Zesde President Rooseve'bmars J AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST Bk Een Kommandant bezocht zijn troepen STICHTING SNEKER STUDIEFONDS DINSDAG 22 APRIL 1952 7e Jaargang No 32 L. KIEZEBRINK Gloriedag voor de Sneker Heilsoldaten i Alle deelnemers volbrachten de tocht T J. Bade Contactavond N.O.B. NED. STAATSLOTERIJ 515e Afd. N.C.L.B. Oosthem Oanbistelling Psychometrische avond KLEINZAND 7 Tel.l. 2S7J Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bond van varkensmesters en fokkers - 1 Geslaagd It wurk is gund oan de teechste yn- skriuwers. Kras oudje Contactdag Stichting Sneek 1940’45 Kievitseieren Benoemd won Paastournooi SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur Ook mevrouw Thykjaer we- Voor de laatste keer in dit seizoen or ganiseert de Ver. v. Spiritisten Harmo- nia een openbare psychometrische avond, ditmaal met het medium de heer Schef fer uit Utrecht. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar de desbetref fende advertentie. HOMMERTS. Under architectuer fan de hear B. Leeman fan Snits waerd ün- derhêns oanbisteld de bou fan in kan- toar foar de Boerenlienbank to Hom- merts. Der waerd as folget ynskreaun: Vrijdag 25 April. Ned. Ver. v. Spiritis ten „Harmonia”. Openbare Psycho metrische avond in zaal Piso. Aan vang 8 uur. Zaterdag 26 April. Waterschap de Oos- terhemmen. Ingelandenvergadering ’s voorm. 9 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Zaterdag 26 April. Waterschap „Heeg”. Vergadering van Volmachten ’s v.m. te 9.30 uur in het café van H. J. Visser te Heeg. Dinsdag 22 April. Sneker Gymnastiek Ver. (S.G.V.) Viering 55-jarig be staan in Amicitia. Natuurkundig Ge- ’s Avonds 8 uur Advertentieprijs 15 ot par num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name ren Arme E. J. Drijfhout. Sneek. Redoctie-adres: ■eaeai^MBBaneMm voerde in het Engels het woord. Zij dankte allen voor de prettige verwelko ming en de mooie bloemen haar aange boden en vond het tevens buitengewoon vriendelijk dat de Deense en de Zweedse vlag het podium sierden. Reeds van het begin af voelt zij zich al heel goed thuis in ons land omdat ze hier zo goed wer den ontvangen en zij hoopte spoedig ook in staat te zijn enkele woorden in het Nederlands te kunnen spreken. Zij ver telde verder geboren en groot geworden te zijn in het Leger des Heils en betoog de tenslotte met een herinnering aan het Paasfeest, dat Christus stierf voor de gehele wereld om te redden en te helpen en Zijn geluk en Zijn vrede te geven. De Kommandant hield vervolgens nog eer predikatie naar aanleiding van het in de aanvang gelezen Schriftgedeelte, gevolgd door een gebed van een der leden van het corps, waarna brigadier Hoenderken deze voor Sneek onvergefe lijke bijeenkomst, waarin volgens de Leger des Heils-traditie veel gezongen werd, sloot met dankgebed en de Apos tolische zegen. in de 25 K.M. tocht. tijd dat hij zelf als kind bij het Leger hoorde en was mede in ’t belang van het jeugdwerk naar het Noorden geko men. Want wij moeten mee. doen, ook in het Leger, om de kinderen te helpen. Hij was tenslotte blij overal waar zij komen een trouwe groep Leger des Heils-vrienden te vinden. Want al kun nen wij niet allen tot het Leger des Heils behoren, voor allen is er toch wel iets goeds te doen in de wereld. Woensdag 23 April. nootschap Sneek. in zaal Café Het Park. Spreker Dr W. J. Roberts. Het Paastournooi van de Friese Jeugd Schaakbond is, na spannende strijd, ge wonnen door de Sneker Jan Bade. De einduitslag van de