Achilles in het nauw Centraal Drankweer Comité Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST OPTIMISME TE PANMOENJON Zeer geslaagde uitvoering van Advendo T DINSDAG 18 MAART 1852 7e Jaargang No 22 L KIEZEBRINK 2872 AJAX KAMPIOEN Eerste kievitsei Wat is Plaatselijke Keuze? Nog in te de Opbrengst collecte N.V.V. t.b.c.fonds ,(22 April) 4 KLEINZAND 7 Tele< Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD En het eerste in Friesland.... Koninklijk paar vertrekt 1 April Zeepost Tandarts sloeg jonge patiënt Pinky Afschuwelijk drama Benoemd Ir. Swierstra Secretaris Friesche Maatschappij van Landbouw De dienstweigeringswet Auto na botsing in brand gevlogen spelen wedstrijden Zaterdagmiddag- Competitie 7' Redacteur: TOKIO. Hoewel men nauwelijks meer als kampioenscandidaat achterstallige de Harlingers als hun 'der D.W.S. en Haarlem remise. Twee doden. Leeuw. uit uit De opbrengst van de Zaterdag gehou den collecte ten bate van het N.V.V. t.b.c.fonds bedroeg alhier 582.77. De Roden hebben een protest inge diend tegen de schietpartij op het eiland Koje, waar de bewakingstroepen het vuur hebben moeten openen op opstan dige Noordkoreaanse gevangenen die er geïnterneerd zijn. Twaalf zijn er dood geschoten en 27 gewond. (26 Maart» 22 21 21 21 21 22 21 22 21 20 21 22 21 22 14 13 10 10 10 11 10 8 7 7 5 4 2 2 4 3 3 2 5 8 3 4 5 3 7 8 6 2 2 4 5 5 7 8 9 8 1 5 4 7 6 6 7 7 7 9 8 68—19 58—31 45—25 42—28 53—24 56—38 36—35 35—38 32—34 26—39 29—38 23—63 18—72 15—52 34 32 27 26 28 26 23 21 20 17 17 14 8 7 40 29 28 27 26 25 23 21 18 18 18 9 9 7 20 21 20 17 20 19 19 18 19 16 15 14 15 14 14 14 14 14 14 32 29 26 22 21 21 29 23 22 20 20 18 24 20 17 17 10 8 9 7 5 2 2 3 1 1 5 3 7 6 8 47—18 42—11 40—30 26—16 20—35 29—31 23—39 22—39 13—42 19 20 19 16 21 18 14 16 16 14 14 24 21 19 18 12 10 8 8 8 16 14 14 13 13 8 15 14 14 12 6 18 17 17 14 11 9 (19 Maart i (19 Maart) Een heeft vaar, paar fokt 44—19 39—15 47—31 23—14 34—22 31— 26 36— 34 33—31 37— 38 33—29 30—45 32— 37 21—53 19—65 PEC Z.w.einde Alcides Nicator Zw.meer Emmen Ajax RCH Vitesse Be Quick Wageningen DOS Leeuwarden Zwolse Boys VSV Enschede Blauw-Wit Sneek O.parkers Achilles 18 17 14 15 MSC LSC Friesland FVC H.hage HZC Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie! Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD 22 22 22 22 21 21 20 21 20 21 22 21 22 21 van het totale verbod. Men beweert wel eens dat de P. K. in Amerika op een totale mislukking is uitgelopen, doch dat is niet waar, waar ze werd toege past, was ze een succes, mislukt is het totale verbod waarvoor ook w(j niet zijn omdat het dan ook geldt voor gedeelten van het land, waar de meerderheid der bevolking er niets voor voelt. Ook vele niet-geheelonthouders zijn voorstanders van P. K., omdat zij graag willen mee werken aan de beperking van het aantal vergunningen. In Friesland is de kwes tie van de P. K. weer aan de orde ge steld door de vorming van een comité uit de drankbestrijdersorganisaties, dat de propaganda ter hand zal nemen. Me- ge die zoveel succes hebben hier ea in geheel Nederland, dat de derde ronde van de P. K. een succes wordt, aan de drankbestrijders mag een eventuele mislukking niet liggen, deze dienen de garde bij deze propaganda te vormen. Spreker beantwoordde aoc een aantal vragen en beloofde eee wenk utt de vergadering om voor de as. veek*oaht- gen iedere Kamercandideat oerewwtljjk te vragen hoe M tegenover F. K. «tea£ aan het hoofdbestuur van de Nationale Bond voor F. K. te nullen doorgave». Voorzitter Faber nloot mat mb woord tot de «rakaa. i Advertentieprijs 15 at per m.m. Bij eontraet (handeltadv.) lafer. Abonnementsprijs 13.