Dodenherdenking 1952 Herdenkings-Concert DEKEN J. VAN GALKOM Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Eendenfamilie zocht het hoger op BIOSCOOPNIEUWS DINSDAG 6 MEI 1952 7e Jaargang No 36 L. KIEZEBRINK g Kerknieuws De Sterken voor de Zwakken Collecte Het Hoogeland Lö Mei) RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU KLEINZAND 7 Telet2872 -1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD-- .Weihe” van Bruckner van Mendelssohn van Brazilië s.s/Uruguay Star Auto-botsing Zeepost Aanbesteding Overleden ten gevolge ongeval Koninginnefeest te Scharnegoutum De brandstichting te Goëngamieden |»T2ZW?' lil 1 1 Bi -.x i 1 Redacteur Kranslegging. en Men schrijft ons 1 voortdragen in de had die L. G. stonden ze konden niet werkeloos blijven toezien Rede burgemeester Raster- hoff. en waar zij voor hebben gestreden er na de bevrijding gekomen? Gij weet het evengoed als ik, het doel is niet bereikt. En wat er is bereikt, wordt nu al weer door nieuwe gevaren bedreigd. Daarom alleen al, is er meer dan voldoende aan leiding om de dodenherdenking telken jare te houden. Niet alleen dus om het werk en het offer van hen die vielen in dankbaarheid te gedenken, en om daar na weer onze weg te gaan, maar ook, ja vooral, om ons samen te bezinnen op het doel dat zij wilden bereiken en dat helaas, na zo vele jaren, nog niet is be reikt. En dan zullen wij allen tot het be- Na dit ernstige woord werden de twee minuten stilte in acht genomen, waarna Sneker Cantatekoor. Jo Vincent (Sopraan). Gez. Schrik (Orgel). Indonesië m.s. Indrapoera Nieuw Guinea m.s. Kedoe Suriname s.s. Cottica Canada s.s. Waterman m.s. Westerdam Argentinië, Bolivia, Chili en Uruguay m.s. Tero Van 6 tot 8 Mei houdt de bekende vereniging Het Hoogeland, welke zich o.a. beweegt óp het terrein der reclas sering, hier een collecte. Men zie de adv. in dit nummer. (9 Mei) op het tussen als hier Ras van Redactie-adres: SHEERER NIEUWSBLAD Op de gevaarlijke hoek Hoogend Kleine Palen kwamen Zaterdagmorgen de vrachtauto „Libra” van Joure en een luxe auto van de heer Groeneveld van Jutrijp met elkaar in botsing. Gelukkig, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor, maar de luxe auto werd deerlijk gehavend. Naar de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. macht, vervallen wij in de fouten van onze tegenstander. We dienen tot ons zelf in te keren en doen we dat dan vra gen we ons af of ’t niet zo is dat mens en mens, naaste en naaste thans steeds verder uiteendrijven. Zogeloosheid en het niet willen aanvaarden van verantwoor delijkheid. zien wij overal. En toch is daar het gebod: dat wij God moeten lief hebben boven alles en de naaste als ons zelf. Dat gebod maakt ons duidelijk dat de vrijheid een zaak is alleen van het recht, omdat wij elkaar moeten liefheb ben. Dienst, dienst en gehoorzaamheid, daarin ligt de oplossing. Eenmaal is het woord gesproken: „Ben ik mijn broe ders hoeder?” De daad van hen die vie len geeft daarop Goddank een antwoord dat lijnrecht inging tegen dat wat des tijds werd gegeven, het getuigde van gehoorzaamheid aan het „Heb uw naaste lief* gelijk uzelve”. Geve God dat wij hen die vielen zo mogen navolgen, op dat ons land een toekomst moge blijven behouden. pastorie Harinxma- om hun Met de volgende schepen kan zeepost //orden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: (5 Mei) (5 Mei) (14 Mei) (5 Mei) (8 Mei) Deze foto zegt eigenlijk niet veel van de idylle welke zich op het achtererf van het pand van de heer E. Metz, ma