De President Rooseve't=mars Jaarvergadering Kaafsver. Sneek Sneeker Jachthaven heeft de loting om schiphu'zen afgeschaft 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Feestavond „DE UCiiTóOEI i BB'?!: DINSDAG 1 APRIL 1952 7e Jaargang No 26 Redacteur: L KIEZEBRINK I Stypje de proefskoallen ==-.==:.■= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zware straffen in moordzaak HET HYSTERIE VAN DE BLAUWE Tri AVI Benoemd Ie. j. d flffinionl Arnoon uan rla nomoonlon CNCPV IA/VMD DITCE D A AECI III OT -- KLEINZAND 7 Telei 2872 Voortaan geldt Geen Baby met hoofd je in blikken bus beklemd Door auto aangereden President Truman weigert nieuwe candidatuur De fraude in de Leeuwarder gevangenis Verdachten op 7 Mei voor. Dokter T. Graatsma ver trekt naar Sneek een wachtlijst afstempeling van aandelen Spreken in ’t openbaar Einddipl. R'jkslandbouw- winterschool Sneek Afscheidsdienst van Ds. A. van Santen (Aanvullend bericht). Kas-aardbeien 21 cent per stuk Ver. Staten geven 167 millioen dollar per dag voor defensie uit I VRIJDAGS. j Ook dit De heer A. Hofman te Ureterp heeft een vos geschoten, die een hol had met 10 jongen, die alle onschiadelijk Johannes Johannes Afgewezen Dit is de titel van ons nieuwe feuilleton, een spannend politie verhaal, waarin echter de roman tiek niet ontbreekt. Men vindt het eerste stuk er van in dit nummer. Benoemd tot adjunct-directeur van N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. alhier de heer P. de Boer, die reeds jaren als pro curatiehouder aan dit bedrijf verbonden is. SNEEKER NIEUWSBLAD! Redactie adres: moed langs de weg moeten gaan zit ten De extra 40-km.-tocht, die een week na de oorspronkelijke mars, dus op 26 April wordt gehouden, zal over Heeg en Oudega (W.) naar Bolsward gaan en vandaar naar Sneek terug. Ook deze tocht vergt absoluut enige training van diegenen, die van plan zijn om er aan deel te nemen. Het verdient aanbeve ling (in groepsverband desnoods tegen speciaal tarief zónder medaille) op 19 April aan de 25 of 35-km.-tochten deel te nemen bij wijze van training voor de 40-km.-tocht op 25 April. Al met al zullen ook dit jaar de Pre sident Roosevelt-marsen weer hèt wan- delsportevenement van het Noorden zijn, voor jong en oud, voor groot en klein!! verliessaldo op de balans blijft dus be staan, maar, zoals werd opgemerkt, is dit fictief daar de waarde van het terrein en water aanmerkelijk hoger is dan de balanswaarde 5113.06). Met een gezelschap Zuid-Amerikanen heeft Z K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Kon. Jaarb urs te Utrecht. Opname van het gezelschap met in het midden Prins Bernhard bij een stand van straaljagers. Zijn vertrek is op velerlei terrein een groot verlies voor ons dorp. Zijn opvol ger is de heer R. v. d. Meulen, thans arts te Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SIJBRANDABUREN. Op 1 April ver trekt dokter T. Graatsma, arts alhier naar Sneek, waar hij zich vestigt als controlerend arts van Centraal Beheer. Dokter Graatsma werd in 1907 te Beerta, als zoon' van de predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar geboren, stu deerde te Groningen n vestigde zich op 7 Mei 1935 als arts alhier als opvolger van dokter H. T. F. Beekhuis. Behalve op het gebied van geneeskundige zorg voor de bevolking van ons dorp en uit gestrekte omgeving, bewoog dokter Graatsma zich ook op ander terrein. Sinds 1936 is hij kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk, waarvan hg ook