Een halve eeuw propaganda voor vreemdelingenverkeer Fedde Schurer bisocht it hegerop i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I Gemeente-avond Ver. v, Vrijzinnige Hervormden V.V.V. bracht geld in ’t laadje H I I VRIJDAG 21 MAART 1952 7e Jaargang No 23 VRIJDAGS. L. KIEZEBRINK 2872 Kleurige pleitrede fan Mr. HERZBERG De elfmerentochten - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD s?" KLEINZAND 7 Telef Zwavelzuur in het oog Afscheid Ds. A. VAN SANTEN De dienstweigeringswet Het requisitoir Filmavond Gemeente Reiniging Afloop verkopingen SNEEKER NIEUWSBLAD I Redacteur: Voordeel voor de Middenstand. K Né, myn- in De dêrmei Eed yn ’e Fryske tael net tastier. Een receptie wordt niet gehouden. Het bestuur kan en wil het geld dat daar mee gemoeid zou zijn z.i. beter besteden Op in fraech fan ’e presidint antwur- det de tsjüge-deskundige P. Wybenga, chef-redakteur fan it Friesch Dagblad, dat by bliuwt by syn forsiik de eed yn it Frysk óflizze to meijen. Ek Mr Herz berg kriget hjiroer ea. t noch it wurd. Deze critiseert de opvatting van de politierechter op 16 Nov. toen getuige Tiisdei 18 Maert wie it op it Saei- lan to Ljouwert de moarns tsjin heal- wei alven drokker as oars op dy dei en ure. Mar drokker wol noch net sizze ünrêstiger. Hwant de touwen, spand by it trottoir lans, de polysje- wacht foar it Paleis fan Justysje, de lange rige bilangstellenden wachts- jend op talitting ta de rjochtsseal seine wol, dat hjoed it bikende pro- ses-Schurer yn heger birop foarkom- me soe. Mar de kalmte dêr’t alles bütendoar mei forroun, de freonlike en bihelpsume balding fan ’e polysje- mannen tsjinoer it publyk en ek de oarderlike kontróle op ’e tagongs- kaerten fan ’e krantelju, wiene sa- folle biwizen dat op „Kneppelfreed” gjin „Kneppeltiisdei” folgje soe. Allinne in ploech H.B.S.ers, makke fan har skoallepauze gebrük om Fedde Schurer en syn advokaet Mr Abel J. Herzberg, doe’t hja de paleistreppen op Rodactie-adres: I 1 OOSTHEM. Maandagmorgen was de heer A. Maat, assistent aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” alhier, in het laboratorium bezig met melkonderzoek. Toen hij een kurk op een buisje met zwavelzuur zou drukken, brak het glas en een gedeelte van de inhoud spatte hem in een der ogen. De heer Maat, die veel pijn leed, werd direct naar het zie kenhuis te Sneek gebracht. Naar vernemen is het oog vrij ernstig ver brand. Advertentieprijs IS «t per m.m. Bij «ontreet (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per half jaar. Franco per post 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak Het bezoek van vreemdelingen aan onze stad heeft de laatste 50 jaar een grote vlucht genomen. Ook de niet-Snekers leerden de grote schoonheid van ons merengebied kennen, dat zich hierdoor ontwikkelde tot een vermaard centrum van watersport en watertoerisme en jaarlijks tienduizenden gasten trekt. Dat deze ontplooiing mogelijk was is voor een belangrijk deel te danken aan het werk van de Vereniging voer Vreemdelingenverkeer. Zij toch heeft er al die jaren niet alleen aan mee gewerkt Sneek voor de vreemdelingen aantrekkelijk te maken, maar door een aanhoudende propaganda tevens de roem van onze stad wijd en zijd verspreid. Daarvoor verdient ze de dank en hulde en zal het straks ook feest voor geheel Sneek zijn als zij haar 50-jarig bestaan tegelijk met het gouden jubileum van de S.Z.C. en het 30-jarig van het Stedelijk Muziekcorps gaat vieren. Burg. Hieruit spreekt laatdunkendheid t.o.v. de Friese taal en