Tm g «I lis Hl BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Accordeon Solisten- Concours 1952 Friese Volkskunst in de B. v. 0. L Sneek en Omstreken 7e Jaargang No 17 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 L KIEZEBRINK FRANS OF DUITS DEFENSIEPLAN? Leeuwarder Rechtbank KLEINZAND 7 Telet2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Afscheid van bode van der Werf De maat regelen tegen politiek onbetrouwbaar geachte ambtenaren en werklieden - Waar komt de muziektent Kamer van Koophandel over Ver. v/h Friese Bedrijfsleven Friesche Maatschappij van Landbouw 160 millioen boven de raming Auto vernielt gesloten spoorbomen r VRIJDAGS. Redacteur: Jaarverslagen. Vonnissen. -ank te Volgens de beslissingen van de Raad Namens de Raad Sir Oliver heeft de benoeming - invaller? Hier lopen Duits en Neder lands belang parallel, al zal het Duitse plan stellig ook van ons land groter of fers vragen, omdat het eist dat er meer troepen in vredestijd op de been worden gehouden, dan het Franse. Diverse ingekomen verslagen worden voor kennisgeving aangenomen evenals het schrijven van het bestuur van de Wielervereniging Sneek om een sintel- baan in het Sportpark aan te leggen. Advartantlaprlji 15 el per m.m. Bij contract (handeltedv.) leger. Abonnementspriji 13.— per helt Jeer. Franco per poet I 3.75 oer half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijf hout, Sneek. r- - - echter niet aangenomen. Redactie-adret: SNEEKER NIEUWSBLAD De jongste deelnemer Sippie Kamstra Cliché Leeuwarder Courant Voorstel van B. en W. inzake ontslag aan politiek onbetrouw bare ambtenaren en werklieden. en dat het hem daarom zeer aan het hart ging dat hg de laatste jaren de raadsvergaderingen niet meer kon bij wonen. Ongetwijfeld is het vervroegde pensioen daarom een teleurstelling voor hem geweest maar ook wij zouden hem gaarne weer in ons midden hebben ge had. De burgemeester bracht v. d. Werf, die steeds een plichtsgetrouw ambte naar is geweest, hartelijk dank voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan en sprak de hoop uit dat hg de werkzaamheden van de Raad van verre zal blijven volgen en zijn gezondheid zal toelaten nog lang van zijn rust te ge nieten. Tot besluit wenste spr. hem en zijn gezin het beste toe voor de toe komst. in deze klasse eindigde. Een prachtig succes Johan. Tjeerd de Vries (12 jaar) die pas één jaar het accordeonspel be oefent, leverde eveneens een mooie pres tatie door als eerste te eindigen in de le afd. amateurs. Aantal deelnemers in deze klasse 22. Het puntenaantal van Tjeerd was 80. Verder werden eerste prijzen behaald door Sippie Kamstra le afd. amateurs (jongste deelnemer 9 jr. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De jaarvergadering, waaraan verbon den een handwerktentoonstelling, van de Bond van Oud-leerlingen, die Woens dagmiddag in Hotel Hanenburg alhier werd gehouden, was weer druk bezocht. Wegens ziekte van de presidente, mevr. H. HeeringaElsinga, had mevr. M. TilmaBraam de leiding, die de bijeen komst met een kort welkomstwoord en het laten zingen van het Flaggeliet opende. a zal generaal Eisenhower eind van dit jaar over 50 divisies en 4000 vliegtuigen kunnen beschikken, van welke 50 divi sies er 25 gevechtsklare, die dus steeds op de been zijn, en 25 reserve zullen zijn. Van deze strijdmacht zal het grootste deel in de vorm van een Europees leger worden geleverd, want de Raad accep teerde ook het plan voor de vorming van dat leger, waarin ook Duitse een heden zullen worden opgenomen. De raad nam zelfs een heel plan voor de Europese verdedigingsgemeenschap, in clusief een politiek gezagsorgaan aan. Hij effende daarmede enigszins de weg naar de vorming van zo’n leger omdat men nu een concreet plan heeft. We kunnen ons echter niet onttrekken aan de gedachte dat de 50 divisies en 4000 vliegtuigen, zowel als het plan voor de Europese Verdedigingsgemeenschap vooral voor reclame in Amerika bedoeld zijn. President Truman heeft moeite zijn 8 milliard dollar steun aan de bond genoten er in het Congres door te krij gen, zijn pogingen daartoe worden nu echter gesteund door een paar besluiten van de Atlantische Raad, welke er op papier in ieder geval mogen zijn. Maar ze moeten nog door de parlementaire molen; in alle aangesloten landen moe ten ze door het parlement aangenomen worden, en aan de bezwaren van de Franse nationale vergadering en van de Duitse Bondsdag W.