Jubileum in de drukkerswereld BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■b - Consultatiebureau voor Zuigelingen van het Oranje Groene Kruis Friese banketbakkers recipieerden i 9Ê VRIJDAG 9 MEI 1952 7e Jaargang No 37 2872 L KIEZEBRINK HET PROBLEEM DUITSLAND Bevorderd Carillon Propaganda voor Sneek in de treinen KLEINZAND 7 Telel -■=-= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „DE MOTOR” G. H. KROMMENDIJK 25 JAAR DIRECTEUR VAN N.V. DRUKKERIJ Aanbesteding Bestelhuis Kruistocht der hoffelijkheid Wit Gele Kruis krijgt nieuw wijkgebouw Pijnlij k dierenvervoer Werk gegund „Hwat foarby is' F Redacteur r/ 17340 16258 16088 f 16087 ƒ15900 15790 15395 14998 14990 14982 18330 18092 17804 17733 17580 17539 17500 17360 Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD ¥9. Dinsdagochtend heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht. Twee Zeeuwse meisjes bieden H. M. een bouquet lelietjes van dalen aan. Nu Adenauer en de voorstanders van directe overeenkomsten met het Wes ten zwakker in West-Duitsland schij nen te staan dan Washington aanvan kelijk vermoedde wil dat him om de positie dezer groepen te versterken de reddingsplank van viermogendheden. besprekingen over Duitsland toesteken. Zoals bekend hebben de Russen in hun verlangen de Duitse herbewapenings- plannen te doorkruisen, daartoe oor spronkelijk het voorstel gedaan. Aan vankelijk was Washington hierop tegen omdat het de bedoelingen van Moskou doorzag, maar nu het verzet in West- Duitsland tegen de overeenkomsten met het Westen zich vooral concentreert op de gedachte dat het sluiten er van voor goed een einde zou maken aan de mo gelijkheid dat Duitsland eenmaal weer één geheel wordt, willen de Amerikanen het blijkbaar dan nog wel eens proberen n.et een overleg met Rusland over een mogelijke hereniging van geheel Duits land. Dit overleg zou dan aanvankelijk beperkt blijven tot de kwestie van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland om het later naar believen en mogelijkheid uit te breiden. Woensdagmorgen werd door B. en W. van Sneek aanbesteed het bouwen van een Bestelhuis c.a. op het Martiniplein. Aantal inschrijvers 18. Pol alhier, de drukkerij waar nu al een reeks van jaren ook ons blad gedrukt wordt. In deze maand is het een kwart eeuw geleden dat de heer Krom mendijk de directie van dat bedrijf aan vaardde. Geboren op 11 November 1894 in Nijverdal uit een drukkersgeslacht was hij geknipt voor deze functie. Het familiebedrijf, waarin de heer Krom mendijk zijn opleiding genoot en waar mee ook nu nog prettige zakenrelaties worden onderhouden, was en is een uitstekend geoutilleerd bedrijf, waarin de a.s. jubilaris volkomen werd toege rust met de kennis om zijn nieuwe en moeilijke taak te vervullen. Moeilijk omdat de outillage van de Motor en de financiële basis van het Friesch Dag blad, dat er toen ook werd vervaardigd en waarvan de heer Krommendijk ook de directie werd opgedragen, dringend verbetering behoefden. Met de te vroeg overleden hoofdredacteur van het F. D„ de heer D. v. d. Meulen, zette de nieuwe directeur echter kloekmoedig zijn schou. ders onder dit werk en met succes, zo dat thans de Motor in haar aan de eisen der nieuwe outillage aangepaste ge bouw wel een der best ingerichte druk- kersbedrijven van deze provincie mag worden genoemd, waarvan ook he<. Sneeker Nieuwsblad in niet geringe mate profiteert. Natuurlijk vestigde dit succes al spoedig de aandacht van zijn collega-drukkers op de energieke nieu we directeur, zodat hij ook geroepen werd in hun organisatieleven een be langrijke rol te spelen. Hij is nu al jarenlang voorzitter van het district Sneek van de Federatie van drukkers patroonsbonden, hoofdbestuurslid van de Chr. Bond van Drukkerspatroons, voorzitter yan de districtsleerlingen- commissie en van haar examencommis sie; hij is ook commissaris van het Grafisch calculatiebureau voor Fries land, en bestuurslid van het Overlij- densfonds van de Federatie van Boek- drukkerspatroöns in Nederland en