DC6 „Koningin Juliana” bij Frankfort verongelukt Afscheidsdienst Ds. A. van Santen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jaarvergadering Afd. Sneek Volksonderwijs Uitvoering Chr. Muziekver. Harmonie 1 DINSDAG 25 MAART 1952 7e Jaargang No 24 L KIEZEBRINK 2872 VIER EN VEERTIG DODEN de beammen V erkeersexamen Goechel-première yn Turns Twee doodstraffen voltrokken Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bromfiets gewonnen KLEINZAND 7 Telef Aanhangwagen te water Pinky Auto tsjin Krite Snits De komende uitvoeringen van «Thusnelda-GreatePier Aanbesteding Gemeente- woningen Rukwind verraste jonge zeilers Gecom bi neerde Ringvergadering Mooie opdrachten Veertig jaar bij de Bank Zn., Surh.veen 219778.63600. De belasting-aangifte Landelijk spaar-systeem voor aanschaffing huisbrand SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur De oorzaak. onderzoek. j „221000.— „64700.— 220500.— 64000.— 220300.— 64600.— 219534.— 63990.— 217800.— 62650.— 211937.— 62055.— 209100.— „208765.— „59068.— zo L „213594.— „62952.— „212980.— „62580.— „199740.— „57685.— 61131.- Onze stadgenoot de heer J. Boot, Ernst Casimirstraat, kreeg bericht, dat hij tot een der goede oplossers be hoorde van de „Gooiland-rebus” en de vierde prijs, een complete bromfiets, had gewonnen. op de Sneintomiddei joech de Turnser goe- chelaer Carlotti syn première foar in lyts publykje fan 4 oant 12 jier. It foei by de lytse taskögers mar tige yn ’e smaek. Hja rópen tige om meat en Car. lotti hat dan ek tasein wer in middei mei in hiel nij programma werom to kommen. Om’t der gjin entree is kin eltsenien dus komme. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres: Zaterdagavond c-geveer half zes reed de heer P. de Boer van Hommerts met zijn truck met aanhangwagen volgela den met melkbussen van de N.V. Lank- horst zuivelfabriek te Osingahuizen. Na het passeren van de brug raakte de aanhangwagen los en reed te water. De veer van de koppeling bleek gebroken te zijn. De truck heeft zelf zijn aan hangwagen weer op het droge gehaald. De inhoud van de bussen, voeder voor het vee, ging echter verloren. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - pe> half Jaar. Franco per post f 3.75 oer half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Fa. H. F. Ring- nalda, Sneek Fa. Stelwagen en v. Gorkum, Roor- dahuizum Fa. P. en J. de Dood, Sneek Aannemers Mil. Friso, Sneek J.Hiemstra, Sneek Begroting 7100.per woning. Gunning aangehouden. Deze film welke Donderdagavond in het Amicitia Theater onder auspiciën van het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen werd gedraaid, genoot een, trouwens alleszins verdiend, flink bezoek. Bij de inhoud werd al enige malen in dit blad stilgestaan, zodat we daarop nu niet meer terugkomen. We volstaan met iets uit de inleiding te vermelden, welke mr J. A. de Jong, voorzitter van het dept, er bij gaf. Spreker wees er op dat, niet alleen in West-Europa, maar ook in de Ver. Staten zelf kritiek wordt ge oefend op de rassendiscriminatie, wel ke in het negervraagstuk tot uiting komt en waarvan deze film verhaalt. Het beste bewijs dat deze kritiek ook in Amerika bestaat en daar ook scherp is is wel deze film, die immers in Amerika gemaakt is. Wij hier in West-Europa maken ons het met deze kritiek intus sen wel eens al te gemakkelijk omdat we het rassenprobleem hier niet ken nen. Zo gaat het nu eenmaal met alle dingen, waarmee men niet in aanraking komt en dus louter theoretisch over oordeelt. Rassendiscriminatie is onge twijfeld onrecht maar slechts een stuk van het onrecht dat op allerlei terrein in geheel de wereld bestaat en eerst als men dat beseft en bereid is het univer sele onrecht, ook