BBB 35 jaar Tempdierenwerk HENGSTENMONSTERING Bescherming Burgerbevolking K w - Si 88 0 S k KLEIN DRAMA TWEEDE BLAD VRIJDAG 4 APRIL 1952 tierde feest EEN VAN DE FRAAIE HENGSTEN. Gemeente-avond Hoe men leiders kweekt De Stafschool op Sunningdale „SNEEKER NIEUWSBLAD" Filmavond Kon. Schippers vereniging «Schuttevaer» Geref. Oudervereniging Scharnegoutum Ds. A. v. d. Heide 80 jaar O. Santema sprak te Gauw Spelregelavond v.v. Heeg „Doarpsbilang” Tersoal Meiinoar len seach „De Skoaier” léf lltiii Met de N. R. V. naar Zwitserland I sters, redders, chauffeurs, kunnen hun taak alléén goed verrich ten, wanneer ze deskundig worden geleid. En daarvoor zorgt Sunningdale. De „bralntrust”. Advertentie. Lk. Ing. Mededeling. en en b;j ons. Ginds. De Civil Afscheid dokter Graatsma. Advertentie L M. I ming van kinderen. voordrachten, spel voor jong en oud en het voorlezen van „Hoog sproken” door leidster A. Hogeweg. Deze gezellige ver gadering werd met dankgebed gesloten door P. v. d. Laan. Sunningdale is een vriéndelijk dorpje in de prachtige omgeving van Surrey, met heuvels, bossen en meren. Daar is de stafschool van de Civil Defence ge vestigd in een kasteelachtig buiten, door een schatrijke tabakskoning ge bouwd in Tudor-stijl. Wanneer we van boven af neerzien in de grote hal, zitten daar 'n veertig cur sisten uit verschillende landen. Op de brede trap hebben de leiders v. d. cursus post gevat. En het tapijt is bedekt met een geweldige reliëfkaart van een grote havenstad, versierd met kleurige lin ten, vlaggetjes en andere voorwerpen, die alle dienst doen bij het onderwijs. Met een lange stok wijst de docent ver schillende punten aan. Een Canadees staat op en stelt een vraag en het alge meen gelach dat opgaat, bewijst, dat goede stemming en saamhorigheidsge voel hier overheersen. Do practjjk. Maar men heeft ook wel ingezien dat er geen vacuum mag komen tussen theorie en practijk, dat het er niet alleen om gaat de zaak keurig op papier te hebben, maar dat de leiders ook met de practijk vertrouwd dienen te zijn. Daar om heeft men ook de „tactiek” een plaats op het programma gegeven en in verschillende „scholen” over Engeland verspreid, ontvangen de leiders prac tised onderricht in de strijd tegen het vuur en tegen de bommen, in het redden van gewonden en het bevrijden van slachtoffers uit ingestorte huizen, krij gen ze ook onderricht hoe te handelen bij eventuele aanvallen met atoombom men. Om het publiek hiervoor wakker te maken, wordt op allerlei wijze de aan dacht op de noodzaak van „Civil De fence” gevestigd met biljetten en ad vertenties, met vlugschriften en lezin gen. In het Ministerie van Binnenlandse Zaken, in Whitehall, vertoont Mr T. A. O’Brien, de Public Relations Officer, een tweetal films, waarvan één „Vuur is de vijand” opwekt tot deelneming aan de brandweer-training, (en duide lijk maakt dat men hierbij geen last van hoogtevrees moet hebben)de andere „The Waking Point” er op wjjst, dat ook de gewone man op de hoogte dient te zijn met de maatregelen ter bescher- zijn huis, zijn vrouw, zijn Major General J. S. Lethbridge, die met generaal Slim in Birma heeft ge vochten, heeft thans een vreedzamer taak: de bescherming van de burger bevolking in oorlogstijd en de leiding van de cursus, die de leiders van deze organisatie voor hun taak gereed moet maken. Hier, op Sunningdale, zit de staf, de „braintrust” van de Civil De fence en zorgt er voor dat overal in En geland waar zulks van belang is, een „braintrust” aanwezig is om plaatselijk