Als een borduursel gewrocht Fan de “SNITSER FEMERK HERDENKINGSAVOND II Meer Sneker jongens op de Ambachts school dan voorheen 1 hoest Houdt BIOSCOOPNIEUWS 21 MAART ZWITSALl geschaafde s enu*'anaen i aeio,,a geneest Groene Kruis verkwikkende i I r en gesmette huid Verkoopmiddag Vereniging «Gezinshulp Sneek Jaarvergadering Vara-afdeling Plaknammen ek yn de Fryske tael Als ’t knaagt in Uw «pieren, Uw gewrichten alleen nog mr.ar pijnlijk bewegen - en venijnige scheuten door Uw le:’.en schieten Friese Uitvaartverzorging 35-jarig bestaan Geitenfokkersver. „Ons Belang” Jaarvergadering Chr. Vrouwenvereniging «Geloof, Hoop en Liefde Triomf der liefde. (Claudette Colbert) 5 Manon. PHILIA. 8 niet, hartroerend, liefdevol, wat van t t i s i c j Bestuursverkiezing. De penningmeester, de heer J. H. Wil mink, verhinderd aanwezig te zijn, werd met algemene stemmen als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag gaf de Directeur enige inlichtingen over het godsdienst onderwijs aan de school, waarbij zoveel mogelijk met de wensen van de ouders rekening wordt gehouden en deelde hij nog mede, dat de school in September van het volgend jaar 50 jaar bestaat. Daarna sloot voorzitter H. F. Rin£- nalda de vergadering met een woord van dank aan directeur en leraren voor hun prettige samenwerking met het be stuur en de In gering aantal aanwezige leden voor hun opkomst. c t 1 i F 1 Bij da en va tO€ Te aai vo< 1 Se Hi de ou vo be on y Meesterde Vries „Skjln Skip” opvoer de en waarmede ze ook nu weer een goede beurt maakten. Er werd vlot ge speeld en ’t publiek was gul met ap plaus. De toneelaankleding was van de fa Dikland, het kapwerk van D. Hamer- sma. De pauzen werden rijkelijk gevuld met zangnummers enz. betreffende het 35-jarig jubileum, begeleid door het mu zikale duo Johan Bok en Roelof de Jong. Mej. Lipkje de Jong en de gezusters Agnes en Wietske van Gosliga, deden met haar succesnummertje „Hulde aan de hoge heren” de zaal daveren. Er werd De narcis en crocus, De spittende buur, Het grotegeschoonmaak ’t Amoureus avontuur, Collectebus, bromfiets, Het schaap en de mug Ze laten je weten: De LENTE is terug! Al helpt dat voor „Lleftinck” En „Oost-West” geen snars, Al zit ook. „Defensie” Je vierkantig dwèrs, Al lopen de zaken Maar mdtig gesmeerd, Al word je gefopt (söms): „Het wordt gegireerd.. De LENTE verschaft je Een Andere kijk; Je voelt je voorlopig: Gesjochten èn rijk! In de algemene ledenvergadering van de vereniging „Sneeker Ambachts school”, die Woensdagavond in de school werd gehouden, deelde de directeur, de heer T. J. van Gelder, naar aanleiding van het uitgebrachte jaarverslag mede, dat de school ook nu op 1 April weer vol zal zijn, hoewel er een achteruitgang van het aantal leerlingen voor timmeren valt te constateren. Een van de oorzaken hiervan is de oprichting van een Am bachtsschool in Bolsward, maar toch is het aantal leerlingen van Sneek en Bolsward samen veel groter dan het in Sneek ooit geweest is. Daaruit volgt dus dat als de reisafstand korter wordt het aantal leerlingen stijgt. Sneek zelf le vert een behoorlijk aantal. Groter zelfs dan voorheen. dan is 't méér dan tjjd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tovermiddel, ’t Is alleen maar de natuurlijke stimu lerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen, die deze verlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. Het aantal leerlingen van de Avond- nijverheidsschool bedroeg op 1 Januari 237. Aan 68 werd een getuigschrift uit gereikt. Op 31 December waren er 223 1.1., terwijl de Avondnijverheidsschool door totaal 400 werd bezocht, afkomstig uit Sneek, Wymbritseradeel en enkele andere gemeenten uit de naaste om geving. Ziezo vrienden u en ik hebben de eerste kievitseieren niet gevonden en deze spanning Is ook weer uit de wereld. Wij zien dat arme beest daar in Ruur- lo, roerloos, stuurloos en moedeloos op het nest zitten; we horen haar zeggen: „Wat een grove onbillijkheid. De vin der wordt