BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Afd, Sneek Ned. Ver. tot bescherming van dieren Prettig verblijf bij „DUBBEL VIJF Zestigjarig bestaan Chr. Jongensclub „Obadja De huisvesting en haar problemen 7e Jaargang No 33 I VRIJDAG 25 APRIL 1952 L. KIEZEBRINK E.D.G. en Vredescontract Op weg naar 5 2 jaar Emmabloemcollecte 4 KLEINZAND 7 Tefel2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD De Kuyper-revue komt Nog vrij goed afgelopen Concert Dodenherdenking voor Terschellinger ex-notaris Drieling geboren V' De Gem. WoninjgcommiSMS. Saar houdt Duitsland eu Frankrijk verdeeld Redacteur JJ gym- Dat de eens voor we Arthur en zeker. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD algemene dienstplicht wil. Dat congres heeft zich ook Trumans ontstemming op de hals gehaald, doordat een deel er van, het Hjjis van Afgevaardigden, op de militaire uitgaven en de hulp aan de bondgenoten wil bezuinigen. Men meent echter dat Engelands besluit om ook militaire garanties aan W.-Duitsland en Italië te verlenen, waaruit in ’t alge meen een betere militaire situatie voor W.-Europa moet voortvloeien, het Con gres gunstiger zal stemmen, ten op zichte van de voortzetting van de mili taire en economische steun aan Europa. De Emmabloemcollecte, Dinsdag hier ter stede gehouden, heeft 608.87 opge bracht. men meent dat deze generaal niet be paald deze kwaliteiten heeft. Boven dien is deze generaal uit de school van Mac Arthur, die de sterke oriëntering van Amerika op de West-Europese ver dediging ook geenszins was toegedaan. Het zou een wat onaangename indruk maken als het Pentagon er de benoe ming van een generaal wist door te drukken, die zelf eigenlijk niet over tuigd was van de belangrijkheid van zijn nieuwe taak. Maar ten slotte weten niet of Ridgway denkt als Mac is ook zijn benoeming niet De Leeuwarder rechtbank veroordeel de de 47-jarige notaris Willem F. te Terschelling, die veertien dagen geleden terecht stond wegens verduistering tot een totaal bedrag van ongeveer 62.000 conform de eis tot 2 jaar met aftrek. Men schrijft ons: De Geref. Jeugd Centrale van Sneek heeft het initiatief genomen om op Donderdagavond 1 Mei a.s. in het Gebouw voor Chr. Belangen de Kuyper-revue op te voeren. In deze revue wordt op pittige en boeiende wij ze het leven en werk van de bij de oude ren nog zeer bekende Dr. Abram Kuy- per uitgebeeld. Het was voor de samen steller geen gemakkelijke opgave de veelzijdigheid van Dr Kuyper in een revue duidelijk te laten uitkomen. Het is hem echter gelukt op zeer verdien stelijke wijze het leven en werk van Kuyper uit te beelden zonder daarbij saai of afgezaagd te worden. Steeds wordt de pittige en frisse toon gehand haafd, zodat het een groot genoegen is deze revue bij te wonen. Het is dan ook te verwachten dat de inwoners van Sneek en omgeving van deze kans die hun wordt geboden voor ƒ0.75 (bel. in begrepen) een veelvuldig en dankbaar gebruik zullen maken. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de raambiljetten en de advertentie in het Maandagnummer van dit blad. Op het terrein van het P.EJ3. aan de Groenedgk hielp de heer W. Oppenhuis Maandagmorgen een collega een bak fiets op te duwen, toen een hun achter op rijdende auto hem aanreed. Een der wielen ging de aangeredene over het linkerbenedenbeen. Dr. van der Zijpp verleende de eerste hulp en constateer de een ernstige kneuzing. O. werd naar zijn woning vervoerd en zal nu enige weken rust moeten houden. Het concert dat jaarlijks door het Sneker Cantate Koor wordt gegeven ter