Eerste Paasvpe'entoonsfeliing geslaagd experiment de rechtszaal Het Fries in Leeszaalwezen kampt met financiële moeilijkheden I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST li......:l Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD VRIJDAG 4 APRIL 1952 7e Jaargang No 27 L KIEZEBRINK o r DE KAMPIOENE. Fedde Schurer niet in cassatie KLEINZAND 7 Telef2872 9 Truman wil geen nieuwe candidatuur voor het presidentschap. Stalin acht oorlogsgevaar niet dichterbij gekomen de subsidies dringende eis Verhoging van H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard in Amerika H I Redacteur: mijnheer de Kan- 1 li 3 I academisch gevormd uw standpunt? Verdachte: „Zeker tonrechter”. Mr Wolthers: „Ik West-Europa beeft intussen alle re den om de aftredende president, die 20 GESLAAGD. SCHARNEGOUTUM. De heer Engele Volbeda slaagde voor het diploma melk- controleur van de Bond van Coöp. Zui velfabrieken. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie adres: En daar is ook behoefte aan, aldus de heer Wind. Vroeger werden de Paas- koeien, met linten en (papieren) bloe men versierd en met sinaasappelen op de horens, door de plaats geleid. Nu vin den we dat minderwaardig. Toch willen de slagers graag een goed beest laten zien en als ze dan weten dat ze hier een goede koe kunnen kopen, zal dat van groot belang voor de veemarkt en voor onze stad zijn. het opkomend Aziatisch en Arabisch nationalisme te toegevend en, in haar afschuw van alles wat naar kolonialisme riekt, te naieï is geweest. De Fransen hebben Washington dat de laatste tijd herhaaldelijk verweten in de kwesties welke Parijs heeft met het Arabisch na tionalisme in hun Noord-Afrikaanse ge bieden. De Amerikanen zouden daar oogluikend het nationalisme in de hand werken. Het is niet te beoordelen of deze beschuldiging juist is maar wel staat het vast, dat Frankrijk in buiten gewoon moeilijke verwikkelingen met het Noord-Afrikaanse nationalisme is geraakt. In Tunis hebben de Fransen de Bey gedwongen zijn nationalistisch gezind kabinet naar huis te zenden een aantal ministers is door de Fransen afgezet en hem een pro Frans pre mier opgedrongen die echter terwijl wij dit schrjjven nog geen ministers ge vonden heeft. De Fransen hebben, ter wijl zij met de wapens kletterden, wel hervormingen in het vooruitzicht ge steld welke de Tunesiërs meer zelfbe stuur verzekeren, doch op de lange baan, en dan nog zo dat Parijs een vin ger in de pap houden. Uit ervaring weet men echter dat dergelijke dingen in zo fel bewogen tijden niet helpen, en nu de Mohammedaanse landen besloten hebben te proberen de Tunesische kwes tie voor de Veiligheidsraad te brengen, staat niet alleen Frankrijk maar geheel het Westen misschien alweer voor grote moeilijkheden. Dit Noord-Afrika wat nu in Tunis voorvalt, kan morgen in Marokko en Algiers gebeuren dat zo belangrijk is voor de defensie van Europa, kan door Frankrijk niet op gegeven worden maar dreigt een ge schilpunt van de eerste orde tussen het Westen en de Mohammedaanse wereld te worden. Een oplossing daarvoor te vinden schijnt wel uiterst moeilijk, en dat is vooral het gevolg van het feit dat Parijs eigenlijk te laat de gevaren van de toestand heeft ingezien en dus te laat met concessies is gekomen. v. d. Laan beloofde direct het volgend jaar weer te komen. Maar dan graag met wat meer concurrentie! Het com missielid P. Koopmans, volgens de voor zitter de promotor van het plan, was ook zeer tevreden. Voor Friesland waren hier vandaag beste koeien, zei hij. Er werd nog geïnformeerd naar het verloop van de handel. Allen bij Kingma waren het er over eens, dat die goed was. De prijzen waren echter niet uit zonderlijk