Kappie en het eiland Koeterwaal Fan de Brieven uit Canada snifek ZONDAG 6 APRIL gpSNITSER FEMERK NEDERLAND isAsss ran ade fcdnt - PUROL-puur geneeskracht en gezondheid voor Uw huid KRNTONCrnFCHT WRlGlW.' ZuWer mond en^ec' F NIEUWS SNEEKER DAMCLUB Ledegearkomste Koop. Boerenlienbank Winkelsluiting te Ijlst Provisionele verkoop Gevonden voorwerpen W y mbritseradeel 13 JOHN BOSGRA. O is een deel van huize Véél aandacht aan. 9 Ing. Mededeling. Advertentie. S. In de kom van het dorp Etten is de 58-jarige vrouw B.v. d. B., die haar echtgenoot, de vrachtrijder B., behulp zaam was bij het inladen van pakken in de auto, aangereden door een vrachtauto uit Breda. De vrouw liep een bekken- fractuur op en overleed een half uur later in het ziekenhuis te Roosendaal. De chauffeur van de vrachtauto was ver blind geweest door de zon. Om na een eventuele oorlog over een zo g.oot mogelijk aantal betrouw bare gegevens te beschikken, zal be vorderd worden, dat binnenkort op een plaats in het buitenland, waar de kans op vernietiging gering is, een centraal register van de bevolkings-administra- tie zal worden ingericht en bijgehouden. Tegen het einde van 1952 kan een belangrijk deel van Friesland reeds be schikken over aardgas uit Overijssel. Er zijn in Indonesië nog 95 Neder landers in arrest zonder dat ze veroor deeld zijn. Dertien hunner zitten al 2 jaar. De burgemeester van Roden is door Ged. Staten geschorst wegens over treding van de Wederopbouwwet bij fa- brieksbouw. rege- voor In een noodwinkel aan de Voor- schoterlaan te Rotterdam is ingebroken. Voor een waarde van 10.000 aan tex- tielstoffen werd ontvreemd. Hogeschool te Kampen en de Vrge Uni- versiteit elk 5000 en aan de Chr. Va- cantiekolonies te Groningen 2500. Het provinciaal damkampioen schap. 1 t In een woning aan de Davidstraat te Groningen ontplofte een speelgoed- ballon die een der kinderen in een schoe nenwinkel had gekregen. De explosie was zo hevig, dat vrijwel alle ruiten ver brijzelden. Hóé ook: op Zondag 6 April Zijn mannen in hun nopjes, Zij schenken (maar dan binnenshuis) de „knopjes”. 1 I E 1 1 I i i 1 I I Misschien is 't guur, misschien is ’t zacht, Wie kan het je vertellen ’t Antwerpen- en De Bilt- bericht Valt moeilijk te voorspellen! PHILIA. oi ja v: Si 1 1 x i t I 1 5 E I h g I n g h o h e M ve ee: sti de de ve Zi on M en ec Je V8 Sr KI H Zi V( o- V o: V F hi gi H S: F B E o- I 11 SI z c 3 n V S c T E V E S E Ju A a R S T P A J Vi A J Zeven landbouwers uit Uddel zijn van hun bed gelicht en te Zutfen voor 5 dagen opgesloten, omdat zij weigerden de boete te voldoen, wegens het niet na komen van de bestrijding van t.b.c. on der hun vee, destijds opgelopen. Wijlen mevr. wed. Hummelen Mulder te Groningen heeft aan de Geref. Kerk aldaar 25.000 gelegateerd voor Kerk, diaconie, evangelisatie, zending en de medische zending, aan de Theol. „Maarrrmaardat gaat te ver!” riep Kappie woedend. „Ik heb het hier te zeggen!! Dit is mijn schip!” „Het is Uw schip!” zei de vreemdeling glimlachend. „Maar nu staat het ten mijnen dienste. Later zult U dit kunnen begrijpen!” En hij draaide de telegraaf op „volle kracht vooruit!” Twee mannen hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag de 79-jarige caféhouder W. Zwerver en zijn huis houdster en haar vriendin te Zuidlaar- derveen in een bedstede en op stoelen vastgebonden, waarna ze met een som geld verdwenen. In Gorkum zal waarschijnlijk een streekschool voor B.L.O. voor 44 ge