Oudermiddag Gymnasium Sneek BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Westerling gearresteerd en weer op vrije voeten fi gg M B 7e Jaargang No 31 VRIJDAG 18 APRIL 1952 L KIEZEBRINK EEN MOEILIJKE PERIODE VOOR HET WESTEN Obadja zestig jaar B1OSCOOPNIEUWS Auto-ongeluk Afloop Verkoping KLEINZANO 7 Telel2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aangifte inkomsten belasting G. J. Poiesz jubilaris Strijd mee tegen de tuberculose I VRIJDAGS. Redacteur: V -» Met evenveel IJLST. Woensdagavond veilde notaris J. Zijlstra te Sneek in café Slebesma fi naal het perceel Uilenburg 12, in eigen gebruik bij mevr, de wed. R. Minkema. Bod ƒ4449. Koper werd de heer G. van der Kooij alhier voor ƒ4800. Zaterdag 26 April. Waterschap „Heeg”. Vergadering van Volmachten ’s v.m. te 9.30 uur in het café van H. J, Visser te Heeg. Zaterdag 26 April. Waterschap de Oos- terhemmen. Ingelandenvergadering 'svoorm. 9 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Vrydag 18 April. Ver. „Hulp in Nood.” Alg. Ledenvergadering, ‘s avonds 8 uur in Hotel „De Gouden Leeuw.” Zaterdag 19 April, ’s Avonds dansen in Café Reen. Vrjjdag 18 t.e.m. Maandag 21 April. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Morgen is het te laat.” Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD en Benne- D'uizenden wandelaars Verschijnt: DINSDAGS an Administratie: Comb. Drijfhotrt-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Toen op de Blitse straatweg bij Stey- nenburg Woensdagmiddag de stuurpen van een volkswagen brak ramde deze auto een uit tegengestelde richting ko mende. De bestuurder van de volkswa gen, de heer Niggelie uit Rotterdam, werd gedood, zijn vrouw levensgevaarlijk gewond. Van de tegenligger werd de heer Horsten uit Tilburg, secretaris van Willem II, zwaar gewond, de voetballers van Roessel en Mommers, die ’s avonds in het Olympisch stadion met de Zwalu wen moesten spelen tegen de Rode Dui vels, werden licht gewond. Zij moesten dus worden vervangen doch desondanks wonnen de Zwaluwen met 5—3. Bijna tweederde te laat. Tot Zaterdag jl. is nog maar ruim een derde van hét aantal uitgereikte aan- goftebiljetten voor de inkomstenbelasting over 1951 ingestuurd. Het aangiftebiljet had uiterlijk Dinsdag ingeleverd moeten zijn. Alleen voor effectenbezitters is de termijn verlengd tot 29 April. Ilierbij kan worden opgemerkt, dat dit jaar voor het eerst op het niet of het te laat indienen van het aangiftebiljet een boete is gesteld. Deze komt neer op een verhoging van de aanslag met vijf procent met een minimum van 5. over. Meer dan anderhalve eeuw, aldus spr. is het bij het departement, dat in 1777 alhier werd opgericht, de gewoonte geweest bij jubilea een herinnering aan te bieden met de bedoeling de banden tussen werknemer en werkgever te ver beteren en de welvaart in ’t land te be vorderen. Een vijfentwintigjarige werk zaamheid bij een bedrijf betekent niet alleen plichtsgevoel van de werknemer maar ook een aangename ervaring voor de werkgever, die weet wat hij aan zo’n werknemer heeft. Het was juist geteld 35 jaar geleden dat spr. met nu wijlen de heer Y. Wouda de eer te beurt viel voor het eerst namens het departement een onderscheiding te mogen uitreiken aan de heer J. Feenstra, bij diens 40- jarig jubileum bij de fa. A. Veen en Zoon bij de Waag. Spr. hoopte dat ’t ge tuigschrift steeds in de woning van de jubilaris een mooi plaatsje zal krijgen, en liet diens echtgenote delen in de ge lukwensen namens het departement uit gesproken. Nadat de directeur zijn dank had ge bracht voor de aanwezigheid van de bestuursleden van ’t departement en