jaren de or ganist was, hij is een groot Bach-ver- eerder. In de oorlogsjaren deed de heer Graatsma veel voor e onderduikers en kon hij ook zijn geneeskundige zorg wg- - Zaterdag over 2 weken sluit de in schrijving voor de 6e President Roose- veltmarsen op 19 April. Natuurlijk zul len er op de dag van d.. tochten ook nog honderden inschrijven, die er de voorkeur aan geven om tot het laatste ogenblik te wachten, maar zij krijgen dan niet direct na ’t volbrengen van de 10, 25 of 35 kilometertjes hun herinneringsme- daille mee enzij bv.alen 15 cent meer inschrijfgeld vanwege de hogere administratiekosten! Het officieel progiamma is versche nen en voor alie belangstellenden weer gratis verkrijgbaar. De adspirant-wan- delaars vinden er ook het inschrgf-for- mulier bij, dat zij tegelijk met de beta ling, dienen in te leveren bij de Boek handel G. v. d. Pijpekamp (voor Sne- kers) of in te zenden naar het secretari aat: O. Veltman, Kloosterdwarsstraat 62, Sneek (voor niet-Snekers). Voor gymnastiek, en sportverenigin gen, scholen, jeugdorganisaties, be drijfsverenigingen en buurtverenigingen is het deelnemen aan een der tochten wel heel aantrekkelijk gemaakt door het grote aantal bijzonder fraaie groeps- prijzen, dat beschikbaar is gesteld door de Burgemeesters van Sneek en Bols ward en tal van vooraanstaande Sneker zakenlieden en instanties. Deze prijzen zullen binnenkort in Sneek in een etala ge tentoongesteld worden. Tevens krij gen alle groepen, die de tocht met min der dan 10 uitvallers volbrengen, het klassificatie-diploma van de Noord-Ne- derlandse Wandelsport Bond (N.N.W. B.waarop vermeld staat in welke klasse (Goed, Uitmuntend, Voldoende enz.) zij zijn Ingedeeld. Behaalt een ver eniging in dit seizoen 3 van zulke diplo ma’s met een voldoende klassificatie, dan komen zij In aanmerking voor een zeer fraaie NNWB-jaarprijs! De parcoursen zijn weer de moeite waard! De 10-km.-tocht gaat, evenals vorig jaar, weer over het wandelpad langs de Zwette, Goënga en Offinga- wier. Een route, die bij onze jeugdige tippelaars wel zeer in de smaak was ge vallen! De 25-km-tocht gaat dit jaar over een geheel nieuwe route, nl. via Oosthem, Abbegaasterrige en V’olsum naar Bols ward en dan over de Bolswardèrweg (Nijland en IJsbrechtum) naar Sneek terug. De Bolswarders lopen in omge keerde volgorde en doen Sneek dus als controle, en rustplaats aan! De 35-km.-tocht voert de deelnemers via Scharnegoutum naai Wommels en over Bolsward weer terug naar Sneek. Wie hier bóven zijn krachten gaat, zal met bebiaarde voeten en beschaamd ge- V. Oppenhuis (herkiesbaar) en C. Kam- stra (niet herkiesbaar). Eerstgenoemde werd met algemene stemmen herbe noemd en in de vacature-C. Kamstra werden gemaakt Een huismoeder te Arcen (L.), die haar beide dochtertjes veilig waande in de kinderbox, werd bij haar werk in de keuken opgeschrikt door hevig geschrei uit de kamer. Daar bleek het hoofdje van de baby van een jaar in een blikken bus bekneld te zijn geraakt. Er moest een dokter aan te pas komen, om de kleuter uit haar netelige positie te be vrijden. Daarna bleek het noodzakelijk de kleine naar het ziekenhuis te Venlo over te brengen. Vrijdagmiddag werd ’t 8-jarig zoontje van de heer de Haan, wonende aan de Oppenhuizerweg, bg het onoplettend oversteken van de weg nabg de Amalia- straat, door eer luxe auto, komende uit de richting Joure, aangereden. Dr v. d. Zijpp die juist met. zijn auto passeerde, constateerde dat de jongen