Zorgt Snoek voor verdere opklaring ÏLIU l>ei Vetleöen KING i BUITENLANDS r OVERZICHT RODENT800111 =o 1 IWEEDE BLAD VRIJDAG 21 MAART 1952 naar Handbal Dames Kerknieuws Koningin alleen Canada PEPERMUNT „SNEEKER NIEUWSBLAD” W. Duitsland» houding tegenover het Russische vredesvoorstel. Bereid uit het edele natuurproduct. Gebundelde krachten Samengesteld uit een keur van geneesmiddelen welke elkanders krachten versterken is Sanapirin aaa een dubbel vlugge genezer en ver- drijvervangriep.kou,koortsen pijnen Familietragedie in Italië Zware straf voor aannemen steekpenningen Naam s ver warringen Kampkaarten tijdig aanvragen ’I i A De reserves. Workum op de uitkyk. DWS naar Enschedé. Zaterdagmiddag-Comp. *3 heeft te Koker 50 tabl 77 ct. 25 tabl. 41 ct. grote aderlating ondergaan, welke hun positie in het Westen verzwakt. Prins Bemhard zal de Koningin niet begeleiden op haar officieuze bezoek aan Canada. De Prins gaat na afloop van het bezoek aan de Westkust recht streeks naar New York, waar hij een lezing ^al houden. Later zal hij naar Canada vliegen om tezamen met de Ko ningin de terugreis te aanvaarden. Al leen de aankomst te Washington, de rede voor leden van de National Press Club en de toespraak in het Congres zullen per televisie worden uitgezonden. De Koningin en de Pril s hebben Woens dag 9 April gereserveerd voor privé- bezoeken, o.a. aan Prins Aschwin. Zij hopen dan ongestoord in New York te kunnen winkelen. onderhandelen met het Westen over sa menwerking, zodat er misschien wat minder wantrouwen in de bedoelingen van het Westen aan Arabische zijde zal SNEEK. In opdracht van het rijk zal de ontvanger der registratie en domeinen alhier op 3 April provisio neel veilen het voormalig post- en telegraafkantoor aan de Marktstraat alhier. is, een Bergen, dat niet in Noord-Hol- land ligt, een Willemstad op Curasao enz. Ook de afzenders van correspon dentie voor Wageningen (New Nickerie) in Suriname, vergeten vaak deze aan duiding er bij te zetten; hun brieven ko men dan natuurlijk in Wageningen te recht, n-et als gevolg, dat ze vertraag op hun bestemming aankomen. Advertentie Vrije Bezichti ging. Van heden af zijn de nieuwe hulzen op het bouwterrein bij het station (nu Julianapark, red.) ter vrije bezichtiging voer belangheb benden. Ze zijn te huur op 12 Mei 1902. I Als Blauw Wit Zaterdagmiddag van QVC verliest, is Workum zonder zelf mee te doen kampioen. We geloven echter niet, dat QVC, ook al speelt het thuis, voor een dergelijke verrassing kan zorgen. Dat is misschien ook maar het beste, want dan kan in de laatste ontmoeting Blauw WitWorkum wor den uitgemaakt wie van de twee het sterkst is. Bij BalkHeeg hebben de bezoekers de beste papieren en Dell- strahuizen is op eigen terrein te sterk voor DWI'. Voor de Sneker reserveploegen is het programma mager, want alleen Sneek 3 en LSC 3 komen binnen de lijnen. Ten opzichte van de withemden, die FVC 2 op bezoek krijgen, zijn we optimistisch gestemd, maar voor LSC 3, dat naar Rood Geel 2 gaat, kunnen we na het echec van vorige Zondag moeilijk een gunstig resultaat voorspellen. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 22 Maart 1902, 50 jaar geleden dus: Zaterdag j.l. speelde S.H.C. een spor tieve wedstrijd tegen de Workumer da mes. Reeds in het begin van de eerste helft nam Sneek de leiding door een goed schot van B. de Vries, na enkele minuten kreeg Sneek een 13 mtr. worp die door dezelfde speelster onhoudbaar werd ingeschoten. D. Gaastra wist de stand echter nog voor de rust op 21 te brengen. In de tweede helft nam Workum het heft meer en meer in han den. Sneek vocht door, maar kon niet verhinderen, dat Workum steeds meer kwam opzetten. Hun combinaties lukten ook beter, terwijl het dekken door de