- pe> haff Jaar. Franeo per eest 3.75 eer half jaar. Giro 50748 ton name van Firma 6. J. Drijfhout, Smak De 17-jarige Jac. Harkema te Warns heeft Vrijdagmiddag om ongeveer 4 uur onder Schar! een kievitsei gevonden. Het is aangeboden aan de Commissaris der Koningin in Friesland, Mr H. P. Linthorst Homan. om in Wieringerwerf een nieuwe band te gaan halen. Toen hij daarin niet slaagde, reed hij door naar Alkmaar. In middels was de duisternis gevallen en de oplegger stond nog steeds onverlicht aan de weg. Een patrouille van de poli tie had dit geconstateerd en zij heeft de betreffende kantonnier (wegwerker) van de weg gewaarschuwd om een rode lan taarn bij de oplegger te plaatsen. Deze kantonnier was nog maar 200 m. van de plek verwijderd, toen het ongeluk ge beurde. De identiteit van de omgekomenen is Zaterdagochtend bekend geworden. Het zijn twee Amsterdammers, nl. de 38- jarige heer Paul Visser, directeur van de N.V. voorheen J. du Buy en Zn. en de 50-jarige vertegenwoordiger van deze fabriek van étalage-artikelen en carton nages, de heer A. N. J. Hees. Beiden waren gehuwd. De auto was van de heer Visser. Te Ruurio hebben Donderdag twee jongens, Arend Stokkink en Bernard Hakken, het eerste kievitsei van dit jaar gevonden. Baron van TuyL van Seroos- kerken, burgemeester van Ruurio en belde jongens begaven zich Vrijdag naar paleis Soestdyk, waar prinses Ma rijke het ei in ontvangst heeft genomen. 19 12 10 12 11 10 10 7 5 6 4 10 1 16 3 16 1 17 Steenwijk Bergum Black Boys 18 Rood Geel 18 GAVC De Kooi Haarlem DWS Heerenveen ’t Gooi AGOVV EDO Ensch. Boys Volewijckers Frisia GVAV Elinkwijk Go Ahead Theole Velocitas een kentering merkbaar en de Natio nale Bond voor Plaatselijke Keuze, waarvan minister In ’t Veld voorzitter is, gaat weer aan de slag. Minister In ’t Veld heeft, om bepaalde staatsrechtelij ke bezwaren welke het oude initiatief voorstel aankleefden, te omzeilen, een nieuw opgesteld, dat het best met een voorbeeld kan worden duidelijk ge maakt Als er in een bepaalde gemeente 40 vergunningen zijn en het 5-jarig tijd vak is verstreken, moet, zoals bekend, de raad zich uitspreken. Nu kan het zijn dat een bepaalde groep uit de bevol king de raad verzoekt er bijv. 45 van te maken, terwijl de drankbestrijders 35 willen; het hangt dan van de beslissing der raadsleden af hoe het zal worden, en dus van elk hunner hoe zij individu eel tegenover dit vraagstuk staan, want het is geen politieke kwestie en dus geen partij vraagstuk. Als nu, zo wil het nieuwe P.K.-voorstel, 1/15 der kiezers dat verlangt, moet het gemeentebestuur een stemming houden, en kunnen d- kiezers zich uitspreken over 35, 40 of 45 vergunningen. De uitslag wordt ter ken nis van de raad gebracht en deze kan dan een advies aan de Kroon geven, want deze beslist uiteindelijk. Het nieu we P.K.