BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Advies der Ver. van Sneker Zakenlieden Sneker drieling wordt 5 jaar. B. en W. inzake de winkelsluiting aan VSUJAu 14 MAAIT 1952 7e Jaargang No 21 L KIEZEBRINK 2872 B1OSCOOPNIEUWS Woningbouwlening ruim 73 millioen I Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ziekenfonds Lankhorst Toiiwfabrieken 25 jaar KLEINZAND 7 TeW Daders van overval gepakt Russisch voorstel inzake een vredesverdrag met een herenigd Duitsland. Weer emigratie naar Canada mogelijk Geen breuk in de Laboürpartij De voorverki ezingen voor het Amerikaanse presidentschap Sneker Jeugdaetie Minder schoolgeld 1 SNEEKER NIEUWSBLAD VRUDAGS. Redacteur Strangers on a Train. de vr dat allicht zal willen bezuinigen op de </2 Dagsluiting: Maandagmorgen to taal 122; Maandagmiddag 59; Dinsdag middag 3; Woensdagmiddag 146; Zater dagmiddag (volgens de wet uitgeslo ten) 7. uitslag van deze enquête gaf het be stuur aanleiding het volgende schreven tot B. en W. te richten: „Naar aanleiding van de ontvangen circulaire delen wy U beleefd mede, dat door onze vereniging te dezer zake on der alle daarvoor in aanmerking ko mende zaken een enquête is gehouden omtrent welker resultaten wij U hier onder onze bevindingen mededelen. Door ons werden uitgereikt 347 for mulieren, waarvan by 10 stuks de invul ling van generlei waarde was. De reste rende 337 formulieren gaven het na volgende resultaat: Op Zaterdag 8 Maart hield in de bo venzaal van de Gouden Leeuw het Zie kenfonds van de firma Lankhorst haar receptie, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan. Ook de heren M. Ringma, penningmeester en J. v. d. Horst, secre taris, waren 25 jaar bestuurslid. Voor zitter Bakker opende met een welkomst woord tot de vele belangstellenden, in het bijzonder de heer Donnaar, die de directie vertegenwoordigde. De jubila rissen werden gehuldigd voor het mooie werk dat ze hadden gedaan. Vele fraaie cadeaux werden aan het jubilerende be stuur aangeboden. Voor de personeels vereniging sprak de heer Koomstra, die aan ieder bestuurslid een bloemstuk aan bood. De heer Dormaar sprak namens de directie en bood ook aan ieder be stuurslid een mooi cadeau aan. De heer Ringma dankte voor de mooie geschen ken, vooral ook de directie, aan wie wij zoveel verschuldigd zijn, vooral ook in financieel opzicht en die het ziekenfonds zo’n warm hart toedraagt. Ook de heer v. d. Horst dankte de leden voor het mooie cadeau. De avond werd verder gezellig onder elkander doorgebracht; er waren zang en voordrachten. De heer Adema, voorzitter van het huldigings- comité, sloot. felijk, spanningen die practisch niet worden onderbroken en die naar het ein de der film een climax vormen. Er zijn Redactie-acfres: De enige vrouwelijke stationswachteres van de Ned. Spoorwegen, Mevr. B. Keijzer Kooistra zegt haar ambt vaaiwel, daar de spoor bomen worden vervangen door flikkerlichten. Van 21 Maart 1937 af is Mevr. Keijzer op haar post Oudeschoot bij Heerenveen werkzaam geweest in haar eape en stormhoed. Dinsdag 11 Maart werden de nehten in gebruik genomen. Onder toezicht van de wachterea worden de spoorbomen uitgegraven. Te Amsterdam is de landarbeider J. v. d. V., te Alkmaar de radio-monteur G. J. H. gearresteerd. Zij, beiden uit Alkmaar afkomstig, werden verdacht van de overval op de 66-jarige boer Ak kerman te Koedijk, waarbij ze 4000.-— buit maakten. De recherche zocht onder de mensen die goed op de boerderij be* kend waren en toen bleek dat V. in de nacht van de overval In een Amsterdams hotel had geslapen en bet kussen daar met bloed bevlekt was hij was bjj de overval door Akkerman bloedend aan het hoofd verwond was de rest een peulschilletje, Voor wat de Maandagmorgensluiting betreft zijn dit Textielzaken 42 van de 48 st., Sigarenwinkeliers 1Ó v. d. 18 st., Schoenhandelaren 8 v. d. 13 st., Radio- handelaren 7 v. d. 13 st., Meubelhande- laren 7 v. d. 11 st., Bazars e.d. 4 v. d. 7, Lederwarenz. 