de gesproken woorden, was ’t officiële ge deelte afgelopen en kwamen vele vrien den en familieleden de jubilaris felici teren. Talrijk waren de bloemstukken en cadeaux die de heer Poiesz werden aan geboden, terwijl van ’t gebouw te zjjner ere tal van vlaggen wapperden. was gekomen om zij” vrouw en drie kinderen, die bij zijn schoonmoeder in Warns verblijven te bezoeken. Het eerste spoor leidde naar Laag-Feppel, toen men wist dat de genoemde edelman als gast heer van de gezochte fungeerde. Van uitlevering aan Indonesië zal, hoewel het verzoek daartoe nog van kracht is, geen sprake zijn; als Westerling terecht moet staan geschiedt dat in Nederland, Waar hij ook zijn eventuele straf zal ondergaan. Ter gelegenheid van het feit dat het Woensdag 25 jaar geleden was, dat de heer G. J. Poiesz Wzn. in dienst trad bij de N.V. Werktuigenbureau voor de Landbouw, thans gevestigd hoek Oude KoemarktHoogend, werd des middags ten kantore een receptie gehouden. In een prettige en intieme bijeenkomst was de jubilaris reeds des morgens toege sproken door directie, commissarissen en- personeel en hem als blijk van waar dering een Hoover Wasmachine aange boden. In deze kwarteeuw heeft de heer Poiesz zich tot chef van de afdeling on derdelen weten op te werken, en met grote plichtsbetrachting en op zeer cor recte wijze de zaken van het bedrijf be hartigd. Daarvan getuigde ook ter re ceptie de directeur van het bedrijf, de heer G. W. Poiesz Johzn. Gerrit, zo zei- de spr., heeft steeds grote liefde voor ’t bedrijf getoond, dat nu ongeveer 28 jaar heeft bestaan. Ups en downs -heeft hij meegemaakt en men had gemeend dit feit niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Mede namens de commissa rissen wenste hij de jubilaris nog vele jaren in volle gezondheid toe. Namens het Departement Sneek van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel wa ren aanwezig de heren Ir A. W. van der Poel en P. J. de Vries. Eerstgenoemde reikte aan de jubilaris het in keurige lijst gevatte getuigschrift voor trouwe Zaterdag 19 April. Leger des Heils, Kleinzand 20. Bijzondere openbare samenkomst. Bezoek van Komman- dant en Mevrouw E. Thykjaer. Aan vang 7.30 uur. Zaterdag 19 April. Waterschap de Scher- wolder en Morrahemmen. Ingelan denvergadering te Sneek voorm. 9 uur in Hotel Hanenbrug. Dinsdag 22 April. Sneker Gymnastiek Ver. (S.G.V.) Viering 55-jarig be staan in Amicitia. De Christelijke Jongensclub Obadja bestaat 60 jaar en dat is een herden kingsavond op 23 April a.s. en een gedenkboek waard. Dat gedenkboek is uiterlijk en innerlijk zeer goed verzorgd. Die uiterlijke verzorging was toever trouwd aan fa. B. Weissenbach en Zn. die er een keurig werkje van maakte. Voor een goede en interessante inhoud zorgden zeer velen die Obadja een goed hart toedragen. Daar is een fris inlei dend woord van ds. H. Sondorp onder de titel „Een jongen kijkt voor zich uit...” en ook een ernstig woord van burge meester Rasterhoff getiteld „Ik zoek een mens”. De voorzitter van het C.J. M.V. Sneek P. Jaasma en oudvoorzitter van Obadja C. Doevendans geven bijdra gen en dan is er een uitgebreid histo risch overzicht, waarin de namen van pioniers en vroegere leiders als Chr. Schotanus, J. Nota, C. Doevendans, Klaibeda, Swanborn en zovele anderen natuurlijk niet ontbreken. Maar de hui dige bloei dezer vereniging die met een luttel aantal leden begon en er nu 62 van 12 tot 16 en 38 van 8 tot 11 jaar telt, bewijst wel dat de tegenwoordige jeugdleiders, de h.h. G. M. Oppenhui zen en G. Holkema ook het klappen van de zweep kennen. Een bijzonder cachet krijgt dit gedenkboek ook door de vele kiekjes van de vereniging in de loop der jaren. Ook dat zal de aftrek van dit werkje niet weinig bevorderen. Enne de zakenlieden zijn Obadja ook goed ge zind, het blijkt uit de vele, maar voor de tekst niet hinderlijk geplaatste adver tenties. spanning als in Ame rika volgt Europa de ontwikkeling van het vraagstuk der Amerikaanse presi- Advertentleprlj» 15 ot per ra.