Begroting 1952 Gemeente Sneek Matthaus Passion te Sneek Provinciale Bondsdag C.J.M.V. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7 JHI DINSDAG 15 APRIL 1952 7e Jaargang No 30 L. KIEZEBRINK 2872 voor Hollander’s in Canada Benoemd NED. STAATSLOTERIJ □15e Geslaagd Geeske UbelsKemp overleden KLEINZAND 7 Tele» Been gebroken Opbrengst eier-inzameiing Het v. d. Wals rusthuis te Sloten geopend Eindexamens Gymnasium en R.H.B.S. Sluitend maar weinig ruimte voor nieuwe uitgaven. Belangrijke reserveringen. Voor 1952 minstens 9 ton voor woning- en scholenbouw beschikbaar. ’n Heitje voor ’n Karweitje Bevolkingsonderzoek op T.B.G. ’n W aarschuwing Veilig Verkeer Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Redacteur: 9. van van L. f De bijeenkomst op het Martiniplein. Vijfde klasse Nieten. I V. Geslaagd aan de Technische Hoge- gen had, in daden om te zetten. De Chr. Muziekver. Harmonie en het tamboer- en pijpercorps van Advendo haalden, na een muzikale rondgang door enkele gedeelten der stad, de bezoekers uit kerk en Geb. v. Chr. Bel. op, die op het Martiniplein enkele liederen zongen; Oudste inwoonster van Neder! nd. Data mondelinge examens. Sneek: Gemeentelijk gymnasium 30 en 31 Mei. Sneek: R.H.B.S. (A) 25—27 Juni, id. (B) 3—8 Juli. Eigen geld. 2235, 2248, 4504, 7133, 7136, 9379, 9391, 14065, 19634, 19649, 19689. 14858 50.000 5263 1500; 3053, 5973, 6665, 7493, 7541, 12365, 13102, 18400, 20283, 20141 f 1000. de bij en de Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebriffk Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Tijdens de Zaterdagmiddag jl. alhier gespeelde junioreswedstrijd tussen LSC 4 en Renado 2, brak de 13-jarige LSC- speler Arnold Wisselink zijn linker scheenbeen. De jongen werd door dokter van Rekum behandeld en daarna per Rode Kruisauto naar ’t ziekenhuis ver voerd. Het aantal eieren, door de Pluimvee- en Konijnenfokkers ver. „S. en O.” vbor zieken en zwakken ingezameld, be draagt 5144. Een prachtig‘resültaat.' 2231, 2232, 2245, 2246, 4491, 4496, 4500, 4503, 4508, 4525, 7137, 7141, 9353, 9366, 9368, 9375, 9376, 9382, 9386, 9388, 9397, 14035, 14039, 19630, 19639, 19640, 19646. (In de vorige opgave stond abusieve- school te Delft voor werktuigkundig In- i lijk vermeld 7126, «tót moet ajjn 7X27 geuieur de heer H. R. Welfjag te Sneek. met niet. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer H. Atsma, thans werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek te Balk is aan de fabriek te Oosterzee benoemd tot derde kaasmaker. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Sloten is in het bezit gekomen van een rusthuis voor zijn bejaarde inwoners doordat de heer Gerben Gerrits van der Wal, die te Sloten werd geboren en in 1944 op 87-jarige leeftijd te Wijckel overleed, een bedrag van 70.000 aan deze gemeente legateerde, opdat er een rusthuis van zou kunnen worden ge bouwd. Ook liet hg de gemeente zeven boerderijen na om uit de opbrengst daar van de exploitatie van het rusthuis te bekostigen. Verder kan aan de oudjes wekelijks een bedrag voor hun levens onderhoud worden uitgekeerd. Donderdag is dit rusthuis officieel namens de Commissaris der Koningin geopend door gedeputeerde mr A. Alge- ra. Ook burgemeester R. Alta, oud-bur- gemeester J. Bakker, de inspecteur van de Volksgezondheid de heer B. War- tena, voerden het woord, terwijl een der pachters mede namens zijn collega’s het meubilair van de regentenkamer aan bood. Mevr. SikkesHartelust sprak mede namens haar echtgenoot, die enige maanden