Predikbeurten KI R5 [1 KJ Vking 'd Thusnelda had groot succes met haar uitvoeringen OPENT DOOD1 toU Fa Eerste Jeugdconcert Sneker Jeugdactie Par »K J Pi ZAKENNIEUWS B10SC00PNIEUWS DA van Ned. Kath. Grafische Bond J. Th. R. Schreuder - overleden 60 jaar getrouwd Geslaagd Raadsvergadering Sneek Reportages Koninklijk be zoek aan Amerika Weer een straaljager verongelukt Anthony van Kampen komt JbPEPERMUNT. Feestelijke uitreiking diploma’s Examen Veilig Verkeer Jelle Troelstra over zijn vader „Pieter Jelles” Jeugdig stadgenoot winnaar in de Van Riebeeck bouwwedstrijd met de verkwikkende eigencehaPf'CTi Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters 1 Leerstoel voor Fries in Nijmegen Moord op 78-jarige man Aprilgrappen Verkeersdiploma’s uitgereikt I ZONDAG 6 APRIL 1952. de A worden. L. O. nie de HEKTOR. 1 1 De Winner-Hondententoonstelllng te Amsterdam. me le Wa Vei Te Haarlem is op 81-jarige leeftijd overleden de heer J. Th. R. Schreuder, een vooral in Amsterdam bekende figuur op onderwijsgebied. De heer Schreuder stichtte in 1896 in de hoofdstad een in stituut voor leerlingen van de lagere school, het instituut Schreuder, dat zich in de loop der jaren uitbreidde tot ver schillende afdelingen van het onderwijs. Ook stichtte hg een driejarige handels- H.B.S. en een school voor zwakzinni gen. Hij verwierf voorts bekendheid als organisator van het MULO-examen. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Woensdag 9 April a.s. hoopt het echt paar D. van Vaals en A. van Vaals Mulder, wonende Bloemstraat 32 alhier, zijn 60-jarige echtvereniging te geden ken. Aan het Nutsseminarlum voor paeda- gogiek te Amsterdam is voor de mM- delbare acte A geslaagd de heer J. J. v. Dijk te Sneek. 1 HE RH RE VOLLE EVANGELIEPREDIKING Dinsdagavond a.s. 8 uur in Aere Peren- nius. ADVENTSKERK (Zevende-Dag’s Adventisten). Sabbat (Zaterdag) Kerkdienst 14.30 uur Gebouw Nleuwbuurt 31. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: 10 uur Dr B. Klein Wassink, van Ried. (Zie ook Grote Kerk). DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend ’s Avonds 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde. (H.A.) IJlst: ’s Avonds 7.30 uur Ds. H. B. Kos sen. Avondmaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. H. J. Wilde. IJlst: 9.30 uur Doopdienst, Ds. H. B. Kossen. GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk: 's Avonds 8 uur Ds. J. M. Spier. Zuiderkerk: ’s Avonds 8 uur Ds. E. N. van Loo. BAPT. GEMEENTE. ’s Avonds 8 uur Ds. Ph. Lindeman. Ie, he aa pie ho va F. gei St: ov wc VÓ' op te I 3 2 s 5 I Ellen, Ai he zij de dc O d s: E u P C s e: AH Gr< seti ver All Pr< ka: ov M: da te a.i N< Sr Kru Hedenavond 7.30 uur komt de raad der gemeente Sneek in openbare verga dering bijeen. Als ci„ punt komt op de agenda voor het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening groot 378.317 met de N.V. Bank van Nederlandsche gemeenten. Het Touringcarbedrgf „Friso” alhier bericht ons, dat het besloten heeft sa men te werken met het Touringcar- bedrijf Gebr. Slof te Joure en daardoor in staat zal zijn de grootst mogelijke service te bieden aan gezelschappen, scholen enz. voor het houden van auto tochten zowel in het binnen- als buiten land. Voorts deelt men ons mede dat binnenkort een der allernieuwste en op de meest moderne wijze uitgeruste wa gen aan dit bedrijf zal worden toege voegd. Voor nadere bijzonderheden zie men een advertentie in dit blad. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. ’S Avonds 8 uur Ds. N. Benschop. CHR. GEREF. KERK. 