Kappie en het eiland Koeterwaal Geitenfokvereniging »On$ Belang» bestaat 35 jaar GROTE SCHOONMAAK Fan de OGÈNE SiSNITSER FEMERK Dr J. SCHOUTEN en Mr A. B. ROOSJEN op het verkiezingspad GEVONDEN VOORWERPEN fy i d tUV 'i A\ W Weer boven water Verpachting staanplaatsen kermis 1952 Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel 125 jaar Drijfhout In de mond van opa Als de schoonmaak RHEUMATIEK... De zingende zusjes Ds. F. H. Boersma te Veen wouden 90 jaar 3 I I PHILIA. 4» A. f. S. S 8 10 mms Een achterschut van een auto, terug te bekomen bij J. Fekkes te Hommerts 153; een paar gebreide wanten, Tjalsma, Scharnegoutum 223; een dubbele rijwiel- tas, P. A. Hulstra, Speersdijk 88 te Sij- brandaburen. Maar glimt de boel je toe, Dan denk je: „Dè.nk je, Moe!" Rupsbaan zweefmolen, zweefmolen, M VS Ir D I v d C J e f t N VI h b] d< v; b v z V de vreemdeling neer te laten komen. Maar voordat hij daartoe de kans had, ontsnappen. Deze enorme was hem op onverklaarbare wijze de pook uit zijn handen gerukt en die hing aan de wijsvinger van de vreemdeling, alsof het een speld was. „Aha! Wij kennen elkander! Het weder zien is mij zeer aangenaam!" zei de vreemdeling lachend. Hans Halbes Drijfhout opende in 1827 een goudsmidswinkel in Balk. Het bedrijf ging over van vader op zoon en in 1883 werd te Balk een fabriekje gesticht, dat in 1886 naar Amsterdam op het Rokin werd verplaatst. Geleidelijk breidde de zaak zich daar uit; naast de fabricage ontwikkelde zich de handel in edele me talen en de voorziening in de behoefte van tal van groot-industrieën aan on derdelen van edel metaal. Zo is dit be drijf onmisbaar in de Nederlandse in dustriële wereld geworden. Op Maandag 17 Maart is er van 3 tot 5 uur receptie in het Doelen Hotel te Amsterdam. De achttienjarige Betsy van Dijk, die voor het vertrek van haar ouders op Dinsdag 4 Maart naar Canada plotseling was verdwenen, is in Wateringen opge doken. Zij heeft voorlopig haar intrek genomen bij haar gezinsvoogdes. Via het ministerie van justitie zal over een even tuele hereniging met haar ouders over leg worden gepleegd. king moet deelnemen. Niet omdat we zoveel vertrouwen hebben in de Wes terse landen, maar omdat wij het Oos ten niet z’n gang kunnen laten gaan. Wij mogen de macht van het Oosten niet dag aan dag laten toenemen omdat het Russische stelsel leidt tot een vol ledige vernietiging van de lichamelijke, stoffelijke, zedelijke en geestelijke vrij heid van de mens. Wg werken dus mee, niet met het doel om een oorlog te ont ketenen, maar om met Gods hulp een aanval van Rusland te voorkomen. Komende tot de politiek met betrek king tot N.Guinea, rbon en de Ambone zen, zelde spr., niet te willen spreken over het beleid van de na-oorlogse rege ringen t.a.v. Indonesië. Hg heeft dat al zovele malen gedaan, dat men het a.r. standpunt wel kent. Maar wij hebben nu met de gevolgen te maken. Indonesië staat op het standpunt dat N.Guinea bij haar behoort en daarom zo spoedig mo- gelgk aan haar moet worden overgedra gen. Nederland meent dat zg daartoe niet mag overgaan, maar velen zijn be vreesd, dat het beleid op een gegeven dag weer hetzelfde beeld zal vertonen als t.a.v. Ned.Indië het geval is ge weest. Maar Nederland mag het gezag over Nw.Guinea niet af staan, noch aan Indonesië, noch aan een of ander or gaan, omdat wg de overtuiging hebben, dat Nederland een zcdeljjke plicht te vervullen heeft tegenover het volk van Nw.Guinea. En onze politiek t.a.v. Am bon moet zo zgn, dat de in ons land ver toevende Ambonezen weer in vrgheid en gerustheid naar iun vaderland kunnen terugkeren. Vervolgens besprak de heer Schouten de verhouding tussen staat en maat schappij. Hierover is een diepgaande geestesworsteling in de wereld en in ons land aan de gang. In het nieuwe plan van de P. v. d. Arbeid wordt