meenten verrijzen. Kosten 600.000. Gaat het plan door dan wordt in de ene vleugel openbaar, in de andere bijzonder onderwijs gegeven. Een briefbom aaa de Duitse dele gatie voor de onderhandelingen met Is raël te Den Haag toegezonden, bleek van zo primitief maaksel, dat ze niet tot ontploffing zou zijn gekomen. zich naar het stuurrad begaf. „Ik ben genoodzaakt met mijne handen dit stuur te hanteren, daar gij dit schip wellicht een verkeerde koers zoudt doen varen! En daarom zou ik de machinist willen verzoeken zich weer naar de machine kamer te begeven en hj zal wel zo ver standig zijn dat te doen, omdat hij weet, dat ik anders op een andere manier zou moeten ingrijpen!” Te Jutfaas zat de 72-jarige G. L. met zijn zuster Zondagavond in zijn wo ning naar een radio-kerkdienst te luis teren. Zij bemerkten niet dat kolen damp de kamer vulde, de man stierf aan vergiftiging, de vrouw is in ernst? ge toestand in een ziekenhuis opgeno men. Bovenburen, die uit waren en de volgende dag thuiskwamen, ontdekten dat er onraad was, doordat de radio be neden zo hard aan stond. Mej. A. G. Gautier, de stewardess van de verongelukte Prinses Juliana, is per K.L.M.-vliegtuig in Amsterdam te ruggekeerd en in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht opgenomen. Haar spraak wordt nog wat belemmerd door een kaakfractuur, doch algeheel herstel kan worden verwacht. HOMMERTS. Forline wike héldde de Koop. Boerenlienbank to Hommerts har ledengearkomste yn it lokael by de brêge. Op 31 Des. 1951 wiene der 148 leden. It oantal spaerbankboekjes 720 mei in totaelbidrach fan 736.784.96. De ütsteande foarskotten binne 12, wylst der 29 rekkeninghêlders binne. De om- set oer 1951 wie 1.140.452.74. De 6f- geande bistjürsleden, de hearen R. Hui- tema en P. de Haan waerden op ’e ng bineamd. Voetbal wedstrgdBelgië Nederland. Uitspraken. Klaas V. te Heeg: Rijwiel zonder ver lichting, 2 x ƒ2.50 of 2 X 1 w. t.; Gosse J. te Heeg: Zich door een auto laten trekken. Berisping; Anne S. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan,, 3.50 of 1 w. t.; Gerrit v. d. M. te St. Nicolaasga: Woonruimte in gebruik geven, Vrijspraak; Jan F. R. te St. Ni colaasga: Woonruimte in gebruik ne men, Vrijspraak; Willem M. te Balk: Lood kopen van minderjarigen, 50 of 25 d. h.; lente P. te Gauw: Fiets zon der rem, 5 of 2 d. h.; Meindert P. te Nijland: Fiets zonder koplicht, 3.50 of 2 d. h.; Sieger de H. te Rotsterhaule: idem; Hijlke J. de J. te IJIst: idem; Rlnze v. d. W. te Woudsend: idem; Jan S. te Kimswerd: Fiets zonder achter licht, ƒ3.50 of 2 d .h.; Willem O. te Jutrijp: idem; Wiebe K. te Sneek: idem; Jan B. te St. Nicolaasga: idem; Bartele F. de H. te St. Nicolaasga: idem; Wie be v. d. G. te Harich: idem; Willem B. te Burgwerd: Fiets zonder verlichting, 2 X ƒ3 of 2 x 2 d. h.; Meinte de J. te IJIst: Fiets met verbindende verlichting, 5 of 2 d. h.; Jan A. te Heeg: idem, 6 of 3 d. h.; Opke de H. te Oudega (W.): Bakfiets zonder verlichting, 2 x f 3.50 of 2 X 2 d. h.; Rienk H. te Workum: Bestelauto zonder reflectoren, 5 of 2 d. h.; Fedde E. te Oosterend: Paard en wagen zonder koplichten en achterlicht, 5 of 2 d. h. 4- 2 of 1 d. h.; Catrinus K. te Ferwoude: Vrachtauto zonder achterlicht, 7.50 of 3 d. h.Auke V. te Twijzel: Vrachtauto met te hoge wiel- druk, ƒ7.50 of 3 d. h.; Rintje H. te WijckelGeen rechts houden, 3 of 1 d. h.; Johan C. M. te Marssum: Geen richting geven, ƒ4 of 2 d. h.; Geert B. te Bergum: Parkeren op verboden