gelegenheid van de Dodenherdenking, zal ditmaal plaats vinden op Zaterdag avond 3 Mei ’s avonds te half negen in de Grote Kerk. Er zullen werken worden uitgevoerd van Bach, Vittoria, Bruck ner, Gallus e.a., terwijl hieronder een speciaal werkje is, geschreven door de heer E. B. Folkertsma. Als solisten zul len optreden Jo Vincent sopraan en Ge- zinus Schrik, orgel. Zoals bijna alle dingen heeft ook de gymnastiek in de loop der jaren grote veranderingen ondergaan. Het is alles zoveel losser en vrijer geworden en daar door voor onze hedendaagse begrippen ook natuurlijker en aantrekkelijker. Een vergelijking tussen een uitvoering van nu en een van 4050 jaar geleden spreekt in dat opzicht boekdelen. Gym- nastiek-uitvoeringen zijn gymnastiek- revues geworden. Shows, waarin aan de gymnastiek nog wel een belang rijke plaats is ingeruimd, maar om geven met muziek, een jolig liedje, een aardige dialoog en geestige schetsjes. De oude Sneker Gymnastiek Vereni ging heeft zich op dit gebied al meer dan eens onderscheiden en kwam ook nu weer ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan met een goede revue onder de toepasselijke titel „Dubbel Vijf” voor de dag. De auteur, onze oud-stadgenoot Jan Greidanus, een lange reeks van jaren de ziel van S.G.V., kent ook op dit terrein het klappen van de zweep en zo werd „Dubbel Vijf” een kijkspel dat de talrijke bezoekers die Dinsdag Amicitia vulden, een prettige avond heeft bezorgd. Onder hen bevonden zich ook de ere leden Wierstra, de eerste leider, van wiens kennis en toewijding de jubilaresse bijna 25 jaar heeft geprofiteerd, Sijperda en Groenland, mede-oprichters, Jan Grei danus, vele jaren bestuurslid en daarna leider, de dames Zandstra en Attema, pioniersters voor de gymnastiekbeoefe- ning door de vrouwen, de oud-leiders Jongejans, Postma en Kan Jr„ bestuurs leden v. d. Turnkring Friesland, onder afdeling Sneek, en van de Medische Sportkeuring, afgevaardigden van zus terverenigingen enz. die allen in het bij zonder door voorzitter P. Bergsma wer den verwelkomd. Bergsma hield zijn openingswoord overigens prijzenswaardig kort, vooral omdat het beruchte Sneker kwartiertje inmiddels al tot een klein half uur was aangegroeid. Het muziektrio Schuil BokKlazema zorgde er echter wel voor dat het publiek zich tijdens dat wachten op wat komen zou niet verveelde. En nu de revue. Daarover zou heel wat te schrijven zijn, prijzend (vooral) maar ook critisch. Het laatste echter het minst. De gesproken tekst en de liedjes zijn vlot geschreven en er zijn bijzonder aardige vondsten in verwerkt. Dat reuze televisietoestel van Knutselaar bijv, was wel heel origineel, vooral toen het beeld volmaakt was geworden en op het scherm wapperende vlaggen van S.G.V. en al haar leiders sinds de oprichting in 1897 verschenen. Greidanus* schepping lijkheid te krijgen. Na toelichting door het hoofdbestuurslid de beer Kooistra, werd besloten deze aanvraag nog even te laten rusten. De vergadering gaf in middels het bestuur machtiging tot sta tutenwijziging, als dit noodzakelijk mocht blijken. Betreffende een afvaardi ging naar de algem. ledenvergadering 1952, die op 29, 30 en 31 Mei in Zeist ge houden zal worden, kon men tijdens de vergadering nog niet tot een besluit ko men, hiervoor zullen nog enkele leden worden gevraagd. De aftredende voor zitter, dr J. P. Otto, en de secretaris, de heer J. Hammer, werden beiden, on der grote bijval, herkozen, waarna de heer Kooistra de afd. Sneek feliciteerde met het behoud van deze actieve be stuursleden. Deze activiteit, die