dat deel er van waar mede wij zelf in aanraking komen, te bestrijden heeft men het recht verwor ven kritiek op toestanden elders te oefe nen, waarover anders het oordelen min of meer farizees aandoet. FRANKFORT am MAIN. De viermotorige Douglas DC-6 Koningin Juliana, een lijntoestel van de K.L.M. dat van Johannesburg naar Amsterdam onder weg was, is Zaterdagmorgen om tien minuten over elf' in de nabijheid van het vliegveld Rhein-Main op vijf kilometer afstand van Frankfort am Main bij een landingspoging door een mistbank gevlogen en door het verliezen van hoogte in aanraking gekomen met een beboste heuveltop. Het vliegtuig ploeg de een baan van driehonderd meter door het Frankforter Stadswald en stortte tenslotte in brokstukken neer. Van de 47 inzittenden werden er 42 op slag gedood. kunnen de overlevenden ook inlichtingen geven. To Hommerts soe de hear v. d. Neut üt Lemmer om twa nêstelkoar ridende auto’s hinne. Fansels wie de dyk dêr net breed genóch foar. De hear v. d. Neut rekke doe in beam en waerd üt de auto slingere. Hy waerd opnommen en daliks nei it sikenhüs to Snits brocht. Nei ün- dersyk blykten de forwounings hwat mei to fallen. De auto draeide nei’t er de beam rekke hie noch in slach yn ’e rounte en seach der raer üt. 1 kind. v. d. Aan drie Duitsers gratie verleend. De Minister van Justitie deelt mede, dat de Duitser W. A. Albrecht, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den en de Nederlander A. J. Pieters, tot de doodstaf veroordeeld bij arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie, geen gratie is verleend. De twee vonnissen zijn inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen, opgelegd aan de Duitsers F. Frankenstein, B. G. Haasse en F. Bellmer, bij wijze van gra tie veranderd in levenslange gevangenis- Op ’e ütfieringen fan krite Snits fan it Selskip foar Fryske tael en skrifte- kennisse waerd forline wike in kollekte hélden foar it Sintrael Genoatskip foar berneütstjüring. De krekte opbringst wie 451. De boaijem wie fruchtber makke troch it foardragen fan Akke Boorsma, Tineke de Groot en Jetske Klasema, de priiswinsters fan de foar- drachtkriich „Sprek mar ta," heid ook in Drachten steeds mogen er varen. Op sprekers verzoek zong de Ge meente staande Gez. 263 1 en 5, waar na ds. van Santen nog enkele dank woorden sprak. Hij was dankbaar dat ds. Sondorp en ouderling Vlas ook of ficieel namens de Kerkeraad naar hier waren gekomen en verklaarde dat hij, gelovende in de overwinnende kracht van Christus, niet zonder hoop uit Sneek vandaan gaat. Verder richtte hjj zich in waarderende bewoordingen tot het be stuur van de Ver. v. Vrijz. Hervormden, organiste Mej. Anossen, koster Schurer, de collectanten, de directie en het per soneel van Amicitia, wie hij erkentelijk was voor de grote medewerking steeds van hen ondervonden, de heer de Kok, de afgevaardigde van de Doopsgez. Ge meente en tenslotte nog tot de gasten uit Drachten. Hij bad daarna het Onze Vader, waarna de dienst met het zingen van Gez. 155 1, 2 en 3 beëindigd werd. Van de gelegenheid na afloop ook per soonlijk afscheid te nemen van ds. en mevr, van Santen maakten zeer velen gebruik. Vrijdagmorgen werd door B. en W. van Sneek openbaar aanbesteed I. Het bouwen, met inbegrip van het schilderwerk, van 28 onder- en boven woningen c.a. aan de Napjusstraat en omgeving; II. idem van 8 onder- en bovenwonin gen aan de Woudvaartkade. Aantal inschrijvers 21. B. v. d. Berg, Groningen G. Visser, Ijlst Men schrijft ons Het bestuur van T.G.P. wil langs deze weg enige mededelingen doen betreffen de de uitvoeringen op Dinsdag en Woens dag 1 en 2 April in „Amicitia”. Beide avonden wordt hetzelfde programma af gewerkt. De