Sneker dames wel eens achterwege bleef. Dit Workum-overwicht kwam tot uiting in een drietal goals (D. Gaastra 1 X, O. Molenaar 2 X), zodat het einde kwam met een verdiende 42 zege van Workum. Zondag a.s. gaan de Sneker dames naar Oudebiltzijl. Het zou ons niets ver wonderen als ze één of twee puntjes mee naar huis namen. van de hoogste ambtenaren, werkzaam b(j het West-Duitse ministerie van bui tenlandse zaken vroegere nazi’s zijn, een hoger cijfer nog dan in Hitlers eigen tijd, dan is dat toch wel uiterst beden kelijk, van de Arabische wereld vormt, welke i. min of meer op voet van gelijkheid kan verzorgt Het loopt naar voetbalcompetitie en daarom is het een verstandig besluit van de bond om voor a.s. Zondag een inhaalprogramma vast te stellen. Voor een eerlijk en sportief verloop is het namelijk gewenst dat de clubs op hetzelfde aantal wedstrijden komen. uiteraard verwarring, als de afzenders niet duidelijk in hun adres Programma Friese Voetbalbond. Reserve 2e klas A: LSC 4BI. Boys 3. 3e klas ABlack Boys 4-Bakhuizen 2, CAB 3—WZS 3. 3e klas B: WZS 4Renado, De Kooi 4Sneek 6. Junioren (Hoofdklasse)FVCLSC. Ie klas A: CAB—BI. Boys, Lemmer WZS. Junioren B, Afd. L: Sneek 4CAB 2, ONS 3—LSC 4. Afd. M: Sneek 5LSC 5, Sneek 6 RES 5, WZS 3—CAB 3. G I PEC Zondag kampioen? Hoewel de Zwollenaren door hun rust dag zelf niet voor dit heuglijk feit kun nen zorgen, is het toch mogelijk, dat zij Zondag feest kunnen vieren. Nicator moet nl. HZC in eigen omgeving be kampen en één verliespuntje van de Leeuwarders is voor de Zwolse club al voldoende. Wat het verdere 2e klas programma betreft: in Huizum vech ten. de buren Friesland en KVC een WZS’ lotgenoot Tijnje maakt in zjjn thuiswedstrijd tegen het afzakkende Rood Geel een behoorlijke kans zijn puntenaantal te vergroten en daarom staat er voor onze stadgenoten in hun strijd tegen De Kooi veel op het spel. De zebra’s moeten eigenlijk winnen, maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan in Joure, waar al heel wat pun ten verspeeld zijn. Het spel van WZS beweegt zich echter in opgaande lijn en daarom durven we deze keer eens een zege voor de Zuidersportparkbewoners voorspellen. Voor Black Boys is de uit wedstrijd tegen Lemmer ingelast en als de zwartjes op de tweede plaats willen eindigen, moeten zij winnen. Bjj GAVC Harlingen en DrachtenJubbega zijn de thuisclubs favoriet. SNEEK. Alhier is ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer B. Selhorst, tot 1898 leraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de H.B.S. alhier. Voor de H.B.S. hier werd geopend had de heer Sel horst hier een jongensschool waar aan verbonden een kostschool, hon derden jongelui in den lande, die nu voorname betrekkingen bekleden, danken hem hunne vorming. Bij de oprichting der H.B.S. werd de heer Selhorst er leraar. In de stoet, die het stoffelijk overschot ten grave ge leidde, werd o.a. opgemerkt Zijne excellentie de gouverneur van Cu rasao. 1 Zelfs na de verdienstelijke zege op Wageningen blijft Sneek nog altijd nauw bij de strijd tegen de onderste plaats betrokken. Daarom is het pro gramma voor afdeling B ook voor onze stad weer interessant. Te meer nog om dat behalve Sneek ook Achilles in het veld komt. Aan de Lemmerweg komt VSV op bezoek, naar c .ze mening een ontmoeting, die onze stadgenoten de gelegenheid biedt hun positie verder te verbeteren. Dat wil niet zeggen dat we him direct een overwinning durven voorspellen men wandelt nu eenmaal niet zo gemakkelijk over de Velsenaren heen maar tegen Wageningen leverde Sneek het bewijs dat er met wilskracht heel wat te bereiken is en juist daarom zit er minstens een gelijk spel in. De belangstelling zal wel groot worden, want ook het medespelen van de toe komstige