Volleybal Afdeling Sneek 1 KING Laatste loodjes wegen zwaar voor sommige clubs DODENHERDENKING Registratie van oud=Friese zeiljachten I llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllN I te houden op Zaterdagavond 3 Mei 1952 op het Martiniplein A TWEEDE BLAD HET EINDE IN ZICHT P.E.C.—Heracles P.T.T. ïi KANTONGERECHT SNEEK woningen Cast van zenuwen? PEPERMUNT Afd. Sneek Spiritistische Ver. »Harmonia« Met eervol ontslag De K. F. F. B. docht it mar bést Initiatief van het Fries Scheepvaart Museum <S>' door geen mensenhand ooit aangeraakt. 1 SneekBe Quick Vijfling op Celebes Een VULPEN kopen en de Rentespaar- brieven Bridge .SNEEKER NIEUWSBLAD" VRIJDAG 2 MEI 1952 (Fr. Dagbl.) g-e- Advertentie L M. 2e en 3e klassers. Ing. Mededeling. eist. een Uitspraken. Mijnhardt'i Zenuwtabletten helpen U er overheen. 3. 4. dronkenschap, f 15 of 7 d. h.; Jan G. te Sneek: idem. Irene, en op een De voetbalcompetitie is nu op een oor na gevild. De meeste clubs spelen Zon dag reeds hun laatste wedstrijd. De ge bruikelijke verlenigstukjes moeten daar na nog worden opgeruimd en dan be hoort seizoen ’51-’52, dat met zjjn nieu we indeling zeker aan de verwachtin gen heeft beantwoord, weer tot het verleden. Maar voor het zo ver is, moe ten enkele clubs nog heel wat spanning doorstaan. Aan de heer W. Wiegersma, ontvan ger van ’s rijks belastingen te Sneek, kantoor der directe belastingen en ac cijnzen, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1952 eervol ontslag verleend. Vrijdag jl. hield deze afdeling haar raadsvergadering in restaurant Piso on der voorzitterschap van dhr. Smit, die een hartelijk welkomstwoord sprak en in ’t bijzonder dankte de heer de Jong die als trouwe deurwachter elke Zaterdag van 410 fungeerde. De heer Canrinus las de notulen. Bij de ingekomen stuk ken was alleen van belang de uitnodi ging van Griffioen te Wolvega om op Hemelvaartsdag (bij slecht weer uitge steld tot 2e Pinksterdag) daar in een tournooi mee te spelen. De uitnodiging omvat alleen de kampioenen (zowel da mes als heren) van de tweede klas, en de op de 2e plaats geëindigde dames- en herenteams van de le klas. Uit het voor lopig financieel overzicht van mevr. KoelstraKoster bleek, dat er een ba tig saldo was van 150. Bij de jaar vergadering komen de definitieve cjjfers op tafel. Hierna werd het competitie- verslag uitgebracht door mevr. Kan v. d. Horst, waaruit bleek dat nog zeer velen hun identiteitskaarten niet in orde hadden en de wedstrijdformulieren door velen nog niet goed werden ingevuld. Mevr. Kan hoopte het volgend jaar op meer medewerking dienaangaande Een voorstel van de heer van Netten om de foto’s op de legitimatiebewijzen achterwege te laten, werd verworpen. De voorzitter voelde er in principe wel voor, maar de gedragingen en de onspor- tiviteit van vele leden dwongen het hoofdbestuur er toe deze bepaling in te voeren. Ter dekking v. d. onkosten voor 16 shirts en shorts voor de afdelings- teams en eigen net en bal e.d., heeft het bestuur besloten renteloze aandelen uit te geven van ƒ1 en 2.50. Aflosbaar door loting binnen 5 jaar. De voorzitter hoopte toch dat er volgend jaar meer vrijwilligers zijn om wedstrijdleiding en 7.20—7.30. 1. 