Koninginnedag 1952 op prettige wijze gevierd Toerwagen-rallye De Lords en de Harem I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST F VRIJDAG 2 MEI 1952 7e Jaargang No 35 L. KIEZEBRINK 2872 Onderscheidingen HET VREDESVERDRAG MET JAPAN de L KLEINZAND 7 Telel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Wijziging diploma A ziekenverpleging Redacteur: I van I Een leuke groep paartjes in fietsrace. 6e de en Advertentieprlji 15 ot per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD dag in bigde stemming de drie en veer tigste verjaardag van H. M. Ko ningin Juliana gevierd. Ook hier had Zonovergoten Nederland heeft Woens- het bestuur van Oranje voor een pro gramma gezorgd, dat elk wat wils bood en het had eer v*kn zijn werk, want de gehele dag was het druk, ’s avonds zelfs En daar startten we dan Dinsdagoch tend precies 5 uur van Balk voor de grote dag van de Nederlandse toerwa- gen. In de bus was het nog een complete kapsalon, maar de stemming was per fect, het weer goed en de chauffeurs za ten te verlangen naar de grote strijd. In Hoevelaken was het reeds eivol met ous- sen uit het Noorden. We hadden niet te klagen want toen de Skotsploeg en de Hindeloopers uitstapten vlogen de men sen er op af, kreten van bewondering klonken en door de amateurfotografen werd reeds menig kiekje gemaakt. We werden bij de koffietafel met het Volks lied ontvangen. Om 8.49 uur werd ge start voor de kaartleeswedstrijd. Nu spre ken de chauffeurs niet meer tot de pas sagiers en wij niet meer tot hen. We rij den door een prachtige streek, maar we zitten vol spanning! Bij de eerste tijd- controle blijkt dat we op de seconde bij zijn. Er gaat een hoera op, het begin is goed! Een buitengewone uitgave van de Staatscourant van Dinsdag 29 April be vat een lange lijst van onderscheidingen aan landgenoten ten deel gevallen. Wij vermelden hier de volgende: Benoemd tot ridder in de orde van de Nvü. Leeuw: mr H. P. Linthorst Ho man, Commissaris der Koningin in Fries land. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau: de Z.E. heer J. van Gal- kom, deken en pastoor alhier. Toegekend de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud aan de adjudant der rijkspolitie S. de Jong te Scharnegoutum; idem in zilver aan G. Jonkmans, voorheen hoofdboekhouder bij de N.V. houthandel v.h. G. H. ter Horst Jzn. te Sneek; idem in brons aan W. de Vries, oud- hulpvakman bij de gemeentereiniging te Fietsrace. Groep 1012 jaar: le prijs P. Eppin- ga en Nelleke Meijer; 2e prijs Dickie de Grooth en Tineke de Jager; 3e prijs D. Dijkstra en Annie Reitsma; 4e prijs H. Franckena en Hillie Rijpkema; 5e prijs Jan Boon en Anna Maria Nauta; prijs Dickie van Doorn en Tineke Graaf; 7e prijs Gerben de Wolf Froukje Bruinsma. Groep 1315 jaar: le prijs Pieter Seinen en Jannie van der Heide; 2e prijs Sjaak Geuze en Jittie Potma; 3e prijs Wibbo de Visser en Joke Piersma; 4e prijs Jan Eringa en Carolina Dijk- sterhuis; 5e prijs Kees Silvius en Grietje Silvius; 6e prijs Willem Silvius en Ger- rie Meijer; 7e prijs Jac. v .d. Veer en Jannie Luehoff. Van 121 uur gaf stadsbeiaardier Flucie van Bergen een carillon-concert van vaderlandse liederen ten beste. In het bijzonder ook een doeltreffend wapen in de propaganda in W.-Duitsland tegen de opneming van dat gebied in de Europese defensiegemeenschap, waar tegen de Duitse socialisten even hard nekkig blijvei strijden als Adenauer er voor. Binnenkort hoopt deze in overleg met de Grote Drie de laatste bezwaren welke ook hij nog heeft opgeruimd te zien, terwijl hij de Duitse oppositie heeft trachten gerust te stellen door te verzekeren dat ook hij een herenigd Duitsland, ook al zou dat een socialisti sche regering en protestantse meerder heid hebben verkoos boven een gesple ten vaderland en dat het toetreden van W.