I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT Met de N.R.V. op stap in Parijs T I INGEZONDEN De Gemeente Reiniging op nieuwe wegen VRIJDAG 7 MAART 1952 7e Jaargang No 19 L KIEZEBRINK 2872 Gesneuveld in Korea WANKEL FRANKRIJK Canada zet immiffrafie stop 1 Jubileum Oranje Nassau I Eerste filmavond volkomen geslaagd Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Tweede Kamerverkiezingen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - KLEINZAND 7 Telef Dertigste Bondsfeest K. N. G. V. Onderscheidingen uitgereikt Foriening foar it Fryske Bidriuwslibben Wandelprogramma 1952 HUWELIJK IN DE GYMNASTIEK WERELD, Er bestond grote belangstelling voor het huwelijk van de bekende gymnastiekleraar j. C. Kan en Mejuffrouw M. Zon- dervan, dat hier Woensdagmiddag werd gesloten. Dames-leden van Thusnelda-Greate Pier en Lycurgus te Bolsward vormden een erepoort van hoepels voor en cp de stoep van het stadhuis. Het jonge paar na de plechtigheid* F I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur 7 I Tj. van Netten, S. Kramer. M. d. R. Candidaten C.H.U. Er zullen ongeveer 20.000 turners en turnsters deelnemen aan het vierjaar lijks gymnastiekfeest van het K.N.G.V., dat met Pinksteren op het terrein van Houtrust en in de Houtrusthallen zal worden gehouden. Het staat reeds vast, dat België, Denemarken, Frankrijk, Ita lië en Zwitserland vertegenwoordigd zul len worden door groepen van in totaal 500 deelnemers. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Ko rea in het tijdvak van 22 December 1951 tot 4 Januari 1952 is gesneuveld de aan vankelijk als vermist opgegeven soldaat T. Deecmulder, die 26 September 192R werd geboren. Hij was afkomstig ri* Amsterdam, oncebnwd en behoorde voor znn vertrek naar Koretot de Koninkl Nederlandse Marine I Prins Bernhard heeft in het Kon. Pa leis te Amsterdam aan 158 personen dapperheidsonderscheidingen uitgereikt, nl. 40 bronzen leeuwen, 100 bronzen kruisen, 40 kruisen van verdienste en 8 vliegerkruisen. Onder de gedecoreerden bevonden zich twee nieuw benoemde ridders 4e kl. in de M.W.O., de res. Ie luit. G. J. Schüssler, die zich onder scheiden heeft bij de strijd in Indonesië en de heer J. W. Peeters, die grote ver dienste gehad heeft bij het organiseren Ivan een verzetsgroep te Roosteren (L.). Cloy, de hoge commissaris der Ver. Sta ten te Bonn, heeft daar nog eens moeten waarschuwen tegen het gevaar dat in W.-Duitsland van de zijde van het neo- nazisme dreigt, en de regering-Adenau- er stuit op ernstige tegenstand bij het verwezenlijken van de West-Duitse bij drage aan de Europese defensie. De „ohne mich” beweging, die geen her- bruikt wordt voor "het opwekken betrekken, West-Europa blijft om sen- timentsredenen er tegen. Generaal Franco tracht zich als partner nog aan trekkelijker te maken door naar de rol van bemiddelaar tussen het Westen en de Arabische landen te streven. In ver band daarmede heeft hij de nationalis ten in Spaans Marok enkele conces sies op papier gedaan, maar de vraag is wat ze in werkeliikheid waard zullen blriken, en de Marokkanen zullen zich bliiven afvragen wat dt honderdduizend man Snaanse troenen die Franco in hv- «rebied on de been heeft. eio-enütk bete kenen. Overio-enq. de fttd enhttet nog niet vnn VOOr bemiddelino' of definitief ove- Ten- fncaen do Arobieehe landen en het n/neion Forst moet men een kolderde- inzicht hebben rrnkroo-on in de lantof- nnfrTHVkolino' in Teonmto. Fonino* Feroek is daar bezig zijn macht ten koste van de partijpolitici te vergroten. Daarvoor moest eerst het parlement naar huis ge stuurd waarin de Wafdpartij de meer derheid heeft. Een geschikt argument daarvoor was dat Nahas Pasja, de vroe gere premier en lid van de