waarnemend burgemeester te Sloten was geweest, haar voldoening er over uit, dat dit geen „rusthuis” in de eigenlijke zin des woords is geworden. Het mooie is juist, dat de mensen hier in hun eigen milieu blijven en dat men de kinderen en kleinkinderen in huise lijke omgeving kan ontvangen. :n aan- Wille” van In veel De oudste inwoonster van Nederland de 103-jarige weduwe Geeske Ubels Kemp te Dokkum is Vrijdag op Zater dagnacht overleden. Zij was 9 Juni 1848 geboren. Haar man verdronk op 23-jari- ge leeftijd. Beppe Antsje te Wieuwerd is nu. de oudste inwoonster vai. onze pro vincie, ze is 102 jaar. een lid der C.J.M.V. sprak over hoe het op de vergaderingen toeging en de heer Zwaagstra, districtsbestuurder, stelde de vraag: „Binne jimme ré?” De voorz. van de P.C. sloot daarop deze bijeen komst. In de kerk had de Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer” van Nijland zich een paar maal laten horen, waarnaar met aandacht geluisterd werd. Onderwijl werd in het Geb. v. Chr. Bel. een ont- spanningssamenkomst, verzorgd door de C.J.M.V. alhier gegeven, waarin een blijspel van J. Bosga: „Hwat foarby is” maken? Als ons Verbond daarop gaat gelijken, dan staat het er niet best voor. Maar daaraan kan worden ontkomen door steeds voor ogen te stellen wat de oprichters als beginsel stelden. Men moet zich niet in zijn eigen kleine afde ling opsluiten, doch meeleven met wat het Verbond doet. Dan komt men met allerlei problemen in aanraking, die waard zijn gekend en gediend te worden gegeven werd, dat met gespanne: dacht gevolgd werd. „Sin en oogstte met haar repertoire dische-, trekkers- en volksliedjes succes. De leden van de beide padvindersver- enigingen in ons land, N.P.V. en V.-K.J. B., zullen in de lopende week een ge zamenlijke actie voeren onder de slag zin ,,’n heitje voor ’n karweitje”. Wel pen (810 jaar), verkenners (11—16 jaar) en voortrekkers (1725 jaar) willen dan trachten met het verrichten van werkjes voldomdc geld te verdienen om een aantal gebrekkige padvinders in de ge egenheid te stellen een inter- rutionaal kamp in Bfigié bij te wonen, respectievelijk een kerk te laten restau reren. Een gedeelte van de opbrengst zal dienen om de uitrusting van de deel nemende groepen te verbeteren. De padvinderij heeft zich na de oorlog in Friesland enorm uitgebreid, maar toch is hier nog niet ieder op de hoogte van doel en werkwijze van deze bewe ging. Door persoonlijk contact met de jongens zult u nu een indruk kunnen' krijgen van hun werk, dat onze sym pathie en steun verdient. Gaarne wekken wij u dan ook op om deze actie te doen slagen! A. E. HANNEMA, Burgemeester Harlingen. B. HOPPERUS BUMA. Ere-distr.comm. N.P.V. G. H. KUPERUS, Burgemeester Heerenveen. Mr A. A. M. VAN DER MEULEN, Burgemeester van Leeuwarden, Ere-voorz. Pl. Comm. N.P.V. RASTERHOFF, Burgemeester van Sneek. Mr H. P. LINTHORST HOMAN, Oud- padvinder. Mr J. ALGERA. Gedeputeerde (A.R.) Prov. Staten. D. DE LOOR, Gedeputeerde (P. v. d. A.) Prov. Staten, Oud-padvinders- leider. Mr B. P. VAN DEP. VEEN, Lid (V.V. D.) Prov. Staten. TH. R. HOLTMANN, Deken van Leeu warden. Van 29 Oct. t.e.m. 22 Nov. ’51 heeft hier ter stede het bevolkingsonderzoek op longtuberculose plaats gehad, waar van thans een rapport is verschenen. Wij ontlenen daar.r in het volgende: Op geroepen werden 14083 personen, niet opgekomen 3584, zodat doorgelicht wer den 10499 personen. De oorzaken van het niet opkomen waren van verschil lende aard, zoals afwezigheid en ziekte, reeds eerder onder controle 'van het