BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DINSDAG 15 APRIL Sneeker Zei'club besprak de viering van haar gouden jubileum 25 jaar Stichting I „Bio-Vacantieoord” Ui f VrtIJDAG 11 APRIL 1952 7e Jaargang No 29 L. KIEZEBRINK DE VERHOUDING WEST EN OOST VIER GESLACHTEN. Extra jubileum-wedstrijd Benoemd DE UITGEVERS KLEINZAND 7 Telef2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „Sport Inzending van adverten ties gaarne vroegtijdig en uiterlijk tot Dinsdag 12 uur. Studiefonds der provincie Friesland Voorts zal één dag tijdens de Sneek- Week m het teken van het iibüeum Staan. Touwtrekkers weer los en Liefdadigheid” Sneek In verband met de Paas dagen verschijnt ons vol gend nummer voor de leden Muzikale rondgang op 15 April I Redacteur: HET COMITÉ. Jaarverslagen. secre- de aan de orde. in wedstrijdprogramma en het 50-jarig jubileum Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLA De viering van het jubileum. Hiervoor is naast het bestuur een feestcommissie benoemd, bestaande uit de heren H. S. Groenhout, voorzitter en A. Verwer, G. Ooms, F. Ruiter en D. v. d. Werf, en een financiële commissie, waarin zitting hebben de heren Jelle Zwart, voorzitter, P. Olij Szn., S. Kui pers, Menno de Vries en D. v. d. Werf. Déze laatste commissie, die zich zal be lasten met het inzamelen van de beno digde gelden, wordt daarin bijgestaan door een nader door het bestuur aan te wijzen sub-commissie. De feestcommissie stelde nu reeds voor een receptie te houden op de oprichtingsdatum, Zaterdag 31 Mei, alsmede twee feestavonden (met be- roepsartisten) op Woensdag 4 en Donderdag 5 Juni, en de prijzen, gewonnen in de jubileumwedstrijd, uit te reiken tijdens een balavond in de foyer van Amicitia. Al deze voorstellen werden aan genomen. OPENBARE LEESZAAL. EN BIBLIOTHEEK SNEEK. In de afgelopen maand Maart werd de stellen^ Het programma werd als volgt vast gesteld: Donderdag 22 Mei (Hemelvaartsdag): opening van het seizoen met een leden- wedstrjjd voor alle klassen. Zaterdag 7 Juni: jubileumwedstrijd voor de leden, eveneens voor alle klas sen Zaterdag 12 Juli: ledenwedstrijd in de Schouwen- en Pampusklasse en Junio- reswedstrjjd in de 16 m2 klasse. Zondag 13 Juli: leden wedstrijd in de overige klassen. Zaterdag 16, Zondag 17 en Maandag 18 Augustus: Eerste helft Sneek-Week. Zaterdag 13 Sept.: sluiting van het seizoen met een ledenwedstrjjd in alle klassen. De jubileums- en de sluitingswedstrij- den worden voor het Paviljoen gehou den. Voorzitter G. S. Hofstra herdacht in zijn openingswoord het overleden erelid T. Ferwerda, het oudste lid G. Velsink en de heer J. L. Zijlstra te Oppenhuizen, bestuurslid van de Z.O.U. en eigenaar van de „ledenboot”, bracht de commis sie voor de contactavonden dank voor haar werk en stond daarna al even stil bij het feit dat het 31 Mei a.s. 50 jaar geleden is dat de S.Z.C. werd opgericht. De oprichters zullen toen niet vermoed hebben dat de Club nog eens zo’n grote vlucht zou nemen. I Hoewel op de agenda voor de 49e al gemene ledenvergadering van de S.Z.C. als voornaamste punt de bespreking voor de viering van he<t 50-jarig jubileum prijkte, was deze bijeenkomst toch maar matig bezocht. De bovenzaal van „Onder de Linden” is gewoonljjk veel beter gevuld als de Club daar haar jaarvergadering houdt. Toch zijn er be langrijke besluiten genomen en mag verwacht worden, dat het een gouden feest zal worden dat klinkt als een klok. 25 jaar geleden, in Maart 1927, werd te Amsterdam door de bestuurderen van de Afdeling Amsterdam van de Neder landse Bioscoop-Bond de Stichting „Bio- Vacantieoord” opgericht en reeds van die tijd .af hoort U in de Paas- en Kerst weken de