UIT HET VERLEDEN Afschaffing weeldebelasting op boten gevraagd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT i VRIJDAG 28 MAART 1952 7e Jaargang No 25 L. KIEZEBRINK De apartheidskwestie in Zuid-Afrika V Triest Studiebeurzen voor leer lingen aan het gymnasium te Sneek Prins Bernhard naar Mexico Tunesische ministers gearresteerd Instituut voor Arbeiders ontwikkeling KLEINZAND 7 TeW2872 I I '1 Vragen ?an de Minister van Justitie Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Laatste beroep van Adabi afgewezen Jubileum T. P. v. d. Feer F. H. Pijttersen overleden Veearts uit Lemmer weer voor gerecht Georgette Hagedoorn trad voor het Nut op Sneker Jeugd Actie Redacteur: GS5 Deze Ingevoerde schreven. in 1948 Voordrachtavond Rollen Naman. Vier verenigingen van Watersportbe drijven, waaronder de Ver. v. Boten verhuurders in het Friese Merengebied (secretaris de heer C. J. Boert jens, dr Kuyperlaan 8, Sneek) hebben zich met een adres tot de minister van financiën gewend, waarin zij verzoeken om als de weeldebelasting niet geheel kan worden opgeheven, ontheffing te verlenen aan Prins Bernhard zal in October naar Mexico gaan om daar een tentoonstel ling te openen van de Nederlandse Land bouw en Industrie. Naar aanleiding van de jongste ge» beurtenissen in Leeuwarden in verband met de zaak-Schurer heeft het Tweede Kamerlid Scheps een aantal vragen aan Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adret: j EEN KIEKJE UIT HET MOBILISATIE]AAR 1914. Het 2e Landweerbataljon, dat in die dagen in Sneek gelegerd was. keert terug van een mars. De foto waarop ook verscheidene Snekers voorkomen, werd genomen op de leeuwarderweg. Advertentieprijs 15 cl pe» nun. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per half jaar. Franco por post f 3.75 oor half |aar. Giro 50748 ton name ree Hrmo E. J. Drijfhout, Snoek. SNEEKER NIEUWSBLAD ment, mr J. A. de derstreept door aanbieding van bloemen aan Het hof van appèl in Singapore heeft het verzoek van Monsoor Adabi om in de zaak-Bertha Hertogh bij de Kreon» raad in Londen in beroep te gaan, afge wezen. Dit was het laatste beroep, dak nog voor Adabi mogeljjk was. De be langstelling van het publiek voor do uit spraak van het hof was gering. Op de publieks tribune bevonden zich slechts twee toeschouwers en twee politie- agenten. regering dezer dagen verklaarde dat de vroegere geallieerden niet meer zijn ge bonden aan de afspraken van Potsdam en dat dus de Oder-Neisse grens niet is vastgelegd. Op zichzelf is dit laatste zich gelukkig als een boot gedurende Zulke ogenschijnlijk onoplosbare pro blemen zijn er meer. Daar is Triëst waar pro-Italfaanse elementen weer relletjes hebben veroorzaakt, omdat dit gebied zich niet mag aansluiten bij Italië. Ook in de Italiaanse Kamer is de 8 volle weken per jaar wordt verhuurd. De bedrijven zijn bereid hieromtrent cijfers over te leggen en te doen con troleren door het Economisch Instituut voor de Middenstand. Tot verhoging der huurprijzen tot een rendabel peil ging men niet over o.a. uit overweging dat dit zou gaan ten koste van het sociaal toerisme, grote volksgroepen zouden worden uitgesloten van deze vorm van recreatie, terwijl de buitenlandse deel neming aan ons watertoerisme zou af nemen en daarmee de deviezenopbrengst van de vreemdelingenindustria welke nodig is als tegenwicht tegen het aflo pen van de Marshallhulp. Verder wordt er op gewezen, dat een teruglopen of verdwijnen van de botenverhuur een ramp zou betekenen voor vele andere bedrijven. De weeldebelasting is niet di rect ingevoerd om een zeker bedrag in de schatkist te brengen, doch meer om tot versobering te dwingen, doch door toepassing van deze belasting op jach ten wordt het tegendeel bereikt, omdat de watersport juist een sobere vacantie- besteding mogelijk maakt. De water sport dient ook het belang van Neder land als zeevarende natie, doordat ontel bare jon°'eHed"n vertrouwd raken met en liefde gaan gevoelen voor het water. Adressanten verzoeken nog, dat als de minister dezo weeldebelasting niet voor alle jachten zou kunnen afschaffen, dit te doen voor die jachten, welke worden .