Het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan de Ver. Staten I Koningin Juliana en Prins Bernhard bezoeken Detroit Vroeg en hoog bezoek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Engels»Egyptische onderhandelingen ZESTIG JAAR GETROUWD UIT ONZE RAADZAAL DINSDAG 8 APRIL 1952 7e Jaargang No 28 2872 L. KIEZEBRINK i Bevrijdingsspel Schreieder stuurt de nota Gverziehtfoto van de Ford-fabrieken in Detroit 1 T| 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telei [gekocht voor uit- Ger. Pand aan^ breiding Ger. Verpleeghuis Verevening kinderbijslag Kranz niet op vrije voeten Nederlandse meubelen voor geallieerd hoofdkwartier Vader van 5 kinderen ver moordde 18-jarig meisje DOUWE VAN VAALS en AALTJE MULDER SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Bij de pers. Rede voor het congres. „ear- Maar Advertentieprijs 15 ot per m.m. Bij contract (handelsadv.) taper. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post I 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneeft. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: In de algemene vergadering van de Geref. Vereniging tot verzorging van zieken en verplegingbehoevenden alhier werd het besluit genomen, tot aankoop van het pand Wijde Noorderhorne 3, thans bewoond door dr Donkersloot. Dit besluit is genomen in verband met de plannen tot uitbreiding van het Geref. Verpleeghuis. Het aangekochte pand met grote tuin grenst aan het Verpleeghuis, zodat op de duur een mooi complex tot stand kan komen, aldus het Fr. Dagblad. ten. De fabrieken vormen een stad op zichzelf met eigen havens, eigen schepen, eigen kolen- en ertsopslag plaatsen en eigen spoorwegen. Er zijn twee enorme hoogovens, met cokes- ovens, er is een grote electrische cen trale met voldoende capaciteit om een stad als Amsterdam van stroom te voorzien, er zijn gieterijen, walswer- ken, en machtige hallen, waarin de krachtige persen staan, die met één druk van duizend ton of meer uit stalen platen spatbcrden, autodaken, motorkappen en andere stalen onder delen van auto’s te voorschijn tove ren. Langs kilometer lange banden ziet men in de montagehallen de auto’s groeien. En toch kan in het enorme fa briekscomplex van Ford een auto nog niet geheel gemaakt worden. Tal van onderdelen moeten nog uit andere fabrieken komen en er zijn niet minder dan zesduizend geregelde leveranciers, die medewerken aan de bouw van de onderscheidene Ford- wagens. Zoals alle andere Ameri kaanse ondernemingen laat Ford on derdelen, welke goedkoper of beter in andere fabriek. a gemaakt kunnen worden elders fabriceren. Uit het verslag van het Kinderbjjslag- vereveningsfonds over 1950 blijkt dat dit jaar een overschot heeft opgeleverd van 28.774.586,05. Het batige saldo in het Kinderbijslagvereveningsfonds is hier door per 31 December ’50 gestegen tot 74.930.830,16. een overeenkomst van geldlening tot het van Onze stad had hedenmorgen al vroeg een hoge gast in haar midden. Dr Ir Z. Y. v. d. Meer, directeur-generaal van de We deropbouw en Volkshuisvesting op dienstreis door Friesland om zich van de woningtoestan den in onze provincie op de hoogte te stellen, arriveerde hier reeds voor negenen. Op de Oppenhuizerweg werd hij be groet door de burgemeester en de directeur van Gemeentewer ken die daarna met hem een bezoek brachten aan enkele nieuwe woningen in Tuindorp en vervolgens aan de Zomer- rakbuurten en de Steenklip- straten, waar ook verschillende woningen van buiten en van oinnen werden bezichtigd. Het doel van dit bezoek was nl. zo wel op de nieuwbouw als op de oude woningen gericht, aldus deelde dr v. d. Meer ons mede. Verdere mededelingen kon hij thans nog niet doen. Nadat op het gemeentehuis een kopje koffie was gedron ken, werd de reis voortgezet. Die middag hield de koningin een rede voor het Amerikaans congres. Haar verschijning in de vergaderzaal ontlokte een langdurige ovatie, die bjj het slot van haar rede, welke herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, opnieuw opstak en zich lang voortzette. Haar gehoor was kennelijk getroffen door de ernst van haar klare voordracht en, wat bijzonder diepe indruk maakte, was de door innerlijke overtuiging gedragen op rechtheid, welke