NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP Voetba’programma met belang* wekkende ontmoetingen u I ÏIU Verte ben WW Pinky FEDDE SCHURER en P. v. d. MARK by Krite Drylts ZJ ZWITSAL TWEEDE BLAD VRIJDAG 14 MAART 1952 DE SPANNING STIJGT L J „SNEEKER NIEUWSBLAD” T.B.C. bestrijding Een jaar voorwaardelijk SPROETE N - Stadgenoot onderscheiden Op 17 Mei eerste electrische trein in Friesland 90.000 kinderen doen verkeersexamen geneest bij doorliggen, doorzitten en gevoelige huid Nijland IMakkum I 1-1 Pijnlijke stramheid - dat is iet begin. Maar dan... immer 4. Zwaagwest- DE KOOI—WZS UITGESTELD. 16 Maart Overleden: Anne Lanting, 33 jr., 7— van Geboren: Sjoukje <3. v. Jelle Rin- de dokter. Dokter is net thüs Advertentie: Is het jarenlang een strtfdvraag, voor al onoer de medici geweest, welke fac- GVAVHeerenveen en Go Ahead—De Volewijckers. Benut HZC de laatste kans? Wij vernemen nader dat de ontmoeting Da KooiWZS is uitgesteld. DelfstrahuizenBalk vragen hier ver der de aandacht. Wieuwerd; Sjoerd Steggerda, Sneek en Uiltje Trjmstra, Wommels. WYMBRITSERADEEL, 14 Maart 1902. Fragen. Der waerden forskfflende fragen steid: Hwerom hawwe wy üs Fryske kranten net yn 'e Fryske tael? Hoe moat it mei de tiannel De Hoilanners kinne it Frysk net forstean. Master Wouda hie yn ’e rubryk Fyttich jier lyn yn it Snitser Nijsblêd lézen dat doe yn ’e Rie bislet- ten wie ek Frysk prate to saeijen. Hy hie der lykwols noalt fan heard dat dit bislüt weromlüke wie. De hear Schurer antwurdde: De kran ten kinne noch net hielendal yn it Frysk forskine. Safier binne wy noch net Wy hawwe gjin Frysk op skoalle leard en mannichien kin dêrom gjin Frysk léze. It ünderwiis moat earst yn oarder, dan komt it wol sa fier. Hwat de hannei oangiet. Wy kinne it Nederlan.sk net Itbanne. It is hjir in twatalich gebiet. Mar it Frysk moat foertael wurde en dêrneist it Neder- lénsk. Dat komt it Frysk en Nederlénsk beide to goede. Wy mpatte net op in pöltsje komme.Sprekker wist net of dat riedsbislüt fan 1902 ek forjierje is. Der is straks sein, dat de boargemaster it praten yn it Frysk forbean hat, mar men moat dit oars sizze. It is net de skuld fan de boargemaster, mar fan ’e Rie. Dy hat it Frysk forbiede litten. Mar ek it Frysk is in Nederlanske tael. Dêrnei sleat de hear Schurer de gear- komste mei tank oan God. werker te Goënga. K. Speelman al daar, de laatste op een jaarwedde van 364. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 7—14 Maart. Geboren: Sybren z. Uit de Sneeker Courant en de Nieuwe Sneeker Courant van 1902, 50 jaar geleden dus: Ook dit jaar doet het N.V.V. t.b.c.- fonds weer een beroep op de medewer king van de Sneker ingezetenen om het te steunen in de strijd tegen de t.b.c. Ondanks zgn vaste inkomsten vraagt de verpleging van de patiënten zulk een groot bedrag, dat het fonds de aanvra gen om steun niet ten volle zou kunnen beantwoorden als het niet zou kunnen rekenen op de steun van zeer velen. In het afgelopen jaar kon het fonds 3000 patiënten helpen, waarmee een bedrag van 780.000 gulden gemoeid was. En ook dit jaar zal een groot bedrag beschik baar moeten zfln, wil het fonds zgn taak ten volle big ven behartigen. Een taak die ieders sympathie zal hebben waar het hier gaat om de bestrijding van een der meest gevreesde ziekten. De strijd tegen de t.b.c. mag geen ogenblik ver flauwen, omdat een tijdelijke inzinking nu, over enige jaren nog grotere offers zou vragen om die inzinking te boven te komen en al direct meer menselijk leed ten gevolge zou hebben. Des te meer men nu kan helpen, des te groter de ze kerheid dat deze ziekte niet nog meer om zich hesn zal slaan, terwijl toch ie ders streven er op gericht zal zijn om ze terug te dringen en liefst zo ver moge lijk. Niet alleen om de geldelijke offers die de bestrijding steeds weer vraagt, doch vooral om zoveel mogelijk mense lijk leed te kunnen verzachten. Gelukkig