-Duitsland is geen lid van de N.A.V.O. maar toch moet de Duitse bijdrage aan het Euro pese leger als ze een vaste vorm aeeft gekregen nog eens door dat lichaam worden goedgekeurd is geenszins in het plan voldaan. Nieuw wantrouwen bij het Franse parlement zal misschien worden gewekt door de Amerikaanse drang de Duitse wapenindustrie toe te staan weer tal van wapenen te doen maken, waartegen de Fransen bezwaar hebben, anderzgds zal de Amerikaanse financiële bijdrage om de Fransen het leveren van hun aandeel in het Euro pese leger gemakkelrjker te maken mis schien verzoenend op de nationale ver gadering werken. Echter. Europese de- fensiegemeenschap of niet, naar de be sluiten van de Atlantische raad om ieder aangesloten lai. een bijdrage in de Atlantische verdediging te doen le veren rieht van nu af ieder lid zich, de opbouw der strijdkrachten gaat dus voort, dat in ieder geval kan president Truman het congres aantonen; hij kan De Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Friesland heeft het volgende schrijven tot Gedeputeerde Staten ge richt „Uit de pers namen wij kennis van de resolutie, welke door de Vereniging voor het Friese Bedrijfsleven (Foriening foar it Fryske Bidriuwslibben) is opgesteld en aan Uw college ingezonden. Noch deze Vereniging, noch deze resolutie zgn ons nader bekend. Wel hebben wij ge tracht ons omtrent de eerste te oriën teren, doch deze organisatie bleek te enenmale onbekend. Wij achten deze Vereniging dan ook in genen dele re presentatief en aan haar uitspraak hech ten wij geen waarde. Vandaar, dat ons heeft verwonderd, dat in het opschrift, dat in verschillende bladen boven het bericht over deze resolutie is gesteld, vermeld wordt: „Friese bedrijfsleven protesteert, Friese bedrijfsleven voelt zich verongelijkt”, „Vérgaande eisen van ‘het Friese bedrijfsleven”, „Friesland voelt zich ten achter gesteld”. Niet al leen dat wij het met deze aanduidingen geennins eens zijn, doch wij hebben daartegen zelfs ernstig bezwaar. Wij menen goed te doen het voorgaande ter kennis van Uw college te brengen”. Tot hoofdbestuurslid van de Friesche Maatschappij van Landbouw in de vaca- ture-K. Visser van Hijlaard is gekozen de heer P. Falkena alhier. Over de maand Januari hebben de rgksbelastingen 575 millioen gulden op gebracht, dat is 160 millioen gulden meer dan geraamd was. 79 pnt„ no. 2 in deze afd. Arendina Muurling, Heeg. le pr. 2e afd. amateurs 78 pnt. (no. 3 in deze afd.); Betty de Vries 2e pr. 3e afd. amateurs, 66 pnt.; Lammert v. d. Meer, Bozum 3e afd. amateurs 2e pr. 73 pnt. Al met al een prachtig resultaat, niet alleen voor de deelnemers, doch tevens voor „Muziekschool G. Schuil”, waar bo vengenoemde deelnemers hun opleiding krijgen of hebben gekregen in het accor deonspel, behalve Sippie Kamstra, die wordt opgeleid door Joh. Bok. Rest ons nog te vermelden dat er een verplicht en een vrij nummer gespeeld moest worden. Verder werden de deel nemers nog getoetst op het prima vista spel. In de jury zat o.a. de bekende radio-medewerker Frans van Capelle. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Woensdag 27 Febru ari 1952, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoff, secre taris de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden, afwezig wethouder Boeijenga (wegens ziekte) en de heer Disse. Over de rest van het nieuws moeten we kort zijn; dat Portugal te Lissabon zou pleiten voor toelating van Spanje tot de Atlantische gemeenschap was te verwachten, evenzeer als dat er geen kans op inwilliging van dit verzoek zou zijn. Het voorstel van Portugal dat Spanje dan in een driezijdig verdrag: AmerikaPortugalSpanje zou worden betrokken, lijkt logisch, onderhandelin- gen tussen Amerika en Spanje zijn trou wens reeds aan de gang en we kunnen ons voorstellen dat Portugal het in een oorlog niet prettig zou vinden als 'het aan zijn landzijde een neutrale buurman had. In Libye, de zeer jonge staat in Noord-Afrika, zijn voor het eerst ver kiezingen gehouden welke de regering van koning Idris een meerderheid ga ven, doch aantoonden dat in de steden de congrespartij der fanatieke Moham medanen, die niet met het Westen wil samenwerken, nogal aanhang had. De leider dezer partij Besjir genoot tot voor kort nogal steun van Egypte, waarmee men daar later echter voorzichtiger werd nu de onderhandelingen met Enge land weer worden heropend morgen beginnen ze. De Fransen schijnen ook ’n Tunis op een oplossing aan te sturen, ze schijnen nu bereid het beginsel van de „binnenlandse zelfstandigheid” voor dat gebied te aanvaarden, doch zal dit de Tunesiscue nationalisten bevredigen, de ervaring leert dat het als dergelijke be wegingen eenmaal ontketend zijn, men ’t onderste uit de kan tracht te krijgen. In het Verre Oosten zijn de besprekin gen tussen Japan en de Chinese natio nalistische regering op Formosa over een vredesverdrag afgebroken, omdat Japan weigerde deze regering als de geldende voor geheel China te erken nen. Tokio ziet de communistische rege ring te Peking die door een drasti sche zuivering in de gelederen barer aanhangers weer eens bewees hoe sterk zij in het zadel zit nog niet verdwe nen en heeft het Chinese vasteland e handelsgebied nodig. Japan staat hier blijkbaar dichter bij het Engelse inzicht dan bij het Amerikaanse. In het Engel se Lagerhuis heeft Churchill nog eens ontkend dat hij Amerika een wijziging van de Engelse politiek ten opzichte van communistisch China had beloofd bij zgn bezoek aan Truman. Churchill deelde het Huis voorts mede dat Enge land nu cok een atoombom heeft. Dit versterkt de positie van de Engeisen in de Atlantische verdedigingsgemeen schap aanmerkelijk en Washington zal meer nog dan vroeger met de Engelse in. zichten hebben rekening te houden. E, ten slotte: in kringen der Ver. Naties vraagt men zich af waarom de voor naamste vertegenwoordigers van Rus land bg dat lichaam nog niet naar New York vertrokken zgn, doch nog altijd in Moskou verblijven, hoewel er plaatsen op een Engels schip waren besproken, dat nu zonder hen vertrokken is. Raad v. d. Werf ook verder met be langstelling zullen gadeslaan, wenste hem en zijn gezin van mens tot mens het allerbeste toe en bood hem als stoffelijk blgk van waardering een vul pen en vulpotlood in etui aan. De heer van der Werf voor de vriendelijke en waarderende woorden tot heja gesproken en ook voor het mooie cadeau, dat hg heel graag wilde aanvaarden naast de mooie stoel die hij reeds van de burgemeester, de secretaris en het personeel van de se cretarie ontving. Zij zullen hem name lijk telkens weer herinneren aan zijn ambtelijke loopbaan, die hij hier in dienst der gemeente heeft mogen ver vullen. Het doet mg ook leed, aldus v. d. Werf, dat weth. Boegenga hier niet aanwezig is, want al die jaren heb ik met hem en al de vorige colleges en raadsleden prettig samengewerkt. Zij zijn mij altijd met de grootste bereid willigheid tegemoetgetreden waardoor mg de vervulling van mijn functie steed’ een aangename taak is geweest. Aan het slot van zijn dankwoord bracht hij de Raad nog dank voor het medeleven gedurende zgn ziekte en aan God dat Hij hem al die 33 jaren de kracht heeft gegeven de gemeente te dienen op een wijze die, zoals uit de woorden hier ge sproken bleek, gewaardeerd is. Hierna nam v. d. Werf nog persoon lek afscheid van de burgemeester, die hem nog bedankte voor de tractatie, van de secretaris en van de leden, waar mee dit korte maar treffende afscheid beëindigd werd. OPENBARE VERGADERING. ren het die actief deelnamen aan het verzet hier in Nederltnd. Nu is men weer met een lijst' van verboden ver enigingen gekomen. Minister Drees heeft in de Kamer gezegd dat de C.P.N. de