zeker het kenmerk is van de gehele afdeling, kwam nog tot uiting in de levendige dis cussie die volgde op het huishoudelijk gedeelte van de vergadering. Vele plan nen werden besproken, o.a. wilde men belangstelling vragen in onderwijskrin gen voor het verzorgen van huisdieren door kinderen. Een plan dat aandacht verdient, ook van jeugdleiders en zeker van de ouders. Wist U overigens, ouders, dat in onze stad nog zo veel dieren door kinderen worden geplaagd, om een erger woord maar niet te gebruiken? Een dringend verzoek aan de ouders om hier op te letten, is hier zeker wel op z’n plaats. „Onze liefde en zorg voor het dier zal beloond worden met een blik uit zijn trouwe ogen en het geven van een poot”, met deze woorden van de secretaris willen wij het verslag eindigen van deze vergadering, die met een enkel woord gesloten werd door de voorzitter. Met een kort welkomstwoord opende de voorzitter, dr Otto, de algemene ver gadering van de afd. Sneek van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, die Dinsdagavond j.l. in Rest. Piso gehouden werd en een bijzonder tintje had door de aanwezigheid van het hoofdbestuurs lid de heer Kooistra en drie bestuurs leden van de nevenafdeling Bolsward, die nog niet zelfstandig kan bestaan. Uit het verslag van de penningmeester, dat goedgekeurd werd door de kascom missie, bleek dat de ontvangsten over '51 waren 539,40, uitgaven 483,63, ba tig saldo over '51 ƒ55,77, momenteel in kas 641,10. Een bedrag dat niet vol doende was om het grote doel van 1951 te bereiken: het bouwen en inrichten van een doelmatige stal voor de paarden van het woonwagenkamp. Door middel van een collecte en dank zij belangrijke gif ten, o.a. een gift van 200.is dit doel toch bereikt, waarvan dankbaar mede deling werd gedaan. Het asylfonds had op 31 Dec. '51 een batig saldo van 282,25. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn keurig uitgebreid ver slag en tot leden van de kascommissie 1952 werden benoemd mevr. Huisman en de heer Conradi. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Hammer, bleek dat het aantal leden op 31 Dec. 1951 240 bedroeg, tegen 226 op dezelfde da tum in 1950, een toename dus van 14 leden. Hierbij inbegrepen zijn de leden van de onderafd. Bolsward, nl. 57. Het dierenasyl had in het afgelopen jaar 130 pensiongasten met 703 verpleegdagen. 33 zwervende dieren werden aange bracht, waarvan 11 weer werden ge plaatst. 22 dieren, hoofdzakelijk jonge poesjes, moesten worden afgemaakt, terwijl voor 29 honden door de bedrijfs leider, de heer Abma, een nieuwe baas werd gevonden. Het afgelopen jaar werd door de secretaris een goed jaar ge noemd, men heeft vele dieren kunnen helpen en met een opwekking tot de leden ook in het komende jaar actief werkzaam te zijn, besloot de heer Ham mer zijn uitgebreid verslag. Vervolgens kwam aan de orde: aanvraag Koninklij ke goedkeuring teneinde rechtspersoon- ■s In het Diaconessenhuis te Dordrecht heeft mevrouw G. Borsje uit Alblasser- dam het leven geschonken aan een drie ling. Het waren drie meisjes, Maria Eli sabeth (weegt 1850 gr.), Johanna Mijntje (1950 gr.) en Gerda Alice (1200 gr.). Moeder en kinderen maken het naar omstandigheden goed. Woensdagavond was een groot aantal ouderen en jongeren in het Geb. v. Chr. Bel. bijeen gekomen om gezamenlijk het 60-jarig bestaan van bovengenoemde ver. te gedenken. Ds. S o n d o r p had de leiding, die na zang en gebed allen een hartelijk welkom toeriep. Wij mo gen gedenken en in blijdschap vieren, dat deze ver. zo lang heeft mogen be staan en op dit gebied een der oudste in ons land is. De naam zal wel ontleend zijn aan een hofbeambte, die ten tijde van koning Achab en de profeet Elia leefde. Het was toen een donkere tijd en Obadja heeft zijn uiterste best ge daan, om te doen wat hij moest doen om anderen te helpen. Op het program me. staan enkele fakkeldragers, die ge- Advertentleprlji 15 et per m.m. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 oer hall jaar. Giro 50748 ten name van Flrme E. J. Drijfhout, Sneek. Deze Engelse toezegging is trouwens bevredigend voor alle zes landen omdat ze principieel de kans verhoogt dat een agressor uit het Oosten direct weerstand zal worden geboden aan de oostelijke grens van W.-Duitsland en men hem eerst niet diep in of zelfs door dat land zal laten heendringen. „Principieel” zeg gen wij, omdat men daarover practised eerst gerust kan zijn als Engeland be reid blijkt reeds in vredestijd de voor bereidende militaire maatregelen te nemen welke een onmiddellijk Engels ingrijpen zullen waarborgen. Trouwens ten deze hapert het vooral in Amerika, waar Truman al enige malen tevergeefs geprobeerd heeft de algemene dienst plicht ingevoerd te krijgen, en deze dienstplicht alleen kan waarborgen dat er bij een conflict tijdig Amerikaanse reserve-divisies naar Europa kunnen worden overgebracht. Wat Truman niet kan krijgen, en waarvoor Taft zeker niet zal strijden, zou misschien Eisenho wer als militair expert kunnen geluk ken als hij tot president verkozen werd. In dit opzicht zou West-Europa mis schien meer van hem hebben te hopen dan van Harriman, de democratische candidaat voor het presidentschap die nu door Truman naar voren wordt ge schoven en die de huidige buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering overigens even goed als Eisenhower zou voortzetten. W.-Europa kan zich ver heugen over de geleidelijk zeer sterk wordende militaire positie van Ameri ka, waarover generaal Bradley, de voor zitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs pas enige treffende dingen verteld heeft. Want dit vermin dert mits die sterke positie alleen voor politieke druk wordt gebruikt stellig het oorlogsgevaar in het alge meen, er wordt dan ook gemeld dat de Russen sterk onder de indruk van Ame. rika’s kracht zijn geraakt en nu wer kelijk op de Noord Koreanen en China invloed trachten uit te oefenen om een wapenstilstand te sluiten. Men zegt zelfs, dat Stalin. een ontmoeting met de premier Neh -oe var India nastreeft, op dat deze zal bemiddelen tussen Oost en West Maar voor W.-Europa nog ge ruststellend w ?cu het zijn als Amerika’s mHitaire kracht in evenredige verhou ding met luchtmacht en marine gezocht werd in een landmacht, waarvan een deel met sneed naar Europa kon wor den gedirigeerd als er te kwader ure toch eens iets gebeurde. Deze kwestie zal nog wel herhaaldelijk in de Raad van het Atlantisch Pact worden aange- sneden, doch er is geen oplossing voor, zolang het Amerikaanse congres geen De voorz. van de C.J.M.V., de heer P. J a a s m a, spreekt over de betekenis van de ver., over de waarde van het lidmaatschap voor de ouders en de leden, doch laat een lichte waarschu wing horen, dat men Obadja niet als een geheel op zich zelf zal gaan zien, maar als een deel van het grote Ver bond. Spr. hoopt dat de tegenwoordige leiders nog vele jaren dit werk zullen mogen voortzetten tot heil van de jon gens. Dan komt er een verrassing voor de heer Oppenhuizen. Vr. H o 1 k e m a ver nieuwt, dat gene 20 jaar leider is ge weest en nu mag spr. hem namens de jongens een mooie vulpen overhandigen en mevr. Oppenhuizen een prachtig bloemstuk, waarvoor beiden zeer dank baar zijn. Voor de afwisseling zorgde allereerst „Sin en Wille”, welker leider de harte lijke gelukwensen aanbood. De execu tanten mogen zich nu in zes-delige in strumenten verheugen, terwijl de direc teur een keurig dirigeerstokje hanteer de. Enige leden van Advendo gaven een paar nrs. hoogrek. 