verstaan reeds zeer velen hun plicht en zijn reeds lid van een of andere ver eniging tot bestrijding van de t.b.c. Doch nog niet allen zijn lid van een dergelijke vereniging en mede daarom is het dat wij een beroep op hen doen om ons stre ven te steunen, en zij die wel lid zijn van een vereniging als bedoeld, zullen ook gaarne bereid zijn om eens iets extra’s te doen. Daarom is het dat onze collec- trices en collectanten U morgen (Zater dag 15 Haart) een offer durven vragen om gezamenlijk onze medemensen die Ijjdende zijn aan t.b.c. zo goed mogelijk te helpen. Hoe groter Uw bijdrage, des te beter kunnen wij helpen. BESTUUR SNEKER BESTUURDERSBOND. Zaterdagmiddagvoetbal. Ie klas A: GNS 2—Ngland, Wouds- endBolswardia. 2e klas A: Oudega (W.)Scharne goutum. 3e klas A: Nijland 2—UVC 2 3e klas C: ONS 4Heeg 3, Oudega (W.) 2—Ter home 2, CSC 2—HJSC 2. Junioren A, Afd. Oeverzwaluwen —ONS. Afd. C: CWO—Woudsend. Junioren B, Afd. B: ONS 2Heeg 2, Oudega (W.)Scharnegoutum; HJSC —Balk 2. organen, zeer mannelijke en vrouwelijke Het zijn deze algemeen waarneembare verschijnselen geweest waaruit we bereid waren te zweren bi; een scherpe scheiding tussen de geslach ten bij de hogere dieren. Dcoh we aan vaarden tegenwoordig niet zo grif meer dat het ene individu absoluut vrouweljjk, het andere absoluut mannelijk is. Reeds bg de zweepdiertjes valt het op, dat er bij de cellen graden zijn in de geneigd heid naar elkaar toe te komen voor sa mensmelting, Lij sommige cellen is die geneigdheid betrekkelijk zwak, bij an dere buitengewoon intens, en dit ver schijnsel doet ons van relatieve sexuali- teit spreken, die we in de gehele plan ten. en dierenwereld terug blijken te vinden, en waarin we een viertal graden van intensiteit kunnen constateren. Gjin skieding. As Friezen binne wy in folk. In apart folk tsjinoer de oare folken. Mar it is de bidoeling net dat wy in skieding meitsje wolle tusken it Fryske folk en it oare diel fan Nederlan. W/ hawwe it mei oare dingen to dwaen. As wy hwat fan in ambtner sizze, dan wurde wy oan- kleije. Mar hwat God üs jown hat as folk, dér moatte wy foar stride. Mei man en macht moatte wy der efter oan, oara rédde wy it net. o Nei in lyts skoft spriek de hear Schu rer fan it Hearrenfean. Hy gyng der fan üt, dat eltse tael midden yn it libben fan it folk stean moat. Wy Friezen misse hwat eik normael folk wol hat, H dielt net mei yn ’e ünt- jowing fan syn tael. Dêrtroch giet it de kant üt fan it forskerpjen fan de tael- striid. Men wol it libben fan üs tael keare, en de natuerlike groei yn ’e wei stean. In jonkje üt Langsweach moat in boadskip dwaen yn it Hearrenfean by en as mefrou, in Friezinne, it jonkje heard hat, dy’t syn boadskip yn ’t Frysk die, dan seit hja: „Kun jij niet netjes spreken?” De yndruk, dy’t soks op ’e bern makket, kin net oars wêze, as dat hja miene op driuwsan to stean. De boargemaster fan Drylts forbiedt om Frysk yn ’e Rie to sprekken. Dat is de üntjowing tsjin keare, hwant it giet om üs bistean seis. En dit skied giet hielendal net tusken Friezen en Hoilanners. Né it is in bi- paelde klasse. It binne binammen de ambtners, faek fan Fryske komóf, dy’t dit dogge, en dêrmei it folk net erkenne yn syn nasjonale wearde. Karakter biwarje. De Fryske biweging is uterst modern. De nije tiid freget hoe’t in folk syn ka rakter as folk biwarret en dat docht it as it folk oandiel nimt yn it libben. Och seit men, Fryslén is sa lyts, men komt De rechtbank te Utrecht heeft de arts A. J. B. uit Eindhoven tot 1 jaar veer waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Hij had 2 weken geleden terecht gestaaa wegens het op uitdrukkelijke wens ver strekken van tabletten aan zjjn broer, alsmede het toedienen van morfire- injecties, waarop de dood van laatstge noemde was gevolgd, eubsidvair het op zettelijk behulpzaam zijn bij het plegen van zelfmoord at middelen daartoe te verstrekken, komen