-Duitsland tot de E.D.G. deze hereni ging niet in de weg behoefde te staan omdat het verdrag altijd kon worden opgezegd. Dit laatste heeft de Franse ongerustheid weer doen toenemen, maar toch meent men dat Engelse en vooral Amerikaanse druk op Parjjs en Bonn ook om de Saarkwestie nu te laten rus ten tenslotte deze maand de Euro pese defensiegemeenschap zal doen tot stand komen. Blijkbaar overwegen de Russen een laatste poging om dat te verhinderen, de Kominformlanden ko men nog deze week bijeen om over de toekomst van Duitsland te beraadsla gen. Zal Polen concessies inzake de Oder-Neisse grens moeten doen om de Duitsers een lekker lokaas voor te hou den? Of worden er desperater plannen overwogen? Want Ruslands grootste vrees is de milltarisatie van W.-Duits- land in Westelijk verband. Intussen gaan de verkenningen naar de weder zijdse machtsverhoudingen en pogingen de invloedssferen uit te breiden voort. De Zweedse premier Erlander is niet- officieel in de Ver. Staten op bezoek geweest en het gevolg is geweest dat De staatssecretaris van volksgezond- Versieringen etc. Groep 1012 jaar: le prijs: Jan en Marietje Hamersma (Indianen-paar) 2e prijs: Piet Eppinga en Nelleke Meijer (Matrozenpaar); 3e prijs: Louis van de Goot en Hinke Winsemius (Bloemen paar). Groep 1315 jaar: le prijs Lieuwe Hoekstra en Corrie Hilverda (Pake en Bepppe); 2e prijs Harry Diekstra zonder duo-passagier, maar wel met een bordje met het opschrift: „Myn wilf wol net mei”; 3e prjjs Douwe Dijkstra, en Annie Reitsma (Hans en Grietje), Sneek. Tot de onderscheidenen behoren ook enkele oud-stadgenoten. De heer J. v. d. Meulen, thans directeur van de Haar, lemse kweekschool, en voorheen van die te Meppel, werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau; tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw werd be noemd de heer Tj. Nauta te Wassenaar, directeur van het telefoondistrict Den Haag. gen hadden gestreken, die ze des mor gens voor het stadhuis hadden gehesen vond hun afmars te 7.15 plaats, waar na de plaatselijke muziekcorpsen op de Marktstraat een concert gaven. De fees telijkheden werden beslcm met vreug- de-marsen van deze corpsen door de stad. Dat bracht een enorme mensen menigte op de been. De feestvreugde duurde tot vrij laat in de avond. Dank zjj mede het bijzonder mooie voorjaarsweer is Koninginnedag in onze plaats dus schitterend geslaagd. De ver eniging „Oranje” kan er met grote vol doening op terug zien. Het bestuur ver zoekt ons te willen melden dat het gro te plannen heeft om het volgende jaar nog beter voor de dag te komen, maar dan moet het ledental zich uitbreiden, want feestvieren kost geld. Het brengt tevens dank aan allen die hebben mede gewerkt aan het welslagen van deze dag en wel in ’t bijzonder aan de heer J. H. Do korte voor diens uitstekende lei ding bij de zanghulde en de dames ext heren van het wedstrijd-comité. prjjzen waren de reden dat de deelname ook zeer groot was. Erg gemakkelijk ging het klimmen in de gladde mast niet. Maar de eersten die slaagden en de mooiste prijzen konden uitzoeken wa ren L. Vonk, H. Postma, J. v. d. Zee, S. Altenburg en S. Hofstra. Nadat de Padvindersgroepen de vlag de Amerikaanse regering zich neerge legd heeft bij het feit dat Zweden bui ten het Atlantisch pact blijft. Blijkbaar is Washington overtuigd dat Zweden sterk genoeg is om op zichzelf te passen en als er wat gebeurt toch aan de goe de zijde zal staan. Van Russische zijde is nu verzekerd dat, nu Amerika zich bij de Zweedse neutraliteit neer legt, het met die onzijdigheid nooit in orde kan zijn en Stockholm blijkbaar de zijde van het Westen heeft gekozen. Waarmee dus feitelijk de Zweedse neu trale houding vervallen is, omdat ze im mers door een der partijen niet meer er kend wordt,. Omtrent Zuid-Slavië doen weer vreemde geruchten de ronde, de houding van Tito zou met instemming van Moskou, eigenlijk slechts camou flage zijn om het Westen in de netten van de Kominform