zijn linker been had gebroken en vervoerde hem naar ’t St. Antoniusziekenhuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De chauffeur, afkomstig uit Holland, treft geen schuld. Een wonder was het dat dit ongeluk nog zo betrekkelijk goed is afgelopen. gekozen de heer D. Hoitsma. Voor het a.s. seizoen kwam ’t bestuur met het voorlopige plan: nl. 2 leden- en 1 jon- genspartg, dan op de 3e Zaterdag van de maand Juli de befaamde Waterpoort- partij, en in de kermis de traditionele senioren-partij (door-elkaar-loten). Ook zal Sneek weer deelnemen aan de on derlinge kaatswedstrijden tussen partu ren uit Bolsward, Baard, Weidum, Oos- terend. Dit jaar wil het bestuur het pro- paganda-kaatsen op 't Martiniplein voor de volle 100% uitbuiten. De plaatselijke autoriteiten hebben hiervoor hun volle medewerking toegezegd. De secretaris, die intussen ter vergadering wes geko men, kreeg nu gelegenheid voor het lezen der notulen en van het jaarver slag. ’t Laatstgenoemde was zeer lijvig, waaraan we ontlenen dat het ledental 236 en dat der donateurs 68 bedraagt. Onder applaus dankte de voorzitter de secretaris voor diens keurig werk. On der de ingekomen stukken was een schrijven inzake de vertoning van de kaatsfilms, waarover het bestuur zgn gedachten zal laten gaan. Enkele punten van de ter tafel zijnde beschrijvingsbrief van de algem. verg, van de Ned. Kaats- bond werden onder de loupe genomen, doch omtrent de meeste punten zullen de afgevaardigden, de heren J. Breuker en JE. Brouwer, vrij mandaat hebben. Van punt rondvraag maakten een 6-tal eden gebruik. De gestelde vragen wer den door de voorzitter naar aller genoe gen beantwoord. Met de wens dat alle 'eden ook dit jaar zullen medewerken het kaatsen populair te maken, sloot de voorzitter de gezellige vergadering. Advartentiepriji 15 ct per m.m. contract (handaltadv.) lager. Abonnemantsprijt 13.- per *>elf Franco per post 3.75 oer jaar. Giro 50748 ten neme ren Firma Drijfhout, Sneek. De rechtbank van ’s-Hertogenbosc’ veroordeelde de 73-jarige C. K. tot vgf- tien jaar en zijn zoon, de 36-jarige J. K. tot twintig jaar gevangenisstraf. De belde landbouwers, woonachtig in het dorp Liempde in de buurt van Boxtel, hadden in Juni 1951 de 37-jarige J. Huy- boom, echtgenote van J. K„ in haar s’ •'p door wurging om het leven gebracht. De officier van justitie had tegen vader en zoon levenslang geëist De ledenvergadering van de Kaats- vereniging Sneek die Vrijdagavond in de zaal van café-restaurant Piso werd gehouden, was weer slecht bezocht, waarover de voorzitter, de heer W. A. Visser, zijn teleurstelling uitte. De kern der leden was echter aanwezig en deze riep spr. een hartelijk welkom toe. Spr. deelde verder mede dat het afgelopen jaar voor de vereniging een goed jaar is geweest. Dank zij de medewerking van de Sneker zakenlieden had de Kaatsver- eniging nu een eigen clubblad, waarmede bestuur en leden danig in hun nopjes zijn. Ook dit jaar hoopt men het jon- genskaatsen weer energiek ter hand te nemen, want ’t oog van ’t bestuur is nog steeds gericht op de jeugd, 't Vorige jaar waren er zelfs jongens van 6 en 7 jaar die de kaatssport beoefenden. Dat is een verblijdend teken. Spr. hoopt dat het bestuur wederom op de volle steun van de leden zal mogen rekenen, dan zal ook ’t komende seizoen een best jaar worden met propagandistische waarde voor ’t Friese balspel. Daar de secreta ris, de heer W. Oppenhuis, verhinderd was op tijd aanwezig te zijn voor het 