Wensen inzake de winkelsluiting Kunst aan Allen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST A CE MBA Afscheid Dr. Nieuwkamp van Natuurk. Genootschap lid SU PREDIKBEURTEN OINSOAG 11 MAART 1952 7e Jaargang No 20 L KIEZEBRINK Advendo President Roosevelt Mars Haagse Comedie speelde „Het meisje van buiten” Verschillende redenen Foardrachtkriich Provinsiale Underwiisrie KLEINZAND 7 Telei2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Gevonden voorwerpen W y mbritseradeel Stypje de Proefskoallen Huize Westerlicht veel te laag verzekerd Paardenverzekering W y mbritseradeel Prov. Bondsdag 1952 C. J. M. V. F - '4 - De weg naar vrijheid Redley’s Round the World on Ice Geslaagd ril Zaak Schurer 18 Maart voor Gerechtshof van Overheids personeel Stop dat lek I Feestavond CJ.V.V. en C.J.M.V. - Redacteur Maandag 10 Maart. A.R. Statenkring- rekend, groepsprijzen. in OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK SNEEK. Burgemeester en Wethouders van Sneek, L. RASTERHOFF, Burgemeester K. KOSTER, Secretaris. In de afgelopen maand Februari werd de Leeszaal door 2094 personen bezocht, van wie 74 vrouwelijke, en bedroeg het De Foardrachtkriich fan de Provin siale Underwiisrie is fan ’t jier wer gans bilangstelling foar. Op de foarkriich, dy’t op Sneon 15 Maert yn it Oranje- hotel to Ljouwert balden wurdt, sille meat as fjirtich dielnimmers har krêf- ten mjitte yn it nei foaren bringen fan- ien fan de forplichte nümers. De besten dêrfan sille op Sneon 22 Maert om de prizen en preemjes stride troch it foar- dragen fan itselde forplichte nümer en in frij nümer. De dielnimmers, dy’t öf- komstich binne fan middelbere skoallen üt hiele Fryslan, binne fordield yn twa skiften: 15 en 16 jier en 17 jier en alder. De einkriich op 22 Maert, de middels om twa üre yn it Oranjehotel to Ljouwert is frij tagonglik foar learkrêften, Alden en oare bilangstellenden. De Foardracht- kriich stiet fan 't jier ünder lieding fan de hear J. Winkelman to Amsterdam. De traditie getrouw wordt de Presi dent Roosevelt Mars hier dit jaar weer gehouden. Op 19 April wordt de 10, 25 ■en 35 tan gelopen» en er is een extra 40 kilometer-tocht op 26 April. Vorig jaar waren er ruim 700 deelnemers; als de verwachtingen niet bedriegen, wordt Dit jaar wordt op 2e Paasdag (14 April) weer de jaarlijkse provinciale Bondsdag van het C.J.M.V. te Sneek gehouden. Het onderwerp is „Gooi open die deur”. Men heeft een spreker in de Friese en Nederlandse taal gevraagd. Verder werken weer verschillende on derafdelingen van de Snekêr C.J.M.V. mee, Chinese Lentetuin. St. Jozefgebouw, Dinsdag 4 Maart 1952 is t« Schamegou- tum, op de Rtfksstraatweg van een vee* auto gevallen: een nuchter stierkalf, zwart bont, gemerkt met blauwe «tip op de schouder. Tegen vergoeding van gemaakte onkosten terug te bekomen bjj I. Hofman te Scharnagoutum. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Meiinoar 1614.29. Oerskriuwingen kin- ne dien wurde op gironümer 575033 fan „Penningmeester Onderwijsfonds V. d. Provinsiale Underwiisrie fan Fryslan te Menaldum”. Redactie-adres: „De Jaarvergadering SNEEKER NIEUWSBLAD Nadat dit gezelschap met groot succes in de Ahoy-hallen te Rotterdam was opgetreden, waar ongeveer 150000 per sonen van deze Ijsrevue genoten, kwam het met het volledige ensemble en pro gramma naar de Harmonie te Leeuwar. den, waar een reeks voorstellingen is begonnen. De recensies zjjn lovend en de bezoekers enthousiast. Na het optre den te Leeuwarden verlaat Redley’s re vue Nederland