bepleit dat geleidelijk aan de staatsmacht over economisch en maatschappelijk leven zal toenemen. Maar wie op economisch gebied al maar meer inperkt, moet steeds verder gaan en komt er toe het gehele leven z’n vrijheid te ontnemen. Daartegen hebben wij overwegende be zwaren, omdat de positie van de mens gezien moet worden in het licht van de Goddelijke openbaring waarbij de mens een zekere zelfstandigheid, verantwoor delijkheid en plicht toekomt. En om die te kunnen vervullen, moet hij ook de vrijheid bezitten. Wie zich keert tegen Staatsoverwoe- kering, keert zich echter niet tegen alle staatsbemoeiing. De Overheid moet al tijd bezig zijn het scheeftrekken van de maatschappelijke verhoudingen te voor komen, maar de verschillende geledin gen in de maatschappij moeten de ge legenheid krijgen het zelf te doen en de verantwoordelijkheid te dragen. Door Een horloge wordt doorgaans om de pols of in het vestzak gedragen, maar een kleine Deense jongen wist een vei liger plaats: de in de slaap opengevallen mond van zijn grootvader, met wie hij een autobustocht maakte. Toen de bus over een steen reed schrok de goede oude wakker en slikte het uurwerkje door. Het is weer in het bezit van zijn jeugdige eigenaar, maar de chirurg moest er aan te pas komen. Uw handen onooglijk maakt, PtlROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 4177 ct. Er wordt geboend, geschrobd, Gebezemd en geklopt, Gestopt, genaaid, versteld, ’t Uur per minuut geteld, Gewreven en geplast, Gemeten en gepast, Gezongen en gezucht, Gelachen en gelucht, Behangen en betast, Gesjouwd met stoel en kast, Parool van elke vrouw: De handen uit de mouw! Z ij stofzuigt, poetst en schuurt, W ij blijven uit de buurt, Z ij zwoegt van vroeg tot laat, W ij weten ons geen raad, Z ij decreteert: het móét, W snappen dat niet goed....?. Z ij noemt ’t: schoonmaakfeest, W ij revolutie-geest. Uit het Noorder dierenpark te Em men wist de grootste baviaan, „Kea” te -1 vrouwelijke beren-baviaan vluchtte door het dorp naar de Markeweg, waar het dier een. woning binnendrong. In de bijkeuken deed de aap zich te goed aan bloembol len, proefde uit allerlei flesjes en zelfs uit de vuilnisbak. De oppassers van het park wisten het dier na veel moeite en list in een kist te vangen. Aangegeven in het tijdvak van 6 tot en met 12 Maart: zwarte astrakan sjaal, Ozinga, Parkstraat; bruin vulpotlood, Abma, Jachthavenstraat 16; blauw schooletui, Bureau van Politie; bruine beurs met inhoud en pas v. vliegveld Leeuwarden t.n.V. Lute Dijkstra, D. Gor ter, Napjusstraat 16; gekleurde hoofd doek, F. Tuinstra, Stadsverzorgingshuis; grijze vulpen, J. Kuipers, Ged. Poorte- zijlen 9; roodzwarte speelgoedauto, Let- ty Goslinga, Martiniplein 2; rode beurs, J. Tinga, Amaliastraat 67; bruine hak van damesschoen, Politiebureau; bruin rode dameshandschoen, R. Bergsma, 2e Zomerrakbuurt 13; achterschot van vrachtauto, J. Fikkes te Hommerts; bruine beurs met inhoud, M. Ringma, le Selfhelpstraat 8; springtouw, J. Feenstra, Monnikstraat 26; Lips-sleutel, Gruno Banketwinkel, Wgde Burgstraat; muntbiljet, Kappenburg, 3e Woudstraat 24; bril, Visser, W. Lod.straat 64; alpi- nomuts, R. Broodwinder, Zuidend 10; vulpen, Afke van der Meulen, Station N.S.; blauwe strik met wit randje, J. Hoekstra, Oud Kerkhof 10; paar terra kinderwanten, T. Schurer, Smidsbuurt 18; zilveren rozenkrans, Soetenga, Op penhuizen 162; padvindersriem met beursje, fluitje en sleutels, Jantje At- sma, Napjusstraat 66; zilveren broche met steentje, W. Jansen, Zuidend 12; paar zwarte wollen handschoenen, Grif fie Kantongerecht; polsstok, Tj. Dgk- stra, Troelstrakade 3; groene wollen want met geel-rood, W. Jongsma, Both- niakade 14; huissleutel, Sj. Faber, le Steenklipstraat 41; donkerblauwe al- pinomuts, Pasma, Oosterdgk 18; hals ketting (geel-wit) en