E.V.C. zou opzetten tot sabotage, hg kon die beschuldiging ongestraft uiten, omdat men in het parlement onschend baar is. De communisten zijn niet ver antwoordelijk voor de werkloosheid, de woningnood, de hoge kosten van le vensonderhoud, veroorzaakt door de grote bedragen welke men aan oorlogs- uitgaven besteedt onder drang van et.. vreemde mogendheid. Maar wg roepen het volk op tot verzet daartegen onder de leuzen: voor vrede, vrijheid, werk en brood en spr. doet een beroep op de P. v. d. A. om zich te verzetten tegen de voorgestelde beperking van de vrije meningsuiting. De Voorzitter kan zich de houding van de heer Lindeman niet begrgpen, het standpunt dat men voor iets stemt omdat het toch niets betekent snijdt toch geen hout. De heer Schaper had principiële bezwaren, hij ziet hierin een aantasting van de vrije meningsuiting van een bepaalde groep der bevolking. Spr. wijst er echter op dat deze materie uitsluitend een pro bleem is in de Westelijke democratieën, in het Oosten bestaat zo’n probleem niet. Het betreft hier geen aantasting van de democratische vrijheden. Zg die in overheidsdienst staan, werken bij de mocratisch ingerichte instellingen en moeten er zich voor hoeden deze demo cratische inrichting aan te tasten. Onze regering heeft, Joor ervaring geleerd, nu het oude artikel nieuw leven inge blazen. Dat op de vroegere lijst ook s.d.a.p. voorkwam lijkt spr. niet hele maal juist. Ook een communistische fi guur als win. dhr. de Visser heeft des tijds aangedrongen op maatregelen te gen de N.S.B., die toen de democrati sche instellingen aantastte. Dat de com munisten in 1940 het vetzet openden en andere groepen zich later aansloten lijkt spr. ook een vraag. Er is ook een lezing dat de communisten zich heel weinig voor de oorlog interesseerden, omdat het er maar een tussen imperialistische groepen onderling zou zijn, en dat de communistische houding een.. veran derde toen Duitsland ook Rusland aan viel. Bij de huidige stand van zaken lijkt er spr. voldoende aanleiding toe, dat de regering maatregelen treft om eervol ontslag te verlenen aan bepaalde men sen, werkzaam in democratisch inge richte overheidsinstellingen. De heer Schaper zegt dat het de Voorzitter evenmin als de minister-president zal gelukken duidelijk te maken waarom het noodzakelgk is dat 5 groeperingen uitgesloten worden. Het spijt spr. ge zegd te hebben dat alleen de commu nisten zich in het verzet hadden be geven, gelukkig daden ook vele andere Zie verder paf. 2 eerste btai Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Lindeman zegt dat een kinderhand, liever gezegd een minister hand blijkbaar gauw gevuld is, want het voorstel haalt niets uit, men kan er dus gemakkelgk voorstemmen. De heer Schaper zegt dat Sneek een der eerste gemeenten is, waar deze zaak aan de orde komt, en het is niet verheugend, dat het op de agenda staat, want het betekent een aanslag op de vrge me ningsuiting van ambtenaren en werk lieden. Ook voor de oorlog waren er verboden verenigingen als communisti sche en s.d. en spr. kan zich niet voor stellen dat nu de P. v. d. A. voor dit voorstel zal stemmen. Toen de oorlog kwam sloot men da communisten op in de krententuin te Hoorn, maar zg wa- De Leeuwarder Rechtbank heeft de Drachtster politieman Jan O., veroor deeld tot een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek van voorarrest plus voorwaar- delgke ter beschikkingstelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar. O. zal zich onder toezicht moeten stel len; de karabijn, waarmee hij de overval op de Boerenleenbank te Akmarijp pleegde, werd verbeurd verklaard. De eis was 10 jaar. H. K. uit Goënga, die terecht moest staan wegens opzettelijke uitlokking van brandstichting, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar; zijn zoon Jasper, eveneens te Goënga, werd we gens brandstichting veroordeeld tot 8 mnd. gevangenisstraf met aftrek. Uit onze raadzaal Afscheid van bode van der Werf. Voor aanvang der openbare vergade ring werd in besloten kring afscheid ge nomen