ORANJEPLOEG ZAL HAAR HUID DUUR VERKOPEN BERVOETS ÏXU Vevleöen I 1I fl DE BOER enzyn BËÜH1JF Plan tot beheersing van de Landbouw- waterstaat in Nederland Het beste in confectie j F. 39.75 r- A SNEKER VOLLEYBAL AFD. 11 U p g /JE „SNEEKER NIEUWSBLAD” DERDE BLAD VRIJDAG 4 APRIL 1952 MEENT DE OUD-VOORZ1TTER VAN DE KEUZE-COMMISSIE "N. Openluchtzendingsdag Kievitseieren van Chr. Friese Kaatsbond V.C.J.C. Lenterevue N.o.a Wolvega Harlingen Dokkum ii SANAPiRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Belgisch elftal tegen Nederland Ver. van houders van varkensmestbedrij ven «K, i Uitslagen Vrijdag 28 Maart. Dames: van D.V.C. 1—S.V.C 2 Heren: Ing. Mededeling. Advertentie. 5 April van medewerking is noodzakelijk Sneek. R.L.VJD. 1. 2. 3. 5. Men schrijft ons: De Zendingscom- missie in de Classis Sneek van de Ned. Herv. Kerk heeft de jaarlijkse open luchtzendingsdag te Rij-. in Gaasterland vastgesteld op Woensdag 9 Juli, terwijl zij op Donderdag 10 Juli wederom een jeugddag hoopt te organiseren. Men houde deze dagen vrij voor het bezoe ken van de samenkomsten! R.H.B.S. 2—L.A.S. R.K.V.C. 2—O.V.C. 3 3 3 3 0 1 2 3 0 2 5 6 6 4 2 0 1 2 3 4 14-16, 15-6, 15-10 15—0, 15—0 8- 15, 15-11, 3-15 9- 15, 15-13, 9-15 8—15, 12—15 3—15, 4—15 8— 15, 8—15 9— 15, 5—15 5—15, 4—15 4-15, 15-11, 4-15 2—0 3 2 1 0 0 1 2 3 6 4 2 1 Royale trench coat. Poplin, gevoerd met dezelfde stof, moderne tinten Vanaf SNEEK. In een gecombineerde ver gadering Paas-Maandag alhier ge houden van het bestuur van het Noordergewest van het Ned. Gym nastiek Verbond en afgevaardigden van de turnclub., en de Ver. v. Vreemdelingenverkeer alhier is be sloten op 8 Juni hier een turndag te houden en een ere-avond op 7 Juni. In de regelingscommissie na men zitting de h.h. Hesselink, Gong grijp en Pyttersen. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de 1902, 50 jaar geleden dus: MET DE SNEKER KAMPIOENEN NAAR HARLINGEN. 12-15, 2-15 0—2 8-15, 8-15 0—2 15-7, 15-5 2—0 15-12, 17-15 2—0 6 4 8 2 HABE, 0—2 6 4 2 0 1—2 0 4 5 6 Het Belgisch voetbalelftal, dat Zon dag 6 April te Antwerpen tegen Neder land uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht)achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Saeren (F. C. Luik); midden: Van Kerkhoven" (Da ring), Carré (F. C. Luik) en Maertens (Antwerp F. C.); voor: Lemberechts (F. C. Mechelen), Bensch (Beringen), Henri Coppens (Beerschot), Anoul (F. C. Luik) en Thys (Standard). Reserves: Seghèrs (La Gantoise), Schroyens (Beerschot), Mees (Antwerp F. C.), Van Steenlant (St. Niklaas). Aan dc eiermarkt alhier werden Dinsdag ongeveer 250 kievitseieren aan gevoerd. De prijs bedroeg 60 cent per stuk. De geringe aanvoer zal wel ver oorzaakt zijn door het bar slechte weer. De aanvoer vormt wel een scherp con trast met die van voor 50 jaar geleden toen op deze datum 3000 eieren werden aangevoerd, prijs variërende tussen 17 en 20 cent. echt een verhaal vertellen over de win ter. Het ging heel aardig en onder bet vertellen kwam, heel genoeglijk in zijn handen wrijvend, koning Winter weer aanzetten. Maar de conférencier kwam boos het toneel op: „Schei uit met die winterverhalen, wij willen geen winter, wij willen de lente”.