vroeg in l voorjaar Koop tijdig S *>RUTOL Sneek 2 heeft een rustdag, maar in de res. 2e klas komen alle Sneker ploegen in het veld. LSC 2 en Black Boys 2 in het Sportpark en Sneek 3 in Leeuwar den tegen het lager geplaatste Fries land 2. Bij de eerste ontmoeting ver wachten we weinig krachtsverschil en bij de andere een zege voor de withem- den. LSC 3 speelt in de res. 3e klas A direct de returnwedstrijd tegen Leeu warden 4. In Sneek werd het vorige Zondag 22 en een dergeljjk resultaat is ook nu best mogelijk. Uit-wedstrijden voor de leiders. Blauw Wit en ',/orkum moeten er Zaterdag beide op uit, maar de Huizu- mers krjjgen o.L een lastiger karweitje te verstouwen dan de Workumers. Heeg in eigen omgeving te bekampen, is nu eenmaal geen „makkie” en het zou ons helemaal niet verwonderen als de kampioenspretendent hier een veer liet. Workum gaat zijn opwachting maken bij de L. Zwaluwen, die ondanks heftig verweer in de gasten hun meerderen zullen moeten erkennen. DWPQVC en toren eigenlijk het geslacht van een we zen bepalen, het standpunt dat we op het ogenblik huldigen is dat op het mo ment der bevruchting al vast wordt ge legd of een embryo mannelijk of vrou- welijk zal worden, omdat dit bepaald wordt door de verdeling der chromoso men, de stoffelijke dragers der erfelijke eigenschappen, in de bevruchte eicel. Spr. demonstreerde met lichtbeelden van de chromosomen van drosophila hoe bij de versmelting van ei- en zaadcel het geslacht van het embryo wordt vastge legd en hoe tevens verklaard kan wor den dat er ongeveer evenveel vrouwe lijke als mannelijke individuen worden geboren. Nu zijn er echter twee afwij kingen bekend. Het kan nl. voorkomen dat bij de drosophila individuen ont staan waarvan symmetrisch de ene helft mannelijk, de andere vrouwe lijk is, wat waarschijnlijk geweten moet worden aan onregelmatigheden bü de verdeling der chromosomen (gynandro- morphen) en er is het verschijnsel der intersexen. Bij kruising van bepaalde kikkersoorten bijv, komen individuen voor die eerst vrouwelijk en later man nelijk worden en omgekeerd. Uit dit laatste probleem komen we niet via een verklaring met behulp der chromoso men. We zullen echter moeten conclu deren dat in aanleg ieder levend wezen bi-sexueel is, doch dat uit deze twee mogelijkheden, die voortdurend met elkaar in conflict zijn, door bepaalde omstandigheden en dan in de regel door de erfelijke aanleg welke de chro mosomen dragen slechts een dezer mogelijkheden tot uiting komt. Vervol gens stelde spr. de vraag of ook uiter lijke omstandigheden, en dus niet alleen de erfelijke factoren in de chromoso men, kunnen meewerken tot het vast leggen van het geslacht. In de stuifmeel- korrels van hyacinthen zien wij soms een vrouwelgke embryo-zak optreden, dit gebeurt onder temperatuursinvloed waardoor dus stuifmeel-korrels vrouwe lijke eigenschappen kunnen krijgen. Een wormsoort in de Middellandse Zee pro duceert neutrale larven, als deze zich op een rotsbodem vasthechten worden het wijfjes, hechten ze zich op de lange sl-rf welke het wijfje heeft, dan wor den het mannetjes. Een andere zeeworm uit dit gebied blijft mannelijk zolang hij niet meer dan 15 segmenten heeft, daar na worden ze vrouwelijk, en als men een wijfje van 22 segmenten doorsnijdt zo dat de kop met bijv. 11 segmenten over blijft, wordt dit gedeelte mannelijk. Ieder organisme blijkt dus in aanleg bi-sexu eel te zijn, en niet alleen door de erfe- liike aanleg in de chromosomen kan het geslacht bepaald worden doch ook, bij de lagere organismen, door uiterlijke orrstaniigheden. Ten slotte stond spr. rog st-1 bij de geslachtshormonen en toonde bij plaatjes aan hoe bijv, bij de bekende visjes, de zwaarddragers, jonge dieren (wijfjes) ingespoten met manne lijk hormoon, een zwaard krijgen, dat anders alleen het mannetje heeft. De slotconclusie van spr. was dat de tegen stelling mannelijk en