en in streekverband het werk te leiden. Engeland is verdeeld in sectoren, die alle onder centrale leiding staan, en van waaruit thans de propaganda en de op leiding, stréks, als het moet, het werk der bescherming zélve wordt geleid. Dat vereist veel materiaal, brand weerwagens, ambulances, enz. Maar dat vereist ook de mensen, die met dat ma teriaal weten om te gaan, die het hoofd niet verliezen bij een gevaarlijke situ atie maar weten wat ze te doen hebben. Zulke mensen moet men hebben bij de leiding, maar ook in de ploegen, en het kost, zélfs in Engeland, veel moeite ze te krijgen. Want men is veel te blij dat het afgelopen is dan dat men nu weer beginnen wil met „oorlogje spe len”. Daarom is een intensieve propaganda- actie aan de gang om de mensen te laten zien, hoe nodig het is dat men op alle gebeurlijkheden voorbereid is, dat dit geen oorlogswerk maar vredes taak is. Men heeft daarvoor een groot aantal mensen nodig, omdat men per maand hoogstens 48 uur van hun vrije tijd wil en kan vergen. to Tersoal 25 jierrich K. Welbedacht. G. Wiersma van de meisjesclub hield een inleiding over Jezus’ zalving te Bethanië (Matth. 26 114), J. Jellema van de jongenschib „Doarpsbilang” to Tersoal bitocht Tiisdeitojoun har 25 jierrich bistean mei in feestjoun dy’t tige drok bisocht wie. It sealtsje fan Wieringa wie gröt- fol. De doarpsgenoat Douwe H. Kiestra hie foar dit feest in sjongspul oer it eigen doarp skreun dat mei bütenwen- stich folie sukses troch eigen krêften opfierd waerd. De bikende doarpstypen, troch de skriuwer yn syn stik nel foa- ren brocht, waerden op kostelike wize typearre en ek it sjongen wie tige yn oarder. Nei ófrin fan it stik tankte foarsitter M. Beeksma Kiestra foar syn wurk en joech hy him as oantinken in koperen wandboerd, makke fan de Ter- soalster koperdriuwer J. J. Veenstra. Piet Leenstra, dy’t de sjongnümers mei ynstudearre hie en dizze joun ek efter de piano siet en noch inkelde oaren dy’t har fortsjintlik makke hiene, krigen boeken. Dêrnei waerd de foriening noch fan inkelde sprekkers lokwinske mei har jubileum, hwermei it ein kaem fan dizze tige slagge joun hweroer de Ter- soalsters perfoarst noch lang prate sille. Woensdagavond was in het vergader lokaal St Jozef een vrjj groot publiek bijeen om het 35-jarig bestaan van de Orde van Goede Tempelieren „Steunt de zwakke” alhier te vieren. De heer W. de Vries heette allen hartelijk welkom, in zonderheid de afgevaardigden van ver schillende verenigingen, sprak er zijn blijdschap over uit dat de toneelgroep van de buurtver. „Vrijheid en Vrede” bereid gevonden was het door onze stad genoot de heer R. Lantinga geschreven toneelstuk „Roel de Blomker” op te voeren en wenste allen een mooie avond. De voorz., de heer J. Lootsma, sprak daarna een propagandawoord. 35 jaar hebben we hier gewerkt en nog zijn er maar weinigen die weten wat onze Orde wil. Deze beweging vond haar ontstaan in Amerika, waarvandaan zij zich in Noorwegen en Zweden vestigde, waar zij een grote opgang maakte. De landen van Centraal- en West-Europa kwamen toen aan de beurt en zo kwam zij ook in ons land. De professoren Orel en van Rees hebben zeer veel gedaan Voor de uitbreiding van de hoofdgedachte van onze Orde, nl. de broederschapsgedachte op aarde. Er zijn verschillende volkeren met allerlei kenmerkende verschillen, doch allen koesteren de begeerte naar vrijheid en geluk. De Tempelier wil in een ander mens zijn gelijke en broeder zien en een gemeenschap opbouwen, waar rechtvaardigheid