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Generaal Eisenhower heeft nu tegen 1 Juni ontslag gevraagd als opperbevel hebber van de Atlantische strijdkrach ten in Europa om zich aan de propa ganda van zijn candidatuur voor het presidentschap te kunnen wijden. Dat dit als hij een kans wil hebben, nodig is, bleek uit de laatst gehouden verkie zingen van afgevaardigden naar de na tionale conventie an de republikeinse partij, waar de definitieve candidaat der republikeinen voor het presidentschap zal worden aangewezen. In verschillende staten bleek Taft aanzienlijk meer aan hang dan Eisenhower te hebben en nu 19 staten bekend zjjn kan Taft voorlo pig op 201, Eisenhower op 88 afgevaar digden rekenen. Er moeten nog heel wat staten afgevaardigden benoemen en zelfs als alle bekend zijn, kan men er nog geen peil op trekken. Want er wordt in Amerika op zo’n partijcongres wonderlijk gemanipuleerd, zodat eerst op het laatste moment de uitverkorene kan worden aangewezen. Wij hebben er al eens eerder bij stilgestaan dat Eisenhower wat de binnenlandse poli tiek betreft, feitelijk een onbeschreven blad is en dat zolang hij zijn program te dezen opzichte niet heeft bekend ge maakt, de republikeinen die hem steu nen, eigenlek maar een beetje specule ren. De republikeinse leiding meent dat een min of meer conservatief program op binnenlands-politiek terrein en een zekere mate van beperking van de ver plichtingen jegens het buitenland o.a. door de Amerikaanse bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken en min der financiële steun aan de West-Euro- pese landen te verlenen de meeste kiezers zullen trekken, en voor zo’n pro gram staat senator Taft. Zoals bekend neemt Eisenhower wat de buitenlandse politiek betreft een minder egoïstisch Amerikaans standpunt in, omdat hij dit ook een levensbelang voor Amerika aoht. In republikeinse kringen heeft deze politiek ook veel aanhang maar de vraag is of Eisenhower een binnenlands program kan opstellen dat de aanhan gers van zijn buitenlandse politiek kan bevredigen. Dit verschijnsel van verminderende invloed der Ver. Staten in Spaans spre kend Amerika komt Washington waar schijnlijk al heel weinig gelegen nu het aan de vooravond staat van de onder- handelingen met het oude Spaanse moe derland over het afsluiten van een ver drag van wederzijdse veiligheid. Onder- handelingen door velen in West-Europa niet graag gezien, èn om gevoelsover wegingen omdat het Franco-bewind him niet sympathiek is, maar ook omdat men in deze Amerikaanse poging tot toenadering tot Spanje misschien ten onrechte een symptoom van twijfel vermoedt of West-Europa een eventuele agressor wel buiten zijn grenzen kan houden en men bij de berenning van de W.Europese veste niet genoodzaakt zal worden op of in de buurt van het Ibe rische schiereiland terug te trekken. Franco heeft ter voorbereiding van deze onderhandelingen besprekingen met premier Salazar van Portugal ge had, het land dat wel bij het Atlantisch Pact is aangesloten. Deze beide staats lieden zijn het er over eens geworden dat het Iberisch schiereiland één stra tegische eenheid vormt, maar vermoed wordt dat Franco ook heeft gesproken over Spaanse pogingen om met de Ara bische landen aan de Middellandse Zee een pact te sluiten. Zo houdt Spanje twee ijzers in het vuur, of tracht het zich begeerlijker te maken als partner van Amerika door rich op te werpen als de grote Europese vriend der Arabische Woensdag 23 April. Natuurkundig Ge nootschap Sneek. 