- Koning Winter liet zich eindelijk overreden door koningin Lente en ruimde het veld. Wika Boon stra sloot deze avond en ried allen aan om het stukje Lente, dat ze vanavond in hun hart ontvangen hadden, niet weer te verliezen op hun tocht naar huis in de barre kou. J. v. d. Veen. Met deze tweede de dames zich SNEEK. Notaris Haagsma veilde in de Nieuwe Doelen provisioneel het voormalig post- en telegraafkantoor aan de Marktstraat. Geboden j 10.421.—. SNEEK. Chr. Normaalschool. Na afgelegd examen werden toegelaten tot de eerste klasse van deze school: Ruurd Holtrop, Joure, Tjitte de Jong', Zwaantje van der Mark en Grietje Huisman, allen te Sneek. Tot de tweede klasse: Rikele As- selman, Nicolaas Spoelstra en Mar tha Lucia Poppinga, allen te Sneek. Tot de derde klasse: Pieter Pas ma, Oosterwierum; tot de vierde klasse: Johan de Jager, Oppenhui zen en Pieter ten Kate, Dist. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 28 Maart—4 April. Geboren: Jetske d. v. Jakob zoet hout en Trijntje Faber; Johanna d. v. Johannes Antcr.lus Menzmg en ijaltje Boersma; Fetje d. v. Hendrik Tjerkstra en elfke Veenstra; Jan z. v. Jan Tekelenburg en Aantje van Elsloo; Aaltje d. v. Johannes Zijlstra en Johanna Oosterling; Jan z. v. Rin se Zijlstra en Elbrig van der Ploeg; Fokje Louise d. v. Foeke Kamstra en Gepke van der Meulen. Gehuwd: Hendrik van der Zijl, 28 jr. en Johanna Zoethout, 20 jr.; Pie ter de Haan, 22 jr. en Tjitske Sij- vertrouwen, er zitten niet zulke risico’s in, dat een evenwichtige samenwerking kan worden verstoord. En de Belgen zullen toch van goede huize moeten zijn, indien ze dit elftal een dikke nederlaag denken toe te brengen. In ieder geval kan men er van ver zekerd zijn, dat deze Nederlandse ploeg Zondagmiddag a.s. in Antwerpen haar huid duur zal verkopen. Men heeft in Rotterdam ervaren, dat het Belgische spel oc.voor ons nog steeds niet onoverwinnelijk is en met deze wetenschap gewapend behoeft men stellig niet kansloos deze strijd tegemoet te gaan. In ieder geval is het zeker, dat dit Oranje-Elftal grondig werd voorbereid en zich in behoorlijke lichamelijke con ditie bevindt. Laten we hopen, dat de radio ons Zondagmiddag van deze elf Nederlandse vertegenwoordigers goede berichten in de huiskamer zal brengen. H. W. H. HERBERTS. Voorzitter A. Dijkstra te Sneek tot ere-lid benoemd. De Chr. Friese Kaatsbond, die 23 af delingen telt, heeft Zaterdag:ddag te Leeuwarden zijn jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Twee nieuwe af delingen waren er in het afgelopen jaar bijgekomen, aldus de heer D. Faber, bondssecretaris in zijn jaarverslag. Het waren de afdelingen Lollum en St. Ja cobi Parochie. Er waren echter ook twee afgegaan, namelijk Wirdum en Wartena. In totaal tellen de afdelingen gezamenlijk 729 leden. Er zullen pogin gen in het werk worden gesteld om ook een afdeling te Welsrijp op te richten. De leiding van de vergadering berustte bij dhr. A. Dijkstra te Sneek. Deze nam afscheid als voorzitter, na 17 jaar in het bestuur te hebben gezeten,, waarvan 15 jaar als voorzitter. Hij werd tot erelid benoemd en ontving een fraai aandenken aan zijn werk voor de bond. Het was de eerste maal, dat men in Leeuwarden bij een kwam. Voorheen was Franeker steeds de vergaderplaats. Teneinde te gemoet te komen aan de