2. De K.N.V.B. heeft de competitiewed strijd Sneek—Be Quick welke voor Zon dag a.s. was vastgesteld, afgelast. Naai men ons mededeelde spelen de Groni gers die dag een ere-wedstrijd tegen „Achilles 1912” te Hengelo, ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van deze Oostelijke 2e klasser. Velen zullen zich afvragen of de K.N.V.B. thans zijn principe heeft laten varen nl. dat com petitiewedstrijden voorgaan bij liefda digheids-, jubileum- of vriendschappelij ke wedstrijden. Of wordt er misschien met twee maten gemeten? Voor Sneek betekent het afgelasten van deze wed strijd een financiële strop. Ook de Sne- ker liefdadigheidsinstellingen zijn meer dere malen door het K.N.V.B.-bestuur gedupeerd doordat de commissie Sport en Liefdadigheid destijds een afwijzend antwoord kreeg op haar verzoek tot het houden van wedstrijden op Hemelvaarts dag. Koraalmuziek te geven door het Chr. Muziekcorps Harmonie. Opening door de Voorz. v. h. 5 Mei Comité. Rede van de Edelachtbare Heer L. RASTERHOFF, burgemeester van Sneek. Muziek van het Chr. Muziekcorps Harmonie. Rede van de Weled. Heer S. HAVINGA, te Sneek, Dir. Stichting 1940—1945. 8 uur de gebruikelijke 2 minuten stilte. Daarna kranslegging en bloemenhulde bij het Monument en het gedenk teken a. d. Kerk voor de hier in Sneek gevallen Canadezen, vooraf gegaan door de Drumband van het Chr. Muziekcorps Harmonie. De plechtigheid wordt besloten met het spelen van het „WILHELMUS” op het Martiniplein. Familieleden van de oorlogsslachtoffers en zij die bloemen wensen neer te leggen, verzamelen zich voor 7.20, in Garage Hoppe, Martiniplein. Het comité verzoekt beleefd vanaf ’s avonds 6 uur de vlag halfstok uit te hangen, en vanaf 8 uur, tot 2 min. over acht, door de hele stad, een volko men stilte in acht te nemen. 8.30 uur CONCERT te geven door het Sneker Cantate koor, in de Mar tinikerk, onder leiding van de WelEd. Hr. Gez. Schrik. Een Indonesische vrouw in Makassar op Celebes heeft het leven geschonken aan c n vijfling. De vijfling, bestaande uit vijf jongens, aanschouwde 't levens licht in het Stella Maris Ziekenhuis in Makassar. Moeder en kinderen maken het wel, volgens persberichten, die in Djakarta binnenkwamen. stevige bestelt koffie, weg, maar dan De Kristlik Fryske Folksbibleteek, dy’t forline jier om diztiid sa’n 1400 leden hie, forwachtet binnen inkelde da gen it 2000e lid. It bistjür hat bisletten de lokkige de ütjefte foar 1952, it boek „Konduktrise”, deiboek fan Welmoed Hemrica, forgees oan to bieden. De R.O.N. sil earstdeis in fraechpetear oer de K.F.F.B. mei de propagandalieder, de hear E. S. de Jong to Boalsert, üt- stjüre. Nei alle gedachten yn „Stimmen üt eigen formidden” yn it Frysk pro gramma fan Tiisdei 6 Maeije. In afdeling B ligt eveneens een be slissingswedstrijd in het verschiet. Oos- terparkers en Achilles immers gaan met vrijwel gelijke kansen de laatste wed strijd in. De Groningers tegen Blauw Wit, de Assenaren tegen Vitesse. Ge zien de resultaten van de voorbije Zon dag lijkt succes voor beide vrijwel uit gesloten, hoewel een verrassing altijd mogelijk blijft. De tegenstanders heb ben namelijk hoegenaamd geen belang meer bij de uitslag. Verder worden in deze klasse gespeeld: WageningenZwolse Boys, VSVEn schede, DOSRCH en Leeuwarden Ajax. In het tjjdvak van 5 Maart tot 15 April zijn in totaal 57.470 rentespaar- brieven (met een nominale waarde van 25) ten behoeve van de Nationale le ningen voor de Woningbouw 1952 aan de postinrichtingen verkocht tot een zamenlijk bedrag van 1.436.750. Ja, wat is er toch met ons allen aan de hand, vrienden? Daar komen 's mor gens vroeg al hele kudden koeien op onze markt, om 9 uur kan er geen beest meer bij haast. En de knapen zijn waar achtig ook al aangestoken door een vreemde koorts. Nog n aar nauwelijks wakker (u en ik) of daar is op de veemarkt al een