cultuur en ©ea niet rechtmatige uitoefening van het ambt bij deze kantonrechter, die ver plicht is naar een verdachte te luisteren. Hij mag niet zeggen: ik let niet op je. Zelfs als een Duitser voor de rechter verschijnt en zegt: Es ist nicht wahr! dan heeft de rechter ook te luisteren! Vervolgens de vraag besprekend, of het artikel van Fedde Schurer beledi gend moet worden geacht, gaat Mr Herzberg het oogmerk na, dat Schurer dreef. Dit oogmerk is een aanval op de kantonrechter ter verdediging van de Friese taalbelangen. Dit is volkomen toelaatbaar, omdat deze belangen voor de Fries essentieel zijn. De woorden wa. ren wel wat onaangenaam, maar de in houd was niet beledigend. De Friese beweging, die opkomt vo' eigen taal, cultuur en volkskarakte?, verdient de diepste eerbied. De Friese kwestie is tevens een Nederlandse kwes tie. En kerels als Fedd Schurer zijn nu eenmaal geen „dooie dienders”. Pleiter geeft nog een beschouwing over de waarde van de moedertaal in het algemeen en voor een publicist in het bijzonder. God heeft van Fedde Schurer een dichter gemaakt. Zijn arti kel was de hartekreet: gij, rechter, hebt mij ernstig gegriefd! Mr Herzberg bepleitte het recht en de waarde van het gebruik der moedertaal in de rechtszaal. Deze zaal betekent voor de Friezen iets. Daarom is Fries taalgebruik ook terwille van de recht spraak zelf nodig. De Friese beweging is een Nederlandse beweging en be langrijk voor duizenden mensen. De Friese taal is te vergelijken met het eigen geluid van een vogel die tussen andere vogels in een bos verkeert. Deze vogel neemt men het toch ook niet kwa. lijk dat hij anders zingt dan de anderen? Verdediger beëindigde zijn gloedvol en kleurrijk betoog met volledige vrij spraak te vragen voor de heer Fedde Schurer. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) weer aan liep het aantal deelnemers in de duizenden. In 1942 bijv, waren het er ruim 7500. De tochten per boot namen de grootste vlucht in de jaren 1945, ’46 en ’47 toen er zoveel belangstel ling voor was dat viermaal per week gevaren moest worden. Het bezoek van de buitenlandse stu denten in 1949 en 1950, resp. uit 43 en 42 verschillende landen, verdient hier eveneens gememoreerd en niet minder de concerten van buitenlandse muziek corpsen, waaronder de Wiltener Stadt- musikkapelle uit Innsbruck, die zoveel klank en kleur gaf aan het eeuwfeest van de Zeilvereniging. Dat door dit werk van V.V.V. veel geld onze stad binnenkomt, is zo klaar als een klontje. Maar hoe groot dat voordeel Is wordt pas duidelijk als we enkele cijfers noemen. In 1948, mede door het Koninklijk bezoek aan Sneek, een recordjaar wat het aantal vreemde lingen betreft, telde het secretariaat 160.000 vreemdelingendagen. Gemiddeld was dit getal de laatste jaren 150.000. Aannemende dat elke vreemdeling hier door elkaar genomen 5.per persoon besteedt, is er dus totaal 750.000 gulden in het laadje van de zakenmensen ge vloeid. En nog zijn die niet allemaal lid van V.V. en zweeft het ledental nog al tijd tussen de 350 en 400. Onbegrijpelijk, vooral als men daartegenover stelt het vele werk dat de bestuursleden jaar in jaar uit geheel belangloos verrichten, waarvan dus ook de niet-leden profi teren. En zelfs bij werk alleen bleef het niet altijd. Wijlen de heer M. J. Houwink bijv, schonk naast zijn werkkracht ook nog een uitkijktoren bij het Paviljoen (in de oorlogsjaren afgebroken helaas) en de muziektent op het Martiniplein. En nu we toch een naam hebben ge noemd, mogen we, zonder de