plaats, ƒ4 of 2 d. h.; Hessel E. te Bols- ward: Motorrijwiel zonder hoorn, 8 of 4 d. h.; Christiaan M. te Akkrum: Tractor zonder draagveren en rem, 2 x Na de uitslagen van Dinsdagavond kan geen der deelnemers zich er meer op beroemen, zonder puntenverlies te zijn. Na Zaterdag van S. Anema te heb ben gewonnen, dachten wij H. de Boer aan de leiding te zien komen nu hij ook tegen de Twijzelenaar O. Visser geleide lijk in het voordeel kwam. In een eind spel van vijf tegen vier schrijven ver zuimde onze stadgenoot evenwel het op een stand van dam en drie schijven tegen een dam met één schijf te laten komen, waarna Visser de partij remise kon hou den. Voor een klinkende verrassing zorg de S. Anema, door tegen de Twijzelenaar de Boer de punten voor zich op te eisen. P. Bergsma die ook tegen zijn broer R. Bergsma niet verder dan remise wist te komen, vond eindelijk het pad der over winning, hetgeen ten koste ging van zijn clubgenoot J. v. d. Meulen. De jeugdige A. Talsma, die zo aardig begon, kreeg tegen M. Bandstra geen schijn van kans. De stand is nu: P. Bergsma 4 pnt (3)R. Bergsma, H. de Boer en A. Talsma 4 pnt. (4); M. Bandstra 3 pnt. (2); J. v.d. Meulen 3 pnt. (3); O. Visser en H. J. de Boer (Twijzel) 2 pnt. (2); S. Anema 2 pnt. (4). Zaterdagmiddag spelen te Leeuwarden: P. BergsmaHs. de Boer, M. BandstraS. Anema, H. J. de Boer J. v. d. Meulen. Toen wij naar Canada emigreerden, wisten we wel, dat de winters hier strenger zijn dan in Nederland. Er is echter nog veel verschil in de provincies onderling. De oostelijke provincies, waaronder Quebec en Ontario hebben matiger winters dan de Prairie-provin- cies Manitoba, Saskatchewan en Alber ta. Vooral in Alberta, waar wij ons met terwoon vestigden, kunnen soms lage temperaturen voorkomen, omdat het een hoogvlakte is, 3000 voet boven de zeespiegel. De lucht is daardoor ijl en ook in de zomer zijn de nachten koel. Daarbij komt dat de prairie-provincies behoren tot het binnenland en niet on der invloed staan van vochtige zeelucht zoals de kustprovincies. Op 6 Juni, van het vorige jaar, viel in Het Tweede Kamerlid Gortzak wond zich bij een debat in dat lichaam zo op dat hij de leden toesprak met „ka meraden” tot niet geringe vreugde van de Kamerleden. Door brand Stenia te Zeist, een onderdeel van Zon nehuisVeldheim, waar moeilijk op voedbare kinderen onder leiding van dr B. Lievegoed worden grootgebracht, vernield. De schade is groot. te Oppenhuizen: Geen handen aan 't stuur, idem; Gerben W. te Ijlst: Vracht auto met slechte rem, 35 of 17 d. h.; Frederik B. A. W. te Lemmer: Perso nenauto met slechte rem, 40 of 20 d. h.; Andries J. H. te St. Nicolaasga: Geen rijbewijs, Vrijspraak; Dirkje de EL te Bolsward: Venten zonder vergunning, ƒ6 of 3 d. h.; Andries S. te Deinum: Met een personenauto het verkeer in ge vaar brengen, 20 of 10 d. h.Trinus v. d. Z. te Off inga wier: Fietsen in ver boden straat en valse naam opgeven: 3 of 1 d. h. -j- 15 of 7 d. h.; Folkert W. te Sneek: Geen voorrang verlenen, 6 of 3 d .h.; Gerrit F. te Koufucderige: idem, 40 of 20 d. h.Sjoerd de W. te Hartwerd: Parkeren op verboden plaats, ƒ5 of 2 d. h.; Jan J. G te Scharnegou- tumFiets zonder achterlicht, 2 of 1 d. h.; Johannes v. d. K. te IJIst: Op een paard gezeten het verkeer in gevaar brengen, 15 of 7 d. h. Nadat de vreemdeling de maat weer tot bewustzijn had gebracht, beklom hij de trap naar de brug. „Dat was dat”, zei hij. „Nu zal ik mijne verdere maatregelen nemen!” „Wat