C..B, onwil, slechts 1.2 onbekend heid, terwijl dan ten slotte 74.5 doorgelicht werd. D Nieuwenhuis had te voren 2269 schoolkinderen gepirquet- teerd, van wie 46 met positieve Pirquet werde’ mee doorgelicht. Van de 10499 doorgelichten werden 284 voor nader onderzoek op het C.B. opgeroepen, van wie 21 niet opkwamen om allerlei rede nen. Van de 10478 personen luiden de eindresultaten: geen afwijkingen 3912 m., 4870 vr., 120 jongens, 129 meisjes, tota.al 9031; afwijkingen in een of an dere vorm 769 m., 673 vr., 5 jongens, 0 meisjes, totaal 1447. Voor de groepen actieve tuberculose, dubieus act. t.b.c. en dubieus specifieke longafwijkingen is behandeling en/of onder contrólestelling van het C.B. in overleg met de huisarts genomen. Door de bevolking werd in de kosten van het onderzoek ƒ8970.33 bij gedragen, de overige kosten werden door het gemeentebestuur gedragen. Het rapport eindigt met de opmerking dat de medewerking van alle daarvoor in aanmerking komende instanties, zo wel als van de bevolking, goed was te noemen. tuspartij. Zijn stemkwaliteiten mogen dan minder groot zijn dan die van zijn beroemde collega Laurens Bogtman, de voordracht is zuiver doorvoeld en vol komen aanvaardbaar. Wiebe Draayer als Evangelist voldeed goed. Zijn stem doet wat week, haast vrouwelijk aan, maai* de technische beheersing en zuivere stijl opvatting deden hem zijn belangrijk aandeel met succes volbrengen. Ook in de tenor-aria's gaf hij veel te genieten, al was hier, door kleine tempo-verschil- len, het contact met solo-instrumenten een enkele maal zoek. Peter de Vos, die de kleine bas-partijen en -aria’s zong, deed verdienstelijk werk. Erna Sporenberg, die in korte tijd grote roem als concert-zangeres ver wierf, gaf ook in de door haar gezon gen sopraan-aria’s blijk over een prach tige stem en een volmaakte tetfhniek te beschikken. Met verbluffend gemak overwon zij de niet geringe moeilijkhe den. Toch kon haar optreden niet vol ledig bevredigen. Er was een te veel aan uiterlijk vertoon, een te veel zich soliste voelen, waardoor een volkomen eenwording met de „begeleidende” in strumenten (fluit, hobo, violen) onmo gelijk werd. Aafje Heynis voelde de sfeer beter aan. Haar stem, hoewel min der groots dan die van de sopraan, klonk zeer fraai en door de eenvoud, waar mee ze zong, maakte zij diepe indruk. De instrumentale solisten waren zon der uitzondering voor hun taak bere kend. Dat daarbij Jaap Stotjjn de cen trale figuur was, die door zijn rustig en artistiek spel de aandacht op zich ves tigde, zal niemand verwonderen. Maar ook Jan Elzinga (viool), Luitzen Nij- In hun nota ten geleide van de ge meentebegroting voor 1952 schrijven B. en W. o.a. aan de gemeenteraad: Het vraagstuk van de gemeentelijke investeringen staat de laatste tijd der mate in het middelpunt van de belang stelling, dat de neiging ontstaat het beleid der gemeentebesturen voor een belangrijk deel te beoordelen naar de mate waarin zij er in slagen de nodige middelen te vinden om kapitaalswerken uit te voeren. Het gevaar is niet denk beeldig, dat het zwaartepunt zo zeer bij de investeringen wordt gelegd, dat daar door het algemeen financieel beleid op het tweede plan raakt en te weinig aan dacht wordt besteed aan de gevolgen welke de uitvoering van kapitaalswer ken voor de gewone dienst der gemeen tebegroting heeft als rente en af schrijving niet gevonden kunnen wor den uit de baten, die de werken af werpen. Ook al kunnen de nodige gelden worden geleend en zal er vin hogerhand geen bezwaar worden