nufacturier, Grootzand 38, afspeelde. Men ziet slechts eendenkorven. Maar hier is dan het verhaal. Het was in ’t laatst van Februari dat de heer Metz in zijn tuin een wilde eend aan trof, blijk baar op zoek naar een geschikte broed plaats. Dat bracht de heer Metz op het idee een tweetal eendenkorven te plaat sen boven de ringmuur van de tuin aan het Singel, met de ingang gericht naar de gracht. Het plaatsen van de korven is niet te vergeefs geweest, de eend be trok een der aangeboden woningen en reeds op 20 Maart werd het eerste ei gelegd. Op Maandag 7 April zette ze zich te broeden op niet minder dan 14 eieren. Tjjdens de broedtijd heeft de heer Metz. bijgestaan door zijn zoon tje Laurens en het knechtje Marten van Dijk alle zorg besteed aan de eend die iedere avond trouw, omstreeks tegen zonsondergang, de korf verliet en steeds in gezelschap van de woerd zich een kwartiertje in de gracht aan het Singel ging verpozen om dan weer prompt op bij de Koninklijke erkenning van de verdiensten van onz~_ ruim 73-jarige maar nog steeds zo actieve Deken Pas toor Jobs van Galkom, en was er ge legenheid ook van de zijde der parochi anen en burgerij deze verdiensten nog eens door het tonen van warme belang stelling en sympathie te onderstrepen. Zaterdagmorgen werd door het Archi tectenbureau S. G. Walinga alhier onders hands aanbesteed het bouwen van een woonhuis te Sneek voor rekening van de heer K. Osinga te Jutrijp. Inschrijvers voor het bouwwerk, zonder verf- en glaswerk c.a., waren de aannemers: G. Doevendans, Sneek 13872.T. en J. Duiker, Hommerts 13618.Begroting ƒ13760.—. Gunning volgt. de stoet zich opstelde voor de krans- legging en bloemenhulde. Vooraf gegaan door de drumband van Harmonie be woog de stoet zich, terwijl regen begon te vallen, langs het door schijnwerpers verlichte monument waar burgemeester Rasterhoff het voltallig college van B. en W. liep in de stoet mee het eerst een krans namens het gemeente bestuur legde, en naar de gedenksteen voor de gevallen Canadezen aan het Kerkgebouw, waaraan het 5 Mei-Comité, dat eveneens in de stoet meeliep, een krans hechtte. De plechtigheid werd op het Martini- plein gesloten met het spelen van het Wilhelmus door Harmonie. bij al het onrecht, dat dagelijks om hen heen gebeurde. Hun gemoed kwam in opstand tegen de euvele daden van de wrede bezetter. Zij grepen de illegale middelen die hun ten dienste om te strijden tegen de bezetter en voor de belangen van hun medeburgers. En die strijd, die ongelijke strijd, moest vaak eindigen met de dood. Zij streden t voor een bepaald doel, voor een beter, Nederland, maar zij, die wij nu her denken, hebben zich ongetwijfeld niet al len gerealiseerd hoe de mensenmaat schappij er na de oorlog, die de wereld teisterde, nu precies zou moeten uit zien. Maar wij kunnen wel als zeker aannemen dat zij hebben verlangd naar een wereld, waar vrede, welvaart en ge rechtigheid zouden heersen. En is de wereld, waar zij naar hebben verlangd Naar wij vernemen is de heer Ooster- hof uit Scharnegoutum, die 14 dagen ge leden bjj het oversteken van de Leeu- warderweg door een auto werd gegre pen, Zaterdag aan de gevolgen der be komen verwondingen en na een smarte lijk lijden in het St. Antoniusziekenhuis overleden. Weer een kleinere schare dan verleden jaar was Zaterdagavond op het Martini- plein bijeen toen te 7.20 uur het Chr. Mu ziekcorps Harmonie de plechtigheid opende met enige nummers koraalmu- ziek, waarna de voorzitter van het 5 Mei-comité, de heer P. Been, al de genen dankend die