroun, en doe kaem de iene nei de oare op ’e planken; sa nou en dan waerd der ek in kopke thé of kofje skonken, sadat de joun om- fleach. Troch leden fan it personiel waerd opfierd de klucht yn ien bidriuw: „Forhüzje”, dêr’t tige om lake is. Ien en oar waerd ófwiksele troch mesyk fan de Monalea Hawaiians, ü.l.f. Cor Tam- minga fan Snits. Oan it ein fan 'e joun spriek de hear W. Koopmans in wurd fan tank üt namme fan de oaren ek, foar alle wurden en presintsjes en liet doe noch hwat hearre üt syn mear as 50 jierren lange suvelpraktyk. It wie 1 üre doe’t de foarsitter dizze gearkomste beëindige, mei tank to bringen oan alle- gearre dy’t meiwurke hiene om dizze joun sa goed slagje to litten. It wie in tige sellige joun en allegearre gongen tofreden nei hüs. De heer Jacob van der Zee uit Warns heeft in het pand Oude Koemarkt 17 alhier Vrijdag jl. als Vivo-winkelier zijn levensmiddelenbedrijf geopend. Naast een grote verscheidenheid Vivo-artike- len zijn daar eveneens verkrijgbaar fijne gesneden vleeswaren, boter, kaas, eie ren enz., korttom alles wat tot het krui, deniers- en comestiblesvak behoort. Het geheel maakt een uitstekende indnik. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— pet half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Burgemeester van Sneek, L. RASTERHOFF. Toen in 1949 werd overgegaan tot het bouwrijp maken van terreinen in het Sperkhem, hebben kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Gemeente, al hier, verzocht in deze stadsuitbreiding een gedeelte bouwterrein te reserveren ten behoeve van de stichting van een kapel voor deze kerkelijke gemeente. Met dit verzoek is destijds rekening ge houden bij het ontwerpen van het plan voor bebouwing der terreinen. Genoem de kerkvoogdij heeft thans verzocht het bedoelde gedeelte bouwterrein, ter op pervlakte van ongeveer 1830 m2., te mogen kopen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaan bij B. en W. geen be zwaren. Verkoop kan geschieden tegen de kostprijs van de onderwerpelijke bouwterreinen, zijnde 11.50 per m2. Het terrein ligt tussen de Jan van Nas- saustraat, de Anna Paulownastraat en de Prins Mauritsstraat. Stichting Bedehuis op het Martiniplein. Reeds geruime tijd doet zich de be hoefte gevoelen aan een bestelhuis ten behoeve van vrachtrijders op of in de nabijheid van het Martiniplein. Zowel Voor dit voorstel van B. en W. zie men het soortgelijk voorstel van B. en W. van Wymbritseradeel in het raads- verslag van die gemeente in dit num- me.'. Schrijven bestuur Ver. voor het Friese Bedrijfsleven be treffende aanleg nieuwe jachthaven. zakenlieden als vervoerders voelen het ontbreken daarvan als een leemte en de outillage van het gemeentelijk parkeer terrein voor vrachtauto's zou in be langrijke mate worden verbeterd indien in deze leemte zou kunnen worden voorzien. Na overleg met de Nationale organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer Wegtransport afd. Friesland en een vertegenwoordiger van Sneker Za kenlieden is overeenstemming bereikt op de volgende basis: De gemeente bouwt een eenvoudig bodehuis op het Martiniplein en verhuurt dit aan de daarvoor in aanmerking komende gega digden, die ook thans reeds een derge lijke inrichting exploiteren. De grond wordt kosteloos door de gemeente be schikbaar gesteld. De voor de bouw be nodigde gelden worden door de vracht rijders of hun organisatie en door Sne ker Zakenlieden aan de gemeente ge leend tegen 4 per jaar voor 15 jaar, als onderdeel van de 4 woningbouw- lening der gemeente. Om een sluitende exploitatie van het bodehuis te verkrij gen worden de parkeerrechten voor een vrachtauto op het Martiniplein ver hoogd. Het gebouw komt aan de Zuid zijde van het Martiniplein, en zal een bestelhuis, een kantoortje en een W.C. bevatten, bovendien is in het ontwerp een publiek urinoir opgenomen, nodig omdat het bestaande bij de brandweer kazerne is vervallen. Dit urinoir zal 1150 kosten en uit de gewone middelen der gemeente worden betaald. De mu ziektent moet vervallen en zal elders in de gemeente op een geschikte plaats weer worden opgebouwd. De stichtings- j kosten van het bodehuis worden ge- ger-onderwijswet 1920, onder e t.e.m. h i raamd op 15000, baten en lasten per jaar op 1300. Zoals bekend heeft de regering het nodig geoordeeld maatregelen te nemen om de veiligheid van de