Wafdpartij op 26 Januari de bekende demonstratie te Kairo op touw had gezet, die ten slotte de extremisten van uiterst links en rechts bijna de macht in handen had gespeeld. Maher Pasja, de opvolger van Nahas, durfde echter het parlement niet op reces zenden, daarom heeft de ko- ning ook deze premier ontslagen en een sterker man Hilali Pasja tot zijn opvol ger benoemd, die dus zonder parlement moet- regeren, hij heeft beloofd de cor ruptie te zullen bestrijden en de moei lijke onderhandelingen met Engeland te voeren. Bonden zal zich misschien af vragen, wat, als er een overeenkomst zou tot stand komen, deze waard is nu het feitelijk een overeenkomst met ’t Hof en niet met ’t volk zou zijn, daar een parlementaire meerderheid er waar schijnlijk niet voor zal zijn te vinden. Het lijkt ons toe dat koning Faroek hoog spel speelt en als Bonden dat ook vindt zal het misschien op dit moment niet al te happig zijn op een snel tempo der onderhandelingen, doch zal het eerst de kat eens uit de boom willen zien. Onder voorbehoud, omdat nog niet alle resultaten binnen zijn, wordt mede gedeeld dat, nadat zeven Kamerkringen Zaterdag hebben vergaderd, de candida- tenlijst der C.H.U. voor de Tweede Ka merverkiezingen als volgt zal luiden: I. H. W. Tilanus; 2. F. H. v. d. Wete ring; 3. mr H. K. J. Beernink; 4. mr J. J. R. Schmal; 5. Tj. Krol; 6. J. de Rui ter; 7. H. Kikkert; 8. Jkvr. mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen; 9. ir O. Staf; 10. mr H. Mulderjje; 11. Mr W. F. E. baron van der Feltz; 12. C. J. van Mastrigt; 13. ir M. A. Geuze; 14. luite- nant-generaal M. R. H. Calmeyer. Geheel W.Europa deelt in die gevaren, Duitsland^ blijft UOS 6611 probleem. Mc omdat zoals wij reeds boven schreven, Frankrijk eigenlijk het centrum moet zijn van de W.-Europese verdediging en de W.-Europese eenwording. Een falen van Frankrijk om aan zijn verplichtin gen inzake de W.-Europese defensie te voldoen, zou die hele defensie op losse schroeven zetten en in de kaart spelen van de Amerikaanse politici, die, onder (Bij de roltrommel-vuilnisauto die hier binnenkort in gebruik komt, be horen ook zulke uniforme emmers. Of en hoe die beschikbaar worden gesteld is nog niet bekend, maar het komt ons voor dat men verstandig geen gewone te schaffen. HEEG. Zoals we reeds in ons vorig nummer meld den, werden Za terdag ten kan tore der Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Ze gen” door bur gemeester Tja- berings onder scheidingen uit gereikt aan de van S. De In Uw blad dd. 29-2-’52, kwam het schrijven voor van de Kamer van Koop handel aan Ged. Staten, betreffende onze vereniging. Onze vereniging is se dert haar oprichting belangrijk gegroeia en heeft haar leden over heel Friesland. Zij tracht het kleine Friese bedrijfsleven met raad en daad terzijde te staan en nam reeds verscheiden initiatieven, die uit haar leden voortkwamen. Zij is de mocratisch ingesteld en telt zowel werk gevers als werknemers onder haar leden. Dat de Kamer van Koophandel haar niet kent is uiteraard niet van invloed op haar werkzaamheden. Overigens was dit gemakkelijk te verhelpen geweest door even de Provinciale Almanak na te slaan. Dat de Kamer van Koophandel met deze bezwaren kwam is te verwon deren, daar dit een College is dat zich zelf pleegt te benoemen en aan te vullen en op bij de wet verplichte contributie drijft, waardoor moeilijk gezegd kan worden, dat zij het bedrijfsleven verte genwoordigt Foriening foar It Fryske Bidriuwslibben, A, M, BUSJBINfi. 