uit el! van haar woor den sprak. Deze indruk zal niet gauw •vervliegen. In de ’■ede werd er de nadruk op gelegd dat de enig bruikbare basis voor internationale samenwerking ver trouwen is. „Wij allep willen”, aldus H. M. de Koningin, „dat de Atlantische vrede de weg bereidt voor de wereld vrede. Wij kunnen niet hopen op betere tijden zo besloot de Koningin haar rede tenzij het mensdom als geheel zijn boeien afwerpt - boeien van allerlei soort niet slechts die van tyrannie en totalitarisme, maar ook die van eigen belang, vooroordeel, tekort aan begrip en gebrek aan vertrouwen. Het is duidelijk, dat de mensheid, wanneer deze vernietigd zijn, het welbehagen van een leven in gerechtigheid en veiligheid zou kunnen uitstralen en een begin zou kunnen maken voor een betere wereld en voor een volledig gemeenschapsleven. Er was ook nog een bezoek aan Mount Vernon en er had een kransleg- ging plaats bij het graf van de onbe kende soldaat in Arlington. De volgende dagen was er een recep tie op de Nederlandse ambassade, een herdenking van de ondertekening van het Atlantisch Pact op 4 April 1949, en de symbolische aanbieding aan presi dent Truman door H. M. de Koningin van het door het Nederlandse volk ge schonken klokkenspel aan Amerika. Voor Joseph Schreieder, die indertijd is vrijgesproken van de beschuldigingen, die tegen hem als een van de belang rijkste figuren in het England Spiel waren ingebracht, heeft de Haagse ad vocaat mr J. Klazinga op 12 Mei van het vorige jaar een eis tot schadever goeding ingediend. Deze eis, gegrond op het besluit van 13 October 1950, dat een tegemoetkoming toekende aan degenen, die ten onrechte als politieke delinquen ten waren aangemerkt en vervolgd en dientengevolge schade hadden geleden, is in raadkamer voor de Haagse recht bank behandeld. Mr Klazinga, die inder tijd ook de verdediger van Schreieder is geweest, heeft de rechtbank gevraagd de vergoeding te bepalen op 6400 gulden. Voor enkele andere Duitsers werden der gelijke verzoeken gedaan. De rechtbank zal op een nader te bepalen datum uit spraak doen. De gevangenhouding van de spion Kranz, die nu alweer verscheidene maan den geleden gearresteerd werd, ver dacht van het plegen van spionnage in Nederland ten gunste van Tjechoslowa- kije, is wederom met dertig dagen ver lengd. Is het Alg. Dagblad wel ingelicht, dan zou Kranz een aantal bekentenissen hebben afgelegd, die betrekking hebben op zijn doen en laten in Nederland en te Praag, waar hij geruime tijd gewoond heeft. De daden van Kranz zouden van bijzonder ernstige aard zijn. Verwacht mag worden, dat Kranz zich binnenkort voor de Nederlandse rechter zal hebben te verantwoorden. Beste vrienden, een prettige dag en nog vele, vele jaren door ons allen, Snekers, toegewenst. Tjitske zal wel zorgen dat alles goed gaat. Abe Brouwer. Er was ook een lunch met de Ameri kaanse persmensen welke een zeer on gedwongen karakter droeg. H. M. de Koningin voelde zich volkomen thuis tussen de honderden nieuwshongerigen en sprak tot de journalisten alsof zij een der hunnen was. Slechts op twee vra gen wilde H. M. antwoorden, nl. die waarom de Prinsessen niet meegekomen waren naar Amerika en of de oudste Prinses weleens afspraakjes maakt. Op de eerste antwoordde de Koningin, dat zij het niet verstandig vond haar doch tertjes zo in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen en op de tweede vraag zei xi. M., dat zij verbaasd was dat sommige meisjes van veertien jaar in Amerika wel afspraakjes met jongens maken. Zij zei dat in Nederland de meisjes van die leeftijd jongens een „verschnkkelijke uitvinding’” noemen. Zij wist de harten te bereiken van haar toehoorders toen zij sprak over de fi- nanc’ëie problemen van onze tijd en on omwonden toegaf dat velen naar Ame rika kijken als naar „een kip die gouden eieren legt”, een uitdrukking welke bij val maar vooral ook hilariteit verwekte. Minister Stikker hield op dat ogenblik zijn ogen strak vp het plaf d gericht. Ten slotte heeft de Koningin uitvoe rig gesproken over het probleem van de internationale vluchtelingen en een klemmend beroep op de journalisten gedaan aan dit punt alle aandacht te besteden. Walter Lippmann bood H. M. vier met de