collectebussen rammelen in alle bioscooptheaters in Nederland en weet U, dat de Stichting „Bio-Vacantie- oord” wederom een beroep op Uw offer vaardigheid doet. Reeds 25 jaar zorgt het bestuur der Stichting er voor, dat het door U in de collectebus gestorte be drag wordt besteed aan de verpleging van zwakke, behoeftige Nederlandse kinderen. In de eerste jaren werden deze kinderen uitgezonden naar de kolonie- huizen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge- zondheidskolonies, doch in 1933 opende de Stichting „Bio-Vacantieoord” haar eigen koloniehuis, het prachtige, ideaal gelegen koloniehuis „Russenduin” te Bergen aan Zee. Het is voor het bestuur der Stichting een bijzonder genoegen te kunnen getui gen, dat voor de organisatiekosten slechts 6 van de ingezamelde collecte gelden nodig zijn en dat de resterende 94 geheel ten goede komen aan de verpleging van het zwakke kind. Deze cijferverhouding is mogelijk geworden, doordat alle bestuursfuncties geheel be langloos worden vervuld en door de prachtige samenwerking in het gehele bioscoop- en filmbedrijf. In het Bio-Vacantieoord worden uit sluitend kinderen in de leeftijd van 6 14 jaar opgenomen, voor wie de school arts de uitzending aanbeveelt en van wie de ouders of verzorgers niet in staat zijn iets voor de verpleging bij te dra gen. Het Bestuur der Stichting zoekt deze kinderen niet zelf uit, doch vraagt hiervoor ieder jaar de medewerking van nakomen van Amerikaanse beloften. De generaal zelf maakt in zijn rapport geen gewag van deze Amerikaanse nalatig heid, men schrijft dat toe aan het feit dat hij als aanstaand candidaat voor het presidentschap nu niet in dergelrjke kwesties wil roeren. De oorzaak van de trage Amerikaanse leveringen schijnt men mede te moeten zoeken in het feit dat men de Amerikaanse bewapenings- industrie niet op zo grote voet wil uit breiden dat als men verzadigd is van wapens enz. een grote industriële crisis zou uitbreken. Maar dan mogen derge lijke gevaren ook als excuus dienen voor een vertraagd tempo in de organisatie van de West-Europese defensie zelf, want de zware lasten welke deze mede brengt veroorzaken ook nu reeds crisis verschijnselen. Eisenhower wijst in zijn rapport wel op deze moeilijkheden in Europa en terecht merkt hij op dat hier in een aanzienlijke verbetering zou kun nen worden gebracht als West-Europa tot een eenheid werd. Dit vraagstuk wordt inderdaad steeds dringender, want als de defensie-uitgaven eenmaal niet meer zo zwaar op de Europese lan den drukken, zullen er weer de gevaren van overproductie van allerlei artike len in de individuele landen dreigen en deze kunnen alleen afdoend bezworen worden als Europa één markt wordt. De Russische poging om zg. thans al aan de handelsmoeilijkheden der West- Europese en andere landen tegemoet te komen door het houden van een econo mische conferentie te Moskou, waar aan echter geen der Westelijke landen officieel deelneemt is al te doorzich tig. Moskou tracht door deze conferen tie verdeeldheid te zaaien tussen Ame rika en de andere Westelijke landen enerzijds en anderzijds goederen voor zich en zijn satellieten machtig te wor den, welke het thans niet krijgen kan omdat de uitvoer van producten enz. van strategische waarde van de Weste lijke landen naar de Oostelijke verboden is. Amerika heeft als antwoord op deze conferentie dan or een nieuwe zg. zwarte lijst opgesteld, waarop buiten landse firma’s worden geplaatst, die de Amerikaanse controlemaatregelen zou den willen ontduiken. Advertentieprijs 15 cl per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In Kampen heeft Maandagmiddag eén zeer bijzonder transport plaats