betekent dat?” vroeg Kappie. „Wat voor maatregelen? Ik ben hier de. gene, die maatregelen neemt!” „Uw opmerking berust op een misver stand”, legde Klit Klef uit, terwijl hij Maandagavond werden de competitie wedstrijden in de verschillende klassen vervolgd. Door van zijn broer te winnen behield in de hoofdklasse H. Krot de leiding, op de voet gevolgd door H. Nau- ta, die H. Wester overwon. A. J. de Vries verloor thans van F. Hofman. De partij ZwagaOlij werd in een voor laatstgen. gunstige stand afgebroken. De stand aan de kop is nu: H. Krot gesp. 16 pnt. 21; H. Nauta gesp. 15 pnt. 20; H. de Boer gesp. 13 pnt. 18. In de eerste klasse werd D. Boot door G. Doevendans uitgescha keld, terwijl J. Wester eveneens terrein verloor door een nederlaag tegen C. Spijker, welke laatste hierdoor thans be zit nam van de derde plaats. De stand is hier nu: G. Doevendans en J. de Wal 16 gesp. 19 pnt C. Spijker gesp. 16 pnt. 17; J. Wester 14 gesp. 15 pnt. In de tweede klasse bleef de positie der leiders onveranderd, daar in volgorde Wensink, Jorritsma en J. de Groot geen fout maakten en resp. wonnen van Mosse- laar, Couperus en Toren. is de man fan de bilêsting noait op üt- knipt. Hy komt almar wer. Dat is ien. Nou en dan dit. Hwerom kriget in baerch soms wol fyftsjin biggen en in skiep heechstens trije? Ek dat Is net sa ’t heart en sa is der mear. Nel lange jierren fan eksperimen- tearjen kin ik dan nou mei it ideale skiep yn laemfoarm foar ’t Ijocht kom- me. Binne jo geskikt en hawwe jo yn- teresse Wel vrienden, we waren als met stom heid geslagen. Weer doet een van ons, eenvoudige Friezen, een dééd. Weer komt Friesland in het middelpunt der belangstelling. Weer is het „Fryslén hoppe”. „Uw naam?” vroegen we, smeekten we. „Set mar in krüske”, sei er, „en nou gean wy nei it bist ta. Bernardus it Ijocht op en de radio oan. Set in plaet op fan ’t Snitser Kantatekoar, foar de sfear. Noch ien wurd. Foar dat ik jo it bist sjen litte kin, moat der earst hwat mei jo seis barreas jo wolle Wel, we waren op dat ogenblik in staat om alles te doen wat die man ons vroeg, want we zagen direct het grote belang, en de gevolgen voor stad en omgeving. We dachten ons reeds een grote farm ergens in Zuid. We kregen een soort bril op onze neus, waardoor we alles rood zagen. En een mantel om, en een staf in de hand. Toen zette Benardus de plaat op, en op ’t rhythme van onze mooie Friese liederen met de stem van mijnheer Pg- pekamp in de centrale sector, zetten we ons in beweging. De vreemde man riep „Stappen en stampenopende een deur, Benar dus duwde ons vooruit en daar stonden we vlak voor onze vriend Johannes, onze Tine en honderden knapen op de tribune. Sytsma üt ’e Leageaen hief de hand op en toen barstten ze los in een daverende één April hymne. Na een uur of drie waren we weer ge woon, zelfs opgeruimd, want Tine was die morgen erg lief. „Mien slachtoffer- ke”, zei ze tegen IJLST. In de Woensdagavond gehou den vergadering van de winkeliersver eniging alhier werd een reglement en een contributieregeling vastgesteld. Op voorstel van het bestuur werd besloten de avondsluiting met ingang van 3 April vast te stellen op 6 uur, Zaterdags 7 uur, en zo spoedig mogelgk één mid dag per week te sluiten, voor sommige winkels op Maandag, voor de meesten op Woensdag. Aan Let Gemeentebestuur zal worden verzocht dit als verordening te willen vaststellen. Alberta nog een flink pak sneeuw. Dat wil niet zeggen, dat het voor die tijd