door een bijdrage het mogelijk hadden gemaakt deze avond te houden en de hoop uitsprekend dat men deze financiële steun zal blijven geven om de Dodenherdenking in stand te hou den, constateerde dat die instandhou ding niet geschiedt om haatgevoelens aan te wakkeren of oude wonden weer open te rijten. Het gaat om hen te ge denken die het hoogste offer, hun leven, gaven om ons de vrijheid te hergeven. In het bijzonder richt spr. zich ook tot de jeugd om deze op het hart te druk ken dat zonder deze offers het voor Sneek geen 15 April en voor geheel Ne derland geen 5 Mei zou zijn geweest. Moge dan deze herdenking opnieuw ge tuigen van aller dankbaarheid aan hen, die vielen. Mogen wij hen nimmer ver geten, doch steeds blijven eren. Spr. gaf daarna het woord aan burgemeester Rasterhoff. Afnemende belangstelling voor de Dodenherdenking valt helaas ook hier te constateren. Men vergeet wel gauw! Het Bevrijdingsbeeld bij de Martinikerk zal spoedig voor onze burgerij niet meer dan een koud brok steen, het opschrift op de gedenkplaat voor de gevallen Canadezen aan die kerk slechts een dode letter en de bloemenhulde niet meer dan een uiterlijk niet innerlijk meer mee beleefd en gedachteloos aanschouwd eerbetoon zijn als zij niet meer meeleeft dan ditmaal is gebleken. En niet meer met het hart bij deze plechtigheid is, waaruit toch de wil gevoed moet worden sterk te staan in een toekomst, welke niet zonder dreiging lijkt. Advartentleprij» 15 d par m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- par half jaar. Franco per post f 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Door de Commissie Sport en Liefda digheid die op Hemelvaartsdag een grote algemene sportdag organiseert ten bate van liefdadige doeleinden, zal be houdens goedkeuring, ook wederom de traditionele verloting worden gehouden. De loten zullen tevens dienen als bewijs van toegang. Van de diverse sportver enigingen zullen wij gaarne aanmelding zien van leden, die zich beschikbaar stel len voor de verkoop van deze loten. Op de zakenlieden is reeds een beroep ge daan op het gratis beschikbaar stellen van prijzen. Bij dezen meent de commis sie ook een beroep te moeten doen op de particulieren om zo mogelijk ook nog een aantal prijzen voor de verloting aan te bieden. Hoe meer prijzen, die t.z.t. ergens tentoongesteld zullen worden, des te gemakkelijker slaagt de verloting. Laat later gezegd kunnen worden dat ook U Uw steentje hebt bij gedragen aan een sportdag, die zo mogelijk een re- cordafdracht aan de verenigingen van liefdadigheid mogelijk maakte. De prij zen of toezeggingen daarvoor, alsmede aanmelding voor verkoop van loten kan plaatsvinden aan het adres van de heer D. v. d. Werf, fa. H. Wielinga, W. Burg straat. Laat dit beroep niet tevergeefs zijn. Het mooie doel rechtvaardigt Uw steun. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie; Comb. Drijfhout-Kiezefcrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Er zijn mensen, aldus spr., en ik vrees dat hun aantal telken jare toeneemt, die geen behoefte gevoelen op deze dag met hun medeburgers samen te komen om bij het vallen van de avond, hen te ge denken, die in de tweede wereldoorlog het offer van hun leven hebben gebracht. Wij kunnen daar gemakkelijk een ver klaring voor vinden. Och, het is immers al weer zeven jaar geleden dat het don kerste tijdperk van deze eeuw in de ge schiedenis van ons volksbestaan is afge sloten. En er is in die zeven jaren al weer zoveel gebeurd. De rustige en vreedzame tijd van opbouw, die