7 jongelui droegen voor, terwijl onder de oud-leden een voordrachtwedstrijd werd gehouden, waarbij W. Coens de le pr„ L. de Haan de 2e en J. Hoekema de 3e pr. won. Marten en Henk v. d. Tempel gaven heel aardige muziek, terwijl een paar jonge lui een echt jongensstuk: „De jongens van de Hobby-club” opvoerden, dat reusachtig in de smaak viel. Zo deed ieder z’n best, de leden en het publiek verkeerden allen in een echt opgewekte stemming, zodat ds. Sondorp echt ge meend tot allen een hartelijk dankwoord kon spreken en daarna voorging in gebed. Zaterdag jl. heeft de Zuid-Veluwse Jacht- vereniging een mi niatuur Military ge organiseerd, waaraan ook werd deelgeno men door H-K.H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prinses Irene Op de voorgrond Prinses Beatrix en op de achtergrond Prinses Irene. Enigszins prikkelend echter werkt weer op het Congres de Franse aan drang op Engeland en Amerika om van beide landen waarborgen te ontvangen tegen een mogelijk uittreden van een land uit de Europese verdedigingsge- meenschap. De Fransen zijn nog altijd bang dat West-Duitsland slechts tot deze gemeenschap toetreedt om zelf standig te worden en eigen strijdkrach ten te krijgen, om dan weer die gemeen schap te verlaten en een eigen politiek te gaan voeren. De Fransen menen dat dan ogenblikkelijk sancties tegen zo’n uittredend lid zouden moeten worden genomen. De Amerikaanse regering heeft er Parijs reeds op gewezen dat zo’n bepaling ook wel eens nadelig voor Frankrijk zou kunnen werken, bijv, als de Gaulle aan het bewind kwam, die altijd verklaard heeft, dat hij dan Frankrijk uit de E.D.G. zou laten tre den. Er zijn thans besprekingen tussen deze drie landen over deze kwestie en het vredescontract met W.-Duitsland gaande. Overigens moet zodra de E.D.G. en het vredescontract met W.-Duitsland gereed zijn toch de kwestie der garan ties aan de orde komen omdat Amerika wel lid is van het Atlantisch Pact maar niet van de E.D.G. zodat er een vorm van samenwerking voor beide lichamen moet worden gezocht. Het eerste waar mee de Raad van het Noord Atlantisch Pact zich echter zal hebben bezig te houden is de benoeming van een opvol ger voor generaal Eisenhower. Het lijkt logisch dat een Amerikaan, en dan Eisenhowers tegenwoordige plaatsver vanger Gruenther, daarvoor wordt aan gewezen, maar de hoogste Amerikaanse militaire leiding het zg. Pentagon zou generaal Ridgway, de opvolger van generaal Mac Arthur, willen. Bij sommi ge Europese partners zijn daartegen be zwaren, de aanvoerder van de Noord Atlantische strijdkrachten moet niet alleen over grote militaire gaven en daaraan ontbreekt het generaal Ridg way niet maar over even grote di plomatieke beschikken, omdat hij met velerlei meningen van de Europese De socialisten stemden tegen de reso- partners heeft rekening te houden en lutie, welke hun niet ver genoeg ging. Vorig jaar hebben wij getracht hier voorlichting te geven over aller lei aangelegenheden betrekking heb bende op de verdeling van de nog zo schaarse woonruimte. Thans achten wij het dienstig deze voorlichting met een enkel artikel voort te zetten. Enige omstandigheden geven