gevonden. De molen die in het centrum van Kampen staat, werd verplaatst naar een weg, die meer buiten de köm ligt van de stad. Op twee trucks werd de molen geplaatst en zo vervoerd naa. zijn nieuwe standplaats. De truck met zijn bijzon dere last op weg. Benoemd aan de Chr. Nat. School te Donkerbroek als onderwijzeres, mej. A. van Kalsbeek te Sneek. Het touwtrekken, de sport, die vorig jaar plotseling zo snel opgang maakte is weer aangevangen. Te Berlikum is de eerste touwtrekwedstrijd van dit sei zoen al gehouden. Het is nog steeds de vraag, hoe het nu met de organisatie van deze wedstrijden moet gaan. Naar men van de zijde van een destijds ge vormde commissie mededeelde, ziet men geen kans om een bond op te richten. De touwtrekkers willen zich niet binv den. Wel is er een cenceptreglement oj«- gesteld, dat de trekkers bij wedstrijden Kunnen gebruiken. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) men daar immers de Egyptische souve- reiniteit over de i oedan al als een vol dongen feit beschouwt, waarom koning Faroek dan ook kort geleden tot koning van de Soedan is uitgeroepen. De En- gelsen zouden ondanks hun voorstel toch bereid zijn de koning die titel te gunnen, doch dat lijkt een weinig ge lukkige oplossing. Of de Soedan wordt onafhankelijk of ze komt bij Egypte on der koning Faroek. De Egyptenaren ne men dan ook met n dergelijke dubbel zinnige oplossing geen genoegen en daarmee staan de onderhandelingen tus sen Londen en Kairo over Suezkanaal en Soedan weer helemaal op losse schroeven, en is de toestand daar weer uiterst gevaarlijk, al tracht Amerika nog te bemiddelen. Grote belangstelling is er ook voor de vraag of de kwestie tussen Frankrijk en de Tunesische natio nalisten nog door de Veiligheidsraad zal worden behandeld. Aanvankelijk leek het er op dat dit verzoek van de Ara bische en Aziatische landen geen kans van slagen had omdat zowel Engeland als Amerika er tegen waren, later werd bericht dat de Ver. Staten hun inzicht hadden gewijzigd ten gunste van de Tu- nesiors en weer later dat ze neutraal zullen blijven. Natuurlijk tot niet ge ringe verontwaardiging van Frankrijk, dat er zich op beroept dat de nieuwe Tunesische regering onder een pro- Franse premier volkomen genoege neemt met de plannen van Parijs inzake het Tunesische bestuur. In Noord-Afri- ka is er weer een netelige kwestie bij gekomen, doordat de Spaanse regering herstel van haar rechten in de interna tionale zóne van Marokko meer be kend als Tanger heeft gevraagd, d. w. z. dat zij er o.a. de leiding der po litie zal hebben. Een aantal der beheren de landen, waartoe ook Nederland be hoort, en in het bijzonder de Fransen voelen daarvoor weinig, omdat Spanje nogal dingt naar de gunst der Arabie ren, dus naar die der N.-Afrikaanse na tionalisten. In Frankrijk zelf kreeg de regering-Pinay, na herhaaldelijk de ver trouwenskwestie te hebben gesteld, er in de nationale vergadering haar begro ting door, welke aanzienlijke bezuini gingen beoogt. In Engeland bleek uit de 'uitslag der graafschapsverkiezingen een nieuwe zwenking der kiezers ten gunste van de Arbeiderspartij, men schrijft dit toe aan het feit dat de re gering Churchill wegens de snel ongun stiger geworden economische toestand haar verkiezingsbeloften niet is nage komen en integendeel de lasten en be perkingen voor de bevolking zwaarder heeft moeten maken. Jochem de Vries, 93 jaar, oudste inwoner van Woudsend, Theunis de Vries, 66 jaar, Woudsend, Jochem de Vries, 37 jaar en Theunis de Vries, 2^ jaar, Longerhou. Voorts werkt de S.Z.C. nog mede aan de feest wee,1:, voorafgaande aan de Sneek-Week. Hierin zal o.a. op Donder dag 14 Augustus, ter