's Avonds 8 uur Ds. W. Ruiter. Op 5 km afstand van het vliegveld Twenthe kwam een Gloster Meteor be stuurd door de 22-jarige sergeant-vlie- ger J. H. Nagtegaal uit Alfen a. d. Rijn, in botsing met een andere straal jager; de eerste stortte neer en de pi loot kwam om, de andere werd slechts licht beschadigd en landde veilig. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Ph. Lindeman. 's Avonds Jeugdbjjeenkomsten: 7.30 uur voor de leeft. 1216 jaar en 8 uur voor ouderen. Vrijdagavond 8 uur: Bijbellezing en Bid stond. GEREF. KERK (Art. 81 K.O.) Oosterdflk 30. 9 uur Ds. N. Benschop: 2.30 uur Lees- dienst. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Woudsend: 11 uur Ds. N. Benschop. Workum: 2 uur Ds. N. Benschop. GEREF. KERK. Oudega (W.): 9 en 1.30 uur de heer Smilde. NED. HERV. KERK. Goënga: ’s Avonds 7.30 uur Ds. J. Blo- net. Viering H. Avondmaal. Gaastmeer: voorm. 9 uur Ds. J. W. Bruinsma. Collecte Ontheemden. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Bakker. Bed. H. Avondmaal, ’s Avonds 7.30 uur Ds. Bakker. Dankz. H.A. Oppenhuizen’s Avonds 7.30 uur Ds. Stap. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. D. Lekkerkerker. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk. bokspringen van de jongens van 13, 14 en 15 jaar, brug met ongelijke leggers jongens 9 en 10 jaar, een nummer grondgymnastiek op de mat van de jongens van 11 en 12 jaar dat geen ge ringe eisen aan hun spieren stelde en een vrije oefening der dames B. En dan komen we zo gaandeweg aan de slot nummers. Na de hoepeloefening der ju nioren dames, aan het einde waarvan de heer Kan Sr mevr, van Toorn met bloemen huldigde voor het vele werk dat zij aan de leiding der rhythmische afdeling had besteed, volgde, zoals men dat van de Kans mocht verwachten, een laatste pakkend nummer. Het was de nieuwe Grienmank van Friese liederen zo mooi door het Sneker Cantatekoor gezongen en op de gramo- foonplaat vastgelegd, gymnastisch uit gebeeld. Dit naar ballet zwemende slot nummer verwierf een groot en welver diend succes, het Fries Volkslied werd door het publiek staande meegezongen. Een stevige handdruk van Kan Sr. voor Kan Jr vertolkte zeker ook de dank van allen voor wat de laatste in de voortref felijke leiding van een zeer geslaagde uitvoering tijdens welke ook nog een groep dames, die meer dan 15 jaar lid van T.G.P. waren geweest een speldje werd uitgereikt had gepresteerd. Naar men ons mededeelt zal op Maan dag 7 April a.s. de bekende schrijver Anthony van Kampen in de foyer van Amicitia komen met een zéér interes sante lezing en twee geluidsfilms. De eerste geluidsfilm is opgenomen door Alec Can, een Canadees, die in de Ba- liem Vallei is gedropt en die de redding van de drie overlevenden van een vlieg tuigongeluk heeft gefilmd. Dit was de redding van twee militairen en een meisje, die in deze vallei waren neerge komen. Het is de film van een fantasti sche vllegstunt in het jaar 1945. De tweede film „Vergeten Aarde”, is op genomen door de cineast Frits Wassen- burg, die tezamen met de heer van Kampen de reis maakte langs de kust van Nieuw Guinea en naar het binnen land der Wisselmeren. Op deze film zien wij de schrijver van de Nieuw Guinea trilogie, de heer Anthony van Kampen, regelmatig op verschillende posten aan komen; de dansen der Papoea’s; een groot aanvalsspel dat door Papoea’s wordt opgevoerd; een roeiwedstrgd tus sen prauwen en als hoogtepunt het be zoek van Anthony van Kampen tezamen met Jungle Pimpernel (Dr. J. V. de Bruyn) aan de dwergpapoea’s bij de Wisselmeren, hetgeen hij ook in de eerste lezing vertelde. Ook de ontvangst die de dwergpapoea’s in de vallei van de Wisselmeren Jungle Pimpernel bereid den is in deze film vastgelegd. Behalve deze films worden nog een aantal nieu