-voorstel wil dus eigenlijk niet meer dan een advies der kiezers aan de raad, die dan kan nagaan hoe de bevol king over dit vraagstuk denkt. De de mocratie krijgt op deze wjjze de volle maat, de volkswil kan zich uiten. Er wordt dus nu slechts een democratisch recht gevraagd. Spr. stond nog even stil bij de huidige regeling van de drank- verkoop. Alleen de verkoop in ’t klein is geregeld, d. w. z. die kleiner dan 10 li ter. Voor die kleinverkoop van sterke drank (meer dan 15 alcohol) kent men slijt, en tapvergunningen, de eerste voor verkoop per fles of maatje en niet ter plaatse epgedronken, de tapvergun ning voor gebruik per glas en ter plaatse gebruikt. Voor verkoop vm zwak-alcoholische dranken (minder dan 15 heeft men een verlof A, voor de verkoop van alcoholvrije dranken een verlof B nodig. Dtaaloite de kwestie Donderdagavond sprak in Fredehiem voor een klein publiek de heer S. de Bruin van Leeuwarden over „Plaatse lijke Keuze”. De strijd voor P.K. is al een oude, en een van vallen en opstaan, aldus de spreker. Onder plaatselijke keuze verstaan wij do medezeggingschap der burgers bij het bepalen van het aan tal drankgelegenheden in een gemeente, en ze is een internationale beweging welke hier in het laatst van de vorige eeuw als middel om de Drankwet te ver beteren naar voren kwam. Die eerste Drankwet dateerde van 1881 en ze was voor die tijd radicaal, .vat geen wonder was, want zo omstreeks die jaren was er hier in Nederland op elke 18 gezinnen 1 kroeg. Er kwam in 1881 een vergun ningsstelsel met de bepaling dat er in plaatsen boven 50000 inwoners 1 drank gelegenheid op 500 inwoners mocht zijn, dat getal inwoners daalde dan met het inwonertal, in de kleinste gemeente mocht er 1 op de 250 inwoners zijn. In 1904 kwam er een nieuwe Drankwet welke de Kroon de bevoegdheid gaf om de 5 jaar op voorstel van de gemeente raad te bepalen dat er geen nieuwe ver gunningen meer mochten bijkomen en alle vergunningen na 1904 verleend in te trekken. Men kreeg dus de bevoegd heid bepaalde wijken droog te leggen. Maar de drankbestrijding wilde meer en van 1907 tot 1912 krijgt men hier en daar - proefstemmingen. In Dinxperlo bijv, verklaarde bij zo’n proefstemming zich slechts 3 der stemmers voor vrije verkoop van drank, 15 wilde de bestaande toestand bestendigen, 20 wilde een verlaging van het aantal ver gunningen en 62 een totaal verbod. Alle 15 proefstemmingen samen geno men bleek er een grote meerderheid voor een dergelijk verbod, zodat het geen wpnder was dat een petitionnement dat Op de Rijksweg tussen Den Oever en Wieringerwerf is Vrijdagavond een auto, komende uit de richting Friesland, tegen een langs de weg geparkeerd staande niet verlichte oplegger, beladen met vaten olie, gereden en in brand gevlo gen. De twee inzittenden van de auto, die uit Noord-Holland afkomstig was, werden uit de wagen geworpen. Him kleren geraakten in brand. Toen hulp ter plaatse verscheen, waren zij reeds over leden. De auto is geheel uitgebrand. Later is gebleken dat de bestuurder van de oplegger toen het neg licht was, waarin bijzonderlijk betrokken werden een lekke band had gekregen. Hij zette Omtrent de reis van het Koninklijk Paar naar Washington vernemen wij dat H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op 1 April a.s. omstreeks het middaguur per viermotorige Douglas DC-6 van de K.L.M. van Schiphol naar Washington zullen vertrekken. De reis wordt gemaakt via Prestwick (Schot land) en Gander (New Foundland). In Gander zal het gezelschap in een hotel overnachten. Indien de weersomstandig heden een landing te Gander onmogelijk maken, zal op ’n andere luchthaven op New-Foundland worden overnacht. Van Gander zal 2 April worden gevlogen naar Washington. President en mevrouw Truman zullen op 4 April de gasten zijn van Koningin Juliana en Prins Bernhard bij een diner in de Nederlandse ambassad» te Wash ington. Er zijn thans reeds plaatsen ge reserveerd voor 44 genodigden. Het diner, dat gegeven wordt in de grote zaal van ae ambassade, zal verzorgd worden door de uit Guatamaia afkomsti ge keukenprinses van de ambassade, die voor de komsj; van de huidige ambassa deur, dr van Royen, reeds bij twee Ne derlandse ambassadeursgezinnen gediend heeft. 