gelegenheid van de Rallye van motorboten, waarvoor Sneek als eindpunt is aangewezen, een wedstrijd voor skütsjes en z.m. een voor Regenbogen en Valken worden gehou den. Het skütsjesilen wordt georgani seerd door de daarvoor bestaande com missie, de andere wedstrijd door S.Z.C. en Kon. Zeilver. „Sneek”. Bij de rondvraag werd nog gesproken over het openen van de bruggen over de nieuwe kanalen, waarbij de voorzit ter mededeelde dat de openingstijden en tarieven in het Clubboekje zullen wor den opgenomen. Daarna sloot de voor zitter met de beste wensen voor het ko mende seizoen de vergadering. Volgens het jaarverslag van taris J. Tuil daalde het aantal leden en donateurs van 683 (van wie 143 buiten Sneek) tot 679, t.w. 538 stads- en 141 buitenleden. Maar, zoals bleek uit het verslag van penningmeester J. Stoffel sma, het is van groot belang, dat dit aantal wordt opgevoerd, want hij kon in het afgelopen jaar de eindjes niet aan elkaar krijgen. Tegenover 3674.55 aan ontvangsten stond nl. 4218.64 aan uit gaven, waaronder f 2023.95 voor wed- strijdprijzen. In verband hiermee drong de voorzitter ook aan op vrijwillige con- tibutieverhoging van 3 tot 5 per jaar, welk hoger bedrag reeds door veie leden betaald wordt. Thans is 't tekort, groot 544.09, uit de reserve gedekt. Op voorstel van de kascommissie, be- taande uit de heren J. Spoelstra en H. van Dijk, werd de rekening goedge keurd en de penningmeester décharge verleend met dank voor zijn accuraat en net beheer. De begroting voor 1952 werd vastge steld op een bedrag van 4350, waarin een tekort van 600, welk bedrag ge bruikt zal worden voor extra prijzen e.d. ter gelegenheid van het jubileum. De periodiek aftredende bestuursle den P. Olij Szn., F. Z. Ruiter en J. Tuil werden herkozen. Tot leden van de kas commissie voor 1952 zagen zich aan gewezen de heren A. Ooms en H. H. Bakker. Nadat de heer Tuil verslag had uit gebracht van de algem. vergadering van de N.N.W.B. en gebleken was, dat er geen voorstellen waren voor de komen de algem. vergadering van deze bond, kwam het De laatste tijd nemen de geruchten weer toe, dat er een keer in de verhou ding tussen West en Oost op komst zou zijn. Men meent dat te kunnen afleiden uit de laatste voorstellen van Rusland inzake een herenigd Duitsland, uit Sta lins antwoorden op een aantal vragen van Amerikaanse journalisten en uit de verklaring van de ambassadeur van In dia te Moskou ,die na een bezoek aan Stalin gezegd heeft dat er geen enkel probleem is dat niet kan worden opgelost door onderhandelingen. Deze ambassadeur drong dan ook aan op een ontmoeting der hoogste staatslieden, iets wat ook Rusland zelf al had voor gesteld toen het zijn voorstellen inzake een herenigd Duitsland lanceerde. Ook aan Westerse zijde zijn er dergelijke te gemoetkomende klanken vernomen. Churchill heeft doen weten dat hij be reid was naar Moskou te gaan om een ontmoeting met Stalin te hebben indien Londen en Washington de overtuiging krijgen dat er redelijke vooruitzichten zijn voor een bevredigende bespreking en Eden zei in een radiorede, dat de jongste Russische stappen inzake Duits land een teken zijn dat de spanning tus sen het Westen en het Sovjetblok wel licht zal worden verminderd. „Het ge vaar voor oorlog in Europa is stellig afgenomen door de toenemende kracht va.i het Westen”, zo zei hij. Al deze uit latingen zijn echter vaker gehoord en wel zeer vage algemeenheden, zoals ook Stalins verzekering, dat kapitalis me en communisme wel in vrede naast elkaar kunnen leven er een is. De Rus sische premier stelde daarbij echter de voorwaarde: „als het beginsel van ge lijkheid en niet-inmenging in de binnen landse