beloond, <Me van het eerste ei, maar waar blijft mijn loon?” En de man kievit, bü ons in Friesland „Aid hei” genoemd, antwoordt wijs: „Ja kind, met wijlen Kniertje plus een variant kunnen we zeggen: „Het el wordt duur betaald”. Waarmee de eerste sympto men van een eierenleggersorganisatie in de wereld. En koud vanmorgen, koud! Die mist hing als maar laag te hangen over markt en wereld; trouwens mogen we een der oudere knapen, die tevens Fries in hart en nieren is, geloven, dan heeft dat laag hangen van de mist een oorzaak. Wfj hoorden hem een kleine redevoering afsteken: „Der steane wy hjir op 'e merk om jild to fortsjinjen en as it kin inoar in poat üt to lüken, mar wy hiene dêrre hlnne moatten (zijn hand wees gebie dend Oostwaarts) hwer’t hjoed üs greate Fedde foar de knobes komt, wy Er was zeer grote belangstelling voor de causerie, welke dr C. S. Wallen- In de jaarvergadering van de afd. Sneek van de Vara in het Piter Jelles- hüs werden als candidaten voor leden van de verenigingsraad en districtsbe- stuurders gesteld de aftredenden nl. de h.h. I. Bergsma, Sneek, F. Halma, Ak- krum en J. v. d. Zee, Leeuwarden. Voor hoofdbestuursleden werden opnieuw candidaat gesteld de h.h. G. Boekhoven, Nieuwe Pekela, F. Dost, Deventer, K. de Jonge, Amsterdam en J. Paasse, Rot terdam. Herkozen werden tot bestuurs leden de h.h. 1. Bergsma, J. Huitinga en W. v. d. Pas. Het afdelingsbestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter S. Lootsma, secretaris W. Overzee, pen ningmeester W. v. d. Pas, leden: A. Boot, I. Bergsma, J. Huitinga en A. Smeding. Het financieel verslag van de penningmeester meldde een batig saldo van ruim 70. Na de zomer zal in een afdelingsvergadering de film van het Vara-familiefeest worden vertoond en zal Willem van lependaal een causerie houden. A Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en «.bescherm Uw Kleine met ABdusWooP De Rie fan de Fryske Biweglng hat ündersteand rounskriuwen oan alle Fryske gemeenterieden stjürd: „Nou’t yn forban mei de wetlike foar- skriften fan de Wegenverkeerswet en it Wegenverkeersreglement de Gemeente- bistjüren to hAlden jown is om de Ge- meentegrinzen en de biboude küm(men) mei in plaknammeboerd oan to jaen, nimt de Ried fan de Fryske Biweging it frlj om jimme Gemeenteried to for- sykjen om dy plaknammen yn de Fryske tael, of nést de NederlAnske namme ek de Fryske namme, oan to bringen. De Fryske Biwegingsried mlent to witten dat der tsjin it brüken fan de Fryske tael op de plaknammebuorden of tsjin it oanbringen fan in twadde boerd mei de Fryske namme-oantsjut- ting, gjin wetlike biswieren oanfierd wurde klnne. It mei bikend stean, dat de bilangstel- llng foar it Frysk eigene him aloan üt- wreidet en ek dat de Fryske tael syn rjochtlik plak hwat langer hwat mear yn ’e skoalle en ’e tsjerke, yn rieds- en yn steateseale ynskikt wurdt. En dat dizze Ontwikkeling foar de kulturele üntjowing fan Fryslftn, ja seis fan hiele NederlAn fan wezentllk bilang achte wurde moat, sil min bistriden wurde kinne. Boppeneamde bitinkens wiene foar de Ried fan de Fryske Biweging primair om mei dit forsyk to kommen, mar like- goed sjocht de Biwegingsried dat ek mei it each op it tourisme it oanbringen fan de Fryske nammen op de buorden fan bilang wêze kin. Ommers de Büten- lanners, mar de Hollanners ek komme net allinne yn FryslAn om de skientme fan üs lAnsdouwe, mar ek om’t hja mei de echte Fryske sfear yn ’e kunde komme wolle. En dat de tael in wlchtich medium is om dy sfear sa goed müglik syn gerak to jaen, sil fan nim- men üntstriden wurde klnne. Wy forsykje dêrom dan ek mei klam om jim oer dit forsyk earnstich to bi- rieden". avond in de bovenzaal van hotel Hanen burg onder auspiciën van het comité „Levensvragen” hield. De zaal was over vol toen de voorzitter, de heer H. Pi lon een woord van welkom sprak en uiteenzette dat deze avonden beogen contact te krijgen tussen kerkelijken en onkerkelijken. Dr Wallenburg zeide, ter inlei ding van z(jn