deelnemers (sters) zijn ech ter niet dezelfden. De vereniging is nl. te groot om alle medewerkenden op één avond te laten optreden. Er is nu een splitsing gemaakt waarbij telkens de helft meedoet. De goede naam die T.G.P. op het gebied der gymnastiek heeft, zal zij ook nu weer hoog houden. De vor men waarin de gymnastiek beoefend wordt hebben de laatste jaren zo’n grote verscheidenheid gekregen, dat men te genwoordig gerust kan spreken van een gymnastiek-revue. De technische leiding wil het programma echter zoveel mo gelijk in „non stop” vorm uitvoeren. Hoe wel het erg verleidelijk is om een ver loting te houden, is het bestuur daarvan toch terug gekomen. De te geven num mers mogen er zijn. De rhythmische gymnastiek is in vertrouwde handen van mevr, van Toorn—de Jong, de nieuwe „Grienmank” is onder leiding van de heer Kan Sr. ingestudeerd er de andere deelnemers(sters) hebben de vaste hand gevoeld van de heer Kan Jr. Voorts zul len de voorgeschreven knots- en vrije oefeningen van het Bondsfeest van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond op de a.s. Pinksterdagen te Den Haag worden gedemonstreerd. De bezoekers wacht derhalve een zeer genoeglijke avond. In verband met de uitgebreidheid van het programma moet precies om 8 uur be gonnen worden. Men lette op de adver tentie in het volgend nummer. recht komen. Van deskundige zijde werd echter opgemerkt dat er tegenwoordig practised geen intellect verioren gaat en zeker met t.e.m. de miaaeruare scholen. Daarna heeft het kind van meer vermogende ouaers ontegenzegge- lijk meer kansen aan de andere, maar voor geen werkelijk begaaid kind uit minvermogende kringen blijft tegen woordig de universiteit gesloten. Er zyn behalve rijksbeurzen vooral hier in Friesland zeer veie stucuerondsen, ook Sneek, dat ook een fonds van gemeente en O.B.W. samen heelt, telt er nog enkele. Men raadplege daarvoor maar eens het boekje „De btudieoeurzen” dat ook in de Leeszaal is. Een bezwaar voor afgestudeerden is misschien dat Dij sommige beurzen de voorsenotren terug oetaaid moeten worden, wat wel eens een diuk op jonge gezinnen kan geven. Maar het vraagstuk dat hier ter sprake werd gebracht was vroeger wel, nu geen probleem meer. In het spreek uur uer hooiden en op de ouderavonden hebben ouders alle gelegenheid een des kundig oordeel over de aanleg van hun kind te vernemen en de ervaring is dat het niet de begaalaen zijn wie net aan kansen ontbreext maar dat de ouders in de regel te hoge verwachtingen van hun kinderen hebben. Begaalden zijn nu een maal dun gezaaid. Van bestuurszijde werd meegedeeld dat Volksonderwijs gaarne bereid is met adviezen bij te staan, doch niet in staat is financiële steun te verlenen. Nog werd meege deeld dat er in November weer ’n feest avond zal worden gegeven. Waarschijn lijk zal daarvoor Barend v. d. Veen met het Lyts Frysk Toaniel worden uitge nodigd. Tenslotte werd de film van Volksonderwijs gedraaid. Ongeveer 330 leerlingen van de Gys- bert Japiksschool, Looxmaschool, Sperk- hemschool, Jan van Nassauschool, Eben Haëzerschool, R.K. Jongensschool, R.K. Meisjesschool, Montessorischool, Julia- naschool en Willem Lodewijkschool uit onze stad, der bijzondere scholen te Folsgare en Nijland en van de o.l. school te IJsbrechtum hebben Vrijdag het practischo verkeersexamen afgelegd. Het schriftelijk deel was 11 Maart jl. afgelegd. De uitslag volgt later. ten bate der afdeling had verricht. Bij de rondvraag dankte de heer J. Bakker bestuur en afdeling voor de aanbieding van de electrische klok, welke dezer dagen in de hal van de B.L.O.