vrouwelijk niet zo absoluut is als we geneigd zouden zijn aan te nemen, ieder organisme heeft aanleg tot beide, bij de hogere organis men wordt normaliter het geslacht be paald door de erffactoren in de chromo somen, doch bij de lagere kan het ook gebeuren onder invloed van uitwendige omstandigheden. Nadat spr. een aantal vragen had beantwoord, dankte de voorzitter, dr P. J. Nieuwkamp, prof. Sirks voor zijn boeiende voordracht. SNEEK. Geslaagd voor het toe- Overleden: Anne Lanting, 33 jr., latingsexamen tet de Rijksnormaal- ongeh.; Maria Anna van Lingen, 75 Grietje Bangma, Nijland; jr., wed. van Thomas Johannes Stö- petie; Jiskje Jantje v. d. Bij, 9 mnd.; Zaterdag 17 Mei a.s. beginnen de electrische treinen naar en van Leeu warden te rijden. De eerste trein zal met vlaggen versierd Friesland binnen rijden, in het stadium gekomen, dat er elke Zondag beslissingen te verwachten zün. Daardoor stijgt net de week de span ning op de Nederlandse voetbalvelden, wat de komende Zondag o.tn. het geval zal zijn op die van Achilles, DWS en Ajax. In Assen immers vechten Achilles en Oosterparkers tegen de onderste plaats, bij DWSHaarlem staat de titel in IA op het spel en op het Ajax-ter- rein zal de thuisclub na de wedstrijd tegen Be Quick wel door een enthou siaste supporterschare als kampioen worden gehuldigd. Is het in normale omstandigheden al een zware opgaaf een juiste voorspelling te doen, wanneer er onder hoogspan ning wordt gevoetbald is dit nog moei- Igker. Want dan dient men zich tevens af te vragen of de spelers van de favo riete ploeg ook in mentaal opzicht tegen de belangr ijkheid van de ontmoeting zyn opgewassen en op deze vraag kan een outsider moeilijk het antwoord geven. Voor ons gevoel bijv, is Achilles in de strijd tegen Oosterparkers favoriet, maar als de Assenaren het gewicht van deze zware wedstrijd niet kunnen dra gen, kunnen de bezoekers evenals des tijds m Groningen (het werd toen 4—3) best met de punten gaan strijken. De uitslag van deze ontmoeting is ook van groot belang voor onze stadgenoten, die aan de Lemmerweg binnen de lijnen ko men tegen Wageningen. Sneek zou een hele haal doen als het uit deze ontmoe ting één of meer punten binnenhaalde en o.i. is de kans hierop aanwezig. Wage ningen zakt de laatste tijd af omdat ze de steun van beste krachten als Bieyen- berg en V. d. Weerd moet ontberen. De nertj. Geen idealisering maar een krach tig, sociaal-voelend realisme. Tegen deze achtergrond wordt dan ook de strekking van het geheel geloofwaardig: een waar achtige humaniteit is bg machte de gren zen tussen blanken en negers te verbre ken. Een flinke dosis Amerikaans sen timent vermag hieraan geen afbreuk te doen. Een film als ,JPir,1ry” laat ons nog eens op overtuigende wijze zien welk een prachtig gebruik er van de film als sociale techniek in dienst van een ver antwoorde volksvoorlichting kan wor den gemaakt. Nog al te veel laat de film zich leiden door de verlangens van het grote publiek, nog al te weinig durft zij leiding en vorming te geven. Dat eer ontwikkeling ten goede mogelijk is la deze film echter duidelijk uitkomen. schonken, hetgeen ook niet zonder re sultaat blijft Een belangrgke stap vooruit is het verkeersonderwijs op de kweekscholen, dat reeds geruime tijd de aandacht van het Verbond heeft. Op een aantal kweekscholen is een aanvang ge maakt met regelmatig verkeersonder wijs door uiterst deskundigen op dit ge bied. Op enkele kweekscholen konden al verkeersexamens worden gehouden, o.a. op de kweekscholen te Amsterdam, Hil versum en Beverwijk, terwijl in ver schillende andere plaatsen de examens voor de deur staan. Het verkeersonder wijs op de kweekscholen moet van gro te betekenis worden geacht daar het tenslotte de onderwijzers zijn, in wier hand de verkeersopvoeding van de schooljeugd behoort te berusten. Het toekomstig onderwijzerscorps, dat op de kweekscholen voor het geven