daar aanleiding toe. Vanwege de hoge kosten van de nieuwbouw zijn de huren der nieuwe woningen de laatste jaren zodanig op gelopen, dat ze voor bepaalde catego rieën van de bevolking overwegende bezwaren opleveren. Daarnaast is een andere groep, bij wie uc financiële be zwaren niet zo groot behoeven te zijn, maar die toch blijft vasthouden aan de huren der bestaande woningen en er niet toe kan komen een groter deel van het inkomen voor een woning te besteden. Bij de uitgifte van de 86 woningen in het zgn. Tuindorp, die nu reeds alle zijn bewoond, heeft de Gem. Woningcommissie dit bij haar werkzaamheden ondervonden. De werkwijze bij de verdeling verschilde hierdoor in ’t algemeen van die, wel ke een paar jaar geleden werd ge volgd bij de uitgifte van nieuwbouw woningen. De Commissie ziet zich ge noodzaakt steeds meer gebruik te ma ken van tussenschakels om goedko pere woningen vrij te maken voor de minder draagkrachtigen. Zij komt dan gewoonlijk terecht bij gezinnen (vaak kleinere) waar van woning nood in geringere mate of in ’t geheel geen sprake is. Veelal is juist de nood wegens gebrek aan voldoende woon- of slaapruimte het grootst in die ge zinnen, waar een hoge huurprijs een overwegend bezwaar oplevert. Woningzoekenden zowel als buiten staanders verliezen door deze gang van zaken de juiste kijk op het doel, dat de Commissie uiteindelijk na streeft en komen zodoende tot ver keerde conclusies of veronderstellin gen. De gevolgen zijn dan meer acti viteit bij de woningzoekenden, die me nen dat aan hun moeilijkheden te weinig aandacht wordt geschonken wat zich uit in de vorm van meer bezoek en meer brieven aan het bu reau en de commissie, terwijl dit onder deze omstandigheden bij voor baat toch elk nuttig effect moet mis sen. De gevolgen zijn alleen nodeloos werk- en tijdverspilling en teleurstel lingen. Hoewel het verheugend is, dat in onze gemeente door de vele nieuwge bouwde woningen het totaal aantal ingeschrevenen momenteel iets da lende is, bleven onze lijsten toch een groot aantal woningzoekenden bevat ten, voor wie het verkrijgen van een oplossing tijd en geduld vraagt. een der beste leiders, nl. de heer J. Nota, die de jongens de naam van twee de vader hadden gegeven. Het werk is niet zonder zegen geweest en spr. ver blijdt zich daarover ten zeerste. Namens tal van oud-leden mag hij een enveloppe met inhoud overhandigen, welke na opening 150 blijkt te bevatten, waar voor voorz. Oppenhuizen zeer dankbaar is. De tweede leider, de heer G. H o 1 k e- m a leest dan felicitatiebrieven van ds. H. W. te Winkel, kapitein L. d. H. D. Boschma en de oud-voorz. E. J. v. d. Brug voor, die allen hartelijk gelukwen sen. ma staan enkele fakkeldragers, die ge tuigend van het licht de duistere wereld intrekken. Zo is het uw taak het licht dat God u gegeven heeft, door te geven en met uw voorgangers doorgaan het werk dat Hij u gaf te doen. Ga rustig daarmee door totdat straks weer anderen uw taak overnemen. De heer G. M. Oppenhuizen sprak van de zegen die men ontvangt als men met de jongens in vereniging en in het kamperen zich met hen be moeit. Er openbaren zich die alles kun nen, maar ook wie de handen verkeerd staan. Bij de voorbereiding voor de ver schijning van ons gedenkboek, van het programma van deze vergadering heb ben we zeer grote steun gehad van ons lid Rrjpma, en nu is het spr. een zeer grote vreugde hem als bewijs van onze dankbaarheid een zilveren armband horloge te mogen overhandigen. (Ap plaus). Namens de Sneker Jeugd Actie spreekt mej. Hoogland een hartelg- ke