altijd koud en guur was. Vaak was het wel warm, soms zeer warm. Voor een droge landstreek viel er echter veel re gen en de weersgesteldheid was de hele zomer abnormaal. De vruchten groeiden best, en de oogst van vele gewassen be loofde beter te zullen worden dan van veel andere jaren. Algemeen heerste de gedachte, dat op de abnormale zomer wel eens een vroege winter kon volgen, en die verwachtingen kwamen uit. Op 23 en 24 Sept, viel al de eerste sneeuw. Een week later was het zo warm, dat velen vrijwel met de naakte body op het land stonden te werken, en men hoopte, dat dit warme weer een voorspel zou zijn van ’n mooie herfst. Die hoop werd al spoedig beschaamd. Op 15 Octobe’ gierde er een ijskoude Noordelijke wind met sneeuwjacht over de prairie’s, die de mensen, die nog probeerden te wer ken, binnenhuis deed vluchten. Over heel Canada en het Noorden van de Ver. Staten was het koud, bitter koud, met voor de tijd ongekend lage tempe raturen. In 10 dagen was er bij ons van werken geen sprake meer. Er lag veel sneeuw in de prairie-provincies en het vroor 's nachts hard. Er was nog heel weinig gedorst; veel graan was nog niet gemaaid, de bietenoogst was nog maar nauwelijks begonnen, de vooruitzichten waren donker, zo donker als het maar kon. Toen het vriezen wat begon te lich ten ploeterden we in de sneeuw, om toch nog maar zoveel mogelijk bieten te top pen. Altijd nog maar beter „een half ei dan een lege dop”, meende de farmer. Het werk schoot echte? niet op. Er hin gen zware stukken taaie prairieklei aan de bieten, en toen de sneeuw begon te dooien, aan de laarzen zo veel, dat men maar nauwelijks de benen mee kon krij gen. Langzaam begon het weer zich wat te herstellen. Het werk bleef échter uiterst zwaar. Soms vroor het weer zo hard, dat men de bieten niet kon lich ten. Sneeuw kwam er niet veel meer en de grond droogde langzaam, ’t Bleef echter winterweer en hoe we het ten slotte nog klaar speelden om met z’n achten ruim zeventig pondemaat bieten uit de grond te halen en te toppen, is ons achteraf nog een raadsel. Veel bie ten zijn in de grond gebleven en dat er nog zoveel aan de fabriek kwamen is louter te danken aan het feit, dat de farmers zware machines hebben om te lichten. Toen er niet veel sneeuw meer kwam hebben de farmers, bij, vriesweer, het meeste graan kunnen dorsen. Er staat echter ook nog heel wat aan hok ken op dorsen te wachten. Zo is Canada! Naarmate de dagen begonnen te kor ten, was het te verwachten, dat de win ter in strengheid zou toenemen. Het weerbeeld was de hele herfst zo, dat het met de Nieuwe Maan weinig vroor of dooide. Met de volle en afgaande maan begon het dan weer harder te vriezen. Van midden tot 31 Dec. konden we dus al wel op lage temperaturen rekenen. En ze kwamen ook, zelfs 35 en 40 gra den vorst! Nu kunnen we ons zo voor stellen, dat velen de koude rillingen al langs de rug gaan, wanneer ze dit le zen. 20 gr. is in Nederland zeer strenge vorst en wanneer de temperatuur daar nog beneden komt, is het geen weer meer, om iets buiten uit te richten en dan hier nog bijna 20 gr. vorst meer? Nu zijn er hier, we zullen maar zeggen: „verzachtende omstandigheden”. In de eerste plaats wordt er met kleding, schoenen, handschoenen enz. op lage temperaturen gerekend. Men heeft er een „huidje op laten maken”. In de tweede plaats pakt de koude niet zo, omdat de lucht hier droog is. Men kan het best een vergelijking maken met Zwitserland. In de derde plaats is