wij in onze onnozelheid hadden verwacht toen eindelijk de bezetting eindigde, is niet gekomen. Nieuwe ellende, nieuwe beproe vingen, nieuwe offers werden ons deel. Nog is er overal onrust en beroering om ons heen. Opnieuw gaan de landen in alle delen der wereld zich bewapenen; onderling vertrouwen tussen de staten is zoek. Nog leven wij soms in angst voor de toekomst en stellen wij ons zelf de bange vraag: waar gaan we heen? Heeft het in deze omstandigheden nog wel zin de doden op 4 Mei van elk jaar gezamenlijk te herdenken? In elke oor log vallen er slachtoffers, militairen en burgers. Dat is immer zo geweest: waar gekapt wordt vallen spaanders. Neen, wij moeten op een zeker ogenblik de el lende waarin we langer dan zeven jaar geleden hebben geleefd maar vergeten. Wij blijven dankbaar voor het offer dat de doden hebben gebracht, maar we moeten ze verder laten rusten. Aanwezi gen! Mogen wij zo wel redeneren? Neen en nogmaals neen. Dat mogen wij niet. Wij moeten deze herdenking in ere hou den. Eenmaal in elk jaar moeten wij, hoe sober ook, gezamenlijk hen herdenken, die niet, zoals wij, de bevrijdingsdag mochten beleven, hen, voor wier nabe staanden de bevrijdingsdag een bittere nasmaak had. Zij hebben er aanspraak op. Ik zou U willen waarschuwen, niet te gauw te vergeten. Haal gerust in Uw herinnering terug, mannen, de tijd toen gij opgejaagd werd en als slaven weg gevoerd, toen gij in benarde omstandig heden moest onderduiken om ’t vege lijf te redden. Vergeet niet, vrouwen, dat het nog maar zeven jaar is geleden dat elke stap die in de nacht op de straten weerklonk, dat elk autogeraas dat de nachtelijke stilte verstoorde, onheil kon betekenen voor Uw, in huis opgesloten gezin. Denkt aan de tijd, gij allen, toen gij als ge U ’s avonds te slapen legde, niet wist of gij de volgende dag zoudt beleven te midden van Uw gezin. Moe ders, denkt aan de zorgen, die gij in de bezettingstijd hebt uitgestaan over Uw kinderen. Allemaal verleden tijd, zult gij zeggen. Dat dacht U maar, het kwade is nooit verleden tijd en eist altijd, ook nu in 1952, waakzaamheid ook van U. Waarom hebben zovelen het in de bezet tingstijd met de dood moeten bekopen? Niet omdat zij zich wilden verbeteren in de maatschappij, niet omdat zij veel geld wilden verdienen (dan hadden ze beter in de zwarte handel kunnen gaan), ook niet om hun gezin eer veiliger positie te verschaffen of omdat ze levensmoe wa ren. Neen, als ze op eigen belang, eigen voordeel en eigen veiligheid bedacht wa ren geweest, hadden ze beter rustig, on opgemerkt, de bezettingstijd over zich heen kunnen laten gaan. Maar dat kon den ze nu juist niet; IJLST. Bedankt voor het beroep (toez.) naar de Ned. Herv. Gemeente van Akkerwoude en Murmerwoude, ds. B. Albada alhier. /-I’'-1',' de eieren te gaan zitten. Van het zeer drukke verkeer langs het Singel heeft de eend zich niets aangetrokken. Ze ge voelde zich daar in die korf volkomen op haar gemak. Zondag moesten de eieren uitkomen. Uit voorzorg had de heer Metz onder de korf een wagen met stro geplaatst, want de broed plaats was zeker 4 a 5 meter boven de begane grond. Toen Zondagmorgen om 7 uur mevr. Metz in de tuin keek ont dekte ze dat de eend zich daar met 14 jonge eendjes in het heerlijk zonnetje lag te koesteren. Blijkbaar heeft het dus uit dankbaarheid niet met de noorder zon willen vertrekken. Haar houding was echter verre van vriendschappelijk toen de heer Metz een foto wilde maken, en te dicht bij de jonge eendjes kwam, De oude eend vloog hem finaal