voor een Europese tour- née, welke te Saarbriïcken aanvangt. Zondag 16 Maart worden onherroepelijk de laatste opvoeringen te Leeuwarden gegeven. Prinses Sumair, dochter van de Maharadja van Benares, mode-ontwerp- ster in Parijs, is in Am sterdam gearriveerd. In het Doelenhotel heeft zjj Zaterdag en Zondag haar toiletten door 5 manne quins laten tonen. De prijzen der toiletten va riëren van enige honder den guldens tot 10.000 gulden. Drie mannequins met links Prinses Su mair. 1 zilverbon, terug te bekomen bij Sj. Rusticus te Woudsend; 1 autocrack, D» Overdjjk te Wolsum; 1 rgwiel-zadel- Woensdag 12 Maart. Fries Scheepvaart Museum Sneek. Algemene Leden vergadering ’s avonds 8 uur in Hotel Hanenburg. Na de pauze inleiding met films. Freed 14 Maert. Muzykfor. „Ere zij God” to JutrypHommerts. Muzyk-ütfle ring de jouns 7.30 üre yn it Lokael to Jutryp. Zaterdag 15 Maart. Padvindersbazar 14.00 tot 22.00 uur. T^.m. Zondag 16 Maart. Harmonie, Leeuwarden. IJsrevue. ’s Avonds 8 uur en extra op Woensdag, Vrij dag, Zaterdag en Zondag te 2.30 uur. Teneinde een tijdige vaststelling der winkelsluitingsverorde- De behandeling van de zaak-Schurer door het Leeuwarder Gerechtshof die enkele weken geleden uitgesteld moest worden wegens ziekte van de verdedi ger, zal thans op 18 Maart behandeld worden, des morgens om half elf. de grijsheid, welk nr. bijzondere belang stelling trok. De mondorgelclub onder leiding van de heer P. Jaasma, gaf in opgewekte en pittige nummers aange name afwisseling, waarbij dapper mee gezongen werd. Met voordrachten, de leuke opvoering van de Toverfluit en het aardig gevonden „Kun je nog zin gen, zing dan mee”, trokken we naar de pauze op, waarna het toneelstukje „De verdwenen brief” in vier bedrijven werd gegeven, dat een hartelijk applaus ver wierf. Nadat Sin en Wille nog enkele ernstige liederen had gespeeld, sprak ds. dekje, W. Dijkstra te Hommerts 78. Op Maandag 10 Maart. Amicitia Theater. ’s Avonds 8 uur: „Eva.” Maandag 17 Maart. Waterschap Gouden Bodem.” van Ingelanden, voorm. 9.30 uur in. café M. Kuipers te Woudsend. Sechtste forantwurding oant 4 Maert 1952: G. M. to L. 2.50; J. K. to H. 5; Krite op ’e G. 5; Prof. Dr W. J. B. 10; in vier tafrelen de reis van zuigeling tot Dr J. W. de W. to L. 5; H. G. to K. - ƒ10; Widd. N. M.—L. to D. ƒ2.50; Mr Y. de B. to L. 10; K. M. v. d. K. to D. ƒ10; J. T. to F. ƒ5; O. S. to H. ƒ5; L. W. S. to B. (foar krite B.) ƒ9; G. v. d. Z. ƒ1.50; Krite J. J. op ’t H. ƒ5; J. B. to R. 3; Sj. D. to E. 5; S. B. D. to A. 5; Tsj. B. te Dr.-R. 5; Mefr. S. to L. WOENSDAG 12 MAART. BIDDAG VOOR HET GEWAS. GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk: 8 uur nam. Ds. G. J. de Leeuw. Zuiderkerk: 8 uur nam. Ds. J. M. Spier. NED. HERV. KERK. Goënga: nam. 1.30 uur Ds. J. Blonet. Gaastmeer: ’s avonds 7.30 uur Ds. J. W. Bruinsma. Nijland: ’s avonds 7.30 uur Ds. Bakker. Oosthem: 1.30 uur Ds. J. Steenhuizen. Oppenhuizen: ’s avonds 7.30 uur Ds. Stap. Extra collecte Diaconie. Wist: ’s avonds 7.30 uur Ds. B. Albada. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij controct (hondelsedv.) leger. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco par past f 3.75 per half jaar. Giro 50748 tan name van Rrma 6. J. Drijfhout, Snaak. In strijd met de oorspronkelijke mede deling, blijkt nu, dat huize Westerlicht aanzienlijk te laag verzekerd was. Hoe wel de waarde op het ogenblik wordt geschat op 1.800.000, blijkt dit bedrag slechts voor 800.000 te zijn gedekt. Bo vendien waren van de bewoners in het geheel 73 niet of veel te laag verzekerd. Onder dezen zijn er, die alles hebben verloren tot hun kunstgebitten en bril len toe. de C.J.V.V*“en de C.J.M.V., anders gezegd de chr. jongedochters- en de chr. jonge mannenver., Donderdagavond aan leden, begunstigers en verdere belangstellen den gezamenlijk een feestavond in het Geb. v. Chr. Bel. aangeboden. De leiding was in handen van ds. H. Sondorp, die namens beide ver. allen harteltjk wel kom heette, inzonderheid dr. Siccama en de beide jeugdouderlingen. Spr. heeft wel eens gedacht, dat in onze jaarfees ten het karakter van ons werk niet zo zeer naar voren komt. Dit doet hem den ken aan een legende, waarin een schil der opdracht krijgt het laatste H. Avondmaal te schilderen. Met alle figu ren slaagt hij, doch die van Judas levert hem bijzondere moeilijkheden op. Een engel vraagt hem tenslotte hoever hij is en als de schilder dan gewaagt van zijn onmacht om Judas zó te schilderen, dat ieder kan zien, dat deze de verrader is, zegt de engel, dat niet Judas, doch Christus de hoofdpersoon is, aan wie ieder moet kunnen zien dat Hij de Ver losser is. Zo moeten ook wij laten zien dat de diepste ondergrond van ons le ven Jezus Christus is. Spr. hoopt dat de ontspanning op dat grote doel gericht mag zijn. Verschillende dames-afdelin- gen traden daarna voor het voetlicht. Een ernstig stuk ,,’s Levens reis”, gaf De Onderlinge Paardenverzekering Wymbritseradeel, Sneek, Ijlst en Omstr. hield vorige week haar algemene leden vergadering in café J. Leeuwen te Sneek. Uit het jaarverslag bleek, dat er in 1951 bij 304 leden 592 paarden waren verzekerd voor ƒ472000 en het afgelo pen jaar voor de vereniging niet on gunstig was. Er behoefden slechts 13 paarden te worden opgeruimd, waarvoor 8920 werd vergoed. De voorschötpre- mie voor 1952 werd vastgesteld op 2.40 per 100 verzekerde waarde. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren T. Kramer te Wolsum, H. Witte- veen te Heeg en H. Zijlstra te Smalle- brugge werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overleden van de heer R. J. Landman te Abbega, werd gekozen de heer B. A. Lycklama a Nijeholt te Oudega (W.). Donderdag 13 Maart. Chr. Gymn. Ver, „Advendo” 'Sneek. Jaarlijkse uitvoe ring, ’s avonds 7.30 uur in het Geb. v. Chr. Bel. Sondorp een kort woord van dank tot allen die niet alleen deze avond doch ook btj de voorbereiding hadden meegew j-kt tot het slagen var. dit feest, waarna hij met dankgebed sloot. De heer Aukema verzorgde de toneelaankleding, de heer Wolthuizen het kapwerk. lijke herinneringsmedaille en voor de groepen, op een groot aantal wordt ge- Op D.V. Donderdag 13 Maart a.s,, 's avonds om 7.30 uur precies, hoopt de Chr. Gymn. Ver. Advendo te Sneek, haar jaarlijkse grote uitvoering te houden in het Geb. v. Chr. Belangen. Er is door de directeur, de heer L. Canrinus, een aan trekkelijk en fris programma samenge steld, dat zeer zeker het zien waard zal zijn. Dat er nog leven in Advendo zit, bewijst wel het feit, dat de herenploeg op de wedstrijden van het N.C.G.V. te Groningen gehouden, een eerste prijs kreeg. Gezien de lage entreeprijs van 75 ct., belasting en programma inbegre pen, verwachten wij, dat het Advendo niet aan belangstelling zal ontbreken. Zie verder de advertentie in dit blad en |Chr. Bond da raambiljetten. gezegd na de opvoering van „Het meisje van buiten” door de toneelgroep „De Haarse Comedie” j.l. Donderdag voor een geheel bezette Amicitia-zaal. Het was een goede keus, dit stuk van Clif ford