bezwaren van de afdelingen in de Noord-Oosthoek van Friesland was ditmaal Leeuwarden uit gekozen en op voorstel van Beetgum werd besloten dit ’oortaan zo te laten, hoewel enkele ddelingcn ten Zuiden van Franeker een warm pleidooi hielden voor Franeker als vergaderplaats. De penningmeester, de heer W. van Wier te Harlingen had nog f 22.80 in kas. De bondswedstrijden te Minnertsga en Hui- zum hadden resp. een nad. saldo van 99.93 en 49.16 opgeleverd. Besloten werd de contributie met 10 cent te ver hogen. De bestuursverkiezingen hadden de volgende uitslag: herkozen de heren Jac. de Bruin, Sexb-’erum, Joh. Strik- werda, Oosterbierum en S. Weiland, Beetgumermolen. In de vac. Dijkstra werd tot bestuurslid gekozen dhr. Joh. Posset te Achlum. Besloten werd, dat ook in de toekomst voorzitter uit en door het bestuur wordi. benoemd. Voorstellen. Het voorstel van de afdelingen Hui- zum en Beetgum ..m weer een lijst van 24 eerste klassers werd bij staking der stemmen verworpen. Het voorstel van Beetgum om steeds ..e bondswedstrijd op dezelfde plaats te houden werd ver worpen. De bondswedstrijd zal ditmaal te Menaldum worden gehouden en die voor de jongens te Berlikum. Voor de uitgave van de nieuwe reglementen, die in deze vergadering werden vastgesteld, zullen de afdelingen 5 per afdeling bij dragen. De concept-reglementen waren samengesteld door de heren Jac. de Bruin, Sexbierum, A. Brandsma, Berli kum en A. Klomp, Huizum. De regle mentencommissie werd hartelijk be dankt voor haar vele werk. De afdeling Arum werd aangewezen om de boeken en bescheiden van dc penningmeester het volgend jaar te controleren. De in leg voor de wedstrijden werd op 5075 cent gesteld. Vrijdag 28 Maart heeft de Vrijz. Chr. Jeugdbeweging (V.C.J.C.) met groot enthousiasme de Lente binnengehaald. Om 8 uur was de bovenzaal van Frede- hiem behoorlijk gevuld met mensen, die allemaal de Lente mee wilden ontvan gen. Nadat Wika Boonstra de avond ge opend had, kregen we koning Winter te zien, omringd door ijspegels, naast hem zijn trouwe dienaar Oostenwind. De koning wilde zijn heerschappij over de aarde nog niet prijs geven, maar werd spoedig verdreven door de lentekinderen, die met bloemtakken in de hand hem toeriepen: „Verdwijn, gij ijzige Nu werd koningin Lente feestelijk binnenge haald, die haar plaats op de troon in nam. De bloemenkinderen dansten en de vogels zongen. Zo getuigde de natuur van de komst der lentekoningin. Maar ook de mensen bleven niet achter. Een koortje zong: „Die winter is vergangen” En daarna werd de hele zaa’ ingescha keld. Met elkaar zongen ze, dat ze nog niet naar huis wilden gaan, zolang het haantje nog op de toren bleef staan. Het Bosvolk (812 jaar) kwam op de proppen met een poppenkastvoorstelling die klonk als een klok, en de Vrije Vo gels (1215 jaar) gingen, ondanks ijzige koude, kamperen. Rondom een kamp vuur zong het koortje het Wachterlied, dat in elk V.C.J.C.