international u. d. Kuil geeft wat pikants aan de strijd. Achilles reist naar Leeuwarden en hoewel de kans der Assenaren op lotsverbetering iets min der is dan die van Sneek, achten wij ook hen niet helemaal kansloos. Men kan er in elk geval van verzekerd zijn, dat de roodbaadjes alle krachten zullen aan wenden de nederlaag tegen Oosterpar- kers goed te maken. RCH treft het niet dat het Ajax als kampioen ontvangt, maar toeh zal de penningmeester nog wel een lief centje inbeuren. Per slot van rekening zegt de naam „Ajax” heel wat. Bij WageningenDOS geven we de bezoekers do kans en bij Zwolse Boys Enschedé de thuisclub. SNEEK. Het bestuur van Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier van de Hollandsche Ijzeren Spoor weg Maatschappij verlof gekregen om vijf pakjesdragers kruiers aan te stellen, die gratis tot de per rons zullen worden toegelaten, him kleding zal bestaan uit witte kiel met pet, waarop V.V. en volgnum mer. IJLST. Voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, heeft bedankt S. A. Boon stra, candidaat te Groningen. In een dorpje bij Brescia in Italië zijn vijf broers om het leven gekomen bij pogingen om elkaar te redden uit een met gas gevulde beerput op hun boer derij. De vijf broers trachtten de beer put met een pomp te ledigen. Toen de pomp niet meer werkte liet de 36-jarige Jino Sirani zich in de put zakken om te zien wat er aan de hand was; toen hg naar boven kwam raakte hg buiten be wustzijn en viel weer in de put. Daarop lieten de andere broers zich een voor een in de put zakken om hun voorgan gers te helpen: Vincenzo (46 jaar), Giuseppo (44), Ersillio (39) en Guerri- no (36). Een zoon van Vincenzo haalde ten slotte hulp, doch het was reeds te laat. Brandweerlieden met gasmasker* voor slaagden er in de ontzicice licha men naar boven te brengen. De broe ders laten hun moeder, vijf weduwen «o 22 kinderen achter. WOUDSEND. Tot directeur der coöperatieve zuivelfabriek alhier is benoemd de heer L. Sieperda van Akmarijp. Gehuwd: Roelof ..’eeper, 32 jr. en Lolkje Atsma, 31 jr.; Johannes Ku- perus, 43 jr. en Loltje de Vries, 40 jr.; Gerrit Bosma, 30 jr. en Jacobje Folmers, 27 jr. Overleden: Rachel Cohen, 84 jr., wed. van Aron Colthof; Barend Sel horst, 79 jr., wedn. van Mietje Drij- ber; Titia Christina Houdlna Idzer- da, 62 jr., echtgen. van Willem Beekhuis; Lieuwe de Haan, 13 mn.; Nicolaas Ros, 82 jr., wedn. van Aal tje Zeekats, yroeger van Anna Jo hanna van der Velde. Het Hoog Militair Gerechtshof ’s-Gravenhage heeft een 68-jarige voor malige reserve-luitenant-kolonel veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. De eis was een jaar. Hem werd ten laste gelegd het aannemen van steekpenningen om uitzending van re- serve-officieren naar Indonesië te ver hinderen. I DWS mag proberen via de uitwed strijd tegen di Ensched. Boys gelijk te komen met concurrent Haarlem, maar dat wordt nog een lastig karweitje voor de Amsterdammers. Van belang in afd. A is ook TheoleHeerenveen. Voor Velocitas is het te hope”, dat de Hee- renveensters weer even flink op schot zijn als vorige Zondag, want dan heeft de oude Groninger club nog een kans de dans te ontspringen. Verder vragen hier AGOW—GVAV en ’t Gooi—Frisia de aandacht. De Russische nota inzake overleg tus sen de Grote Vier over een vredesver drag met een herenigd Duitsland heeft in West-Duitsland natuurlijk aanleiding gegeven tot verschillende reacties; par tijen en mensen die meer voelen voor de hereniging van Duitsland dan voor deel neming aan de Westerse verdediging vinden het Russische voorstel een ge beurtenis van de eerste rang, enkele communistische stemmen zijn er opge gaan die aarzelend bezwaren aanvoer den tegen het Russische denkbeeld dat de Duitsers een eigen leger