2e secr. Onder deze titel vond Dinsdagavond in de zeer goed bezette zaal van Restau rant Piso de lezing plaats, welke de af deling Sneek van de Nederlandse Reis- vereniging organiseerde. Nadat eerst de afdelingsvoorzitter, de heer G. v. d. Pij- nekamp, mededeling had gedaan van het teit. dat de afdpUng Sneek in dé loon van dit jaar haar 25-iarig be=taan zoii vie ren, en het in de hodnelino- liet een hrirfp’pdph van de N.R.V. on te richten dat de actie: naar de 100 ono leden zo- riqnio woriif flfirowwhf dat er een zeer radplrilrp Vona bestaat dat nog voor het a.s. zomerseizoen dit aantal leden wer kelijkheid zal zijn, werd het woord ge geven aan de heer de Brauwere, die de inmiddels ernstig ziek geworden heer Groen verving. In een korte lezing ver- tal/To cnrolror anret aar /mta» stad, als middelpunt van het Franse leven, als centrum van Franse cultuur, aardige bijzonderheden uit de geschiede nis van de Franse hoofdstad, waarna een aantal zeer mooie kleurendia’s wer den vertoond, die hij met allerlei bijzon derheden toelichtte, daardoor de toe hoorders een alleraardigst beeld van het eeuwige Parijs gevend. Na de pauze een zeldzaam goed gedocumenteerde kleu renfilm van Parijs en Versailles. In een bonte schakering werden de mooiste, drukste, aardigste, interessantste, lelijk ste en grappigste toneeltjes van deze wereldstad vol tegenstellingen voorge toverd. Parijs is niet een stad zoals zo vele andere wereldsteden, Parijs is een begrip dat men doorleefd moet hebben in bezoeken en wandelingen, in de zon en in de schaduw, in een ochtendwande- iings langs de Seine en in de dorpse stilte van de stille stadsdelen. Een be grip dat men geproefd heeft in een fon kelend glas wijn in een kleine Bistro en dat men aanvoelt bij het spel der man nen, het „Jouer aux boules” in het Buxembourg. Parijs is in ieder jaarge tijde en te allen tijde een bezoek meer dan waard. Wat de spreker ter toelich ting van de nlaaties en de film er van vertelde, bewees dat hij Parits door en dnor kende en de sfeer ervan had ver staan endat wist hii znn toehonr- ae-q dnidePtk te maken. Na afloon word medesredeeld dat er binnenkort een der- aeiiike avond zou plaats vinden met als onderwerp „Zwitserland”, waartoe hg alle aanwezigen uitnodigde. Er was een boekenstalletje ingericht met werken over Parijs en Frankrijk, door boekhan del G. v. d. Pijpekamp. Het geheel was een zeer interessante avond. heen dat de leiders der Duitse sociaal- democratie, die niet tegen herbewape ning zijn, maar wel tegen de voorwaar den welke Adenauer daarvoor aanvaard heeft, him propaganda tegen de herbe wapening hebben moeten matigen en waarschuwen tegen de „ohne mich” be weging en er afstand van hebben geno men. Onder deze omstandigheden zal het dus wel even duren voor de Grote Drie het contract met Bonn, dat de plaats van het bezettingsstatuut en van een vredesverdrag, dat eerst met geheel Duitsland kan worden gesloten, zal in nemen, kunnen verwezenlijken. Als de Grote Drie hun zin kregen, zouden de Oostenrijkers spoedig hun volledig vre desverdrag hebben. Te Bissabon hebben zij daarover nog eens gesproken en men wil de Russen nog eens voorstellen Oos tenrijk de toegezegde onafhankelijkheid te schenken. Dat zou betekenen dat alle bezettingstroepen werden teruggetrok ken, en het is weinig waarschijnlijk, dat de Russen deze vooruitgeschoven post zullen opgeven. Maar als zij weigeren, is opnieuw de verantwoordelijkheid voor het uitblgven van de vrede met Oosten rijk nog eens vastgelegd. Een andere nog altijd hangende kwestie in deze hoek van Europa is die van Triëst. Tito heeft de oplossing, door Italië gewenst en door de Grote Drie gesteund, dat ge heel Triëst zal worden ingelijfd bij Italië nog eens afgewezen, hij wenst het ge bied tot een vrijstaat te maken om de drie jaar beurtelings door een Joego slaaf en Italiaan als gouverneur be stuurd. Nog eens heeft Tito verklaard dat zijn land zich