vulpen, M. Schaaf- sma, 2e Steenklipstraat 28; groen da- meshoedje, IJ. Remerij, 2e Selfhelp straat 11; pakje tabak, H. Bergsma, 3e Zomerrakbuurt 37; jongenspyamabroek, Sterk, Leliestraat 5; streng zwarte kra len met slot, F. van Gelder, Stations straat 20; fietslampjes, Huitema, Kloos terstraat 11; grijs geblokte sjaal, Klaske Tjaarda, le Oosterkade 22; kinderringe- tje, A. Keet, dr Bosstraat 7; herenfiets (sportfiets), Bureau van Politie; rood kindertasje en ringetje, Siemonsma, Oude Dijk 8; streng oranje borduurzijde, C. IJpma, Potbuurt 14; zwarte beurs met inhoud, F. Wiersma, Hoogend 9; alpinomuts en grgze herenhoed, Wacht kamer dr. v. d. Meulen, Stationsstraat 48; vulpen, A. Schouwstra, W. Lodewgk- straat; vulpen, D. de Rapper, Kruize- broederstraat 33; beurs, F. de Rapper, Kruizebroederstraat 33; peddel met inscriptie, L 97, E. de Boer, a. boord woonschip „Wetterwente”, ligplaats Prins Hendrikkade bij plantsoen. Dr Schouten, evenals zijn voorganger met applaus begroet, betoogde dat de internationale toestand op onze binnen landse verhoudingen groter is dan ooit het geval was. De dreiging uit het Oos ten heeft het Westen in een steeds moeilijken positie gebracht; als het geen maatregelen neemt, ligt het open voor Rusland. De Westerse samenwerking draagt niet alleen een militair-, maar ook een economisch karakter. Wij zgn van oor deel, dat Nederland aan die samenwer- Uw tergende winterkwaal legt ’t af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. Nadat Kappie de machine op „stop” had gezet en de meester merkte dat de „Kraak” ontvettend slingerde, dacht hij bg zichzelf: „Ik zal eens kgken hoe het er buiten uitziet!” En hij klom uit de machinekamer en zag toen direct een vreemd iemand met Kappie op de brug staan praten. „Maar...... dat is die kerel uit het samenwerking tussen de verschillende groepen in de maatschappij kunnen de menselijke, economische en maatschap pelijke omstandigheden steeds beter gaan beantwoorden aan het recht. Dit roept een wereld op van gedachten van sociale en economische politiek. Maar daarvoor deinst de A.R. partij niet te rug, hoewel haar wel verweten wordt conservatief en kapitalistisch te zgn. De A.R. partg is een volkspartij, een nationale partij, en wenst naar de be ginselen van het recht het leven te die nen. Dat heeft zij ook herhaaldelijk ge toond als zg opkwam tegen het druk ken van een te groot deel van de lasten op de schouders van de middenstand en van de arbeiders. Een volgend punt dat onze aandacht nodig heeft is de woningbouw. Het wo ningvraagstuk moet met inspanning van alle krachten tot een oplossing worden gebracht. Daarvoor dient ook ruim baan te worden gemaakt voor het particulier initiatief en moet de huurpolitiek, en moeten als gevolg daarvan de lonen en salarissen worden herzien. Ook voor de bestrijding van de werkloosheid moet er samenwerking komen tussen overheid en particulieren en worden nagegaan hoe het particulier initiatief tot ont plooiing kan komen. Over de financiële politiek van de regering zeide spr. dat globaal gesproken het Nederlandse volk na de oorlog meer gebruikt en verteerd heeft dan het nationale inkomen be droeg. Dat leidt tenslotte tot een ver zwakking van de economische en soci ale kracht van het volk, een van de redenen waarom zij er steeds op hebben aangedrongen de overheidsuitgaven te verlagen en meer in overeenstemming te brengen met de inkomsten. Onze politiek dient er verder op ge richt te zijn gezag en vrijheid in stand te houden. Doel van onze politieke actie moet zijn het heimwee naar gerechtig heid en vrede en welvaart te bevorde ren. Dat plaatst ons meteen in de gees tesworsteling van deze tijd. Ons werk moet er op gericht zijn God te erken nen als de bron van alle geestelijke kracht. Alles wat wij doen moeten wij in dat licht zien. Hij die dood en graf heeft overwonnen, is onze Koning. Niet alleen in ons menselijk leven, maar ook in de staat en in de maatschappij. Daarin ligt de kern van onze politieke actie temid den van een wereld die al meer onzede lijk en onchristelijk wordt. Na een dankwoord van de heer Knol, die de vergadering ook op gebruikelijke wijze had geopend, (in de Zuiderkerk had de heer H. Wind de leiding) en het zingen van Ps. 118 7, ging dr Schou ten voor in dankgebed. 