's Avonds 8 uur in zaal Café Het Park. Spreker Dr W. J. Roberts. Vlak voor de Paasvacantie hield het Gymnasium een oudermiddag. Eerst vertolkte Hylke Tromp op verdienste lijke wijze „Lieder ohne Worte” van Mendelssohn, daarna trad onder lei ding van mej L. J. Kruijt, een koortje op van leerlingen, dat een aantal Fran se, Engelse en Nederlandse liedjes fris ten gehore bracht. Dr. Otto hield ver volgens een inleiding over het onderwijs in zijn vak, de biologie. Dr Otto begon met op te merken, hoe hij met schuch terheid het podium betra daar hij nog slechts dertig jaren voor de klas stond en, ondanks alle paed-gogen, psycholo gen en progressieve ouders, die precies de juiste weg kennen, nog altijd zoe kende was naar de beste methode. Het biologie-onderwijs is de laatste dertig jaren op geheel ander niveau gekomen, ten eerste door de snelle ontwikkeling dier wetenschap zelf, ten tweede door het hogere peil der docenten, die voor een veel groter percentage dan vroeger, uit werkelijke vakmensen bestaan. Bij de vernieuwing van het biologie-onder wijs zijn twee richtingen, waarvan de ene het zoekt in andere leerstof, het wat, de andere in betere wijze van toe dienen, het hóé. Overgaand op zijn eigen onderwjjs constateert Dr Otto, dat voor hem persoonlijk het hoe het be langrijkste is: geen oppervlakkig door jagen van grote hoeveelheden stof, wat schijnkennis kweekt. Met de eind-exa- men-eisen valt overigens natuurlijk niet te transigeren. Dr Otto streeft er naar, dat zijn leerlingen met een gevoel van verwondering over en liefst bewonder’ g voor de verscheidenheid der levensver schijnselen, de school verlaten, vooral ook met het inzicht, dat de natuurwe tenschappelijke methode stellig niet toe reikend is om hier het laatste woord te spreken. Het onderwijs dient geen pomp, en slik-methode te zijn, de leer ling moet actief worden ingeschakeld. Practische moeilijkheden hierbij zijn: het beperkte aantal lesuren in zijn vak, en, met alle respect voor de lagere school, die echter niet alles kan doen, de geringe vóórkennis over biologie, waarmee de leerlingen op het gymna sium komen. Tenslotte de beperkte vaar digheid der leerlingen om een tekening, die hun inzicht verheldert, zelf nauw gezet te kunnen overnemen. De plant kunde biedt rijker mogelijkheden voor Ex-kapitein Raymond Paul Pierre Westerling is Woensdagochtend in het tuinhuis van het door A. S. H. graaf Van Rechteren Limpurg bewoonde landgoed van het voormalige kasteel Enghuizen te Laag-Keppel gearresteerd. (Laag- Keppel is een plaatsje met 360 inwoners, gelegen aan de weg van Doesburg naar Doetinchem). Volkomen verrast door zeven politiemannen, die plotseling het landgoed binnendrongen tot het doen van huiszoeking, liet Westerling zich gewillig gevangen nemen. Hij zag er blozend uit en was niet vermomd. Direct na zijn aanhouding in de logeerkamer op de eerste etage is de 32-jarige ex- kapitein van het K.N.I.L. naar Am sterdam overgebracht, waar hij voorlo pig in het huis van bewaring werd op gesloten. Woensdagmiddag is Wester ling door mr J. Knottenbelt, rechter commissaris te Amsterdam verhoord. In de loop van de avond heeft mr Knot tenbelt het gerucht bevestigd, dat Wes terling weer in. vrijheid is gesteld. Het onderzoek, dat tegen Westerling ge opend is, zal echter worden voortgezet De vordering van het openbaar ministe rie tot in