6 v. d. 6, Vishan- Regie Alfred Hitchcock, momenten in deze film, die het meester- Hitchcock heeft zich na „Dodenmas ker” met deze film willen rehabiliteren en het moet gezegd worden dat hij hier in behoorlijk is geslaagd. Men kan erop tegen hebben dat Hitchcock zich bij voorkeur beweegt in een morbide sfeer, dat er bij hem een welhaast onvermijd bare neiging bestaat de zieke mensheid aan een onbarmhartig onderzoek te on derwerpen, toch blijft hij een meester in het uitbeelden van deze gevallen. In het oproepen van spanningen is hij voortref- Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De moeilijkheden die op dit moment de emigratie naar Canada in de weg staan, wegens het hier heersende mond en klauwzeer, zijn opgeheven; er is een oplossing gevonden welke er toe zal lei den dat goederen, door de emigranten meegenomen, de besmetting niet kunnen overbrengen. In de fractievergadering der Labour- afgevaardigden in het Engelse Lager huis is Attlee er niet in geslaagd krach tige maatregelen tegen Bevan en de an dere rebellen te doen aannemen. Met grote meerderheid werd zijn motie, die daarop aandrong, zo gewijzigd dat slechts het negeren van fractiebesluiten werd afgekeurd en dat werd uitgespro ken dat de voorschriften weer van kracht moeten worden, waardoor fractie leden verplicht worden meerderheids besluiten te gehoorzamen, behalve in geval van gewetenskwesties. Er is dus nog geen breuk in de Laboürpartij, doch wel wordt gevreesd dat er spoedig weer moeilijkheden zullen komen. Provinciaal >/2 dagsluiting: Maandag morgen totaal 90; Maandagmiddag 46; Dinsdagmiddag 2; Woensdagmiddag 94; Zaterdagmiddag 1. Koopavond: Maandagavond totaal 1; Dinsdagavond 2; Woensdagavond 5; Donderdagavond 30; Vrijdagavond 15; Zaterdagavond 9. Wettelijke vacantieregellng. Vacantie- regeling totaal 167. Wanneer we deze cijfers nader onder de loupe nemen blijkt dat de navolgende branches zeer eensgezind zijn: Wfi voorspellen het Russische voorstel men er het grote proces tegen de „sa- aan Washington, Londen en Parijs ge- menzweerders”, gewezen vooraanstaande daan, waarin aangedrongen wordt op figuren der communistische partij, wel- het sluiten van een vredesverdrag met ke hun land nog enigszins onafhankelijk geheel Duitsland, weinig kans. De ge- van Moskou wilden houden. Het is niet aan te nemen dat in Frankrijk velen on der de indruk van het Russische voor stel zullen komen. Er is daar altijd een stroming geweest onder de niet-com- munisten die het Russische gevaar min der groot achtten dan het gevaar dat Bij de voorverkiezingen in de staat New Hampshire, welke wel eens als een aanwijzing voor de uitslag van de presi dentsverkiezing worden beschouwd, Leeft generaal Eisenhower onder de re publikeinse candidaten een aanzienlijke meerderheid boven Taft verworven. Van de democratische candidaten kreeg se nator Kefauver meer stemmen dan de aftredende president Truman. De repu blikeinse candidaten hadden aanzienlijk meer stemmen dan de democratische. Terwijl in Duitsland de soc.dem. te velde trekken tegen de bewapeningspo litiek der regering, steunt de Labour- partrj in Engeland die van de regering- Churchill. Geen wonder, want het is ten slotte de politiek, welke zij zelve voerde toen zij aan het bewind was. Bij het be- wapeningsdebat in het Lagerhuis ver klaarde de Labourfractie zich dan ook in een amendement op de regerings- motie voor het bewapeningsprogramma, maar achtte zij tevens de huidige rege ring onbekwaam het uit te voeren. Toen kwam voor Attlee echter de onaangena me verrassing dat 55 van zijn fractie genoten onder leiding van Bevan niet voor de motie stemden omdat deze ook een goedkeuring van het programma als zodanig inhield. Practisch