aan en bleef aan zijn broekspijpen hangen. Nog des morgens heeft de eenden-familie haar vrijheid gekregen. Parmantig stapte het 15-tal naar de waterkant van het Singel en plonsde achter elkaar in het water. Kort daarna kon men ze in het Grootzand zien zwemmen, en na tuurlijk was er toen veel belangstelling1. IK WIL LEVEN. Deze film laat zien, wat er medisch- technisch kan worden gedaan om ver lammingen te genezen. Specialisten, doeltreffende oefeningen en prachtige instrumenten staan de getroffenen ter beschikking om zich weer een eervolle plaats in de maatschappij te veroveren. Al degenen, die direct of indirect te maken hebben met mensen, die het vrije gebruik van hun spieren en ledematen moeten missen, zullen getroffen wor den door de grote zorg, waarmee de moderne orthopaedie verlamden omgeeft. Zij kunnen soms genezen, maar altijd kunnen zij opgevoed worden tot het besef dat de maatschappij ook hen no dig heeft en hun een plaats biedt. En vooral zal dit streven succes hebben, als een sterke levenswil en verlangen tot beterschap de stuwende krachten vormen bij de her-opvoeding. sef komen dat de nagedachtenis aan de vele doden die in de strijd vielen, ons een plicht oplegt. De plicht om het werk dat zij niet konden voltooien, voort te zet ten en daarnaast de 1 'reidheid om ook offers te brengen. Het gevaar dat zij wilden bestrijden is nog niet geweken. Wij zullen de strijd moeten voortzetten, ieder op de plaats waar hij is gesteld. De omstandigheden zijn gewijzigd. Wij leven, Gode zij dank, weer in een vrij land en wij kunnen andere middelen ge bruiken dan zij, die vielen, illegaal moes ten gebruiken. Wij hebben weer het vrije woord en kunnen met open vizier strij den. Maar wij zullen evenals zij bereid moeten zijn, om offers te brengen. Laten wij als ons soms de offers die van ons gevraagd worden, om ons land zijn plaats te doen innemen in de wereld die voor vrijheid wenst te strijden, zwaar vallen niet klagen. Zij, die wij vandaag herdenken, brachten het hoogste offer, hun leven. Een offer, waaronder nog vele gezinnen dagelijks gebukt gaan. Tenslotte: dus toch een dodenherden king! Om eerbied te tonen voor hen die in de strijd zijn gebleven, om onze waak zaamheid te prikkelen en om ons te be zinnen op onze bijdrage in de strijd voor vrede, welvaart en gerechtigheid in een vrije wereld. Laat ons de vlam, die zij hebben ontstoken, wereld Nadat Harmonie enige liederen gespeeld was het woord aan de heer S. Havinga, directeur Stichting Sneek 1940—1945, constateerde dat het steeds moei- lijker wórdt de doden te herdenken in een wereld, die steeds rumoeriger wordt. Een dodenherdenking slechts uit piëteit is niet voldoende. De drieëenheid van strijd, dood en bevrijding in de periode 1940—’45 zullen wij slechts kunnen be grijpen als wij het verzet, dat van ge heel ons volk was, zien als een strijd door Gods genade gevoerd tegen een systeem dat inging tegen Gods orde in de Schepping. Nu is er opnieuw een dreiging uit het Oosten, wanneer we als enige middel daartegen de mogelijkheid zien van een samenvoeging van krach ten en het uitvechten van macht tegen Ook dit jaar werd in de Grote Kerk alhier weer een concert gegeven ter ge legenheid van de dodenherdenking. Het is de grote verdienste van het Sneker Cantatekoor, dat het onder de eminente leiding van Gezinus Schrik deze goede gewoonte in stand houdt. Beter dan dagbladartikelen of redevoeringen is immers de muziek in staat de gevoelens van droefenis en dankbaarheid bij de onderscheidene