6 6 7 6 6 4 3 5 6 3 10 7 9 6 12 4 15 3 17 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. Willem Ruys (29 Maart, Nw. Guinea»s.s. Rempang (22 Maart) Ned. Antillen m.s. Willemstad (18 Mrt) Suriname s.s. Cottica Canada s.s. Rijndam Argentinië, Uruquay en Chili m.s. Tam» Brazilië m.s. Aldabi De politierechter te Arnhem heeft de Arnhemse tandarts T. v. d. L. tot tien gulden boete veroordeeld, omdat hij een vierjarig kind een klap op de kaak had gegeven. Het kind moest een kies laten trekken, maar het hield de hand voor de mond en weigerae die open te doen. Welbewust en overwogen had de tand arts het kind toen onverwachts een klap gegeven, die volgens zijn assistente flink was aangekomen, in de hoop, dat het in zijn verbouwereerdheid de mond zou open doen. Deze methode pas ik vaak toe, zei de tandarts, maar de ouders namen geen genoegen met de tuchti ging, die de kaak behoorlijk had doen opzwellen. Zij dienden oen aanklacht in. U hebt nog geen tuchtigingsrecht, zei de officier. Hoeveel volwassenen zijn er niet, die bang voor een tandarts zijn; ik kan mij best voorstellen, dat het kind in doodsnood zat. Zoals reeds gemeld wordt op Donder dag 20 Maart a.s. order auspiciën van het departement Sneek van de Maat schappij to„ Nut van ’t Algemeen in het Amicitia Theater de Amerikaanse film „Pinky” vertoond. Velen zullen zich on getwijfeld het radio-hoorspel van die naam herinneren. De film is stellig niet de eerste en enige die het negerprobleem in de Verenigde Staten behandelt, doch zelden zal dit thema zó psychologisch verantwoord zijn gesteld. Wie niet alleen oppervlakkig kennis wil nemen van dit probleem, doch ook wil doordringen in de psychologische achtergronden van het rassenbewustzijn, moet stellig niet verzuimen deze film te gaan zien. Pin ky is het meisje, dat een neger-groot- moeder heeft zonder dat dit aan haar zelf is waar te nemen. Ze wordt opge voed b}j deze grootmoeder, tante Dicey, die hard gewerkt heeft om haar te kun nen laten studeren. In Boston leidt Pin ky het leven van de normale Ameri kaanse blanke studente en niemand weet iets van haar afkomst af. Als zij na haar studie bij tante Dicey terug komt valt de oude sfeer van zich tot een onderdrukt volk te voelen behoren, weer op haar en nu is het mooie in de-« film hoe men langzaam maar zeker Pinky ziet uitgroeien tot een jonge vrouw, die zich van haar waardigheid als mens en niet als blanke bewust wordt. Als zij tenslotte het haar nage laten landgoed opeist, doet zij dat niet voor zichzelf, maar uitsluitend, omdat zij zich tegenover het negervolk ver plicht voelt, de haar toegeworpen hand schoen op te nemen. Daarnaast staat haar blanke verloofde, dr. Adams, die weliswaar verstandelijk aanvaardt, dat Pinky niet „blank” is, doch die alles in het werk stelt om zulks tegenover de wereld te verbergen en die ten enen male vreemd blijft staan tegenover de diepste sociale impulsen, die zijn ver loofde bezielen. Het instinct van de Amerikaanse blanke blijkt een slagboom op te richten tussen de rassen, die in de U.S.A, genoodzaakt