schep geld verhuisd van de een naar de rader waar je van achterover slaat. En tuur, duur die melkfabriekjes, oei, oei, onze weer hoogte in met de vleesprijzen. We hebben zo hier en daar eens ge ïnformeerd, met onze bekende handig heid hebben we de knapen even op het geweten gewerkt, en ziehier het resul taat, min of meer in telegramstijl, welis waar, maar toch wel duidelijk. Daar was eerste onze vriend Johan nes. Hij staat te hijgen van actie. Z’n ogen en handen zijn overal. Hij zwiept met z’n stok door de ruimte, danst een sam ba, spreekt wat koopmanslatijn en weg zijn weer twee rieren. Hij weert ons af, maar toch krijgen we hem eindelijk klem en dan geeft ie inlichtingen, op zijn manier. „Kom, bist der wer to seuren? Men kin gjin foet forsette, gjin slokje keapje of der is Manus de stêdman wer. Nou set dyn flapearen iepen dan sil 'k dy hwat fortelle. Doe’t wy forline jier hjir yn Fryslan bigounen om meitsjen, laken de Hollanners üs üt. Marre, nou laitsje wy!” „Waarom Johannes?” vroegen we. „Hwerom? Sik dy sizze. Nou binne se dér ek wekker wurden, nou snije se der ek alle reageerders de hals üt. Mar fansels, der meat wer oar fé, goed fé foar yn ’t plak en hwer moatte se hinne om goed fé? Nei Fryslan fansels! Nei Frisian fansels en der hast it hiele ge heim. Sjochst se rinnen derre? Hollan ners, Gelderslju, Selanners. Och man ik moat fuort, it wurdt üs gouden tiid” en weg was ie weer achter de handel en naast de Hollanders die om goed vee verlegen zitten. Op de schapenmarkt begint nu ook meer leven te komen. Benardus heeft z’n oude overall waar tweeduizend soor- tt verf opzitten weer aangetrokken en we vinden hem in a der stallen. Hij heeft de deur’ achter zich gesloten en waant zie' alleen. Maar heeft niet op ons gelet die ergens in een hoekje de oefening meemaakt. Hij staat twee minuten doodstil in de stal. U had dit moeten zien vrienden. Benardus in concentratie. Dan stort ie vooruit, begint met ellebogen, knieën, ogen, handen en mond te werken tot 3.50 of 2 d. h.Hendrik D. te Joure Fiets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.; Mathias W. te St. Nicolaasga: idem; Emke K. te Idsegahuizenidem; Holte J. S. te Deersum: idem; Grietje v. d. Z. te Oudemirdum: idem; Folkert de H. te Heeg: Richtingaanwijzer uit laten staan, ƒ6 of 3 d. h.; Haije de .B te N ij land: idem; Jacobus V. te Oos- termeer: Door stopteken rijden, 6 of 3 d. h.; Sierd H. te Sneek: Verkeer in gevaar brengen, 7.50 of 3 d. h.Tjeerd de J. te Koudum: Personenauto zonder voetrem, ƒ40 of 20 d. h.; Bauke v. d. W. te Sneek: Ongeoorloofd schoolver zuim, 15 of 7 d. h. voorw. proeftijd 1 jaar; Tjittze K. te Kimswerd: Venten zonder vergunning, ƒ6 of 3 d. h.; Hen drik F. K. te Bolsward: Een windpistool bij zich hebben, 25 of 12 d. h. te ruggave; Rienk K. te Bolsward: Een windpistool bij zich hebben, 15 of 7 d. h.; Jan B. te Hemelum: Kippen in an dermans tuin laten lopen, 5 of 2 d. h. Hijltje V. te Heeg: Geen aangifte doen van mond, en klauwzeer van zijn vee. ƒ100 of 50 d. h.; Jan B. te Parrega: Verkeer in gevaar brengen, 20 of 10 d. h.; Foppe H. te Dedgum: Geen han den aan ’t stuur, ƒ4 of 2 d. h.Daniël de H. te Wommels: Laten trekken door een bromfiets en niet voldoende rechts houden, 2 X 3 of 2 x 2 d. h.Douwe P. te Tjerkwerd: Baldadigheid, ƒ30 of 20 d. h.; Bartie S. te Tjerkwerd: idem, 15 of 7 d. h.; Pieter D. te Tjerkwerd: idem, 15 of 2 w. t.; Otte J. te Tjerk werd: idem, vrijspraak; Pierius P. te Tjerkwerd: idem, 15 of 7 d. h.; Foppe H. te Dedgum: idem, 2 x 15 of 2 X 7 