het hier overdag bijna altijd zonnig en bij zeer strenge vorst meest windstil. Voorts zijn de laagste temperaturen al tijd ’s avonds, ’s nachts en in de vroege morgen, overdag klimt de temperatuur altijd wel 1015 gr., iets wat in Ne derland lang niet altijd het geval is. Wanneer hier echter de temperatuur ’s nachts tussen 30 en 40 en overdag IJLST. Woensdag werd het perceel Uilenburg 12 te IJIst, in eigen gebruik bij mevr, de wed. R. Minkema, door no taris J. Zijlstra te Sneek provisioneel geveild. Door F. Buma alhier werd 4449 geboden. De finale toewijzing is op Woensdag 16 April. Advertentie. Ing. Mededeling. tussen 20 en 30 gr. vorst is, dan is het oppassen. Het schijnbaar mooie, zonnige weer lokt tot een uitstapje, of om hier of daar wat buiten om te peuteren, maar wanneer men geen grondige voor zorgsmaatregelen neemt, heeft men maar zo bevroren ledermaten. Veel emigranten werden daar al, zo voor en na, de dupe van. Een lang eind lopen is, bij die temperaturen, beslist niet te doen. Kort geleden is nog een jonge man, wiens auto weigerde, en die toen, bij een temperatuur van 22 gr. beneden 14 mijl wilde lopen, onderweg bezwe ken. Nu betekent dit niet, dat men bij die temperaturen altijd in huis moet zitten. In de bossen wordt vrij regelma tig gewerkt, ook bij lage temperaturen. Dan moet, evenals waar ook ter wereld, het vee worden verzorgd, en dat is hier niet zo gemakkelijk als in Nederland, want het loopt hier altijd buiten. Het melkvee kan wel in overdekte ruimten komen, maar dit zijn dan ook nog maar plaatsen, die zijn afgeschut aan die zijden, waar meest de wind vandaan komt. Het jongvee is ’s nachts in een kraal, die helemaal niet overdekt is. Moet men bij strenge winter enige mijlen reizen, en dat is hier wel bijna alle dagen het geval dan is dat door gaans niet zo bezwaarlijk, omdat in elk geval wel 80 van de 100 gezinnen de be schikking hebben over een auto. Bij lage temperaturen is men dan ook nog niet altijd klaar, want het gebeurt vaak, dat de wagens dan niet willen starten, ook al heeft men alle voorzorgsmaatregelen met antivries, dunne olie enz. genomen. Niet ieder beschikt over een goede ga rage met verwarming. De meeste wa gens staan hier maar zo in de open lucht. Men kan dan vaak nog het beste de wagen zo in de sneeuw pakken, dat de motor flink tegen de strenge koude is afgeschut. Maar ja, de sneeuw op zichzelf, dat is vaak ook een probleem. Sneeuwt het zonder dat er veel wind is, dan komt men er wel door. De sneeuw schuivers zorgen dan wel, dat de wegen waarheen Ja, waarheen is uw Een dodelijke val uit het raam heeft een 72-jarige vrouw te Amster dam gemaakt, toen zij haar evenwicht verloor bij het vastzetten van een was rekje aan een raam van haar woning in da Willemstraat 10 of 2 X 5 d. h.Gerardus W. J. P. te Sneek: Auto zonder stoplicht, 6 of 3 d. h.; Jacob F. te Cubaard: Venten zonder vergunning, 6 of 3 d. h.; Eduard J. M. te Leeuwarden: Geen rijbewijs, Schuldig z. t. v. straf; Nicolaas J. te Sneek: Motorrijwiel zonder kenteken en nummer, Schuldig z. t. v. straf; Jacob Z. te Sneek: Met uitgestoken richting aanwijzer rijden, ƒ5 of 2 d. h.; Fekke V. te Koudum: Geen rijbewijs, ƒ20 of 10 d. h.; Rein V. te Gaastmeer: Langs de spoorbaan fietsen, 4 of 2 d. h.; Jan van K. te Ferwoude: Werkboekje niet in vullen, ƒ6 of 3 d. h.; Klaas K. te Nij land: Een onderdeel van een vuurwapen aanwezig hebben. Schuldig, geen straf -j- teruggave; Ruurd P. te Parrega: Geen aantekening houden in een z.g. op- koopregister, 15 of 7 d. h. 25 of 12 d. h.; Otte de V. te Scharl: Ongeoor loofd schoolverzuim. 