hoofdgroep was: 1. J. H. Bade, Sneek, 2%; 2. D. Post mus, Leeuwarden, 2; 3. J. T. van Min nen, Noordwolde, 1%; 4. A. Anema, Leeuwarden, 0. Geslaagd voor het te ’s-Gravenhage gehouden examen voor adjunct-commies bij de administratie van ’s Rijks belas tingen de heren H. Lageveen te Sneek en F. Reidsma te Bolsward, beiden werkzaam aan de Inspectie der belastin gen alhier. De Nationale Reserve te Leeuwarden won de ie prijs toelagen zullen worden verstrekt bestaan in hoofdzaak uit: a. een elk jaar zowel door de ge meenteraad als door regenten van het Old Burger Weeshuis te bepalen bij» drage; b. terugbetaalde studietoelagen; c. bijdragen, schenkingen, erfstellin gen en legaten van particulieren en rechtspersonen. Het stichtingsbestuur hoopt dat de burgerij aan het instituut haar steun zal verlenen, ook in financieel opzicht. Voor het indienen van aanvragen onj een toelage zie men de in dit nr. ge plaatste advertentie. Maandag 21 April. Amicitia Theater ’s Avonds 8 uur: .Morgen is het te laat.” Vrydag 25 April. Ver. „Het Groene Kruis” te Sneek. Jaarl. alg. leden vergadering. ’s Avonds 8 uur in het Wijkgebouw Westersingel 27. werd een verloting gehouden om zeer waardevolle prijzen. Ongeveer half twaalf sprak voorzitter Groenhof nog een slotwoord, waarin hij dank bracht aan dé leden van het comité met hunne dames, die er voor gezorgd hadden dat deze avond zo in alle puntjes was ver zorgd. Een extra pluim had de heer A. Boot in ontvangst te nemen, de „grote organisator”. Voor de verst weg ko mende vervoerder was een bloemstuk in luxe pot beschikbaar gesteld. Deze werd onder luid applaus overhandigd aan de heer Doves van Wieringen. Spr. dankte tevens het gezelschap voor het voortreffelijk werk. De muzikale om lijsting was toevertrouwd aan het Trio Joh. Bok. Het bal dat na afloop onder leiding van de heer A. Boot stond, werd eveneens door dit trio opgeluisterd. Vermelden we nog dat aan de echt genote van de bondsvoorzitter mevr. Buis een bus drabbelkoeken werd aan geboden en dat de eigenaar van ’t café op de Afsluitdijk de pleisterplaats van do beroepsvervoerders alle aanwezi gen op bonbons tracteerde. Voor men uiteenging werd staande het Fries Volkslied gezongen. In café De Nederlanden te Leeuwar den Zuiderstraat werd Vrijdag opgericht de Ned. Bond van Varkensmesters en Fokkers. Voorz. Schilstra van Wouds- end kreeg na zijn openingsrede vele vragen uit de vergadering te beant woorden. Onze bedrijven, aldus de voorz., hebben niet de plaats waarop zij recht hebben. Ze worden omringd door goed georganiseerde lichamen, die zon der hen te raadplegen, hun wil opleg gen. We willen als gelijke partners be handeld worden. Wij zijn economisch een zeer belangrijke groep en willen als_ zodanig ook erkend worden. De secre taris gaf een overzicht van de groei dezer <j»ge organisatie. Hij wees op het feit dat de mester en fokker in feite de deviezenkweker is en niet de exportslager, die het product slechts enkele dagen bezit. Na de organisatie van de noordelijke provinciën zal het overige land bewerkt worden. Het moet een landelijke organisatie worden. Ge streefd zal worden naar een onderlinge verzekering, opdat het grote risico, b.v. pestgevaar, gemeenschappelijk gedra gen worde. De overheid staat bereidwil lig tegenover onze plannen. Ook de ont smetting van markten en de laakbare methoden van enkele handelaren wer den uitvoerig besproken. Hier ligt ook een taak voor de Bond. De oprichting had de instemming van een vijftigtal aanwezigen, w.o. de grootste mesters van ons land. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren Schilstra, Woudsend, F. Hempenius, Cubaard en K. Postma, Ferwoude. Secretaris D. Postmus, Tj. Hiddesstr. 49, Leeuwar den, telef. 6800. De (Sneker soldaten van het Leger des Heils hadden Zaterdag hun Kom mandant E. Thykjaer en diens echtgenote, leiders van het Leger in ons land, in hun midden. Daarover heerste grote vreugde, want men had reeds lang ver langend naar hun komst uitgezien. Maar nu was het er toch van gekomen en beleefde het wakkere Sneker corps weer een gloriedag die met gulden letters in het boek zijner historie geschreven zal worden. Dit bezoek was echter niet alleen een gebeurtenis voor het Leger. Voor de gehele burgery was het een voorrecht zulke voorname gasten in haar midden te hebben. Daarom was de burgemeester Zaterdagavond officieel aanwezig in satie. Spr. heeft God daarin vele jaren en in vele landen mogen dienen en is dankbaar en trots te behoren tot die wereldomvattende broederschap, die niet gelooft in ijzeren gordijnen, ja in geen enkel gordijn dat de volkeren ver deelt en van elkander scheidt. Er is nog veel en groots werk voor ons te doen. God heeft ons op wonderbare wijze ge holpen terug te keren na de moeilijke oorlogsjaren en ik ben dankbaar en trots aan het hoofd van zo’n beweging te staan. Spr. wenste het Sneker corps het allerbeste, dat is Gods hulp en Gods zegen, toe en drukte de Sneker makkers op het hart niet te vergeten dat zij eep belangrijke schakel vormen van de keten van corpsen in ons land. Zwakke scha kels mogen daarin niet voorkomen. Naar de zang van de kinderen had de Kommandant met blijdschap gehoord. Hij herinnerde zich nl. nog heel goed de De mars werd begunstigd door stra lend voorjaarsweer. De medische ver zorging was weer toevertrouwd aan de transportcolonne van het Ned? Rode Kruis, afd. Sneek. Iedere deelnemer (ster) die de tocht volbracht ontving een persoonlijke herinneringsmedaille met de beeltenis van wijlen president Roosevelt, resp. in brons, zilver en ver guld. De 75-jarige K. Stevens uit Sneek volbracht de 25-K.M.-tocht voor de vijf de keer en vierde dus zijn eerste lustrum. Al met al kan men zeggen dat ook deze tocht weer uitstekend is ge slaagd. En nu tot Zaterdagmiddag a.s. dus voor de 40 K.M. OOSTHEM. De afd. N.C.L.B. heeft al. hier in Pro Rege haar laatste vergade ring gehouden in dit seizoen. Voorzitter P. Walsweer opende op de gebruikelijke wijze en sprak de wens uit dat men on danks de matige opkomst toch nog een goede en vruchtbare samenkomst mocht hebben. Daar deze vergadering tevens bedoeld was als jaarvergadering, werd door de secretaris na de notulen ook nog een kort jaaroverzicht voorgelezen, eveneens werd dit door de penningmees. ter gedaan. Uit deze verslagen bleek, dat het ledental iets gestegen was en thans bedraagt 29. De penningmeester had een klein batig saldo. De controle commissie had alles in orde bevonden. Aangezien de voorzitter met Mei gaat vertrekken, werd in zijn plaats gekozen de heer F. S. Buma. Bij de rondvraag werd o.a. het werven van nieuwe leden besproken. Nadat de scheidende voorzit ter nog dank was gebracht voor alles wat hij voor de afd. had gedaan, werd deze samenkomst na het zingen van de Avondzang en gebed gesloten. WOUDSEND. De 83-jarige A. Visser die vol moed ging eierzoeken, vond W kievitseieren. Een hele prestatie. BENOEMD. Elektrysk: Fa P. Bijlsma en Sn. ƒ289; L. Stavinga ƒ245. Bigroating ƒ326. SCHARNEGOUTUM. Benoemd tot Ik botermakér aan de Coöp. Zuivelfabriek te Scharnegoutum, de heer J. v. d. MeeK thans 2e botermaker aan de Coöp. Zus velfabriek te Akmaryp. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAG?. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Waar blijft de Kommandant? Brigadier Hoenderken had er in zijn begroetingswoord op gewezen, dat men in Sneek meermalen had gevraagd: waar blijft de Kommandant? Deze herhaalde die woorden nu in het Nederlands, maar merkte op dat hij op zijn minst 150 plaatsen moest bezoeken terwijl daar naast nog wie weet hoeveel andere za ken z^jn aandacht vragen. In mijn land zeggen ze echter dat men nooit te lang kan wachten op iet& goeds. Welnu, U hebt op mij gewacht, maar ik ook op U. Spr. dankte de burgemeester voor dienst vriendelijke toespraak en was blij te horen dat het Leger hier begrepen en gewaardeerd wordt en dat de autoritei ten aan zijn kant staan. Het Leger des Heils is een wereldomvattende organi- Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 3404 100.000 met premie van ƒ30.000; 14986 premie van ƒ3000; 12392 ƒ25.000; 6273 ƒ1500; 1623, 3064, 3693, 4364, 4498, 6225, 6844, 7632, 7727, 7799, 10452, 10743, 10836, 12062, 16591, 17632, 17669, 18256, 19357, 19374, 20189, 20408 1000; 9359 200; 14213 100. Eigen geld. 2234, 2243, 2250, 4507, 4511, 4529, 9372, 9378, 9390, 9392, 14058, 14059, 14068, 19641, 19652, 19656, 19668. de buitengewone samenkomst die in de Legerzaal aan het Kleinzand gehouden werd en druk bezocht was. Op het podium, vóór het muziekcorps en het zang koor, prijkten aan weerszijden van het spreekgestoelte de Deense en Zweedse vlag, als een bijzondere hulde aan het Deens-Zweedse echtpaar Thykjaer, dat een zeer sympathieke indruk maakte. Op Vrijdag 18 April werd de jaarlijkse contactdag van de Stichting Sneek 19401945 met de verzorgden in „On der de Linden” te Sneek gehouden. De voorzitter, de heer Wiersma, wees er in zijn openingswoord op, dat smart en vreugde op deze dag vlak naast elkaar liggen. Smart om het verlies, vreugde en dankbaarheid bij het herdenken van de bevrijding. Na de gezamenlijke maal tijd behandelde de heer Havinga het on derwerp: „Onze kinderen bij hun voor bereiding tot, en hun intrede in de maatschappij”. Voor het gezin ligt hier een belangrijke taak. De arbeid aan die taak begint niet na het behalen van een diploma; integendeel, de opvoeding in het gezin dient reeds vroeg daarop te zijn gericht, opdat de kinderen geleide lijk worden ingeleid in de maatschappij. Na een geanimeerde bespreking sloot de voorzitter om 5 uur deze zevende contactdag. Heden Maandag was het de laatste dag dat de kievitseieren vervoerd moch ten worden. Zaterdag jl. mocht men ze voor het laatst rapen. Tengevolge van de lage prijs 7 ct. per stuk, overtrof de vraag ver het aanbod. Glês-, skilder- en bihangwurk: Fa. A. Bergsma en Sn. 615. Bigroating ƒ626. Timmerwurk: A. Hofman ƒ7562; J. A. Dijkstra ƒ7415; T. en J. Duiker 7398. Bigroating 7400. Na het zingen van een dier mooie lie deren waarvan het Leger des Heils het monopolie schijnt te bezitten, het lezen van Marcus 1, de verzen 35 t.e.m. 45 en gebed, sprak de divisie-commandant brigadier Hoenderken een welkomst woord, in de eerste plaats tot burge meester Rasterhoff van wie het Leger veel medewerking geniet en daarna tot de Kommandant en mevrouw die bij hun binnenkomst met zang en applaus be groet waren. Hij sprak zijn grote vreug de uit over hun aanwezigheid, vertelde dat Sneek goede Heilsoldaten heeft die vooraan staan in de strijd, en eindigde met de