d. h.; Sijbren B. te Tjerkwerd: idem, 15 of 7 d. h.; Jacob de H. te Tjerk werd: idem, 30 of 2 w. t.; Rinze de H. te Tjerkwerd: idem, ƒ30 of 2 w. t.; Luitzen de J. te Scha -negoutum: Te vroeg bakkersarbeid laten verrichten, 7.50 of 3 d. h.; Catharinus F. te Mirns c.a.Verkeer in gevaar brengen, 25 of 12 d. h.; Jan S. te Sneek: Geen rich ting aangeven, ƒ4 of 2 d. h.; Baukje D. te Sneek: Fiets zonder bel, 2.50 of 1 d. h.; Jentje D. te Sneek: Fiets zonder h.; Harmen R. te Jubbega: Openbare achterlicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Hotze G. A-4 i t. n de B. te Sneek: Verkeer in gevaar bren- d. h.; Fekke V. te Koudum: idem; Rein, tje P. te Scharnegoutum: Flets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Yme L. te St. Nicolaasga: idem; Tjalke F. te Itens: idem; Johannes H. te Harich: idem; Poppe de H. te St. Nicolaasga: idem; Harmen H. te Sneek: Fiets zon der verlichting, 2 X 3 of 2 x 2 d. h.; Wolter v. d. W. te Rotsterhaule: idem; Albert S. W. te Follega: idem; Sjoerd H. te St. Nicolaasga: idem; Durk R. te Oudega (W.): idem; Jouke V. te Bo- zum: Trekker met oplegger zonder lengtelicht, 6 of 3 d. h.Johannes C. te Sneek: Auto zonder koplichten, 8 of 4 d. h.; Albertus R. K. te Greonterp: Nummer en letter niet verlicht, 6 of 3 d. h.; Rinse Z. te Sneek: Aanhangwa gen zonder zijlichten, ƒ6 of 3 d. h. Frans J. S. te Workur'Geen rijbe wijs, ƒ17.50 of 8 d. h.; Antonie A. M. te Sneek: Onverlicht nummer en letter, 4.50 of 2 d. h.Johannes A. te Schet- tens: Geen rijbewijs, ƒ10 of 5 d. h.; Gerrit S. te Irnsum: idem; Klaas v. d. E. te Makkum: Geen rijbewijs vertonen, ƒ3 of 1 d. h.; Lijkle S. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, ƒ5 of 2 d. h. Douwe H. te Sneek: idem, 4 of 2 d. h.; Jan de V. te Sneek: Vuilnis in de gracht werpen, ƒ8 of 4 d. h.; Bauke D. te Blauwhuis: Goederen vervoeren zon der vergunning, ƒ30 of 15 d. h.; Mar cus B. te St. Nicolaasga: Werkboekje niet invullen, ƒ7.50 of 3 d. h.; Siebe O. te Idzega: Fietsen langs de spoorbaan, 4 of 2 d. h.Hrjke B. te SneekGeen arbeidslijst hebben, 3 X 2.50 of 3 X 1 d. h.; Wiebe K. te Pingjum: Strikken bij zich hebben, 25 of 12 d. h. verb, verkl.; Gerben H. te Bolsward: Radio in auto zonder vergunning, 5 of 2 d. h. Johannes E. te Sneek: Fietsen over wandelpad, ƒ3.50 of 2 d. h.; Süvester J. te Sneek: Fietsen in verbcden*straat, ƒ3.50 of 2 d. h.; Johannes S. te Bols ward: Geen knipperlichten aan een vrachtauto, ƒ5 of 2 d. h.; Berend S. te Sneek: Geen richting aangeven, 3.50 of 2 d. h.; Jan B. te Vorkum: Linksaf slaan, waar het verboden is, 5 of 2 d. h.; Ids Z. te Akmarijp: Geen handen aan 't stuur, ƒ2.50 of 1 d. h.; Jeltje S. te Makkum: Fiets zonder koplicht, In de lagere klassen is de teerling reeds geworpen. De nog te spelen ont moetingen NicatorFriesland voor de tweede, en WZSBergum, GAVC Lemmer, JubbegaDe Kooi voor de derde klas zijn dus alleen maar sluit posten. wedstrijd, een spel dat naast berekening, zuivere reactie tevens zoiets als gratie eist- A. f. S. Harmen G. te Nijland: Verkeer in ge vaar brengen, 10 of 5 d. h.Brechtje v. d. H. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, 4 of 1 w. t.Auke K. te Arum idem; Hinne B. te Uitwellingerga. La ten trekken door een vrachtauto, 7 of 1 w. t.; Jan K. te Sloten: Fiets zonder bel, ƒ3 of 1 w. t.; Sijbren N. te Wit- marsumFiets zonder koplicht, 3.50 of 1 w. t.; Hedwig M. H. te Wyckel: Fiets zonder achterlicht, Teruggave aan de ouders; Gerben v. d. M. te Heeg: Fiets met verblindende verlichting, 5 of 1 w. t.; Jan W. H. te Oudemirdum: B: idadiglijk een bakfiets voortduwen, Berisping; Jan S. te Oudemirdum: idem; Jan K. te Sloten: Met stenen naar een garage gooien, 25 of 2 w. t.Hisse Z. te Oudemirdum: Met sneeuwballen gooien, 15 of 7 d. h.; Jacob G. K. te Oudemirdum: idem; Jan W. H. te Oude mirdum: idem; Sietze de J. te Leeuwar den: Geen voorrang verlenen, 10 of 5 d. h.; Lieuwe T. te Sandfirden: Fietsen langs de spoorbaan, ƒ4 of 2 d. h. Herre A. te Gaastmeer: Schip zonder toplicht, ƒ3 of 2 d. h.; Bernardus K. te Cubaard: Geen werkboekje hebben, 5 of 2 d. h.; Joost B. te Wommels: Per sonen vervoeren met een vrachtauto, ƒ6 of 3 d. h.; Sjirk H. te Oosthem: Niet voldoende gepasteuriseerde onder melk in voorraad hebben, 17.50 of 8 d-. h.; Watze v. d. W. te St. Nicolaas ga: Te vroeg met bakkersarbeid begin nen, 5 of 2 d. h.; Sjoerd B. te Abbega: Niet voldoende rechts houden, 3.50 of 2 d. h.; Minne S. te Scharnegoutum: Geen voorrang verlenen, 15 of 7 d. h.; Wijtze J. S. te Sneek: Geen richting aangeven, ƒ3.50 of 2 d. h.; Siebe van D. te Sneek: idem; Harmen B. te Deer- sumParkeren op verboden plaats, 5 of 2 d. h.; Johannes Tj. W. te St. Nico laasga: Geen handen aan ’t stuur, ƒ3.50 of 1 d. h.; Hendrik Z. te Oosterwierum Fiets zonder rem, ƒ5 of 2 d. h.; Johan nes de W. te Sneek: Fiets zonder bel, ƒ2.50 of 1 d. h.; Jurjen M. K. te Wor- kum: Fiets zonder voorlicht, 3.50 of 2 gaan, berusten reeds in het Fr. Scheep vaart Museum, maar zijn thans tijdelijk aan de heer van Waning uitgeleend. Iedere belangstellende, eigenaar of oud-eigenaar van boeiers, jachten, tjot ters of andere oud-Friese boten wordt verzocht de he'm bekende bijzonderheden aan de heer van Waning te willen mede delen. De Commissie zal de levensloop van de ingeschreven schepen ook in de toe komst blijven volgen en trachten te voorkomen dat ze bij verkoop in ver keerde handen komen, waardoor ze on tijdig zouden vergaan. gen, ƒ20 of 10 d. h.; Durk B. te Mak kum: Zich niet aanmelden bij het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw, 15 of 7 d. h.; Uilke C. te Heeg: Fiets zonder achterlicht, ƒ4 of 2 d. h.; Hen drik K. te Staveren: Laten overwerken zonder vergunning, 2 X 6 of 2 x 3 d. h.; Gerke v. d. Z. te Warns: Honden kar zonder inschrijf- en nummerbewijs, 2 x ƒ4 of 2 X 2 d. h.; Pieter K. te Offingawier: Fietsen in verboden laan, ƒ6 of 3 d. h.; Ruurd v. d. V. te Rau- werd: Geen rechts houden, ƒ2.50 of 1 d. h.; Harmen Tj. te Sneek: Vracht auto met slechte bedrijfsrem, 25 of 12 d. h.; Jouke R. te Tjerkwerd: Jeep zonder nummer en letter, 5 of 2 d. h. Jan K. te Balk: Geen werkboekje heb ben, ƒ1 of 1 d. h.Sipco H. A. H. te Sneek: Varkens houden in de kom van Sneek zonder vergunning, 20 of 10 d. huismoeders kunnen zich maar' klaarmaken, het gaat weer de is niet alleen een kwestie van vertrouwen. VAKMANSCHAP speelt daarbij een grote rol. Daarom voor een Vulpen naar de VAKMAN. In alle prijzen en voor iedere hand kunt U terecht bij BOEKHANDEL G. v. d. PIJPEKAMP Kieinzand 2 Sneek Voor de finale toewijzing van diverse panden ten overstaan van notaris J. Zijlstra welke Dinsdagavond in café Kingma werd gehouden, bestond zeer grote belangstelling. Dit behoefde niet te verwonderen, daar bij de inzet deze panden over het geheel laag waren be schreven, zodat nu enkele huizen tien tallen maal verhoogd werden. Het woonhuis, vroeger winkelhuis in de Scharnestraat nr. 19, ingezet op 1451, werd na 28 verhogingen toege wezen aan de heer G. Kok te Sneek voor 1900. Het woonhuis met werk plaats aan de Oppenhuizerweg nr. 46, in