3 d. h. voorw. proeftijd 2 jaar; Ale H. te Sneek: Na 18 uur arbeid laten verrichten, 15 of 7 d. h.; Siebe J. E. te Irnsum: idem, 3 X ƒ7.50 of 3 X 3 d. h.; Hijltje V. te Heeg: Fiets onbeheerd laten staan, ƒ3.50 of 2 d. h.; Jan P. V. te Sneek: Een brug betreden, voordat deze is vastgedraaid, ƒ4 of 2 d. h.; Sjouke K. te Oudemirdum: Met sneeuwballen gooien, ƒ7 of 3 d. h.; Johannes S. te Oudemirdum: idem, 6 of 3 d. h.; Jan S. te Oudemirdum: idem, Berisping; Lijkle S. te Oudemirdum: Hinderlijk voor een raam blijven staan, 5 of 2 d. h.; Freerk de J. te Oudemirdum: id. 6 of 3 d. h.; Harmen de K. te Oude mirdum: idem, ƒ5 of 2 d. h.; Remmelt K. te Oudemirdum: idem, f 5 of 1 w. t.; Rintje L. P. te Bolsward: Openbare dronkenschap, 15 of 7 d. h.; Wiggert A. te Hindeloopen: idem, 1 d. h. 4- jr. Rijkswerkinrichting; Pieter R. te Sneek: Geen rechts houden, 6 of 3 d. h.; Theodoor P. te Sneek: Geen voor rang verlenen, 2.50 of 1 d. h.; Jan C. De Nederlandse huisschilders heb ben deze winter niet minder dan voor ruim 6 millioen speciale opdrachten ge had in verband met de bekende ling dat subsidie werd verleend schilderwerk uitgevoerd in wintertijd. muntbiljet en ball pointpen, terug te bekomen bij Post Cdt. Rijkspol. te Woudsend; sjaal, M. Holtrop te Wouds end; „boekberry”, C. de Boer, beurt schipper te Kubaard; beurs en beurs met inhoud, Post Cdt. der Rijkspol. Ou dega (W.); handbeschermer. H. de Boer, Hommerts, no. 141; 4 emaille zeep kop pen en 3 emaille aanrechtbakjes, 10 potten, 2 slagroomkloppers, 6 thee- reefjes, J. Postma, Ypecolsga no. 9; re servewiel met band, P. Ngdam, Hom merts no. 160. „Gelukkig datte jou der binne stukje- skriever, kom daliks metjou salie ut niet love wille, mar wat tur nou op ’e fémerk beuren gaat, daar salie ons kienskienders nog over prate”. Hg bracht ons naar een afgelegen hoek en hoe dichter dat we die hoek naderden hoe geheimzinniger dat ie werd, niet alleen in z’n woorden, maar ook in z’n manier van lopen. Ja lopen kon men het niet meer noemen, het was meer sluipen Plotseling rees er zomaar uit het niet een lange benige figuur voor ons op. Hij zei niets, maar keek ons met vreemde scherpe blik dwars door de textielgoede- ren heen. We werden er overstuur vanwe wilden iets zeggen, iets doen, keken achterom, zouden wetoen begon ie: „Is duzze man to fortrouwen, Be nardus „Ik fortrou him nog beter dan my- sels!” sprak Benardus. Toen draalde de man zich om. „Volg mij!" En wij volgen... waarheen. Zwaluw vlucht Met da geheimzinnige persoon voor, Benardus achter ons, gleden we, slopen we, door en over alles tot we in een kleine donkere kamer kwamen. Hjj wees ons een aardappelkist. „Sit” en begon: Nei lange, lange jierren is it my slag- ge om in frjemd soarte fan skiep to kweken. Sjoch üs skiep, üs gewoane skiep sil 'k mar sizze hie in bulte goede eigenskippen, mar der wiene dochs din gen dy’t net aerdich wiene. As jo bygelyks de wolle öfknipt hiene dan koene jo dat yn ’t selde jier net wer. Hiel oars as by de minsken, der berijdbaar zijn. Is er veel wind, dan vor men zich banken, en dan wordt de zaak minder. Wanneer de eerste banken zich zetten is de zaak nog niet erg, de sneeuwschuivers maken dan nog wel ruimte. Houdt de sterke wind aan, dan jaagt alles weer spoedig vol en er vor men zich echte sneeuwduinen. Dit kan gebeuren ook al ligt er betrekkelgk