zijn samen te leven en te werken. Merkwaardig blijft intus sen, dat dit instinct toch geen beletsel is geweest voor het tot stand komen van deze voortreffelijke film. Mr J. A. de Jong, de voorzitter van het departement Sneek van het Nut zal vooraf de film met een kort woord toe lichten. Liempde is een dorpje in de omgeving van Boxtel. Op een boerderij aldaar leef den de 73-jarige K., een zoon, 36 jaar oud en een zuster van de vader alle drie mensen, zoals dat heet „op de pen ning”. In 1950 zocht de zoon zich een vrouw, een tuindersdochter uit Velsen, die zich meldde op een huwelijksadver tentie. Zeer waarschijnlijk leefde deze niet zo als de eerste drie, op het vrek kige af. En dat gaf moeilijkheden, zó groot, dat de gevolgen zich bijna niet laten beschrijven. Op een nacht, toen de jonge vrouw sliep, hebben vader en zoon zich op de slapende geworpen en haar door verwurging om het leven gebracht daarna het lichaam van de dode aan een touw opgehangen om te doen voor komen dat zij zichzelf om he+ leven zou hebben gebracht. Het ging slechts om een gering be drag, dat de jonge vrouw zou hebben zoekgemaakt en dat terwijl deze men sen in een Keulse pot, in de grond ver borgen, een kapitaal van 30.000 gulden hadden opgepot. Langdurig heeft de rechtbank te Den Bosch zich met dit drama bezig gehou den. „Geld is het refrein van het hele drama”, zei de officier. De zuster werd door hem gekenschetst als degene die de stoot tot deze afschuwelijke moord heeft gegeven doch zij blijft buiten sc'-nt; zij had zelfs twee gulden -z g- genomen en in de beurs van de jonge vrouw gedaan om op deze verdenking te werpen. Nu wordt ze liefderijk in een rusthuis verpleegd. Tegen de vader en de zoon eiste de officier levenslange ge vangenisstraf. Toen dit geschiedde, ap plaudisseerde de zoon De heer L. Dokkum, alhier, thans hoofdcommies ter secretarie van Wym- britseradeel, Is benoemd tot secretaris van de gemeente Haskexland. Tot opvolger van wijlen dr ir J. B. v. d. Meulen is tot algemeen secretaris van de Friesche Mij van Landbouw be noemd de heer ir Joh. Swierstra, ge boortig van Oppenhuizen. De heer Swierstra, die 31 jaar is, studeerde te Wageningen en was daarna werkzaam bij de N.V. G. Ligtermoet en Zoon te Rotterdam, een bedrijf dat bestrijdings middelen tegen plantenziekten vervaar digt. Voor het hof „e Leeuwarden stond o.a. B. P., metaalbewerker te Ijlst te recht, die destijds als principieel dienst weigeraar in een kamp te Vledder was ondergebracht. Deze dienstweigeraars moesten toen voor de D.U.W. werken, maar ten aanzien van hun arbeidsduur is er geen enkele bepaling in de Dienst weigeringswet. Toen P. op 25 Mei 1949 met verlof gegaan was, moest hij de volgende dag terug zijn. Het weer werd echter te slecht om te fietsen en zo keerde P. eerst een dag later terug. Die dag heeft P. later niet op een nieuw verlof gekort, en deswege veroordeelde de politierechter te Assen hem tot 1 maand voorwaardelijk. De procureur- generaal, van oordeel dat een dienstwei geraar blijft vallen onder de militaire tucht, eiste 14 dagen voorw. en 10 boete. Het was een genoegen Donderdag avond in de grote zaal van het Geb. v. Chr. Bel. de uitvoering van de leden van de gymnastiekver. Advendo brj te wonen. Niet alleen dat er zo’n feeste lijke sfeer heerste onder de toeschou wers, hoewel er in ’t geheel geen bij zondere aanleiding vcor enige feestelijk heid was, doch ook door de keurige