hand vervaardigde Indiaan se armbanden van zilver en turkois aan voor de prinsesssen. Nadat de Koningin was vertrokken dusver onder Brits-Egyptisch be stuur) met Egypte onder de kroon van Faroek. Het vrijgeven van tien millioen pond sterling van de bevroren credie- ten, die Egypte in Engeland heeft, betekent absoluut geen pleister op de wonde. Deze tien millioen stopt wel een groot deel van het lek in Egyp- te’s betalingsbalans, maar gisteren kondigde de minister van handel aan, dat Egypte zojuist een handelsover- eenkomst met Roemenië had geslo ten. Die geeft weer een uitbreiding aan het afzetgebied voor de Egypti sche katoen, in aansluiting op de handelsovereenkomst met Rusland. Op de voorgrond de Ford-haven, waar de ertsen aangevoerd worden. Langs de haven liggen de op slagplaatsen voor ertsen en kolen. Daarachter de krachtbron van het gehele bedrijf, electrische centrale met het ketelhuis en het groot aantal schoorstenen. Om dit complex heen liggen de fabrieken. O, zeker U zult hen vast wel kennen, vooral de baas „lytse baes Douwe”, zo als hij jarenlang genoemd, en met ere genoemd, werd in Oosterbierum, Sex- bierum en wijd én de omtrek. Twee „warbere” mensen, die hun rust meer dan verdiend hebben. En zo zitten we dan even bij hen in het vriendelijke huis aan de Bloemstraat 32. Tjitske Boutsma hun hulp, maar die „alles” voor hen is, heeft ons bij hen gebracht en we voelen er ons dadelijk thuis. Natuurlijk gaan we even over tiids” praten. 1892 zijn ze getrouwd nadat ze de strenge winter '90’91 tezamen op de schaats door Friesland waren gereden twee jongemensen hij „ververs- feint” bij „Heit” in Oosterbierum waar hij na het huwelijk zelf baas werd. Dan begint het leven. Hij, opgeruimd en blij, bij boerinnen en burgervrouwen de boel in de verf zettend, zij het drukke huis houden besturend, waar vaak drie en meer inwonende knechten waren. Ze doen het maar best daar in de „Bjirmen”, want hij is een vakman die houdt van z’n werk en zij is de vriende lijke en warmvoelende, zo nodig in het leven. De laatste jaren werd hij opzichter op karweien en dat gaf weer een andere draai aan z’n leven, totdat ze alles aan jongeren overlieten. De laatste 33 jaren wonen ze in onze stad. En nu vieren ze a.s. Woensdag hun 60-jarige echtvereniging. Daar moet je even goed over denken. En dan voel je de dankbaarheid van deze beide zo in-Friese mensen, de dankbaarheid dat God hen dit laat beleven. Feest is er in hun hart en blijdschap bij de familie, bij vroegere knechten, bij kennissen, maar uiterlijk wordt er niet veel aan gedaan. „Tja, als je al 86 bent en om je hart moet denken I” Dat zegt de baas, maar evengoed draagt hjj nog een Fries ge dicht voor en zjjn schrift is fors en gelijkmatig. En de vrouw is 83; ze heeft veel mee gemaakt, daarom geen drukte, haar vriéndelijke ogen lachen. Leningen voor woningbouw aangenomen. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Vrijdag 4 April, ’s avonds 7.30 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden; afwezig wethouder P. v. d. Veen en de heer G. F. Disse. De Voorzitter deelt mede dat wethouder v. d. Veen wegens ziekte af wezig is, hij weet zich de tqlk der ver gadering als hij de hoop uitspreekt dat de heer v. d. Veen spoedig hier volledig hersteld zal terugkeren. Na goedkeuring der notulen besluit de raad op voorstel van B. en W. zonder discussie of hoof delijke stemming tot het aangaan van een geldlening groot f 378.317 bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten; het bedrag wordt bestemd voor de dek king van reeds gedane uitgaven ten be hoeve van de woningbouw. Koers 100 looptijd 25 jaar, rente 4 aflos sing in 25 jaarlijkse annuïteiten van 24.216.81, extra aflossing niet toege staan. Voorts besluit de raad z. h. s. of dis cussie op voorstel van B. en W. tot het aangaan met dezelfde bank van Het geallieerde hoofdkwartier van generaal Eisenhower heeft bij firma’s te Amsterdam en Utrecht orders ge plaatst voor kantoormeubilair tot 50 a 60.000 gulden. Dit zijn de eerste bestel lingen van het hoofdkwartier in Neder land, „welk land betere en goedkopere meubelen levert dan de meeste andere Europese landen.” In verband met de moord op het 18- jarige meisje L. van