andere be stuursleden ook maar iets te kort te wil len doen, ook nog wel even wijzen op het enorme stuk werk dat de oud-, thans ere-voorzitter E. Priester, afgetreden in 1935, diens opvolger A. H. Vis en de heer G. v. d. Pijpekamp, secretaris sinds 15 Mei 1923, voor V.V.V. en daarmee voor onze stad hebben verricht. Daar wordt niet altijd bij stil gestaan. Geen receptie maar een Feestweek. HET TEGENWOORDIGE BESTUUR Zittend v.l.n.r.L. Brandenburgh, P. Henstra, penningmeester, A. H. Vis, voorzitter, G. v. d. Pijpekamp, secretaris, E. Smit, Staande v.l.n.r.: J. B. G. de Vries, L. Rasterhoff, H. Moes. Een hoofdstuk apart in de geschie denis van de jubilaresse vormen wel de elfmerentochten per boot en per schaats. Die hebben onze stad een enorme bekendheid naar buiten ge geven. Met de tochten per boot werd in 1934 gestart, de eerste tocht per schaats, georganiseerd in samen werking met de zustervereniging te Langweer, viel cp 13 Januari 1939. Daarna was er zo’n ysfestijn in 1941, 1942 en 1946, en elk jaar In het tot stand komen van het Sport park aan de Leeuwarderweg, in 1928 geopend, zit eveneens een stuk V.V.V.- initiatief, terwijl zij in 1931 ook de basis legde voor de oprichting van de Jeugd herberg. Een zeer belangrijk stuk werk was voorts de inzameling van de benodigde gelden voor een nieuw carillon ter ver vanging van het oude, dat in de jaren 19141918 wegens gebreken uit de koe pel van de Ned. Herv. Kerk was verwij derd. Op 2e Paasdag, 21 April 1930, werd het in gebruik genomen met een concert van de bekende Nijkerkse beiaardier Meyl. Helaas gingen deze klokken tijdens de tweede oorlog weer verloren zoals men weet. Voorts verleende zij o.a. nog medewer king aan de H.E.N.T.S.O.-tentoonstelling in 1931, de H.A.W.A.T.S.O in 1935, de Martini-show in 1947, de Sportuitwisse- ling tussen Sneek en Merton and Mor den, diverse stertochten naar Sneek, het Snitser Jubeljier met tentoonstelling De Windvaan in 1950 en de jubileumfeesten van de Kon. Zeilvereniging „Sneek”, welke laatste gebeurtenissen alle nog vers in het geheugen liggen. gen, terwijl dan op het Sneekermeer skütsjesilen en vermoedelijk ook nog een zeilwedstrijd voor Regenbogen en Valken wordt gehouden. Verder liggen nog an dere feestelijkheden, waaronder een mu ziekfestival en een vuurwerk in het voor nemen. Bovendien wordt ter gelegenheid van V.V.V.’s gouden jubileum een nieuvr folder met een in kleurendruk uitgevoer de voorpagina uitgegeven, die in een grote oplaag in de Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse taal zal worden ver spreid. Geheel in overeenstemming met de steeds gevolgde koers zal het hoofd doel van de komende feestviering dus gericht zijn op bevordering van het vreemdelingenverkeer. Mooi weer en een groot aantal gasten is daarom het mooiste geschenk dat men V.V.V. en haar wakkere be stuur bij het passeren van deze gou den mjjlpaal kan toewensen. En dat doen we dan ook bij deze. Namens de gehele burgerjj. voor het gewone V.V.V.-werk. Maar on opgemerkt gaat het jubileum natuurlijk ook niet voorbij. Het bestuur heeft nl. contact opgenomen met de Sneeker Zeil- club, die it voorjaar ook 50 jaar bestaat en het Stedelijk Muziekcorps Sneek dat zijn 39-jarig bestaan zal gedenken. Ter ere van deze drie jubilea zal in de week van 11 t.e.m. 15 Augustus in samenwer king met de Ver. van Sneker Zakenlie den een feestweek worden gehouden. In deze week, voorafgaande aan de Sneek week, organiseert de Kon. Nederl. Mo- torbootclub tevens een internationale IJselmeerwedstrijd