toepasselijke woorden: Komman dant hier zijn Uw troepen, troepen hier is Uw kommandant. Het vorig jaar is door samenwerking van de gemeente Sneek en het Old Bur ger Weeshuis alhier in het leven ge roepen de stichting „Sneker Studie fonds”. Het doel der stichting is het verlenen van toelagen in de gevallen dat een overigens verantwoorde studie niet kau worden voltooid of aangevangen, gens het ontbreken van de nodige gel den. In 1951 zijn voor het eerst toelagen toegekend. Daar de stichting nog slechts over geringe geldmiddelen be schikt kan op beperkte schaal tot toe kenning van beurzen worden overge gaan. De toelagen dragen een aanvullend karakter en zullen als regel worden ver strekt in de vorm van renteloze voor schotten, welke moeten worden terug betaald indien de begunstigde in om standigheden komt te verkeren vaak dank zij de verleende financiële mede werking welke het hem zonder al te grote bezwaren mogeiijk maken de ont vangen toelage te restitueren. De stu dietoelage wordt telkens voor een jaar verleend en bedraagt, indien zij wordt verleend voor het volgen van onder wijs aan een universiteit of een hoge school, ten hoogste 1000 per jaar en indien zij wordt gegeven voor het volgen van onderwijs aan een andere onderwijs instelling, ten hoogste 500 per jaar. Om voor een toelage uit het studie fonds in aanmerking te komen, moet belanghebbende, zulks ter beoordeling van het bestuur: a. Nederlander zijn; b. gedurend ten minste drie jaren, on middellijk voorafgaanue aan het tijdstip van de aanvraag, wettelijke woonplaats in de gemeente Sneek hebben gehad; c. zelf, of zijn ouders, voogden of verzorgers, niet bij machte zijn de stu die te bekostigen; d. voldoende pogingen hebben aange wend om in het genot van een rijks-, provinciale of particuliere studietoelage te komen; e. geschiktheid voor de voorgenomen studie bezitten. In bijzondere gevallen kan van de on der letter b gestelde eis ontheffing wor den verleend. Zij, aan wie een toelage is verleend, zijn verplicht het bestuur desverlangd alle inlichtingen betreffen de de studie te verstrekken. De geldmiddelen waaruit de studie- Zaterdag jl. is bij de N.D.S.M. te Amsterdam een voor Braziliaanse rekening gebouwde tanker van 20.000 ton te water gelaten. De tanker zal de naam „Goiaz” dragen. Naast de „Goiaz” ligt het zusterschip „Minas Gerais’” dat over twee maanden te water zal worden gelaten, De Nationale Organisatie voor het Beroeps-Goederenvervoer in Nederland rayon Sneek, heeft Zaterdag haar vier de contact-avond gehouden in de tjok volle foyer van Amicitia. Deze feeste lijke bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het rayon Sneek, de heer E. Groenhof van Oudemirdum. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe en wel in ’t bijzonder de voorzitter van de lan delijke bond de heer J. Buis van Vlaar- dingen die met zijn echtgenote de tocht naar Sneek had ondernomen, de afge vaardigden van de contact-commissie Bolsward en 't gezelschap Stet van Alk maar en bracht verder dank aan allen die hunne medewerking hadden ver leend bij het organiseren van deze avond. Nadat de aanwezigen het Be- roepsvervoerlied hadden gezongen, sprak de landelijke voorzitter de heer Buis een kort propagandawoord. Spr. zeide o.m. dat het zakenleven in deze zieke maatschappij zeer moeilijk is en dit zeer nadelige gevolgen voor de be volking had. Maar men moest ondanks dit alles het hoofd er voor houden en ’t nimmer in de schoot leggen, met inzet van de volledige persoonlijkheid moest men er