van de heer H. v. d. Werf, aan wie in verband met zgn gezondheidstor stand eervol ontslag is verleend uit zgn betrekking van gemeentebode. Hij werd allereerst toegesproken door de burgemeester, die er op wees dat v. d. Werf zich niet alleen bode voelde maar ook een deel van de Raad het ook bewijzen dat in het Amerikaan se verdedigingsstelsel over de gehele wereld Engeland noch Frankrijk gemist kunnen worden, omdat zij alom in die wereld schakels zijn, welke in dit stelsel niet kunnen ontbreken. En waar zouden Frankrijk en Engeland in West-Europa blijven, als de rest daarvan door het communisme overspoeld werd? De mi litaire paraatheid en de economische gezondheid van geheel W.-Europa is voor Amerika’s huidige politiek onmis baar. Volgens het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. A. Steensma Boersma, bedroegen de inkomsten 1458,70 en de uitgaven 1440,86, zodat de rekening sloot met een batig saldo van ƒ17.84. Dat van de bibliothecares se,- mej. T. H. v. d. Valk, vermeldde dat er vijf leesportefeuilles circuleerden. De inhoud onderging geen verandering. Uit de bibliotheek werden 52 boeken uitge leend. Het verslag van de secretaresse, mevr. H. KerstmaWalstra, gaf aan dat de vereniging 193 gewone en 117 be langstellende leden telt en er twee zeer geslaagde excursies, resp. naar Avifau na en Huize Doorn en Giethoorn, Ommen en Boekelo werden gehouden. Op voor stel van de financiële commissie, die ver slag uitbracht bg monde van mevr. Al- berdaKnol, werd de rékening van de penningmeesteresse goedgekeurd, wat eveneens geschiedde met de andere ver slagen. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat mej. Z. Kramer herkozen werd en de plaats van mevr. Kerstma Walstra, die zich niet herkiesbaar stel de, ingenomen werd door mevr. Tjabe- ringsde Boer. Uitslag handwerkwedstrjjd. Mevr. Castelelnv. d. Hem, vroeger te Sneek, thans te Leeuwarden, maakte de uitslag bekend waarbij zij alle vier be kroonde werkstukken aan een korte zeer waarderende beschouwing onderwierp en de winnaressen hulde bracht voor het fraaie werk dat zij hadden geleverd. In alle vier rubrieken was maar één prijs beschikbaar. Winnares in de rubriek sprak wethouder van der Veen, die er zgn spijt over uitdrukte, dat de heer Boegenga dit niet in zijn plaats kon doen. Hij immers was al lid van de Raad, toen v. d. Werf benoemd werd en heeft hem dus al die jaren meege maakt. Daarom wilde spr. hem in de eerste plaats namens zijn collega verder alle goeds toewensen. Wij allen waren indertgd diep getroffen door uw plotse linge ziekte, zo ging spr. voort, en zon der dat dit bepaald tot u doordrong hebben allen met- u meegeleefd. Er ging geen raadsvergadering voorbij, dat er niet naar uw toestand geïnformeerd werd. Natuurlijk bleef de verwachting bestaan, dat u zou terugkeren, want, zoals de burgemeester al opmerkte, u was een deel van de Raad en uw rus tig en waardig optreden werd door de Raad zeer gewaardeerd. Helaas is dat niet gebeurd, wat voor u zwaarder weegt dan voor ons. Dat betekent ech ter niet dat u bg de pakken gaat neer zitten, want ook tijdens uw ziekte hebt gij u moedig gedragen en stellig is u deze teleurstelling al weer te boven. U heeft immers uw vrouw die u al deze jaren terzijde stond en bovendien nog uw ambities voor uw geloofsgemeen schap. De heer d. Veen eindigde met de verzekering, dat de leden van de open naaiwerk op linnen werd mevr. A. GroeneveldTakema te Abbega, in de rubriek haakwerk mevr. Rijpkemade Boer te IJlst met een salontafelkleed, in de rubriek breiwerk mej. A. Bakker te Bolsward met een vest met angora ver sierd en in de rubriek smyrnawerk het kleedje van mevr. Wed. Santema te Sneek. Tot besluit van de bijeenkomst, die werd opgeluiserd door Quatre mains pianospel van de dames G. Koopmans en B. Zandstra, hield mevr. Castelein v. d. Hem een zeer interessante lezing over Friese Volkskunst, toegelicht met tal van fraaie producten van Friese nij- verheidskunst in koper, been, stoffen, aardewerk, hout, rietwerk, papier, enz., alsmede