17 Maart a.s. zal het 35 jaar geleden zijn dat bovengenoemde vereniging al hier werd opgericht met aanvankelijk 14 leden. Tot bestuursleden werden destijds gekozen de heren Tjalling Beetstra, Douwe van der Heg en Eeltje Bootsma, resp. als voorzitter, penningmeester en secretaris. Men pakte de zaken direct goed aan. Een onderlinge verzekering werd ingesteld waardoor de leden wier geit stierf, een vergoeding ontvingen. In samenwerking met de heer Leignes Bak hoven, Rijkslandbouwleraar te Leeuwar den, werd op Hemelvaartsdag 1917 een geitenkeuring gehouden, waarvoor de Friese Mij. van Landbouw een bedrag van 25.beschikbaar stelde voor aan koop van prijzen. Het ledental was reeds tot 45 gestegen en allen namen aan de tentoonstelling deel door het inzenden van geiten. Van voorkeur voor een be paald ras was evenwel nog geen sprake; bij het uitreiken der prijzen wees de heer Bakhoven de houders van geiten hierop, en ’t resultaat was dat men overging tot het fokken van de witte sanengeit zonder hoorns of de Toggen- burgers, welke beide rassen aan goede eisen voldeden. Ook werd de melkcon- tróle intensief ter hand genomen; aan de eigenaar van die geit welke de beste melkopbrengst had, werd een prijs uit gereikt. Besloten werd tot gezamenlijke inkoop van voer hetgeen voor de leden grote voordelen opleverde. Ook werd een fokbok aangeschaft. Dit alles stelde zware eisen aan de kas zodat het eerste levensjaar met een tekort werd afge sloten, doch dit werd verholpen doordat de leden eenparig besloten een renteloos voorschot te verstrekken. In 1918 werd besloten ieder jaar op Hemelvaartsdag een geitenkeuring en tevens een ten toonstelling te organiseren. Sindsdien kan men wat de dieren betreft vooruit gang constateren. Een achttal zuster verenigingen werd tot deze keuringen uitgenodigd, en dat leidde er weer toe dat besloten werd tot oprichting van de Friese Bond van Geitenfokverenigingen, waarin het afd.bestuur van „Ons Be lang”, behoudens een korte onderbre king, geregeld zitting heeft gehad. Het jaar 1919 was voor de vereniging bij zonder slecht. Alle drie fokbokken stier- Nou even eerlijk vrienden, wat zijn ze lief, die kindertjes, zo met Opa aan ’t handje. Een schilderij, je zou bij wijze van spreken zo een kwak verf nemen en een v. Meegeren plegen, Opa met kindje. Kijk hem staan met het prulletje bij de varkenshoor hem onderwijzen. „En datte is nou un barg, weet er wel, sun ding met spek er in” of zoiets. Lie ve ouwe opa, zo vol aandacht. Als er twee kwieke H.B.S. meisjes langs hem heen huppelen, kijkt ie met verlangende blikken op, zucht en zegt tot het kind „Nou ja, su is ’t leven kyntsje. Kom mar, ik sal ut mar met dy houwe!” Een zeer wijze opmerking en wij, als altgd in de buurt bg psychologische con flicten kloppen hem op de schouder en wensen hem nog vele jaren! Over de schapenmarkt hangt een vreemde stilte. Week na week kwamen er minder schapen en vandaag is er slechts hier en daar een woldrager. Maar nog een paar weken en dan is dit op het ogenblik haast uitgestorven deel van de markt weer het centrum! Dan jagen en hollen de knapen door, over en langs de hekken, dan hoort men overal het gemekker van honderden lammeren, dan gillen de gillen, dan is hier het feest van het voorjaar. Met een beleefde buiging voor het ap plaus gaan we verder, naar de „boele- vard