en Rallye, waar voor Sneek als eindpunt is uitverkoren. De vloot arriveert hier op 13 Augustus. De volgende dag zullen de deelnemers officieel op het Stadhuis worden ontvan- werd eveneens aangegrepen als middel om de stad voor vreemdelingen aantrek kelijk te maken. Voor de eerste maal ge schiedde dit in 1908 en het succes was zodanig dat later nog velé malen der gelijke wedstrijden zijn gehouden. Het jaar 1913 was een jaar van bui tengewone activiteit. Hierin werd nl. een grote tentoonstelling van nijverheid en watertoerisme gehouden, waaraan tevens een veetententoonstelling, een concours- hippique en andere attracties waren ver bonden. Aan al deze feestelijkheden ver leende de jonge vereniging haar mede werking. De stichting van het Paviljoen Snee kermeer en de geregelde boot- en weg verbinding met deze uitspanning is eveneens een vrucht en wel een der voornaamste van het werk van V.V.V. In 1926 kwam eerst het paviljoen met de bootverbinding tot stand, in 1931 het eerste deel van de weg. En in 1939 ook het tweede deel, dat op 27 Mei van dat jaar officieel in gebruik werd ge nomen. Het Paviljoen was toen ook al met een hotel uitgebreid, dat op 2 Juli 1932 zijn deuren voor de gasten had ge opend. In 1941 echter eindigde de directe bemoeiing met het Paviljoen, dat toen aan de heer F. Kasemier werd verkocht. Men vestigt er onr. aandacht op dat het bericht in ons vorig nummer onder bovengenoemd hoofdje opgenomen, in zoverre dient verduidelijkt, dat B. P. weliswaar te laat terugkeerde van be wegingsvrijheid, doch niet z’n werk ver zuimde, maar dat desondanks z’n ver lofdagen toch werden ingekort. P. keerde de volgende ochtend, maar nog vóór het begin der werkzaamheden te rug, toch hield men een dag verlof in, en dit aanvaardde verdachte niet. De verdediger achtte het feit dan ook niet strafbaar, temeer omdat z.i. een DUW- inspecteur geen strafbevoegdheid bezit en hier dus van machtsoverschrijdlng moet gesproken worden. De procureur-generaal Mr Besier, het woord verkrijgend voor zijn requisitoir, zegt dat het niet op zijn weg ligt een beschouwing te geven over de achter grond van deze zaak, de zg. Friese kwestie. Dit hoort z.i. niet in de rechts zaal thuis, maar op andere plaatsen. Hij wil zich bepalen bij de strafrechtelijke en strafprocesuele kant. Mr Besier betoogt, dat de wet geen verschil kent tussen een persman en een particulier wanneer het gaat om een belediging. Hg haalt citaten aan uit de Leeuw. Courant en Heerenv. Koerier, waarin wordt aangedrongen op een strijd- methode waarbij kennis van zaken en hoffelijkheid voorop staan. Vooral het laatste zoekt de P.G. in het desbetref fende artikel tevergeefs. Voorts geeft Mr Besier een uitvoerig citaat uit de oude Friese Kroniek van Ocko Scarlensis, waarin de wandaden van de Zwarte Hoop uit 1515 worden beschreven. Na er nog op te hebben gewezen dat er in de stukken "an het proces één be wijsstuk met het onderhavige persarti kel ontbreekt en uit dien hoofde het vo rig vonnis nietig te hebben verklaard, eist Mr Besier tegen Fedde Schurer op nieuw 14 dagen voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar. Pleidooi van de verdediger. De verdediger in de zaak-Schurer Mr Abel J. Herzberg is het volkomen on eens met de P.G., dat men deze proce dure los moet maken van zrjn sociale achtergronden. In kleurige en boeiende woorden legt hij uit, dat, wil men een wet niet automatisch gaan toepassen, in geen enkele strafzaak het begrip mag ontbreken van de motieven, die de dader