sierkunst, bestaande uit letterlappen, borduurwerk en knip werk. De presidente bracht haar hier voor namens alle aanwezigen hartelijk dank, en wekte de leden eveneens op be langstelling voor de Friese volkskunst te tonen. Meisje om het leven gekomen. Op de bewaakte spoorwegovergang tussen Rilland en Krabbendijke is Dins dagavond een auto-ongeluk gebeurd, dat aan een 20-jarig meisje uit Ovezande het leven heeft gekost. Even voor half elf had de spoorweg- wachter de beide ijzeren spoorbomen ge sloten voor de laatste trein uit de rich ting Noord-Brabant, toen van Bergen op Zoom een luxe-auto met zeven jonge mannen en drie meisjes, die carnaval hadden gevierd, naderde. Met volle vaart reed de auto uit Hoedekenskerke op de eerste spoorboom, die finaal werd afge rukt. Door de grote snelheid raakte de wagen ook de tweede spoorboom. Onge veer twintig meter verder kwam de zwaar gehavende auto tegen een boom tot stilstand. Alle tien inzittenden liepen wonden op. Twee meisjes, beiden uit Ovezande, werden naar 't ziekenhuis te Goes overgebracht, waar een harer in de loop van de nacht is overleden. Toen het ongeval gebeurde was de trein reeds tot op 400 m. afstand genaderd. Daar een der afgerukte spoorbomen de rails ver sperde, liep de overwegwachter met een lamp de trein tegemoet, die daardoor tijdig tot staan kon worden gebracht. Intussen, hoe belangrijk de Atlanti sche verdediging, waarin dus de veer tien leden van het Atlantisch pact sa menwerken ook voor Nederland is, het heeft, misschien meer dan enig ander lid dier gemeenschap, ook een bijzonder belang bg de vorming van de Europese verdedigingsgemeenschap waarin dus ook Duitsland is betrokken. De Fransen hebben, de militaire medewerker van het Algemeen Handelsblad heeft daar op al herhaaldelrjk gewezen, bij een aan val uit Oost-Europa een plan om de hoofdverdediging van West-Europa sa men te trekken op de Rgn-IJssel-linie, waarbij ze dan gebruik kunnen maken van hun bekende Maginotlinie. Ze rede neren zo: dat er dan niet voortdurend zoveel troepen op de been behoeven te worden gehouden, doch de reserves kun nen worden verzameld achter een bc schermde linie als de oorlog uitbreekt. Het is duidelijk dat deze strategische opvatting uiterst gevaarlijk voor Ne derland is, omdat we practisch weer voor hetzelfde geval zouden staan ah in 1940, nl. dat Noord-Oost Nederland zo goed als onverdedigd blijft en, als de vijand on-, of weinig gehinderd door de Duitse laagvlakte zou trekken, spoedig bezet gebied zou worden. Dat dit niet prettig is, hebben we in de oorlogsjaren ervaren, en het .ou, als de vijand wer kelijk Rusland was, nog wel onprettiger kunnen worden ook; men denke aan de massa-deportatics welke de Letten enz. van Russische zgde is ten deel gevallen. We laten nu daar of onze Nederlandse regering voor r’ rgelijke mogelijkheden een plan overweegt tot massa-evacuatie uit gebieden, welke niet goed verdedig baar zgn. Men zal echter inzien dat een betere remedie is verdediging tegen een mogelnke aanvaller ver in Duits gebied. Het Franse Rrjn-IJsselplan lijkt voor Nederland een onzalig plan en dient ver vangen door een ander, dat echter slechts te verwezenlfken is door een Duitse bijdrage aan een Europese de- fensiegemeenschap. Als de Duitsers daaraan meedoen, kan de aanvaller uit het Oosten reeds op Duits gebied wor den te lijf gegaan en is ook het Noord oosten van Nederland gedekt. Een Duits generaal, Seidel, heeft zo’n plan ook inderdaad opgesteld, dat hierop neerkomt dat als de invallers door de Noord-Duitse laagvlakte stromen, ze zo. wel uit het Noorden (Denemarken) als uit het Zuiden (Duits middelgebergte) waar troepen in gefortifieerde zónes naraat zijn opgesteld, in de flank zullen worden bedreigd. Deze oplossing is voor Nederland veel aantrekkelijker en het Nederlandse belang is dus zowel ge moeid met een Duitse bijdrage aan de W.