te verstrikken. Het lijkt wat fantastisch, maar het feit dat de Zuid-SIaven weigerden in de aan de gang zijnde, en weinig vlottende, onder- handelingen tussen Turkije en Grieken land over samenwerking der legers te worden betrokken wekt enige ongerust heid. De Verenigde Staten hebben de militaire hulp aan Perzië hervat op be vredigende verklaringen van Mossadeq inzake zijn voornemen zijn land te ver dedigen tegen iedere aanvaller. Inzake Tunis schijnt Washington, onder druk der Amerikaanse publieke opinie, nu weer wel van plan het standpunt der nationalisten te steunen, zeer tot onge noegen van Parjjs. Wat de binnenlandse toestand in de Ver. Staten betreft: Tru man heeft een ernstige tegenslag ge leden doordat een Federale rechtbank de door de president gelaste overname van de staalindustrie, toen een staking dreigde,' onwettig verklaarde; direct daarop is door de leiding der arbeiders in de staalindustrie de staking weer af- gekondigd. In Zuid-Afrika is de crisis in de verhouding tussen de regering en de oppositiepartijen een stap nader ge komen doordat de organisatie van ou strijders zich desnoods met geweld wil verzetten tegen het voornemen van Malan de grondwettige rechten van de kleurlingen te blijven miskennen. Ten slotte: de beschieting van een Frans lijnvliegtuig op weg van Frankfort naar Berlijn, wordt in het Westen nog al hoog opgenomen, men sprak van een uitdaging en een ernstig Incident. De feestelijkheden werden reeds des morgens 7.30 ingezet met het verzamelen van de padvin- d(st)ers op de Veemarkt, waarna te 7.45 de opmars naar de Marktstraat plaats vond, waar de vlaggen voor het stadhuis werden gehesen. Om 8 uur maakte het Tamboer- en Pijpercorps van Advendo een rondgang door de stad, terwijl het Sted. Muziekcorps dit voor beeld volgde. De zanghulde van onge veer 2000 schoolkinderen voor het stad huis, onder leiding van de heer J. H. Doodkorte, werd een groot succes. Be geleid door het Stedeljjk Muziekcorps zongen de kinderen achtereenvolgens „It Heitelan”, de canon „Dona Nobis Pacem”, Flaggeliet en 3 coupletten van Wilhelmus. Het contact tussen de béide dirigenten was perfect, waardoor de zang en begeleiding uitstekend tot haar recht kwamen. Daarna ging burge meester Rasterhoff, die met zjjn gezel schap de zang van het bordes had ge volgd, voor in drie hoera’s voor de Ko ningin, wat een daverende instemming vond. Hierna begaf de grote menigte toe schouwers zich naar ’t Martiniplein, waar de fietsrace van jongens met meisjes op de duo werd gehouden. On der de deelnemers was tevens en wed strijd voor de mooiste versiering en ’t aardigst geheel. We laten hier de uit slagen volgen: Maandag is het vredesverdrag dat de Westeljjke landen in 1951 te San Fran cisco met Japan sloten, van kracht ge worden. In Japan werd daarom een week lang feestgevierd, in het Westen heeft men geen reden tot juichen. Deze vrede moest er komen, dj omstandig heden dwongen er toe door de verhou ding van het Westen tot Rusland, maar het verdrag heeft voor vele landen die met Japan in oorlog waren een bittere nasmaak, omdat men ..iet ontkomen kan aan de indruk dat het land van de rij zende zon er te goedkoop is afgeko men. En dat niet alleen, maar ook om dat men zich afvraagt welke rol Tokio straks zal gaan spelen. Niet ogenblikke lijk, want zoals bekend hebben de Ver. Staten een verdrag met Tokio gesloten, waardoor deze beide landen bondgenoten worden en Amerika militaire bases in Japan behoudt. Maar er is reeds een groeiend verzet tegen dit verdrag in Japan, ook in de kringen van de partjj van Joshida, de huidige Japanse premier, wiens dagen men geteld acht omdat men hem verwjjt, dat hij door zijn sa menwerking met de Amerikanen en zjjn modellering van de Japanse wetgeving naar die van een Westeljjke democratie als Amerika is, het communisme heeft aangemoedigd. Men verwacht dat na Joshida de vroegere