'ezen der notulen enz. werd nu eerst de penningmeester, de heer JE. Brouwer, in de gelegenheid gesteld tot het geven van een overzicht betreffende de finan- iën der vereniging. De kas sloot met en voordelig saldo van 49,36. Op voor tel van de kascommissie, bestaande uit :e hh. A. Terpstra en H. Elzinga, werd ie rekening goedgekeurd en de pen- ingmeester décharge verleend en dank ebracht. Tot leden van de koscommis- ie voor 1952 werden benoemd de heren 1. Elzinga en J. Rienstra. Aan de beurt O President Truman heeft zich niet meer beschikbaar gesteld voor een can didatuur voor het presidentschap. De president heeft sedert de dood van pre sident Roosevelt in 1945 zijn ambt ver vuld, dus 7 jaar. In het vervolg zal een Amerikaanse president geen derde den aan gewonde Amerikaanse piloten, ambtstermijn van vier jaar meer kun nen aanvaarden, zodat Roosevelt de eni ge blgft die een dergelijke termijn heeft kunnen vervullen. gingen en geschenken voor allen die tot het welslagen van de avond hadden meegewerkt: mej. van Tuinen, mevr, de Vries, de heer Sj. de Vries, de heer R. Teule (leider van de vocrtreffelrjke zang) en de directeur drs H. A. Dijk- sterhuis, die op velerlei wgze de Licht boei had bijgestaan en die zelf in een speechje ook allen in de zaal dankte voor hun belangstelling, zonder welke deze kweekschool niet de kweekschool van Sneek zou zijn. Drs Dijksterhuis ging ook voor in dankgebed, waarna hij de kweekschoolbevolking nog verblijdde met de mededeling dat ze die morgen (het was bij enen mocht uitslapen, helaas strekte zgn macht zich niet uit over de dienaren van de koningin der aarde. Het verrassende op de feestavond van „De Lichtboei” de schoolclub van de Chr. Kweekschool alhier welke Don derdag in het Gebouw voor Chr. Belan gen werd gehouden, was wel de uitste kende zang. Men had het programma gesplitst in een ernstig en een vrolijk gc :elte. Hit eerste werd onder de titel „Van Kribbe en Kruis” gevormd door de uitvoering van een aantal liederen nl. „Machet die Thore Weit” van J. H. Lützel, „das neugebor’ne Kindelein” van Buxtehude, „Wat God wil, dat geschiedt altijd” en „Wer hat dich geschl en” beide van Toh. Seb. Bach, „Harre des Herrn” van C. Malan en t slot „Zingt nu de macht van Jezus’ naam” van R. Teule. Onder de leiding var laatstge noemde componist en dirigent zelf zong een dubbel mannenkwartet de genoemde liederen van Lützel en Malen zo knap dat het aller bewondering afdwong, de rest werd gezamenlgk met de klassen 3, 3a, 4a en 4b gezongen en ook de uit voering daar an verdient niets dan lof; ook de tussen de zang door gereciteerde gedichten werden goed gezegd. Zo heers te er deze avond, welke geopend werd met gezamenlijke zang van p.- 95 1 en gebed door ds. E. N. van Loo en een woord van welkom van de voorzitter der schoolclub al spoedig in de zaal, welke geheel bezet was, de sfeer van een ge slaagd feest en de pianomuziek van Brugt Nauta (Rhapsodie in g kl. van Brahms) en diens cuatremains met Jan Teule (balletmuziek uit Schuberts Rosamunde) brachten daarin geen wan klank. Ook die nummers werden im mers goed uitgevoerd, wat eigenlijk ook wel verwacht mocht worden, gezien de namen der executanten: Nauta en Teule; goed bloed verloochent zich niet. Het verdere deel van de lange avond werd gevuld met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven van P. L. van ProoyenBogaerds: „de Nieuwe Vee arts”. De intrige heeft niet veel te be tekenen, maar er komen leuke momen