^^wemen^bezFg^oJdenfda^wa^oÓr gebouwd voor de bedrijven die als bo- het z. h in onze^ tijd gepiaatst zlet! tenverhuurder m het Handelsregister Woningbouw> soclale Z04 onderwijs - zijn ingeschreven, waarbij een benalmg de eehele omvane.riike taak van het p-p- zou kunnen worden gemaakt dat als deze boten binnen 5 jaren voor andere doeleinden zouden worden verkocht, als nog 17 6 resp. 42 .85 van de oorspron kelijke koopsom moet worden betaald. De adresserende verenigingen omvat ten 59 bedrijven met f87 jachteii, totaal verhuurhedrag in 1951 ontvangen i 368.678.80, waarvan f 134605 van bui tenlanders. Voorts zijn er vele niet- georganiseerde bedrijven. Zoals wij reeds eerder vermeldden vierde de heer T. P. van der Feer Dins dag zijn 40-jarig ambsjubileum bij de Amsterdamsche Bank alhier. Het Leeft hem hierbij inderdaad niet aan belang stelling ontbroken, ’s Morgens werd hij op kantoor namens de directie toege sproken door een der directeuren, de heer J. v. d. Horst, die hem de gebrui kelijke gratificatie overhandigde en hem tevens namens het gehele perso neel een fraaie rookt'fel aanbood. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer Matak Fontein, oud-directeur van het bijkantoor alhier, ’s Middags hield de Jubilaris nog een druk bezochte re- j ceptie in Aere Perenniua. Engeland en Amerika overwegen thans een voorstel om Italië deel te doen nemen aan de bezetting van Triëst. Er is reeds iri overleg getreden met Zuid-Slavië. De voorzitter kon Maandagavond velen welkom heten in het Piter Jelles Hüs, die waren opgekomen om te luiste ren naar Rolien Numan. En toch was het jammer dat er nog niet meer toe hoorders waren! Welk een kans voor Sneek met z’n vele toneel- en voor- drachtverenigingen. Welk een kans lag hier om van een machtige kunstavond te genieten. „Ik zal voordragen „Het Zevende KruisHet was geen voor dragen meer, het was een uitbeelden van de vreugde, de angst, de haat, het verlangen van de vluchteling, van zijn jagers, zijn beulen, zijn vrienden... dwars door Duitsland, Mainz, Frankfurt naar Nederland. Zeven zijn er ontvlucht; zeven kruisen laat de kampkommandant oprichten! Voor de week om is, zullen ze er alle zeven aan genageld zijn en aan hun medeslachtoffers ter waarschuwing getoond. Zes kruisen worden bezet, maar het 7de, bestemd voor George Heisler, blijft leeg. De kampbewoners warmen zich er bü als het, tot brandhout gehakt, wordt opgestookt Ze houden de bleke vingers bij het vuur en fluisteren...... warm het kruis van George Heisler, Het was adembenemend schoon. Na de pauze bracht mevr. Numan leven en werk van A. B. Kleerekoper, In haar fijn doordacht spel bracht ze deze tot leven, zo tot leven dat we hem hebben geziep, zijn rode kuif, zijn hoe kig gelaat, zijn verlamde benen, maar ook met z’n strelende geest, z’n strie mende logica en fijne gevoeligheid in z’n oproerige krabbel over Troelstra. En alles zonder ophef. Eén kleine donkere vrouw, op een kaal podium, zonder tekst, zonder opmaak. Het dankwoord kon inderdaad kort zijn, voorzitter Slim. Er was om haar nog de sfeer van verbondenheid en de vreugde van de toehoorders voor deze kunstenaresse die ons Friezen zo goed wist te benaderen. Dat zij toch in de toekomst onze stad niet vergete! En dat leden en medestanders niet vergeten dat 8 April in de 4e Instituut avond Jelle Troelstra zal spreken over zijn vader Pieter Jelles Troelstra. A. f. S. De Fransen hebben de Tunesische pre mier en drie andere ministers gearreS teerd en naar het binnenland gevoerd, omdat zij „onrust in het land veroor zaakten”. De staat van beleg is afge- kondigd. Waarschijnlijk zullen enige partijen heden in het Franse parlement de regering interpelleren over de toe stand in Tunis. Het kabinet heeft reeds meegedeeld dat het zal trachten het Tunesische nationalisme zoveel, moge lijk tegemoet te komen. juist, maar de neiging van Bonn om de leiding te nemen in een der zeer ern stige geschilpunten tussen Oost en West doet niet zo prettig aan en heeft in Frankrijk, dat zich onder Pinay ster ker begint te voelen, nu dat kabinet de eerste moeilijkheden te boven is, dan ook verzet gewekt. Misschien maakte de W.