populair medische cause rie, dat in alle exacte wetenschappen de gang van zaken zo is, dat men feiten waarneemt en ordent, dan de feiten wij zigt en uit de nieuwe waarnemingen weer zijn conclusies trekt. Met de ont wikkeling van de techniek is de waarne ming der feiten zeer veel veranderd en verdiept, doch tenslotte komt toch ieder onderzoeker aan een punt, waar hjj niet verder kan. En dan begint hij -iets te geloven. Alle grote denkers, ieder mens en zeker ieder onderzoeker hebben ten slotte geloof. Als men nu uitgaat van de levensbeschouwing dat <.e bijbel waar is, gaat men uit van een zeer positief nl. ’t christelijk geloof. En neemt men voor zijn geloof de bijbel als fundament dan komt men van geloven tot loven, men heeft in ’t horizontale vlak God leren kennen en leert Hem nu ook zoeken in ’t verticale. Spr. heeft als onderwerp voor zijn causerie ook zo’n onderzoek ge nomen, waar men ten slotte vastloopt, hij wil nl. iets laten zien van de eerste ontwikkeling van de menselijke vrucht en speciaal van de voeding in ’t aller eerste menseljjke bestaan. Spr. vertelde dan eerst iets van hetgeen is ontdekt omtrent de maandelijkse cyclus bij de vrouw, waardoor als 't ware steeds de wieg voor de vrucht wórdt klaarge maakt. Hoe door hormonale werking van een hersenklier enkele van de 400000 eicellen in een eierstok gaan rijpen, an dere hormonen het slijmvlies van de baarmoeder doen zwellen, terwijl zich er ook glycogeen vormt waarvan de vrucht een tijd moet leven. Hoe de rijpe oereicel zich deelt tot er, binnen een vrij stevig kapsel, 3 kleine celletjes aan de top en een grote eicel ontstaan, de laatste zon der delingskorreltjes en met 24 chromo somen, agers der erfelijke eigenschap pen waarvan de vrouw er 48 en de man er 47 heeft. Millioenen zaadcellen die op gelijke wijze uit de oerzaadcel ontstaan, een staart krijgen en zich tegen de stroom in bewegen scheiden een stof af die het kapsel van de eicel week maken, zodat een van deze spermatozoïden de eicel kan binnendringen, gaat groeien ten koste van de dooiermassa van de ei cel en zich beweegt naar de kern van die eicel. Dan verenigen de beide kernen zich. Ook deze zaadcellen, waarvan er vier door deling uit de oercel ontstaan, hebben chromosomen, twee 23, twee 24. Bij de vereniging der kernen komen ook de chromosomen bij elkaar, zijn het dan samen 48 dan wordt het een vrouwelijk, met 47 een mannelijk wezen. Na de ver eniging der kernen is er dus iets ont staan dat zowel afwijkt van de moeder als van de vader, de erfelijke eigenschap pen zijn bepaald, de cel is vrucht gewor den. Deze vrucht, door deling steeds meer cellen krijgend, voedt zich aanvan kelijk met de dooiermassa van de eicel en in het slijmvlies van de baarmoeder vindt dan het klompje cellen voedsel in de grote hoeveelheden glycogeen. Spr. beschrijft dan de verdere ontwikkeling van deze vrucht, in de cellen waarvan nu differentiatie optreedt, bepaalde cel len houden zich bezig met de ontwikke ling van het kind, andere met de voe ding. Aan de blastula (de vrucht in dit Men bericht ons: Op de laatste jaar vergadering werd besloten een onder linge verkoopmiddag te organiseren, tot stijving van de kas. Een commissie werd benoemd en de leden van de vereniging namen op zich te zorgen dat vele en velerlei goederen zouden worden inge leverd. Het resultaat bleek verrassend te zijn. Prachtige handwerken werden de commissie ter hand gesteld, evenals nuttige gebruiksvoorwerpen, zelfge maakte speelgoederen enz. Opvallend was, hoeveel is gemaakt door huisvrou wen, die de eerste jeugd reeds zijn ge passeerd. Blijkbaar hebben vooral zij de innerlijke rust en de tijd zich toe te leggen op het goede, verzorgde hand werk. A.s. Woensdagmiddag heeft de ver koop plaats in het gebouw Aere Peren- nius; van te voren, nl. tussen 2 en 3 uur, wordt ieder in de gelegenheid ge steld de bijeengebrachte goederen te bezichtigen. Daardoor is het keus-ma- ken gemakkelijker en bovendien is het voor elkeen prettig