betekende dat een rebellie tegen de gehele politiek van de Laboürpartij en Attlee en de zijnen hebben dat ook zo opgevat en de rebellen een ultimatum gesteld. Zo zij zich in ’t vervolg niet aan besluiten van de meerderheid der fractie houden zullen zij uit de partij worden gestoten. De mo gelijkheid van een splitsing van de Ar beiderspartij, waardoor Churchill vaster i in het zadel zou komen te zitten dan hij moet hebben verwacht toen hij de regering aanvaardde en de kans dat er een eind komt aan het tweepartijenstel-; sel in Engeland, is hier dus aanwezig. Maar evenzeer is er de mogelijkheid dat er tenslotte een compromis gesloten wordt op de basis van een meer links gerichte politiek der Laboürpartij, dan de laatste jaren gevoerd is. Bevan is zoals bekend niet tegen bewapening maar wel tegen een zodanige mate dat ze de sociale voorzieningen in gevaar brengt. Van de nieuwe Engelse begro ting, deze week in_edlend, is weer een zeer zware hap bestemd voor de defen sie en om de zaak in evenwicht te hou den moet de Engelse invoer verder wor den beperkt, met als gevolg een verdere ontwrichting van de Westerse economie. Ook het leven zal in Engeland weer duurder worden, want de subsidies op tal van artikelen worden verlaagd. De Franse binnenlands politieke mach teloosheid, de nieuwe Engelse oppositie tegen de bewapening ofschoon die nog niet sterk is zullen weer de wrevel maar nu de Russen een herenigd Duits land toch willen bewapenen en er het Saarland aan willen af staan (want die gebiedsafstand en de Nederlandse grens correcties ten nadele van Duitsland er kennen de Russen niet) zal deze stro ming er niet door worden aangemoe- digd. Het Russische voorstel is overl- Volgcns de definitieve uitkomsten van de Maandag gehouden inschrijving op de nationale woningbouwleningen, is er voor totaal 73,1 millioen ingetekend en wel voor 69 millioen op de 25-jarige 4% lening en voor ƒ4,1 millioen op de 22-jarige 0-5-10 lening. Alle in schrijvingen worden toegewezen. Zodra de voorkeur welke voor de ge meenten is kenbaar gemaakt, is vastge steld en dat zal begin April zijn zal het mogelijk zijn om het voorkeurs- geld aan de gemeenten te verstrekken. Ook het geld waarvoor de geldgevers geen voorkeur hebben kenbaar gemaakt, zal spoedig worden toegewezen aan de gemeenten welke daaraan voor de wo ningbouw het meest behoefte blijken te hebben. Advartentiaprlji 15 d per m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. Abonnamantspriji I 3. - per haN jaar. Franco per post I 3 75 por half jaar. Giro 50748 ton name ran Firma 6. 1 Drjjfhoui, Snoek. schap van Hitchcock tonen, b.v. als men de moord op de ex-vrouw van de tennis speler door de psychopaath slechts ziet door een bril. Een film die wemelt van filmische kwaliteiten, Hitchcock, meester van de thriller, waardig. Men schrijft ons: De vergadering van de S.J.A. die Dinsdagavond in de kleine raadzaal van ons stadhuis gehouden wetd, kenmerkte zich door een prettige sfeer, waarin vele enthousiaste plannen gemaakt werden. Na opening door de presidente, werd al lereerst met waardering gesproken over een besluit van de besturen van Kunst aan Allen en Het Nut om, in samenwer king mot de S.J.A., paedagogische mu ziekavonden te geven voor een jeugd die niet in staat is de zo bekende jeugd- concerten bij te wonen. Dit plan, dat met grote instemming besproken werd en waarvoor de jeugdleiders alle mede werking toezegden, zal zeker in ons blad nog wel eens nader toegelicht worden. Vervolgens werd gesproken voor het feit dat het 5 Mei-comité gemeend heeft de feestelijke herdenking van onze be- vrjjding voortaan achterwege te moeten laten een besluit dat door de afge vaardigden van alle aanwezige jeugd bewegingen betreurd werd. Contact zal nog worden gezocht met het 5 Mei- comité en al mogen we in dit stadium