zal heersen. Door zijn persoonlijke geheelonthouding wil hij een voorbeeld geven en alles doen wat de drankellende kan tegengaan. Daartoe is ook nodig de vermeerdering van de ken nis omtrent het alcoholisme. Een ge vaarlijke weg bewandelen zjj die tot de zgn. matige drinkers behoren, omdat uit hun kringen de drinkers voortkomen. Een weg ter ontkoming uit deze ellende Ter gelegenheid van de Paasvee-ten- toonstelling werd op de Veemarkt ook nog een hengstenmonstering gehouden, georganiseerd door de fokverenigingen ,Jt Fryske Hynsder” en „Het Boven- landse Paard", te Sneek en omstreken. Vóór de vijf gitzwarte Friezen en de zes Bovenlanders werden gedemon streerd, sprak de heer J. M. Jansma te IJlst een kort woord, waarin hij de vele belangstellenden verwelkomde op deze eerste monsterdag van hun nieuwe ver eniging en de bedoeling van het fokma- teriaal uiteenzette. Eerst kwamen de volgende Friese hengsten in de baan: Eelke, van Erven Durks te Drachten, Dekstation Blauw huis; IJnze, R. de Hoop, Huisterheide, GAUW. De heer S. Zandstra, thans werkzaam aan de C.V.Q.-school te Gauw is benoemd tot onderwijzer aan de Koningin Juliana school te VeenendaaL De afdeling Sneek van bovengenoemde SCHARNEGOUTUM. Verleden week kwam de Geref. Oudervereniging met meisjes- en jongensclub in jaarvergade ring in Rehoboth onder leiding van ds. K. Welbedacht bijeen. Het gure weer was waarschijnlijk oorzaak dat er niet veel ouders aanwezig waren. De jeug dige leden der clubs met leidsters en leider waren wél present! Uit de ver slagen van secretaris D. Rozendal en penningmeester M. Jellema bleek dat ruim 40 in kas was. Wegens bedanken van leidster R. Sijbrandij werd in de loop van het jaar benoemd mej. E. Jel lema. De voorzitter P. v. d. Laan stelde SLIBRANDABUREN, 28 Maart Al hier had een gemeente-avond plaats. Ds. Bokhoven, Ned. Herv. predikant, opende met een hartelijk welkomstwoord en zeide o.m. dat deze avond mede belegd was om afscheid te nemen van dokter Graatsma. Daarna sprak hij over „Het karakteristiek van het Vrijzinnig Pro testantisme”. Hij behandelde eerst de oorsprong en daarna de geesteshouding van het vrijz. protestantisme. Enigo vragen werden gesteld, die door ds. Bok hoven werden beantwoord. Na de pauze sprak ds. Bokhoven de scheidende arts toe namens de kerkeraad. Als medicus, kerkvoogd en organist, aldus ds. Bok hoven, zgn wjj u veel verschuldigd, evenals mevr. Graatsma, die jaren de vrouwenvereniging heeft geleid en haar beste krachten daarvoor heeft gegeven. Hij wenste dan ook dokter Graatsma en zijn gezin Gods vrede toe en overhan digde hem een boekwerk als aanden ken. Dokter Graatsma bedankte mede namens zijn vrouw ds. Bokhoven voor zgn woorden en de kerkeraad voor het cadeau en stond nog stil bjj de jaren welke hjj hier had doorgebracht De heer M. Tjeerdsma, voorz. van het Groe ne Kruis, bedankte dokter Graatsma tenslotte nog voor diens werk als advi serend bestuurslid van het Groene Kruis. Tenslotte nam ieder persoonlijk nog afscheid van dokter en mevrouw Graatsma. Het was een mooie avond met een volle zaal. (Van een speciale verslaggever). Een krachtige campagne wordt momenteel In Engeland gevoerd voor het werven van vrijwilligers voor de Civil Defence, de be scherming van de burgerbevolking. Die vrijwilligers: brandweermannen en reservepolitie, verpleeg- zich niet herkiesbaar. Gekozen werd ds. vereniging hield Dinsdag een goed be- r. zochte filmavond in de bovenzaal van café Kingma. Ongeveer 6070 schip pers en andere belangstellenden