we lichtbeelden vertoond. Al met al een avond die niemand zal vergeten. IJlst: 9.30 uur Ds. B. Albada. Bevesti ging nieuwe leden; 2 uur Ds. B. Al bada. GEB. VAN CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. H. Sondorp. Jeugddienst voor de jongeren boven de Zondagsschool- leeftijd. GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk: 9.30 uur Ds. E. N. v. Loo, Z. 27; 2.30 uur Ds. E. N. v. Loo, Z. 27; 5 uur Ds G. J. de Leeuw. Zuiderkerk: 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw; 5 uur Ds. C. Mak, van Leeuwarden, Z. 27. Oosterkerk: 9.30 uur Ds. C. Mak. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 2.30 uur Ds. W. Ruiter. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. (H. Avond maal). NED. HERV. KERK, SNEEK. ’s Avonds 8 uur Dr K. H. Siccama. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT’S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig on rustig. De directie van het Amicitia-Theater deelt ons mede, dat met ingang van Visdag 4 April wekelijks opnamen van het Koninklijk bezoek aan Amerika in het Nederlands Nieuws zullen verschij nen. Een cameraman van Polygoon Profilti volgt het Koninklijk gezelschap op de voet en heeft alle medewerking zowel van Nederlandse als Amerikaanse autoriteiten verkregen, terwijl Prins Bernhard, zelf een enthousiast filmer, Polygoon-Profilti privileges heeft ge geven bij het opnemen van belangrijke gebeurtenissen. Ook zal gebruik worden gemaakt van Amerikaanse journaalop- namen en in het Nederlands Nieuws worden verwerkt. Heden Vrijdag is in het journaal opgenomen „Het vertrek van Schiphol” en „De aankomst te Washington”. Dank zij Polygoon-Profil ti en de K.L.M., die het vervoer van het materiaal op zich heeft genomen, kan Nederland het bezoek aan Amerika op het witte doek volgen. Door de bondsleidlng van de N.K.G.B. werd Woensdagavond in Hotel Hanen burg een contactvergadering belegd voor de leden van genoemde organisatie uit Sneek en omgeving. Het hoofddoel van de vergadering was, om te trach ten een afdeling Sneek te stichten, waarbij ook de leden uit Bolsward en Joure zouden worden ondergebracht. Vroegere pogingen hadden tot dusverre geen resultaat opgeleverd. Na een be zielende inleiding van bondspennlng- meester J. Hölscher, waarin deze op het grote belang van een eigen afdeling wees, werd unaniem hiertoe besloten. Tot bestuursleden van de nieuwe afde ling werden gekozen I. F. Bok, voorz., B. Brouwer, Bolsward, secr., Tj. Poiesz, penningm., P. Gaarman, Joure en R. Kingma. Bij de nieuwe afdeling zijn 23 leden aangesloten. NED. HERV. KERK, SNEEK. Voorm. 9.30 uur Ds. H. van Niel. H. Avondmaal Nam. 2 uur Ds. H. Sondorp, H. Avondm. Nam. 5 uur Dr K. H. Siccama. Dank zegging. ’s Avonds 7 uur Ds. A. van Santen, van Drachten. H. Avondmaal. En nu een beknopt verslag. Van grote rassen ging de New-Foundlander van de heer Hendriksen uit Hoogeveen voorop; bij de Herdershonden werd een Bobtail (oud-Engelse Herdershond) vooraan geplaatst. Onze Friese Grey- hound-fokker, de heer C. Jongert uit Suameer, ging met een „Uitmuntend” naar huis; en de kleine windhond, de Whippet Quick Boy’s Pearl van mej. Sijtsma uit Leeuwarden deed het niet minder, ook uitmuntend. Ook de heer A. Kuperus stond met zijn mooie Barsoi met een verdiende hoge kwalificatie ge noteerd; dat waren dan de Windhonden. De heer Haven, alweer uit Leeuwarden, ging met zijn stoere Friese Wetterhoun „Boefje” van de Friese inzendingen voorop; hij kreeg de kampioensprjjs, voorwaar een prachtige kwalificatie! Beste jachthond werd de Dalmatlschc hond van de heer de Graaf uit Hazers- woude; beste yan de Pinschers en Schnauzers, de middenslag