gelukwens .Zg hoopt dat de leden zullen leren ook met anderen om te gaan, bij handhaving van eigen beginsel, om zo elkander te helpen. De nestor, de heer C. Schotanus, een der oprichters, werpt dan een blik terug in de geschiedenis van Obadja en hoopt, dat de ver. nog velen ten zegen zal mogen zijn. Een andere oud-leider, de heer C. Doevendans, noemt met ere na zgn beste gelukwensen de naam van Amerikanen overigens wel West-Europa irriterende din gen doen blijkt ook uit hun pogingen de Europese export naar hun land zoveel mogelijk te belemmeren ter wille van de eigen Amerikaanse handel en industrie. Ondanks het felle verzet van president Truman en de minister van buitenland se zaken Acheson, die inzien dat hun Europese bondgenoten de zware lasten der bewapening alleen kunnen torsen als zij zoveel mogelijk kunnen exporteren en dollars verdienen, is het Congres maar al te bereid in dit verkiezingsjaar met de bgzondere belangen van bepaalde Amerikaanse groepen rekening te hou den. Dit gaf Engeland, nadat Italië was voorgegaan, aanleiding tot een protest, dat de Amerikaanse regering ter kennis van het congres zal brengen. Vooral na de propaganda welke de Russen met hun economische conferentie hebben ge maakt, mocht men van Amerikaanse zijde meer begrip voor de West-Euro pese behoeften verwachten. Op de ver dere punten welke in de afgelopen over- zichtsperiode aan de orde waren, als daar zijn de besprekingen tussen Portugal en Spanje, die tussen Engeland en Egypte en de toestand in Zuid-Afrika in ver band met het rassenvraagstuk, gaan wij thans niet diep in, in vorige overzichten werden ze reeds aangeroerd en hun verdere ontwikkeling is nog te weinig gevorderd om er veel van te kunnen zeggen. Het heeft er veel van dat Spanje en Portugal samen als één Ibe risch blok de onderhandelingen over een verdrag van wederzijdse veiligheid met de Verenigde Staten willen voeren, dat in de besprekingen tussen Engeland en Egypte het Soedanvraagstuk moei lijken zal blijken te zijn op te lossen, dan dat van het Suezkanaal en dat het in Zuid-Afrika hard tegen hard zal gaan tussen regering en oppositie, nu Malan een parlementair Hooggerechtshof wil instellen om het toetsingsrecht van het gewone Hof van Appèl te ontgaan. In de West-Duitse Bondsdag is een resolutie aangenomen waarin verklaard wordt dat de Saar op grond van het internationaal recht Duits gebied is en de huidige status in strijd is met het democatische recht op zelfbeschikking. Dr Adenauer verklaarde dat de onder handelingen met Frankrijk niets had den opgeleverd, zodat de Saarkwestie voorlopig niet aan de orde zal komen. Er zit nu vaart achter de onderhan delingen der Grote Drie met West- Duitsland over de opneming van laatst genoemd land in de Europese defensie- gemeenschap, de opheffing van het be- zettingsstatuut en de vervanging er van door een zg. vredescontract. 17 Mei wordt genoemd als de datum voor de ondertekening van deze verdragen te Bonn, en van het verdrag inzake de Europese defensiegemeenschap (E.D.G.) door de daarbij betrokken zes landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux) te Den Haag. De oorzaken van deze haast zgn verschillende. De Amerikaanse regering wenst alles in kannen en kruiken te hebben voor half Juni, omdat dan het Congres uitéén gaat en het 1953 zou worden als het oude congres de overeenkomsten met W.