hoog, hoewel v. d. Laan best tevreden was met wat hij voor zijn beide beesten beurde. De heer Wind had toen al hier en daar bedankjes uitgedeeld en de verzeke ring gegeven dat volgend jaar weer een keuring zal worden gehouden. Hoewel het valt toe te juichen dat de Provincie het subsidie voor het plattelands-leeszaalwezen verhoogd heeft van ƒ2300.tot ƒ6000en de nood van de leeszalen ook tot de gemeenten gaat doordringen, zal toch een grondige herziening van de bijdragen uit de overheidskas nodig zijn. Zonder dat komen wij er nooit. Deze subsidies moeten in overeen stemming worden gebracht met de lasten die het Rijk zelf op de lees zalen legt. Pas dan kunnen zjj weer voldoen aan de eisen die er aan ge steld worden. Sneek is tot nu toe de enige leeszaal die probeert zonder tekorten te werken. Maar als we nu het boekenbezit op peil zouden wil len brengen en de achteruitgang stoppen, dan moest op deze begro ting op z’n minst een bedrag van 4000.voor nieuwe boeken wor den uitgetrokken. De heer Fedde Schurer zal afzien van cassatieberoep tegen het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, nl. 150 boete subs, dertig dagen hechtenis. De heer Schurer is van mening, dat bij be handeling in cassatie d; principiële aan leiding tot deze zaak toch buiten behan deling zou blijven. kan hier het ge bruik van Fries niet verbieden en ik zal het u ook niet verbieden, maar de con sequenties zijn voor u!” Toen de dierenarts ook zijn standpunt wilde weergeven met het verweer, dat ook een dienstweigeraar zich mag ver antwoorden, zei de kantonrechter, dat hij geen debat over deze kwestie kon toelaten en tot de behandeling van de zaak wilde overgaan. Verdachte zei, dat hg het recht van de eigen taal zou bid vertrek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard van Schiphol naar Amerika. In de zitting van Woensdag heeft voor de kantonrechter te Heerenveen mr S. Wolthers, opnieuw terecht ge staan de uit Lemmer afkomstige die renarts de heer v. d. B„ die destijds op een zitting Fries sprak en toen door de zelfde kantonrechter officieel niet werd verstaan. Ook ditmaal richtte de dierenarts, die voor een verkeersovertreding moest terecht staan, zich in de Friese taal tot de kantonrechter, waarop mr Wolthers zei: „Ik bemerk, dat u opnieuw Fries spreekt. Dat hebt u een half jaar ge leden ook gedaan. Ik heb u toen uitvoe rig mijn standpunt uiteengezet en ik kan nu verklaren, dat ik volkomen bij dat standpunt blijf. Temeer omdat ik er bevestiging van heb gevonden bjj de hoogste administratieve instantie op dit terrein. De minister van Justitie heeft nl. dezer dagen verklaard, dat het voor de hand ligt, dat in het Nederlandse rechtsverkeer die taal wordt gebruikt, waarin ook de wet is geschreven en die iedere Nederlander leert spreken en schrijven. Ik wil daarop een uitzondering maken, wanneer hier een verdachte voor mg staat, die de Nederlandse taal niet in die mate machtig is, dat hij er zich behoorlijk in kan verdedigen. Deze uit zondering is hier niet aanwezig; u is een mens. Blijft u bij ven doen gelden. „De wet verbiedt het niet”, zo zei hg, „het geldt hier alleen uw persoonlijke uitleg”. De ambtenaar van het O.M. zei daar na geen Fries te zijn en daar hg hier nog slechts korte tijd woont, deze taal niet machtig te zijn. „U zul mij persoon lijk dus een groot genoegen doen door geen Fries te spreken”, zo zeide hg. De dierenarts zei hierop te willen in gaan onder voorbehoud dat hij het nor maal acht dat Fries in de rechtszaal in Friesland wordt gesproken. Maar wel wilde hij opmerken, dat deze ambte naar, die thans een fatsoenlijke houding van een verdachte verzoekt, destijds na de eerste maal toen hg terecht