-Duitse regering dergelijke opmer kingen om te pogen een spaak in ’t wiel tc steken als de Grote Vier toch wer kelijk nog eens zouden willen praten. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat het tot zulk een ontmoeting zal komen, of als ze er komt, succes zal hebben, na het antwoord dat Amerika, Engeland cn Frankrijk op het Russische voorstel inzake een vrede met een herenigd Duitsland hebben gegeven, In dat ant woord wordt als voorwaarde voor be sprekingen over zo’n vrede gesteld dat vooraf vrije verkiezingen in geheel Duitsland moeten worden gehouden op dat een representatieve Duitse regering aan de onderhandelingen kan deelnemen. Daarom dringen de Grote Drie er op aan dat de V. N. commissie voor een onderzoek naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in O.- Duitsland daar zal worden toegelaten. Voorts moet de mogelijkheid open bljj- ven dat een Verenigd Duitsland zich kan aansluiten bij een defensiegemeen- schap, welke voldoet aan de bepalingen van het pact der Ver. Naties en wordt de vorming van een nationaal Duits le ger wat de Russen de Duitsers zou den willen toestaan een stap terug geacht op het pad dat naar de Europese eenheid moet leiden. De Grote Drie zijn in tegenstelling tot de Russen, ook van oordeel dat de Oder-Neisse grens niet in de overeenkomst van Potsdam voor goed is vastgelegd. Het antwoord van het Westen schijnt in W.-Duitsland een goede indruk te hebben gemaakt en ook de Fransen kunnen er niet ontevreden over zijn, het bevat all« reserves, die zij wensten om te voorkomen dat de Duit sers zich maar ongecontroleerd zouden kunnen herbewapenen. Aan twee leerlingen van het gymna sium te Sneek zijn studie-beurzen toe gekend. De ene ontving, na vergelijkend examen, het stipendium van het Buma- leen, waarvan hij nu a zijn eindexamen vijf jaren kan studeren. Het stipendium bedraagt 1200 tot 1500 ’s jaars. Me dedinging was mogelijk voor ieder on bemiddeld student of a.s. student, die in Friesland was geboren en wiens ouders daar wonen. Aan de andere leerling werd, even eens na vergelijkend examen, het sti pendium van het Sint Jobs-leen toege kend. Deelname aan dit laatste exa men stond open voor alle onbemiddelde leerlingen van alle openbare gymnasia in Nederland tussen de twaalf en zes tien jaar. Dit stipendium bedraagt ruim ƒ900 per jaar, gaat reeds op school in en duurt tot het vijf en twintigste le vensjaar, zo de studie niet voor die tijd voltooid is. de gehele omvangrijke taak van het ge meentebestuur passeerde de revue. Hierbij werd nog vergelijkend cijferma teriaal genoemd uit de tijd van honderd jaar geleden en de tegenwoordige perio de. Getallen die door hun grote verschil len dikwijls verbazing wekten. Na zijn belangwekkende causerie gaf Burgemeester Rasterhoff gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij o.a. de taak van de gemeente ten opzichte van de jeugdbeweging werd besproken, die tot volle tevredenheid van de aan wezigen werden beantwoord. De presidente van de S.J./mej. H. Hoogland, sprak zeker uit naam van al len toen zij de burgemeester hartelijk dankte voor zijn causerie en zijn aanwe zigheid in deze bijeenkomst van jeugd leiders. Het is goed dat de gemeentelijke overheid contact heeft met de jeugd, die zich meer en meer bewust moet worden van de verantwoordelijke taak die haar wacht. KANALISATIE VAN DE OUDE IJSSEL RIJ DOESBURG. De grote sluis bij Doe rg zal in Augustus 1952 óereed komen. De werkzaa heden aan de