volgden met grote interesse de technische films over: Augustinus. Na de pauze volgden „Under the Hood” en de Dleselfilm, die warec door de Vacuum Olie Maatschappij te Rotterdam en op dui delijke wijze door een vertegenwoordi ger dier Mij werden toegelicht. Een mooie en leerzame avond. Maandag 7 April a.s. hoopt ds. A. van der Heide, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Wieuwerd Britswerd, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en thans wonende te Voorburg de leeftijd der zeer sterken te bereiken. Ds. Van der Heide werd 7 April 1872 te Leeuwarden, waar zijn vader toen onderwijzer was, geboren, bezocht het stedelijk gymnasium in de Friese hoofd stad en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Nadat cand. v. d. Heide in Mei 1895 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 10 November van datzelfde jaar aan zijn eerste gemeente Scherpenzeel (classis Heerenveen). In 1898 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Enge- lum (classis Leeuwarden). In 1906 ver bond ds. v. d. Heide zich, na vooraf te zijn bevestigd door wijlen dr G. Horreüs de Haas, toen predikant te Bergum en van 19071919 te Sneek, aan zijn derde en laatste gemeente Wieuwerd—Brits werd, welke hij diende tot 6 September 1925, toen hem in verband met zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd ver leend. Tot 1937 vertegenwoordigde ds. v. d. Heide de S.D.A.P. in de Tweede Ka mer. Daarna was hij nog vele jaren te Voorburg werkzaam als hulpprediker van de afdeling van de Ned. Protestan ten Bond. Behalve in de kringen van de S.D.A.P. was ds. v. d. Heide ook een bekende persoonlijkheid in de kringen van de Drankbestrijding, Reclassering en het leeszaalwezen. Hij heeft zitting gehad in tal van besturen cn commissies. GAUW, 31 Maart. Heden vergaderde Dorpsbelang in Us Gebou. De voorzitter de heer B. Faber opende met een harte lijk welkomstwoord en heette in het bij zonder welkom de spreker van deze avond de heer O. Santema van Huizum. Deze sprak over „Het oude Gauw” Gauw had omstreeks 1850 een opper vlakte van 870 pondemaat. De grenzen waren de Speersterdijk, met de Aid Feart, de Sjaerdema sleat en de griene dyk. De Sjaerdemasleat heeft later de naam gekregen van Sjirksleat. Voor het jaar 1000 spoelde de Middelzee hier alles nog eens onder. De bevolking was arm. Maar toch had die overstroming ook een goede zijde daar het zeewater klei- deeltjes afzette. Men heeft wel eens gezegd „De Lege Geaen is bij de klei langs gegleden”. De Aid Feart die nu maar een gewoon vaarwatertje is was vroeger veel en veel groter, het was oorspronkelijk één van de diepe geulen van de Middelzee. Het molhuis bijv, dat er nu een eind van af ligt, lag vroeger aan de Aid Feart. Terpen vindt men niet in Gauw. Wel waren er Wieren in de omgeving zoals de namen nog aan geven, bijv. Offingawier, Abbenwier, Poppingawier, de grote en kleine Wieren onder Térzool. De hoogste plaatsen van Gauw zijn het kerkhof met de kerk, het „kampke” van W. Siedsma en voorts de terreinen achter van Raalte, Cnossen, Ki. Jellema, A. Bakker en G. Miedema. Over deze hoogten liepen de lijkwegen naar de kerk. Dit was zo omtrent 1511. De kerk van Gauw is gebouwd tussen 1200 en 1300 in de oude Friese stijl. De toren is gebouwd van oude Friezen. Deze zelfde soort steen werd nog ge vonden bij de boerderij van A. Bakker. Later is om deze oude toren nog een buitenmuur gemetseld, welke zich nu begeeft, zodat de toren nu een flink gat laat zien. Gauwsters, aldus