de kou”. En daar vallen we met de neus in de boter, want wie staat daar tussen een prachtige rij jonge koeien en een drie dubbele haag mensen? Onze grote en nimmer te vergeten vriend Johannes. Wg zeggen „staat” maar dat is niet juist. Hij loopt twee passen heen, twee terug, hij zwenkt, spreekt in alle standen en toonaarden. Hij heeft alle registers van zijn hart (en verstand) wijd open en verkoopt zgn vee zoals hg dat alleen kan! Onze vriend Johannes. Met tranen in de ogen horen we van hem het verhaal over een „tier”, Pas klaar gemaakt (het ver haal) voor een gardenier met gevoel in ogen en handen. Even later heeft ie een andere klant en hoor nu Johannes. Hoor hoe hg c voor deze koper de juiste snaar weet te grijpen. Inleiding één, tot de man met gevoel: „Moarn Joukeja jou bisjogge it mar goed. Is ’t net in leaf beesje? Wolle ;o wol leauwe dat it my suver oan ’t hert giet dat ik sa’n ien misse moat? Man, man, it is of moat ik ien fan myn eigen bernhe ju, steun my efkes Jouke, it libben is wreed Inleiding twee, tot de man met een stuk staal inplaats van een hart, een man die je met een beestevel om en een knots in z’n vuist zo in het stenen tijd perk zoudt kunnen plaatsen. Hetzelfde „rier” en dezelfde Johannes, onze vriend! „Moarn Aide opdTink er in bytsje om. Dou stietst my op ’e bonken! Hast each foar dizze stam boeker? Juster in grou bolle brocht en ik sei tsjin ’t wiif: hy giet de laen üt. Kom hjir mei dyn geate klauwen dan sil ’k dy de prils sizze!" Meesterlijk en we raden de heren die nu al weer het land door reizen om ons met het oog op de verkiezingen, weer in alle toonaarden te vertellen hoe het is, hoe het was en hoe het zou moeten zijn, eens een rondreis over onze markten te Voor de Centrale Anti Rev. Kiesver eniging „Nederland en Oranje” in de Statenkieskring Sneek spraken Maan dagavond de heren Dr J. Schouten, lid van de 2e Kamer en Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. In verband met de grote belangstelling werd deze vergadering tegelijk in de Noobder- en in de Zuiderkerk gehouden. Mr Roosjen, die eerst in de Noorder- kerk sprak, herinnerde aan de tijd dat hij met 250 mede-gevangenen in Duits land vertoefde.. Zij spraken daar dik wijls over de toekomst van Nederland en het toenmalige Ned.-Indië. Vooral zij. die tot de S.D.A.P. hadden behoord, waren van mening, dat voor de anti rev. op vattingen geen plaats meer zou zijn in het nieuwe Nederland en ook na de be- vrijding lieten velen zich afschrikken door de A.R Partij. Maar dat is al weer voltooid verleden tijd. Onze Partij mag zich thans weer verheugen in de belang stelling van de jeugd en van de vrouwen. Zij is de oudste partij in ons land. Maar dat betekent niet, dat zij daarom ver sleten en uit de tijd is. Het Woord van God is niet aan enige tijd gebonden. Dat was geldig in 1851 en is ook vandaag de dag het fundament van onze partij- organisatie. Alleen een politiek volgens deze richtlijnen kan aanspraak maken op de naam van principiële politiek. Berust ze niet op beginselen, dan ont aardt ze in ’n opportunistische politiek, die de laatste jaren zo noodlottig is ge weest voor ons land en ons volk, nood lottig ook voor het volk van Indonesië. De 13000 Ambonezen in ons land vor men daarvan het sprekendst argument. Bij de verklezingsactie zal men deze kwestie wel als afgedaan willen beschou wen. Inderdaad heeft ze afgedaan, maar als we het zonder meer zouden accep teren, dan wordt het sloperswerk voort, gezet en gaat het met het Westelijk deel van N.Guinea dezelfde weg op. De A.R. Partij wil echter handhaving van het Nederlandse gezag over N.Guinea. Dat is een geluid dat niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is en ook in Indonesië het best wordt verstaan. De in Indone sië gevoerde politiek was niet gefun deerd op beginselen