zouden mo gen hebben; dr Adenauer had natuur lijk grote bezwaren maar achtte het Russische voorstel toch een stap voor uit, in tegenstelling met de Franse re gering die alleen al omdat het herenigd Duitsland over een nationaal leger zou kunnen beschikken, het absoluut ver wierp. Nu moet men met al die Duitse oordelen voorzichtig zijn, want behalve het communistische, hebben ze waar schijnlijk alle ten doel het Westen nog wat meer af te pingelen voor de Duitse deelneming aan de Westerse defensie. Het Russische voorstel mits goed ge hanteerd kan daarbij helpen, al heeft Moskou het daarvoor zeker niet be stemd. In het bijzonder zal dr Adenauer natuurlijk trachten uit dit Russische voorstel munt te slaan bij zijn bespre kingen te Pargs met het ministers- comité van de Raad van Europa over het Saargebied. Ook de premier van het Saarland, Hoffmann, is daarvoor te Pa rijs. Dr Adenauer wil dat de status van het Saargebied eerst bepaald wordt bij het definitieve vredesverdrag met Duitsland en ook Frankrijk zegt dat te willen, maar heeft allerlei maatregelen genomen welke er op vooruitlopen en welke ten doel hebben het Saarland po litiek onafhankelijk te houden en econo misch duurzaam in te lijven bij Frank rijk. Zou die economische inlijving, wel ke nu al bestaat, op de duur niet ge handhaafd blijven en het Saarland zelfs alleen economisch weer bij Duitsland komen dan zouden de verhoudingen bin nen het plan Schuman zeer sterk ten nadele van de Fransen gewijzigd wor den, omdat zowel de staal, als steen kool. en ijzererts productie van West Duitsland die van Frankrijk dan enorm zou overtreffen. Heel West-Europa heeft trouwens g en belang bij deze verschuiving ten gunste van W.-Duits- land, het zou de Duitse machtspositie maar versterken en dat blijft toch nog altijd wat gevaarlijk; ondanks de goed willendheid van menige Duitser, blijft het toch maar zo dat de vroegere nazi’s er hevig blijven wroeten en als het waar is, wat de Beierse radio dezer dagen De beslissing over het Russische vre desvoorstel ligt echter niet bij West- Duitsland, het is een voorstel aan Ame rika, Engeland en Frankrijk gedaan en deze landen schijnen al de laatste hand te hebben gelegd aan hun antwoord. Volgens geruchten he’ ben zij zich bereid verklaard met Rusland over een her enigd Duitsland te onderhandelen, als dit Duitsland tot stand kwam onder een IJLST, van 1221 Maart. Geboren: Sijmen z. v. Gerke W. Walinga en Jeltje Wiebenga; Bouke z. v. Durk van der Wal en Weitje Nooitgedagt; Gerrit z. v. Douwe Minkema en Aafke de Jong. Gehuwd: Klaas Jellema, 66 jr., wedn. van Willemke Westra, met Antje Jousma, 56 jr., wed. van Sijtze Koopman». rika, omdat de staf te Washington blijkbaar de Zuid-Slaven geen zware wapenen wil zenden, daar dit hen b' een Russische aanval maar zou verlei den in de vlakten van het Noorden weerstand te bieden, waar ze toch hope loos verslagen zouden worden. De Ame rikanen willen het Zui i-Slavische leger een taak geven als een soort guerilla- troepen met lichte wapens in de bergen om vijandelijke troepen af te leiden en te binden. Tito wil een dergelijke degra datie tot guerilla-generaal niet. Ver ontwaardigd is ook de Griekse regering die de Amerikanen van inmenging in binnenlandse aangelegenheden beticht, omdat de Amerikaanse ambassadeur de wederinvoering van het stelsel van even redige vertegenwoordiging, wat de Griekse regering voorstelt, heeft afge keurd omdat dit een catastrophale in vloed op het goede gebruik van de Amerikaanse hulp zou hebben. Deze kwestie hangt samen met het feit dat de Amerikanen eigenlijk alleen maar vertrouwen hebben in veldmaarschalk Papagos, die in oppositie is tegen regering en hof en wiens partij bij even redige vertegenwoordiging de