meer malen werd hg voor de drukkerspa troons lid der onderhandelingscommis- sie voor het collectieve arbeidscontract. Als secretaris van de Provinciale Pers vereniging, de uitgeefster van het Friesch Dagblad, vertegenwoordigt de heer Krommendijk dit blad ook in de Ver. van de Nederlandse Dagbladpers. Mensen die het druk hebben en de opsomming hierboven van het respecta bel aantal functies voortvloeiend uit zijn werkzaamheid in de drukkersge meenschap, bewijst dat hij tot die catego rie behoort schijnen echter nog altijd tijd te vinden ook op breder veld de ge meenschap te dienen en zo is de heer Krommendijk dan ook nog lid van het scheidsgerecht voor ambtenaren der ge meente Sneek, en gecommitteerde voor het afnemen der eindexamens aan de Chr. Handelsavondschool alhier, en lid der Commissie van toezicht op het M.O. te dezer stede. Enige jaren was hij ook lid van de commissie van administratie van de Geref. Kerk alhier. Ziedaar het drukke leven van een drukker, dat hem in aanraking bracht met allerlei krin gen der maatschappij, waarin het dus aan belangstelling voor dit jubileum niet zal ontbreken. 16 Mei a.s. is er ge legenheid daarvan te getuigen, dan re cipieert de jubilaris van 35 uur na middags in Aere Perennins. De voorlopige vaststelling van het verdrag voor het Europese leger is niet zoals werd verwacht op 3 Mei geschied. De deskundigen der zes betrokken lan den, die aan dat verdrag werken, hebben daarbij meer moeilijkheden ontmoet dan aanvankelijk werd verwacht. Het is nu wel zeer de vraag of dit verdrag en dat inzake de vervanging van het bezet- tingsstatuut door een vredescontract met W.-Duitsland wel zo tijdig gereed zul len zijn dat het nu brjeenzijnde Ameri kaanse congres er nog kennis van zal kunnen nemen. Daarom immers had de Amerikaanse regering op spoed aange drongen. In zekere zin zit de reden van de vertraging bij het Amerikaanse con gres zelf, omdat dit onder de invloed van de naderende verkiezingen de Ame rikaanse belastingbetaler wenst te ont zien en in het algemeen voorzichtig is geworden ten opzichte van de Ameri kaanse publieke opinie. Daarom kan de Amerikaanse regering thans haar inter nationale verplichtingen en haar steun aan de Europese leden van het Atlan tisch pact niet in die mate uitbreiden als Frankrijk wenst voor het bereid is in de Duitse herbewapening te bewilli gen. De huidige Franse regering is ten deze en in meer zaken waarbij haar nationale belangen betrokken zijn zoals Tunis minder soepel dan haar voor gangsters, zg steunt zelfs op groepen die tegen de gehele Europese defensie- gemeenschap zijn en dus helemaal niet bereid aan een snelle verwezenlijking er van mede te werken. De Franse tegenzin inzake de Duitse herbewape ning neemt ook toe door wat er zich in West-Duitsland afspeelt. De positie van Adenauer en zijn regeringsmeer derheid wordt zo op het oog steeds wan- keler. De gemeenteraadsverkiezingen in Hessen hebben aangetoond dat de soc. democraten meer zijde spinnen bij hun oppositie tegen het sluiten van de ver dragen met het Westen, dan de partij van Adenauer met haar pleidooi voor deze verdragen. In de coalitie van par tijen welke deze verdragen er in de bondsdag moet doorhalen is er ook al verzet gerezen. Bepaalde groepen wil len nog meer concessies van het Westen voor die verdragen aanvaard worden of zoals een blad dezer dagen bitter op merkte: „deze Duitsers zijn tegen alles en nog wat in de hoop alles en nog meer in de wacht te slepen”. We laten nu daar of, als het tenslotte gaat spannen en deze partijen „ja” of „neen” tegen de verdragen zullen moeten zeggen, zij toch misschien het eerste zullen doen en dus hun huidig verzet slechts op chantage zal blijken te hebben berust. Maar in ieder geval heeft dit verzet van enige der coalitiepartijen, die deze verdragen zelfs een tweede Versailles noemden een even onaangename indruk in het Wes ten gemaakt als het feit dat de presi dent der West-Duitse federale republiek Heuss op aandrang der bondsregering weer het „Deutschland über alles” tot nationaal volkslied heeft verklaard al zal het derde en voor de niet-Duitser meest acceptabele couplet dan ook bij officiële plechtigheden alleen gezongen worden. Nu komt het er, zoals de Ame rikaanse commissaris in W.