stond, zich tegen een derde aldus heeft uitge drukt: „Ik heb een boerenkinkel, die Fries sprak, behoorlijk afgeblaft”. Op verzoek van de kantonrechter deelde de dierenarts mede waar en wan neer dat gezegd zou zijn, waarop de ambtenaar van het O.M. antwoordde, dat hij inderdaad met de genoemde per soon had gesproken, maar daarbij het woord boerenkinkel niet heeft gebruikt. Toen verdachte, nadat de kantonrechter de discussie over deze zaak had geslo ten, nog zei nu aan het verzoek van de ambtenaar om Nederlands te spreken, te zullen voldoen om de man ter wille te zijn, en niet omdat het van hem ge vergd werd, klonk van de publieke tri bune, die dicht bezet was o.a. door vooraanstaande figuren uit de Friese Beweging, de uitroep: „Hg woont hier al vier jaar”. De politie zette, nadat deze man de zaal was uitgerend, hem na en greep hem. De zitting had verder een rustig verloop. Wg ontleenden dit verslag aan het Alg. Handelsblad. In antwoord op vragen van Ameri kaanse journalisten heeft Stalin o.a. verklaard dat het gevaar voor een derde wereldoorlog niet dichterbij gekomen is op het ogenblik, dan het twee of drie jaar geleden was. H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard zgn Woensdagavond in Was hington aangekomen en enthousiast ont vangen, na een voorspoedig volbrachte vliegtocht. Toen het koninklgk paar Dinsdag van Schiphol vertrok zei H. M. de Koningin: „Wg zgn nu op weg naar Amerika, en we verheugen ons er bijzonder op. Ik geloof, dat het heel nuttig is op deze wgze contacten te leggen tussen de ver schillende volken. Er wacht ons een lange reis door de Verenigde Staten en als we terugkomen zullen we veel kun nen vertellen, want dat kan iedereen die lange reizen maakt. We gaan ook nog even naar Canada. Het zal een onoffi cieel bezoek zgn. Ook hierop verheug ik me erg en we gaan er ook de Ne derlanders bezoeken”. Prins Bernhard, die zich daarna naai de microfoon boog, zei blij te zgn een land te gaan bezoeken, dat hij voor een groot deel kent en waar hg vele vrien den heeft. „Ik wil niet nalaten een enkel woord te zeggen tot de Neder'an- ders, die zich ongerust maken, omdat wij de reis per vliegtuig ondernemen, aldus de Prins. „Mgn vrouw en ik heb ben het grootste vertrouwen in de K.L.M. Wg beschouwen ons op zijn minst even veilig in de lucht als in een auto van Soestdgk naar Schiphol. Soms zelfs veiliger”, lachte hg. „En nu nog even iets ernstigs. Wanneer God zou be slissen, dat het leven van een mens af gelopen is, dan hangt dat niet af van een transportmiddel. Maar wij hopen u binnenkort allen hier terug te zien”, besloot de Prins. „Dat is ook mijn mening”, vulde de Koningin nog aan. „Wanneer mgn kin deren nu op reis moesten, zou ik ze op dezelfde wgze laten reizen”. Onder het hoofd propaganda werd vermeld, dat de jeugdleesgroepjes onder leiding van mej. Hoogland zeer flo reren. In dit jaar zgn ze uitgebreid tot de leeftgd van 713 jaar. Het aantal bezoekers, dat in 1950 23299 bedroeg, steeg in 1951 tot 24679. Het aantal uitleningen steeg van 87849 tot 91984, een vermeerdering van 4135. Het aantal directe leden vermeerder de van 1453 tot 1516, dat van de leden in de correspondentschappen van 171 tot 200, Een totale vermeerdering dus van 92, waardoor het ledental op 1 Jan. j.L 1716 bedroeg. Mgnheer Wind, voorzitter van de Commissie voor de Sneker Veemarkt had gciyk. Het was inderdaad een experiment om naast de grote Paasveeten- toonstelling in Holland ook hier in Sneek zo’n show van kwaliteits-slachtvee te organiseren. Dat was in Friesland nog niet eerder gebeurd, zodat het helemaal een kwestie was van afwachten of er bg de mesters en de slagers wel voldoen de belangstelling voor zou