om het geheel eens rustig te kunnen overzien. Vanzelfspre kend zjjn er enige attracties. Ook de jeugd, mits onder geleide der leden, is welkom. Vandaar dat ook de grabbel ton niet is vergeten. De gezinsverzorg- sters schenken thee. De hierbij gepre senteerde cake is door enige huisvrou wen gebakken. Alle leden der vereniging „Gezinshulp” worden verwacht, terwijl introductie is toegestaan. Zie verder de advertentie. Zij, die nog iets in te leveren hebben, worden verzocht hun bijdrage te bren gen bij mej. Reitsma, Kloosterstraat 26. houden en de tractaties ontbraken niet. Voor het hoofdbestuur van de Friese Bond van Geitenfokverenigingen dat in tussen was gearriveerd, sprak de 2e voorzitter, de heer A. Kuiken van Oude Blldtzijl. „Ons Belang”, aldus spr., is ouder dan de bond zelve. Veel is er door de Sneker geitenfokkers tot stand ge bracht en hjj hoopte dat de thans 35- jarige nog vele jaren in eensgezindheid mag groeien en bloeien. Voor het Pro vinciaal Instituut voor Veeteelt ver tolkte ir Reesing van Leeuwarden zijn gevoelens. Hij hoopte dat het enthousi asme voor de fokkerij mag blijven be staan. Een buitengewone vooruitgang, speciaal die wat uniformiteit betreft, is op te merken, zeide spr. In zijn slot woord bracht de heer Tonkens dank aan allen die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Aan mevr. FortuinZelle werden bloemen aange boden en ’t toneelgezelschap werd een bijzonder woord van hulde gebracht. Spr. dankte het hoofdbestuur voor z(jn aanwezigheid en wekte de geitenhouders die nog geen lid waren van „Ons Be lang” op zich aan te sluiten daar alleen grote voordelen behaald kunnen worden in georganiseerd verband. Om pl.m. half een was het gehele programma afge werkt en was er voor de dames nog een stoelendans, waarvoor een mooie prijs was beschikbaar gesteld. En zo behoren ook deze feestelijkheden weer tot het i verleden. Bestuur en leden kunnen er met grote voldoening op terug zien. Het jaarverslag. Volgens het jaarverslag over 1951 wa ren de resultaten van het onderwijs en de gang van zaken in de school weer bevredigend. De plaatsing in de prak tijk van de leerlingen, welke de school met het eindgetuigschrift verlieten, was eveneens gunstig. Vele van deze leerlingen volgen nog het vervolgonder wijs aan de Avondnijverheidsschool met een leerovereenkomst voor diverse vak ken. Door de in 1949 ingestelde voorbe reidende klas, alsmede door de Kop- klasse Autotechniek, waardoor deze leerlingen 3 of 4 jaar op school blijven, nam het aantal leerlingen nog iets toe. Op 1 Januari bedroeg dit 373 (zonder 13 1.1. Hulpmonteur) en op 31 December 401 (zonder 8 idem). Het experiment in de voorbereidende klas en in de le en 2e klas metaalbewerken is ook verleden jaar voortgezet en uitgebreid. Een de finitief oordeel kan nog niet worden ge veld, maar wel meent het bestuur dat bij de leerlingen die in 1949 als eerste voorber. klas met het betreffende onder wijs begonnen en in Maart van dit jaar de school zullen verlaten, een grotere mate van zelfstandigheid bij het uitvoe ren van verschillende werkzaamheden valt waar te nemen. Op het verzoek aan de Minister van O., K. en W. om een Uitgebreid Technische School te mogen oprichten, is nog geen beslssing geno men. Aan 148 leerlingen werd het eind getuigschrift toegekend. Van het aantal 1.1. op 31 December waren 141 in Sneek woonachtig. Wymbritseradeel leverde 80, H.O.N. 20, Hennarderadeel, Gaaster- land en Baarderadeel elk 19, Workum 18, Lemsterland 15, Doniawerstal en Wonseradeel elk 13, Rauwerderhem en IJlst elk 12, Haskerland 10, Staveren 5, Hindelopen en Idaarderadeel beide 4, Menaldumadeel 2, Bolsward 2 en Slo ten 1. Een moderne versie van Prévosts be roemde „Manon Lescaut” is zonder twij fel de beste film, welke regisseur Henri Georges Clouzot tot dusverre heeft ver vaardigd. Zij verwierf om haar grootse en indrukwekkende kwaliteiten de Grand Prix van de Biennale te Venetië en werd door de internationale pers toegejuicht als