sluis die 80 M. lang en 8 M. breed wordt vorderen gestadig. Maandagnacht is alhier na een lang durige ziekte op 82-jarige leeftijd over leden de heer F. H. Pijttersen. Met hem is de laatste mannelijke telg heenge- gaan van de fam. Pijtterser., die al ruim honderd jaar in onze stad gevestigd is en zowel op zakelijk als op maatschap pelijk en politiek terrein een vooraan staande plaats in onze stedelijke ge meenschap heeft ingenomen. Wat het eerste betreft genoot de overledene toen hij not; ir zaken was grote bekendheid als fabrikant van machines en werktui gen voor de zuivelindustrie. Hij was nl. een van de pioniers der moderne zuivel bereiding en schakelde, toen hij zijn va der als directeur van Pijttersen’s Ma- chineaardel opvolgde, dit bekende be drijf geaeei over op dc toen nog nieuwe industrie, waardoor hfc Ji' tot nog gro ter bloei bracht. Later voegde hij daar aan ook i og de bekende Gedo weegtoe stellen en bascules toe. Op maatschap pelijk getier1 had vooral de techniek zijn grote oe sngste.iuig Zo was hij vele jaren voorzitter van de voormalige M.T.S. en v an de Ambachtsschool alhier. Verder i.iaakte hi zich verdienstelijk als diaken van de Ned. Herv. Kerk, regent van het Hans Boelens-fonds en financieel adviseur van de Woningbouw vereniging „Selfhelp”, welke functies hij ook een lange reeks van jaren vervulde. Als Sneker in hart en nieren was hij natuurlijk ook een groot liefhebber en enthousiast beoefenaar van de water sport. Velen zullen zich zijn mooie Frie se boot „Marnocht” nog wel herinneren, waarmee hij zovele jaren de Friese wa teren bevoer. Pas toen de jaren sterk begonnen te drukken schafte hij zich een motorboot aan die dezelfde naam droeg en waarmee 'i tot het laatst toe het Sneekermeer bleef bezoeken. Zijn stoffelijk overschot is hedenmid dag op de Alg. Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Het Hooggerechtshof van Zuid-Afri- 1 verbittering tot uiting gekomen teger ka heeft éénstemmig uitgemaakt dat Engeland en Amerika, die om der wille de wet, die de kleurlingen, d. w. z. de van „een dubieuze bondgenoot als Tito personen van gemengd bloed het zijn is, de heilige rechten van de loyale er ongeveer een millioen het huidige bondgenoot Italië vertrappen”. Van Ita- kiesrecht ontneemt en hun er een apart Hë nog wel, dat volgens de Amerikaan- kiesrecht voor in de plaats geeft, on- se militaire leiders zo belangrijk is voor geldig is. Deze kleurlingen die bijna alle I het handhaven in de Kaapprovincie wonen, waar ze al jj zo’n 100 jaar stemrecht hebben, beslis sen tot nog toe met hun stemmen over ongeveer 13 zetels, maar zouden bij de nieuwe wet vier en blanke verte genwoordigers in de Volksraad mogen aanwijzen, de 2% millioen blanken heb ben er 130. Het hof besliste dat deze nieuwe kleurlingenkieswet in het geheel geen wet is omdat ze niet in overeen stemming is met de bepalingen van de Zuid-Afrika-wet, welke voorschrijft dat bepaalde grondwettig gewaarborgde rechten niet mogen worden opgeheven dan met een tweederde meerderheid van de gezamenlijke huizen der volks vertegenwoordiging. Deze Zuid-Afrika- wet is echter nog van het Britse parle ment, dus van Londen. Malan beweerde dat deze wet niet meer geldig is sedert in 1931 de Dominions souverein werden, maar dat betekende volgens de rechter niet dat ook de bepalingen van de Zuid- Afrika-wet ongeldig werden. Nu is er voor Malan geen hoop, dat hij voor zijn apartsheidpolitiek in het algemeen en voor deze kleuflingenkiesrechtwet in het bijzonder tweederde van beide huizen der volksvertegenwoordiging meekrijgt, hij heeft er maar amper een eenvoudige meerderheid. Daarom zal hij een an dere weg moeten zoeken om zijn zin te krijgen. Hij zou kunnen voorstellen Zuid- Afrika uit het Gemenebest te doen tre den, maar, al heeft hij daarmee al her haaldelijk gedreigd, ooi dat is zonder tweederde meerderheid niet mogelijk. De Zuid-Afrikaanse premier heeft nu een wetsvoorstel aangeuondigd waarbij zg. de souvereiniteit van het parlement wordt gewaarborgd, doordat de rechter de bevoegdheid wordt ontnomen de wet tigheid van door het parlement geno men beslissingen te toetsen. Zo’n wet zou met eenvoudige meerderheid kun nen worden aangenomen, maar zou te vens een afwijking van het pad der de mocratie zijn, daar zij practlsch de af schaffing van het instituut van de on afhankelijke rechter zou betekenen. Het vraagstuk van de apartheidspoli tiek en dat van een va.', de belangrijkste principes der democratie gaan in Z.