bestaan. Maar de zeer vele belanghebbenden en toeschouwers die er Dinsdag geweest zijn waren het ook met hem eens, zoals ons links en rechts verzekerd werd, dat dit begin, zg het bescheiden, een goed begin was en een goede kans maakt tot een blgvende gebeurtenis op onze veemarkt uit te groeien. De aanvoer was nog wel niet groot, voor een deel het gevolg van het heer sende mond- en klauwzeer, maar de kwaliteit van de 29 dieren was uitste kend, van sommige zelfs uitzonderlijk. Het was voor de jury, bestaande uit de heren H. v. d. Laan te Wolvega, R. S. Piersma te Sneek, K. H. Nicolai te Brit- sum en A. Terpstra te Oudebildtzijl, dan ook werkelgk niet gemakkelijk voor de bekroningen de allerbesten er uit te halen. Daar gingen nog heel wat uurtjes mee heen. Ze werden het echter vrgwel eenstemmig over de volgende uitslag eens Rubriek I, 2 brede tanden: le prgs no. 9 van Blom’s slagerg, Workum; 2e no. 8 van A. Hoekstra, Tzummarum; 3e no. 6 van F. Zg'lstra, Berlikum. Rubriek n. Niet afgewisselde koeien: le prgs A en reserve kampioene no. 12 van J. v. d. Laan, Akkrum; le B no. 13 van S. P. Westra, St. Anna Parochie; 2e no. 14 van A. Dantuma, Zwaagwest- einde. Rubriek IH. Afgewisselde koeien: le prgs en kampioene no. 20 van J. v. d. Laan, Akkrum; 2e no. 26 van Blom’s Slagerg, Urk; 3e no. 28 van F. Zijlstra, Berlikum; eerv. vermelding no. 23 van W. K. Terpstra, Hallum. De heer v. d. Laan te Akkrum be haalde dus een dubbel en buitengewoon succes en, zoals hg na de prgsuitreiking in de bovenzaal van café Kingma vertel de, was hij hier nota bene maar toeval lig gekomen. Op verzoek van zg'n oude vriend Piersma. En evenals het jurylid Terpstra had hg eerst ook niet zo’n grote verwachting van deze tentoonstel ling. Sneek ligt niet in een hoek van vet-, maar van fokvee. Toch was het beiden Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsedv.) lager. Abonnementjprij» I 3. - pe> bell jaar. Franco per port I 3.75 per half laar. Giro 50748 ten neme ren Flrme E. J. Drijfhout, Sneek. Januari 1953 zgn zetel voor zijn op- vo'ger zal moet. F inruimen, dankbaar ie zgu, want oiwer zijn bewind is er dank zg de Amerikaanse steun, in ons werelddee' hetl wat ten goede veran derd Er zal n:g nerhaaldeigk gelegen heid zijn bg de verdiensten van Truman te dezen opzichte stil te staan. Natuur lijk ontbraken ook de fouten niet, die a le mensenwerk kenmerken. Sommige van deze fouten m de politiek der Wes telijke geallie*-.; een van na de oorlog, waarin Amerika ender Trumans leiding c».n zo groot aanteel had, zijn juist in dit jaar sterk merkbaar. Daar was bgv. cp de conferentie van Potsdam in de zo mer van 1945 de voorlopige aanvaarding van de Oder-Ntisse grens, welke Rus land de gelegenheid gaf zijn invloed diep in Europa te vest.gen, en de belofte aan Frankrijk dat het Saarland in elk geval geen bestanddeel van Duitsland meer zou worden. Beide afspraken vormen een zware belasting op de Westeigke politiek van het huidige moment, nu, door een geheel ander verloop der ge beurtenissen, dan men toen had voor zien, men Duitsland weer nodig heeft om tot een zekere mate van militair evenwicht met het Oosten te komen, dat ook dan volgens Eisenhower eerst eind 1953 zal worden bereikt. Een an dere kwestie, op zich zelf van minder betekenis, maar welke thans toch sto rend in de Westerse diplomatie werkt, was de belofte vier jaar geleden door Amerika, Engeland en Frankrijk aan Italië gedaan dat „Triëst aan Italië zou worden teruggegeven”. Daarvan kwam niets toen Zuid-Slavië zich van Rusland verwgderde en het Westen meende ook Tito te kunnen gebruiken in de koude oorlog tegen Rusland. Het gevolg is geweest een ontevreden Italië en een ontevreden