-kamp voox het sla pen gaan, gezongen wordt. In de pauze werd een verloting gehouden en daarna werd de lenteviering met onverdroten ijver voortgezet. De J.G. (1519 jaar) voerde drie aardige volksdansen uit. En verder hebben nog een viertal mensen ons een heel aardig verhaaltje verteld over een meisje van de speeltuin, dat heel hard kon lopen. Maar dat war „nep”, ze varen er heerlijk ingetippeld Tenslotte mochten vier andere mensen Promotie- en Degradatieregeling. I Alle teams moeten 15 minuten voor de aangewezen tijd aanwezig zijn. II. Legitimatiebewijzen moeten in orde zijn. HL De contributies en boetes moe ten voldaan zijn. IV. Da spelers(sters) moeten min stens 2 maal zijn uitgekomej voor hun club, willen ze meespelen in de promo- tie-degradatiewedstrijden. V. Zij die 3 maal in een hoger team gespeeld hebben, mogen niet meer in het team uitkomen, waarin zij zijn op gegeven. VI. Bij de plaatsing tellen eerst de winstpunten, later gemiddelde van de game’s, dan scoringspunten. De Compt.leiding. 26 April a.s. Districts Kampioens wedstrijden in Groningen, waaraan deel nemen voor de Afd. Sneek: Het dames team van S.V.C. 1 kampioen le kl.; Het herenteam van N.O.H. 1 kampioen le kl. WYMBRITSERADEEL, van 28 Maart4 April. Geboren: Afke d. v. Jan Ooster- hout en Antje de Boer te Nijland; Minne z. v. Anne Jellema en Antje Hofing te Gauw; Johannes z. v. Jan de Vries en Marijke Martens te Loënga; Benedictus Berend z. v. Jelle v. d. Veen en Baukje Grasman te Sandfirden; Jaring z. v. Willem Heins en Wijbrigji Wijnja te Oude- ga; Jelle z. v. Auke Attema en Riem- ke Cnossen te Heeg; Zwaantje d. v. Pieter Tjerkstra en Yes Nauta te Heeg. Gehuwd: Libbe Poepjes met Hinke Vellinga, beide te Heeg. Overleden: Anne Koopmans, 93 jr. laatst wedn. van Marijke Bouhuis te Westhem; Wessel S. Zwart 1 mnd. te Heeg; Lolle Nauta, 59 jr., echtgen van Idske Nauta te IJpecolsga; Roe lof L. Nauta, 7 weken te Oppenhui zen; Geertje Sietinga, 70 jr., echtgen van Douwe Elzinga te IJsbrechtum besma, 20 jr. Overleden: Bettje Hofstra, 41 jr., echtgen. van Hendrik Bijlsma; Ca tharina van der Kallen, 70 jr., wed. van Dirk la Mei; Jan Wolter Bos scha, 6 mnd.; Joseph Lambertus Schrakamp, 85 jr., wedn. van Maria Josepha Stockmann. C. Z.N. 2—D.V.C. 2 V.C.N. 2—V.C.N. 3 V.C.N. 1—Advendo 4 Advendo 1N.O.H. 1 N.O.H. 2—Zona Advendo 2T.G.P. 1 D. V.C. 2—S.V.C. 3 C.Z.N. 1—S.V.C. 1 R.K.V.C. 3—R.K.V.C. 2 14-16, 15-10, 15-12 SneekWolvega Wolvega S.V.C. Dokkum Harlingen Heren DokkumWolvega 10-15, 15-11, 5-15 1—2 15-9, 17-15 2—0 7-15, 8-15 0—2 IJLST, van 22 Maart tot 4 April. Geboren: Durk z .v. Sikke Keikes en Johanna Sijbersma. Gehuwd: Klaas Jellema, 66 jr., wedn. van Willemke Westra met An tje Jousma, 56 jr., wed. van Sijtze Koopmans. SneekDokkum Harlingen—Wolvega 15-2, 10-15, 11-15 3 3 3 SneekHarlingen WolvegaSneek HarlingenDokkum 15-13, 12-15, 15-3 2—1 15-5, 15-8 2—0 Het was Zaterdag jl. een belangrijke dag voor de Friese Volleybalsport. De kampioenen dames en heren van de afdelingen Dokkum, Harlingen, Wol vega en Sneek, moesten hun krachten tegen elkaar afwegen, om zich een plaats te veroveren in de volgende ron de, welke in Groningen zal worden ge houden. Hier zullen de kampioenen van Groningen en Leeuwarden met de twee best geplaatsten van bovengenoemde af delingen de strijd aanbinden voor het 1 Noordelijk kampioenschap. De wedstrijden van Zaterdag werden in de Veilinghal in Harlingen gehouden. De dames-kampioensploeg van Sneek „S.V.C." moest na aankomst direct de strijd aanbinden tc-yen „Vlugheid en Kracht” van Harlingen. Al dadelijk: bleek dat onze dames in technisch en tactisch opzicht de meerdere waren van haar Harlinger collega’s en na geaccli matiseerd te zijn, kwam de overwinning dan ook niet meer in gevaar. De „Friese Voltreffers” uit Dokkum deden hun naam in Harlingen nog geen eer aan. Hoewel beter spelend dan V. e. K.