van maken wat er van te ma ken is. Alles wat er thans gebeurt drukt ok op t leven van de vervoerders. Wilt daarom nimmer versagen, steunt eens gezind uw organisatie en sta achter uw bestuur. Hierna werd een aanvang ge maakt met het ‘eestelijk gedeelte van de avond. Dit werd een groot succes. Medewerking verleende het kleinkunst- ensemble „Kees Stet” van Alkmaar, on. der het motto „Er klopt iets niet en toch klopt ’t”. Nu het gebodene was kleinkunst van de bovenste plank. Kees Stet, de West-Friese humorist die ook vaak voor de radio optreedt, kon men nu eens persoonlijk beluisteren en zijn optreden was het glanspunt van de avond. Truus Schot en Tom Munk als zangduo met hun operette-schlagers, daarnaast „Cakie” als goochelaar, die de aanwezigen door zijn vingervlugheid perplex deed staan, Herman Theunissen al: accordeonist er niet te vergeten Ni co Akkerman als conferencier, zij allen verdienen niets dan lof. In de pauze De burgemeester roemde het een voorrecht voorname gasten in zijn stad te mogen verwelko men en herinnerde er aan hoe hij dat zeven jaar geleden de Kommandant van de Canadese bevrijders mocht doen. Nu zijn wü zeer vereerd dat wij de Komman dant van een ander leger mogen verwel komen, een leger geïnspireerd door grote Christelijke idealen, dat vechten wil tegen de duivel en zijn rijk. De we reld mag zich gelukkig prijzen dat de stichter Generaal Booth zijn werk niet beperkte tot Engeland, maar in 1880 begon het over de gehele wereld te ver breiden. Nu is er geen land ter wereld, dat niet weet wat het Heilsleger beoogt. Verleden jaar vierde het corps alhier zijn 50-jarig bestaan. Aanvankelijk vormde het een vreemde verschijning in onze straten, maar de methode in Engeland gebruikt heeft ook in Sneek niet ge faald en vele mannen en vrouwen zijn hier tot het Kruis gebracht en tot een beter leven. Uw verschijning hier kom mandant en mevrouw Thykjaer bewijst dat het werk van het Leger des Heils nog niet is afgelopen. Wij leven in een donkere wereld waarin velen van de basis der zedelijke waarden zijn afge dwaald. Wij zien de toekomst echter te gemoet met de hoop dat het L. des Heils mee zal helpen de oude basis te herstel len. Vertrouwend dat U daaraan zult medewerken, wens ik U en mevrouw Gods zegen toe op Uw werk hier in Ne derland, aldus eindigde de burgemeester zijn toespraak, die hij eerst in het Engels en daarna in het Nederlands uitsprak. Nadat het kinderkoor „Levenslust” enkele mooie liedjes had gezongen, hield de Kommandant een toespraak. Tot aller verrassing begon hij in het Nederlands om uiting te geven aan zijn blijdschap in hun midden te zijn en te danken voor het hartelijke en prettige welkom. Hij hoopte dat het een gezegende en goede avond zou worden en zou heel graag in het Nederlands zijn voortgegaan. Maar dat is zijn moedertaal niet. Zelfs niet die welke hij nu spreekt (Engels). Ik ben nl. een Deen, zei hij, en heb het in mijn leven ook wel eens met een paar andere talen moeten doen. Spr. ging daarom In het Engels voort, maar zijn woorden werden direct op bewonderenswaardige wijze door kapitein Joh. Heijnsdijk, ver bonden aan het Hoofdkwartier te Am sterdam, vertaald, zodat niets van de inhoud verloren ging. Nieten. 2236, 2238, 2239, 4499, 4502, 4506, 4509, 4512, 4517, 4519, 4522, 4524, 7139, 7145, 9360, 9393, 9396, 9400, 14038, 14044, 14048, 14053, 14211, 14214, 19627, 19642, 19658, 19663. (80)2e prijs Greate Piergroep Sneek (75); 3e prijs „Span de Spieren” Nij- land (70); de 4e en 5e plaats waren resp. voor St. Martinusgroep Sneek en Pres. Rooseveltgroep, Sneek. Aan de Harmoniegroep werden later nog 65 punten toegekend. 