weg naar de regering is versperd. In Egypte een verdere verscherping van de strijd tus sen regering en Wafdpartij; men moet de afloop van deze krachtmeting maar afwachten, ook de aanvang der bespre kingen met Engeland wacht daarop. In Perzië zijn de onderhandelingen met de Wereldbank over de oliekwestie mis lukt, het gevaar dat Perzië in een chaos zal vervallen, is weer groter geworden, Amerika heeft de economische hulp aan het land gestaakt omdat de Perzische regering niet wilde erkennen dat het deze kreeg om de Westerse defensie be ter te organiseren, ook aan Ierland werd daarom de steunverlening ge staakt. Het Arabisch veiligheidspact, waarin 7 Arabische landen zijn verenigd, is nu van kracht geworden, maar kracht gaat er niet van uit omdat het appa raat dat hier voor nodig is, niet ge- reed is. Maar er zit toch wel iets in dit schappen van"de A.N.WJJ™dië voor de pact omdat het een vertegenwoordiging Nederlandse Kampeerkaarten Centrale van de Arabische wereld vormt, welke de administratie van de kampkaarten Tvaivi ZxF z-x-rx -.rzxzx4- 2. le klas A: ONS 2—Bolswardia. 2e klas A: Oudega (W.)IJVC. 3e klas A: FroonackerONS 3, IJVC 2—SDS. 3e klas C: Woudsend 2—CSC, ONS 4 Oudega (W.) 2, Heeg 3Terhome. Junioren A: FroonackerONS. Afd. C: WoudsendCSC. Junioren B: ONS 2Bolswardia 2, HJSCOudega (W.), HeegMakkum, ScharnegoutumBalk 2. het einde met de robbertje (figuurlijk gesproken natuur lijk) en in Emmen komt Alcides een genoeglijk partijtje spelen. Belangrijke dag voor WZS. a Het is inderdaad billijk dat deze in- spanning van Frankrijk in aanmerking wordt genomen als men kritiek op dat land oefent omdat het zo weinig op schiet met zijn verdediging van het eigen land. Die kritiek is Frankrijk en ook andere W.-Europese landen niet ge spaard in de commissie voor buitenland se betrekkingen van de Amerikaanse senaat welke Trumans voorstel om 7900 millioen dollar toe te staan voor hulpverlening aan het buitenland onder zoekt. Het lot van die voorstel is nog niet zeker, maar men neemt aan, dat er wel wat af zal gaan, ondanks het feit dat ook Eisenhower er een goed woord voor heeft gedaan. Enige vertegenwoor digers van de republikeinse groep, die Eisenhower candidaat wil stellen voor het presidentschap, zijn te Parjjs ver schenen om de generaal te bewegen naar Amerika te gaan om daar zijn propaganda persoonlijk te voeren, in welk geval hij bijna zeker candidaat en ook president zal worden. Volgens een opinie-onderzoek schijnen de W.-Euro- pese landen hem liever hier te houden, hoewel zijn verkiezing toch gewenst zou zijn, omdat deze nog dé meeste zeker heid zou bieden op voortzetting van de voor W.-Europa gunstige Truman poli tiek. Maar de aanwezigheid van Eisen hower in Europa voelt men hier blijk baar sterk als een garantie voor het handhaven van de interesse der Ver. Staten in dit gebied omdat hij het zo door en door kent, en ook de omstandig heden die tot een t -.ger tempo in de herbewapening leiden dan Washington lief is. Intussen is door de benoeming van Lord Ismay, de vroegere Britse mi nister voor het Gemenebest tot secre- taris-generaal van de Noord Atlanti sche Verdragsorganisatie, die de be noeming ook aanvaardde, een stap gezet tot een krachtiger en sneller uitbouw van deze organisatie. Buiten die orga nisatie om gaan de Amerikaanse be sprekingen met Franco over het ge bruik van Spaanse militaire bases door de Amerikanen; ze vangen dezer dagen aan ondanks het feit dat Franco ook in Amerika sympathie verspeeld heeft door dat te Barcelona, ondanks protes ten der internationale vakbeweging, vijf syndicalisten zijn terechtgesteld en een oplaaiing van het anti-protestan- tisme In Spanje, terwijl Truman juist te Madrid op meer vrijheid voor protes tanten had