niet bij het Atlantisch Pact zal aansluiten, hoewel Grieken land nog pas daarop had aangedrongen en het de Westelijke keten in de omge ving van de Middellandse Zee zou slui ten. Nu zullen in een oorlog Italië, Grie kenland en Turkije wel samenwerken, maar zolang Zuid-Slavië neutraal blijft, kunnen de beide Balkanlanden alleen via zee en lucht worden geholpen. Zuid- Slavië blijft dus nog altijd een specu latief element in dit gebied. Een speculatief element blijft ook Spanje. Amerika wil om nuchtere de fensieredenen het bij het Atlantisch pact En nei in moai seis makke stik op rym foarlêzen to hawwen, hwerby hy de seal ek noch it Heitelan sjonge liet, wiisde hy der noch op dat alles alhiel bilang- leas oanbean waerd. En dêrfoar joech hy menhear Ybema in bus Snitser drab- belkoeken mei foar de frou en syn as sistent en de hear Boot elts in doaske sigaretten, Ir Ybema wie hjir tige mei yn’t skik sa as bliek üt syn antwurd yn ’e alde memmetael en spriek fierder noch syn béste winsken üt foar it Snitser Reini- gingsbidriuw. Tot besluit draaide de heer Boot nog een filmpje over de Zalmvisserij op de Waal en het bezoek van de Insulinde aan het Sneker Hardzeilen, waarna de heer Scheffener deze volkomen geslaag de avond sloot. De Franse regering heeft het veld moeten ruimen; de nationale verande ring. en in het bh’ zon der de regerings- narttien, hebben groennheinnn’en weer eens voor het landsbelang laten gaan en het kabinet Fe ure laten vallen omdat het. de boinofinwn wilde verhogen. Fa.n- rc is niet de eerste wie deze ervarino- te beurt valt, telkens als een Frans ka binet ingrijpende maatregelen voorstelt om eindelijk eens Frankrijks herstel ter hand te nemen en ruim baan wil maken voor de grote mogelijkheden, welke dit land ,dat nog rijk is, en geen overbe volking kent, heeft, treedt een meerder heid in de nationale vergadering haar in de weg en onthoudt haar het vertrou wen. Paul Reynaud, die tevergeefs ge tracht heeft een nieuw kabinet op zeer brede basis samen te stellen, heeft op een der zwakste plekken in het Franse parlementaire stelsel de vinger gelegd toen hij zeide: „Een herziening van de grondwet is nodig, opdat een bepaling opgenomen worde, welke veroorlooft de nationale vergadering te ontbinden, in dien zij een regering, welke nog geen jaar aan het bewind is, dwingt af te treden”. Het ontbreken van een derge- Ijjke bepaling in de Franse grondwet vloeit voort uit het feit, dat men de Ka mer een zo sterk mogelijk remmende in vloed op de regering wilde geven, men wilde haar eigenlijk mee laten regeren inplaats van haar een controlerende taak te laten uitoefenen en daardoor is de partijen de gelegenheid gegeven him groepsbelangen in het regeringsbeleid mee te doen spreken. En nu er weer 15 meer belasting noest worden ge heven o.a. om aan Frankrrjks ver plichtingen inzake de West-Europese defensie te voldoen rebelleerden enige der regeringspartijen, die de belangen der welgestelden heten te verdedigen. Het is echter de vraag of ook de wel gestelden wel meer gediend zijn met wat minder belasting dan met een financieel en economisch op gezonde basis gesteld Frankrijk, dat zijn hoofdrol in de W.