„ moesten ook zij tegen onze stadgenoten het onderspit delv overwinning hadden reeds geplaatst voor Groningen, zodat ze de strijd tegen „Griffioen” uit Wol vega rustig zouden kunnen spelen. De grote kracht van de tegenstandsters im poneerde de dames echter zo, dat ze zeer onrustig speelden. De opslagen van Griffioen achter in het veld werden door onze dames zeer slecht opgevangen, de opstelling klopte niet meer (grote stik ken van het veld waren onbeschermd), en ze liepen elkaar in de weg. Heel gunstig stak hier het spel van Griffioen tegen af, die met rustig drieslagspel hun aanval opbouwden en afwerkten. Zij wonnen dan ook zeer verdiend. Daar zij ook de beide andere wedstrijden wonnen, is Griffioen in Groningen op nieuw een van de tegenstandsters van S.V.C., waar onze dames dus revanche kunnen nemen! Ook de kampioen van onze heren, N.O.H., gaat naar Groningen en deze bereikte dit met veel meer overtuiging dan de dames, door al hun wedstrijden in twee games te winnen. N.O.H. heeft een prima indruk achter gelaten in Har lingen. Het vormde een goede eenheid en de ploeg speelde zeer rustig en be heerst. Vooral de verdediging is sterk, wat bleek tegen „Griffioen” (Wolvega), waar in het begin enkele harde smashes prima werden geblokt, waardoor deze sterke tegenstander uit zjjn spel raakte en N.O.H. een flinke overwinning kon behalen. Ook de beide andere kampioe nen „Grimma Hema” uit Dokkum en „Vikings I” uit Harlingen moesten de eer aan N.O.H. laten, hoewel de „Vi kings” vooral in de tweede game hevige tegenstand bood. Jammer is het, dat N.O.H. geen uitgesproken goede smasher in de ploeg heeft. Dit zou de aanval veel verrassender kunnen ma ken, wat de kracht van deze ploeg nog aanmerkelijk zou vergroten. Ondanks dit gemis zien we echter met vertrou wen hun verrichtingen in Groningen te gemoet en ofschoon we tegen de kam pioenen van Groningen en Leeuwarden geen overwinningen durven voorspellen, zullen deze tegenstanders zich toch ten. volle moeten geven. Met beide afgevaardigden naar Gro ningen kan Sneek dus zeer tevreden z(jn met de resultaten in Harlingen. Dat een grote schare supporters onze ploegen op 26 April moge vergezellen! De volledige uitslagen zijn: Dames HarlingenSneek DokkumWolvega Wolvega-Harlingen SneekDokkum DokkumHarlingen 12-15, 15-7, 15-12 2—1 11-5, 7-15 3 2 1 0 Advertentie Bjj voldoende intekening zal Willem Royaards op 14 April te Sneek in Amicitia een voordachtavond houden; o.a. zal hij geven Vondels Geboortclock van Willem van Nassau. schijnt de blonde Vitesse-back Alberts als een nieuw gezicht. Reeds voor enige jaren was hij opgevallen en had hij het enkele malen tot reserve gebracht. Na een bepaalde inzinking doorgemaakt te hebben, heeft hij zich de laatste tijd her steld. Inderdaad heeft hij tegen de En gelsen uitstekend gespeeld en hadden de gouden benen van de Britse rechter vleugel weinig tegen hem in te brengen Indien hij zijn dekk .g in Antwerpen