zaken van andere landen wordt nageleefd”. Een voorwaarde, waaraan echter juist de Russische politiek nim mer heeft voldaan, de onderwerping der satellietstaten in Oost-Europa en de oorlog in Korea immers zijn even zovele voorbeelden van Russische inmenging in de binnenlandse zaken van andere lan den. Het zijn dergelijke daden die in het Westen alle vertrouwen in de Russische politiek van na de oorlog hebben doen verloren gaan, en woorden alleen kun nen een dergelijk vertrouwen niet her stellen, dat kunnen alleen daden doen, als deze getuigen van een werkelijke kentering in de Russische politiek. In Washington denkt men daarom ook enigszins anders dan in Londen over Moskou’s pogingen om tot een gesprek van de grote Vier te komen. Laat men van Engelse zijde doorschemeren dat men wel zou voelen voor een dergelijke ontm9eting, President Truman schijnt van oordeel dat er niet gereageerd moet worden op louter verklaringen van Sta lin, maar dat men moet wachten op da den van de zijde der Sovjet-Unie. Leeszaal door 2285 personen Jsezocht, waarvan 115 vrouwelijke, en gedroeg het aantal uitgeleende honden 7264, Daar, in Amerika en speciaal in re geringskringen onder de Amerikaan se commentatoren over de buitenlandse politiek zijn er die er anders over den ken meent men dat de schijnbare nei ging van Rusland tot toenadering tot het Westen niet anders beoogt dan de wil der Westerse landen om de zware lasten der defensie op zich te nemen, te verslappen, zoals het Russische voorstel inzake een herenigd Duitsland zou be doelen de opneming van West-Duitsland in de Westerse verdediging te vertragen of te verhinderen. Als de Russen wer kelijk met hun suggesties dergelijke be doelingen hebben, was het moment daar aan uiting te geven goed gekozen, want vrijwel tegelijkertijd met het oplaten van al die Russische proefballons ver scheen het rapport van generaal Eisen hower over de resultaten van het eerste jaar van het bestaan van zijn hoofd kwartier. Geheel tevreden was de gene raal niet, er waren wel vorderingen ge maakt op het gebied der gemeenschap pelijke defensie in Europa, maar men was er nog veel te zwak en er moest nog veel meer gebeuren. Trouwens in Amerika zelf ook, want bij de behande ling van de oorlogsbegroting in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zei daar een der leidende figuren dat eerst ongeveer midden 1956 Amerika over een zo goed als geheel moderne strijdmacht zal beschikken, en dat eerst na die tijd de uitgaven in vredestijd voor militaire doeleinden sterk zouden kun nen worden verminderd. Misschien is deze eigen Amerikaanse inspanning een der redenen dat de Amerikaanse be loften aan West-Europa om oorlogsma- terieel te leveren, zo slecht worden na gekomen, sinds de oorlog in Korea be gon is door Amerika tien milliard dol lar oorlogsmaterieel aan W.-Europa toe gewezen doch nog slechts voor 1.4 mil liard is verzonden. Er is kans op verdere vertraging geweest door een staking die in de Amerikaanse staalindustrie we gens een loonconflict dreigde. President Truman, die min of meer aan de zijde der arbeiders stond, besloot echter op het laatste ogenblik, de gehele staal industrie tijdelijk door de regering te doen overnemen en toen werd de sta king afgelast. Het is echter twijfel achtig of de president daartoe grond wettig het recht had, hij meende echter dat de ondernemers de eisen van de arbeiders zonder prijsverhoging van het product hadden kunnen inwilligen. Er zullen nu nieuwe onderhandelingen tus sen ondernemers én arbeiders plaats hebben. Maar hoe dit ook zij, heeft Eisenhower zich misschien enigszins te beklagen over het trage verloop waarin West-Europa zelf