-school zal worden aangebracht. Er was voorts een vraag van andere zijde of Volksonder wijs hulp verleent aan minvermogende ouders die begaafde kinderen hebben, daar deze kinderen vaak niet tot hun De laatste dienst waarin Ds. A. van I trokken door onze Gemeente, van blij- Santen Zondagmorgen vóór zijn vertrek vende aard zal zijn en dat het verder zó naar Drachten voorging, was druk be- zal worden dat, ook al zijn wij van elkan- zocht. De grote zaal van Amicitia was der gegaan, het levende contact bewaard vrijwel geheel bezet. Onder de aanwezi- I zal blijven. Namens ouderen en jonge- Ondanks het minder gunstige weer heeft de gecombineerde vergadering van de Ring Sneek van de Chr. Jonge Vrou wen Fed. en de ringen Sneek en Wouds- end van het C.J.M.V., Donderdag in het Geb. v. Chr. Belangen gehouden, niet te klagen gehad over gebrek aan belang- stelling. De voorz., ds. D. C. C. Stap, I opende met gebed en een hartelijk wel komstwoord, in ’t bijzonder tot de spre ker, de voorbereiders(sters) en de mede werkenden. Mej. A. Bergstra van Schar- negortum kwam dan voor het voetlicht met een bijbelinleiding over Matth. 26 3646, waarop een keurige uitbeelding met vlaggen en linten volgde van de ver bondenheid van de leden in provincie, land en wereld. De hear P. Idsinga, fan Edens, wie dizze joun de sprekker, dy’t hie over „Doar to libjen”. Yn in trijetal ünder- dielen bispriek hy dy libbensdoar, nl. yn it lofthertich libbensdoaren, it ütdaeg- jend doaren en it doaren yn it fortrou- wen. Mei greate oandacht waerd dizze vlotte taspraek, hweryn de sprekker bli- ken joech tige bilêzen to wêzen, troch de jongelju oanheard en it wurd fan tank, dat him brocht wurde fan de foar- sitter, wie mear as fortsjinne. De afd. GoëngaGauw van de meis- j’esver. gaf een kleurrijke uitbeelding van het verhaal van de verloren zoon. „Sin en Wille” besloot het program ma, waarna de voorz. een kort dank woord sprak en daarna de vergadering sloot. Aan firma J. Feenstra alhier is on derhands opgedragen de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie in het Rusthuis te Makkum. Ook kreeg deze firma na gehouden aanbesteding dergelijke opdrachten voor het Ge meentehuis Crackstate te He°renveen en de Ambachtsschool te Jubbega. 61800 Morgen hoopt onze stadge noot de heer T. P. V. d. Feer kantoorbedien de bij de Am- sterdamsche Bank N.V. al hier de dag te herdenken, dat hij voor 40 ja als 13-jarige jongste bedien de zijn intrede deed in het bankbedrijf van de firma Mis- pelblom Beijer. Deze Bank ging later over in de Frie- sche Bank, die in 1934 weer een fusie aanging met de Amsterdamsche Bank N.V. De jubilaris maakte al deze ver anderingen mee en is steeds aan het kantoor te Sneek verbonden gebleven. Verwacht mag dan ook worden, dat ve len hem met dit jubileum zullen felici teren, waartoe gelegenheid bestaat tij dens de receptie ’s middags van 56.30 uur in Aere Perennius. Twee van de vijf passagiers die uit de wrakstukken konden worden bevrijd, overleden later en slechts drie inzitten den, twee passagiers en de 28-jarige Ne derlandse stewardess Truus Gautier uit Amstelveen overleefden de ramp. Mej. Gautier heeft een linKerbeen- breuk en verwondingen aan het gelaat. De beide overige overlevenden zijn dr P. Schaumberg uit Johannesburg en me vrouw R. Horn-Steinbrenner uit Frank fort, die tot voor kort als grondstewardess in dienst was van de K.L.M. Zij was pas 4 dagen gehuwd en keerde met haar echtgenoot van een huwelijksreis uit Rome terug; de heer Horn verloor bij deze ramp het leven. Drie Duitsers, die het vliegtuig zagen vallen, renden naar het voorste wrak stuk, maakten een opening en redden 5 passagiers voor het in brand vloog. Een van de moedige redders verklaart1' later: „Ik zag enige mensen dood zitten in hun stoelen, met de veiligheidsriemen om. Ik hoorde mensen achter in het toestel kreunen. Ik moest over een warwinkel van brokstukken klimmen om hen te be reiken. Met mijn zakmes sneed ik de rie men door. Toen droeg ik hen naar het gat in de romp. Er stonden twee mannen buiten aan wie ik de mensen overgaf. Overal om me heen was vuur. Het was vreselijk om te zien.” De omgekomen Nederlanders. Gezagvoerder L. E. J. Poutsma, 33 jaar, wonende te Krommenie, gehuwd en 2 kinderen. 