staat en de ze kerheid, dat de openbare diensten onder alle omstandigheden zullen blijven func- tionneren te allen tijde te waarborgen. Daarvoor dient de mogelijkheid geopend die elementen uit de overheidsdienst te verwijderen, wier gedragingen van een zodanige gezindheid blijk geven, dat geen voldoende waarborg bestaat, dat zij hun plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zullen vol brengen. De minister-president heeft daarom een nieuwe lijst vastgesteld van verenigingen, waarvan het lidmaatschap om de doeleinden, die zij nastreven of de middelen, welke zij aanwenden, in de weg kan staan aan een ambtenaar voor een behoorlijke vervulling van zijn taak. Bovendien is weder ingesteld de in arti kel 97b van het Rijksambtenarenregle- ment bedoelde commissie, die omtrent elk voorgenomen ontslag van een rijks- ambtenaar op gronden als hiervoor be doeld, advies dient uit te brengen. De minister van binnenlandse zaken heeft zich, in verband met de omstandigheid, dat vele vitale overheidsbedrijven in ge meentelijke handen zijn, tot de ge meentebesturen gewend met het verzoek te bevorderen, dat het personeelsbeleid door de gemeentelijke overheid ten aan zien van het onderhavige punt evenals voor de oorlog in dezelfde geest wordt gevoerd als de rijksoverheid gaat vol gen. B. en W. kunnen ds door de minis ter ontwikkelde gedachte geheel onder schrijven en stellen dan ook voor de rechtspositieregelingen van het gemeen tepersoneel in deze zin te wijzigen. Om een zoveel mogelijk gelijke beoordeling van de eventuele gevallen te verkrijgen, zal eventueel gebruik worden gemaakt van da diensten van de voor ’t rijksper soneel ingestelde adviescommissie inza ke politiek onbetrouwbare ambtenaren. Terug te bekomen bij: 1 muntbiljet, Postc. der Rijkspol. te Heeg; alpino- muts, A. Speerstra te Heeg; reserve- een I autoband, P. Nijdam te Hommerts no. openbare aanbesteding worden gehou- I 160; 2 parapluies en 1 schort, Hofstra, den. I concierge Verenigingsgebouw te Heeg. De bekende reizende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana” is thans in deze gemeente aanwezig. Zij zal gedu rende de dagen Maandag 25 tot en met Donderdag 28 Februari 1952 aan het Oud Kerkhof alhier ter bezichtiging worden opengesteld. Vele voorwerpen, toebehoord hebben de aan vroegere leden van het Oranje huis, afkomstig uit het Koninklijk huis archief, welke tot nu toe nooit onder de ogen kwamen van het grote publiek, worden thans tentoongesteld. Velen zullen door deze bezichtiging uiting kunnen geven aan hun belangstelling voor ons Vorstenhuis. Zij zullen deze tentoonstelling tevens ervaren als een hernieuwd bewijs van de openheid, waar, mede Hare Majesteit de Koningin Haar volk te allen tijde tegemoet treedt. Hare Majesteit heeft goedgevonden, dat voor de tentoonstelling een kleine vergoeding wordt gevraagd, welke ge heel ten goede komt aan de beide fond sen: Het Koningin Julanafonds en het Prins Bernhardfonds. De vergoeding bedraagt voor volwas senen 40 cent en voor kinderen 15 cent. Overdag zal de tentoonstelling vnl. worden bezocht door de schooljeugd, zo dat voor bezoek door volwassenen al leen de avonduren beschikbaar zullen zijn. Het Koningin Juliana Fonds weet zich als „Nationaal Fonds ter bevordering van Maatschappelijk Werk” gedragen door de warme en daadwerkelijke be langstelling, welke Hare Majesteit de Koningin steeds voor de sociale hulp verlening heeft getoond. De stichting stelt zich ten doel het maatschappelijk werk in Nederland te bevorderen door het verlenen van finan ciële steun voor de oprichting, uitbrei ding of instandhouding van instellingen die zich bezig houden met maatschap pelijk werk. Het doel van het Prins Bernhard Fonds is de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het alge meen te bevorderen, alsmede de Neder-’ landse cultuur in de overzeese gebieden en .in het buitenland uit te dragen. Het Prins Bernhard Fonds tracht dit doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan personen of orga nisaties, voor al zodanige arbeid die de geestelijke weerbaarheid van het Ne derlandse volk in de meest uitgebreide zin des woords kan versterken. Het Koningin Juliana Fonds en het Prins Bernhard Fonds willen het parti culier initiatief schragen en aanzetten en het is treffend, dat zij dit in nauwe samenwerking doen. Het is