bewaringstelling van Westei ling is afgewezen, „omdat er geen gr or den gevonden zijn voor dadelijke vrij heidsbeneming”, aldus de rechter-com missaris. - Men wist dat Westerling de laatste weken reeds enige malen in Nederland was geweest en op Tweede Paasdag was de recherche er zeker van dat de ex- kapitein weer via Duitsland in ons land dentskeuze. Al mogen ook als Taft ge kozen zou worden, eenmaal gemaakte afspraken niet ongedaan kunnen worden gemaakt, of er te Washington een pre sident zetelt met begrip voor de West- Europese mogelijk- en moeilijkheden dan wel een figuur als Taft die dit gebied feitelijk als een blok aan het been van Uncle Sam beschouwt, is toch van groot belang. De spanning is hier te groter omdat de strijd om de Amerikaanse presidentszetel zich afspeelt in een pe riode, welke ook een der spannendste in de politieke ontwikkeling in Europa zelf is. Hoe licht kan er tussen deze beide verschijnselen aan weerszijden van de Oceaan een wisselwerking ontstaan. De Russen hebben naar aanleiding van het antwoord van het Westen op het voorstel van Moskou inzake een vredes verdrag met Duitsland een nieuwe nota gezonden, waarin echter geen nieuws wordt gezegd. De nota wijst immers op- Zoals de Russen thans met hun poli tieke actie een wig trachten te drijven tussen Duitsland en het Westen, trach ten zij met hun economische conferentie te Moskou er ook een te drijven tussen Amerika, dat de handel met Oost- Europa zoveel mogelijk wil beperken, en de West-Europese landen enerzijds en de volken dezer landen en hun rege ringen anderzijds. Optimistische berich ten van daar aanwezige handelslieden over grote leveringscontracten, welke met de Russen, hun satellietstaten en China kunnen worden afgesloten moe ten de W.Europese volken overtuigen dat het alleen aan hun regeringen ligt dat de handel met het Oosten geen wijdse vlucht neemt, waardoor de werk loosheid in W.Europa zou kunnen wor den bedwongen. En als deze economi sche conferentie nu besloten heeft de kwestie der door Amerika opgelegde handelsbeperkingen voor de algemene vergadering der Ver. Naties te brengen en dat er een permanente organisatie moet komen welke het werk der confe rentie moet voortzetten, voelt men in dit alles de sluwe opzet van de Russi sche politiek. Zij eist echter een uiterst voorzichtige behandeling en beantwoor ding van de zijde van het Westen. We hebben al gezegd dat de Russen thans wiggen hanteren om de eenheid tussen Amerika en West-Europa en tussen de Het is nog altijd nodig dat de strijd tegen de tuberculose met onverminder de kracht wordt voortgezet. Iedereen kan daaraan medewerken door het kopen van de bekende Emmabloem waartoe Dinsdag a.s. de gelegenheid bestaat. Dan zal nl. in onze stad weer de Emmabloem- collecte, uitgaande van de Ned. Ver. tot bestrijding der Tuberculose, worden ge houden. Gaarne wekken wij onze stadge noten op deze collecte te doen slagen. Men doet er een zegenrijk werk mee ten bate van geheel ons volk. Bollenpaasdagen bij Hillegom, Lisse, Sas- senheim broek, fietsers, en andere duizenden met autobus en trein hebben genoten van prachtig weer en bol lenvelden met rijn on afscheidelijke slin gers. De bollenstalle tjes waren fraai ver sierd en ren lust wor het oog. ven van de republikeinse partijmactine welke tenslotte t moet stellen. Morgen is te laat. Wij willen volstaan met U verschillen de persstemmen te geven: Het Parool: ...de filmtaal, waarin het verhaal verteld wordt, heeft de bijzon dere rechtstreeksheid en al de realisti sche poëzie, waarvan de Italianen 't ge heim bezitten. Regisseur Leonide Mo- que’s stijl is