2e Bestuurder J. J. Gart, 36 jaar, wo nende Zwanenburg, gehuwd, 2 kinderen. 3e Bestuurder A. M. van der Stelt, 24 jaar, te Amsterdam. Perc. I Perc. n ƒ240800.— ƒ69800.— 240500 68900.— Fa. Willekes Zn., 227760.— 64677.— 223000.— 65700.— Wel heel vroeg in het seizoen heeft het zeilen een slachtoffer gevergd. Don derdag ging de zeventienjarige T. Oly uit Kollum met zijn zeventienjarige vriend R. Hamstra uit Dokkum zijn pas verworven zeilboot ophalen. Bij het oversteken van het Bergumermeer zijn de jongelui door een rukwind verrast. Het bootje sloeg om en Oly verdronk. Een voorbijvarende schipper die te hulp snelde slaagde er in Hamstra te redden. Harlingen J. Runia, Tzum H. en C. Faber, Sneek Fa. Kats Co., Surhuizum J. D. Feenstra&Zn., Augustinusga Fa. J. Veenstra G. Doevendans, Sneek U. Holman Zn., Strobos Fa. Smids de Vries, Augustinus ga en Surh.veen 217500.62403. J. Andringa, Sneek 216500.61878. Gebr. Boomsma, Sneek P. Olij, Sneek W. E. Reitsma, Grouw Fa. Huitema Jor- ritsma, Bolsward 211400.64244. 210495.61495.— hetgeen hij in zijn functie als secretaris De effectenkoerslijst 1952 zal pas 25 Maart verschijnen. Daarom kon inzending van de aangiftebiljetten voor inkomsten en vermogensbelasting door de belastingplichtigen, tot wier vermo gen effecten behoren, niet dadelijk ter hand worden genomen. Hierdoor zal het in sommige gevallen bezwaarlijk zijn het volledige aangiftebiljet vóór 15 April in te leveren. De minister van Financiën heeft hierin aanleiding gevonden te be palen, dat aan de belastingplichtigen niet vóór 1 Mei een waarschuwing zal worden gezonden. Zodat men nog op tijd is, indien men het aangiftebiljet 29 April indient. Over de oorzaak van de ramp is nog weinig bekend; er wordt beweerd dat het hydraulisch systeem niet in was, maar de commissie is nog bezig met het onderzoek. Tr‘- Op initiatief van de Nederlandse Ka tholieke Bond van handelaren in brand stoffen „St. Theobald” zal in samenwer king met de Federatie van de Neder landse Brandstoffenhandelaren en de Rjjkspostspaarbank met ingang van 31 Maart een landelijk spaarsysteem voor het aanschaffen van huisbrand worden ingevoerd. Een spaarsysteem door spaarbanken opgezet ten behoeve van de aanschaf Van kolen is geen nieuw idee, doch het landelijk systeem van de Rijkspostspaar- bank, waarbij men op een kolenspaar kaart door het plakken van spaarzegels van 1.enjof 2.50 het benodigde spaart, is echter wel iets nieuws. De kolenspaarkaart wordt uitgegeven door de Rijkspostspaarbank via de ko lenhandel. Men spaart dus bij de R.SIP. en daardoor neemt de consument ook geen deel in de bedrijfsrisico’s van de kolenhandel. De betreffende spaarkaart moet als betaalmiddel door de handel worden aanvaard. Dit sparen wordt ten sterkste aanbevolen daar alleen brand stof tegen contante betaling kan worden betrokken. Wie bergruimte heeft kope al in voorjaar en zomer magere kolen, daar anders moeilijkheden in de brand- stofvoorziening dreigen. Ie Radiotelegrafist C. Hoefnagel, 34 jaar, gehuwd en 2 kinderen. 2e Radiotelegrafist S. de Waard, 30 jaar, te Amsterdam, ongehuwd. Ie Boordwerktuigkundige C. van Et- ten, 25 jaar, Den Haag, gehuwd, 2e Boordwerktuigkundige H. Lee, 26 jaar, gehuwd en 1 kind. Ie steward F. J. Koetshuis, 36 jaar, te Wassenaar, gehuwd en 2 kinderen. 