zijn defensie organi^ seert, West-Europa heeft enige reden te klagen over een gemis agn tempo, in het Elke starter in de jubileumwedstrijd ontvangt een herinneringsprijs, terwijl deelnemers aan de junioreswedstrijd geen lid van de S.Z.C. behoeven te zijn. Op advies van de heer Joh. Olij zal het bestuur nader overwegen of en onder welke voorwaarden de eigenaren van 16 m2 .jachten gevraagd zal worden hun schepen voor dit doel beschikbaar te Het 5 Mei-Comité heeft besloten op 15 April a.s., de dag waarop Sneek in 1945 werd bevrijd door de Canadezen, om 7 uur ’s avonds een muzikale rond gang te doen houden door het Stedelijk Muziekcorps. De route is als volgt Marktstraat, Leeuwenburg, Grootzand, Hoogend, Oude Koemarkt, Stations straat, Dr Boumaweg, Hoge Brug, Kerk- hoflaan, Parallelweg, Kloosterstraat, Priorstraat, Kapelstraat, Jachthaven straat, Leeuwarderweg, Jousterkade, Oppenhuizerweg, Maria Louisestraat, J. v. Nassaustraat, Joh. W. Frisostraat, Hooiblokstraat, Singel, Kleinzand, Jous terkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat, N. Noorderhorne, Marktstraat. De burgers van Sneek wordt beleefd verzocht die dag zoveel mogelijk de vlag uit te steken. De Commissie voor Sport en Liefda digheid te Sneek bereidt zich weer voor om de sportbeoefening in dienst te stel len van de hulpbehoevende mensheid. In tegenstelling tot de laatste jaren lijken de omstandigheden voor het welslagen dit jaar gunstiger en de Commissie heeft gemeend deze mogelijkheid uit te buiten door zich niet enkel te bepalen tot de voetbalsport, doch vele andere sporten erin te betrekken. Hemelvaartsdag, 22 Mei ’52 zal der halve voor Sneek een algemene sport dag worden, een grote dag voor een groot doel. De volle medewerking is verkregen voor wedstrijden in Handbal, Volleybal, Kaatsen, Hardfietsen, Hard lopen, Voetbal, Paardensport en Gym- nastiekdemonstraties. Het is zo gere geld, dat elke tak van sport voor deel nemers en toeschouwers tot het volle recht kan komen. De gebruikelijke ver loting met fraaie prijzen wordt ook thans weer gehouden. Het publiek, dat ten behoeve van de lijdende mensheid in grote drommen wordt verwacht, zal van een mooie sportdag kunnen ge nieten. De verlokkingen om goederen aan communistische landen te leveren, zijn o.a. in Japan groot, waar de industrie weer op volle toeren werkt maar zich de weg om zijn vroegere grootste markt, China, waaruit ze ook veel grondstoffen betrok, te bereiken ziet af gesneden, doordat de Ver. Staten Ja- pan niet hebben toegestaan bijtijds nor- male handelsbetrekkingen met het rode China aan te knopen. Nu oriënteren China en Rusland zich steeds meer op elkaar en deze landen hebben nu een geleidelijk zeer sterk toenemend han- delsverkeer. Men moet de gevaren daar- van voor het Westen niet gering achten, omdat dit niet alleen tot een verster king der posities dezer beide rijken leidt, maar ook andere Aziatische landen er toe kan brengen zich economisch meer tot dit blok te wenden, al heeft het Westen hun in de vorm van economi sche bijstand stellig meer aan te bieden. Maar dat men daarmede lang niet al tijd rekening houdt blijkt bijv, in Perzië waar premier Mossadeq nog altijd even onverzoenlijk staat tegenover alle pogin gen van de Wereldbank om een voor beide partijen anvaardbare regeling van het EngelsPerzische oliegeschil te verkrijgen. In .ni komt de Engelse klacht betreffende deze kwestie weer voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag. In een uiterst moeilijke faze zijn de betrekkingen tussen Engeland en Egypte ook weer geraakt door het feit dat het Engelse bestuur thans bij de wetgevende vergadering van de Soedan een