gemaakt tegen een voorgenomen investering, er zal toch steeds op moeten worden gelet, dat de begroting der gemeente in even wicht blijft. In dit licht bezien kan over de begroting, die U thans is aangêbo- den, geen juichtoon worden aange heven. Geeft het feit, dat zij zonder al te grote inspanning sluitend kon wor den gemaakt op zichzelf voldoening, de begroting biedt weinig ruimte voor nieuwe uitgaven. Zou zich b.v. in de loop van dit jaar de gelegenheid voor doen om de wel zeer urgente verbete ring van de Singel en het Hoogend c.a. aan te vatten of over te gaan tot de zo noodzakelijke ontsluiting van het in dustrieterrein aan het Zomerrak, dan zal het een zeer moeilijke opgaaf blij ken te zijn om op de gewone dienst de nodige middelen voor dekking van rente en afschrijving aan te wijzen. Op de post voor onvoorziene uitgaven kon slechts 17300.03 worden geraamd. Dit bedrag blijft nog beneden hetgeen in het alge meen als minimum 1 per inwoner) voor onvoorzien moet worden aangeno men. Hierbij moet in het oog worden gehouden, dat op meevallers van enige betekenis dit jaar niet meer kan wor den gerekend. De uitkering welke in de plaats van de ondernemingsbelasting is gekomen is uiteindelijk vastgesteld op 457254. Dit is 75000 meer dan op de begroting 1951 kon worden geraamd, toen deze bij de wijziging van 24 Octo ber 1951, no. 71 sluitend is gemaakt. Deze 75000 is de enige belangrijke extra-bate, die aan de dienst 1952 ten goede komt. Zij is echter niet toerei kend om de stijging der uitgaven en vermindering van sommige inkomsten (in totaal ruim 100.000) op te vangen. De algemene financiële toestand der gemeente geeft overigens echter geen reden tot ernstige ongerustheid. De tot voor kort nog bestaande oude rekenings- tekorten zijn geheel uit overschotten van volgende jaren gedekt. De aan de dienst 1951 ten goede gekomen extra- uitkeringen wegens ondernemingsbelas ting over 1950 en 1951 konden, zonder het begrotingsevenwicht in gevaar te brengen, worden gereserveerd en wor den aangewend tot dekking van de uit gaven voortvloeiende uit de verbetering van de Oppenhuizerweg en de aanleg van een brug over de Oudvaart. Gere serveerd is voorts een bedrag van 121869.37, van het rijl: ontvangen we gens afrekening van de uitkering uit het gemeentefonds over 1947. Zoals U be kend is, wordt een bepaald percentage van de opbrengst van een aantal belas tingen gestort in het gemeentefonds. De opbrengst van deze belastingen is in de achter ons liggende jaren belangrijk hoger geweest dan waarop was gere kend. Ten gevolge daarvan heeft deze gemeente over het jaar 1948 een aan vullende uitkering uit het gemeente fonds ten bedrage van 259527.50 ont vangen. Ook dit bedrag is gereserveerd. De hier genoemde bedragen kunnen slechts worden aangewend tot dekking van kapitaalsuitgaven, die tot nu toe met vlottende middelen zijn gefinan cierd. Een soortgelijke uitkering uit het gemeentefonds over 1949 ten bedrage van 272615.29 is door de Minister van Financiën op een rentedragende geblok keerde rekening geboekt. Ook over 1950 zal voor de gemeente door het rijk een bedrag op de geblokkeerde rekening worden gestort. Wanneer en voor welke doeleinden de geblokkeerde gelden over 1949 en 1950 zullen worden vrijgegeven, is op dit ogenblik niet bekend. Of zij t.z.t. zullen mogen worden, aangewend voor nieuwe investeringen is in genen dele zeker. In ieder geval ontstaat er voor de gemeente een aanzienlijke re serve, die een versteviging van haar financiële positie betekent. Volledig