wij ze waarop de verschillende nrs. werden uitgevoerd. De voorzitter, de heer J. H. Klaibeda, opende met gebed en samen zang, heette allen hartelijk welkom, de ere-directeur, de heer P. Jongejans de oplegger langs de kant van de weg, en diens echtgenote, de rijksconsulent, j-ide heer H. van Wijlen, de leden van de oudercommissie met hun dames, de pre dikanten met hun echtgenoten, het schoolbestuur, de heer v. d. Kooi, vqorz. techn. comm. kring Friesland Zuid, de ere-leden, de medische sportkeuring, de gem. comm. voor lich. opvoeding, de zusterver. en de v.v. Oranje Nassau. Spr. werpt een terugblik op de toogdag bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan der ver., toen 3000 turnsters en turners door onze stad marcheerden. Deze avond zal men de medewerking van het pjjper- corps nog moeten missen, doch het be stuur is geslaagd in het vinden van een nieuwe directeur voor de tamboers en hoornblazers, nl. de heer de Vries, die de zwrre taak van de heer Blom, die deze zo lange tijd heeft gedragen, heeft willen ovememen. De heer Jongejans heeft een wisselbeker aangeboden, uit te reiken aan die afdeling, welke bij een uitvoering de beste prestaties levert. Na deze lange aamoop werd de leiding overgedragen aan de heer Canrinus, die er dit jaar in geslaagd is een keurig programma niet alleen samen te stel len doch ook te doen uitvoeren. En on der deze trokken wel zeer de aandacht kan geloven, dat het de Noordkoreanen en Chinezen werkelijk te doen is om een wapenstilstand, hebben officieren van de geallieerde delegatie te Panmoenjon Zondag naar hun chef in Tokio geseind, dat men „de grootste vorderingen had gemaakt sinds twee maanden”. Die optimistische uitlating houdt geenszins in, dat er plotseling minder problemen zouden zijn. Er is nog geen overeenstemming in zicht over een paar zeer belangrijke punten, zoals bij voor beeld het toelaten van Rusland als neu trale waarnemer. Dat er gisteren inderdaad vorderingen konden worden gerapporteerd, kwam doordat de verbondenen op drie punten concessies hebben gedaan en de roden, in ruil, op twee punten. de nrs. vrije oefeningen van de verschil lende damesclubs. Onder deze waren er twee, ontworpen door de heer Brouwer van Leeuwarden, waarvan de laatste op de toogdag met Pinksteren in Assen zal worden uitgevoerd. Hoogbrug heren was kranig, grondgymnastiek heren koddig. Een zwaar nr. was voorzeker de paard- voltige, die heel wat voorbereiding eist om het er goed af te brengen. Er werd keurig individueel werk door de dames (ringen) geleverd, wat ook gezegd kan worden van hoogrek heren. Het slot kwam met een rhythmische oefening door de dames A, die zeer de aandacht trok. Het goed verzorgde programma, dat met veel applaus werd beloond, was hiermee afgelopen. De voorz. had tij dens de uitvoering de heer Theunis Wiersma in hartelijke woorden dank ge bracht voor wat deze voor de ver. had gedaan. Nu hij op het punt staat te emigreren naar Canada bood spr. hem een sigarettenkoker aan als bewijs van dank van het bestuur en sprak de hoop uit, dat het hem in het verre land goed mag gaan. De heer Jongejans deelde mee, dat de wisselprijs gewonnen was door de afd. adsp. dames Dinsdag. De voorz. reikt dan aan de heer Canrinus een cadeau uit voor diens vele werk en het behaalde resultaat en aan de heren Eringa en Schotanus een doos sigaren voor hun medewerking. Hierna sluiting. 