en daarom werd het beleid van de regering niet geëerbie digd en haar gézag een aanfluiting. Maar de Overheid is door God mét ge zag bekleed om een rustig leven moge lijk te maken. De verantwoordelijkheid blijft echter bij de burgers. Daarom ook wijzen wij een te grote staatsinvloed op het economische leven af omdat daar door een aanslag wordt gepleegd op de vrijheid van de mens. Een voorbeeld van die staatsoverwoekering is de Sovjet Unie waar men aan de ene zijde heeft gekregen de staatsslaven, aan de andere zijde de groep die de beste happen uit de staatsruif voor zichzelf opeist. Rus land levert het bewijs, dat staatsalmacht en staatssocialisme naar knechtschap en slavernij voert. Sprekende over ’t regeringsbeleid, be toogde spr., dat dit zelfs door de naaste geestverwanten veroordeeld wordt, Dat spreekt boekdelen en wg hebben het recht daarop de aandacht te vestigen omdat wij steeds hebben gewaarschuwd. Toen heeft men getracht ons medeplich tig te maken door zitting te nemen in het door Romme geconstrueerde Kabi net, maar de gang van zaken rechtvaar digt onze afwijzende houding. Al deze dingen kennende wil echter niet zeggen, dat wij geen oog hebben voor de grote moeilijkheden waarmee de regering te worstelen had. Wij verstaan die en heb ben meermalen royaal onze medewer king aangeboden. Echter zonder onder het rooms-rode juk door te gaan. De Staatsschuld is schrikbarend toegeno men. Onder een andere regering zou dat ook gebeurd zijn, maar stellig niet in die mate, omdat de regering zich' niet vol doende aan de armoede van ons volk heeft aangepast. Het gevolg daarvan is een overmatige belastingdruk, voorna melijk op de middenstand, waardoor er geen géld is voor uitbreiding van de in dustrie en geen geld om meer mensen in het productieproces op te nemen. Ons grootste bezwaar is echter dat, als er principiële dingen in het spel zgn, de regering het op een accoordje gooit. Als voorbeeld noemde spreker de plannen voor Zondagsarbeid, om op die wijze on ze export te kunnen vergroten en het n van militaire oefeningen en ma noeuvres op Zondag. Tot besluit noemde hij nog de woningnood en de werkloos heid, waartegen met kracht dient te worden opgetreden. Echter niet met premieleningen die niet anders zijn dan een gokkerij van staatswege. Zijn con clusie was tenslotte, dat anderen door drongen moeten worden van de nood zaak hun stem aan de A.R. Partij te geven en dat meer bekendheid aan haar doelstellingen moet worden gegeven. i ven en er waren geen goede plaatsver» vangers te krijgen, met als gevolg dat vele leden bedankten. De goede kern bleef het bestuur echter trouw. Men kwam de moeilijkheden te boven en gaandeweg nam de ver. in bloei toe. Op i tal van keuringen werden mooie resul- taten behaald. Een der zorgen blijft nog altgd het z.g. „wilde bokken-vraag- stuk”, doch als de voortekenen niet be- i driegen zal ook dat weldra zijn opge- lost. Veel is er in de afgelopen 35 jaren door Ons Belang tot stand gebracht. Ze i telt thans naast de vele geitenhouders ook niet-geitenhouders tot haar leden, die haar steunen in haar streven. Op de herdenkingsavond die Maandag 17 Maart i a.s. in het St. Jozefgebouw zal worden gehouden, zal 't het bestuur stellig niet i aan belangstelling ontbreken. Dit be stuur beètaat thans uit de h.h. G. Ton- kens, voorz.; Fr. Groen, secretaris; R. i Zijlstra, penningmeester. Commissaris- sen de heren E. Coers en E. Westra. Het ledental bedraagt momenteel 80. En het orkest The Flying Dutchman. Een weinig talrijk publiek heeft Dins dagavond in Amicitia buitengewoon ge noten van dit programma. Het orkest stond op behoorlijk peil, het bleek thuis zowel in shownummers als in concert- wals. Achtereenvolgens ontsproten uit dit. orkest een Hawaiian trio, een Accor- deontrio, een Edelweisskapel en een