van voor-besprekingen nog niet veel verklappen we menen nu al de ver wachting te mogen uitspreken dat de 5 Mel-dag, wat onze stad betreft, niet zo ongemerkt voorbij zal gaan als eerst wel werd gevreesd Vlak na de 5 Meidag- van 1217 Mei zal door de gehele georganiseer de jeugd van Nederland de jaarlijkse Jeugdweek weer gevierd worden. Het spreekt vanzelf dat ook de actieve Sne ker Jeugd Actie dit onderwerp op de agenda had geplaatst. Tijdens de verga dering werd gesproken over het motto van deze Jeugdweek: Jong Nederland wil leven in een vrjj en zelfstandig Eu ropa en de diepere zin hiervan uit eengezet. Besloten werd deze Jeugdweek in S.J.A.-verband te vieren. Op welke wijze dit zal gebeuren, zal door het be stuur nog nader worden onderzocht. Er werden op deze avond van de S.J. A. meerdere plannen gesmeed; al deze geestdrift en voortvarendheid, gevoegd bij hetgeen deze contactorganisatie van de plaatselijke jeugdverenigingen al ge presteerd heeft, gaf een goede indruk van deze vereniging, die zich tot doel ge steld heeft de onderlinge samenwerking van de verschillende plaatselijke jeugd organisaties te bevorderen. Dat dit stre ven de officiële belangstelling krijgt die het o.i. verdient, blijkt wel uit het feit dat onze burgemeester, de heer Raster- hoff, toezegging gedaan heeft voor be stuur en leden van de vereniging een in leiding te houden over het onderwerp „De taak van het Gemeentebestuur”. Ongetwijfeld zal voor deze belangrijke avond, die 24 Maart in het stadhuis ge houden wordt, veel belangstelling be staan. Donderdag 20 Maart a.s. wordt de drieling van het echtpaar Spoelstrav. d. Veen aan de KI. Kerkstraat elhler vijf jaar. Vraag nu maar niet wie van de drie Berend, wie Jacob en wie Herman is. Want U kunt ze toch niet uit elkaar houden. (Cliché Leeuwarder Courant). Het bestuur der Ver. van Sneker Za kenlieden, actief als immer, blijkt reeds een enquête onder de Sneker winkel stand gehouden te hebben inzake de daar bestaande wensen in verband met de nieuwe wet op de winkelsluiting. De geerd ,waar Huggins, de premier, over I do inboorlingen ongeveer zo denkt als Malan in Zuid-Afrika; alleen is hij voor een overheersing door de Britse bevol king, terwijl Malan een vertegenwoordi ger van blank Z.-Afrikaans nationalisme is. Wat hij dezer dagen nog eens niet onduidelijk liet merken toen hij ver klaarde dat Zuid-Afrika wel met Enge land samenwerkte in een anti-commu- nistisch front, maar dat de Unie het Gemenebest kon verlaten, wanneer ze dat wilde. Over de door een staatsgreep verwezenlijkte presidentswisseling in Cuba is thans nog weinig te zeggen, de ontwikkeling der gebeurtenissen dient ta worden afgewacht. schiedenis met het Oostenrijkse vredes verdrag is daar om te bewijzen dat de Russen dergelijke vredesverdragen slechts willen, als ze geheel naar hun wensen zijn samengesteld en do voor waarden, welke Moskou nu noemt voor het vredesverdrag met Duitsland, zijn van een herbewapend Duitsland dreigde, van die aard, dat het Westen ze toch ruiife. niet zal accepteren. Ook niet omdat West-Duitsland bijv, nooit accoord zal gaan met de Russische voorwaarde dat de Duitse grenzen die zullen zijn van Potsdam, d. w. z. dat het nieuwe Duitsland definitief zal moeten afzien van alle gebieden die ten Oosten van de Oder-Neisse grens liggen. De huidige communistische Oost-Duitse regering heeft die grens onder Russische druk wel aanvaard, maar als men daar eens werkelijk vrije verkiezingen zou laten houden, zou er een andere regering ko men, die zeker geen genoegen zou ne men met die grenzen. Van vrije verkie zingen gesproken: de Russen noemen ook als beginsel voor het vredesver drag met een nieuw herenigd Duitsland: „dat alle Duitsers democratische rech ten moeten bezitten met inbegrip vr vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijheid van vergaderen en politieke vrijheid”, vrijheden dus welke het Russische volk zelf niet bezit en Oost-Duitsiand evenmin, dat nog pas weigerde een commissie der Ver. Naties toe te laten, welke wenste te onder zoeken, of de mogelijkheid tot het hou den van vrije verkiezingen in dit onder communistisch regiem staande gebied aanwezig was. Organisaties, vijandig aan de democratie en het behoud van de vrede, mogen in het nieuwe Duitsland niet geduld worden, zeggen de Russen, Dat hebben we meer van hen gehoord, in de satellietstaten hebben ze door on dermijning van de democratische organi saties, juist het communisme aan het bewind geholpen en het is duidelijk dat als men aan de Russische wensen vol doet in Duitsland de „volksdemocratie” niet lang op zich zou laten wachten. Dat Moskou voorstelt dat binnen een jaar n~ het van kracht worden van éen vredes verdrag alle bezettingstroepen moeten woeden teruggetrokken, spreekt, dan zouden immers de nu in Oost-Duitsland gedrilde communistische terreurscharen gelegenheid krijgen te trachten geheel Duitsland onder een Moskou sympathiek gezind bewind te brengen. Dat de Rus sen ook voor gelijke rechten van alle vroegere nazi’s, met inbegrip van gene raals, behalve dan die nazi’s, die een vonnis wegens misdaden uitzitten, plei ten is ook verklaarbaar, ook vroeger hebben ze gecoquetteerd met hen, zij zijn er met hun voorstellen kennelijk op uit de extremistische en ontbindende richtingen in Duitsland in het gevlij te komen, om verzet tegen de plannen van een West-Duitse samenwerking met het Westen aan te moedigen. Een ander be ginsel van het vredesverdrag moet dan ook volgens Moskou zijn dat Duitsland zich verplicht in geen enkel militair ver bond te treden gericht tegen een mo gendheid, die met haar strijdkrachten deelgenomen heeft aan de oorlog tegen Duitsland, dat echter wel, volgens de Russen, strijdkrachten voor zijn eigen verdediging op de been mag houden. Hier komt eigenlijk de aap uit de mouw, het Russische voorstel tracht kennelijk de W.-Duitse herbewapening en samen werking met het Westen te voorkomen. De grootste vrees van de Russen is blijkbaar deze herbewapening. Uiteraard zal de internationale spanning verder stijgen, als hun poging om die door dit voorstel te voorkomen, wordt afge- wezea. Er zou nog wel heel vrat meer over dit Russische voorstel te zeggen zijn, maar het bovenstaande is voldoende om aan te tonen dat het Westen er wel niet gediend van zal zijn. Men zal natuurlijk daar verzekeren, dat men het voorstel aandachtig zal bestuderen en er zal eni ge behendigheid voor nodig zijn om het af te wijzen, omdat naïeve geesten in de Westerse landen er misschien door zullen worden bekoord, maar een kans geven we het niet. Het voorstel zal mis schien de Polen even kippenvel bezor gen, omdat het wel is waar de erken ning van de Oder Neisse grens voorop stelt, maar ook verklaart, dat de Rus sen bereid zijn andere voorstellen be treffende een vredesverdrag met Duits land te onderzoeken en bjj een eventueel overleg dus toch nog meer of minder van die grens ten koste van Polen zou kunnen worden afgeknabbeld. Maar heb ben de Polen nog wel het recht kippen vel te krijgen, ze zitten zo onder Rus sische druk dat ze zelfs de vrijheid daar toe nauwelijks meer zullen hebben. Een Russische radiocommentator voorspelde dezer dagen de éénwording van het ge hele Sovjetblok als de satellieten daar voor voldoende voorbereid waren en met Polen is dat een heel eind opgeschoten; de Poolse arbeidswetgeving wordt 1 April in overeenstemming met de Rus sische gebracht, om de nodige vaart achter de industriële productie te kra gen en de Russische maarschalk Rokos- sowski die het Poolse leger beheerst, blykt ook al lid van het politbureau van de Poolse communistische partij te zijn en houdt daar dus toezicht op dat