groeperingen der bevol king te vertolken en uitdrukking te geven aan de eensgezindheid, die tij dens oorlog en bezetting ons volk be zielde. Sneek kan zich gelukkig prijzen in het Cantatekoor een ensemble te be zitten, dat èn door de aard van zijn re pertoire èn door -le artistieke kwalitei ten in staat is deze taak op waardige wijze te volbrengen. Doordat wij nog steeds een voor deze dodenherdenking passende compositie van grotere om vang missen, is men wel genoodzaakt een programma samen te stellen uit een aantal liederen, die in muzikaal en lite rair opzicht de sfeer van deze dag be naderen. De keus viel deze keer op een aantal oude bekenden als „Sanctus” van Palestrina, „Ecce quomodo mori- tur” van Jac. Gallus, „Gebet” en „Weihe” van Anton Bruckner, aange vuld met enkele nieuwe nummers: Mo tet ,,Nun lob, mein Seel, den Herren” van Joh. Seb. Bach en „Tenebreae Factae Sunt” van Michael Haydn. Ver der bracht het optreden van Jo Vincent (sopraan en Gezinus Schrik (orgel) de nodige afwisseling. Het programma werd geopend met een nieuw lied voor mannenkoor: „Us leave deaden”. Hoe moeilijk het is op dit gebied iets te creëren, dat op peil staat en de verge lijking met de bestaande composities kan doorstaan, bleek ook hier weer. Zo wel de tekst van E. B. Folkertsma als dc muziek van Gezinus Schrik deed ons wat hol en rhetorisch aan. Bovendien was het mannenkoor niet erg op dreef, zodat het geheel een vrij ruwe indruk maakte. Ook in het fraaie lied van An ton Bruckner „Am Grabe” lieten de heren zich niet van hun beste kant zien. Reeds bij de inzet had men de juiste in tonatie niet te pakken en ook verderop konden de lastige harmonieën niet vol ledig tot hun recht komen. Het Vrou wenkoor was in dit opzicht gelukkiger en gaf een fraaie vertolking van „Vere Languores Nostros” van A. Lotti. In de liederen voor gemengd koor herstel de men zich volledig en werd een peil bereikt, dat het minder gelukkige begin geheel deed vergeten. Zelfs bewoog de uitvoering zich in stijgende lijn, zodat in „Gebet” en en „Benedictus” Een stroom van pa rochianen trok Zon dagmiddag receptie-uur 12 en 1 uur door de gastvrije aan de kade om hun pas toor, de H.E. deken J. van Galkom geluk te wensen met de hem Dinsdag ten deel gevallen onder scheiding. Reeds Dinsdagochtend, toen burgemeester terhoff Deken Galkom zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau kwam mee delen hadden enkele vertegenwoordigers van Kerk- en zie kenhuisbestuur en verenigingen waar van hij medebestuur der is, gelegenheid gehad de zeer ver raste Deken hun fe licitaties aan te bie den. Maar Zondag dan stond die gele genheid open voor alle parochianen velen grepen haar aan om hun pastoor met deze koninklijke onderscheiding geluk te wensen. Een on derscheiding zo wel verdiend in zijn nu al bijna 28-jarige ge zegende arbeid deken-pastoor in Sneek en in een bijna 50-jarig Priesterschap, dat de nu geridderde op 15 Augustus a.s. hoopt te gedenken. Maar behoort de Deken en Pastoor van Galkom aan de R.K. paro chie, de mens van Galkom behoort aan onze gehele stedelijke gemeenschap en de heer van Galkom heeft nimmer na gelaten met woord en daad daarvan te getuigen. We hebben dat toen hij in September 1949 zijn 25-jarig jubileum als deken pastoor van Sneek vierde, ook even in het licht mogen stellen, zijn gedegen adviezen worden waar ze wor den gevraagd even gu’ gegeven als ge waardeerd; bekend is zijn royale hou ding ook jegens niet-katholieke liefda digheidsinstellingen en als voorzitter van het bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis tot 1938, later als bisschop pelijk commissaris van deze instelling, toen zij een stichting werd, heeft hij grote invloed gehad op het werk van een inrichting die van zo grote beteke nis voor geheel Zuid-West Friesland is. We denken ook aan zijn curatorschap van ons Stedelijk Gymnasium, in welk college h(j een zeer geziene en hoog ge waardeerde figuur is. Geen wonder dus ook dat de gelukwensen uit niet-katho lieke kringen vele waren, en met bij zonder genoegen maken we melding van de schriftelijke gelukwens van onze nu al 90-jarige oud-burgemeester P. J. de Hoop, die van uit Amersfoort nog altijd met grote belangstelling volgt wat er zoal in zijn vroegere gemeente voorvalt en, kennende de verdiensten van Deken van Galkom, niet achter bleef in het uiten van zijn waardering. En zo was er dan allerwege medeleven SCHARNEGOUTUM. Op initiatief der ver. „Oranje” is ook alhier Ko- ninginnefeest gevierd. Overdag getuig den alleen de vele vlaggen van de feest dag, maar ’s avonds om half acht stap ten de schoolkinderen met oranje ge tooid trots achter de lustig blazende muzikanten van „Excelsior” aan door het dorp. Na afloop van de optocht marcheerde „Excelsor” naar de woning van de heer S. de Jong, adj. der Rijks politie, om een serenade te brengen en daarmede de vreugde te vertolken van de inwoners over de Kon. onderschei ding die de heer de Jong mocht ont vangen. Na gul onthaal ging Excelsior naar het kerkplein waar inmiddels de Chr. Zangver. „God is mijn lied” reeds begonnen was met zang. Muziek en zang wisselden nü elkander af. Zeer veel publiek was samengestroomd om naar hét concert te luisteren en na af loop werd er nog wat gezellig gehost. Ook het prachtige voorjaarsweer maakte de voeten licht. perfecte koorzang genoten kon worden. Toch bleef ook hier de klank wat sterk en had het resultaat beter kunnen zijn, als men alle dynamische tekens een graad zachter gezongen had. Jo Vincent deed haar naam als Neer- lands meest begaafde zangeres alle eer aan in een viertal liederen. Vooral „Li- tanei” van Franz Schubert en „Wilt he. den nu treden” maakten diepe indruk. Gezinus Schrik begeleidde aan het or gel op bescheiden en correcte wijze en voerde zelf nog een tweetal composities van Max Reger uit: Toccata in d moll en Fuga in D dur. Nagenoeg hetzelfde programma werd ’s morgens twee maal als Jeugdconcert voor de leerlingen der Middelbare-, Ulo-, Ambachts- en Huishoudscholen uitge voerd. Alleen de nummers voor mannenkoor en „Weihe” van Anton Bruckner ver vielen hier. Behalve dat de genoemde bezwaren van het mannenkoor toen dus ontbraken, was ook verder het koor be ter gedisponeerd. Wellicht liet ’s avonds de vermoeidheid zich gelden. In het eerste Jeugdconcert sprak Ds. H. van Niel, in het tweede Ds. A. D. Bakker van Nijland eer herdenkingsrede uit, waarin werd gewezen op de offers, die militairen en verzetsstrijders hadden gebracht, opdat wij zouden leven in vrij heid en gerechtigheid. Dat velen, mede door deze concerten, de betekenis van deze offers mogen heb. ben verstaan. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in beroep de brandstichtingszaak te Goëngamieden behandeld. Zowel tegen Jasper K., door de rechtbank tot 8 maanden met aftrek veroordeeld, als tegen de vader, Hemmo K., die voor de rechtbank een jaar met aftrek kreeg, werd bevestiging van deze vonnissen geëist. Uitspraak 15 Mej, WIHG IHft HUf ftCWSi '8EW6H - ÖEKENS- MÖTDAMgH

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1