sterk verwant aan die van zijn collega Vittorio de Sica, die trou wens aan deze film rijn medewerking gaf door er de rol in te spelen van de sympathieke, begrijpende leraar. Het mensenmateriaal, dat hier vooral uit kinderen bestaat, is ook prachtig. De jeugdige Anna Pierangeli, die de rol van Mirella speelt, overtreft gèmakkelijk een dozijn Hollywood-sterren met haar schoonheid, haar onbevangenheid, haar groot talent en vooral met haar ontroe rende jeugd. De Volkskrant: Tactvol en discreet toont Moque ons de ontluikende liefde tussen een jongen en een meisje, beiden in de puberteit, die zich tot elkander voelen aangetrokken, zonder te weten waarom. Nieuwe Rotterdamse Courant: Over de sexuele voorlichting van de jeugd is een Italiaanse film gemaakt, die zich door soberheid en vooral door eerlijke openhartigheid van vroegere films on derscheidt. Leonide Moque heeft deze onderhoudende film, waarin de meeste figuren met veel humor zijn getekend ver gehouden van enige sensatie en hij brengt het voor velen zo netelige pro bleem van de voorlichting over de ver houding van de seksen op zuivere wijze, niet slechts tot ouders en opvoeders, maar eveneens de film is toeganke lijk voor personen boven 14 jaar tot de jeugd. Elsevier: Het is de kracht van Léo nide Moque dat hij in de film elk direct betoog achterwege heeft gelaten. Hij geeft een geval van opvoeding. En hij analyseert dit geval tot op de kern op een boeiende en magnifieke wijze, die getuigt van een groot kunstenaarschap. - plichtsbetrachting van de Maatschappij toen door de aankoop in één hand te brengen in de markt ingegrepen en een prijs vastgesteld, welke Bolivia, een der voornaamste tinproducenten in moeilijk heden bracht omdat de welvaart er practisch vernietigd werd. Het gelukte de bestaande regering niet van Amerika een betere prijs los te krijgen en zij is weggevaagd door de revolutionaire be weging van Paz Estenzoro, die de tin mijnen, welke thans in handen zijn van drie families, wil nationaliseren en daarbij de massa der mijnwerkers ach ter zich heeft De partij van Estonzoro is in de oorlog onder Duitse invloed ont staan, is reeds eerder aan het bewind geweest en heeft een dictatoriale inslag. Door de regeringswisseling oriënteert Bolivia zich op Argentinië en wendt zich van de Ver. Staten af. landen op het moment dat de verhou ding tussen deze landen en de naties van het Atlantisch pact nogal gespan nen is. Daartoe heeft bijgedragen het feit dat de Veiligheidsraad het verzoek van de elf Arabische en Aziatische lan den om de Tunesische kwestie te behan delen heeft afgewezen, het kon niet Je vereiste 7 stemmen halen. Engeland en Frankrijk stemden tegen, de Ver. Sta ten, Nederland, Griekenland en Turkije onthielden zich zodat geen der landen van het Atlantisch pact meewerkte aan een eventuele inwilliging van het ver zoek. De elf verzoekers willen nu trach ten de zaak aan de algemene vergade ring der Ver. Naties voor te leggen, waarschijnlijk eveneens zonder resul taat. In Tunis hebben de nationalisten verklaard het nieuwe kabinet, dat h.i. onder Franse druk gevormd is niet als representatief te beschouwen. In Egyp te verklaren de felle nationalisten het zelfde van de regering-Hilali, die de op 18 Mei vastgestelde parlementsverkie zingen voor onbepaalde tijd heeft uit gesteld, blijkbaar wil de regering nog wat dokteren aan de kieswetten om verzekerd te zijn van een meerderheid, die ze als binnenkort werd gestemd, waarschijnlijk niet zou halen. In Zuid- Afrika steekt de strijd om de rassen kwestie de kop weer op na de Gods vrede tijdens de van Riebeekfeesten; het wetsontwerp