heidshalve vermelden wij hier nog, dat het op grond van uitlatingen van de Minister van Financiën niet geheel en al is uitgesloten, dat van de over 1950 nog aan de gemeente ten goede komen de uitkering uit het gemeentefonds een klein deel zal worden vrijgegeven ter toe voeging aan de gewone middelen van 1952. Wij kunnen ons gelukkig prijzen met de zekerheid, dat de uitvoering van het woningbouwplan voor 1952 is ver zekerd. Verwacht mag worden, dat uit de burgerzinlening en de nationale wo- ningbouwleningen in totaal ten minste 900.000 beschikbaar zal komen voor woningbouw (daaronder begrepen het in gereedheid brengen van bouwterrei nen) en voor scholenbouw. Tot zover de nota van B. en W. Men schrijft ons De heer K. Norel die dezer dagen zal spreken over „Hollanders in Canada" is een bekend schrijver, wiens boeken een groot publiek hebben getrokken. Hij is ook een goed causeur en hij weet de aandacht van zijn toehoorders te boeien. Vorig jaar maakte de heer Norel een tournee van enkele maanden door Cana da met het doel zich persoonlijk op dé hoogte te stellen van de omstandigheden waaronder de Nederlandse emigranten daar leven, hun kansen en vooruitzich ten. Hij is er bij honderden Nederlan ders geweest, verspreid over alle delen van Canada. Dagenlang trok hij met hen op, hij logeerde in hun blokhutten en hun goedingerichte boerderijen, in de woningen van welgestelden en eenvoudi- gen, in de stad en op het land. Hij ver bleef bij de „oldtimers” met hun erva ring van jaren en ging om met emigran ten van de laatste jaren. De heer Norel was bij boeren en ambachtslui, in de uit gestrekte landbouwgebieden en in bosbouw, in grote eg kleine steden, fabrieksarbeiders, ambachtsmensen intellectuelen. Hij trok mee met „fieldmen”, de mensen die nieuwe emi granten helpen wegwijs maken, die plaatsen voor hen zoeken en hen aan be trekkingen helpen. Hij ondervond grote medewerking van deskundigen en amb tenaren van het Canadese „Department of Citizenship and Immigration” en trok met hen „de boer op.” Zijn belevenissen en ervaringen verwerkte de heer Norel in zijn boek „Hollanders in Canada” dat dezer dagen is verschenen. Hij deed dat in de vorm van een verhaal, een bijzon der aantrekkelijke en niet eerder ver wezenlijkte vorm voor een dergelijk boek. De lezer zal er een boeiend ver antwoord beeld in vinden van dit land. Wij zijn er van overtuigd, dat velen de gelegenheid zullen aangrijpen deze uit stekende verteller persoonlijk te horen over zijn ervaringen in dit land van de toekomst en wij verwijzen U naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Door het Centraal Drankweercomité is bij het begin van rijksweg 43 bij de Kalkovens een sprekende waarschuwing geplaatst voor veilig verkeer. Het is een auto op een stellage met een vierarmige verhoging, waarop op elke arm de woor den „Minder risico”, terwijl op andere plaatsen o.a. staat: „Nuchter rijden cel vermijden" of „Nuchter rijden drank vermijden”. Dit is de eerste in Friesland, terwijl binnenkort een tweede in Harlingen zal worden geplaatst. Onder begunstiging van schitterend voorjaarsweer werd door de Chr. Jonge Mannenver. de jaarlijkse bondsdag op 2e Paasdag te dezer stede gehouden, ’s Mid dags half drie ving de eerste grote verga dering aan in de Martinikerk, die niet zo druk bezocht was als vroeger wel het geval is geweest. De leiding dezer sa menkomst berustte bij de heer L. Kam min g a, bondsbestuurder te Heeren veen, die na gemeenschappelijke zang, gebed en Schriftlezing, allen hartelijk