Santema, stellen alles in het werk om dit monu ment te bewaren. De salarissen van de eerste predikanten der Ned. Herv. Kerk waren niet hoog en de dominees kregen dan ook een aanvulling uit de pastora lia. De bevolking bedroeg in 1744 91. Ook was er in die tijd nog een dorps- rechter en een vrijwillige belasting. Deze werd betaald door 24 hoofden. Er waren destijds maar 2 arme huisgezin nen en één was er die geen vrijwillige belasting betaalde. In 1796 werd de eerste volkstelling gehouden. Van de 90 zielen waren er toen 78 Gereformeerden en 12 doopsgezinden. In 1810 voerde Na poleon de dienstplicht in. en moest er een burgerlijke stand komen. Men moest toen naar Nleuwland toe om zich te la ten inschrijven voor een achternaam. De Jellema’s, de Bakker’s en de Reit- sma’s van hier kregen toen hun naam. Het salaris van een schoolmeester was niet hoog. In 1676 bedroeg het in het kwartaal f 17. De boereplaatsen konden door te weinig gegevens niet worden be handeld. Voorz. B. Faber sloot deze avond met dank aan de spreker. BENOEMD. Maandagavond werden de Hegemer voetballers in café H. J. Visser door de Sneker scheidsrechters van Gorkum, Meier en Steegstra aan een voetbaltest onderworpen. Na een openingswoord van de heer Chr. Wüst kregen deze heren gelegenheid hun vragen af te vuren op de enthousiaste voetballers en dona teurs, van wie we speciaal G. Elzinga willen noemen. Deze waren tot groepen geformeerd en na twee ronden werd de uitslag bekend gemaakt- Het was even wel niet alleen een vraag-en-antwoord- spel, ieder antwoord werd later gecor rigeerd en besproken. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen waar van een druk gebruik werd gemaakt. Het liep dan ook al tegen elven, toen de voorzitter de scheidsrechters huldig de voor het vele werk, dat zjj verrichten voor de voetbalsport en hun dank bracht voor wat zjj hier presteerden. Het was een leerzame en gezellige avond. Defence in Engeland heeft een Hoofdkwartier van waaruit de ver schillende secties worden geleid. Aller eerst is daar de Wardens’ Section, voor waarschuwingsdiensten, verkenning en eerste hulp in geval van nood; de Rescue Section zorgt voor het reddings werk uit branden e of instortende ge bouwen, een gevaarlijk baantje waarbij men over technische kennis beschikken moet; de Ambulance Section omvat EHBO’ers en bekwame, koelbloedige chauffeurs en chauffeuses, de Pioneer- Section zorgt voor reparaties aan lei dingen en gebouwen, voor opruimings- Dekstation J. Pasma, Akkrum; Ewald, Boersma, Oudega (H.O.N.), Dekstation de Vries, Woudsend; Geert, Jansma en Geerlings, Heeg en Jutrijp, Dekstation K. Jansma, Heeg; Hylke, Wed. Watse- na, Oldeboorn, Dekstation J. Pasma, Ak krum. Daar. a de Bovenlanders: Othel lo, eig. „Het Bovenlandse Paard”, Dek station Dijkstra, Hatsum; Cambinus, idem, Dekstation St. Anna Parochie; Camillus, idem, Dekstation Dijkstra, Hatsum; Hoofdman, Dekstation K. Koopmans, Wyckel; Otheo, Dekstation J. Pasma, Akkrum, en Plinius, Deksta tion K. Jansma, Heeg. Goldemar was niet opgekomen. De fraaie dieren, een lust voor het oog, oogstten alle veel bewondering. DRYLTS. De Fryske Foriening „Mei inoar len” haldde har léste gearkomste yn dizze winter. It Gebou wie alhiel bi- set en yn syn iepeningswurd brocht foarsitter Schilstra de leden dan ek tige tank foar harren meilibjen troch yn sa’n great oantal op to kommen. Fierder tankte hy yn it bysüncier it dldste lid al oer de 80 jier foar syn moai pre- sintsje oan de foriening. De wurklist bi- stie üt de