4 5 1 4 2 6 4 9 10 2 9 Deense kapper eer jonge ooie- door het ouder- verstoten, opge- Het volwassen dier is nu ao tam dat het tot huisvriend is geworden. P.E.C. heeft nog één puntje nodig. De Zwollenaren kunnen hun kampi oensfeest wel in elkaar zetten. Zij wonnen met 51 van Emmen en de titel is bin nen als uit de volgende ontmoeting één puntje komt. Ook is PEC’s kampioen schap reeds een feit, als Nicator, dat theoretisch nog gelijk met de Zwolse Oranje-Nassau thuis Balk. Heeg thuis Delfstrahuizen; uit Balk. Workum uit Blauw Wit ’34. Balk thuis Heeg; uit O.N.S. Q.V.C. thuis Blauw Wit ’34, Zwaluwen. Delfstrahuizen thuis DWP; uit Heeg. Leeuw. Zwaluwen uit Q.V.C., DWP. D.W.P. thuis Leeuw. Zwaluwen; Delfstrahuizen. Blauw Wit 1934 thuis Workum; QVC. LSC kon het niet bolwerken in Zwaag- westeinde. De blauwwitten verloren met 41. HZC’s lot werd practisch bezegeld door Friesland, dat in de Havenstad met 21 zegevierde. Wel is Houtigehage, dat in Klazienaveen met 71 werd verplet terd, nog bereikbaar, maar dan zouden de Harlingers als hun achterstallige wedstrijden moeten winnen. Steenwijk op de drempel. Nog enkele schreden en Steenwijk is ever de kampioensdrempel. De roodwit- ten brachten hun uitwedstrijd tegen Jub- bega tot ei i goed einde (de uitslag was 14) en zij hebben nu nog drie punten nodig om zich kampioen te kunnen noe men. Daar Black Boys in Drachten in gebreke bleef de zwartjes verloren met 32 en Bergum met 10 in Lemmer won, staat deze club op de tweede plaats. Rood Geel en GAVC deel den met 22 de buit, evenals Tijnje en Harlingen (11). Door de laatste uit slag werd het er voor WZS niet beter op. Drachten Jubbega Harlingen Lemmer Tijnje WZS De grote strijd tussen de prominenten van afdeling A eindigde onbeslist. Zo wel DWS als Haarlem •wisten geen en kele maal te scoren, zodat het antwoord op de vraag wie nu sterker is uitbleef. Wordt het een beslissingswedstrijd? Aan de staart gaat de worteling tussen Theole en Velocitas onverminderd voort. Deze keer kon Velocitas weer eens lachen, want de Groningers haalden uit hun thuiswedstrijd tegen 't Gooi een kostbaar punt. De uitslag was 11. Uit gezonderd AGOVV—Elinkwijk (2—0), waren de overige resultaten in deze af deling min c meer verrassend. Zo werd EDO in Haarlem met 42 door de Ensched. Boys geklopt, verloor Go Ahead met dezelfde cijfers en ook al in eigen huis van De Volewijckers en versloeg Hee renveen het Groninger GVAV op eigen veld met niet minder dan 40. Deze uit slag bewijst dat de ploeg van Abe weer aardig in zijn oude doen komt. 19 18 19 18 18 18 De reserves. In de res. Ie klas was het voor GVAV 2 een goede dag. Zelf bonder de Groningers Heerenveen 2 aan hun zege kar, terwijl hun concurrenten verlies moesten accepteren. Velocitas 2 speelde in Meppel gelijk 3—3 tegen Alicides 2 en Oosterparkers deed hetzelfde in As sen tegen Achilles 2. De uitslag was hier 22. Emmen 2 tenslotte versloeg het bezoekende Be Quick 2 met 10 en ver wijderde zich daardoor verder uit de ge vaarlijke zóne. De stand is nu: Emmen 2 Alcides 2 Achilles 2 Leeuw. 