- Afrika dus nu hand aan hand. Er was de laatste tijd reeds een toenemend ver zet tegen Malans politiek meest van de zijde der Engels, maar toch ook van de Afrikaans sprekende blanke bevol king en dat zal zich nu waarschijn lijk verder toespitsen. Bij de niet- blanke bevolking van Zuid-Afrika die uiteraard ook aangemoedigd wordt door de politiek van Londen om elders in Afrika m de '<lngelse gebieden de zwarte bevolking gaandeweg zelfstan dig te maken zal stellig nu ook het verzet tegen Malans politiek toenemen betogingen vergden reeds een aantal slachtoffers zodat Zuid-Afrika tijdens het hoogtepunt van de Van Riebeeck- feesten ondanks een besluit der par tijen om dan een Godsvrede te bewaren allerminst een beeld van eendracht zal bieden. Niet zonder bezorgdheid ziet dan ook het Westen, dat zo groot belang heeft bij een rus i ontwikke ling in Afrika, naar l et Zuiden van dat werelddeel. Maar die bezorgdheid ont breekt ook niet ten opzichte van hc Noorden. In Tunis spitste zich de natio nalistische kwestie weer toe, doordat de Franse hoge commissaris weigerde te onderhandelen met het kabinet, waarin enige felle nationalisten zitten. En dan hebben we Egypte, waar premier Hiialy pasja het kabinet heeft ontbonden en nieuwe verkiezingen heeft uitgeschre ven, opdat een nieuwe Kamer 81 Mei kan bijeenkomen. Hiialy moet nu zien in die nieuwe Kamer een meerderheid te krijgen en dat wordt moeilijk want zijn voornaamste tegenstanders, de Wafdis- ten, hebben in de oude 225 van de 319 zetels. Door vervolging der Wafdistische leiders en ook van eer. nat.-soc. Ka merlid wegens het veroorzaken van de bekende onlusten tracht hij deze par tijen in discrediet te brengen en een fel anti-Britse Mohammedaanse organisatie wil aan de verkiezingen al helemaal niet meedoen. Als Hiialy nu nog in staat zou zijn een voor Egypte bevredigende oplossing van de geschillen met Enge land over het Suezkanaal en de Soedan te krijgen zou zijn aanhang misschien sterk genoeg worden om met kunst en vliegwerk de zaak in handen te houden Onderhandelingen zijn gaande maar zijn moeilijk, want hoe gaarne het Westen misschien ook aan de Egyptische natio nalistische wensen zou tegemoetkomen, de onmisbare verdedigingsstelling van het Suezkanaal moet veilig blijven. Men weet dat gedacht wordt aan een zoda nige oplossing dat de Arabische liga een pact sluit met het Westen en het Suez- kanaat dan in het gezamenlijk defensie- stelsel wordt opgenomen. Maar voordat een dergelijk pact gesloten kan wor den zou een verzoening tussen de Ara bische liga en Israel tot stand moeten komen en dat schijnt voorlopig een on oplosbaar probleem. de minister van Justitie gesteld. Zijn laatste vraag luidt: 6. Meent de Minis ter, dat het optreden van <Je Officier van Justitie in overeenstemming is met het beleid der regering, zoals dit o.m. tot uiting is gekomen door het bezoek dat de ministers van Binnenlandse Za- historisch over- ken,van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen en van Justitie aan Leeuwar den hebben gebracht en aan welk be- zoek kennelijk ten grondslag lag de be-' I doeling, zich alzijdig op de hoogte te stellen van het Friese vraagstuk De Lemster veearts Van der Burg, die destijds voor de Heerenveense kan tonrechter weigerde Hollands te spre ken, komt Woensdag 2 April opnieuw voor het kantongerecht te