Breda uit Biest- Houtakker, dat vorige week Maandag morgen aan het Wilhelminakaal werd vermoord, werd aangehouden de 28-ja- rige los-arbeider J. de W. Een langdu rig onderzoek, ingesteld door de rijks politie te Biest-Houtakker en de Til- burgse recherche, leverde zoveel bewijs materiaal op, dat de verdachte, die eerst alles ontkende, een bekentenis heeft af gelegd. Als motief voor zijn daad gaf hij roof op. Het meisje had namelijk een boodschappentas bij zich, die hij haar ontrukte. Toen zij om hulp riep heeft hij haar met haar das de keel dichtge- snoerd. Hoewel het meisje zich eenmaal wist los? te rukken en langs de dijk van het kanaal kon vluchten, wist hij haar nogmaals te grijpen. Wederom draaide hij de das om haar hals met het ge volg, dat zij gewurgd werd. Een pols horloge, een zakdoek, een portemonnaië met geld en enige eieren vormden de buit van de moordenaar. Vast is komen te staan, dat de W. enige weken geledem aan de Gilzerbaan onder Tilburg ook een meisje haar handtas ontrukte en meermalen andere meisjes lastig viel. Wegens diefstal werd hjj feeds enige malen veroordeeld. Hij wordt ter beschik king gesteld van de Officier van Justi tie. De W. is gehuwd en vader van 5 kinderen. bedrag, waarvoor door houders rentespaarbrieven en obligaties ten aan zien van deze gemeente voorkeur is uit gesproken. Het bedrag is nog niet be kend, daar de termijn waarin inschrij vers voor obligaties hun voorkeur kon den te kennen geven eerst 9 April ein digt en ten aanzien van de rentespaar brieven nog tot 1 Juni e.k. voorkeur kan worden uitgesproken. De opbrengst de zer lening zal bij voorkeur worden ge bruikt voor de financiering van voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw, als mede voor met de woningbouw in rui me zin samenhangende werken van dringende aard en voorts voor andere urgente bouwwerken zoals scholen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering, welke slechts enkele mi nuten duurde. heeft minister Stikker tientallen vragen van de journalisten op de hem eigene prettige wijze beantwoord. Na een kort bezoek aan Philadelphia ging Zaterdag H. M. de Koningin naar Kingston, 300 jaar geleden door Neder landers onder de naam Wiltwjjck ge sticht en waarvan Pieter Stuyvesant de eerste bestuurder was. De viering van dit jubileum moest in een zaal plaats hebben daar hevige regenbuien dit in de buitenlucht belette. Om dezelfde reden kon de parade waarvoor Prins Bernhard naar de militaire Academie te West Point was gegaan, niet doorgaan. H. M. de Koningin en Prins Bernhard troffen elkaar weer te Hyde Park, waar zij de gasten waren van mevrouw Roosevelt. Koningin Juliana bezocht op Palmzon dag de dienst in de episcopale kerk al daar, terwijl Prins Bernhard een be zoek bracht aan zijn broeder, prins Aschwin, die in New York verbonden is aan het Stedelijk Museum. Heden, Maandag, begint het officiële bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan New York, dat drie dagen zal duren. Hedenavond zal de koningin een belang rijke rede uitspreken en is er een bal, Voor de versiering van de zaal zijn 6000 tulpen per vliegtuig uit Nederland aan gevoerd. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen is voorne mens in 1952 opdracht te verlenen voor het schrijven van een bevrijdingsspel 1953. Het spel dient geschikt te zijn voor vertoning door amateur-toneelgezel- schappen en lekenspelgroepen en in het bijzonder voor de vertoning op de dag van de herdenking der bevrijding. De voorkeur wordt gegeven aan een open luchtspel. Zij, die voor een opdracht voor dit spel in aanmerking willen komen, moe ten voor 1 Augustus 1952 een inhouds opgave en een proeve van dialoog en handeling in zesvoud zenden aan de af deling kunsten, bureau toneel en letteren van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Een jury zal kunnen adviseren aan ten hoogste vijf van de inzenders het opstellen van een volledig uitgewerkt schema op te dra gen. Voor het voldoen aan deze op dracht kan een gratificatie van 100. worden toegekend. Aan de auteur van de beste van deze vijf inzendingen kan vervolgens het schrijven van het gehele spel worden opgedragen. Hiervoor kan een honorarium van 2000.worden