2e steward J. Blaauw, 28 jaar, te Dordrecht, gehuwd en 2 kinderen. De omgekomen Nederlandse passa giers zijn: R. J. de Vries, waarnemend stations chef van de K.L.M., 39 j'aar. Hij was op weg van Johannesburg naar Amstel veen om zijn echtgenote en drie kinderen mee te nemen naar Zuid-Afrika, waar heen zij gingen emigreren. Ir N. J. C. Smit, hoofdofficier N.S.O. 2e klasse, uit Hilversum. A. de Koning, employé van Wilton Feijenoord uit Schiedam. J. H. Feuth, directeur van Kaufmanns huidenhandel, te Wassenaar, gehuwd en vier kinderen. H. A. Bennink, uit Apeldoorn, een be kend maiskweker en bekend van zijn voordrachten voor de radio. Onder de gedode passagiers bevinden zich verder vier Noren, de beste harpoe niers van de Zuid-Afrikaanse walvis- vloot, onde wie Anders Arvesen, die dit seizoen 341 walvissen doodde; zes En- gelsen, twee Amerikanen, twee Israë liërs, twee Italianen, een Duitser, twee Fransen, een Egyptenaar, een Armeniër, een statenloze, drie personen, van wie de nationaliteit nog niet vast staat. Zes Zuid-Afrikaners worden eveneens onder de slachtoffers geteld. BENOEMD. GAUW. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Nunspeet, de heer F. Faber van hier thans werkzaam te Workum. SIJBRANDABUREN. Benoemd tot derde kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfa briek alhier, de heer Th. v. d. Galiën te Assen. in orde j druk Misschien I straf. Noodlanding van de Venlo. Niemand gedeerd. BANGKOK A.N.P.-Aneta). Zater dagochtend om zes uur Nederlandse tijd heeft de constellation Venlo van de K.L.M., door motorstoring gedwongen, een noodlanding moeten maken bij Bang kok. De vier-en-dertig passagiers en de tien leden van de bemanning konden on gedeerd uit de zwaar beschadigde ma chine stappen. De Venlo vertrok Vrijdagavond van Schiphol onder gezagvoerder Creel met bestemming Sydney, waar het toestel Maandagavond om elf uur zou aanko men. De noodlanding werd uitgevoerd op ongeveer acht kilometer afstand van het vliegveld Don Moeang bij Bangkok. Er was een storing in motor nummer drie. belangstelling voor de uitvoeringen te verhogen. In hoeverre de uitslag van dit onderzoek in overeenstemming te bren gen is met bovengenoemd streven blijft voorlopig een open vraag. Meestal im mers zijn de wensen van het publiek niet gericht op ontwikkeling en verdieping van het muzikale genieten en zal men dus voor het bereiken hiervan de smaak van het publiek moeten trotseren. De kwaliteit der uitvoering was over ’t algemeen zeer goed. Dit gold in ’t bij zonder voor de nummers 2, 6, 8, 10, 11 en 13 van het programma, t.w. koraal „Lof zij de Heer” (bewerking S. W. de Boer), Jubel Klange (Ernst Uebel), Rode Kruis-mars (J. Andriessen), Za- Dé-mars (Diks), Vliegermars (Dostal) en Marche Americaine (J. P. Sousa). Verder konden ook „Psalm 92” van C. Palmer en ,,’k Heb Geloofd” van Boedijn veel bevrediging schenken. Aan de ove rige nummers ontbrak in technisch op zicht te veel, dan dat de muzikale kwa liteiten ten volle tot hun recht konden komen. Men krijgt de indruk, dat wer ken als Ouverture Bruiloft van Nakiri, Faust Fantasie en Doornroosjes Bruids- vaart dirigent noch orkest erg goed lig gen. Het publiek volgde de verrichtin gen van de muzikanten met grote aan dacht, waartoe de korte en heldere toe lichting van de dirigent veel bij droeg. L. G. gen bevonden zich ook de h.h. ds. Son- i ren zeggen wij U nog eenmaal heel har- dorp en Vlas, ouderling, namens de Ker- I telijk dank voor wat ge getracht hebt keraad der Ned. Herv. G'ireente, de Ons te geven: Christus! En onze innigste heer J. de Kok, kerkvoogd, burgemees- bede is dat gij en uw gezin Gods nabij- ter Rasterhoff en