-Duitsland niet voor die tijd had goedgekeurd. De landen van het Wes ten, de regering-Adenauer incluis, wen sen een spoedige afdoening omdat men de Russen niet te veel tijd meer wil gunnen met allerlei fantastische aan biedingen inzake een herenigd Duits land de Duitse oppositie aan te moe digen in haar verzet tegen de overeen komsten. Enige der Duitse opposanten dringen er nu op aan, dat in hetzelfde versnelde tempo waarmee de onderhan delingen met het Westen worden ge voerd, ook de nota’s met Moskou over de Russische voorstellen inzake een con ferentie over een herenigd Duitsland zullen worden gewisseld. Zo schrijft de Frankfurter Zeitung dat het Westen niet van West-Duitsland kan verlangen dat het de kleine kans op hereniging van het Duitse grondgebied zonder noodzaak voor een onafzienbaar aantal jaren zou verdagen door een overeen komst met dat Westen aan te gaan voor er volkomen klaarheid in de bedoelin gen der Russen -s gekomen. De rege- ring-Adenaner is het echter niet met dit standpunt eens, ze is van oordeel dat de Russische voorstellen slechts vertraging van de onderhandelingen tussen W.-Duitsland en het Westen en het zaaien van tweedracht tussen de be trokken partijen beogen. Ze is bereid het risico te aanvaarden van het voordeel dat de Russische en Oost-Duitse propa ganda zal krijgen als W.-Duitsland een maal bij de E.D.G. is aangesloten, om dat deze dan de Duitsers maar steeds kan voorhouden dat het Westen en Adenauer de hereniging van Duitsland hebben belet, en meent dat nu in de Duitse bondsdag een meerderheid voor een overeenkomst met het Westen zal zgn te vinden. Vooral nu Engeland heeft besloten om ook West-Duitsland en Italië dezelfde garantie te geven inzake militaire bijstand welke de andere vier landen van de Europese defensiegemeen schap: Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland volgens het verdrag van Brussel reeds hadden nl. dat Engeland ook deze landen direct zal bijstaan als ze worden aangevallen. voldeed dan ook stellig aan de verwach tingen en allen die er in optraden heb ben tot dat succes bijgedragen. Vanzelf sprekend was niet alles smetteloos en was het begin zelfs wat rommelig, maar men kwam er steeds beter in, ook wat de gymnastieknummers betreft. De grondgymnastiek in het laatste deel was zelfs voortreffelijk, zowel voor de dames als voor de heren, die hierin, evenals in enkele andere nummers, gemengd op traden en ook fraaie staaltjes aan rin gen, rekstok en brug lieten zien. Dè nummers van de jongens en meis jes mochten er ook zijn, hoewel het jam mer is, dat de prachtige matrozendans door te veel fouten niet geheel tot zijn recht kwam. En de kleuters niet te ver geten, veroverden het publiek met hun leuke spelletjes en dansjes, waarvan de strijd tussen goed en kwaad wel een van de besten was. Het bestuur, de uitvoerenden en de schrijver kunnen tevreden zijn, zoals ook het publiek het was, dat zich na afloop met daverend applaus aansloot bij de hulde die de voorzitter, terwijl geheel S.G.V. van klein tot groot op het toneel stond aangetreden, aan Jan Greidanus bracht, alsmede aan de regisseur Joh. Tinholt, de gymnastiekleiders W. Han sen en H. Röfekamp, de heer Schuil, mevrouw Draaisma en de gebr. Doeven dans voor hun groot aandeel in het suc ces. Greidanus werd ook nog toegespro ken door de heer Kan Sr., die in zeer waarderende bewoordingen Jan’s 24- jarige arbeid voor S.G.V. en K.N.G.V. schetste en hem onder daverende toe juichingen als dank daarvoor namens de onderafd. Sneek van de Turnkring Friesland het speldje voor 25 jaar onaf gebroken lidmaatschap van het K.N. G.V. op de jas speldde. Een gezellig bal besloot dit nastiek-festijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1