Zuid-Amerikaans rumba-orkest. Bij de meeste nummers werd de zang vertolkt door de zo geliefde radio- en gramofoon- plaatsterren (Helma was door ziekte verhinderd) en hun meestal bekende lie deren ontlokten de aanwezigen een storm van applaus. Opgemerkt mag wel dat de verlichting zowel op het toneel als vanuit de filmcabine van onze Ami citia weer buitengewoon meewerkte. Pierke, „de koning van de lach” zoals hg werd geannonceerd, deed het bijzon der goed in z’n nummer als muzikale clown. Zgn overige grappen en grollen waren niet altijd van de fijnste soort. De heren koningen van de lach uit Holland mogen bedenken dat zij hier geen zo veelste rangs publiek voor zich zien. Dit moest ons even van ’t hart, maar met hun verder programma wensen wij het gezelschap van harte een heroptreden in Sneek en dan voor een volle zaal. A. f. S. (verminderd met Gebr. Arjaans, IJ. Miedema, H. Boomsma, zonder concurrentie 1031.A. Seg- gers, zweefmolen ƒ688,75; P. J. Walon, zweefmolen 909.idem, draaimolen 260.Panbakker, zweefmolen 720; A. Koopal, zweefmolen ƒ847,60; idem draaimolen 298,40; F. Meijer, draaimo len 304.H. Klok, fietsmolentje 260,80; D. Arjaans, luchtschommel 444.Zuidema en Zonen, luchtschom mel 486.F. M. Jansen, luchtschom mel 425.Arjaans, golfbaan 185. Chr. Roze, swing ƒ250.V. A. Visser, gebakkraam, standplaats Schapenplein ƒ512.idem Wip ƒ482.idem Oud- Kerkhof 375.Nico Koopal, gebak kraam, standplaats Schapenplein ƒ805; Wip 506; Oud Kerkhof 556.zon der concurrentie 1250.-; Joh. Denies, gebakkraam, standplaats Schapenplein ƒ428.—; Wip ƒ315.—; Oud Kerkhof 310.P. Klok, schiettent 441.G. Sijbes, schiettent ƒ560.25; H. Rangs, schiettent (zonder concurr.) 635. A. Westerdgk, idem zonder concurrentie ƒ655.M. A. Kooistra, idem ƒ250. H. Kooistra, idem 550.D. Boersma, idem 645.Arjaans, suikerkraam ƒ525.(zonder concurrentie); Rein- berg, idem 415.—; A. Valkema, idem 60.F. Anema, suikerspin en pinda kraam 50.G. Kallenkoot, nougat- kraam 185.V. A. Visser, Bumper- spelen ƒ1275.(2 stuks); Gebr. Sipke- ma, idem 580.verhoogd met 75. (zc); P. Klok, idem ƒ576.75; M. Sipke- ma, idem ƒ561.R. Ledema, idem (2 stuks ieder afz.) ƒ636.Amuse- mentsbedr. Wielinga, idem ƒ210.R. Meijer, idem 200.Sands, idem (zon der concurrentie) 550.H. Kooistra, idem (zonder concurrentie) ƒ483.C. A. Vale, idem 626.Janvier, idem, 2 stuks 460.P. de Boer, viskraam 36.idem 39.H. Boomsma, vis-, zuur- en fruitkraam 61.Jan Sipke- ma, vis- en zuurkraam 50.H. Berg sma, viskraam ƒ45.Van der Reijdt de Haan, vistent 15.C. Schaaf, glasblazerij 101.P. Sipkema, pata tes frites 66.J. Corbak, vliegsport 150.Joh. Denies, patates-frites ƒ167.50; Dalstra, hoepla-sport ƒ251. P. Bakker, oefeningsspel ƒ246; Schou ten, babysport, 2 inschrijvingen diverse plaatsen 100.en 350.—; Schouten, Derbyrennen 150.Friso, wipsport (zonder concurrentie) ƒ185.A. Wes- terdijk, hoepla- en bussport 320. Hulsebos, duikbootspel 126.25. H. Jorna, automatische waarzeggerij 15; W. v. d. Berg, waarzegtent 65.J. Meijer, hoeplatent 120.J. Baptist, apentent en sprekende papegaaien ƒ67; idem tropische vogeltjes ƒ33.Jan Koopal, slagmachine 79.95; idem draai bord ƒ45.50; Gebr. v. d. Hoek, slag- machine 110.W. Buwalda, idem 93.50; Walon idem 81(zonder con currentie) H. Haitsma, ijswagen 15. J, Mulder, ijsco ƒ5.25; fa. Jansen, pinda kraam ƒ75.Leusing, draaibordspel 55.Leusing, Rollosport 100.H. Cats, idem ƒ101.M. Brouwer, idem 101.10: M. Moerman, patates frites kraam ƒ100.99; F. Venekamp en Zn., Entosspel ƒ51.55; P. Zwerver, tabaks artikelen en snoepgoed 35Timmer, speelgoeddis 26.50; H. Kooistra, speel- goedbak 10.F. Veenstra, luchtbal en speelgoederenkraam 20.J. van Hoot, parfumeriekraam 15.C. Bak ker, verkoopkraampje 12.H. Harms, somnambule 10; idem fakirtent 15; idem variété-tent 50. Verder was er een inschrijving van F C. Dirks, waarbij geen inrichting was vermeld voor de som van 253. Er bestond Dinsdagmiddag van de zijde der kermis-exploitanten flinke be langstelling voor de verpachting van staanplaatsen voor de a.s. kermis al hier. De volgende inschrijvingen kwa men binnen J. Sipkema en zonen, Autoskooter 1070.Reinberger, Autoskooter en Racebaan zonder concurrentie 1386. Algem. Amusementsbedrijf Eloemen- daal, Benzine-Autoskooter en Racebaan 1066.Gebr. Sipkema, Octopus, 361.Gebr. Werk, Poffertjes- en Ge bakkraam op het Martiniplein ƒ475. Waagplein 550. 