Schnauzer van de heer v. Erp uit Tilburg en van de Dameshondjes werd een Pekingees gekozen. De Bedlington-terrier van mej. H. Cloppenburg, uit Winterswijk, ont ving de zilveren medaille uitgeloofd door H. M. de Koningin. Deze hond werd later uitgeroepen tot de beste van de tentoonstelling; haar hond werd op de foto gezet bij de zeer mooie George Krebs Bokaal, als le winnaar van deze wissel- prjjs. HEEG. In het Gebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier werden de diploma’s van de Chr. Landbouwhuishoudcursus uitgereikt. Na een kort welkomstwoord van de heer H. A. Wind, voorzitter van de afdeling Wymbritseradeel-Zuid der C.B.T.B., die de bijeenkomst op gebrui kelijke wflze had geopend, kreeg mej. G. Wieringa het woord om te wijzen op het grote nut van de huishoudcursussen. Daarna werden de diploma’s uitgereikt aan: Jeltje van der Goot te Gaastmeer, Trijntje Bakker, Aafke Boonstra, Eelk- je Verbeek, Trijntje van der Schoot, Froukje Valkema en Jikke Walinga te Oudega (W.); Boukje Grondsma, Sippie Hofstra, Sjoukje van der lest, Sjoukje de Hoop, Klaaske Visserman en Trijntje Merkus te Heeg. Eén leerlinge moest worden afgewezen. Enige afgevaardig den, de heer P. van der Gaast uit Hom- merts en mevr, de VriesMiedema uit Oudega (W.) spraken nog tot de „ge diplomeerde” leerlingen en de in grote getale aanwezige ouders en genodigden, waarna de avond verder werd gevuld met zang en toneel, wat zeer in de smaak viel. Zo vertoonden enige meisjes hun herinneringen aan deze cursus en voerden de leraressen het verleden van het landbouwhuishoudonderwijs (40 jaar geleden!) ten tonele. De tractaties waren door de dames zelf vervaardigd. Na een kort slotwoord sloot de heer G. Schrale deze bijzonder geslaagde avond met dank aan God. De zorg voor de geestelijke volksge zondheid is een probleem, dat zich voor al na de oorlog in de belangstelling van doktoren en opvoeders mag verheugen. Een belangrijk onderdeel van dit pro bleem bestaat in het zoeken naar mid delen de opgroeiende jeugd op te van gen en voor geestelijke vervlakking en onverschilligheid te behoeden. Slechts een klein gedeelte van deze jongeren vindt in voortgezet onderwijs en/of jeugdvereniging voldoende leiding en steun. Verreweg de meesten staan zon der enig houvast temidden van de vele en verwarde problemen van deze tijd. De Sneeker Jeugdactie, contact-orga- nisatie van de verschillende jeugdver enigingen ter plaatse, heeft nu, hiertoe in staat gesteld door de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en Kunst aan Allen, het plan opgevat door middel van concerten iets te doen voor deze jeugd. Maandag jl. vond dit plan in Frede- hiem een begin van uitvoering met een concert, waar Jan Elzinga (viool) en Henk Broekstra (piano) musiceerden en de heer R. J. Sipkens de toelichting ver zorgde. In zijn openingswoord merkte de heer Sipkens op, dat het niet de bedoeling was min of meer passief te luisteren naar wat hij en de musici te vertellen hadden. Ieder zou gelegenheid krijgen het zijne te zeggen, zodat er zich een gesprek kon ontwikkelen. Deze opzet gelukte op dit eerste concert nog slechts gedeeltelijk, maar het spreekt vanzelf, dat er bij eventuele volgende gelegen heden meer contact en aanknopingspun ten zijn om tot een werkelijk algemeen gesprek te komen. De heer Sipkens begon zijn eigenlijke inleiding met een beschouwing over de elementen en ontwikkeling van de mu ziek. Al zingende ontdekte de mens de muzikale mogelijkheden en kwamen rhythme, melodie, vormgeving en har monie tot ontwikkeling. Nadat de vocale muziek een vrij hoog peil had bereikt, kwamen er instrumen ten en werden nieuwe mogelijkheden