opfiering fan „De Skoaier”, it forfryske toanielstik yn trije bidriuwen, fan Jan Fabricius. Moai wurk waerd der jown. Alle spilers en spylsters sieten goed yn harren rol en de oanwêzigen libben alhiel mei. It wie dan ek wol op syn plak, dat it blstjürslid J. Hoomans in wurd fan tank brocht oan foarsitter C. Schilstra, dy’t altyd mar wer syn wenhfts iepen stelde foar de folie re- petysjes, hwertroch dizze joun sa moai warden is. is de geheelonthouding, waarvoor spr. tot besluit een warm woord van aanbe veling sprak. Do kaem it toanielstik. It is al earder opfierd en yn üs blêd biskreaun, sadat wy nou mei de meidieling folstean kinne. It stik waerd knap spile, der wie hertlik hantsjeklappe en faken een golle laits. Tusken de bidriuwen troch sprieken in pear óffurdigen, nl. de hear S. Hoekstra fan de Districtsloge yn ’t Fean, de hear R. Nieuwenhuis fan Boalsert, dy’t alle beide harren lokwinsken mei in slüfke mei ynhdld forstevigden. De hear F. Fa ber, dy’t as gehielünthaider in persoan- lik wurd spriek en oantrunde mei to dwaen yn de greate striid. Fan de N.V. t. A. v. A. Dr. wie in moai blomstik komt. Oan ’e ein fan de fleurige joun wie ’t de hear de Vries oangenaem al- derearst de lju fan de toanielklub to tankjen foar har goedens om hjir to spyljen en hy hoopte, dat it net foar de léste kear wêze soe. De oare lju tanke er foar har oanwézigens en do wie it slóten. n a a Zuiverenontsmet uwhutd me’ de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, I UIljLItill de ziektekiemen worden J gedood en dehuid geneest GENEESMIDDEL TEGEN WW WBl HUIDAANDOENINGEN JUKJKRJRJF» ïïSSStt.1 Over dit onderwerp sprak Maandag avond de propagandist van de Neder landse Reisvereniging in de foyer van Amlcitia. Hij lichtte d^ze lezing toe met een serie bijzonder mooie kleurendia’s en na de pauze met een zeldzaam aar dige kleurenfilm, die speciaal voor de N.R.V. was opgenomen. De avond werd geopend door de afdelingsvoorzitter G. v. d. Pijpekamp, die de spreker, de heer J. H. Kleine Staarmann inleidde en te vens enige bijzonderheden mededeelde over het ontstaan van de Nederlandse Reisvereniging in 1906, toen de oprich ting plaats vond met een aantal van 44 leden. Sindsdien is er wel veel veran derd, want momenteel is het aantal le den reeds boven de 80.000 gestegen en in de loop van dit jaar verwacht men de 100.000 te passeren. Voor de oorlog kon men een acht-daagse reis maken voor de som van even 50, daarin is wel enige verandering gekomen, maar toch is de N.R.V. er in geslaagd nu weer tiendaagse reizen naar Zwitserland en Oostenrijk uit te schrijven voor een be drag van ongeveer 90. In de op 11 April a.s. uitkomende Reisgids voor 1952 zal men een groot aantal reizer uitgestippeld vinden, die voor elk v- wils bieden. Hierna sprak de heer Kleine Staarmann, die een en ander nog met vele bijzonderheden toelichtte, een aardige uiteenzetting gaf van de poli tieke gesteldheid van Zwitserland, f verdeling in Cantons, en een praatje maakte over de Zwitserse bevolking, die in aard en wezen zoveel overeenkomst vertoont met de bevolking in de Noor delijke provincies. Daarna ging hjj over tot het vertonen van de nieuwe kleuren dia’s, die een zeer overzichtelrjk beeld gaven van een groot deel van Zwitser land en welke plaatjes hij toelichtte met historische en toeristische bijzon derheden. Na de pauze de prachtige kleurenfilm over Zwitserland, die zeker bjj velen de lust zal aanwakkeren om dit toeristenland bij uitnemendheid te leren kennen of er eens heen te