dreven, en het geestelijk milieu waaruit hij voortkomt. Een rechter kan geen goed rechter zijn als hij hierop niet let. De „achtergrond” staat in deze zaak zelfs op de „voorgrond”. De pleiter zal daarom wel op de Frie se kwestie ingaan. Vooraf constateert hg op juridische en practische gronden een onjuiste wijze van rechtspleging bij de politierechter in ds zaak-Sdhurer. Hij haalt voorbeelden aan van vergelijk bare recente gevallen, waarbij met een geldboete werd volstaan. Maar gevan genisstraf behelst altijd een morele ver oordeling van de drijfveren. In dit von nis wordt dus de gehele Friese taal, en volksstrijd getroffen. Verdediger hekelt de houding van kantonrechter Mr Wol- thera tegenover de veearts van der In de geheel gevulde foyer van „Ami- citia” hield de Ver. van Vrijz. Hervorm den Maandag 17 Maart een gemeente- avond, waarop de scheidende predikant, Ds. A. van Santen, voor het laatst te midden der leden was. Voorzitter B. Jonkmans heette in een kort openingswoord de aanwezigen wel kom, waarna men met elkaar het eerste vers van Gezang 33 zong. Het woord was daarna aan Ds. van Santen. Aan de hand van filmstroken voerde hij de be zoekers mee naar het rgk van de schil der- en tekenkunst. Met grote aandacht werd er geluisterd naar hetgeen Ds. v. Santen te vertellen had over de talrijke afbeeldingen van schilderijen en tekenin gen, die alle op dikwijls geheel verschil lende wijze, het gebeuren van Palmpasen tot Pasen weergaven. Er waren werken bij van oude en moderne meesters, Wes terse en Chinese. Vooral het verschil in opvatting en uitwerking van éénzelfde onderwerp was tussen die twee laatste opvallend groot. Een duidelijk voorbeeld hiervan was wel een Westerse uitbeel ding van He intocht in Jeruzalem, waar Christus, zichzelf vergetend, zich vol mededogen keert naar de armen en de verdrukten, terwijl daarentegen op een Chinese schildering Christus a.h.w. de wereld om zich heen vergeet en in zich zelf gekeerd, Gods wil volbrengt. Door te wijzen op de schoonheid en grootsheid van verschillende werken, wist Ds. v. Santen zijn gehoor een uur van stille ontroering en soms ook van beklemming te geven. Na de pauze werden Ds. en Mevr. v. Santen toegesproken door de voorzitter. Hij bracht vooral de grote dankbaarheid jegens Ds. v. Santen naar voren en wil de die duidelijk laten domineren over de somberheid van het afscheid. Grote dankbaarheid was er voor het intensieve verenigings- en geloofsleven, door Ds. v. Santen opgewekt en gestimuleerd. In alle gelederen van het werk kwam spirit, er gebeurde wat, een heel verschil bij drie jaar geleden, toen het toch wel heel moeilgk was de vrijzinnige leden als gemeente aan elkaar te binden. Spre ker stond bij de verschillende aspecten van het werk van de predikant nog en kele ogenblikken stil. Om te beginnen bij de goede Zondagmorgendiensten, die zich in een goede opkomst mochten ver heugen. Verder noemde hij het pastorale werk, een zeer belangrijk onderdeel van de taak van een dominee, dat door Ds. v. Santen op haast onnavolgbare wijze werd verricht. Wat het huisbezoek voor velen betekend heeft, is moeilijk onder woorden te brengen. Een ander omvang rijk werk was de registratie der leden, die allemaal in een kaartsysteem met veel gegevens werden ondergebracht. Ds. v. Santen won zeer veel abonné’s op het contactorgaan „Noorderlicht” en be reikte zo iedere veertien dagen ruim vierhonderd gezinnen. In al dit werk zag spreker een stuk Gemeenteopbouw. Met de slotwoorden van een brief van iemand, die