huur bij de heer G. Koehoorn, inge zet op 951, werd met 1 verhoging toe gewezen aan de heer A. P. de Jong te Sneek voor 952. Woning 3e Zomerrak- buurt 35, onbewoond, ingezet op 375, werd voor 520 toegewezen aan de heer H. Hempenius te Sneek. Woning 3e Zo- merrakbuurt nr. 43, in huur bij de heer R. Boonstra, ingezet op 725, werd na 15 verhogingen toegewezen aan de fa Gebrs Tjallema alhier voor 880. Wo ning 3e Zomerrakbuurt nr. 44, in huur bij de heer W. Nijenhuis, ingezet op 655, werd aan de fa Gebrs Tjallema toegewezen voor 680. Twee woningen aan de Boschstraat nrs 10 en 10a, in gezet op 590, werden na 14 verhogin gen toegewezen aan de heer J. Blok al hier qq voor 750. Woning Looxma- dwarsstraat nr 8, in huur bij de heer Jasper, ingezet op 200, werd nadat dit bedrag tot 550 was verhoogd door de verkoper ingehouden. De als pakhuis ge bruikt wordende onbewoonbaar ver klaarde woning aan de le Oosterkade nr. 34, ingezet op 250, werd na 34 verhogingen toegewezen voor 800 aan de heer J. Blok te Sneek qq. De woning met bleek, Potbuurt 4, vrij te aanvaar den, ingezet op 180, werd na talloze verhogingen toegewezen aan de heer J. Duizendstra, te Sneek voor 370. Het aantal oud-Friese zeiljachten dat uit de vroegere glorietijd is overgeble ven is helaas nog maar klein. En zelfs dit kleine historische bezit gaat nog steeds achteruit. Verdrongen door de moderne scherpe schepen. Om te trachten verc^re teruggang te voorkomen en tevens de belangstelling voor deze oude jachten te vergroten heeft het Fries Scheepvaart Museum alhier een commissie ingesteld welke ten doel heeft alle nog bestaande oud- Friese zeiljachten te registreren, met vermelding van alle bijzonderheden over type, bouwjaar, opeenvolgende eigena ren, afmetingen, afkomst, enz. enz. Deze commissie die haar zetel heeft in het Fries Scheepvaart Museum, be staat uit de heren Drs H. Halbertsma, conservator van het Museum, H. Voor dewind, te Amsterdam, oud-commissa- ris van politie aldaar, en de Kapitein ter Zee C. J. W. van Waning, Ruysdael- plein 10 te Bilthoven. Secretaris is de heer van Waning, die o.a. heel goed thuis is in de werfboeken van de eens zo vermaarde scheepsbouwer Eeltsje Holtrop van der Zee (Eeltsjebaes) te Joure. Deze boeken,een zeer belang rijke bron om de historie van vele oude boeiers, jachten, tjotters en boten na te De hear J. Winkelman, haedamtner by dé gemeente Amsterdam en foarsit- ter fan it Frysk Boun om Utens, is yn- ienen weirekke. Hy wie op strjitte mei syn auto dwaende, doe’t er samar yn inoar sakke en stoar. De hear Winkelman wie in tige bi- kend man yn Fryslün. Hy wie berne op ’e Gerdyk en hope syn sechtichste jierdei 10 Maeije to fieren. Yn de Fryske Biweging naem hy in foaroansteand plak yn, net allinnich om syn funksjes, mar foaral om syn greate kwaliteiten. Hoewol er büten Fryslün wenne, hie dit docks de leafde fan syn hert en hy stie altyd mei foar jan yn ’e striid foar it goed rjocht fan ie Heitelan. As ünder- wiisman (hy wie in tiid lang haed fan de öfdieling ünderwiis fan Amsterdam) hie er in sit yn de Prov. Underwiis- ried, dêr’t syn ynfloed great yn wie. Nammers op it hiele mêd fan de Fryske striid telde syn ried tige swier, hwant hy wie in wiis en in wis man. Der waerd noch hiel hwat fan Win kelman forwachte. It wie syn doel om, os er pensioen krige, him yn Fryslün nei wenjen to setten en him alhiel to jaen oan it skreppen foar it rjocht fan Fryslan. Troch syn hinnegean hat net allinnich it Frysk Boun om Utens, mar hiel Fryslan in great forties lit. Het