ontdekt. Deze ontwikkeling heeft in de loop der eeuwen een geweldige vlucht genomen en geleid tot muzikale uitings vormen, die niet zo een twee drie ver staan en gewaardeerd kunnen worden. Eigenlijk moet ieder mens gedurende zijn groei die hele ontwikkeling van eeuwen in ’t kort doormaken. Met na druk wees de inleider er op, dat kennis van al deze dingen zeker waardevol doch geenszins essentieel voor het luis teren naar en genieten van muziek ge acht moet Worden. Niet het verstand, maar het gevoel is hoofdzaak. Na deze algemene oriëntatie ging men luisteren naar Henk Broekstra, die twee sonates van Scarlatti (16591725) ten gehore bracht. Met grote aandacht De schoolexamens Veilig Verkeer, die de vorige week werden gehouden, had den het volgende resultaat: Willem Lodewijkschool te Sneek. Hiervan slaagden 6 meisjes en 16 jon gens. De diploma’s werden uitgereikt door dr. Dethmers: aan Stjjntje Jacoba Hoogeveen, die slaagde met lof werd naast het diploma het Veilig-Verkeers- insigne uitgereikt. Aan de andere scho len van Sneek zal over enkele weken de dlploma-ultreiking plaats vinden. Verder slaagden van de Geref. school te Heeg 11 jongens en 8 meisjes; van de Hervormde school te Heeg 2 jongens en 2 meisjes; van de chr. school te Wouds end 4 jongens en 6 meisjes. Hier wer den de diploma’s uitgeredkt door de post-commandant der Rijkspolitie. Van de Herv. school te Nijland slaagden 4 jongens en 11 meisjes. Van de bijzondere school te Folsgare 2 jongens en 5 meis jes; van de o. 1. school te IJisbrechtum 1 jongen en 1 meisje. Aan deze schok werden de diploma’s uitgereikt door burgemeester Tjaberings van Wymbrit- seradeel. GOEDE VRIJDAG 11 APRIL 1952. Indertijd, toen het nieuwe gebouw van de afdeling Sneek van de Partij van de Arbeid en de Sneker Bestuurdersbond aan het Kleinzand gereed kwam, werd van de nabestaanden van Pieter Jelles Troelstra de toestemming verkregen dit gebouw het „Piter Jelles Hüs” e noe men. Nu binnenkort van de hand van Jelle Troelstra bij de Uitgeverij »De Ar beiderspers” het boek „Mijn vader Pieter Jelles” zal verschijnen, hebben de af deling Sneek van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling en de Sneker Be stuurdersbond gemeend er goed aan te doen Jelle Troelstra uit te nodigen in dit gebouw, dat gewijd werd aan zijn vader, dit boek te bespreken. Jelle Troelstra werd daartoe bereid gevonden en zo zal hij Dinsdag 8 April des avonds 8 uur in het „Piter Jelles Hüs” uit dit boek voor dragen en vertellen van zijn eigen hui selijke herinneringen aan zijn vader. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. ThusneldaGreate Pier heeft weer een paar zeer geslaagde uitvoeringen achter de rug. Eén en twee April op eerstgenoemde datum was onze oudste gymnastiekvereniging net jarig, ze is 1 April 1886 opgericht waren dit maal de grote dagen voor T.G.P. en we mogen wel zeggen ook voor de Kans. De heer Kan Sr opende de uitvoering, Dinsdagavond in Amicitia met een har telijk woord van welkom, in het bijzon der tot de aanwezige genodigden, onder wie de zo krasse 87-jarige oud- en ere- directeur de heer M. Wierstra, mo ge hij nog vele uitvoeringen bijwonen, zei de heer Kan en vertelde dat het uitstekend gaat met T.G.P. De leiding was nu in handen gelegd van de heer Kan Jr. en het bestuur prees zich ge lukkig dat het mevr. A. van Toomde Jong bereid had gevonden bijstand te verlenen bij de opleiding der rhythmi sche en mej. M. Elsinga bij de kleuter- afdeling. Een opwekking van spr. tot de aanwezigen om het grote bondsfeest te Den Haag in de Pinksterdagen te be zoeken vond later in het programma niet geringe steun in de uitvoering van de nummers