be stuur. In Tsjecho-Siowakije gaat het trouwens niet anders; binnenkort krjjgt en slechts een vertrouwensvotum kreeg dank zij het feit dat een aantal Gaullis ten zich niet aan het partijbesluit tot onthouding van stemming hield, kan men dat niet zeggen. Bij de eerste de beste impopulaire maatregel, welke zij zal nemen en er moeten er verschei dene worden genomen kan zij weer vallen, het enige voor de internationale politiek gunstige feit is, dat ondanks verzet van een deel der regeringspar tijen, Schuman aan buitenlandse zaken gehandhaafd bleef. De wankele toestand in Frankrijk kan echter oorzaak zijn dat de oplossing der vraagstukken van Duitslands herbewapening, Europese leger en wat dies meer zij aanzienlijk vertraagd wordt. Ook in West-Duitse regeringskringen betreurt men dat, waar men nu maar liever wil doorpak ken, omdat deze oplossing ook verband houdt met de bevrijding van W.-Duits land van het bezettingsstatuut, dat ver vangen zal worden door een vredescon- tract. Deze regeringskringen zijn in hun nopjes met de verkiezingsuitslag in de nieuw gevormde staat Z.W.-Duitsland (een samenvoeging van Wurtemberg- Baden, Wurtemberg-Hohenzollern en Zuid-Baden); de partij van dr Adenauer en de vrije democraten kregen een meer derheid van 25 zetels in de Landdag. Wel daalde percentsgewijs het aantal stemmen op de christen-democratische partij (dr Adenauer) uitgebracht en steeg dat van de sociaal-democraten, die de verkiezingen voerden als een actie tegen de huidige herbewapenings- plannen, doch de uitslag is zeker niet ten voordele van deze actie uitgevallen. Al mag men uit de cijfers niet de op vatting van geheel W.-Duitsland af lezen, omdat juist in dit deel van Duits land de verzekerde aanhnag van dr Adenauer groot is, de poging der soc. democraten om van het Duitse volk in dit gebied echter een uitspraak tegen de herbewapeningspolitiek te krijgen, is in ieder geval mislukt. Om nog enkele andere in de afgelopen overzichtsperiode aan de orde geweest zijnde punten aan te stippen: in Egypte is de Wafdpartij zoals te verwachten was, door regering en hof thans verant woordelijk gesteld voor de onlusten in •Januari. Een der ministers uit Nahas pasja’s vroegere regering komt voor de rechter; in Perzië naderen de inzichten der regering inzake het eliegeschil en die van de Wereldbank elkaar. In het Engelse Lagerhuis heeft de Arbeiders partij zich opnieuw verzet tegen het plan der regering om in centraal Afri ka Nyassaland en Noord Rhodesië tr verenigen met Zuid Riiodesië tot een fe deratie, zonder dat de zwarte bevolking der eerstgenoemde gebieden daarover is gehoord. Zij is er tegen, en wordt liever uit Londen dan uit Zuid Rhodesië gere- gens een symptoom van de diplomatieke activiteit rond het Duitse herbewape- ningsvraagstuk, welke het ook zo drin gend nodig maakt dat in Frankrijk een sterke regering zetelt, die weet wat ze wil en het vertrouwen van een belang rijke meerderheid in het parlement heeft. Van de regering-Pinay, die nog zitting heeft terwijl wij dit schrijven, man heeft aangevraagd voor het belas tingjaar 1952-’53 voor militaire en eco nomische hulpverlening aan de bond genoten. Truman heeft daarbij terecht gezegd dat Amerika hiermee geen lief dadigheid pleegt doch zijn eigen belang bevordert, omdat de Ver. Staten zonder de hulp van andere landen vrijwel weer, loos tegen communistische agressie zou den zjjn. Om de strijd daartegen doel treffend te voeren is eendracht nodig en qm die te bereiken moet deze steun gegeven, die slechts 2% van het Ame rikaanse volksinkomen uitmaakt; de bondgenoten zelf dragen zwaardere las ten, maar de Amerikaanse hulp vormt de hoeksteen van de Westerse defensie omdat er door voorzien wordt in de be hoefte aan dollars en materialen nodig voor de voltooiing der herbewapening van de bondgenoten. De president