Heerenveen, meldt het Vrije Volk. De heer Van der Barg is gedagvaard wegens een eenvoudige aanrijdingszaak. Zoals men weet, is de behandeling van deze zaak aanleiding geweest voor Fed- de Schurers hoofdartikel in de Heeren veense Koerier: „De laatste van de zwarte hoop”, een artikel waarvoor de heer Schurer thans tweemaal terecht heeft gestaan wegens belediging. van de macht van het Westen in de Middellandse Zee, dat het tot elke prijs in het Atlantisch pact moet bljjven. Een ander moeilijk pro bleem blijft het Saarland al heeft dr Adenauer te Parijs ir de vergadering van de ministers van buitenlandse za ken van de Raad van Europa wijs ge daan zijn klachten over de onderdruk king van partijen in het Saargebied wel ke aansluiting bij W.-Duitsland willen, niet door te zetten. Inplaats daarvan kwam hij met een voorstel waarb Frankrijk, West-Duitsland en het Saar gebied overeenkomen dat zij een ge meenschappelijke commissie zullen vor men om te onderzoeken of in het ko mende najaar vrije en democratische verkiezingen in het Saarland kunnen worden gehouden. Kennelijk beoogde dit idee de Saarkwestie deze zomer in de ijskast te zetten, als de parlementen van W.-Duitsland en Frankrijk de plannen- Schuman en Europees leger moeten ra tificeren. Adenauer kan de Duitse na tionalisten dan voorhouden dat hij alle rechten op het Saarland heeft gehand haafd door de weg naar vrije verkiezin gen in dat gebied open te houden. Jam mer alleen dat na deze overeenkomst het krakeel direct weer begon, omdat Schuman beweerde dat nu Adenauer ook het Saarland in de commissie had op genomen, hij pi„^tisch de onafhanke lijkheid van dat gebied had erkend. Dr Adenauer, die hetzelfde van de Duitse soc.dem. maar nu als verwijt moest ho ren, heeft zich fel verweerd en is op zijn beurt weer te ver gegaan door te beto gen dat het Saargebied eigenlijk tot Duitsland behoort. De Engelse minister van buitenlandse zaken Eden heeft in dezelfde vergadering van het ministers- comité van de Raad van Europa ge tracht de ratificatie van het Schuman- plan en dat betreffende het Europese leger door de parlementen op het W.- Europese vasteland gemakkelyker te maken door voor te stellen dat de or ganen welke deze plannen in werking moeten brengen, ondergebracht zullen worden in de Raad van Europa. De Zwe den kwamen daartegen direct in verzet omdat zij, die wel lid van deze Raad zijn, daardoor hun neutraliteit zouden op geven omdat ze zouden meewerken aan het beheer van het Europese leger, waaraan ze zelf niet meedoen. De be doeling van Eden was echter kennelijk de W.-Europese landen, die wel deelne men, te overtuigen dat Engeland, dat om der wille van Gemenebest-belangen niet meedoet ook niet aan het zg. „groene” dus landbouwplan dat nu aan de orde is zich toch enigermate wil interesseren bij verschillende vormen van Europese E'~ienwerking, waaruit dan misschien nog een grotere gebon denheid kan groeien. Een goede bedoe ling zit zeker achter dit Engelse plan, me ar er zijn ook wel bezwaren, immers het kan ook vertragend werken op een werkelijke eenwording van een aantal naties, die daarvoor wel voelen, omdat <je bedrijven, die als botenverhuurbedrjj ir. de organen der samenwerking dan ven in het Handelsregister staan inge- lanrlor. yilfino. hphjlpn dïp pr TYlinrlpr SChreVen. DeZO 111 1948 —rlo weeldebelasting op ue nieuwbouw van zeil- en motorjachten van 15 en de latere verhoging tot 30 komen neer op een verhoging van de kostprijs met 17.6 resp. 42.85 en dat betekent voor do verhuurders van deze jachten een dusdanige slag, dat zonder enige twijfel het instandhouden van de jachthuur- vloot tot de onmogelijkheden zal beho ren. Het intensieve en dikwjjls ruwe ge bruik dat de huurders van deze boten maken, veroorzaakt, dat ondanks prima onderhoud, deze boten slechts een leef- ook landen zitting hebben die er minder sympathiek tegenover staan. En toch zal deze eenheid ook in verband met de economischs moeilijkheden welke W.