van ver- keersonderwjjs is opgeleid, kan er veel toe bedragen om het aantal verkeers slachtoffer» to verminderen, vooral on der de jeugd. De weg daartoe wordt thans door lui Verbond gebaand. Bij hen aan wie Z.K.H. Prins Bern- hard onlangs in het Paleis op de Dam te Amsterdam onderscheidingen uitreikte, bevond zich ook onze stadgenoot H. Tamminga. Hij ontving het bronzen kruis voor krijgsverrichtingen geduren de de Meidagen 1940. Reeds eerder had hij het Oorlogsherinneringskruis met de gesp ontvangen. Programma Friese Voetbalbond. Reserve 2e klas A: Sneek 4—RES 2, LSC 4—De Kooi 3, BI. Boys 3—CAB 2. 3e klas A: CAB 3BI. Boys 4. 3e kjas B: BI. Boys 5Lei Sneek 6—Langweer 2. Junioren Hoof daf d. eindeLSC. Ie klas A: BI. BoysLemmer, WZS De Kooi, SneekRES. 2e klas A: Sneek 3Sneek 2, RES 2 —LSC 3, RES 3—WZS 2. Junioren B: Afd. L: ONS 3Sneek 4, CAB 2—LSC 4. Afd. M: WZS 3—LSC 5. CAB 3— Sneek 6, RES 5BI. Boys 2. Steven Tin- stra, 79 jr., wed. van Gerrit v. d. Leij stra en Hendrikje Jaasma; Anna Ma- te Uitwellingerga; Japke Twtjnstra, ria Dorothea d. v. Georgius Hini- 47 jr., echtgen. van Jan de Lang te Ti.., u m.., Usbrechtum; Tietje W. de Jong, 2 mnd. te Wolsum. Naar onze mening treft Friesland het bijzonder slecht, dat het juist in een pe riode, waarin HZC de weg naar het her stel heeft gevonden, naar Harlingen moet. Het moreel van de withemden immers is dooi’ de recente successen aan zienlijk gesterkt en dat kon wel eens funest worden voor de hoofdstedelingen. De oud-le klasser zov dan lelijk in de penairie komen. PEC kan Zondag weer een stap dichter bij het kampioenschap zijn als de Zwollenaren het in hun thuis wedstrijd tegen Emmen klaren. Maar verder is het programma ook hier niet bijzonder interessant meer. Houtigehage moet bij een zege van HZC nog wel op passen, temeer daar ze zelf in Kla- zienaveen tegen Zwartemeer weinig kans maakt, maar overigens is de be langstelling voor de andere ontmoetin gen: NicatorFVC, Zwaagwesteinde LSC en MSCAleides aanmerkelijk ge daald, hoewel we aan de andere kant wel kunnen begrijpen, dat de laatste wedstrijd voor de Mappeler toeschou wers nog we! iets pikants heeft. Zal Steenwyk nog struikelen? Hoewel Black Boys zich waarschijnlijk geen illusies meer zal maken, dat Steen- wijk nog enkele keren struikelt, zal me nige aanhanger van de zwartjes toch met interesse de verrichtingen van de leider volgen. Per slot van rekening kan men bij voetbal nooit weten hoe een koe een haas vangt. De leider gaat Zondag Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan tëDWlROOP WYMBRITSERADREL. De raad dezer gemeente benoemde tot onder- wijzeres aan de o. 1. school te Heeg dert v. d. Wal en Klaske Visser te mej. Y. Lantinga aldaar en tot weg- Gaastmeer. Overleden: Doeke v. d. Zee, 85 jr., wedn. van Pietertje v. d. Baan te Scharnegoutum; Sjoerdje J. v. d. Meer, 12 dgn. te Idzega; Wijtske Vis ser, 51 jr., te Idzega; Beeuwkjen Zijl- Het Verbond voor Veilig Verkeer ijvert sedert jaar en dag voor verkeers onderwijs op de scholen. Reeds wordt op een groot aantal scholen geregeld ver- keersles gegeven en is de belangstelling 1 voor het verkeersexamen van jaar tot jaar groter. In 1948 namen 35.000 kin deren aan het examen deel, ia 1949: 50.000, in 1950: 60.000, in 1951: 76.000, terwijl thans het recordcijfer van 90.000 is behaald. Onlangs heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek er op gewe zen, dat het aantal jeugdige verkeer slachtoffers in de leeftijd van 611 jaar niet toeneemt, in tegenstelling met de andere leeftijdsgroepen. Het Bureau meent dit te moeten toeschrijven aan het verkeersonderwijs, dat aan kinderen van deze leeftijdsgroep gegeven wordt en dat dus gunstigs resultaten geeft. Verder wordt ook tijdens de jaarlijkse Veilig Verkeersweek van het Verbond grote aandacht aan da schooljeugd ge- De voetbalcompetitie is zo zoetjesaan naar Jubbega en we geleven niet dat de „ii,zwarte supporters bij het vernemen van de uitslag reden tot juichen krijgen. Trouwens Black Boys krijgt bet zelf in Drachten ook niet cadeau. Wij zouden bet tenminste een knappe prestatie van de Snekers vinden, wanneer ze met bei de punten thuis komen. Voor WZS ziet het programma er niet gunstig uit. Zelf moeten de zebra’s naar Joare, waar De Kooi hun ongetwijfeld een warme ont vangst zal bereiden, terwijl lotgenoot Tijnje bezoek krijgt van Harlingen en dus in het veld komt met de gedachte, wat WZS kan, kunnen wg ook. Lemmer Bergum en Rood GeelGAVC zijn van geen betekenis meer. Ds reserves. Op 20 Maart zal, onder auspiciën van het departement Sneek van de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen hier door het Amicitia Theater de film „Pinky” worden gedraaid. We veroor loven ons thans reeds te citeren wat het Critisch Bulletin, uitgaande van de Stichting Filmcentrum, er van schrijft: Elia Kazan heeft met „Pinky” weer een nieuw werk toegevoegd aan langzamerhand indrukwekkende reeks van Amerikaanse films tegen de rassen discriminatie. Het thema is sterk ver want aan dat van „Lost Boundaries”. De film houdt zich nl. op boeiende wijze bezig met het probleem van de zogen, blanke negers. Naar het schijnt zijn er in de V. S. zeer velen, die ondanks hun negerafkomst naar het uiterlijk niet van blanken te onderscheiden zijn. Willen zij echter ook in het maatschappelijk verkeer als volwaardige burgers wor den beschouwd dan is het bezit van een blanke huidskleur niet voldoende, doch moeten zij ook hun afkomst radicaal verloochenen. Men doet dat dan door ge heel en al met zgn familie te breken en zreh in het Noorden van de V. S. te ves tigen. Dat mensen hierdoor voor een af schuwelijk ethisch conflict worden ge- ste’d is duidelijk. Zowel in „Lost Boundaries” als in „Pinky” is dit zedelijke conflict het cen trale moment van de film geworden. Daarnaast geeft de laatste film echter een treffend beeld van da maatschap pelijke ten achterstelling van de negers en hun rechteloosheid. De figuur van Pinky’s grootmoeder geeft ons een in druk van de merkwaardige doch diepe godsdienstigheid van de Amerikaanse negerbevolklng. Waar deze echter ont breekt kan de maatschappelijke ellende tot ernstige zedelijke verwording leiden en ook dat wordt in deze openhartige film niet verdoezeld. Pinky is een meisje van blanke huidskleur doch van neger afkomst. In het Noorden kreeg zij een verpleegstersopleiding. Wanneer zij na jaren in haar geboortedorp terugkeert ziet zij zich gesteld voor de beklemmen de vraag of zij haar volk trouw moet blijven of gebruik makend van haar lichte huidskleur zich voor een blanke moet uitgeven. Dit conflict wordt ver scherpt door haar liefde voor een blanke dokter. Deze wil vel over de biologische vooroordelen heenstappen en ondanks haar negerafkomst met haar trouwen. De sociale vooroordelen kan hij echter niet overwinnen. Hij kan Pinky slechts als vrouw aanvaarden als zij met haar verleden en haar afkomst breekt. Dat leidt dan tenslotte tot de breuk tussen hen beiden. Dit is nu eens een film van hoog ze- De greate gearkomste dy’t Krite mei üs tael net fier. Wy moatte Neder- Drylts fan it Kr. Frysk Selskip forline j lünsk leare. Mar komme we dér dan Wy sitte aliegearre yt it selde skütsje. flelftk niveau Geen goedkope braafdoe- Dyseide minsken, dy t de taelstrud for- skerpe, -uoatte goed bitinke, dat binnen fyftsjin jier in kantonrjochter yn Am sterdam wol sizze kin: Kinne jo net bi- hoarlik Ingelsk prate? Ik wol dat goare Hollansk hjir net hearre. Wy stride tear üs demokratysA folksrjucht Wy binne gjin wingewest fan Hollen. Dat is wol prebearre, mar mis roun. Tink mar oan ’e stien fan Warns. It kulturele aspekt is tige bilangryk. Dg forhklding mei Nederlan moat toart- setten wurde en dat uugge wy it 'béste troch sa goed mooglik Friezen to wêzen en as Friezen yn ’e Nederlanske steat meije