een weergaloos mees terwerk. Met de jeugdig Cécile Aubrey in de hoofdrol, een vertolking, die haar op slag beroemd maakte, met Michel Auclalr, de willoze, door hartstocht voor de schone Manon verteerde jon gen, wist Clouzot het oude thema van deze liefdesgeschiedenis, die reeds mil lioenen heeft ontroerd, te verplaatsen naar deze tijd, zonder dat iets van dat gene wat in het oorspronkelijk verhaal velen zo heeft geboeid, verloren ging. In een fascinerende opeenvolging van beel den vol drama, romantiek en actie ver telt Clouzot van deze moderne gelief den, die elkander bij de invasie in Nor- mandië ontmoeten. Desgrieux, gespeeld door Michel Auclair, redt Manon en bindt op dat moment zijn leven aan een angstwekkend lot: de willoze, verliefde slaaf te zijn van een jonge vrouw, die, hoewel zij van de man houdt, niet an ders kan leven dan zij doet: zonder mo raal. En wanneer Desgrieux, gemarteld en vernederd, tenslotte de broer van Manon in een vlaag van razernij ver moordt, volgt het meisje hem op zjjn vlucht. Eerst wanneer zjj, getroffen door een kogel in de Palestijnse woestijn, sterft, weet Desgrieux zijn lot bezegeld, een wreed en onverklaarbaar lot, dat hem ketende aan een jonge verdorven vrouw, die zijn ondergang betekende. De filmkeuring had tegen enkele scènes niet onbegrijpelijke bezwaren. Zij heeft echter in deze, te Venetië met de Grote Prijs bekroonde film, geen coupures wil len aanbrengen, omdat zij het kunstwerk niet wilde schaden. Zo is Clouzots meesterwerk gaaf gebleven. Krabben en peuteren maakt de HlTBfl- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep U klSlaQ ln de poriën door, zuivert, ont- smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN Töh HUIDAANDOENINGEN JHLW» JLRJLK ling (een agent staat er likkebaardend en de hand op de knop van de gummi stok op een afstand naar te kijken) daar zien we hem. Hij zit op z’n hurken naast een man die bezig is het van Johannes gekochte beest ta melken. Nu ja, melken, dat mag zo wel heten, er komt niet veel uit en de man uit zijn misnoegen, ,,’k Kin net slzze dat it sa flot giet Jehannes!” De menigte zucht en zweet mee en wacht op commentaar van onze vriend Johannes. Hij zit geboeid naar des kopers manu- pulaties te kijken, één, twéé, drie mi nuten en dan begint ie: „Mar dat is ek gjin melken, hwatstou 1 der dochste. Freerk jonge dat is dieren mishandeling! Gean ris efkes oan kant dan sil ik dy en it achte publyk in demonstraesje jaen fan gewoan, sljocht- wei melken!” De koper zucht zichzelf omhoog en aan kant, Johannes duikt onder de koe er gaat een trilling door de massa, hij (Johannes) slaat zijn vingers om de tepels en daar spuit de melk. En o wre de massa, hoor nu hunne deelnemende woorden: „Dou koest net melke Freerk!” En „Hast knoflige fingers feint?" en „Helje amers minsken!” Freerk staat er onbewogen bij, maar in de blik waarmee hij de flotte melkerij en het publiek beschouwt, lezen we: „Wurd ik nou bedja dan né?” Wanneer we een ogenblik later' aan de koffietafel zitten, wacht ons een blijde verrassing, of liever, blij is het stadium) ontstaan uitsteeksels, vlokken, om de oppervlakte, dus de mogelijkheden tot voedselopname, groter te maken nu ook een gedeelte van het slijmvlies geen voedsel meer levert. Maar toch zou het scheef gaan, ook omdat het kind meer gedifferentieerd voedsel dan glycogeen alleen verlangt, als niet deze wanver houding werd opgeheven door de nage boorte, de placenta, aan de vorming waarvan moeder en kind samenwerken. De moeder stuurt bloedvaten naar het nog goede gedeelte van het slijmvlies, bloedvaten die bij vertakking, in tegen stelling met wat anders geschiedt, steeds wijder worden, de vlokken maken de laat ste vertakkingen stuk en het moederlijk bloed omspoelt de vlokken, waarheen het kind zijn bloedvaten stuurt. De cel len, ’t synzytium, is in staat de voeding van het kind volledig te regelen, 't laat bepaalde dingen door in ene richting, in een andere niet, osmose, diffusie, fer