niet aanwezig kon zijn, ein digde de voorzitter: „God zegene u en uw gezin; Hg stelle u ten zegen.” Woor den, die zowel de voorzitter, als alle aanwezigen, graag wilden onderstrepen. Om uitdrukking aan de dankbaarheid te geven, werden mevr, en Ds. v. Santen enige mooie cadeaux aangeboden. Namens de Vrrjz. Hervormde Vrou wenvereniging werd het woord gevoerd door de voorzitster, mevr. Bouwman. Ook zij gaf uiting aan de oprechte dank voor het werk op verschillend terrein, in ’t bijzonder voor de Vrouwen ver. en de Commissie voor Gezinszorg door Ds. v. Santen gedaan. Zij besloot met de beste wensen voor Ds. en Mevr. v. San ten en hun kinderen en sprak de hoop uit, dat het him in Drachten goed mocht gaan. De heer Sietsma sprak namens enkele inwoners van „Frittemahof” een per soonlijk woord, waaruit ook grote ge negenheid en dankbaarheid sprak. In de preken had hij een wgsheid en kracht beluisterd, die gevat waren in een vorm van schoonheid. Tot slot beantwoordde Ds. v. Santen spreekster en sprekers en wees er op dat juist van zijn kant persoonlijk grote dankbaarheid was. Vaak kwam hij van de huisbezoeken rijker terug dan hij ge komen was. In de Sneker periode had hij veel geleerd, ook van de denkwijze van voorgangers als de Graaf en de Haas e.a., die nog voortleefden bij de ouderen, en van die der Woodbrookers. In zjjn dank betrok Ds. v. Santen in de eerste plaats de voorzitter en daarna ook de andere bestuursleden, Wika Boonstra en verder alle vrienden wel en niet aan wezig. De uiterlijke Gemeenteopbouw was niet geworden tot wat hij had ge hoopt, doch de innerlijke opbouw geluk kig wel. Typerend noemde Ds. v. Santen de plaats van zijn woning aan de Markt straat, als aangevend zijn eigen plaats in Sneek: het huis tussen de Grote Kerk en Amicitia, Ds. v. Santen tussen Kerk en Wereld. Enkelen, die a.s. Zondag verhinderd zouden zijn de afscheidsdienst in Ami citia bij te wonen, maakten nu reeds van de gelegenheid gebruik, persoonlijk afscheid te nemen van Mevr, en Ds. van Santen. Voorzitter Jonkmans deelde nog medé dat voor een overbruggingsperiode naar Sneek is beroepen mej. docta G. Elink Schuurman te Irnsum, die ook v-oeger hier al werkzaam is geweest. De avond werd besloten met het zin gen van de verzen 1 en 3 van gezang 201. De vergadering waarin de vereniging werd opgericht, werd op 30 December 1901 in café „De Drie Friezen” in de Wijde Burgstraat gehouden. Begonnen werd met 27 leden, van wie de volgende heren het eerste bestuur vormden: B. J. Boerrigter, voorzitter; J. H. Doodkorte, secretaris; M. J. Houwink, A. Sanders Jzn., J. H. Bont, P. Abbinga, P. Potma, Egb. Veen en A. Stockmann. De eerste daad van dit bestuur was het uitgeven van een kaart van het merengebied rondom Sneek om op die wijze vreemdelingen naar hier te trek ken. Dat viel overigens niet mee, want de tijd was er nog niet rijp voor. Vacan- tie was een privilege van een kleine groep bevoorrechten en van een algemene beoefening van de watersport zoals wg die nu kennen was nog geen sprake. Na het einde van de eerste wereld oorlog in 1918 werd het beter. De drang naar vacantie werd groter en ook de watersport begon zich te ontwikkelen. V.V.V. paste zich hier bij a n met een intensieve reclame, die ten doel had het Sneekermeer ook voor de mensen met een kleine portemonnaie te ontsluiten. En met succes Het was echter niet alleen de water sport die haar aandacht had. Ook werd actie gevoerd voor goede spoor- en tramverbindingen met Sneek en daarom instemming betuigd met