welkom heette, in ’t bijzonder de beide sprekers, de organist, het zangkoor uit Nijland met zijn directeur, de heer S. Hoekstra, en de afvaardiging uit de kerkeraad, waarover spr. zich bijzonder verheugde, omdat daaruit een beter con tact tussen kerkeraad en jeugdbeweging blijkt. Spr. acht het een goede traditie hier op Pasen bij elkaar te komen, doch waarschuwt voor het gevaar dat men het feit van deze dag, de opstanding van Jezus Christus, zal vergeten. Als wij beseffen wat deze dag voor ons is, zal er grote blijdschap in ons hart zijn en zullen wij Zijn getuigen zijn. Dr K. H. S i c c a m a, Ned. Herf. düm- ny hjirre, neamde it in great foarrjucht hjir yn dizze aide Fryske tsjerke yn de tael fan üs heitelan syn taspraek halde to kinnen. Ut alle hoeken fan üs moaije Fryslan binnen jimme kommen. It is nou de kommende Maeitiid mei syn skiennens yn de natuer, dy’t oeral üt- springt en üs bliid makket. Wy hawwe nou hjirre to dwaen mei it wurd üt de Skrift: „Tink oan dyn Skepper yn ’e dagen fan dyn jongfeintesteat”. Dit tin ken bitsjut net it tinken mei de holle, doch mei it hert, it is it leauwen. Wy binne fan God forfrjemd, mar dochs bliuwt de skepping Syn wurk en bliuwt Hy er baes oer, al liket it soms wol of de duvel de baes is. Troch it wurk fan Kristus is Him alle macht yn himel en op ierde jown en nou is ’t de fraech of Hy by üs ek it earste plak ynnimt. It feest fan de forlossing hat op Peaske syn beslach krigen en as wy dat leauwe, dan smite wy de doarren iepen om Him mear romte to jaen en sille wy troch Syn krêft oerstreamd wurde. Dan kin it net oars of wy sille Syn tsjügen wurde en oaren oantrüne mei üs to leauwen yn it folsleine wurk fan de Heilan. Dêr- troch sille jimme stean bliuwe yn de striid tsjin de sünde en kinne jimme libje ta Syn ear en ta heil fan in oar. Ds. H. J. v. H e e r d e n, vice-voorz. van de C.J.M.V., sprak over„Gooi open je deur In 1853 is onze Ver. op gericht, wij zullen dus volgend jaar ons 100-jarig bestaan kunnen vieren. Onder ons wordt wel eens gezegd, dat wij de oudste jeugdbeweging zijn, doch dat is niet juist, want in 1568 moest de synode van Edam al een uitspraak doen over de ver. van vrijers en vrijsters, zoals de jongelui toen genoemd werden. De toe stand was er te broeierig en te veel af gesloten, geen wonder dat deze jeugdbe weging te niet ging. In 1853 werd weer begonnen maar toen met het verlangen om de hoogste belangen van de jeugd te dienen. In Rotterdam is een tijd geleden Enkele cijfers: De gewone dienst sluit een vrouw 107 jaar geworden onder zeer in ontvangst en uitgaaf met een totaal-veel blijken van belangstelling, maar ie- cijfer van f, 4.000.340.80. Voor onvoor- jder vroeg: Hoe lang zal ze dit nog door- T.e.m. Woensdag 16 April. Amicitia Theater. Dinsdag en Woensdag te 8 uur: „Robin Hood Jr.” Donderdag 17 April. Amicitia Theater. Cabaretvoorstelling van „Theater de Lach” met Heintje Davids, Herman Tholen e.a. Aanvang 8 uur. Donderdag 17 April. Bovenzaal Kingma Openbare vergadering van de Ned. Vredesraad. Aanvang 8 uur. Donderdag 17 April. Literaire avond Boekh. Wielenga. De heer K. Norel over zijn boek „Hollanders in Ca nada.” ’s Avonds 8 uur in zaal Piso. Vrijdag 18 April. Ver. „Hulp in Nood.” Alg. Ledenvergadering, 's avonds 8 uur In Hotel „De Gouden Leeuw.” Dinsdag 22 April. Sneker Gymnastiek Ver. (S.G.V.) Viering 55-jarig be staan in Amicitia. Zaterdag 19 April. Waterschap de Scher- wolder en Morrahemmen. Ingelan denvergadering te Sneek voorm, 9 uur in Hotel Hanenbrug. dam (fluit), Piet Kingma (hobo d’amo- re) en Klaas Kueter (viola da gamba) leverden een waardevolle bijdrage tot het welslagen van de uitvoering. Mevr. Kueter en J. W. Boeijenga tenslotte completeerden met hun clavecymbel- en orgelspel het geheel op vakkundige wijze. L. G. ziene uitgaven is nu ruim 17000 be schikbaar (1951: ƒ45600). Het batig slot van het waterleidingbedrijf wordt op ƒ3499.58 geraamd (v. j. ƒ9084.99), het nadelig slot van het openbaar slachthuisbedrijf op 13080,73 (v. j. 7429.47), idem van het reinigingsbe- drijf ƒ111523.20 (v. j. ƒ131446.50), idem gasbedrijf ƒ22123.45 (v. j. ƒ31896.13). Opnieuw is 500 uitgetrokken voor het onderzoek naar de mogelijkheid van het oprichten van een badinrichting; voor kosten verpleging enz. arme krankzin nigen is een post opgenomen van 86000 (v. j. 76000), voor subsidie aan de gemeentelijke instelling voor sociale zorg ƒ166650 (v. j. ƒ158500), voor kos ten sociale hulpverlening: aan overbrug- gingsuitkeringen 101226 (v. j. 62250) aan uitkeringen ingevolge de sociale bij- standsregeling ƒ44996 (v. j. ƒ25762), voor sociaal economische hulp aan klei ne zelfstandigen ƒ2000 (v. j. ƒ1000). De opbrengst van de vermakelijkheids belasting is opnieuw geraamd op 56000. Daar de tot de uitrusting van de brandweer behorende magirusladder verouderd is, is 6000 uitgetrokken voor een nieuwe met handkrachtbediening en een ladderhoogte van 17 meter. De ten laste van de gemeente Sneek blij vende kosten van de burgerlijke verde diging worden geraamd op 4000. Voor gesteld wordt aan het Friesch Genoot schap van geschied-, oudheid, en taal kunde een bijdrage van 100 per jaar te verlenen. Als tegenprestatie hebben de leerlingen van alle openbare en bijz. scholen v. lager en ulo in klasseverband vrije toegang tot het Friesch Museum te Leeuwarden. Ook voor 1952 wordt voorgesteld weder 300 beschikbaar te stellen voor Kunst aan Allen te Leeu warden voor hier te geven concerten van L.O.F. en G.O.V. Voorgesteld wordt het subsidie aan de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te ver hogen van 125 tot 275. Ook wordt voorgesteld het aantal stemdistricten van 11 op 13 te brengen, in verband met de uitbreiding van de stad. Het fonds voor uitbreiding van het stadhuis zal eind 1952 naar raming 174454.97 be dragen. omdat het gaat om de hoogste belangen van de jeugd. Het werk in de eigen ver eniging moet intensiever zijn. Wij willen gezamenlijk werken met de leden van de meisjesver. De vrouw is er niet alleen voor de keuken, ze moet ook weet heb ben van wat er op andere terreinen des levens gebeurt. Maak van deze gelegen heden gebruik en maak ernst met je ge loof. En wil men dan ernst maken om anderen te trekken, dan moet het pro gramma goed voorbereid en uitgevoerd worden. De industrialisatie zuigt de jeugd van het platteland weg. Er moet voor gewaakt worden, dat wij in dit pro ces niet voor de kerk en het geloof ver loren gaan. Daarom moet men de dingen breder zien. Ook in verband met de We reldbond. Er is een drang naar het ge loof en daarom moeten we voor de week der gebeden nadenken wat er gedaan moet worden. De discipelen zaten na Jezus’ sterven achter gesloten deuren, maar Hij zette ze aan het werk. Hij heeft ook ons in de wereld gezet om an deren voor Hem te winnen. Na een kort woord van dank sloot de voorz. deze vergadering, waarbij hij op wekte de opdracht, die men nu ontvan- SNEEKER NIEUWSBLAD 1B E. J. Drijfhout, Sneek. Goede Vrijdag Matthaus Passion; het zijn voor Sneek en omgeving twee begrippen, die bij elkaar