Zuid-Slavié. Na de betogin gen welke kort geleden in Italië voor de terugkeer van Triëst binnen de Ita liaanse grenzen zgn gehouden, zgn Ame rika en Engeland met de Italiaanse re gering te rade gegaan en schgnt een nlsn te ziin geopperd de Italianen een aandeel in de bezetting van de Ameri- kaans-Britse zóne van Triëst te’geven, ook al omdat de huidige toestand nieuw voedsel geeft aan het licht ontvlambare Italiaanse nationalisme en elgenigk de extremistische partijen daar in de kaart speelt. Maar Zuid-Slavië is direct in verzet gekomen, het heeft geprotesteerd en niet ten onrechte tegen het feit dat het buiten het bedoelde overleg word gehouden en Tito heeft verklaard dat hij besluiten in dat overleg genomen niet zal erkennen en Washington en Londen gewaarschuwd dat men niet te veel concessies aan Italië moest doen. Hier is dus een uiterst moeilijke situ atie ontstaan, de huidige toestand handhaven kan men nauwelgks omdat de Italiaanse en Zuid-Slavische gemoe deren al te zeer zgn verhit, ze konden dan wel eens overkoken, en komt men de ene partij tegemoet, dan stoot men de andere af en dat is zeker niet pret tig in deze toch al wat wankele hoek van Europa. Men heeft de Amerikaanse politiek van Truman ook wel eens er van beschuldigd dat zij ten opzichte van ningmeesters décharge verleend. De begroting voor 1952, vastgesteld op een bedrag van ƒ19666,23, waarin een nadelig saldo van 869,23, gaf aan leiding tot uitvoerige besprekingen over verbetering van de financiële positie der vereniging. Evenals verleden jaar werd ook nu weer aangedrongen op vrgwil- lige verhoging der contributie en ge vraagd welke resultaten het bestuur hiermee had bereikt. De voorzitter ant woordde hierop, dat het bestuur al big 's dat deze neergaande tgd nog nieuwe erg meegevallen, en, wat nog meer zegt ieden geWonnen zgn. Het durft het ech- ter niet aan de contributie te verhogen, omdat daarvan ledenverlies wordt ver wacht. Het besluit van Truman om zieh niet beschikbaar te stellen voor een nieuwe candldatuur voor het Amerikaanse pre sidentschap heeft nogal wat sensatie veroorzaakt, vooral in de Ver. Staten zelf en bg de leiding zowel van de de mocratische als de republikeinse partg. Het bestuur der democratische partg schgnt aanvankelijk sterk gerekend te hebben met de mogelijkheid dat Truman zich toch opnieuw candidaat zou laten stellen, hoewel dat waarschgnlgk een breuk in de partij zou hebben gebracht, want de Dixiecraten, de democraten uit de Zuidelijke staten, wie Truman veel te vooruitstrevend was, waren vastbe sloten ditmaal een herkiezing van deze president te verhinderen. Wie nu de de mocratische candidaat zal zijn, is nog onzeker tot Juli, als de definitieve keuze van de candidaten door de partijen ge schiedt: men noemt Stevenson, de hui dige gouverneur van Illinois, tegen wie de Dixiecraten geen bezwaar schijnen te hebben en die verzekerd heet te kun nen zijn van Trumans steun omdat hg diens buitenlandse politiek zou willen voortzetten, maar die voorstander ia van een krasse politiek in Korea en tegen China. Men noemt ook senator Kefauver, die bg de voorverkiezingen in enkele staten reeds favoriet onder de democratische candidaten bleek, omdat hij als voorzitter van de senaatscommis sie die een onderzoek naar corruptie in de Amerikaanse administratie instelt, bekend geworden is over heel het land. Maar meer belangstelling dan voor de definitieve democratische candidaat heeft men voor die der republikeinen, omdat men aanneemt dat de meerder heid van het Amerikaanse volk een re gering der democraten wat moe is ge worden en wel eens wat anders, dus een republikeinse regering, wil. Enige voor verkiezingen hebben aangetoond