enkele leden van Ds. - - van Santen’s toekomstige gemeente Drachten. Na de gebruikelijke liturgie waarin gezongen werden Ps. 89 1 en 7, Gez. 148 1 en 6 en Gez. 165 1, 2 en 4 en gelezen enkele gedeelten uit Coll. 2 en 3, hield de scheidende predikant een predi katie naar aanleiding van Coll. 3 12 Indien gij dan met Christus opgewekt zijt, zo zoekt de dingen die boven zijn, waar Christus is, zittende aan de rech terhand Gods; bedenk de dingen die boven zijn, niet die op aarde zijn. Hij wierp hierin een terugblik op de drie jaren dat hij hier werkzaam mocht zijn en geprobeerd heeft de traditie van zijn grote voorgangers voort te zetten. Hij noemde dit het instandhouden van een stukje religieuse cultuur, uitgaande van het woord: zoekt de dingen die boven zijn. Want tenslotte is alleen de rots van God zelf veilig voor de mensen en geeft alleen God zelf redding. Na de preek sprak ds. Sondorp zijn scheidende collega namens de Kei-eraad toe. Hij herinnerde er aan oe de vrij zinnigen en rechtzinnigen in een pijnlijke situatie met elkaar geleefd hebben en nog steeds leven. Uw aanwezigheid was daar het gevolg van, maar gij hebt met zeer groot enthousiasme, gedreven door een hoge opvatting van Lw ambt, met grote nauwgezetheid en veel vaart ge werkt en daarvoor, aldus spr., willen wij allen, dus niet alleen de vrijzinnigen, U hartelijk danken. Het kan misschien lang duren voor de tastbare resultaten van Uw werk zichtbaar worden, maar er is iets gegroeid. In Uw predikatie hebt U getuigd van de overwinnende Chris tus, zo ging spr. voort. Maar Is wij ge loven in de mac.it van Jezus Christus over alles wat in deze wereld gebeurt, maar niet, dat deze macht ook een ge broken gemeente kan herstellen, dan is ons geloof een grote klucht. En daarom wilde spr. hier getuigen van zijn vaste geloof dat de beide richtingen elkaar in Jezus Christus terug zullen vinden. Wij bidden U van ganser harte toe, zo ein digde ds. Sondoip, dat Hij U en de Uwen in Uw nieuwe Gemeente eendrachtig zegenen zal en Uw leven in Zijn heilige hoede zal weten te bewaren. De heer B. Jonkmans, voorzitter der Ver. v. Vrijz. Hervormden, constateerde dat de korte periode waarin ds. van Santen in hun midden was, toch een rijke periode is geweest. U is door onze Gemeente gegaan als door eei? stuk wei land waardoor de ploeg getrokken wordt en waarin het zaad moet worden ge strooid. Wij geloven dat dit spoor, ge- Electrische klok aan B.L.O.- schoo] aangeboden. De afd. Sneek van Volksonderwijs hield Vrijdag haar jaarvergadering in Hotel Leeuwen onder voorzitterschap van de heer W. S. Overzee. In zijn openingswoord zeide deze o.a. dat het de Ver. als geheel in 1951 niet slecht ging, het ledental groeide van 121000 tot meer dan 130000. Een zesde deel daarvan wordt gevormd door de leden verenigd in de Friese Federatie en deze verhouding bleef tijdens de groei sta tionair. Ook de afd. Sneek ging het wat het ledental betreft goed, waren er bij het begin van het jaar 430 leden, aan het eind was dat getal 465. Van de beide ereleden van wie spr. de heer Stallmann welkom heette, is de afd. in de loop van het jaar de heer E. Ha- zelhoff ontvallen, zijn ijveren voor de belangen van de openbare school zal Dij bestuur en afdeling in dankbare herin nering blijven. Het verloop van de schoolbevolking te dezer stede gaf wat de verhouding openbare schoolbijzon dere scholen betreft, geen aanleiding tot pessimisme, de verhouding blijft vrij stabiel in die zin dat 35 der school bevolking het openbaar onderwijs volgt. Bij de opening van de verbouwde open bare B.L.O.