Zwolse PEC dat zo goed van wal stak door een 43 zege in Hoogezand, ontvangt nu op eigen terrein Heracles van Almelo. We geloven niet, dat de Zwollenaren het tegen de Oostelijke kampioen zullen klaren, want deze heeft een uitstekend seizoen achter de rug. Haarlem en DWS bijv., die het groot ste deel van de competitie een nek-aan- nek-race om de bovenste plaats streden en Zondag stellig zullen proberen deze spannende wedloop tot aan de eind streep vol te houden. DWS heeft het thuis tegen GVAV waarschijnlijk iets gemakkelijker dan Haarlem in zijn uit wedstrijd tegen de Enschedese Boys. Bij de roodbroeken evenwel zijn Roozen en Odenthal weer van de partij en daarom kan het best op een beslissingswedstrijd uitlopen. En dat is misschien ook maar het beste. Daar onderaan in Afd. A de beslis sing is gevallen, kunnen de ontmoetin gen: ’t GooiElinkwijk, EdoTheole, VelocitasHeerenveen AGOVV—Go Ahead en De Volewij okersFrisia en kel nog maar enige verschuivingen op de ranglijst ten gevolge hebben. Ook een beslissingswedstrijd in B? Een vorstelijk geschenk. Maandag 11. hield de afdeling Sneek van de Ned. Bridgebond een onderlinge wedstrijd ter afsluiting van het seizoen 1951-’52. Er zal nu tot September ge woon vrij gespeeld worden met vaste partner. De afdelingskampioenen na men him prijs in ontvangst en het kam- pioenspaar in groep A, de heren Vis— Zandstra, kreeg bovendien een extra prijs, omdat het over het gehele seizoen het hoogste gemiddelde behaalde nl. 1.682. De heer Th. Zandstra maakte van deze gelegenheid gebruik om wegens drukke werkzaamheden voorlopig af scheid te nemen van het officiële wed- strijd-bridge. Bijzondere waardering oogstte hij met zjjn fraaie cadeau aan de club, bestaande uit een compleet stel houten speelboards. Hij hoopte, dat deze boards een langere levensduur bescho ren zal zijn dan de cartonnen, die hij jaren geleden de club reeds bezorgde. Door de vele wedstrijden, die met de cartonnen boards werden gespeeld, waarbij de heer Zandstra zovele triom fen voor het Friese bridgeleven be haalde, zijn ze thans versleten. Sneek verliest een wel zeer goede en sympa thieke bridger en het is te hopen, dat de omstandigheden zich snel zullen wij zigen, zodat de heer Zandstra weer van de partij zal zijn. Vrijdagavond hield bovengenoemde vereniging in een zaal van café-restau- rant Piso voor een flink publiek, haar laatste openbare psychometrische avond in dit seizoen. Nadat de voorz., de heer Hobma, alle aanwezigen welkom had ge heten, richtte spreker zich tot het me dium van deze avond, de heer Scheffer, van Utrecht en heette ook hem hartelijk welkom. Meestal zijn we gewend dame als medium in ons midden te heb ben, maar spreker hoopte dat ook deze avond zou slagen. Nadat spreker ook het doel der vereniging nog eens in grote trekken had uiteengezet, kreeg het me dium gelegenheid de verschillende inge leverde voorwerpen en foto’s te behan delen. Dit geschiedde tot grote tevreden heid der aanwezigen. Harmonia kan op een goed winterseizoen terugzien. zaaltoezicht op zich te nemen. Het kwam dit jaar herhaaldelijk voor dat dezelfde mensen er iedere week voor op draaiden. Er is al veel verbeterd en vol gens een ontwerp van de heer Zwart kan er volgend jaar op één veld ge speeld worden volgens de officiële afme tingen. In verband met de seleetietrai- ning het volgende: Voorlopig is op Don derdagen van 6.308 en Zaterdags van 23 selectietraining in de R.K. Meisjes school onder leiding van de h.h. Blij- ham, Kan en Smit. De heer Martens be dankte