dat on der de republikeinse candidaten Eisen hower favoriet is en dat Taft aanzien- igk in populariteit bg hem achter blijft. Naar senator Taft gaat echter de voor liefde van het republikeinse nartiibe- stuur, dus van de republikeinse partg- machine, uit en die kan alleen overwon nen worden als zich ook verder bij het Amerikaanse volk een sterke voorkeur voor Eisenhower openbaart en deze be reid is een republikeins verkiezingspro gramma te aanvaarden. Nu de generaal zich toch candidaat wil stellen is het dus nodig dat hg zo spoedig mogelijk naar de Ver. Staten gaat om zgn eigen campagne te leiden en om te trachten invloed te oefenen op het verkiezings programma dat de republikeinen opstel len. In dat laatste zit eigenlijk de knoop. De, bij de voorverkiezingen aan het licht gekomen populariteit van Eisenhower dankt hij waarschijnlgk vooral aan zgn reputatie als veldheer; zal het hem ech ter gelukken deze populariteit te hand haven als hij voor het Amerikaanse volk verschijnt met zijn programma dat ook voor binnenlands politieke vraagstukken oplossingen aanbiedt? Zal dit bgv. do arbeiders en boeren kunnen bevredigen, die zulke machtige kiezersgroepen vor men? Als wg zo de commentaren van Amerikaanse bladen lezen, krijgen we de indruk, dat president Truman, on danks het feit dat hij tot de democrati sche partg behoort, tot de overtuiging is gekomen, dat generaal Eisenhower inderdaad tot president zal worden ge kozen, en dat deze overtuiging het hem gemakkelgk heeft gemaakt te besluiten geen nieuwe candidatuur te aanvaarden, omdat hij de zekerheid heeft dat zgn buitenlandse politiek zal worden voort gezet Natuurlijk heeft Washington zo vele overeenkomsten aangegaan en van zo verstrekkende aard dat het geen president, wie dan ook wordt verkozen, gemakkelijk zou vallen, daarin ingrg'- pende veranderingen te brengen, maar een ding als bgv. het Atlantisch pact is niet afgebouwd, het moet nog verder worden uitgebouwd en dat kan men al leen van een voorstander van Trumans politiek verwachten. Truman schgnt van oordeel dat aan Eisenhower deze taak kan worden overgelaten, inderdaao wijst het verleden van de generaal in deze richting en ook in zgn laatste pas uitgebrachte rapport toont hij zich een sterk voorstander van de uitbouw. Maar men zal moeten afwachten of hg, als hg' inderdaad eens te Washington in het Witte Huis zou zetelen, weerstand zal kunnen bieden aan de wensen van de republikeinse politici, die hem dan zul len omringen en die herhaaldelijk blg'k gaven eer een beperking dan een uit breiding van de AmerikaansEuropese samenwerking te willen. Wg denken ook aan het feit dat deze politici wel eens minachtend over de verdedi ging van West-Europa spraken, terwgi landen als Nederland juist belang heb ben bg een uiterste krachtsinspanning van alie bondgenoten om dit gebied vrij van vg’anden te houden. Reeds r wordt naar de smaak van West-Euro- pese deskundigen te veel van de aan dacht der Amerikaanse strategen ver legd naar Zuid-Europa, om geheel ge rust te zg'n over het tempo der organi satie van de verdediging van W.- Europa. Landen als Nederland moeten de zekerheid hebben ,dat de enorme las ten welke ze op zich nemen ons land 1% milliard gulden per jaar ook in derdaad bestemd zgn voor de zo goed mogelijice beveiliging van hun grond gebied tegen een bezetting. Het is uiterst moeilijk het leeszaal wezen te handhaven op het peil van voor de oorlog. Het bestuur doet echter zijn uiterste best de leeszaal zo goed moge- lyk te blgven beheren. Met deze pessimistische klanken open de de heer G. v. d. Meulen Woensdag avond de jaarvergadering van de Vereni ging Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die