om de gerechtshoven het toetsingsrecht te ontnemen staat op het punt ingediend te worden en onder de kleurlingen is een actie om een bur gerlijke ongehoorzaamheidscampagne te beginnen aan de gang. zelfwerkzaamheid, dan de dierkunde, o.a. door het zoeken van planten en het leren determineren. Dankbaar is Dr Otto, dat bij de bouw der nieuwe H.B.S. zo zeer rekening is gehouden met zijn inzichten over een modern biologie-vak- lokaal en een goede schooltuin. Hiervan heeft ook het gymnasium het volle pro fijt. Dan vertelt Dr Otto over het on derzoek onder zijn leiding van een be paald terrein aan het Sneeker Meer op vrije Zaterdagmiddagen met leerlingen, die daar belangstelling voor hebben: planten worden gedetermineerd, foto’s genomen. Tot slot konden de ouders enige zeer fraaie wand-platen bewonde ren, vervaardigd door leerlingen uit de vijfde klasse, waar op was afgebeeld, wat zij van bepaalde water-organismen onder de miscroscoop hadden waargeno men, o.a. van de blauw- en groenwieren. Nadat de rector Dr Otto warm had ge dankt voor zijn interessante inleiding, die onder grote aandacht was aange hoord, ging men over tot de gewone be sprekingen tussen docenten en ouders over de vorderingen der leerlingen. nieuw inmenging van de Ver. Naties af en stelt nog eens voor dat een com missie der vier bezetters een onderzoek zal instelllen naar de mogelijkheid der organisatie van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland, en vorming van een re gering. Deze moet beschikken over een eigen weermacht, maar de Oostelijke grenzen erkennen en geen bondgenoot schap aangaan, gericht tegen een der overwinnaars uit de laatste oorlog. Een eigen Duitse weermacht zou te verkie zen zijn boven een leger „onder West- duitse huurlingen, geleid door fascisti sche Hitleriaanse generaals, die bereid zijn Europa in de afgrond te storten van een derde wereldoorlog”. De Russen handhaven dus ten volle hun standpunt dat er op gericht blijft de onderhande lingen tussen de W.Duitsers en de Wes telijke geallieerden over toetreding tot de Westerse defensie te doorkruisen door de Duitsers het lokaas van een souverein herenigd Duitsland met een eigen weermacht voor te houden. Men weet dat zowel de W.Duitse soc.demo- craten als een deel der Duitse protes tanten onder Niemöller een neutraal herenigd Duitsland verkiezen boven een aansluiting van W.Duitsland bij het Westen onder de huidige voorwaarden. Er lijkt nog slechts ee” obstakel voor deze groepen te bestaan om voor dit Russische lokaas te bezwijken, nl. dat de Russen op dit ogenblik nog de erken ning van de Oder-Neisse grens eisen. Maar men voorspelt dat op 1 Mei Mos kou nog eens extra concessies in het vooruitzicht zal stellen nl. ook een te gemoetkoming inzake deze grens. Het is duidelijk dat als dit inderdaad en hoezeer dit ook tegen de zin van Polen zou zijn het geval zou zijn de rege- ring-Adenauer het steeds moeilijker zal vallen de plannen tot samenwerking met het Westen tegen een steeds sterker op positie in door te zetten en dat de Wes telijke geallieerden steeds groter con cessies aan de W.Duitsers zullen moe ten doen om die samenwerking te ver krijgen. Er zijn Duitse bladen die ook al weer zinspelen op een ongedaanma- king van de voorlopige afscheiding van enige Duitse dorpen en gemeenten ten gunste van Nederland, en dat is maar een kleinigheid vergeleken bijv, bij het Saargebied. In het licht van de niet ge makkelijke onderhandelingen tussen de Grote Drie en W.Duitsland moet men misschien ook zien de Engelse toezeg ging dat het bereid is een verdrag van wederzijdse bijstand aan te gaan met de