Odets, wiens werken aanvankelijk in Amerika niet via het z.g. commer ciële toneelbedrijf, maar door een der stichtingen van toneelliefhebbers, het Group Theater, het publiek bereikten, maar er zoveel succes hadden dat ze later niet meer konden worden gene geerd. Waarschijnlijk speelde ook het feit dat Odets nogal links georiënteerd is een rol in het feit dat zijn werk niet direct bij het commerciële toneel te recht kwam. Maar zijn stukken verraden in de regel geen tendenz, hij schept geen figuren die maar zijn spreekbuizen zijn, ze zijn echt, menselijk, realistisch, de schrijver zelf treedt volkomen terug. Zelfs bijv, de „producer”, die Odets in „Het meisje van buiten” laat optreden, de man dus die in de Amerikaanse com merciële toneelwereld het kapitaal voor de opvoering van een stuk verschaft en, bij succes, er voor een groot deel de baten van opstrijkt, tegen welke figuur Odets toch wel enige rancune moet koesteren, chargeert hij niet, ook die blijft als mens echt en aannemelijk. Meestal behandelt deze schrijver in zijn stukken het verval van de middenklasse en beeldt hij ka rakters uit, die hun tijd niet aan kunnen. Ook de inleiding in het programma bij deze opvoering zinspeelde daarop, waar ze sprak van een algemeen menselijk stuk, omdat het de tragiek van de ont redderde mens behandelt, die leeft in een maatschappij, die hem over het hoofd is gegroeid. In „Het meisje van buiten” toont de schrijver dan de tragiek van een begaafd toneelspeler, Frank Elgin, wiens sensitieve kunstenaarsnatuur, la biel als ze is, niet opgewassen blijkt tegen een voortdurend leven in het grensgebied van werkelijkheid en ver beelding, die daardoor een pathologische figuur en alcoholist wordt. Wat zou een schrijver van het begin van deze eeuw van zo’n gegeven gemaakt hebben Misschien een tendenzstuk tegen het al coholisme met die neiging naar sterke effecten in dialoog en spel, waarop men toen zo belust was, en weinig aandacht voor de affecten en wat dies meer zij, waarvan men toen ook minder wist. Niets van belustheid op dergelijke ef fecten echter in dit moderne stuk; van de vorderingen der psychologie hebben de toneelschrijvers het hunne opgesto ken, de op toneel gebrachte werkelijk heid won er bij, de mens blijft er mens met al de raadselen van zijn wezen. Maar met de winst aan psychologisch inzicht in dat wezen, groeiden ook 3 eisen aan de acteurs, het accent werd in het spel verlegd van het min of meer grove effect naar de fijnere nuancering, waarin een geheel gamma van mense- Ijjke bewogenheid wordt uitgebeeld. Wat Paul Steenbergen als Frank Elgin en Myra Ward als zijn vrouw Georgie ons Donderdagavond op dit gebied hebben geboden, behoorde wel tot het voortref felijkste toneel dat hier in de laatste ja- ren is gezien. Zware rollen waren het beide, merendeels in een trieste sfeer gespeeld, slechts een enkele keer flitste de humor even op, maar hoe onvergelij- kelrjk knap waren dan de overgangen. Kees Brusse was in de rol van Dodd, de regisseur die Elgin ook trach te redden van de ondergang doch, door diens zie- kelgke fantasie op een dwaalspoor ge- aantal uitgeleende banden 748a Donderdag 13 Maart. Centraal Drank- weer Comité. Vergadering ’s avonds 8 uur in „Fredehiem.” Het Natuurkundig Genootschap kwam Vrijdagavond voor de derde maal in dit seizoen in een der zalen van café-restau- rant Piso bijeen. Voor de lezing aan de orde werd ge steld, sprak de Voorzitter, dr P. J. Nieuwkamp, een woord van af scheid, wegens zijn vertrek naar Hil