menten spelen hierbij een rol. Nog moei lijken te begrijpen is echter dat de to- xinen van bepaalde ziekten wel, andere niet worden doorgelaten, zo diphtheric wel, kinkhoest niet. Rhesusantigenen gaan soms wel door, meestal niet. Hier dan hebben we een aantal punten waar- uit we niet komen. Waarom laat het syn zytium het ene wel, het andere niet door? In de schors van een eierstok zijn 400000 follikels, waarom werkt het hormoon van de hersenklier maar op enkele daar van? Een cel deelt zich onder invloed van bepaalde daarin aanwezige korrel tjes, wat zijn dat en hoe komen ze er? Millioenen spermatozoïden komen op de eicel aan, waarom dringt er maar één naar binnen, sluit de eicel zich dan en stoot de andere af? En waarom dringt in een bepaald geval een spermotozoïd met 23 chromosomen naar binnen, zodat een man gevormd wordt. „Toeval”, zegt men dan. Maar hier komt dan het ver schil. Wanneer we uitgaan bij onze le vensbeschouwing van een bepaald vast fundament als de bijbel is, dan zien we dat daarin vele malen iemand werd aan gezegd dat hem een zoon zou worden geboren, dus was van te voren bepaald welke spermatozoïde in de eicel zou doordringen. En dan gaat men geloven maar ook loven, omdat niets toevallig blijkt, ook in het horizontale, aardse, scheppingsvlak; loven omdat zoals in psalm 139 wordt gezegd, de mens als een borduursel gewrocht is. En als we zo in het horizontale vlak God hebben leren ken: n, zoeken we Hem ook in het verticale en zeggen wij met deze psalm: „Doorgrond mjj, o God... en leid mij op de eeuwige weg." We hebben de boeien de causerie van dr Wallenburg, welke hij toelichtte met tal van tekeningen, in verband met de plaatsruimte uiteraard zeer moeten samenvatten. Spr. beantwoordde na de pauze een groot aantal vragen, waarna hij op ver zoek van de voorzitter in dankgebed voorging. I woord u maar wilt. Tine en Benardus zijn een jong per soon, met blonde haren, aan het ver binden en troosten. Hjj is gewond, van binnen en buiten. Tine verzorgt de buitenkant, met zalf en verband en Benardus de binnenkant, de gewonde ziel zogezeid. Hij ligt op twee stoelen en er staan schermen om hem heen. Na een half uur horen we het verhaal van Benardus en we worden zeer bewogen. „Deuze man is fanmorren forhüsd. En al in u froegte war hjj met sang en daans an ut sjouwen. Hy hadde it ge- woane spul al butendeur, kasten, stoe len, de frou en su en doe bigon ut. Hy loopt nar boven, siet met skerpe blik om hem hene en der siet slen oog de wiege! Nou docht hlersu deuze man, die mut met! Daar hewwe al mien kienders inleit, daar het mien lieve frou hur overheenbogen as sei un liedtsje song fur ut kleine popkestil mar ie kien „Jou roere my tot ut diepste fan myn siel Nardus ,,’k Weet ut wel lieve, mar droog die tranen. Want doe’t deuze persoan met de wiege nar onderen kwam doe roerde syn frou hem! Met un stuk hout! En su sei. Wat sei su ok weer Albut?” „Su sei”, steunde het slachtoffer, „su sei „Bin ’k noch gien slavin genoeg weest, ju, grote bruut?!" „Dat sei su en dit dee se”, sprak Benardus. De herdenking van het 35-jarig be- een verloting om zeer fraaie prijzen ge staan van de Geitenfokvereniging „Ons Belang”, welke Maandavond in het St. Jozefgebouw alhier pl ats vond is uit stekend geslaagd. In intieme kring en op bescheiden schaal hebben bestuur en leden met hunne dames dit 7e lustrum gevierd. Naast vele andere schriftelijke gelukwensen was ook een dergeljjk schrijven ingekomen van burgemeester Rasterhoff, die verhinderd was om ’t feest bij te wonen. In zijn openings woord bracht de voorzitter, de heer G. Tonkens, hulde aan de oprichters, van wie de pioniers E. Bootsma en C. van der Goot in de zaal aanwezig waren. Beginnende met niets hadden zjj, aldus spr., een grote vereniging tot stand ge bracht, waarbjj veel moeilijkheden wa ren overwonnen. Maar Friesland staat nog lang niet aan de spits, hetgeen wel gebleken is uit het feit dat men bij in zendingen op grote tentoonstellingen het niet verder kon brengen dan tot een 4e prjjs. Spr. hoopte dan ook dat als er ergens weer eens een nationale keu ring zal worden gehouden, men een be ter resultaat zal mogen boeken. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe en wel in ’t bijzonder de zustervereniging S. en O., waarvan het voltallige bestuur aanwezig was. De voorzitter dezer ver., de heer H. Doevendans, voerde het woord, en getuigde van de prettige ver standhouding die er bestaat tussen beide verenigingen en bood voor de eerstvol gende tentoonstelling van Ons Belang een fraai bekertje aan, waarvoor de heer Tonkens dank bracht. Na het ge zamenlijk zingen van het Fries Volks lied, werd een aanvang gemaakt met het feestelijk gedeelte van de avond. De hoofdschotel van ’t programma was het optreden van de toneelgroep van de kaatsver. Sneek die onder de bekwame leiding van mevr. FortuinZelle, het fleurige stuk in drie bedrijven van A. burg, vrouwenarts alhier Maandag- IJLST. De jaarlijkse ledenvergade ring van het Groene Kruis, Dinsdag avond in de bovenzaal van Siebesma ge houden, was zeer slecht bezocht: het complete bestuur en 2 leden. Voorzitter P. van Dijk opende met een welkomst woord en deelde mee, dat de eindjes toch nog zo’n beetje aan elkaar waren gekomen, doch dat het bestuur daarover in zorg had gezeten. Dit was ook de reden, waarom m.n in het belang der kas geen spreker voor deze vergadering had uitgenodigd, .naar een gewone jaar vergadering hield. De zuster had in to taal ruim 1700 bezoeken afgelegd. Uit het magazijn waren 135 voorwerpen ter leen gegeven in 45 gezinnen. De ont vangsten hadden bedragen met inbegrip van 500 uit het reservefonds, 4631.50, de uitgaven 5006.18. De voorzitter zei dat het niet gaat eventuele tekorten te dekken uit het reservefonds. In IJlst wordt wat de provincie Friesland be treft de laagste contributie betaald. Dat alles nog steeds no goed reilt en zeilt komt door de steun van de burgerlijke gemeente, hierdoor in staat gesteld door het fonds algemene belangen. De minimum contributie is thans vastge steld op 2.50 per lid per jaar, voor nieuwe leden. Contributieverhoging wordt een bezwaar geacht, hoewel wan. neer dit nodig mocht zijn, het bestuur hiervoor niet zal terugdeinzen. De heer E. Wouda bracht namens de kascom missie rapport uit, boeken en beschei den van de penningmeester waren in orde bevonden. Als bestuursleden wer- den herkozen: P. van Dijk en mevr. A. i NooitgedagtKeulen. I JVe/eZofr hes te Hoestsiroop binne greate sügen allegearre, as len man nei it hüs op 't Saeil&n!” Hjj oreerde nog een poosje zo door, maar ieder en alles bleef uiterlijk onbe wogen. Ha, Sytsma uit de Leagaën vrienden, h(j wil biggen kopen van de Steenwij- ker. U en ik konden gewoon vragen wat kosten ze, en nee of ja zeggen al naar gelang het antwoord ons bevredigde Maar Sytsma, ha, die Sytsma, kent u hem? Hij duikt het hok in, dirigeert de aanwezige krulstaarten rechtsom, links om door de arena, blijft een wjjle pein zend staan, hoofd links andere wijle, hoofd rechts en dan weet le wat ze moe ten kosten, een bedrag, volgens de koop man, waar hij om lacht en dat ie „nooit van z’n leven!” en „Al zal ik hier” enz. Maar Sytsma -preekt door, niet luid, niet te veel, maar „to plak” en z’n laatste woorden zijn ,,’k Soe 't mar dwaen, dan bist los! Kinst nei hüs! Nei Stienwyk! Nei de frou Om kofje!” Ook wij gaan om koffie trouwens, maar op weg naar de koffietafel horen we onze vriend Johannes. We kijken hier, daar, onder, boven, maar geen ge stalte, alleen geluid. Eindelijk, bfl een soort samenscho- De afd. Sneek van bovengenoemde ver. kwam Woensdagavond in Frede- hiem bijeen onder leiding van de heer K. J. Bijlsma. Deze heette de aanwezi gen, in ’t bijzonder de vertegenwoordi gers van het bestuur te Leeuwarden, hartèlijk welkom. De heer G. Vonk las de notulen en het jaarverslag. 1 Jan. 1950 telde de ver. 529 leden, thans ruim 1800. 