wy freegje as folweardigen bihan- nele to wuroen. Hwat is it keninkryk der Nederlannen? Allinnich Hoilanners? Né, ek Friezen, Drinten, Zeeuwen. Mei- inoar foarmje wy dat Keninkryk. Der stiet yn e wet: het onderwijs is een aan houdende zorg der regering. As it re- gear dit folk oersjocht, lit it dit dan ek op Fryslün tapasse. De talinten en krêf- ten, dy’t wy as folk krigen hawwe, bin ne üs jown om üs to üntjaen. Dér is Ne- derian en de wrald it béste mei tsjinne. En dat bitsjut striid. Mar it folk wurdt wekker, rt g>et nj allinnlch om óe tael, de hiele üntwikkeling fan dizze tiid hat dermei to meitsjen. Sjoch mar hoe dwers troch alle klassen en partgen dizze striid rint. De ijün is in geast, in produkt fan in bipaelde kuituer en op- rieding, dy t seit: büge of boarste. Wy bistnde dy geast. Wy freegje frg- heit en romte. Dat doel moatte wy yn ’t each hélde. Yn it lytse Fryslan moatte wy der stik foar stik efter stean sünder haet en sünder freze. overige ontmoetingen in afd. B t.w. DOS Zwolse Boys, RCHVitesse en En schedéLeeuwarden zgn van alle be lang entbloot, Titanenstryd in Amsterdam. Zoals hierboven reeds gezegd, staat in 1 A bü DWSHaarlem de titel op het spel. Weliswaar is de winnaar direct nog geen kampioen, maar wel staat vast dat hg dan zeer bc~e ogen gooit. Beide ploegen beschikken over sterke verdedigingen. Die van de Amsterdam mers is misschien even hechter, maar daartegenover staat dat de voorhoede der roodbroeken wat productiever is. In Haarlem won DWS destgds met 3—2, nu kunnen de rollen wel eens omgedraaid worden, omdat o.i. de Haarlemmers de laatste weken iets sterker spelen dan de Amsterdammers. De staartclubs in deze afdeling krijgen het niet gemakke- Igk. Velocitas treedt in Groningen aan tegen ’t Gooi, dat een zeer sterke ach terhoede bezit, en Theole moet naar Fri sia. Onderaan is dus geen verandering te verwachten. Verder worden gespeeld: EDO—Ensch. Boys, AGOVV—Elinkwijk Voor dit Genootschap sprak vorige week Donderdag in een der zalen van café restaurant Piso prof, dr M. J. Sirks uit Groningen over „Vormen en oorzaken van geslachtelgke voortplan ting b(j planten en dieren”. Een der be langrijkste problemen waarmee de bio logie zich bezig houdt is dat der ge- slachtelgke voortplanting, om de ingrij pende en mysterieuze betekenis welke wij nog niet volledig vermogen te door zién. Zelfs de ongeslachtelijke voort planting der ééncelligen schjjnt niet in het oneindige te kunnen doorgaan, een verversing schijnt af en toe nodig te zgn doer samensmelting van 2 cellen, waar uit een nieuw individu ontstaat. Wij ken nen geen enkel organisme dat zich alleen door deling vermenigvuldigt, de onder zoekingen der laatste tien jaar hebben bewezen, dat ook bij de bacteriën wel geslachtelgke voortplanting plaats heeft. Spr. toont dan met lichtbeelden aan, hoe bij de laagste organismen (zweepdier tjes) nog iedere cel aan de geslachte lijke voortplanting kan deelnemen, bij de draadwieren eveneens, doch daar kan al een draad uitgesproken mannelijk, een andere uitgesproken vrouwelijk zijn; bij da bruinwieren zijn al bepaalde organen gevormd, waarin geslachtscellen liggen, doch ze zgn nog tweeslachtig, een be paalde vorm der bruinwieren heeft ech ter aparte vrouwelgke en mannelijke or ganen in hetzelfde blad, en er is nog een vorm waar een stap verder is ge gaan, daar komen de mannelijke orga nen op een en de vrouwelrjke op een ander blad voor. Bij de hogere planten komen meestal mannelijke en vrouwe lijke organen in eenzelfde bloem voor, maar er is ook wel een verdere differen tiatie, nl. ■lat d -e organen in verschil lende bloemen liggen en ook dat de man nelijke en vrouwelijke E'hillende Individue- hogere dieren heef pen van different! belde organen, maar is een zeer scherpe scheiding tus sen mannelijke en d.eren. Het zgn deze verschijnselen organen bij ver- komen. Bij de dezelfde trap- de slak heeft bij de spin Gorter en Gooitske Balstra. T2. 