versum. Terugziende op zjjn langdurig lidmaatschap van het Genootschap, constateerde spr. dat hij recht prettige uren had doorgebracht in deze kleine ge meenschap. Ons genootschap is bijna toe aan het honderdjarig bestaan, dat pleit ook voor een stad als Sneek is. Spr. dankte tenslotte voor de bereidheid tot samenwerking en het vertrouwen dat hij hier mocht ontmoeten. De vice-voorzitter, dr J. Th. R. Schreuder, richtte zich tot de schei dende voorzitter, constaterende dat zijn vertrek een groot gemis zal zijn. 22 jaar was hij bestuurslid waarvan de laatste twaalf voorzitter en twee dingen zijn ons daarbij steeds opgevallen, nl. de grote geleerdheid van dr Nieuwkamp en zijn grote bescheidenheid. Van de eerste pro fiteerde het Genootschap in de vorm van menige voordracht van de voorzit ter, de tweede bleek o.a. in het feit dat hij als voorzitter zich nimmer opdrong als vragensteller na afloop van een le zing, doch de leden gaarne voorrang gaf. Dankend voor het vele werk dat dr Nieuwkamp ten bate van het Genoot schap had gedaan, deelde dr Schreuder onder applaus der aanwezigen mede, dat het bestuur de vertrekkende voorzitter benoemd had tot erelid. Nadat dr Nieuwkamp voor deze on derscheiding had bedankt, kwam prof, dr M. J. S i r k s uit Groningen aan het woord om te spreken over „Vormen en oorzaken van geslachtelijke voortplan ting bij planten en dieren”. Voor hU zijn causerie aanving drukte de geleerde spreker er echter zijn bewondering en waardering over uit dat het Natuurkun dig Genootschap hier welhaast 100 jaar bestaat en daarmee bijv. Wageningen, een plaats waar toch een hogeschool is, 25 jaar voor is, daar bestaat een derge- lijk genootschap 75 jaar. Op de voor dracht van prof. Sirks komen we in het volgend nummer nog wel terug. deze tak van handel kan bij plaatselijke verordening een zg. koopavond worden mogelijk gemaakt. In afwijking van de eventueel voor winkels vast te stellen regeling, kan deze koopavond ook op Zaterdag zijn. De bepalingen inzake de afwijkende regeling voor ten hoogste 21 werkdagen per jaar en het rekening houden met plaatselijke omstandigheden, gelden in gelijke mate voor winkels als voor de markt, en straathandel. Waarvoor gelden de verplichte slui tingsuren niet. De algemeen geldende sluitingstijdstippen zijn o.m. niet van toepassing op winkels en het bij wijze van straathandel verkopen van uitslui tend consumptie-gs (en voor de afleve ring van daarvoor benodigde hulpmidde len) en patates frites. Evenmin zijn o.m. apotheken, voor zover betreft de ver koop en de aflevering van genees-, heel- en verbandmiddelen en van heelkundige instrumenten, aan de verplichte slui tingstijdstippen gebonden. Verkoopautomaten. Ten aanzien van verkoopautomaten zijn bijzondere voor schriften in de wet opgenomen. In het algemeen mogen zjj steeds worden ge bezigd, indien ze zo geplaatst zijn, dat ze niet in of vanuit een winkel of be sloten aanhorigheid kunnen worden bij gevuld. Gedurende de tijd, dat de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn, mogen automaten niet worden bij gevuld of bijgeplaatst. Zaterdagmiddag hield het Gewest Friesland van de P. v. d. A. in het Piter Jelles Hüs alhier een Kader vergadering over het Plan „De weg naar vrijheid”. In deze bijeenkomst die door een flink aantal leden van het kader uit Sneek en omliggende plaatsen werd bezocht, hield Drs J. M. den Uyl, directeur van de Dr Wiardi Beckman-Stichting, een mooie en belangwekkende inleiding over het Plan, waarop een prettige