ten in dit stuk Voor, die zich dan wel voornamelijk kristalliseren rond de zeer gechargeerde figuren van de nieuwe en pseudo-veearts en de blode schoolmees ter, die terugschrikt voor een huwelijks aanzoek (blgkbaar niet het prototype van de aankomende onderwijzers van deze tijd, want het ging overigens maar vlot met de amoureuze avonturen daar op het toneel). Er is veel gelachen oir allerlei komische situaties, maar voor het uit stekend gespeelde ernstige scènetje waarin Hannie Verhoeve en Bra er- meer uiteengaan, mogen we deze beiden een apart woord van lof niet onthou den, dat was zeer goed en los spel vooi amateurs. Al met al was het een goede opvoering die vlot over het voetlicht werd gebracht en veel succes had waarvan een bel"ngrijk deel toekwan aan de regisseur, de heer D. E. Baas. Di iécors waren uitstekend verzorgd dooi de heer Sj. de Vries, leraar aan df school; het kapwerk was van de hee’ K. Wolthuizen, de aankleding van he toneel belangloos verzorgd door de fa.an aftreding waren de bestuursleden R. Dikland en Zn., de geluidsinstallati an de fa. A. Ooms en Co. Volgden de gebruikelijke dankbetui Rondvraag. De heer mr Comelis wenste een nieuw onderzoek naar de mogelijkheid schip- hulzen te bouwen, wat zeer nocdzakelgk is. Hij wilde hiervoor t.z.t. een reserve vormen en adviseerde de Raad van Be heer zich hiervoor tevens om financiële medewerking tot het Gemeentebestuur te wenden, omdat z.i. de Jachthaven voor Sneek een kip is die gouden eieren legt. De heer Brinksma voerde hier te gen aan, dat geen subsidie moet worden gevraagd voor de bouw van jachthui zen. Daartoe is het Gemeentebestuur, zoals reeds gebleken is, niet bereid. De medewerking moet z.i. worden gevraagd voor de zeer noodzakelijke verbetering van de accomodatie in de Jachthaven, wat het bezoek van vreemdelingen zal bevorderen en de naam van Sneek als centrum van watersport ten goede ko men. Hij stelde voor dat de R. van Be heer het initiatief zou nemen tot bij eenroepen van een vergadering van de besturen van al de verenigingen die hier bij de watersport en het vreemde lingenverkeer zijn betrokken teneinde deze gehele materie in groot verband met elkaar te bespreken. De burgemees ter heeft reeds toegezegd dat het Ge meentebestuur zulk een vergadering gaarne als toehoorder wil bijwonen. Na enige discussie ging de vergadering, zi' het onder enige reserve, unaniem met dit voorste] accoord. De heer P. Olij pleitte eveneens voor het bouwen van jachthuizen, terw-.il ver der nog enige klachten werden geuit. Het eerste houdt de aandacht van de Raad van Beheer, terwijl de klachten zullen worden onderzocht. Na vele maanden van onderzoek naar de gevallen van fraude, gepleegd in de Leeuwarder gevangenis, is thans het onderzoek gesloten. Aan negen verdach ten is de dagvaarding getekend. Bij deze negen verdachten, die zich moe ten verantwoorden ter zitting van de Leeuwarder rechtbank van 7 Mei ter zake van gepleegde verduisteringen be vinden zich de directeur A. J., de adjunct-directeur van de Arbeid F. W. A. V. en Van K opzichter van de Rijks- gebouwendienst. De contröle-commissie, bestaande uit de heren J. v. d. Horst en J. Priester, die bij monde van eerstgenoemde rap port uitbracht, had lof voor de wijze, waarop de heer v. d. Veen van 1 De cember af de boekhouding heeft gevoerd en stelde voor hem van zijn beheer te dechargeren. Het onderhoudswerk heeft een zeer belangrijk bedrag gevorderd, meer dan daarvoor beschikbaar