2 Sneek 2 Tegen de verwachting in besliste Oos- club kan komen, een punt verliest. AI- terparkers het belangrijke treffen in As- cides viel af als kampioenscandidaat sen in zjjn voordeel. Met 20 wonnen de door een 10 nederlaag tegen MSC en Groningers van de oude Asser club, voor wie de toekomst er nu dreigend uitziet. Temeer <’aar Sneek door een verrassende goal van Kootje in de allerlaatste mi nuut twee zeer kostbare punten bin nenhaalde uit de thuiswedstrijd tegen Wageningen. AchiHes is nu hekkenslui ter met twee punten achterstand op Sneek en Oosterparkers en een strop voor de Assenaren is bovendien dat de ontmoeting OosterparkersSneek nog op het programma staat. Een klein lichtpuntje is evenwel dat zij een wed strijd minder speelden dan de Ooster parkers. Ajax is kampioen van afdeling B. De Amsterdammers behaalden een 31 zege op Be Quick, waardoor zjj de kam- pioensvlag konden hijsen. De verdere re sultaten in deze afdeling waren nor maal. RCH en Vitesse speelden gelijk, evenals Enschede en Leeuwarden. In Haarlem was de uitslag 11 en in de textielstad 22. DOS won met 32 van Zwolse Boys. GVAV 2 Veloc. 2 O.park. 2 H’veen 2 Be Quick 2 16 In de res. 2e klas boekte Black Boys 2 in de derby tegen LSC 2 in het Sport park een verdienstelijke 31 zege en Sneek 3 keerde met eenzelfde overwin ning van Friesland 2 terug. Voor de hoogste LSC-ploegen was het gisteren een trieste dag, want ook LSC 3 ver loor. In zijn uitwedstrijd tegen Leeuwar den 4 delfden de Snekers met 60 het onderspit. Heeg zorgde voor verrassing. Onze verwachting dat Blauw Wit het in Heeg moeilijk zou krijgen, is be waarheid. De thuisclub won met 10 en bewees door deze knappe zege een grote dienst aan Workum, dat in Leeuwarden een 21 overwinning op de Zwaluwen boekte. De Workumers staan er nu prachtig voor. In deze afdeling gebeur den trouwens meer vreemde dingen. Zo won QVC tegen de verwachting in met 10 in Rotsterhaule van DWP en liet Balk Delfstrahuizen in eigen grond rij ten door een fraaie 21 zege. Workum BI. Wit ’34 O.N.S. Heeg Balk D.huizen L. Zwaluwen D.W.P. Q.V.C. de invoering van P. K. vroeg 670903 handtekeningen verwierf, hoewel de ka tholieken toen niet meededen. Bereikte de drankbestrijding vlak voor de eerste wereldoorlog een toppunt van succes, die wereldoorlog bracht een bewustzijns verenging, welke allerlei idealen naar de achtergrond drong. Maar men zat toch niet stil en al in 1919 kwam er een initiatiefvoorstel Rutgers om de Plaat- selrjke Keuze mogelijk te maken. Wan neer 1/15 der kiezers in een gemeente de wens daartoe uitsprak zou het ge meentebestuur een stemming moeten organiseren over de instandhouding der drankgelegen eden, en als 75 der kie zers zich er voor verklaarden, zou de Kroon kunnen beslissen, dat zo’n ge meente werd drooggelegd of het aantal vergunningen verminderd. Op 21 April 1921 nam de Tweede Kamer dit voorstel aan met 3929 st., doch de Eerste Ka mer verwierp het met 18 tegen 17 st., doordat door toevallige omstandigheden enige voorstanders niet aanwezig waren. In 1924 werd hetzelfde voorstel door de Tweede Kamer opnieuw met 44 tegen 30 st. aangenomen, maar de Eerste Ka mer verwierp het met 2822 st., omdat 5 c.h. leden, die vroeger hadden voorge stemd, zich nu tegen verklaarden omdat ze het niet met de waardigheid van de Kamer in overeenstemming achtten dat ’n voorstel waarover pas 2 jaar geleden de Kamer een uitspraak had gedaan nu weer aan de orde was gesteld. In 1931 kregen we ’n nieuwe Drankwet, zonder P.K., maar met ’t bekende en grote lek van de winkelverkoop. De tweede wereld oorlog bracht de zaak der drankbestrij ding een stuk achteruit, de gehele in stelling van ons volk ten opzichte van het drankvraagstuk, vroeger zo gunstig voor de drankbestrijding, sloeg om. Maar gelukkig is 4e laatste tgd weer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1