leider der regerings partij Hatojama een kans zal krjjgen. Deze is, zacht gezegd, niet pro Ameri kaans en men mag van hem verwachten dat hij zal trachten Japan geheel te be vrijden uit de Amerikaanse greep. Eco nomische redenen zullen het op de eer ste plaats daartoe dwingen. Japan heeft grondstoffen en markten en dus rood China nodig. De Amerikanen ver zetten zich thans tege. een volledig Ja pans handelsverkeer met het commu nistische vasteland van Azië maar duur zaam zal dat verzet toch niet blijken nu Japan weer souverein is geworden. Amerika heeft er zelf toe meegewerkt door na de oorlog 8 milliard dollar ter beschikking van Japan te stellen, dat de industrie van dat land een capaciteit verwierf 1% maal zo groot als voor de oorlog. Dat was nodig om het be trek - keljjk dicht bevolkte land op de been te houden, maar als men het zjjn natuur- Ijjke markten en grondstoffenreservoirs onthoudt heeft het er nog niet veel aan. Japan zal dus geleidelijk de Ameri kaanse belemmeringen voor zijn econo mische ontwikkeling wel op zij schuiven en naar een overeenkomst met Peking streven om opnieuw en in ieder geval zijn economische macht over heel Azië uit te breiden. Militair voorlopig natuur lijk niet, de Amerikaanse bases in Ja pan zelf en het veiligheidsverdrag tus sen Amerika, Nieuw Zeeland en Austra lië, dat tegelijkertijd met het vredesver drag met Japan in werking trad, zjjn ten deze voor Tokio een waarschuwing Maar Joshida zelf heeft reeds aa-ge- kondigd dat Japan een nationale defen sie zal opbouwen het vredesverdrag verbiedt dat niet en Amerika moedigt dat Japanse streven zelfs aan om een sterke bondgenoot tegen Rusland te krijgen en zo zullen we langzamer hand wel weer een sterk Japan aan schouwen, dat zich heeft vrijgemaakt van al te knellende banden met het Westen en streeft naar de positie van centrum van een Aziatische machts concentratie. De Aziatische politiek van het Westen staat daarmede voor een nieuw probleem waarvan men de ontwikkeling niet kan voorzien. Hoog stens kan men zeggen dat er tussen de Westerse politiek in Azië en die van een vrij Japan bepaalde aanrakingspun ten zjjn, ge van beide wil verdere Russische expansie in Azië en Tokio zal ook wel niet gaarne verdere uitbrei ding van het rode China zien. De vrede welke het sloot met Tsjang Kai Sje' op Formosa en welke beperkt bleef tot dat eiland en eniga naburige zal men wel als een gebaar van hoffelijk heid jegens diens beschermer nl. Ame rika moeten beschouwen, tenslotte is het maar een zuur geval voor Tokio op dit vroegere Japanse gebied de Chinese ex-dictator als heerser te moeten er kennen. Met evenveel heimelijke wrevel zal men in Japan wel zien naar de zich nog steeds voortslepende wapenstil- standsonderhandelingen in Korea vroeger ook Japans wingewest on danks aanvankelijke optimistische Ame rikaanse verwachtingen blijkt men er niet op te schieten. Een der grote moei lijkheden blijft dat een groot aantal krijgsgevangen Noord-Koreanen niet naar hun land wensen terug te keren, terwijl hun regering daarop staat. Nu het vredesverdrag met Japan is gesloten, is de positie van de Ameri kaanse opperbevelhebber daar van min der betekenis geworden en kwam dus de benoeming van generaal Ridgway tot opperbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Europa in de plaats van generaal Eisenhower te rechter tjjd. We hebben in ons vorig overzicht reeds enige aandacht aan zjjn mogelijke be noeming geschonken, zijn grote concur rent generaal Gruenther blijft chef van de staf in Europ: en ook dat geeft ver trouwen dat ook de Europese partners in het Atlantisch Pact het wel zullen kunnen vinden met het nieuwe opper bevel. Bovendien al zijn sommige En gelse en Franse bladen critiseh over de benoeming en vinden sommigen haar een uitdagin,; aan de Sovjet Unie er wordt ook op gewezen dat generaal Ridgway in de twee jaar, dat hij gene raal Mac Arthur in Japan verving bij, heeft gegeven van zulke diplomatieke gaven, dat men mag aannemen dat hij ook in Europa de -oon zal weten te vinden, welke een goede samenwerking Lussen de partners van het Atlantisch pact zal waarborgen. Men moet de be tekenis van de persoonlijke eigenschap pen van dergelijke leidende figuren voor net succes van bepaalde ondernemingen niet te gering schatten. Er is nu een discussie aar de gang tussen de Engel se en Amerikaanse pers over een boek van de B B.C.