zal echter toch in dit verkiezingsjaar grote moeite hebben dit bedrag er onbesnoeid door te krijgen; als men rente van de nationale schuld, die grotendeels oor logskosten vertegenwoordigt en pensioe nen aan oudstrijders meerekent gaat 87 der Amerikaanse belastingop brengst ,veg aan directe of indirecte de- fensie-uitgaven. Rechtstreeks geeft Amerika voor zijn ei jen strijdkrachten 51,2 milliard dollar of 60 der begro ting uit. De Russen beweren dat r 28.5 milliard dollar voor dc defensie uit trekken, maar hun cijfers zijn niet te controleren. In zijn rede stelde Truman nog eens de vrije wereld tegenover de slavenwereld en verwierp hij alle neutra lisme in de strijd tussen beide. Men zal echter moeten afwachten of het Congres in meerderheid achter hem staat, ten slotte heeft daar het trage tempo, waarin in West-Europa de eenwording wordt nagestreefd, een slechte indruk gemaakt, welke niet wordt weggenomen aoor een niet zoveel betekenend een drachtig gebaar als de beperking der vrijheid van beweging der Russische di plomaten en die van hun satellieten in alle Navolanden, als antwoord op een zelfde beperking van Oostelijke zijde. Nu voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een reductierege- ling voor het schoolgeld bestaat, zal er voor de andere takken van onderwijs eenzelfde gedragslijn moeten worden ge volgd. Daarom is bij de Tweede Kamer een ontwerp wijziging van het school- geldbesluit voor het lager onderwijs in gediend. De vermindering zal een kwart be dragen, wanneer twee of drie kinderen uit één gezin op school gaan en de helft van het schoolgeld, indien het er vier of meer zijn. Deze regeling, die bij bet van kracht worden zal gelden voor het op of na 1 Januari 1951 begonnen schooljaar, zal van toepassing zijn op het lager on- wekken in het Amerikaanse Congres, derwrjs, de kweekschool, net nijverheids-, dat allicht zal willen bezuinigen op de middelbaar-, voorbereidend hoger of ho- 7.8 milliard dollar, welke president Tru- &er onderwijs. i delaren 3 v. d. 3. De rest was verdeeld over andere branche-groepen. Voor wat de Maandagmiddagsluiting betreft zijn dit: Kapperszaken m. 21 st. v. d. 22, Slagers m 21 v. d. 22. De rest was verdeeld over de andere branche- groepen. Voor wat de Woensdagmiddagsluiting betreft zjjn dit: Kruidenierszaken 42 v. d. 45 st., Groentehandelaren 21 v. d. 21 st., Brood- Koek, en Banketzaken 19 v. d. 26 st., Banketbakkers 7 v. d. 10 st., Rijwielhandelaren 7 v. d. 9 st., Melkza ken 4 v. d. 5, Bloemisten 3 v. d. 5. De rest was verdeeld over andere branche- groepen. Hieruit volgt dat één uniforme halve- dagsluiting in onze plaats niet is te ver wezenlijken, terwijl ons Bestuur van ge voelen is hierop ook niet te moeten aan sturen in verband met de verschillende branche-belangen. Resumerende kan worden vastgesteld dat de navol gende branches t.w. de textielzaken, si garenwinkeliers, schoenhandelaren, ra- diohandelaren, meubelzaken, bazars e.d., lederwarenzaken, vishandelaren de Maandagmorgensluiting wensen, de kapperszaken en slagers de Maandag middagsluiting, de kruidenierszaken, groentehandelaren, brood-, koek- en banketbakkers, rijwielhandelaren, melk zaken en bloemisten de Woensdagmid- dagsluiting. Wat de overige branches betreft, heb ben wij geadviseerd dat elke branche- groep voor zich zelf uitspreekt of men al dan niet een halvedagsluiting wenst. De belangstelling voor een koopavond was aanwezig bij slechts 18 van de ingeleverde formulieren, zodat wij U verzoeken voor Sneek geen koopavond in to stellen. Wat een wettelijke vacantieregeling betreft is ons verzoek, gezien de geuite wensen, dat ook deze niet wordt inge voerd. Ten slotte verzoekt ons Bestuur het daarheen te leiden, dat de marktverkoop tegelijk eindigt met de winkelsluiting. ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1