weet te verzorgen zoals dat behoort, wat in competitie voetbal in Arnhem nog wel eens een zwak punt was, mag van zijn enthousiasme veel worden ver wacht. Technisch is hij v boven de maat en het is een prettige jongen, die mentaal bijzonder goede kwaliteiten be zit. Zou hij er in slagen zijn keus te rechtvaardigen, dan zal hij ongetwijfeld een aanwinst voor het Ned. elftal be tekenen. Nu Odenthal aan het ziekbed is ge kluisterd, kwam de Keuze Commissie voor ’n nieuw dilemma. Andermaal viel de keus op de A.D.O.-back De Jong. De combinatie Alberts-Terlouw-De Jong geeft wel enig vertrouwen. Uiteindelijk heeft de K.C. toch nog maar aan Kraak de voorkeur gegeven boven Landman, vermoedelijk daarom, omdat de onver stoorbare Stormvogel-doelman met het spul in de opgewonden arena van Deur- ne vertrouwd is. Al met al heeft deze ploeg wel mijn Hierbij wordt de hulp ingerospen van U, grondgebruikers. Waaruit deze hulp moet bestaan wordt aan het einde van dit stukje beschreven. Want U zult eerst willen weten, waarvoor en waarom Uw hulp wordt ingeroepen. Er staat m Nederland eei plan op stapel cm tot een betere beheersing van het landbouwwater te geraken. J zult zich afvragen of dit wel noodzakelijk is. Zijn er niet sedert eeuwen werken in Nederland uitgevoerd, die tot taak had den het water zo spoedig mogelijk uit de polders er stroomgebieden weg te wer ken? Zeker, met de middelen der tech niek is men tegenwoordig in staat, het land steeds van wateroverlast af te hel pen. Het lijkt echter, dat men er met wa terafvoer alleen niet komt, doch dat ei gebieden voorkomen waar juist gebrek aan water is. Tot deze gebieden behoren niet alleen de hoge gronden, doch ook de lage, die buiten het groeiseizoen water overlast hebben en tijdens de groei periode verdrogingsverschijnselen ver tonen. Deze opeenvolging van natte en droge toestanden noemt men de water huishouding. De maatregelen, die water overlast en watertekorten moeten tegen gaan, vormen de middelen tot beheersen van de waterhuishouding. Slaagt men er in de juiste maatregelen te treffen, dan zal dit voor de landbouw van groot voordeel zijn, nl. verhoging van de op brengsten. Wel hebben een betere grondbewer king, bemesting, rassenkeuze en derge- iijke tot hogere opbrengsten geleid, doch hiernaast zal de waterbehoefte ook zijn gestegen. Onderzoekingen hebben nl. aangetoond, dat voor de groei van één kg. droge stof 300400 liter water no dig is. Het opvoeren van de productie per bunder zal dus tot een stijging van de waterbehoefte geleid moeten hebben. Daar dit veelal over het hoofd is gezien, is op_vele plaatsen verdroging het ge volg geweest. Hiernaast zullen nog andere factoren aan te wjjzen zijn, die tot verdroging van landbouwgronden geleid hebben. We be hoeven hierbij alleen maar te denken aan het randgebied van de Noord-Oostpolder. aan het randgebied van de kleinere pol ders, aan de gevolgen van wateront- trekking ten behoeve van de drinkwa tervoorziening en we zitten midden in enige grote vraagstukken van deze tijd Het is dus gewenst na te gaan, hoe tot een goede beheersing van de water standen te komen. Hiertoe zulten echter eerst vele gegevens verzameld moeten worden om een inzicht te krijger in de huidige toestand. Men