-oorlogscorrespondent Chester Wilmot waarin deze conclu deert nat bet eigenljjk aan de onder linge naj’ve’ van enige Amerikaanse generaals die er in het boek niet te best afkomen en maarschalk Mont gomery lag dat het plan van laatstge noemde om door een stoot met alle krachten tegen het Roergebied Duits land snel te bezetten niet slaagde. Daardoor ook konden de Russen veel te ver doordringen waarvan de huidig1 worsteling om Europa weer het gevolg is. Het is natuurljjk achteraf gemakke- Ijjk praten over hoe een campagne eigenlijk had moeten worden aangepakt, maar, als men het over fouten door be paalde figuren gemaakt, heeft, rilt men toch wel even als men hoort dat een Amerikaans generaal, die betrekkelijk kort geleden nog militair attaché in Moskou was, voor een Amerikaanse krijgsraad is gedaagd, omdat hjj zo zor geloos met zjjn in Moskou aangehouden dagboek omging. Dat is dan ook in handen der Russen geraakt. En in dat dagboek concludeert deze attaché dat de enige oplossing om van Rusland af te komen is: „oorlog zo spoedig moge lijk nu!” Welk een wapen is zulk een dagboek in handen der Russische pro paganda. De Friese Skotsploeg in actie. Intussen raken we niet uitgepraat over de natuur, wat een prachtige streek. We raken in vuur wat een or ganisatie, en wat een vereniging die ons dit Iaat genieten. Na de tijdrit op de Zeeweg komen we op het grote circuit te Zandvoort. Een ongelooflijk prachtige aanblik van de tribune. Daar zijn Zeeuwen, Markelose dansers, Friezen, Volendammers alle maal in eigen costuum. Daar zjjn alle deelnemende toerwagens, de een nog mooier dan de andere, vanuit heel Ne derland bjjeen. Chauffeurs en conductri ces in uniformen, officials, de grote Tramharmonie uit Den Haag. Tussen de vaardigheidsproeven door krijgen we de muziek- en dansgroepen. eerst de Markeloërs en dan komt de Schotsploeg uit de Zuidwesthoek het circuit op marcheren, de leidster mevr, de Leeuw met de Friese vlag voorop. Een daverend applaus klinkt op, en. verdiend. Ze dansen £-oed en we kunnen, er trots op zijn dat we deze ploeg hier in Balk en omstreken hebben. Na nog een bezoek aan de Keukenhof rijden alle deelnemers naar Avifauna, waar ze worden verwelkomd door de secretaris en de voorzitter, de altjjd ijve rige heer H. Pols uit Leeuwarden. Uit de toespraken blijkt hoe deze eer- ste Rallye in de smaak is gevallen en. Nederland meeleeft met zijn toerwagens. Dan worden door dhr. J. G. C. Nieuwen huis de prachtige prjjzen uitgereikt, waarvan we even memoreren dat er één prijs door Friesland is behaald en wel de 5e prjjs door de N.O.F. te Dokkum. Onze ploeg trok daarna naar Centraal in Alphen waar gedineerd werd en waar harteljjke woorden werden gesproken na mens de directie van de Z.W.H. de heer de Boer, namens de Schotsploeg door de heer Visser, namens de pers door Abe Brouwer en door de heer de Jong na mens de passagiers. Woorden van dank voor directie, voor de chauffeurs, voor de dansers, de leidster en toen ging het weer op weg naar it Heitelan. ’s Nachts tegen drieën reden we door het schone Gaasterland. Het was een heerlijke, onvergeteljjke dag en nacht geweest en we zijn de directie buitenge woon dankbaar, Zij kan met recht trots zijn op haar onderneming. Abe Brouwer. Twee Britse Lords hebben in het Hogerhuis voorgesteld, dat iemand zich zo’i ontfermen over de 42 vrouwen van de vermiste sultan van