- Europese defensie en éénwording behoor lijk kan vervullen. Terwijl wij dit schrij ven is er nog geen oplossing van de crisis in zicht, het lijkt bij de huidige verhouding ook niet waarschijnlijk dat een dergelijke oplossing direct een totale politieke en economische sanering zou kunnen brengen, want het gevaarlijke van de veelvuldige crises is dat het volk zijn vertrouwen in de regering heeft verloren en dat is niet zo maar met één slag te herstellen. Hoe verdex Frankrijk in het moeras der politieke verdeeldheid zinkt, hoe meer het vertrouwen van het volk in de democratie verloren zal gaan, en aan de ene zijde zitten de Gaullis ten, aan de andere de communisten op het vinketouw. Er dreigen voor Frank rijk inderdaad grote gevr ren, tenzij de schok van een of ander slecht nieuws de democratische partijen op het laatste moment tot bezinning brengt. Advertentieprijs 15 et per m-m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name ven Firma E. J. Drijfhout, Sneek. <•1 In verband met haar 20-jarig bestaan heeft de Chr. v.v. „Oranja-Nassau” op Donderdag 3 April a.s. in Amicitia een feestavond, waaraan behalve Wijbren Altena, verschillende bekende radio- medewerkers, o.a. Willy Alberty en Her man Teunissen, de aanwezigen een vro lijke avond zullen bezorgen. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij de leden. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. doet in dit stadium vuilnisemmers aan Red.) De Canadese reeerinof heeft na het epidemie in Saskatchewan een tijdelijk verbod uitgevaardigd voor de immigra tie van landbouwers en hun gezinnen uit de landen, waar deze ziekte ook heerst, -o alsmede een invoerverbod van vlees en spreker eerst e.e.a. over Parijs als levend vee. De emigranten die net met de Zuiderkruis zijn vertrokken zullen echter nog toegelaten worden. Overigens is onze regering van oordeel dat er wel spoedig een oplossing zal worden ge vonden, in deze zin dat zij verklaringen gaat uitgeven die garanderen dat de be trokken emigranten geen besmetting kunnen overbrengen, of eventueel, met hun goederen, ontsmet zijn. interessante film liet zien. De opkomst was groot Niet alleen gaven de burgemeester en zijn collega Tjaberings, weth. v. d. Veen, vele raads leden en de directeuren van de Gemeen telijke Diensten van hun belangstelling blijk, maar ook was het personeel van de Reinigingsdiensten van Sneek en Wym- britseradeel en dat van Gemeentewerken en de Gemeentebedrijven vrijwel in zijn géheel aanwezig. Bovendien waren er nog belangstellenden uit het bedrijfs leven. Zij werden allen door de directeur van de Gem.Reiniging, de heer Scheffener, welkom geheten, waarna de heer Ybe ma, in ’t bijzonder verwelkomd, het woord kreeg. Deze schetste eerst de ontwikkeling van de Amsterdamse reiniging sedert haar ontstaan in plm. 1400, en die in 1877 in handen van de gemeente over ging. In 1919 werd een aanvang ge maakt met het verbranden van het stadsvuil. Hierdoor wordt per jaar 150000 ton stoom geproduceerd die ge- i van wat een jaarlijkse bate van plm. 750.000 gulden oplevert. De overblijvende slakken worden, na ontijzerd te zijn, gemalen en geschikt gemaakt voor bitumewegen, wat 150.000 gulden per jaar opbrengt. Hygiëne begint in de woning. Voor het ophalen van het huisvuil is uitgegaan van de stelling, dat het die nen van de hygiëne in de woning moet beginnen. Daartoe heeft ieder gezin een uniforme gesloten vuilnisemmer, die geen vliegen en ander klein ongedierte aantrekt. Ook voor de werklieden is dit een veel prettiger systeem omdat de em mers bij het ledigen in de daarvoor spe ciaal ingerichte wagens in Amster- dam met verwisselbare losse bakken met een inhoud van 6% m3 geen stof verspreiden. leiding van Taft, verdere steun aan W.- bewapening wil, grijpt zo snel om zich electrische stroom, Europa willen onthouden. Reeds heeft een invloedrijke Amerikaanse senator gedreigd zich te zullen verzetten tegen verdere steun aan Frankrijk als het geen orde op zaken stelt en zijn taak ten opzichte der Europese defensie niet vervult. Er kan hier worden gesproken van een funeste wisselwerking. Als Frankrijk faalt heeft dat in Amerika een terugslag op de Amerikaanse pu blieke opinie, daar zal men het een fa len van de politiek van Truman en Eisenhower die juist thans schijnt besloten te hebben persoonlijk zijn cam pagne voor het Amerikaanse president schap te gaan voeren achten en krij gen Taft en zijn aanhangers te groter kans. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is nu al in oppositie tegen de regering, zoals blijkt uit het feit dat het met vrij grote meerderheid het be sluit nam het regeringsvoorstel tot in voering van de dienstplicht voor 18-jariv gen terug te verwijzen naar de commis sie voor de defensie, waardoor deze dienstplicht dit jaar in ieder geval niet kan worden ingevoerd. De regering had dit gewenst, want te Washington is de vrees dat het in de nabije toekomst tot een oorlog met Rusland zal komen, groter dan in West-Europa. In de W.- Europese landen gelooft men eigenlek niet aan zo’n oorlog in de nabije toe komst, anders zou men trouwens onder linge geschillen snel begraven, om alle aandacht aan de oorlogsvoorbereiding te wijden. In Amerika is de aandacht daarop meer geconcentreerd omdat men meent dat in Korea eigenlijk de derde wereldoorlog al is begonnen doch nog slechts op beperkte schaal gevoerd wordt. Misschien vloeit dit inzicht ge deeltelijk ook voort uit het feit dat de Amerikanen in mannen en geld zoveel meer offers in de Korea-campagne moe ten brengen dan de andere deelnemende landen, waar men aanneemt dat de actie in Korea slechts een beperkt avontuur der Russen is. Wie in deze ge lijk heeft zal de toekomst moeten leren, maar hèt is een feit dat de Amerikaanse mening dat de derde wereldoorlog eigen lijk al begonnen is grote gevaren in zich draagt omdat ze zo gemakkelijk tot uit breiding van het Koreaanse conflict kan De veegdienst wordt in de stad door vegers uitgevoerd, in de buitenwijken mechanisch. Tot de taak van de dienst behoren verder o.a. nog het onder en boven wa ter schoonhouden van de grachten (iedere dag een afstand ter lengte van het Noord-Hollands Kanaal) het uitbag geren hiervan, waarvoor het bedrijf zelf over enige baggermolens met demon teerbare bovenbouw beschikt, en de sneeuw- en gladheidbestrijding. Al deze werkzaamheden werden in het eerste deel van de film vertoond. Het tweede deel was gewijd aan de vuilver branding, een indrukwekkend bedrijf I Maar voor de heer Boot (van Bank- horst Touwfabrieken) dat draaide, kreeg eerst de voorman A. Boeijenga gelegen heid een woordje te spreken. Hy woe nammentlik üt namme fan it persoaniel en direkteur tank sizze foar dlzze joun en tank bringe oan alle yn- staensjes dy’t dér ta meiwurke kiene. Het Wandelprogramma voor Friesland luidt voor dit jaar: 29 Maart: Voorjaarstocht BWV, Beeu- warden, 25 km. 14 April (2e Paasdag): Elfsteden- Stertocht over diverse afstanden. 19 April: Pres. Roosevelttocht Sneek, 10, 25, 35 km. 26 April: Kon. Julianatocht PSVH, Heerenveen en 40 km-tocht Pres. Roo- seveltgroep, Sneek. 17 Mei: Waterpoorttocht SPSV, Sneek, 25 km. 20 t.m. 24 Mei: Friese Elfstedenwan deltocht. 24 Mei: Koolzaadtocht de Stenen Man, Harlingen, 15 en 25 km. 31 Mei: De Kanaries, Bolsward. 17 t.m. 21 Juni: Avond Vierdaagse (in Harlingen van 24 t.m. 28 Juni). 12 Juli: Froonackertocht CFW Fra- neker, 25 km. 26 Juli: VVV Beetsterzwaag. 20 September: Najaarstocht BWV, Beeuwarden. 22 November: St. Nicolaastocht BWV, Beeuwarden. De Vierdaagse te Nijmegen wordt ge houden van 2225 Juli. Het ware, ook om de ontwikkeling welke te Washington kan plaats vinden, gewenst dat W.-Europa door een doel bewuste politiek van onderlinge samen werking op defensief en economisch ge bied, zich een partner in de Atlantische gemeenschap toonde, waarmede reke ning moet worden gehouden. Doch dat ideaal is wel zeer ver verwijderd. Onge twijfeld heeft Engeland op zich zelf meer in de melk te brokken gekregen, nu het ook over het atoomwapen blijkt te beschikken, maar met Frankrijk is het maar miserabel gesteld, en ook W.