welke daar resp. door de jongens van 13, 14 en 15 jaar (vrije oefening) de meisjes van 11 en 12 jaar (vrije oefening) en door de dames A en juniores (knotsoefening) zullen worden gegeven. Dit was ’n voorproefje, dat in derdaad naar het grote gerecht doet verlangen, want welk een machtige in druk zal bijv, zo’n knotsoefening nu al mooi maken als ze massaal door zo’n 12000 meisjes wordt uitgevoerd! Na het openingswoord, de vaandelgroet en gemeenschappelijke zang van het clublied alles voor het front van nog geen half T.G.P., dat echter het gehele toneel vulde waren de allerjongsten aan de beurt. Een dansje van de meis jes van 8 en 9 jaar, grondgymnastiek in het voortbewegen van de jongens van 7, 8 en 9 jaar en oefeningen aan het ronde touw van de meisjes van 7 en 8 jaar, alles met animo uitgevoerd en vaak met een gulle lach van het publiek ontvangen, openden een zeer uitgebreid maar ook zeer gevarieerd programma, dat het publiek tot het einde boeide, al waren er dan ook hoogte, en laagte- punten. Persoonlijk vonden we de bal- oefening van de dames A wel het aller beste nummer van de avond, dat was prima en wat het werken aan de toe stellen betreft was ook het rlngen- zwaaien der dames opvallend goed. Het rekstoknummer der heren liep individu eel nogal uiteen, er waren enige bui tengewone prestaties, welke een zeer verdiend en luid applaus verwierven, er waren ook minder geslaagde; de grond gymnastiek op de lange mat der heren was wel zeer goed, dat was mannen werk, waarmee het programma terecht ook betitelde hun partneroefening. Ook de meisjes adspiranten van 13 tot 15 jaar en de dames gaven zo’n nummer met veel succes weg. Klassikaal brug van de adspirant meisjes en dames met de junioren dames was ook al goed. En zo zouden we kunnen doorgaan, er was fiog een evenwichtsoefening van de meisjes van 10 en 11 jaar, veerplank- De uitslag van de Van Riebeeck bouw- wedstrijd van scheepsmodellen is thans bekend. In de jeugdgroep (tot 16 jaar) behaalde onze 15-jarige stadgenoot A. Hummel de eerste prys. In totaal waren 250 scheepsmodellen ingezonden, die verzekerd werden voor 50.000. volgden de aanwezigen deze levendige briljante „klankstukken” en al bleek het niet zo gemakkelijk „spontane re acties” los te krijgen, toch vond de heer Sipkens gelegenheid naar aanleiding van het gespeelde begrippen als „grote en kleine terts”, „herhaling” en „variatie” te berde te brengen en inhoud te geven. In de hierna uitgevoerde Sonates voor viool en piano van Hhndel en Moza-t viel duidelijk de verdere ontwikkeling der muziek, zowel in de breedte als in de diepte, op te merken. De drie- of vierdelige vorm, de afwisseling van langzame en vlugge delen, alsook de begrippen „klassiek” en „romantisch” kwamen in de bespreking aan de orde en dit laatste vormde meteen een goede overgang naar het werk van Chopin, LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. Zondag 6 April 7.30 u. Bidstond; 10 u. Heiligingssamenkomst; 7 u. Open- luchtsamenk. Ged. Pol; 8 u. Verlos- singssamenkomst o.l.v. Kapts. Van DeursenVeldkamp. Jeugddiensten: Zondag 12 u. Bijbelklas; 2 uur Zondagsschool; 5 uur Openbare Jeugddienst. NED. HERV. KERK. Goënga: 9 uur Ds. J. Blonet, Voorber. H.A. Gaastmeer: Palm-Zondag. 9 en 1.30 uur Ds. J. W. Bruinsma. Openb. belijdenis. Gauw: 1.30 uufDs. J. Blonet. Heeg: 9.30 en 1.30 u. Ds. Schoenmaker. Nijland: 9 uur Ds. Bakker. Bev. nieuwe 5 en 6 April 1952. Dokter K. v. d. Heuvell, Bothnia- kade 1, Telef. 2612 (b.g.g. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. Apotheek: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. Voor de Wijkverpleging heeft dienst Zuster H. Oppedjjk, Jachthavenstraat 10 en voor de Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. Men heeft „Ellen” vergeleken met grote succesfilms als „Rebecca”, „Woeste Hoogte” en „Obsessie”. Te recht, want ook in „Ellen” gaat het om een beklemmend mysterie, dat de toe schouwer tot de laatse meter in een adembenemende spanning houdt. Een thriller dus voor de liefhebbers van een goede speelfilm. Een sobere en be heerste en daardoor indrukwekkende rol van Betsy Drake als Ellen. De sym pathieke Robert Young speelt de rol van Jeff Cahalan. Zij voeren een sterke rolbezetting aan, waarin Morris Car- novsky (de dokter) opvalt. Tschaikows- ky zal niet hebben beseft, dat thema’s van zijn muziek zo’n illustratieve dienst aan een thriller konden bewijzen. Een afwisseling van traagh.ld en flitsende snelheid, een vakkundige montage, een intelligente fotografie en een grijze be lichting scheppen het gevoel van onze kerheid, dat de toeschouwer dient te be vangen. Eerst denkt hg dit, dan dat en tenslotte komt de ontknoping in snelle vaart, en heel anders dan hjj had ge dacht. Jl. Zaterdag en Zondag heeft het honden-minnend publiek kunnen genie ten van een inzending honden, die, wat kwaliteit betrof, zeldzaam mooi was. 750 stuks, verdeeld in 80 rassen, waren er in de Apollohal. Zeker, het „R.A.Ï.”- gebouw is groter en ruimte op een hon dententoonstelling is altijd prettig, zo wel voor de keurmeesters als voor het publiek, maar ’t ging heel goed, ook al omdat 't aantal niet overgroot was. De sfeer op zo’n tentoonstelling is altijd prettig; de ontmoetingen van vele be kenden, onder wie gelukkig ook vele Friezen, het uitleggen enz. door de exposanten aan het vrij talrijke publiek van verschillende bijzonderheden van het ras dat zij exnoseren, het rustige keu ren door de ruim 30 keurmeesters en niet te vergeten de erekeuringen, waar het publiek de beste van de beste dieren kan aanschouwen, dat alles is zo mooi in onze hondensport. Ja. Incidentjes ko men overal voor en ook op deze „Win ner” was een zeer onprettig geval, vooral voor de betrokkenen. Het was zo: een dame wilde een Greyhond (En gelse windhond) anhalen, maar wordt gewaarschuwd, omdat de „Grey”, al thans op de drukke tentoonstelling, daar niet van gediend is. Maar de bezoekster doet het toch en krijgt een geweldige hap in haar neus. Wij hoorden later, dat ’t Ook nog al vrij ernstig was. Vergeet asjeblieft nooit dat ook onze huisvriend een dier is, dat niet kan spreken; alleen maar waarschuwen door de lippen op te trekken of handelen door te bijten. Wij schreven daar wel vaker over en zeggen ’t nogmaals „blijf van een vreemde hond af”. lidmaten, Voorb. H.A.; 1.30 uur Cand. Hutink, van Harderwijk. Oppenhuizen: 9 uur Ds. Stap. Openbare belijdenis des geloofs; 1.30 uur Ds. Stap. Oudega (W.): 9 en 1.30 uur Ds. van Dullemen. H.A. en Dankz. H.A. en Doop. Oosthem: 9 uur Ds. Steenhuizen, H. Avondmaal; 1.30 uur Ds. Steenhuizen, Dankz. H.A. en Doop. Scharnegoutum: 9.15 uur Ds. D. Lekker kerker, Bed. H.A.; 1.30 uur Ds. D. Lekkerkerker, H.A. en Dankz. S(jbrandaburen: ’s Avonds 7 uur Ds. J. Bokhove. Bevestiging lidmaten. Woudsend: 9.30 uur Ds. Kranendonk, Bed. H. Avondmaal; ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk, Dankz. H. Avondm. IJsbrechtum: 10 uur Ds. Brink. Beves tiging lidmaten. Extra collecte. Wij geloven, dat de initiatiefnemers met voldoening op het resultaat van dit eerste experiment kunnen terugzien. Het aantal bezoekers 40) was nu reeds bevredigend en zal bij meerdere bekendheid stellig nog groter kunnen Dit is overigens ook nodig, want juist de jongeren, die niet of niet meer op school, resp. geen lid van een of andere jeugdvereniging