verheugend, dat deze samen werking, welke in de toekomst' vooral tot uitdrukking zal komen in de wijze, waarop de beide fondsen gezamenlijk zullen trachten de nodige gelden ter be vordering van sociaal en cultureel werk bijeen te brengen, thans haar eerste ma nifestatie naar buiten vindt in deze ten toonstelling van voorwerpen uit het Ko ninklijk Huisarchief. Mogen vele van de ingezetenen deze tentoonstelling bezoeken. Gaarne spreek ik het vertrouwen uit, dat zij de algemene belangstelling voor onze nationale historie zal verlevendi gen en tevens een zeer belangrijke fi nanciële bijdrage zal opleveren voor het zo nuttige werk van het Koningin Juli- anafonds en van het Prins Bemhard Fonds. Van Krijtenburg’s Modevakschool slaagden voor: onderwijzeres costuum- en mantelvak de dames: C. Nijholt, Sneek; T. Nauta en J. Starkenburg, Op penhuizen; voor coupeuse mej. M. Hui- tema, Bozum, Sneon-to middei wiene de legere 1 De famkes, dy’t de ptizen skoallen oan bar by de foar (Lachtkriich „Sprek mar ta.” De dielname wie like- great as de foarige wike, 57. It forskaet fan fersen wie wer tsien, mar trochdat der nou mar ien leeftijdsgroep wie, hearde men faker itselde fers. De hearen de Boer, Koelstra en Lodewyk hiene as jury de slimme opjefte de bésten der üt to sykjen. Dit waerd it resultaet: le pr. Akke Boorsma 59 p.; Jetske Klasema 59 p.; Tineke de Groot 58% p.; 2e pr. Mike v. d. Molen 58 p.; Janny Vlas 57% p.; Lucy Visser 57 p.; 3e pr. Sytse Koningsveld 56% p.; Durk Zuiderveld 56 p.; Doetsje Dykstra 56 p.; 4e pr. Rein Postuma 55% p.; Maeike Bosgraaf 55% p.; Tini de Vries 55 p.; Anky Fed- dema 55 p.; 5e pr. Eke Pieters 54 p.; Wim Tuinstra 54% p.; Wiebe de Jong 54 p.; 6e pr. Sipy Kooi 53% p.; Sus Over dit schrijven van 23 April 1951 verband met het bepaalde in artikel 101, Jat wij destijds opnamen hebben B. en W. thans advies uitgeoracht. Zij zeg gen o.a. in hun advies dat de bestaande jachthaven voor enige uitbreiding vat baar is, waarvoor B. en W. reeds hun medewerking hebben toegezegd. Boven dien is in het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan een groot complex voor verdere uitbreiding van de jacht- hav-complexen gereserveerd. De gronden echter, waarop de jacht haven in het ingezonden plan is gepro jecteerd zijn deels bestemd voor in dustrie deels voor woningbouw. Is een zodanige behoefte' aan schiphuizen, aanlegsteigers en kolken te verwachten dat het verantwoord is het gekozen ter rein daarvoor te bestemmen; is het wel juist dat de gemeente zich in de gege ven omstandigheden gaat bemoeien met het bouwen en exploiteren van schiphui zen? Is het plan in financieel opzicht uitvoerbaar? Met de totstandkoming van het gehele plan zal bijna 2.000.000 gemoeid zijn, naar globale begrotingen, welke B. en W. hebben doen opmaken, terwijl het exploitatieverlies rond 80000 p. j. zal bedragen. Bovendien zou men nieuw industrieterrein grenzende aan grootscheepsvaarwater bouwrijp moeten maken waarvoor een haven ge- graven zou moeten worden aan de Op- De bikende Fryske taelgelearde dr P. Sipma, ald-stêdgenoat, mar nou al jier ren yn Ljouwert, wurdt moarn, 26 Fe- brewaris, 80 jier. Hy wol fan feestfortoan neat witte, mar op forsyk fan it bistjür fan ’e Fryske Akademy, dy’t hy mei oprjuchte hat, sil hy op syn jierdei dochs oan- wêzich wêze op in gearkomste fan leden en donateurs fan ’e Akademy. Hjir is gelegenheit him to lokwinskjen wylst him üt namme fan syn freonen fan ’e Akademy in bidrach oan jild oanbean wurdt hweroan hy, sa’t him frege wurde sil, seis in passende bistemming jaen kin. Dr Sipma, dy’t yn Dronryp berne is, learde op ’e Normaelskoalle to Frentsjer ta skoalmaster. Earst stie hy yn Rui nen, do yn Snits en dêrnei yn Grins yn ’e legere skoalle, mar hy helle de mid- delbere akten Nederlansk en waerd yn 1909 learaer oan ’e H.B.S. to Warffum. Yn 1911 kaem hy yn üs stêd oan ’e H.B.S. en it gymnasium, dêrnei oan ’e R.H.B.S. to Ljouwert. In 1930 waerd dr Sipma bineamd als lektor yn ’e Fryske tael en letterkunde oan ’e Ryks hege- skoalle to Grins en letter folge do noch as bikroaning fan al syn wittenskiplik wurk it earedoctoraet. Syn publikaesjes binne mannichfald en op syn jierdei sil hy de Akademy it fjirde diel fan de moderne grammatika „Ta it Frysk” oanbiede. Dit diel, wurk oer Fryske

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1