Europese verdedigingsgemeenschap, waardoor ook W.Duitsland en Italië kunnen rekenen op directe Engelse bij stand als zij worden aangevallen. Frankrijk en de Benelux hadden die geruststelling feitelijk al door de over eenkomst van Brussel. te breken en het zal een uiterst be kwaam gevoerde Westelijke politiek moeten zijn, „elke daarop een gemeen schappelijk «i bevredigend antwoord vindt. De gemeenschappelijke, onder lei ding van Amerika gevoerde politiek van het Westen, heeft door zijn zware las ten en economische moeilijkheden een punt bereikt waar onderlinge geprik keldheid en ontevredenheid ze uiterst kwetsbaar maken voor Russische po gingen ze te doorkruisen. Slechts be grip voor eikaars problemen en vast beslotenheid de eenheid hoger te stellen dan individuele moeilijkheden zal ze vei lig door de klippen heen kunnen lood sen. Men zie eens naar Japan, waar tot voor kort de Amerikaanse politiek werd oejubeld, maar waar thans, juist op het moment dat Truman het vredesverdrag met dat land tekende zich zeer beslist een anti-Amerikaanse stemming open baart en het nationalisme hand over hand toeneemt. Dergelijke verschijnse len zijn eigenlijk over heel de wereld waar te nemen, zelfs in de revolutie welke zich in de Z.Amerikaanse repu bliek Bolivia heeft afgespeeld. De grote vraag naar tin in verband met de wa- penproductie had de prijs van dit me taal zo hoog opgevoerd dat de Ver. Staten deze niet meer wensten te be- takm. Ds Amerikaanse regering beeft Veelal neemt men aan dat dit binnen lands politieke program dan evenals dat van Taft behoudend zou moeten zijn. Maar dit zou misschien de republikei nen kunnen bevredigen, de vraag is of het voldoende zou zijn om ook de kleur loze middenstof die vier jaar geleden voor de democraten stemde en Truman de overwinning bracht, aan te trekken. De vakbeweging, cle een machtige in vloed in de Ver. Staten heeft, zal stellig met een conservatief binnenlands pro gram niet gewonnen worden, Truman kwam haar kennelijk in ’t gevlij met zijn laatste beslissingen inzake het staalconflict, en ook de negerstemmen zullen niet naar Eisenhower gaan als hij zich niet verklaart voor een vooruitstre vend standpunt inzake het rassenvraag stuk. Een neger, lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft hem daarover al aan de tand gevoeld, de generaal heeft ontwakend geantwoord, waarop het congreslid verklaarde dat Eisenhower zich maar moest terugtrekken als hij in dit opzicht geen partij wenste te kiezen. De aanhangers van Taft pogen Eisen hower al uit zijn tent te lokken door advertenties in de bladen te plaatsen, waarin de generaal uitgenodigd wordt zijn oordeel over allerlei netelige kwes ties uit te spreken. Maar men verwacht dat Eisenhower voorlopig vaag zal blij ven. Er zqn heel t Amerikaanse des kundigen die Eisenhower geen succes voorspellen als hij aan een conservatief binnenlands program vasthoudt, vooral nu Truman niet meer meespeelt, omdat deze naar de gemiddelde Amerikaanse smaak wel eens te radicaal was. Nu in zijn plaats Kefauver of Stevenson de democratische candidaat zal zijn, die wat gematigder worden genoemd dan de tegenwoordige president en dus meer kans hebben ook de stemmen van de gemiddelde Amerikaanse kiezer aan de mocratische kant te houden, zou het vol gens deze kenners van de toestand ge wenst zijn dat Eisenhower ook met een gematigd vooruitstrevend program in- r_ zake de binnenlandse politiek kwam, ^Europese* regeringen "en hun volken maar het zou een kunst zijn zo’n pto- gram de goedkeuring te doen vegwer- de generaal candidaat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1