100.—) 250.—; ƒ1061,75; agent, om een overvalwagen, om een begrafenisonderneming zochten, sloeg hij de arm om des kwitantielopers schouder en sprak: „Nou hawar, dou kinst der ek neat oan dwaen. Ta dizze doar bin ’k ütkom- men mei de sinne yn myn herte. Ta dizze gean wy ek wer yn. ’k Sil dy in slokje jaen of in kop kofje, 'k sil dy bi- telje en dan moatst my de earste wiken net wer foar de oonken rinne!” Applaus en doek. HEEG. Woensdag 26 Maart a.s. hoopt onze oud-dorpsgenoot ds. F. H. Boer sma, emeritus-predikant van de Gere formeerde Kerk te Bozum en thans wo nende te Veenwouden, zijn 90ste ver jaardag te vieren. Ds. Boersma werd 26 Maart 1862 te Heeg geboren en werd door wijlen dr L. Wagenaar, die toen predikant te Heeg was, opgeleid voor godsdienstonderwij zer. Nadat de heer Boersma in 1888 het diploma godsdienstonderwijzer was uit gereikt, was hij alszodanig werkzaam te Lemmer. Daarna werd hij door privaat lessen te Sneek klaargemaakt voor het gymnasium, hetwelk hg te Kampen be zocht. Vervolgens studeerde de heer Boersma aan de Theologische Hoge school te Kampen, waar hg in 1899 zgn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Boersma in April 1899 door de classis Zwolle was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland ver bond hg zich 6 Augustus van datzelfde jaar, na vooraf te zijn bevestigd door wglen ds. Langhout van Groningen, aan zijn eerste gemeente, de Geref. Kerk van Zuidbroek. In 1902 verwisselde de jubi laris deze kerk met die van Wirdum (Fr.), vanwaar hij in 1911 naar Gelder- malsen vertrok. In 1914 verbond ds. Boersma zich aan zgn vierde en laatste gemeente Bozum, welke hg diende tot 30 Maart 1930, toen hem op 68-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. Boersma woont thans in de Talma- stichting te Veenwouden. houden, ze zouden er stof, spreken en acteren voor hun campagne kunnen op doen. Uit een van onze café’s barst een jon ge knaap, vol verlangen, vol blijheid, vol zonneschijn en volkoffie of zo. Zijn pet hangt jolig te dansen op z’n blonde krullen, z’n stok zwaait lustig in de voorjaarsmorgen, z’n vrije hand diri geert een denkbeeldig orkest, z’n ogen lachen en z’n mond zingt; „Wij gaan de wijde wereld in, lopen op Op dat ogenblik komt de man met een kwitantie en verspert hem de weg naar de wgde wereld. ,,’k Haw jo oeral socht en der haw ik jo dan dochs”, zegt ie, niet boos, niet luid, maar dringend voelt u wel zoals deze heren moeten zijn. Maar de reactie ai vrienden, de reactie bij onze zan ger!! Wij hebben in ons lang en aan avon turen rijke leven veel reacties in dit genre meegemaakt maar deze! Hij sprong een gat in de veemarkt, sloeg z’n stok aan splinters, zong nu een lied van moord en doodslag en bedreigde de kwi- tantieloper en z’n nazaten tot in het derde en vierde geslacht. Maar op het moment dat wij om een agent, om een overvalwagen, om café!” dacht de meester verschrikt. „Die kerel, die de maat z’n horloge op pakte en myn nijptang! Wat doet die vent hier!” De meester klom het trapje naar de brug op en ontdekte toen ook de maat, die nog steeds op het dek lag. „Ik zal die vent eens even onschadelijk maken!” dacht de meester en hij hief zgn pook op om die op het hoofd van I1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 6