aangedrongen. Maar vol gens berichten uit Spanje staat Franco onthulde, Sll. dat"vijfentachtig'procent buiten dit laatate ea is hÖ zelfs bezorgd SNEEK. In de laatst gehouden v gadering der St. Jozef Vereniging is besloten tot verbouwing van ’t Verenigingslokaal waardoor de ver gaderzaal aanzienlijk vergroot zal worden. Het komt nog al eens voor, dat plaat sen in het buitenland dezelfde namen worden getoond. Iets van die aard - het dragen als steden en dorpen in ons land, verkrijgen van grotere bewegingsvrij- I pit geeft heid en onafhankelijkheid tegenover be- 1 -f—- paalde groeperingen zit ook in het het land van bestemming vermelden. Zo besluit van Noorwegen, IJsland, Dene- i bestaat er b.v., zoals algemeen bekend marken en Zweden om een Raad van Scandinavische landen op te richten. Deze samenwerking heeft er al toe ge leid dat hoewel onder dit viertal, part ners in het Atlantisch pact zijn, geen van de vier de bewegingsvrijheid der Oost-Europese diplomaten zal beperken, wat de andere partners in dit pact wel deden. WYMBRITSERADEEL, van 14— 21 Maart. Geboren: Hielke z. v. Jacobus van der Zee en Ybeltje Visser te Nijhui- zum; Antje d. v. Hobbe Hobma en Joukje van der Werf te Westhem; Aukje d. v. Sijbren Feenstra en Janna Wildschut te Oudega; Pieter z. v. Hendrik Buma en Trijntje Koopmans te Oudega; Durkje d. v. Yke Swart en Rigtje Keulen te Goënga; Mina d. v. Jacob Bijl en Tietje Wagenmakers te Usbrechtum; Jantje Hinke d. v. Sikke Doting en Arendje de Jong te Usbrechtum; Pieter z. v. Gosse Jongstra en Jantje Boelsma te Heeg; Riekel z. v. Gatze Haagsma en Jeltje Groenveld te Oosthem. Gehuwd: Jan Zrjlstra te Uitwellin- gerga met Aukje Boomsma te Op penhuizen. Overleden: Sjoerd K. de Vries, 3 mnd. te Gauw; Tjitske de Boer, 57 jr., laatst echtgen. van Pieter Post- huma te Usbrechtum; Gatske Scho tanus, 58 jr., wed. van Pieter Hiiver- da te Heeg. Voorkom teleurstelling in vacantieseizoen. De Toeristenbond A.N.W.B. wijst er op, dat men er verstandig aan doet reeds thans een kampkaart aan te vragen, in dien men van plan is de komende zo mer te gaan kamperen. Houders van deze documenten dienen eveneens nu reeds zoveel mogelijk deze documenten te laten verlengen of vernieuwen. Door te wachten tot in het vacantieseizoen loopt men tengevolge van de drukte de kans, dat de aanvraag niet direct in behandeling kan worden genomen en is zelfs het gevaar niet denkbeeldig, dat de vaeantie in het gedrang komt. Vrij wel alle voor het kamperen belangrijke gemeenten in Nederland eisen de kamp kaart, indien men daar op een kam peerterrein wil kamperen, of in kamp- huisjes, bungalows etc. wil overnachten of verblijven. Men behoeft dan als regel vooraf geen gemeentelijke vergunning meer aan te vragen. Kampkaarten kun nen worden aangevraagd bij de Neder landse Kampeerkaarten Centrale, Parkstraat 18, Den Haag. Men behoeft 1 daartoe geen lid van enige organisatie te zijn. De aanvraagformulieren zijn gratis verkrijgbaar bij de meeste V.V.V.- bureaux en bij alle kantoren en agent- dit laatste en is hij zelfs bezorgd over de reactie in Amerika. Franco volgt echter zijn eigen tak- tiek, hij tracht de Amerikanen tot gro ter economische hulp dan in het voor uitzicht is gesteld te bewegen door met een „politiek neutralisme” te eoquette- ren, waarvoor hij bondgenoten in Zuid- Amerika, in het Marokkaanse en Tune sische nationalisme en in de Arabische staten zou zoeken. De Fransen zien dit alles met lede ogen aan, in het bijzon der ook de Spaanse belangstelling voor het Marokkaanse nationalisme, maar ze nemen het de Amerikanen, him bondge noten, nog meer kwalijk dat ook zij dit nationalisme eigenlijk in de hand wer- -- ken Evenals Franco, maar op geheel regering, welke door vrije verkiezingen 1 andere wijze, blijft Tito een onzeker ele- j- - toetssteen voor Ruslands bedoelingen ten 1 deze zouden zij vragen dat de Russen er toe zullen meewerken de V.N.