als T.C.lid de heer Smit voor diens perfecte leiding gedurende de af gelopen selectietraining. Het examen voor de spelleiderscursus is in zicht. Mej. S. Oppenhuis (T.G.P.) en D. Gaastra (U.D.) zijn in de bestuursfuncties ge kozen, opengevallen door het bedanken van de h.h. Altenburg en Canrinus. Be sloten werd op 10 Mei een tournooi te houden om enige volleyballers te helpen, die door een verkeersongeval,, terugke rend van een tournooi een financiële strop hadden. Het wordt een tournooi met alleen spannende, op hoog peil staande wedstrijden. Op Hemelvaarts dag zullen er op de sportdag ook 2 vol leybalwedstrijden zijn. De dameswed- strijd gaat tussen S.V.C. 1 en U.D., en de herenwedstrijd tussen ’t selectietear en N.O.H. 1. De besprekingen over eigen Volleybalkrant en de huur van ’t Zuidersportpark voor de zomermaanden zijn op niets uitgelopen, omdat niet alle clubs vertegenwoordigd waren en de aanwezige bestuursleden eerst nog even in contact moesten treden met eigen le den, omdat het weer een klein geldelijk offer van de leden zelf vraagt. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze pret tige vergadering. ie speechen. „Hooggeachte heer Veltman, als af gevaardigde van de ver. van veehande laren mag ik namens onze Bond u van harte gelukwensen met uw overwinning in de Wiemerspartij!” Wel allemachtig, dat is waar ook. Kijk, dat kan je gebeuren. Zo zijn onze kooplui dan h wel weer. Beetje ruw, vrij in doen en laten, beetje vrij ook in kleding, kooplui tot in merg en been. Maar tevens, nummer één in een biljart- Maandagmiddag half vier kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard Schiphol aan, na verblijf van enige weken in Amerika en Canada. Het kleindochtertje van Dr Plesman biedt dq Koningin de eerste bloe men aan. Daar achter v. 1. n. r. Prinses Prinses Beatrix Prinses Margriet. we zo bang worden, zo bangja je hoort tegenwoordig van rare gevallen niet? Goed, we komen uit onze hoek, en smeken. „Vriend Benardus, kom tot u zelven”, op een toon die zelfs de Vrouwe zou vermurwen. Even kijkt ie naar ons, Benardus, dan spuwt ie verachtelijk naast ons neer en zegt sarcastisch: „Must dien grote neus hier oek al weer insteke? Smearge stukjeskriever Kanst in mins nou noait met rust late „Maar jongen”, vragen we, „waarvoor is dit? We maken ons ongerust over je, we vrezen dat je...;..” „Dou vreze? Ja dat sal wel, en wust wete wat ik doen? Nou hurris, iedereen mut op sien tiid oefene niet Of dinkstou dat munhear Schrik foor de lol Woens- dagsavus in ’t Kutongerecht krüpt Met i koar? O, dat docht ik, alles fur oefening! „Ik hew hier mien oefening, man, bi- griepst ut nou niet? Aensent dan kom- me we hier weer om in ’e lammen, dan stane de kooplui en de autoriders weer met ’e bannen in ’t haar en dan skrouwe se weer om Benardus is ’t niet su Moai dêrom nou oefen ik my hier foor de grote slag en ast nou niet gauw maakste dats fut komste, sal ik oek nog eefkus met dy oefene!” We nemen, enigszins geforceerd, want hij komt dreigend op ons toe. afscheid en komen aan de koffietafel. „Hé Tine, vragen we, is er feest? Ik zie bloemen, ik zie heren met hoeden op, de ^merken t.b.c.frij to ik zfe afgevaardigden'van vele verém- gingen, ik zieVerder kom ik niet, want daar barst het koor los. '.jiij komt, hij komt „En wie komt? Een stoere, knaap stormt binnen, dlrinkt uit, zal weer wordt ie ingesloten. Er schraapt iemand z’n keel, dat de glazen rinkelen op de tafels en dan gaat Advertentie I. M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5