uitgekeerd. KAIRO. De besprekingen tussen de Britse ambassadeur Sir Ralph Ste venson en de Egyptische premier Hi- lali pasja dreigen een volledige mis lukking te worden. Zij hebben zich de laatste dagen slechts voortgesleept dank zij koortsachtige pogingen van Jefferson Caffery, de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, om de par tijen aan de conferentietafel te hou den en bovendien houdt de Egypti sche regering de handen zijnde mislukking nog verborgen voor het publiek. De Britse ambassade her haalt de nietsizeggende fraze: de on derhandelingen bevinden zich nog in een stadium van voorbereiding. Wat meer dan iets anders tot de steeds slechter wordende sfeer schijnt te hebben bijgedragen is het door de Britten aan de Soedan voorgelegde ontwerp-grondwet, dat de Soedan naar de volledige autonomie moet lei den. Daartegen is in Egypte een storm van protest opgegaan, zo hevig, dat de kwestie van ontruiming van de kanaalzone door de Britse troepen er door op de achtergrond is geraakt. De Egyptische regering durft het dan ook niet aan om tot enige zelfs tijdelijke regeling te komen, welke erkenning van de nier - situatie in de Soedan inhoudt. De Soedan, die oorspronkelijk slechts op de tweede plaats stond in de campagne van de Wafdisten om de Britten uit Egypte te verdrijven, staat nu weer in het centrum van de nationalistische belangstelling. Zoals bekend, eist Egypte niet alleen ont ruiming van de kanaalzone, maar ook de vereniging van de Soedan (tot Waar het tot nog toe ook kwam in de Ver. Staten, overal zijn Koningin Juli ana en Prins Bernhard ongedwongen en hartelijk begroet. Al direct Woensdag in Washington, waar John Russell Young commissaris van het federale district Columbia, waarin de Ameri kaanse hoofdstad ligt, de Koningin de zilveren sleutel van Washington over handigde. „Mag ik die houden?” vroeg de koningin. „Zeker”. „Dank u zeer veor dit symbolische geschenk, maar ik voel, dat de poort van Washington al open staat voor de Prins en mij. „Ma jesteit, laat ons even die sleutel zien”, riepen de persfotografen de koningin toe en lachend voldeed zij aan dit ver zoek. De pers had trouwe zoals daar gebruikelijk is, heel wat meer facilitei ten dan bijv, in ons land bij een ko ninklijk bezoek gebruikelijk is. Bij de in tocht in Washington reden twee open trucks, resp. links en rechts van de koninklijke auto, de ene volgeladen met filmoperateurs, de andere met fotogra fen. Ze bleven voortdurend bij de ko ninklijke auto en telkens bogen alle mannen tegelijk over de rand met hun toestellen. Dan klonk het tot Truman: „Harry, kijk eens even deze kant op” of tot de koningin: „Hallo, Majesteit, even kijken”. Koningin en president deden hun best aan alle wensen te voldoen, en Prins Bernhard in de tweede auto, kon vaak een glimlach niet onderdrukken. Er viel een flinke regenbui tijdens de intocht en tot grote voldoening van de filmmensen kropen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Acheson en zijn Nederlandse collega Stikker on der één parapluie. De dag werd te Washington tot „dag van Nederland” verklaard. In het programma van het verblijf van Koningin Juliana en Prins Bern- hard is ook opgenomen een bezoek aan de Ford-fabrieken in Detroit. Dit bezoek is vastgesteld op 15 April. Detroit is de stad van de Ameri kaanse automobiel-industrie. In Groot-Detroit wonen ongeveer drie millioen mensen en ei rijden meer dan zevenhonderdduizend auto’s. In dit gebied zijn niet minder dan vijf en twintighonderd fabrieken, die óf automobielen óf onderdelen voor deze voertuigen vervaardigen. De auto-industrie is de omvangrijk- ste van alle industrieën in de Ver enigde Staten, meer dan de helft is geconcentreerd in het gebied van Detroit. Volgens de statistieken hebben de Amerikaanse en Canadese fabrieken in 1951 tezamen meer dan zeven mil lioen personenauto’s en anderhalf millioen vrachtwagens geproduceerd. Alieei) in de Verenigde Staten reden het vorige jaar veertig millioen per sonenauto’s en eei half millioen vrachtwagens. Eén van de reuzen onder deze reu- ze-fabrieken is Ford. In de Ford-fa- brieken in Detroit alleen werken on geveer 140.000 arbeiders en beamb-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1