ontwerp voor een grondwet heeft ingediend, dat te zijner tijd de Soedane- zen het recht geeft over hun eigen lot te beslissen. Wel zal deze grondwet be halve de goedkeuring van de Engelse ook die van de Egyptische regering be hoeven, maar het voorstel zelf heeft di rect verzet in Egypte opgeroepen omdat Gedeputeerde Staten zijn voornemens binnenkort over te gaan tot het verle nen van bijdragen voor het studiejaar 19521953 uit het Studiefonds der Pro vincie Friesland. Dit fonds heeft ten doel bijdragen in de kosten van het vol gen ener opleiding te verlenen aan on bemiddelde jonge mensen van goede aanleg, die in de provincie Friesland woonachtig zijn en gedurende de twee voorafgaande jaren geweest zijn. De tegemoetkomingen zullen, hoewel bijdragen voor andere studierichtingen geenszins zijn uitgesloten, in de eerste plaats worden verleend voor een vak opleiding in de verschillende takken van landbouw en nijverheid. Zij, die menen voor een bijdrage in aanmerking te komen dienen zo spoe dig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 Mei a.s. een daartoe strekkend ver zoek bij Gedeputeerde Staten in te die nen (adres: Provinciehuis, Leeuwar den). Het in te dienen verzoek, dat moet worden gesteld op gezegeld papier (ƒ0.50) dient vergezeld te gaan van een ingevuld aanvraagformulier en van de daarin genoemde bescheiden. De betreffende formulieren zijn ten provinciehuize (bodekamer) verkrijg baar. Ook zij, die voor het studiejaar 1951- 1952 in het genot van een uitkering zijn gesteld, moeten, indien zij ook voor het volgend studiejaar in aanmerking wensen te komen, wederom een verzoek indienen. Verzoeken, die na 15 Mei inkomen, kunnen niet meer in behandeling wor den genomen! de afdelingen van het Centraal Genoot schap, Armenraden en Gemeentebestu ren uit geheel Nederland. Met nadruk moeten wij er de aandacht op vestigen, dat het Bio-Vacantieoord niet, zoals heel veel gedacht wordt, een koloniehuis is voor de kinderen van het bioscooppersoneel. Bioscoopdirecties en personeel staan geheel vrijwillig op de bres voor de be langen van het zwakke kind; zij zijn de genen, die er geheel belangloos voor zorgen, dat een iedere bioscoopbezoeker in de gelegenheid is een steentje voor dit bijzonder mooie doel bij te dragen. Het bestuur der Stichting streeft er naar zo veel mogelijk voor het zwakke Nederlandse kind te doen, maar daar voor is in de eerste plaats de medewer king van het bioscoopbezoekend publiek nodig. De plannen voor een tweede kolonie huis der Stichting zijn reeds ver gevor derd. In dit tweede huis zal de Stich ting „Bio-Vacantieoord” echter niet, zo als in „Russenduin” te Bergen aan Zee, zwakke gezonde kinderen opnemen, doch dit nieuwe huis zal t.z.t. worden bestemd voor die kinderen, die herstellende zijn van of 'moeten worden behoed voor een ernstige ziekte. De verpleging in dit huis zal dan ook die van een normaal koloniehuis ver moeten overtreffen. Voor de bouw van dit huis en voor de in standhouding van twee huizen is echter veel geld nodig. Hoewel het gebruikelijk is met de Paasdagen slechts gedurende één film- programmaweek te collecteren, heeft het bestuur der Stichting ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum aan alle bios coopexploitanten in Nederland verzocht dit jaar twee weken te collecteren. Twee weken lang is iedere bioscoopbezoeker dus in de gelegenheid de Stichting „Bio- Vacantieoord” door een extra grote bij drage met haar 25-jarig jubileum te fe liciteren en haar daardoor in staat te stellen de verzorging van het zwakke, behoeftige Nederlandse kind in ver sterkte mate voort te zetten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1