zijn, waren deze avond ver in de minderheid. Niette min kan van een geslaagde poging ge sproken worden. Onnodig te zeggen, dat het paedagogisch gedeelte bg de heer Sipkens en het muzikale bij de heren Broekstra en Elzinga in ver trouwde handen was. Prof, dr Jos Gielen heeft in een bij eenkomst van de jongerein fan it Roomsk Frysk Boun, in Vinea Domini te Witmarsum verklaard dat overwo gen wordt aan de universiteit van Nij megen een Friese leerstoel te stichten, dat Henk Broekstra tot slot ging spelen. Prof. Gielen, die vice-voorzltter van de K.V.P. is ^noemde het ook alleszins ver antwoord dat het Fries in het onderwijs een plaats krijgt naast het Nederlands. Drie woonwagenbewoners, de 24-jari- ge J. B., de 24-jarlge J. J. uit Ooster- hout en de 24-jarige H. S. Uit Heerlen, zijn gearresteerd verdacht van moord met beroving op de 78-jarige A. Bre- ders uit Oosterhout. Het was een geval van moord met beroving in Augustus 1956. Onder Oosterhout beroofden de daders Breders van een portemonnaie met 7.50. Zij lieten hem toen alleen, maar keerden later terug, sleurden hem naar het Wilhelminakanaal en wierpen hem er in. Hij verdronk. Een Italiaans radiostation riep Maan dag de eigenaars van katten en honden op om hun lievelingen Dinsdag te laten keuren als filmsterren. Ze moesten zich daartoe wenden tot de inspecteur van het onderwijs. De oproep werd een ge weldig succes. Toen inspecteur Ugo An- gelllli 1 April op zijn bureau verscheen werd hij door een menigte blaffende en miauwende dieren begroet en temidden van dit spektakel trachtte hij van de talloze eigenaars te vernemen wat hier de bedoeling van was. Van een filmkeu ring voor dieren wist hij niets af. Het geen te begrijpen was. Want de radio had hem in een Aprilmop betrokken. De atoomgeleerden te Harwell heb ben een hele nacht besteed aan het on derzoek van papieren met diepzinnige berekeningen, gemerkt „streng geheim”, die twee Londense schooljongens be weerden op straat gevonden te hebben en bij Scotland Yard hadden ingeleverd. In het Lagerhuis had de regering al een verklaring toegezegd, toen verslagge vers uit de jongens kregen dat ze de be rekeningen zelf hadden opgesteld en de hele zaak een Aprilgrap was. En het Lagerhuis lachen Maar een 21-jarige loodgietersknecht in Londen, Albert Speherd, dacht alleen maar dat het een Aprilgrap was, toen hem werd verteld, dat hij 750000 gulden had gewonnen in een voetbalpool. Het was geen grap en Albert, die een karwei opknapt in de vroegere woning van ba ron Rothschild in Piccadilly, werd door zijn collega’s tot „de nieuwe Rothschild” uitgeroepen. Albert is getrouwd en heeft een dochtertje. HO had een gulden in de pool belegd. Vier gemaskerd mannen drongen Dinsdag een bank te Johannesburg bin nen met de handen veelbetekenend in hun zijzakken gestoken en riepen: han den omhoog. Toen de verschrikte bank bediende hun zijn kasgeld overhandigde, wierpen ze de zak op de grond, zeg gende: 1 April. Ze verdwenen per auto. HEEG. Na gehouden examens werd aan de volgende leerlingen der Herv. School het diploma uitgereikt: Foekje Harlnga, Riemie Visser, Jan Speerstra, en Uiltje Lemstra. Eén werd afgewezen. Van de Geref. School slaagden: Jo hanna Merkus, Hendrik Walinga, Dettle van Scheltinga, IJke Jongstra, Pietje Jelsma, Bauke van der Meer, Dirk van der lest, Annie Rudolphie, Ineke Wa linga, Catrinus Haringa, Anne Walinga, Rintje Wind, Ernst Veenstra, Jelle van Scheltinga, Wouter de Boer, Sjoerd J. Walinga, Rimmer de Boer, Rimmer Zeil- stra, Jettie Reijenga. Afgewezen wer den 3. De St. Josephschool had ditmaal geen candidates

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2