was Het gevolg was een verliessaldo van j 2051.27, waardoor het totale verlies steeg tot 21960.51. De commissie achtte het evenwel gewenst de uitgaven voortaan binnen de perken van een be groting te houden. Voorts was het haar opgevallen dat het onderhoud steeds aan dezelfde uitvoerder werd opgedragen. Zij heeft zich echter afgevraagd of dit zakelijk bezien wel het meest verkies lijk is en het niet beter zou zijn werken boven f 2000 bij toerbeurt door aandeel houders te laten verrichten. Vervolgens adviseerde zij nog de verkoop van olie en benzine te liquideren en verzocht zg de Raad van Beheer zich te beraden over de positie van de havenmeester voor het geval deze zijn werkzaamheden niet meer kan of wil verrichten. De voorzitter antwoordde, dat het meerdere’ onderhoudswerk móést ge beuren, maar dat getracht zal worden voortaan verliezen te vookomen. De R. v. B. heeft er geen bezwaar tegen dit werk ook bij toerbeurt aan andere vak mensen op te dragen en zal dit punt, evenals dat betreffende de verkoop van benzine en olie nader bekijken. Ten aan zien van de positie van de havenmeester is het bestuur diligent. Na enige besprekingen werden de re keningen goedgekeurd en de voorgestel de décharge verleend. In het jaarverslag ”an de secretaris, de heer H. S. Groenhout, werden even eens waarderende woorden gewijd aan de nagedachtenis van de overleden be stuursleden de heren Hazelhoff en Fer- werda. Het heffen van havengeld van vreemdelingen, niet onsportief maar bittere noodzaak, was iets nieuws in de geschiedenis van de Jachthaven. Het was een experiment, maar slaagde uit stekend, zodat voortaan steeds op deze inkomsten kan worden gerekend. (De opbrengst bedroeg ƒ694.30). verslag werd goedgekeurd. Na uitloting van 7 obligaties der le ning 1934 (2, 72, 82, 128, 211, 213, 254) en 3 van 1938 (6, 38, 80) volgde de be stuursverkiezing. De heer A. Goodijk, per. aftredend, werd herkozen, in de plaats van wglen de b»er T. Ferwerda kwam de heer J. v. d. Horst. Tot ver vanger van het gehele bestuur volgens art. 10 der Statuten was reeds aange wezen de heer D. Zuiderbaan. De nieuwe rekening zal worden nagezien door de heren H. Moes en R. Brandsma. Wachtlijst inplaats van loting. De Raad van Beheer stelde voor de toewijzing van schiphuizen voortaan niet meer bij loting te doen geschieden maar volgens een wachtlijst. De plaats hierop wordt bepaald do de datum waarop het aandeel werd gekocht of overgeschreven. Nieuwe aandeelhou ders worden derhalve o deraan de lijst geplaatst. Nadat verschillende heren hun pro of contra hadden uiteengezet, werd het voorstel met grote meerderheid aange nomen en art. 3 sub 1 en 2 van het Huish. Reglement dienovereenkomstig gewijzigd. De nieuwe r-dactie werd aan de Raad van Beheer overgelaten. In de vorige vergadering was er voor gepleit de verhuur van ligplaatsen voortaan geheel .an de R. v. B. op te dragen en dus het stelsel van onderver huur af te schaffen. De voorzitter voer de thans verschillende bezwaren tegen dit denkbeeld aan en adviseerde de ver gadering met klem de bestaande rege ling te handhaven. Zonder stemming werd aldus besloten, terwijl evenmin tot afstempeling van de aandelen zal wor den overgegaan, waarover de vorige maal een balletje werd opgegooid. Het In de drukbezochte vergadering van aani uders der N.V. Sneeker Jacht haven, die Donderdagavond in „Onder de Linden” werd gehouden memoreerde de voorzitter, de heer H. A. Tromp, het overlijden van de heer T. Ferwerda. Hij was de stuwende kracht in de Raad van Beheer en wat hg deed, deed hij met de inzet van z’n gehele persoon. Hij stond altijd voor de belangen van de Jacht haven op de bres en daarom zullen wij hem steeds dankbaar blijven geden ken. Verder deelde de hee.