26 begrafenissen van volwassenen en 4 van kinderen werden verzorgd, be nevens 3 crematies. Het bestuur ont ving meerdere dankbetuigingen voor de keurige diensten. De penningm. deelde mee, dat de ontvangsten en uit gaven 15546,45 bedroegen. De contróle heeft elke maand te Leeuwarden plaats. De voorz. zegt, dat tal van verbeteringen in de begrafenissen zijn aangebracht; de zware baar is vervangen door een lich tere, waardoor nu met zes dragers kan worden volstaan, wat een flinke bezui niging geeft. Er kan nu op de begraaf plaats water gehaald, wat dus niet meer uit de sloot behoeft. De wachtkamer is voor aula ingericht, zodat men niet meer op het koude kerkhof hoeft te staan. Wjj schaften auto’s aan en gaven ons perso neel uniformen, wat door anderen ge volgd werd. Dank werd gebracht aan de burgemeester voor diens medewerking. De heer Pietersen, seer, van het H.B., trok een parallel tussen de vroegere burenplicht en het werk van deze ver. Zij is er tot dienst van de leden en is van grote sociale betekenis. De begrafe nissen waren met hun klassestelsel een winstobject geworden en wij hebben daartegen de strijd aangebonden. En het feit, dat het ledental gedurig stijgt, wijst er op, dat w(j in een behoefte voor zien. In ons land zijn op 20 plaatsen ver enigingen, waarbij in totaal 175.168 huisgezinnen zijn aangesloten. In Leeu- warden is dit aantal thans boven de 9000 gezinnen gestegen. Onze organisatie is van grote betekenis geworden en spr. roept allen op propagandist voor dit werk te zijn. De heer Schuhmacher trad af als be stuurslid, waarvoor de heer S. Veldman gekozen werd, die door de voorz. harte lijk welkom werd geheten in het bestuur, omdat hij als R.K. de belangen van het groeiend aantal R.K. leden kan beharti gen. De voorz. van de Fr. U. V. sprak er zijn blijdschap over uit, dat hier ter plaatse de Ver. zo goed toeneemt en verzekerde dat hij hier gaarne kwam. Hij deelde mee, dat de tarieven binnen kort belangrijk zullen dalen. Bij de rondvraag werd een vraag ever crematies gedaan, welke door de heer Pietersen werd beantwoord, waarna de voorz. met woorden van dank de verga dering sloot. Deze film, met in de hoofdrol de be roemde vertolkster van zovele vrouwen rollen Claudette Colbert, speelt tot en met Zondag in het Amicitia Theater. Als er in het Engelse graafschap Norfolk na langdurige regens een dijk doorbreekt en vele plaatsen met overstroming worden bedreigt, vlucht de bevolking naar het klooster, dat hogerop gelegen is. Onder de vluchtelingen bevinden zich de poli- tiebrigadier en een jonge vrouw, die van moord is beschuldigd. Direct als Zuster Mary (Claudette Colbert) de jonge vrouw ziet, is zjj overtuigd van de on schuld van het meisje en begint de strijd om het recht en het bewijs van onschuld. Claudette Colbert geeft hier wederom een gave vertolking van haar rol, die niet zal nalaten een diepe in druk te maken op allen die de film zien. Ook de overige rollen van Ann Blyth en Robert Douglas worden verdienstelijk gespeeld. Woensdagavond kwam bovengenoem de vereniging in jaarvergadering bijeen onder leiding van Ds. H. van Niel. Om ruim 8 uur opende de leider met het laten zingen van Ps. 87 1 en 7 en ge bed, las daarna Matth. 25, waarna hij In een kort openingswoord een harte lijk welkom toeriep aan alle aanwezi gen, in ’t bijzonder de begunstigsters en afgevaardigden. Na het zingen van het Federatielied, volgden verslagen van de secretaresse en penningmeesteresse, waaruit bleek, dat het ledental 60 be droeg en er een batig saldo in kas was. Hierna zong een koortje, gevormd door enige leden, op zeer verdienstelijke wijze een paar liederen. Voor de pauze ver toonde de heer Aukema nog enige films. Na de pauze werd de avond gevuld met voordrachten en samenspraken, ter wijl het koortje zich nog eens liet ho ren. Aan het slot had een verloting plaats, waarna Ds. van Niel met dank zegging sloot. Bestuur en leden kunnen op een geslaagde jaarvergadering, waar in de tractatie niet ontbrak, terugzien,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 6