Lahej, bij Aden in Arabië. De eenogige sultan is twee weken geleden uit Lahej verdwenen, even voordat Britse troepen in het sultanaat arriveer den om een onderzoek in te stel len naar de moord op de twee neven van de sultan. „Zou het niet wenseljjk zijn, om enkele be voegde personen enkele ver tegenwoordigers van dit Huis bij voorbeeld naar Lahej te zen den om er voor zorg te dragen, dat het deze vrouwen aan niets ontbreekt en dat zjj goed be handeld worden?” stelde de 67- ja :ge Lord Jowitt voor. „Wan neer de weledele lord zichzelf hiervoor als vrijwilliger aan- me’dt, zal ik het voorstel gaarne doorgeven”, antwoordde Lord Swinton. heid heeft, vooruitlopende op een alge hele herziening van de opleidingsbe- schikking voor het diploma A zieken- huisverpleging, enkele wijzigingen in die beschikking aangebracht. De indeling van de erkende opleidings- inrichtingen is teruggebracht van vier tot twee categorie" i. De minimumleef- tjjd voor leerling-verpleegsters is 18 jaar gebleven. De examenleeftijd is ver laagd van 23 tot 22 jaar. De mogeljjk- heid is opengesteld reeds op 21-jarige leeftijd examen te doen. Het diploma wordt dan echter pas uitgereikt als de verpleegster 22 jaar is. Cineac. In Amicltia werd van 16 uur een speciaal film-programma gedraaid on der auspiciën van de vereniging Oranje, in Cineac-voorstellingen. Vertoond werden de films van het Kon. bezoek aan de Verenigde Staten, en twee ko mische films. Behalve de eerste waarbij het bestuur van Oranje en genodigden aanwezig waren, waren deze voorstel lingen steeds totaal uitverkocht. Tezelfdertijd vond voor de kleuters op de Marktstraat een poppenkastverto- ning plaats, maarook vele ouderen waren present en leefden geheel mee met de avonturen van Jan Klaassen en Ka trijn. Voorts werden op het Martiniplein voor kinderen van 6 tot 10 jaar wed strijden gehouden. De uitslagen hiervan zjjn als volgt: Meisjes 6 jaar, Vlagjessteken, le prijs Branda Blom; 2e prjjs Annie Dijkstra; 3e prijs Hennie Hofstra. Jongens 6 jaar, Vlagjessteken, le prijs Herman van den Berg; 2e prijs Dickie Djjkstra; 3e prijs Theo Hamersma. Meisjes 7 jaar, Haal de trein, le prijs Brechtje Wesselius; 2e prjjs Grietje Trenning; 3e prijs Ineke Prijs. Jongens 7 jaar, Haal de trein, le prjjs Anno Lampe; 2e prijs Dickie Plat; 3e prijs Simon Metz. Meisjes 8 jaar, Handigheidswedstrij- den: le prijs Corrie Clifford; 2e prijs Bonnie v. d. Kooi; 3e prijs Joke Deth- mers. Jongens 8 jaar: Autoped-race: le prijs Gerrit Potma; 2e prijs Johan Voerman; 3e prjjs Wim van Niel. Meisjes 9 jaar: Autopedrace: le prijs Willie van Beusekom; 2e prijs Grietje Poiesz; 3e prijs Anneke Draaisma. Jongens 9 jaar: Voetbalspel, le prjjs Werner Matschat; 2e prj’s Herman Slob; 3e prijs Andries Trenning. Meisjes 10 jaar: Autopedrace. le prijs Mieke Schraa; 2e prijs Catharina Dijk stra; 3e prijs Margje v. d. Veer. Jongens 10 jaar: Voetbalspel, le prijs Rinnert Posthuma; 2e prjjs Jan Duin kerken; 3e prjjs Jan Leemburg. Aan deze wedstrijden namen pl.m. 400 kinderen deel. De prijzen bestonden uit waardebonnen en speelgoed. Het Tamboers- en Pijpercorps Advendo liet zich des middags ook nog eens horen op een rondgang door de stad. ’s Avonds 7 uur vond onder een zeer grote belangstelling op het Waagplein het mastklimmen plaats. 25 kostelijke De nieuwste foto van H. M. Koningin Juliana, die Woensdag 43 jaar is geworden. Haar verjaardag, bijna direct volgend op het einde van de zo inspannende maar ook zo geslaagde reis door Amerika van het Koninklijk echtpaar is overal in den lande bij stralend lenteweer in blijde stemming gevierd. Voor het paleis Soestdijk hadden de Nederlandse bloemkwekers H. M. verrast met de aanleg van een mozaiek voorstellende de Neder landse landkaart, waarvoor niet minder dan 3 millioen tulpen waren i gebruikt, Foto Willy Schurman N.F.K. is®*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1