25 K.M.: Nationale Reserve, Leeu warden, le prijs mte 76 punten; 2e prijs „W.A.T.S.”, Echten, 72 punten; 3e prijs „Looft de Heer”, Leeuwarden, 71 pun ten. Verder verkregen groepsprijzen Utile Dulci (chr. lyceum), (twee groe pen, ieder 70 punten); St. Margriet- groep, Sneek, 70 punten; Sted. Gymna sium Sneek (65); De Trekvogels, Heeg (60). Uit Bolsward waren dat resp. De Kanaries, Kath. Arb. Jeugdgroepen I en II met resp. 70, 70 en 65 punten. In de 35 K.M. was maar een groep nl. Stucliesport (R.H.B.S.), Sneek, welke 75 punten kreeg toegewezen. Zaterdagmiddag werd voor de zesde maal door de President Rooseveltgroep van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders”, afd. Sneek onder auspiciën van de Noord-Nederlandse Wandelsport- bond de President Rooseveltmars ge houden. In vergelijking met voorgaande jaren was de indeling gewijzigd. Dit maal konden de deelnemers ook van Bolsward starten, terwijl voor liefheb bers van de „lange afstand” een extra 40-KM.-tocht op Zaterdag 26 April is georganiseerd. Ook voor deze mars bestaat naar men ons mededeelae flinke belangstelling. Vele tippelaars (sters) zullen dan weer van de partij zijn en beschouwden de tocht van Za terdag als een trainingstocht. Hoewel het aantal deelnemers ditmaal niet zo groot was als vorig jaar toen wa ren er ruim 700 kunnen de organisa toren meer dan tevreden zijn, want nu was het aantal 612 gesplitst als volgt: 192 aan de 10 KM.tocht; 332 aan de 25 KM.tocht; 88 aan de 35 KM.tocht. Naast hen, die de tochten individueel maakten, marcheerden in de 10 KM.tocht 6 groepen mee, in de 25 KM.tocht 8 en in de 35 KM.tocht 1. De parcoursen voor de deelnemers die uit Sneek startten waren resp. als volgt: 10 K.M.-tocht: Start en finish café Sikkens, Lange Vee- marktstraat, Sneek, Leeuwarderweg, linksaf Jachthavenstraat, langs Wandel pad Zwette tot aan de Grasdrogerij, daarop Rijksweg, Goënga, Gpëngamie- den, Offingawier (controle), Groene Dijk, Leeuwarderweg, Sneek. 25 K.M.-tocht: Start en finish café Sikkens, Sneek, IJlsterweg, naar Oost hem (controle), Abbegasterrige, Wol- sum, Nijlanderzijl, Bolsward (controle en rust), Nijland, IJsbrechtum, Sneek. (Voor de tippelaars uit Bolsward de omgekeerde richting). 35 K.M.-tocht: Start en finish café Sikkens, Sneek, Leeuwarderweg, Schar negoutum, Rien, Itens, Oosterend, Wom- mels (controle en rust), Hichtum, Bols ward, (controle en rust), Nijland, IJs brechtum, Sneek. Voor de Bolswarders omgekeerde richting. Door diverse instanties, de gemeente besturen van Bolsward en Sneek, en voorts zakenlieden e.d. waren tal van groepsprijzen aangeboden. De jury voor het toekennen hiervan bestond uit de heren C. Swaagman, official N.N.W.B. te Leeuwarden, F. Dotinga, Tirns en J. Postma, Sneek. Dit drietal heeft een verre van gemakkelijke taak gehad, want niet minder dan 19 groepen moes ten driemaal beoordeeld worden. De klassificatie w>as als volgt: 5160 pun ten voldoende, 6170 punten ruim vol doende, 7180 punten goed, 8190 pun ten zeer goed, 90100 punten uitmun tend. We laten hier de uitslag volgen: 10 K.M.: le prijs Herv. School, Ijlst Woensdag 23 en Donderdag 24 April. Amicitia Theater. Iedere avond 8 uur: „Cocaine”, strijd van de Ame rikaanse politie tegen smokkelaars. Benoemd tot leraar aan de Grafische School te Amsterdam onze vroegere stadgenoot de heer Joh. v. d. Berg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1