nabespreking volgde. Centrale, Sneek. Openbare vergade. ring, ’s avonds te 8 uur in de Zui der- en Noorderkerk. Sprekers dr J. Schouten en mr A. B. Roosjen. Dinsdag 11 Maart. AmicitiP Theater, ’s Avonds 8 uur De zingende zus jes van Radio Luxemburg en Brus sel, Helma en Selma. „Eind goed, al goed” zal het bestuur bracht, aanvankelijk ook tegen Georgie van „Kunst aan Allen” misschien hebben vecht, die toch eenzelfde doel nastreeft, ook uitstekend al vonden we hem over- tuigender als regisseur dan als de man, van ’t jaar dit aantal nog ver oveitrof- die tenslotte liefde voor Georgie opvat. fen- Er is natuurlijk weer een persoon- Er was een, wat men kan noemen happy ending, maar het probleem van de labi liteit van Frank Elgin is niet opgelost en daarmee ook niet de zorg en angst van Georgie, die btj hem blijft. Piet Bron maakte, zoals reeds gezegd, van de producer Cook een zeer aannemelijke” figuur, de jonge acteur Walter Kous viel op door een knappe vertolking van de schrijversfiguur Paul Unger, Kathenka v. d. Werff speelde de ingenue Nancy Stoddard. Aan het slot een hartelijk ap plaus voor het gehele ensemble en een daverende ovatie voor Myra Ward, Paul Steenbergen en Brusse. We mogen dit laatste toneelverslag in dit seizoen van Kunst aan Allen niet eindigen zonder te constateren dat de regeling voor alle voorstellingen tegelijk kaarten te verstrekken met roulering der plaatsen een succes is gebleken, dank zij de staf van Amicitia. a. op Zondag; b. op werkdagen voor 5 uur; c. op werkdagen na 18 uur. Voor- zoveel de avondsluiting betreft, geldt dit verbod niet in de tijdvakken van 29 No vember tot en met 4 December en van 20 tot en met 24 December, op Zaterdag 30 December en op 31 December. De wet bepaalt, dat de winkels dan tot 21 uur geopend mogen zijn. Koopavond. De gemeenteraad kan in afwijking van de verplichte avondslui ting bepalen, dat de winkels op één avond in de week langer open mogen zijn. Deze z.g. koopavond mag niet op Zaterdag zijn, terwijl het tijdstip van sluiting uiterlijk op 22 uur moet wor den gesteld. Halve-dagsluiting. Evenals dat bij de oude regeling het geval was, kent ook de nieuwe winkelsluitingswet aan de ge meenteraad de bevoegdheid toe om be paalde groepen van winkels aan te wjj- zen, die wekelijks gedurende een halve werkdag gesloten moeten zijn. Voor deze verplichte halve-dagsluiting mag geen andere tijd worden aangewe zen dan de Maandagmorgen of de Maan dag-, Dinsdag- of Woensdagmiddag. Voor deze gemeente komt de Dinsdag in verband met de wekelijkse marktdag uiteraard niet in aanmerking. Slechts voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak waren worden verkocht, die voor gebruik of verbruik in de uit oefening van een beroep of bedrijf ple gen te zijn bestemd, mag voor de halve dagsluiting van de Zaterdagmiddag worden gebruik gemaakt. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de verplichte Jve-dagsluiting niet van toepassing is gedurende de hierbo ven vermelde tijdvakken en dagen, waarin en waarop de winkels tot 21 uur geopend mogen zijn, noch voor de we ken waarin Nieuwjaarsdag, Tweede Paasdag, Hemelvaartsdag, Tweede Pink sterdag, Eerste Kerstdag, Tweede Kerst dag of een nationale feestdag valt op een andere werkdag dan de voor halve- dagsluiting aangewezen dag. Vacantiesluiting. Te dezer zake is een geheel nieuw voorschrift in de wet opge nomen, dat beoogt de sluiting van win kels mogelijk te maken ten behoeve van vacantie van winkeliers en winkelperso neel. De regeling houdt