moe weten, waar en ia hoeverre er gebreken in de wa terhuishouding zijn en waar de toestand goed is. Hiernaast zal men moeten na gaan, hoe het verloop van de water standen is. Hiertoe zullen, vrij regelma tig over het land verspreid, waterstands- buizen geplaatst worden, waarin 4 maal per jaar de waterstanden opgenomen moeten worden. Vodr de provincie Fries land zullen voor dit gedeelte van het on derzoek ruim 2400 opnamepunten wor den vastgesteld. In een honderdtal hier van zullen tweemaal per maand opna men gedaan moeten worden. Het behoeft geen betoog, dat dit on derzoek van groot belang is voor de land- en tuinbouwbevolking. Doch ook anderen hebben belang bij deze water beheersing, o.a. de Watersta t Om tot een samenbundeling van alle t 'ei kkrach- ten te komen in verband met dit onder zoek, dat ongeveer drie jaren zal duren, is een commissie gevormd, waarin ook vertegenwoordigers van de Landbouw zitting hebben. Deze commissie heeft tot taak aan te geven, welke gegevens ver zameld moeten worden om tot een plan te komen tot beheersing van de water huishouding. Om dit onderzoek, dat dus drie jaren zal vergen, te kunnen doen slagen, is de medewerking nodig van elen, ook van U, grondgebruikers. Daarom wordt ook Uw hulp ingeroepen. Waaruit deze hulp moet bestaan? In de eerste plaats, de toestemming te verlenen om waarnemingen op Uw land te mogen doen. Vooraf persoonlijk verlof vragen zou aan loon- en reiskos ten een zeer groot bedrag vergen, dat beter besteed kan worden. In de tweede plaats, de toestemming om waterstandsbuizen in Uw land te mogen plaatsen. De gebruikers vaagde percelen, waar deze buizen geplaatst zullen worden, zal vooraf zoveel mo gelijk persoonlijk hun toestemming hier voor gevraagd worden. Het plaatsen der buizen zal zodanig zijn, dat U er geen last van zult ondervinden bij Uw werk zaamheden op het land. De verwachting is, dat U het belang van dit onderzoek zult inzien en daar om Uw toestemming grif zult geven. Want, het onderzoek wordt verricht in Uw belang, in het belang vai. Friesland, in het belang van heel onze samenleving Om Uw belangstelling gaande te hou den zullen er regelmatig stukjes in de verschillende bladen verschijnen betref fende dit onderzoek. Uw want: Het water wel beheerd, De winsten wel vermeerd. Op Vrijdag 28 Maart 1952 kwamen in Hotel de Keizerskroon te Leeuwarden, Lange Marktstraat, verscheidene hou ders van varkensmestbedrijver uit Fries land en Groningen bijeen, die onder voorzitterschap van de heer Schilstra te Woudsend besloten tot oprichting van een organisatie met de doelstelling hun belangen overal waar zulks nodig zal blijken te zijn, te behartigen. Een secre taris werd aangewezen die met de or ganisatorische opbouw en permanente vertegenwoordiging werd belast. Het secretariaat is voorlopig gevestigd te Leeuwarden, STj. Hiddesstraat 49. Beslo ten werd tot het beleggen van een pro- pagandavergadering voor de nog ongeor ganiseerden en wel te Leeuwarden op Vrijdag 11 April a.s. des middags 12 uur in de Keizerskroon vnd. en te Groningen bij de J. de Vries, Veemarktstraat, op Dinsdag 15 April a.s, te 12 uur. Sneeker Courant van Men kan niet zeggen, dat de Keuze Commissie van de K.N.V.B. bjj de voor bereiding van de