in het Leeszaalgebouw gehouden werd en zoals gewoonlijk zeer matig be zocht was. De secretaris, de heer J. de Boer, wees in zgn jaarverslag eveneens op de moei- Igkheden waarmee de leeszaal te kam pen heeft. Maar niet alleen onze lees zaal. Het gehele leeszaalwezen in ons land schijnt gedoemd te zgn om zgn be- langrgke taak steeds onder druk te moe ten vervullen, aldus de secretaris. Daar om zal het bestuur elke stimulering in dezen, zowel van overheidsinstanties als van hen, die de leeszaal als bron van kennis nodig hebben, aanvaarden. Dan kan de post voor aankoop van boeken verhoogd worden en een gedrukte cata logus van het gehele boekenbezit in 't vooruitzicht worden gesteld. Nu reeds vond een speciale ver nieuwing van een gedeelte der rubriek Handelswetenschappen olaats en werd het aantal boeken over dameshandwer- ken uitgebreid. Het aantal corespondentschappen is met dat te Koudum uitgebreid en be draagt thans 11. Verder krggen de Plat telands Openb. Leeszalen te Bolsward, Oldeboorn en Workum geregeld aanvul ling van hun boekenvoorraad. Nu er in ons land ook van rijkswege en anders zins meer aandacht geschonken wordt aan de lectuurvoorziening van het plat teland zal dit werk zich zeer waarschijn lijk in de naaste toekomst gaan uitbrei den of zullen er nieuwe wegen worden ingeslagen om ook aan de dorpsbewo ners de mogelijkheid te bie^-rn van de voorrechten dezer verzorging te pro fiteren. In het gemeentelijk verzorgingshuis „Cruycebroedershof” werd een wissel- bibliotheek van de leeszaal geplaatst, aangevuld met een leesportefeuille, die per 14 dagen geruild wordt. Het boekenbezit bedroeg op 1 Jan. ’51 25631 banden. Gekocht werden 288 en geschonken 96, maar wegens slijtage of verouderd moesten 545 banden worden verwijderd. Op 1 Jan. '52 telde de O.L.B. derhalve 25470 banden. Financiën. Het verslag van de penningmeester, de heer R. Asselman, vermeldde aan ont vangsten 20379,64 en aan uitgaven. 21360,87. Er was dus een tekort van 981,23. Verleden jaar bedroeg dit 1286,47. Volgens de toelichting werden dit jaar echter enkele meerdere ont vangsten geboekt, bestaande uit een aanvullend subsidie van het Rg'k van 393,en van de Gemeente van 1420,40, op welke extra inkomsten het komende jaar echter niet gerekend mag worden. Voor het aanschaffen van boe ken en tijdschriften kon slechts resp. 1745,58 en 418,51 voor de leeszaal en 1142,58 voor de Centr. Jeugdbiblio theek worden besteed. Volgens het verslag van de heer Joh. Schijfsma ontving het Leeszaalfonds een netto bedrag van 292,25 en leverden de busjes in de leeszaal 18,84 op. Tesamen met het saldo per 1 Jan. ’51, groot 296,69, waren de ontvangsten 607,78, waarvan 300.aan de penningmeester der O.L.B. werd afgedragen. Voor huur van het safe-loket werd ƒ2,50 betaald, zodat het saldo per 1 Dec. ƒ305,28 be droeg. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de h.h. P. v. d. Molen, H. Jonker en B. Brinksma, werden beide rekeningen goedgekeurd en werd de pen- Verhoging der contributie alleen helpt niet, zo betoogde de voorzitter verder. Daarmede kan nooit de kostprijs van de boeken worden bereikt zoals vroeger wel het geval was. Uit de vergadering kwamen nog en kele suggesties naar voren die door het bestuur nader overwogen zullen worden, waarna de begroting werd vastgesteld. Bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden Drs H. A. Dgksterhuis, mevr. M. Tilma Braam, mevr. G. de JongGerling en de heren A. Terpstra en G. v. d. Meulen, werden allen herkozen. Tot leden van de kascommissie voor de rekening 1952 werden wederom benoemd de h.h. H. Jonker, B. Brinksma en P. v. d. Molen. 'r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1