in, dat de ge meenteraad kan bepalen, dat het verbo den is een door hem aan te wijzen groep van winkels voor het publiek geopend te hebben gedurende één door hem aan te wijzen tijdsruimte van ten hoogste twaalf werkdagen of twee door hem aan te wijzen tijdsruimten, ieder van ten hoogste zes werkdagen, per jaar. Deze bij gemeenteverordening aan te wijzen tijdsruimten mogen niet voor alle tot dezelfde groep behorende winkels geheel of gedeeltelijk dezelfde zjjn. Afwijking voor ten hoogste 21 werk dagen per jaar. De gemeenteraad kan ten hoogste 21 werkdagen per jaar aan wijzen, waarop de normale winkelslui- tingstijden en de bij plaatselijke vero- dening geregelde halve-dagsluiting niet gelden. Van deze bevoegdheid zal om. gebruik moeten worden gemaakt ten be hoeve van de winkelsluiting gedurende de Sneker kermis. De bestaande regeling kan o.i. in dit opzicht worden gehand haafd. Plaatselijke omstandigheden. Is het in verband met plaatselijke omstandighe den niet mogelijk met toepassing der zo juist omschreven afwijkende regeling voor ten hoogste 21 werkdagen per jaar, ter plaatse een bevredigende oplossing te verkrijgen, dan kunnen bij gemeente verordening bovendien nog verschillende verboden worden opgeheven. Wat deze gemeente betreft zal van deze bevoegd heid gebruik moeten worden gemaakt ten behoeve van de winkelsluiting op de Zondag van de Sneker kermis. Markt- en straathandel. De in de wet opgenomen bepalingen met betrekking tot de markt- en straathandel komen in grote trekken overeen met de voor de winkels geldende bepalingen. De alge mene avondsluiting op werkdagen wijkt in die zin af dat deze is bepaald op 19, uur. De Zondagsluiting geldt niet, voor- zoveel betreft de verkoop door de straat handel van geringe eetwaren, tenzjj de gemeenteraad uitdrukkelijk anders be paalt. Wat betreft de afwijking van de algemene avondsluiting in verband met St. Nieolaas, Kerstmis en Nieuwjaar geldt dezelfde bepaling als voor win- Aan het Instituut voor Medische Voorlichting te Amsterdam slaagde voor het examen dokters-assisteate mej. S. W. Keizer alhier. Er zijn verschillende redenen, waarom een bezoek aan 'de padvind(st)ersbazar, a.s. Zaterdag in het St. Jozefgebouw, nuttig en gewenst is. U zoudt (ten eerste) kunnen gaan om dat U het doel, de financiering van het Blokhut-plan, sympathiek vindt. Eerlijk gezegd steunt de Blokhut, hoe hecht overigens gebouwd, figuurlijk toch o deze bazar, althans op het resultaat daarvan. Interesseert het U niet, of de Blokhut staan blijft of omvalt, dan kimt U er toch nog wel heen gaanvoor Uw eigen ontspanning. Van een bazar kun je eigenlijk geen omschrijving geven; de sfeer daar moet je „proeven”, (tussen haakjes: houdt U van ijs?) Maar die echte gezellige stemming komt pas als 1 er mensen zijn. Als er dus „niks an” is, dan zal UW thuisblijven daarvan de oor zaak zijn geweest. Ten derde kunt U gaan bazarren, om dat U houdt van buksschieten, speer werpen, sjoelen of grabbelen of wat dan ook. Thuis krijgt U misschien de kans niet om Uw lievelingsliefhebberij te „plegen”, maar op de bazar kunt U een jaar lang opgekropte energie botvie ren, gerust! En dan is er nog een mogelijkheid dat U de stiekume hoop koestert om een mooi prijsje voor weinig geld te winnen. Die categorie mensen komt nooit be drogen uit, want er js altijd wat. Tot slot zou U de Hooiblokstraat Za terdagmiddag willen opzoeken om de deurwaarder te ontvluchten, maar dat is al te onwaarschijnlijk sedert de in voering van de vrije Zaterdagmiddag... Wij