wei nig sneeuw. Bij de verkaveling wordt het land hier verdeeld in secties. Een sectie is 620 acre, ongeveer 700 ponde maat. Deze secties worden dan wel weer onderverdeeld in halve en vierde sec ties en die weer in stukken land van 50 acre 57 pondemaat, dus ongeveer zo groot als een gemiddelde boerenplaats in Friesland. Het land wordt hier niet verdeeld door sloten, maar men rastert het af met palen en prikkeldraad en dan alleen nog maar de farms, die 1, of sectie groot zijn. Door het land lopen alleen maar irrigatieditches, dit zijn sloten, waardoor het water komt, dat nodig is voor de bevloeiing. Van deze sloten loopt er altijd maar één dwars door een sectie. Er is hier dus geen ge legenheid, zoals in Nederland met de talrijke kanalen en sloten, om de opge jaagde sneeuw op te vangen. Ook langs de wegen zijn ditches, die zijn gemaakt om met de daaruit gegraven aarde de wegen op te hogen. Deze sloten zijn maar heel vlak en er staat alleen in het voorjaar wat water in. Voor de afvoer van water doen ze in het geheel geen dienst. Doordat nu de wegen wat zgn opgehoogd vormen die op zich zelf al een object voor het zetten van de sneeuw. De grote sneeuwduinen vormen zich echter altijd langs de leikant van de huizen en boerderijen, die natuurlijk altijd langs de wegen zijn gebouwd. En als nu die sneeuwduinen zich hebben gevormd? Nu ja, dan zitten we er mee. Is het heel erg, dan moeten we geduldig zo lang wachten, tot de wind gaat lig gen en de sneeuwschuivers, geassisteerd door sneeuwploegen, de wegen weer vrg maken. Lopende kunnen we dan nog wel onze buurlui bereiken, tenminste als de sneeuwstorm geen „Blizzard” is. Misschien is ’t Zondag koud (zie Maart) Met wind en sneeuw of regen, Misschien ook heeft (’t Is al April) De zon meer moed gekregen. Misschien staan we (’t Is pas April) Nog voor een kou-finale, Misschien ook zal de Bilt (na Maart) De „Lente” binnenhalen We waren ergens in Toronto vrien den; we hadden een jaar of wat hard gewerkt en waar bij u, om het maar gewoon te zeggen stof lag, lagen bij ons de dollars, zo rgk en gelukkig waren we. Op dit ogenblik maakten we ons ge reed om een trip te maken naar een of andere waterval. Onze „kar” (10000 dollar) stond buiten, de Vrouwe hees zich in een bontmantel van je hela holatoen gebeurde het. Een straal ijskoud leidingwater kletste ons terug naar de aarde en toen we bulderend overeind veerden, stond er voor ons bed één van onze stam, het kopje nog in z’n hand en een lach in z’n ogen. „1 April!” zei de schat Wg wilden ook iets zeggen, we waren in een stemming om een onzer beroem de soli weg te geven, maar naast ons rees, majestueus en lieflijk, de Vrouwe omhoog en wenkte stilte. „Dat zijn nu de gevolgen”, sprak ze, docerend als prof. Stuiveling, „als men de kinderen ’s avonds vertelt wat 1 April voor een dag is”. Nu ja, goed, zo begon hetmaar niet getreurd en niet geklaagd! Naar buiten, in de zonneschijn en de sneeuw, oei, oei wat een dag 1 April. Voor ons oog zagen we de massa die we te gra zen zouden nemen, róken we de ge kruide woorden die gezegd zouden wor den, dus naar de markt, naar de knapen, de vrienden! We waren nog maar nauwelijks in zicht of daar zagen we, hoog boven wrakke koeien, controlerende ambtena ren en praktiserende veeartsen een arm waaraan een hand wenken Benardus! We werkten ons door alles en ieder een heen en toen we vlak voor hem stonden, begon ie:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 6