belangrijke interland wedstrijd tegen België de wind in de zeilen heeft gehad. Was het eerst Bei. naars, die in Gent bij de wedstrijd tegen de Rode Duivels door een ernstig ongeval werd uitgeschakeld, in de ontmoe ting tegen het Engelse B-elftal moest een andere serieuze candidaat, de rechtsback Odent.ial van Haarlem, met een hersenschudding van het veld wor den gedragen. Ook deze vrij sterke speler is dus aan de Keuze Commissie ontvallen. Dit betekent o.i. zowel in de voorhoede als in de defensie van het Oranje-elftal een vrij aanzienlijke verzwakking. Bennaars hebben we tot internationale hoogte zien groeien in de merkwaar dige wedstrijd, die het Oranje-elftal in November tegen 'gië in ’t Feyenoord Stadion speelde. Deze jongeman bleek toen plotseling niet alleen over voldoen de technische kwaliteiten te beschikken, maar deze werden ondersteund door een ijzeren moreel, welke zich door geen tegenslag liet ontmoedigen. Hij werd vooral in de tweede helft een motor, waarop de Belgen geen of weinig vat konden krijgen. Juist dat moreel is in wedstrijden tegen onze Zuiderburen door de gehele geschiedenis heen van de lange wedstrijdenreeks van enorme be_- tekenis geweest. Bepaaldelijk in de hel Deurne kunnen zulke kwaliteiten van een enkeling de doorslag geven, het gehele elftal kan er op een gegeven moment door opveren, vooral wanneer het eens even mis dreigt te gaan. Dat de Keuze Commissie voor de rechtsbin- nenplaats nu heeft moeten teruggrijpen op Kokkie v. d. Tuyn, is al een bewijs, dat men weet hoezeer men Bennaars zal missen. In de gegeven omstandighe den is echter de keuze van deze gerou tineerde Hermes-D.V.S.man stellig aan vaardbaar, hij kan etn goed schakel- speler zijn en hij bezit routine genoeg om zich door de Belgen niet van de wijs te laten brengen. Overigens blijft ook deze voor hoede een zorgenkindje, tenzjj Abe Lenstra doet wat van hem mag wordeh verwacht. Ik las in „Sport”, dat er bij Abe enige ontstemming was over de aan wijzing van een aanvoerder.Ik wil toch wel graag hopen, dat deze achtergrond geen invloed zal hebben op het normale spel van onze Heerenveen-r-an. Van onze linkervleugel mag men ove rigens wel wat verwachten; Clavan be weegt zich stellig "og in opgaande lijn. Melis, onze middenvoor, heeft zich door zijn vaak verrassende productiviteit, in het Ned. elftal gespeeld en de kleine rechtsbuiten v. d. Kuil maakt daarin een debuut. Met hem is ongetwijfeld voor geruime tijd de oplossing van het rechtsbuitenvraagstuk gevonden. Mermans niet van de partij. Aan de middenlinie behoeven we wei nig woorden te spenderen. Dit trio heeft zich goed ingespeeld. Terlouw is ontheven van de last als aanvoerder op te treden, wat zijn eigen spel ongetwij feld ten goede zal komen. Nu het zeker is, dat bij de Belgen Mermans niet zal uitkomen, krijgt de Sparta-spil een an dere middenvoor tegenover zich. Het is Coppens, die niet alleen moet worden gevreesd om zijn techniek en zijn ver rassende reacties, maar die ook in snel heid Mermans overtreft. Het duel tussen Terlouw en de nieu we aanvalsleider van de Belgen zal goeddeels over het verloop van de wed strijd beslissen. In de Nederlandse achterhoede ver- I 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 9