de aanleg van een locaalspoor Franeker-Bolsward- Sneek-Groningen en een tramlijn van Sneek naar Gaasterland. N.adat in 1903 een etalagewedstrijd was gehouden, volgde in 1905 de uitgifte van de eerste gids voor Sneek en Om streken en in hetzelfde jaar een tentoon stelling van bloemen, planten, vruchten enz. Twintigduizend betalende bezoekers leverden het bewijs van het succes. Ook sloot de vereniging zich dit jaar bij de landelgke A.N.V.V. aan. Bloemversiering van huizen en gevels De slotakte. De publike tribune hie de hiele tiid müsstil harke. Allinne nou en dan joe gen de oanwèzigen bliken fan ynstim- ming of ófkarring. In bisykjen ta spon- taen hantsjeklappen waerd in pear kear mei in ssst! fan ’e kant fan it publyk yn ’e stokken balden. In zijn repliek wijst de P.G. Mr Besier er op, dat de verdediger af en toe meer voor het publiek dan voor het Hof heeft gesproken. Hg blijft bij zgn eis. Mr Herzberg wijst van de hand dat zijn woorden niet in de eerste plaats voor de leden van het Hof waren be stemd, maar „pour la galerie”. Hij heeft de achtergrond willen blootleggen. Fedde Schurer, dy’t de gelegenheit krige noch in wurdmannich to sizzen, wie tankber tear it pleit fan Mr Herz berg. Hy leit jitris üt, dat syn wurden yn it krante-artikel sjoen wurde moatte as in metafoar, as symbolyske tael. De tael is it iennichste wapen dat in jour» naiist ta syn foldwaen hat De leden fan it Hof wurde dan op ’e nrj wei yn ’e riedskeamer. Dêrnei mak» ket de presidint Ir Wedeven bikend, dat de ütspraek yn dizze saek wêze sil op 27 Maert, de moarns om tsien üre. By it forlitten f-n it Gerjochtsgebou wie in greate, mar frij rêstige mannichte op it Saeilün to heap roun. Op ’e njj moasten Fedde Schurer et Mr Herzberg in ovaesje fan de kant fa:, it publyk yn üntfangst nimrna. Dêrnei gyng elk syn ea har wegen. rounen, in lüde ovaesje to bringen. Mar fierders wie it samar dildlik, dat bran slang en gummystók net it ark wie dêr’t hjoed it gesach mei heechhalden wurde soe. Ek yn ’e rjochtsseal hearske in rêsti ge, ynbannige stimming. Doe’t de le den fan it Hof ynkamen, en de presi dint Mr Wedeven de sitting iepene, wie ne alle planken op advokate banken, parse, en publike tribune oan it léste ta biset. In lyts tai minsken hie bin nen .ioar gjm plait fine kinnen. Gans autoriteiten, bihearrend ta po- .ysje, oerhe.i en rjochterlike macht wennen de sitting by en teffens seach men foarmannen fan ’e Fryske Biwe- ging en forslachjowers buten Fryslan wei. De Gemeentereiniging houdt de zaak warm. Na de zo goed geslaagde film avond op 4 Maart werd Dinsdagavond al weer zo’n bijeenkomst gehouden, die ditmaal ook door burgemeester Raster- hoff werd bijgewoond. En hoewel de zaal van café Klopma aan de L. Vee- marktstraat nu niet zo vol was als de eerste keer, was er toch flinke belang stelling. Het onderwerp was wederom de vuilverwerking, diti aal zoals dit geschiedt door de N.V. Vuilafvoer Maatschappij V.A.M. in Drente. Het werd ingeleid door de heer Ir L. Teen- sma, bedrijfsingenieur van deze Maat schappij, die in een uitvoerig, maar voor het merendeel der aanwezigen te technisch en te wetenschappelijk, betoog de verwerking van stadsafval tot com post en de grote waarde daarvan voor de landbouw uiteenzette. Door bemes ting met deze eompo- waardoor voor al de structuur van de bodem bevorderd wordt, kan de productiviteit van de landbouwgronden met 20 worden op gevoerd, terwijl de kosten hiervan be langrijk lager zgn dan inpoldering en uitvoering van cultuurtechnische wer ken. Het Is dus niet alleen voordelig voor de boeren, maar ook een nationaal belang, mede door de besparing aan de viezen en goedkoper dan verbranden of storten. Spr. was er dan ock van over tuigd, dat over honderd jaar practisch alle stadsvuil een landbouwkundige be stemming krijgt, waardoor tevens het vraagstuk van de vuilverwgdering op aesthetische en hygiënische wijze zal zijn opgelost. Na een korte pauze, waar in de spreker enige vragen beantwoord de, werd een film van het V.A.M.