- heren Tj. Netten en Kramer. heer van Net ten, die op 23- jarige leeftijd in dienst trad bij de „Coöperatie” is van de 4. jaar dat hg hier heeft gewerkt, er 37 werkzaam ge. weest als melkontvanger. Hoeveel kilo’s melk er in al die jaren door hem zgn in ontvangst genomen is niet bg benade ring te zeggen. Maar zijn werk is steeds goed geweest. Hij heeft het echter voor al de laatste jaren door de steeds ver der gaande mechanisatie van het be drijf veel gemakkelijker gekregen. Wat zijn collega S. Kramer betreft, deze was g slechts 15 jaar, toen hij begon als monsterne mer;- daarna werkte hij in de kaasmakerij, terwijl hij de laatste jaren als plaatsvervanger optrad. Veel belangstelling en meeleven mochten beide jubilarissen bij hun feest on dervinden. leiden. De laatste tijd hebben de Ame rikanen herhaaldelnk bink van onrednld «ree’evan over het tra°-e temno der wa- nens+iistan',“nr>dprka'ndnlinp'en. Vooral omdat de Noordolöke lecers en lucht- atvWAlrraokten tó'dans deze onderkande- lingen steeds sterker worden en dus als de gevechten op grote schaal hervat zouden worden, de .N.-legers ernstig zouden kunnen bedreigen. In Amerika vooral vraagt men zich af of het eigen lijk de communisten wel te doen is ge weest om reële onderhandelingen of dat ze slechts een pauze wensten om zich voor een offensief voor te bereiden en de strijdlust aan geallieerde zijde te doen verflauwen. Die vraag is ook weer door minister Acheson gesteld naar aanlei ding van de beschuldiging der Noorde lijken dat de Ver. Naties in Korea een bacteriologische oorlog voeren en de builenpest welke thans in Noord-Korea heerst, hebben veroorzaakt. Acheson wenste deze beschjlo.ging door een neu trale commissie te doen onderzoeken, maar wees er reeds bij voorbaat op, dat de Noordelijken dergelijke beschuldigin gen fabriceren om de wapenstilstands- onderhandelingen op de lange baan te schuiven. De communistische eisen zowel met betrekking tot de controle op de wapenstilstand als op politiek gebied zijn ook van die aard dat er reden is voor deze veronderstelling. Zowel in Korea als Indo China is er eigenlijk, naar Europees inzicht in ieder geval, op het ogenblik geen uitweg uit de moei lijkheden. De positie daar opgeven gaat niet, omdat men daardoor verdere communistische agressie zou aanmoedi gen, en naar een definitieve overwinning streven door te pogen communistisch China neer te 'laan, gaat niet omdat het veel te veel van de krachten van het Westen zou vergen, zodat W.-Europa onverdedigd zou openliggen. Uit de de batten in het Engelse Lagerhuis weten we nu dat als de strijd hervat zou wor den Engeland geen bezwaar meer zou hebben tegen het bombarderen van vliegbases op Chinees grondgebied, maar wel tegen een volledige militaire actie op het Aziatische vasteland. Ook de huidige Amerikaanse regering voelt voor het laatste niet, maar hoe gemak kelijk zal dat kunnen veranderen als er eind van dit jaar een andere Ameri kaanse regering te Washington zou zetelen. Dat er bg de dienst van de Gemeente Reiniging belangrijke veranderingen gaande zgn is bekend. De mechanisatie is op weg en binnen afzienbare tgd zul len de paarden en wagens ook hier geheel door auto’s vervangen zgn. Als een symptoom van de nieuwe geest die hierdoor in het bedrijf is gevaren, moet ook de filmavond worden gezien, die Dinsdag in café Klopma werd gehouden. Hier sprak namelgk de heer Ir W. Ybema, directeur van de Stads-Reiniging te Am sterdam, over dit hyper-moderne bedrijf waarvan hij daarna ook nog een zeer h f Til

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1