2 _2 Gehuwd: Luitjen de Lang, 25 jr. en wirde\,De aide baron” en „it Pikel- Hiltje Huisman, 27 jr. wed. van Lu- fleisfet” fen TJ. Veletra. Efternei cas Brink; Gabe Fritsma, 26 jr. en dounsjen! Etje Afcsma, 26 jr. mersma en Dorothea Hubertina Tul- leners; Hendrikus Johannes z. v. Jo hannes Ggsbertus Jannes en Aagje de Wit; Willemke d. v. Johannes Advertentie: Toanielfoar- Auke Faber en Ruwkje Idskje Dok- stelling op Peaskesnein, de jouns 8 kum; Grietje d. v. Aldert Bouwhuis üre krekt yn „De trge Friezen” to en Aaltje de Boer; Sietske d. v. Sgtze Snits troch it Sjong- en Toaniel- selskip „Euphonia” to Raerd. Opfierd NIJLAND, 8 Maart. Hedenmiddag werd de voor de competitie nogal be langrijke wedstrijd Nijland IMakkum I op het sportterrein alhier gespeeld, ender leiding van scheidsrechter Boot- sma van Sneek. Nijland, dat de toss won, verkeos eerst te spelen met de vri sterke wind mee. Nadat een paar mi nuten waren voorbij gegaan met een we derzijds verkennen, gingen de gasten tot de aanval over, waarbij het N.-doel een gevaarlijk moment beleefde, doch de score bleef blank. Nijland nam hierna het initiatief over, miste een paar keren een behoorlijke kans en nam daarna de leiding door haar midvoor, die een door de achterhoede, de keeper incluis, gemiste bal beheerst inschoot. Even voor rust hadden de Makkumers succes, toen bun linksbuiten de bal kreeg en deze fraai doorgaf aan een der andere voor hoedespelers, die de N.-keeper kansloos sloeg. Zodoende was met rust de stand gelijk en hadden de gasten na rust met de wind mee, theoretisch de beste kan sen. Doch de wederzijdse aanvallen lever den door slecht richten en goed werken de achterhoeden niets op. Het einde pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier spanning in dt> kopgreep blgfL lessen: Cornelia Johanna Frederica Öuën- petie; Jiskje Jantje v. d. Bij, 9 mnd.; dag, Sneek; Caroline Antoinette Bmi- Sjirk Fokkens, 2 jr.; Geertje de Boer, lie v. d. Palm, Usbrechtum; Stjkje 20 jr., ongeh.; Martha Geertruida de Vries, Sneek; Wülem Halbertsma, Anna Maria Casparie, 7 mnd. liagrijnige Rheumatische Pijnen in l 0w ledematen, nu hier, dan daar.» Laat ’t met U niet zo ver komen. Neem Kruscben Salts bg de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organe.. in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan bun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bg de vaste Kruschen gebruikers. Di- weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de kwam dan ook met 1- 1, waardoor de leen flacon Kruschen, or- persoonlijk die spanning in d« kopgreep blgft. radicale verbetering te ondervinden. greate gearkomste dy’t Krite mei üs tael net fier. Wy moatte Neder- fan if Wr TTrarelz RpIcUin 1 lA.nsk laarp Mar komma tvp dér dan wike yn 1 Gebou hélden hat en hweryn J fier mei? Tink ris oan al üs emigranten, de hearen Fedde Schurer en P. v. d. Mark sprutsen hawwe, waerd mei gebet en it foarlêzen fan in diel fan Genesis 11 iepene, hwernei foarsitter H. Waltje nei oanlieding fan dy tekst in koart iepeningswurd spriek. As earste sprekker krige de hear v. d. Mark, foarsitter fan it Kristlik Frysk Selskip, it wurd. Der binne minsken, sa bigoun hy, dy’t as men it hjoed de dei oer de Fryske Biweging hat, sizze: it giet ommers goed. Wy geane foarüt. Hv. at is it de lêSte 20, 30 jier foroare. Mar wy bins* der noch lang net. It is üs rjucht, dat wy üs tael op ’e skoalle leare en oeral brüke. Binne wy sa fier? Noch lang net! Yn 'e skoalle eu ’e tsjerke is it aliegearre Hollénsk. En hjir yn Drylts mei hja yn ’e Rie net brükt wurde. It Frysk komt noch hielendal oan ’e krap- perein, mar gjin tael kin it forneare dat de Hollanske wals der altyd oer hinne giet. Mar it giet net allinich om üs tael of it rjocht fan üs tael. It giet om in folia wider perspektyf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5