- Tromp mede dat verleden jaar een begin werd ge maakt met de modernisering van de boekhouding, waaraan de heer Ferwer da helaas niet veel meer heeft kunnen doen. Zijn werk is toen door de heer V. d. Veen, accountant, voortgezet. Financiën. Voor Jonkers Instituut te Groninge; dat kortgeleden ook in onze plaats met suc ces een cursus in de redekunst en per soonlijkheidsvorming heeft gehouden, en nu weer een nieuwe cursus wil aan vangen, werd Donderdagavond in Hotel Hanenburg een lezing gehouden, waar als spreker optrad de directeur van het instituut, de heer H. A. A. A. R. Jon kers, met als onderwerp „Besef wat U waard bent.” Na een inleidend woord van de heer J. Knijpenga, docent bg deze instelling, die de talrijke aanwezigen het welkom toeriep en allen een prettige avond toe wenste, begon de heer Jonkers zgn ge zellig babbelje met de veronderstelling te uiten dat er velen onder de aanwezi gen waren, die niet beseffen wat ze wel waard zijn. Het minderwaardigheidsge voel remt dikwijls de persoonlijkheid. Tracht deze remmingen te boven te komen. Durf frank en vrij in 't openbaar te spreken. Men kan dit leren. Een vast staand feit is het dat 85 van de be volking lijdt aan minderwaardigheidsge voel en niet durft spreken. Spr. spreekt uit eigen ervaring als hij zegt dat tegen spoed vaak tot zegen leidt. Een spreker moet alleen dan spreken als hij zijn medemens iets te zeggen heeft en mits hij zijn medemens met zijn woord op heft en niet neerdrukt door beschimpin gen enz Door te leren in ’t openbaar uitdrukking aan zijn gedachten te geven, kan men een sterke sympathieke per soonlijkheid worden, voor wie de mede mens respect zal koesteren. In de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de lezing volgde een meer humoristisch gedeelte. Met gebruikmaking van de „Sonofil”, een apparaat dat ’t gesproken woord weergeeft, werd een proefles in het openbaar spreken gehouden. Velen der aanwezigen kwamen nu voor ’t spreek gestoelte en legden proeven van be kwaamheid af. Er heerste de gehele avond een prettige sfeer en toen de heer Jonkers het einde aankondigde, gaven velen zich op als cursist. Besloten werd Dinsdag 1 April a.s. samen te komen tot vorming van de nieuwe cursus, we derom in Hotel Hanenburg, waarbg tevens belangstellenden gaarne worden verwacht. De volgende leerlingen behaalden het einddiploma van de Rijkslandbouwwin- terschool alhier Johannes Andringa, Lutkewierum; Lammert Bakker, Follega; Theunis van Berkum, Wieuwerd; Jentje H. Bootsma, Scharnegoutum; Jentje Bootsma, Tjerk- werd; Freerk Bokma, Boornzwaag; Henk Bottema, Rauwerd; Geert Bree- mer, Ruigahuizen; Gerben Bruinsma, Wijckel; Geert Deden, Bantega; Teake Dijkstra, Koufurderige; Wiemer Dijk stra, Bantega; Albert Gerbrandij, Ng- land; Jarich de Groot, Abbega; Tjitze Haagsma, Wijckel; Johannes Hannema, Hichtum; Hielke Heeringa, Joure; Tjitze Huitema, Heidenschap; Sjouke Hijlke- ma, Oudega (W.); Sljbolt de Jong, Pop- pingawier; Siebren de Jong, Woudsend; Cornelis Krikke, Goingarijp; Meindert Mledema, Gauw; Doeke Odinga, Ter- zool; Sibe Osinga, Idsega; Ids Schaap, Tirns; Uiltje Schakel, Tjerkwerd; Ber nardus Schaper, Nijega (H.O.N.); Jacob Sierdsma, Harich; Daam