-be- drijf vertoond dat nu alleen nog maar gevestigd is in Drente. Binnenkort komt er echter ook een in Brabant, waarvoor de grond al gekocht is, terwijl er nog een derde bedrijf op de Veluwe gepro jecteerd is. Wybenga is toegelaten door hem de be lofte in het Nederlands te doen afleg gen. De verdediger betoogt dat er ner gens in de wet staat dat de eed in het Nederlands dient te gebeuren. Het gaat om de inhoud en niet om de letterlijke formule. Nei noch inkelde fragen oan tsjüge Wybenga giet it Hof in kertier yn rieds keamer en dêrnei spriek de presidint as de miening fan it Hof üt, dat in tsjüge dy’t yn steat is de eed to dwaen troch it ütsprekken fan 'e foarskreaune wurden yn ’e wet fan 1911, forplichte is mei dy- selde wurden „Zo waarlijk helpe my God almachtig” de eed óf to lizzen, of it moast wêze dat syn tsjerkgenoatskip him hwat oars foarskriuwt. Presidint Bent u daartoe be reid? Tsjüge Wybenga: hear de presidint. Presidint Dan kan het Hof u niet horen en wijs ik u op de bekende strafbepalingen die hiervoor gelden. Mr Herzberg, nogmaals het woord ne mende, verklaart van het horen van get.desk. Wybenga af te zien. Het Hof gaat hiermee accoord. Fedde Schurer foarroppen. Fedde Schurer wur nou nei foaren roppen. Hy brükt de Fryske tael en for- klearret alle risiko dêrfoar op him to nimmen. Nei de wenstige formele fragen, oft hy de skriuwer is fan it artikel yn ’e Heerenv. Koerier „De laatste uren van de Zwarte Hoop?” üntstiet der in dis kusje tusken Schurer en de presidint oer de fraech, oft hjir fan mislediging fan de kantonrjochter Mr Wolthers sprake is. Schurer forklearret gjin op- set ta mislediging hawu to hawwen. Hy ken de kantonrjochter persoanlik net en hat syn artikel net yn drift skreaun mar wol yn forüntweardiging oer de forachtsume balding dy’t Mr W. oan- nommen hat tsjinoer de Fryske tael en tsjinoer it Fryske folk. „Zwarte Hoop” wie in Saksyske hinde dy’t yn ’e 16e ieu Fryslün plondere. Schurer leit üt, dat it brüken fan dit foarbyld sjoen wu ’s moat as byld- spraek, in stylmiddel, dêr’t in journalist net büten kin. Oars kin er better mei in sinaesappelkarre bigjinne. Notaris P. Feddema verkocht restaurant Piso finaal 1. Burgerhuis met erf, Bothniakade 18, in huur bij de heer D. Wouters. Ko per de heer W. Tichelaar, mesthande- laar te Sneek, voor ƒ2100. 2. Woning met bleek 2e Steenklipstr. 11, in huur bij de heer J. Efdé. Koper de heer Lod. Poiesz, groentehandelaar te Sneek, voor 320. 3. Woning met bleek 3e Steenklipstr. 2, in huur bij de heer J. Ozinga. Koper de heer W. Tichelaar voornoemd, voor 240.—. 4. Burgerhuis met erf le Woudstraat 28, behoudens toestemming woningcom- missie vrg te aanvaarden. Hiervoor be stond grote animo, zodat tweemaal optie werd verleend. Na tal van verhogingen werd koper de heer J. Hoekstra q.q. te Sneek, voor 3310. 6. Woning met bleek Ged. Neltjesha- ven 6, in huur bij de heer B. Buis. Koper de heer E. W. Schaap, bakker te Sneek, voor ƒ346.—. g S H

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1