horen. Ook jl. Vrijdag werd in de Grote Kerk, die tot de laatste plaats bezet was, weer een uitvoering van Bachs passiemuziek ge geven. Er behoort heel wat toe een kunstwerk als de Matthaus Passion, door de vele uitvoeringen en radio-uit- zendingen zo algemeen bekend en voor iedereen toegankelijk geworden, elk jaar opnieuw in studie te nemen, zon der daarbij te vervallen in zelfgenoeg zaamheid en sleur. Hoe licht onderschat men de moeilijkheden van de zo ver trouwd geworden muziek; hoe gemak kelijk vervlakt ook het gevoel voor de diepere geestelijke achtergrond en gaat men zich tevreden stellen met een weer gave, die voor echt moet doorgaan, maar die in dezen niet meer is dan een wat opgepoetste editie, opgediept uit de herinnering. Voor een werkelijk ver antwoorde uitvoering is het nodig, dat de dirigent een tot in onderdelen ver zorgd ideaal-beeld voor ogen heeft, niet vertroebeld door vage voorstellingen van vroegere uitvoeringen. Dat ideaal zal hij met bewuste en intuïtieve muzi kale kennis en de nodige zelfcritiek moeten nastreven. Slechts dan kunnen ook de koor, en orkestleden met volle overgave hun taak vervullen en de grote overtuigingskracht van Bach’s schep ping tot uiting brengen. We kunnen de heer Schrik er dank baar voor zijn, dat h met ernst en toe wijding naar dit ideaal streeft. En met succes, want wat hij Vrijdag met het Sneker Cantitekoor de Oratoriumver- eniging Bolsward, tiet R.K. Jongenskoor (o. 1. v. Flucie v. Bergen) en het Frysk Orkest (L.O.F.) ten gehore bracht, kan de vergelijking met uitvoeringen in an dere en grotere plaatsen van ons Jar.d doorstaan. De elementaire moeilijkhe den, die de uitvoeringspraktijk van de Matthaus Passion in vorige jaren ir, zich meebracht, zijn overwonnen. Koor en orkest beheersen hun partij terdege, er is een volledig contact met de diri gent, zodat het geheel aan zekerheid en rust heeft gewonnen. Ook het zo moei lijk te bereiken evenwicht tussen strak ke objectiviteit en ron ntische expres sie is op bevredigende wijze gevonden. Zo konden met name de grote begin- en slotkoren en de koralen volle bevre diging schenken. Ten aanzien van het probleem der verhouding koororkest was de heer Schrik minder gelukkig. Geheel op te lossen is dit probleem nooit, doordat het aantal zangstemmen zoveel groter is dan dat der instrumentalisten. Bo vendien heeft elke koordirigent de nei ging het vocale element in de Matthaus Passion als het voornaamste te beschou wen en de orkestpartij als begeleiding daaraan ondergeschikt te maken. Toch zou reeds veel gewonnen zijn, als het beginsel van het dubbel-koor conse quent werd doorgevoerd. Nu was ’t soms zo, dat in het orkest wel de scheiding tussen Koor I en Koor II werd ge maakt, maar bij de zangstemmen niet, waardoor belangrijke passages in de orkestpartij in de verdrukking kwamen (Koraal „Wer 1st die Ursach aller sol- cher Plagen”, turba-koor „Dieses Was ser”, de uitroepen „Lasst ihn, haltet bindet nicht”). Dit doet schade aan de structuur van de compositie en is in de gegeven omstandigheden niet nodig, daar de kwaliteit van het orkest thans zodanig is, dat men er gerust mee voor de dag kan komen. Men trekke uit deze opmerkingen geen verkeerde conclusies, maar beschouwe ze eerder als een com pliment voor het peil der uitvoering, dat het mogelijk maakt aan deze dingen aandacht te besteden. Van de vocale solisten willen we in de eerste plaats Otto Couperus noemen om zijn gave vertolking van de Chris- i'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1