Siksma, Deer- sum; Anne Strikwerda, Balk; Rients J. v. d. Velde, Bolsward; Douwe Visser, Ferwoude; Tjeerd v. d. Wal, Akmarijp; Auke Winkler, IJsbrechtum; Woudstra, Spannenburg; Wijngaarden, Boornzwaag. drie. In het verslag van de afscheidsdienst van Ds. A. van Santen van de Vrijz. Hervormden van Snee is bij de weer gave van de inhoud van de prediking een enigszins onjuiste samenvatting ge geven. Gaarne geven wij daarom op zijn verzoek nog in het kort de inhoud van de preek hier weer: Ds. van San' n negon met op te mer ken, dat de vele persoonlijke herinnerin gen een belemmering konden gaan vor men voor de eigenlijke prediking, die er z.i. juist toch vanmorgen moest zijn Wij moeten van elkaar „geloven”, dat wg alles wat wg in de persoonlijke om gang hebben meegemaakt niet vergeten zijn, want „zeggen” kunnen wij dit al les niet. De vraag, waar het vanmorgen om gaat is: „Wat hebben wij nu eigen lijk in deze drie winters met elkaar gedaan?” Of is het alleen maar een stukje religieuze cultuur geweest, dat wij zo goed mogelijk in stand hebben ge houden? Een traditie, waarvan wij de zin niet meer verstonden of een erfgoed der vaderen, waarin wij niet meer ge- 'oofden? Aan de hand van het tekst woord: „Zoekt de dingen, die boven aijn". meende spreker te mogen zeggen, dat er wel degelijk iets werkelijks zin vol was geweest in de gemeenschappe lijk» arbeid. Samen was men bezig ge weest in het zoeker van de dingen, die boven zijn! Toch ‘s het de vraag of wij ms ook werkelijk J^rpj.liseerd hebben wat .Boven” inhie. i oi dat het meer het mbestemde verlangen was naar kracht van &'ven. Paulus zegt: Zoekt de din gen, -?e boven zgn, waar Christus is! Vaak htbben wij dil, met verwacht, maar dit dan gekomen, doordat niet de drijfveer vai Paulus. „Indien gij dan met Ct rist>’s zgt opgewekt, zoekt de dingen, die boven zy.i' ons dreef. N'.s. ons dcor Christus m .'eweging gebracht verlangen, maar ons vluchten uit de nood bracht ons vaat op weg. maar daarom l'-even de G eurstellingen niet uit. F ^enal w. s Ds. van Santen zeer iankt'i ar ’n een Kring vai mensen te hebben mogen werken, die wel de sprong hadden gewaagd en geloofd had den in de ontmoeting met Christus, die van Boven was! Onder hen had hg met vreugde gewerkt, want vaak had hij met hen iets van de overwinnende kracht van Christus mogen ervaren. Gp de veiling te Wageningen zijn Don derdag de eerste kas-aardbeien, vijf doosjes van een pond, aangevoerd. De aardbeien gingen voor 21 cent per stuk van de hand. Sawnde forantwurding oan 25 Maert 1952 Krite M. Frysk Boun om utens 10.Krite de H. idem 50.H. B. v. d. G. to A. 10.—; Prof. B. Fr. to G.R. ƒ10.—; juffr. R. Y. to F. ƒ5.—; Mefr. J. B.—T. to K. ƒ2.50; Krite Sn ƒ25.—; Ir A. K. to G. ƒ15.—; A. V. to L. 2.50. Foarige forantwurding 1614,29. Meiiinoar 1744,29. Oerskriuwingen kinne dien wurde op gironümer 575033 fan „Penningmeester Onderwijsfonds Prov. Underwysrie fan Fryslan to Menaldum", De Amerikaanse minister van defen sie Robert A. Lovett heeft verklaard dat de V.S. spoedig 167 millioen dollar per dag zullen besteden aan defensie. Dit bedrag zal volgens de minister voor 1954 niet minder worden. In de subcom missie voor de toewgzingen van het Huis van afgevaardigden verklaarde Lovett dat deze cijfers waren gebaseeerd op de veronderstelling dat de Koreaanse oor log zich niet zou uitbreiden en dat in I het eerstkomende jaar geen oorlog zou uitbreken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1