-school heeft het bestuur gemeend het gemeentebestuur een klein blijk van waardering te moeten aan bieden in de vorm van een electrische klok voor die school. Onze wens dat in het afgelopen jaar de openbare fröbel school in het Sperkhem tot stand zou komen is helaas niet in vervulling ge gaan, maar misschien is er enige reden om wat deze zaak betreft voor dit jaar wat meer optimistisch te zijn. Wat de financiële positie der afdeling aangaat, deze is dank zij vooral de daadwerke lijke steun welke de schapenweiders ver leenden behoorlijk stevig, aan deze schapenweiders en in het bijzonder aan dhr. P. F. Koopmans werd hartelijk dank gebracht. Ten slotte moest het de voor zitter van ’t hart dat het geringe be zoek aan deze vergadering toch wel een gebrek aan belangstelling van de ouders in en aan liefde voor het open baar onderwijs demonstreert, wat te meer te betreuren is omdat het bekende nieuwe wetsontwerp de ouders zelf een aandeel wil geven in het bestuur der openbare scholen. Nadat de secretaris, de heer J. Al kema, de notulen had gelezen, werd het jaarverslag uitgebracht, de meeste daarin te berde gebrachte feiten waren reeds in het openingswoord van de voor zitter meegedeeld. Het vermeldde o.a. nog dat de heer J. Alkema zich genood zaakt zag het secretariaat op te geven. Hem werd dank gebracht voor hetgeen hij in een zestal jaren ten bate der afdeling had verricht. Het verslag van penn. K. de Vries meldde inkomsten van 3259.34 en een batig saldo. Be sloten werd weer 25 aan het Fonds tot Steun bij te dragen en ƒ50 aan het fonds „Onze openbare school” (fonds voor schipperskinderen). De kascom missie bestaande uit de h.h. J. Smit en L. de Zee had alles keurig in orde be vonden, zodat de penningmeester werd gedechargeerd. Tot leden der nieuwe kascommissie werden benoemd de h.h. J. Smit en J. Lourens, tot bestuurslid in de vacature J. Alkema werd gekozen de heer L. de Zee. De voorzitter bracht de heer Alkema nog eens dank voor In de Gereformeerde kerk aan de R. Bockemakade hield de Chr. Muziekver. „Harmonie” Donderdagavond haar jaar lijkse donateurs-uitvoering. Toen voor zitter Boeijenga, na in gebed te zijn voorgegaan, met een korte toespraak de avond opende, waren nog vele plaatsen in de kerk onbezet. Dit viel te betreuren, niet alleen omdat het voor een vereni ging altijd teleurstellend is te ondervin den dat betrekkelijk weinig mensen be langstelling tonen, maar ook omdat in de loop der jaren duidelijk gebleken is, dat „Harmonie” onder leiding van de heer S. W. de Boer uit Leeuwarden, ernstig poogt het peil der uitvoeringen op te voeren. Zo kon de heer Boeijenga meedelen, dat verschillende daarvoor in aanmerking komende nummers door de dirigent zouden worden toegelicht. Ook de samenstelling van het programma was er op gerief met de oude sleur te breken en de smaak van het publiek te ontwikkelen. Behalve de onvermijdelijke bewerkingen van bekende opera- en operette-muziek en de even onve-mijde- lijke (en dankbare) marsen, vermeldde het programma enkele originele com posities voor harmonie-bezetting. Gelukkig is er de laatste tijd een groeiende belangstelling van de zijde der componisten voor harmonie- en fanfare muziek. Niet alleen de in de wereld der harmoniecorpsen groot geworden musi ci als Alphons Dreissen en Gerard Boe- drjn hebben veel geschikte muziek ge schreven, ook toondichters van groter allure achten het niet meer beneden hun waardigheid zo nu en dan een werk voor onze amateur-corpsen af te leve ren. Zo bracht „Harmonie” deze avond de „Rode Kruis-mars” van Jurriaan An driessen ten gehore, een zeer geslaagd stuk muziek van deze in de „echte” mu ziekwereld zo bekende Nederlandse componist. Ook door middel van een enquête on der de donateurs trachtte het bestuur de O1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1