- Europa bedreigen, er spoedig moeten komen. Men neemt ook aan dat als Eisentower it Amerikaans president wordt gekozen zijn terugkeer naar de Ver. Staten om zijn verkiezingscam pagne te leiden schijnt nu aanstaande en al zal er dan in de Amerikaanse bui tenlandse politiek niet veel veranderen, hij toch sterker nog dan Truman zal aandringen op Europese eenwording. Er wordt in Amerikaanse berichten ook nog tijd van 10 jaar bereiken als zij van eens de nauruk op gelegd, dat Eisenho- wei geen voorstander is van een „pre ventieve oorlog” dus nooit het initiatief j»ral nnmnM Dnnlon/1 o otrallart /"xmrTal 1 het een bedreiging voor het Westen hout, en van 15 jaar als ze van staal zijn, zodat elk jaar minstens 10 resp 115 moet worden vervangen door zal nemen Rusland aan te vallen omdat nieuwe. Tengevolge nu van deze weelde- het een bedreiging voor het Westen belasting zjjn de verb’iurders niet in vormt. Misschien is deze verzekering 1 staat hun vloten te vernieuwen of uit nog eens op zijn plaats nu de W.-Duitse te breiden, zodat zij binnen korte tjjd geen behoorlijke boten meer kunnen verhuren. Reeds gedurende jaren levert het botenverhinirbedrjjf slechts een zeer sober bestaan op, verhuurders achten De laatste Nutsbjjeenkomst van dit seizoen Maandagavond in de foyer van Amicitia is een prachtig geslaagde ge worden wat de artistieke zjjde betreft, al zal de financiële kant voor het de partement zeker niet bevredigend zjjn geweest, want de opkomst der leden en niet-leden was veel te gering. Maar zij die wegbleven hebben veel ge mist, want Georgette Hagedoorn heeft de aanwezigen een paar wel zeer pret tige uren bezorgd. Deze artiste neemt in de Nederlandse kunstwereld met haar zangvoordrachten een heel aparte plaats in, niet op het vocale maar op het uiterst verzorgde, geraffineerde ge- laatsspel en het gebaar en gebaartje valt het accent. Zij speelt haar chan sons en ze doet dat zo charmant en zo allervoortreffelijkst, dat ze van haar kleinkunst een grote maakt. Louis Da vids heeft zijn laatste liedje „Klap er is in je handjes” nooit in het openbaar gezongen, Georgette Hagedoorn bracht het hier en zij maakte er iets van haar zelf van, gaf er iets eigens aan door haar onweerstaanbare mimiek. Van Pi- suisso hoorden we hier jaren geleden het Engelse „kisses” liedje, Georgette Hagedoorns creatie van nu drukte er een volstrekt eigen stempel op. Enige van haar nummers hadden we ook in haar vorig optreden hier gehoord, maar het bleef een genot ook nu weer te luisteren en te zien naar „le fiacre” en „Madame Arthur”, ze bleven glans nummers en ook Madame l’Argent was er een. En in haar volle kracht hebben we haar bewonderd in de uitbeelding van de Katrijnfiguur uit do poppenkast en van „de Molen”, cn in het raffinement waarmee ze het zingende zich kledende Gronings meisje weergaf. Het was van zelfsprekend dat artiste en het enthou siaste publiek de trouwe eu uitstekende begeleider Pierre Verdonck lieten delen in de ovatie welke aan het slot los barstte. Deze geestdriftige waardering werd door de voorzitter van het departe- Jong, nog even on- Georgette Hagedoorn. Burgemeester Rasterhoff sprak over „De gemeente en haar taak.” Maandagavond hield Burgemeester Rasterhoff voor bestuur en leden van de S.J.A. een interessante en met grote aandacht aangehoorde inleiding over het onderwerp „de Gemeente en haar taak”. Inderdaad een onderwerp dat waard is gebracht te worden onder de aandacht van de jongeren die straks, zoals spreker terecht opmerkte, geroepen zullen zijn het bestuur van de gemeente op zich te nemen. De burgemeester begon zijn toe spraak met een kort zicht over het stadsbestuur in de mid deleeuwen, om daarna iets te vertellen over oude rae ’sbesluiten, ongeveer een eeuw geleden. Wel moest het gemeente bestuur zich toen met geheel andere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1