zouden ons niet voor kunnen stel- ƒ1543.79. len, dat U er niet heen zou gaan. Zou de zaal nu tóch nog te klein blijken? De padvinders hopen het van harte! Burgemeester en Wethouders der ge- kels. (Sluitingstijd 21 uur). Ook voor meente Sneek hebben aan Verschillende organisaties hier ter stede het navol gende schrijven gezonden: „Op 1 October 1952 zal de „Winkel sluitingswet 1951” in werking treden. In vergelijking tot de bepalingen, welke thans nog op het gebied van de ver plichte winkelsluiting gelden, zijn in deze nieuwe wettelijke regeling naast verscheidene punten van overeenstem ming, ook talrijke verschilpunten aan te wijzen. Evenals dat met de te vervallen rege ling het geval was, zijn ook bij de nieu we winkelsluitingswet bepaalde be voegdheden aan de gemeenteraad toege kend. Voorzoveel daaraan behoefte be staat, zal dus in de gemeenten tot de vaststelling van een gemeentelijke win- kelsluitingsverordening kunnen worden overgegaan. Verschillende omstandig heden maken de vaststelling van zoda nige verordening voor deze gemeente noodzakelijk, voor andere is die vast stelling misschien wenselijk. Alvorens voorstellen dienaangaande bij de ge meenteraad ter tafel te brengen, zullen wjj eerst gaarne kennis nemen van de wensen en verlangens van de bij de winkelsluiting belanghebbende groepen der bevolking. In verband met het vorenstaande zul- len wij hieronder in grote trekken weer- geven, wat de wettelijke regeling inhoudt en in hoeverre aanvulling of afwijking 1 van deze regeling bij gemeentelijke ver ordening mogelijk is. Algemene regel. Artikel 2 der wet be paalt, dat het verboden is een winkel lenviiiuv e voor het publiek geopend te hebben: gemeentelijke ning te kunnen bevorderen, verzoeken wij U het vraagstuk der winkelsluiting aan de hand van het vorenstaande op korte termijn aan het oordeel der be- drljfsgenoten te onderwerpen. Uw ant woord op dit schrijven zullen wij in elk geval gaarne vóór 1 Mei e.k. ontvan gen”. 1 Maandag 17 Maart. Comité „Levens vragen.” ’s Avonds 8 uur in Hotel Hanenburg. Causerie door dr O. S. Wallenburg, vrouwenarts. Maandag 17 Maart. Coöp. Boerenleen bank „Scharnegoutum”. Vergade ring van Leden des voorm. 9.30 uur bij Wed. R. Ozinga te Scharnegou tum. De plaatselijke afd. van bovengenoem de bond was Donderdagavond in een zg. familie-avond met vrouwen en verloof den bijeen gekomen in „Fredehiem”. De voorzitter, de heer S. van Dijk, heette na gebed en Schriftlezing de aanwezi gen hartelijk welkom en hoopte dat allen een mooie avond zouden mogen hebben, hoewel hg tot zgn leedwezen moest mededelen, dat de aangekondigde hoofd bestuurder verhinderd was te komen. Voor de pauze werd een film vertoond met de titel „De zegen van het groen”, terwijl na dn pauze de grote film „Nachtwache” gedraaid werd. De voorz. sprak een kort slotwoord, waarna hg in gebed voorging. Op 7 Februari jl. begon de N.C.R.V. onder leiding van Johan Bodegraven bij uitzondering een nieuwe „bedel-actie” voor de twee t.b.c.-sanatoria nl. „Son- nevanek” te Harderwijk en „Zonneglo ren” te Soest. Onder het motto „Stop dat lek” wilde men voor dit doel een bedrag van een ton bijeen brengen. Snel ler dan verwacht werd is de honderd duizend gulden bereikt, nl. binnen een maand. Aan de directeuren der beide sanatoria werd elk een bedrag van een halve ton ter hand gesteld. Voorts is bekend gemaakt dat de N.C.R.V, ledental de 275.000 is gepasseerd. In opgewekte stemming hebben

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1