-Europese verdediging als met het voortdurend op de been houden van een aanzienlijke parate strijdmacht, die in het kader van een dergelijk defensie plan direct kan worden gebruikt en waarvoor niet eerst reserves moeten worden opgeroepen, zoals het Franse plan dat wil. De militaire medewerker van het Algemeen Handelsblad, die we ook hierboven reeds aanhaalden, komt uit het beslui1 van de conferentie te Lissabon dat een Europees leger zal worden gevormd van 43 nagenoeg pa rate divisies (door Frankrijk te leveren 14, Duitsland 12, Italië 12, Benelux 5) tot de conclusie dat het mogelrjk is dat ook te Liss. bon de gedachte aan het Franse plan is opgegeven en het West- Duitse de voorkeur kreeg. Wat trou wens ook logisch is, want de W.-Duit sers zullen toch ook niet voelen voor een plan dat het grootste deel van hun gebied als ’t ware overlevert aan de Johan Bok (kampioen beroeps klasse). Tjeerd de Vries (kampioen le afd. amateurs). Maandag j.l. werd het jaarlijkse so listenconcours voor accordeonisten, uit gaande van de Nederlandse Accordeonis ten Associatie te Leeuwarden gehouden. Hieraan werd o.a. ook deelgenomen door verschillende stadgenoten en accordeo nisten uit omliggende gemeenten. Johan Bok prolongeerde zijn titel van vorig jaar, door met ruim verschil als eerste in de beroepsklasse te eindigen. Zijn puntenaantal was 187%. Dit was 12% punt meer dan de speler die als tweede De conferentie van de Atlantische Raad te Lissabon is geëindigd, nadat in de laatste bijeenkomst vertrouwen in de mogelijkheid het vasteland van Europa te verdedigen en in Frankrijk was uit gesproken door Parijs in een oorlog veel meer blootgesteld dan Londen als hoofdkwartier voor haar nieuwe organisatie te kiezen. Nu de samen werking der veertien landen van de N.A.V.O. nl. van de organiserende in een operationele periode dus van een plan tot een daad komt, zal de Raad voortdurend zitting houden, de ministers zullen er steeds door afgevaardigden vertegenwoordigd zijn en een secretaris generaal werd benoemd voor de leiding van ’t werk. Dat is Sir Oliver Franks geworden, een Engelsman, want de En- gelsen wilden alleen voor Parijs als hoofdkwartier stemmen als de secreta- ris-generaal een Brit werd. We zullen hier niet uitvoerig weergeven wat zoal in deze conferentie is overeengekomen, de finesses zijn niet eens bekend. Maar er is stellig goed werk gedaan, en o.a. behoort daartoe de instelling van het secretariaat-generaal omdat er nu met minder horten en stoten, dus sneller, kan worden gewerkt en omdat naast strikt militaire zaken die door generaal Eisen hower behartigd worden, ook de niet- mil'taire de benoemde secretaris-ge- neraal is van huis uit econoom en de laatste jaren diplomaat geweest de nodige aandacht zullen genieten. Mis schien zit in deze benoeming de kei;n voor een uitgroeien van de N.A.V.O. tot een werkelijke Atlantische gemeenschap. Reeds nu beeft men te Lissabon het verband tussen de militaire en economi sche vraagstukken onder ogen gezien en erkend dat naast de inspanning der Europese landen, Amerikaanse steun nodig blijft, wil men niet dat de winst aan militaire paraatheid naar buiten, te niet gedaan wordt door een economi sche uitholling en bevordering van het communisme in het binnenland. Zo heb ben de Amerikanen de Fransen belang rijke financiële steun toegezegd opdat dezen dit jaar nog hui. aandeel aan de strijdmacht welke generaal Eisenhower is toegezegd. 12 divisies, inderdaad kun nen-leveren. De Franse frank ondervind er reeds de goede invloed van, en de re gering Faure, wankel als elk Frans ka binet, werd er door geschraagd. Daar de economische voorzieningen om Eisen howers leger op de been te krijgen, ech ter nog in geen enkel Europees land aanwezig zijn, werd on alle leden een beroep gedaan de productie op te voe ren. Nieuwe lasten krijgen de meesten dier leden te dragen doordat er meer vliegvelden moeten komen, betere ver bindingen en meer hoofdkwartieren infra-structuur noemen de militairen dat maar minister Lieftinck kreeg ge daan dat de 1590 millioen gulden daar voor bestemd door alle betrokken lan den over twee jaar mogen worden uit gesmeerd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1