-commis- sie tot Oost-Duitsland toe te laten, die een onderzoek komt instellen naar de mogelijkheid om in geheel Duitsland vrije verkiezingen te houden en reeds in W.-Duitsland bezig is. De Grote Drie hebben Rusland ook nog eens aan de zekerheid heeft verloren en nu nieuwe tand gevoeld over het vredesverdrag met j strijdlust bij het volk wenst op te wek- BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 14—21 Maart. Geboren: Tjibbo Sjoerd z. v. Jo hannes Velsing en Jantje Bakker; Klaas z. v. Thomas Hiemstra en Jantje Spannenburg; Jan z. v. Ger- ben van Megesen er Cornelia Meijer; Klaas z. v. Haaije Fokkens en Eelkje van der Velde; Klaas z. v. Ringene- rus van der Weide en Klaaske Aber- son; Klaas z. v. Eelke Fijlstra en Geertje Akkerman; Bouwe Jakob Berend z. v. Klaas Groeneveld en Ymkje Köoistra. ken. Evenals Franco, maar op geheel ih Jiet gehele land was gekozen. Als I ment. Uitlatingen van de laatste tijd van de Zuid-Slavische leider, schijnen eer te wijzen op een verscherping van de communistische koers dan op een verzachting, ook in de strijd tegen de kerk. Men schrijft dit wel toe aan het feit, dat onder de indruk van Tito’s zwaai van Rusland naar het Westen de communistische partij wat van haar ---- «.«Il zeKerneiu ut tand gevoeld over het vredesverdrag met strijdlust bij Oostenrijk. Zij hebben Moskou daarvoor ken. Misschien is ook een der redenen, een beknopt vredesverdrag met Wenen dat Tito wat ontevreden is over Ame- van maar acht artikelen aangeboden. Met zeven waren de Russen reeds vroe ger accoord gegaan, het achtste beoogt alle vier bezettende mogendheden, ook Rusland dus, afstand te laten doen van alle fabrieken enz. in Oostenrijk welke ze als nazi-eigendom of oorlogsbuit in beslag namen. Niemand gelooft dat Moskou de grote bedrijven enz. in het oosten van Oostenrijk zal prijs geven. Ook op ander terrein is er geen spoor dat wijst op bereidheid van Moskou een sfeer te scheppen, waarin zulke be langrijke besprekingen als die over een herenigd Duitsland tussen de Grote Vier zouden kunnen worden gevoerd. In de ontwapeningscommissie der Ver. Naties te New York heeft de Russische verte genwoordiger Malik de Amerikanen ten hoogste geprikkeld door hen er van te beschuldigen in Korea bacteriologische wapenen te gebruiken. De Amerikanen hebben het Rode Kruis verzocht een on partijdig onderzoek in te stellen naar de vraag of zij aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de besmettelijke ziekten die thans in hevige mate Noord- Korea en China schijnen te teisteren. Maar zo’n onderzoek zal wel onmogelijk blijken omdat de toegang tot de gebie den der Noordelijken aan zo’n commis sie wel zal worden geweigerd. Overigens was er vorige week bij de wapenstil standsbesprekingen in Korea weer eni ge vooruitgang, dank zij vooral enige concessies van het Westen, maar nog steeds blijft de vraag of China en Noord-Korea werkelfk een wapenstil stand willen of slechts uit zijn op een voortslepen der onderhandelingen tot ze in staat zijn een groot offensief te be ginnen. De Amerikaanse bevelhebber heeft gezegd, dat de Noordelijken dan van een koude kermis zouden thuis ko men, maar met dergelijke uitlatingen moet men toeh altijd voorzichtig zijn. In Indo China, waar de Fransen enige maanden geleden de toestand vrijwel in de hand hadden, is die nu zo slecht voor hen de opstandelingen blijken ook over Russische wapenen te beschikken dat zelfs Franse generaals menen dat er een eind aan de campagne moet komen, omdat de Fransen hier een te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5