gaan. Een leerrijke en prettige avond waar mede de N.R.V. weer velen aan zich ver plicht heeft. Ergens in het wjjde veld aan de overzjjde van da Houkesloot. Een bruine vlek in het ijzige wit van een der laatste barre da gen van Maart 1952; vier zwarte vlekken dansen rond de bruine. Vier roeken, die een barende haas belagen. Nauwelijks is een jong geboren of de vogel? hakken er op los, eerst de ogen er uit, dan het prille lijfje verscheurd. Als moeder-haas zich wil voortslepen naar veiliger oord, stellen de rovers zich tierend en met woest wiekende vleugels op voor de angstige hazenkop en het benarde dier geeft de poging gelaten op Klein drama van honger nood in een koude wereld! werk en tenslotte heeft de Welfare Sec tion zeer in het bjjzonder de taak allen te helpen die door de bombardementen van alles verstoken zijn geraakt: bij evacuatie op te treden, te zorgen voor „rest centres” waar men weer op z’n verhaal kan komen, voor voeding even tueel door rjjdende keukens en voor een inlichtingendienst aangaande vermisten. Voor ieder die wil, is er in een van deze afdelingen een plaats. En voor ons in Nederland is het alles zins belangrjjk te zien hoe men het daar in Engeland organiseert. Hier liggen vele problemen anders, maar hier ook heeft men lang niet in die mate als in Engeland ervaring opgedaan. Ook in Nederland ziet men thans de „Bescherming Burger Bevolking” als noodzakelijkheid en ook hier zal het moeite kosten om de mensen van die noodzakelijkheid te doordringen en ze tot medewerking te bewegenin hun eigen belang. Maar de rustige zekerheid en effi ciënte organisatie in Engeland leert ons ook dat voor óns land geldt: We weten niets met zekerheidmaar we die nen gereed te zijn. De bescherming van de burgerbevol king is vredeswerk in oorlogstijd: het redden van mensenlevens. Hoe beter men zich heeft geprepareerd, hoe beter alles is georganiseerd, hoe meer mensen meedoen: hoe méér mensenlevens kun nen worden gered, wanneer het eens zover zou komen. Een struisvogel steekt de kop in het zand. Maar de mens is geen struisvogel. Wie het gevaar ziet, heeft de plicht mede te werken om het te bestrjjden! (Nadruk verboden). Vrijdag 4 t.ejn. Maandag 7 April. Ami- citia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: de prach tige speelfilm „Ellen.” Zaterdag 5 April. Waterschap ’t Marian. Ingelandenvergadering voorm. 9 u. in café Piersma te Nijland. Zaterdag 5 April, ’s Avonds dansen in café Reen. Maandag 7 April, ’s Avonds 8 uur in de Foyer van Amicitia. Anthony van Kampen met geluidsfilm over „De verloren Vallei”. Dinsdag 8 April. S.B.B.I.V.A.O. Voor dracht over het boek: „Mijn vader Piter Jelles”, door de schrijver Jelle Troelstra, ’s avonds 8 uur in 't Piter Jelles Hüs. Woensdag 9 April N.V. en V.J.B. Propa- ganda-feestavond in Gebouw St. Jo zef. Toneel, zang, voordracht en volksdans. Woensdag en Donderdag 9 en 10 April. Huishoudschool. Tentoonstelling van het werk der leerlingen: Woensdag van 25 en 79 uur en Donderdag van 25 uur. Donderdag 10 April. Ouderver. Gymna sium Sneek. Lezing Dr J. A. Schreu der, Rector Montessori-Lyceum te Amsterdam, ’s Avonds 8 uur in zaal Piso. Vrijdag 11 April. Matthaus Passion in de Grote Kerk te Sneek: ’s middags 2 uur. Zaterdag 12 April. Waterschap Abbega. Ingelandenvergadering voorm. 9 u. in Lokaal van de Herv. Kerk te Ab bega. Donderdag 1.7 April. Literaire avond Boekh. Wielenga. De heer K. Norel over zijn boek „Hollanders in Ca nada.” e. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5