-Duitsland opmerkte wel minder op aan wat een volk zingt dan wat het doet, maar het herstel van het Deutschlandlied is toch een symptoom van een herleefd meer na tionalistisch dan nationaal getint sen timent bij de Duitsers. Op verzoek van de Directie der Ned. Spoorwegen hebben V.V.V., de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Gemeente bestuur een uitgebreide serie fraaie foto’s van Sneek en het Sneekermeer be schikbaar gesteld als versiering van de coupé’s in de nieuwe electrische treinen die ons land zullen doorkruisen. Hier onder bevinden zich o.a. bijzonder mooie en suggestieve foto’s van zeilwedstrij den en de starttoren, een span sierlijke Friese paarden voor de sjees op een concours-hippique in het Sportpark, het schilderachtige Hoogend, de Water poort, een oud-Friese boerderij en een rij dames in Fries costuum. Stuk voor stuk vormen deze foto’s een mooie pro paganda voor onze stad en omgeving, zodat verwacht mag worden, dat ze hun uitwerking op het reizend publiek niet zullen missen. Het bestuur van de afdeling Fries land van de Ned. Banketbakkers Vereni ging hield Dinsdagmiddag ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan een druk bezochte receptie in hotel „De Klande- rrj” te Leeuwarden, aldus meldt het Fr. Dagblad. De heer E. G. v. d. Meulen, voorzit ter van de afdeling Friesland, bracht bij deze gelegenheid een woord van dank voor de vele ontvangen bloemstukken en gelukstelegrammen, die er naar hij zeide het bewijs van vormen, dat men met het werk van de afdeling meeleeft. Met dankbaarheid memoreerde hij, dat de afdeling hiertoe in staat gesteld is dank zij het initiatief van de oprichters. Een van hen de heer Repko te Workum, die de receptie bijwoonde, viel dan ook een speciaal woord van dank ten deel. Van de oud-leden was voorts nog aan wezig het ere-lid de heer Halbertsma. Door een paar „Franse” collega’s was als huldeblijk een uniek stukje banket- bakkerswerk- gezonden, bestaande uit een prachtige uit dragant vervaardigde vaas, waarin een uit suiker getrokken bouquet rode rozen. Gelukwensen werden aangeboden door de heren J. Koopmans, voorz. van de Kamer van Koophandel, Gerritsma, secr. van de afd. Utrecht der N.B.V., en Zuidfcof, hoofdbestuurder van de Ned. Banketbakkers Vereniging. De heer Aartsma sprak als redacteur van een conferentie der Grote Vier zijn ge weest, voor tot de Duitse herbewape ning werd overgegaan, willen direct een bijeenkomst op hoog niveau, dus van de ministers van buitenlandse zaken en menen dat het Amerikaanse plan daar voor alleen maar een belemmering zal blijken. Het Amerikaanse plan beoogt slechts de Russische bedoelingen aan de kaak te stellen, Parijs ziet nog wat in een conferentie. Of het echter een confe rentie op hoger of lager niveau wordt, zjj zal altijd zeer veel tijd vergen, zodat als de eventuele verwezenlijking van de Europese defensiegemeenschap op ’t re sultaat van die conferentie moet wachten er nog heel wat water door de Rijn zal stromen voor het Europese leger aan die rivier en de Elbe de wacht zal betrek ken. Practisch komt het Amerikaanse voorstel, als het werkelijk in deze vorm is gegoten, neer op het standpunt van de Duitse sociaal democraten die reeds lang hebben verkondigd dat ze eerst wilden praten met de Russen en de kwestie van het Europese leger zolang raarr moest blijven liggen. Zij hebben voor dit standpunt aanvankelijk geen oor bij het Westen kunnen vinden, waarom zij steeds aandrongen op nieu we verkiezingen in W.-Duitsland voor Adenauer de verdragen met het Westen tekende en dezer dagen heeft de Engel se Labour partij zich zowel met deze eis als met die van het houden van een viermogendhedenconferentie verenigd. Vijf en twintig jaar kan veel be tekenen in een mensenleven, vooral als een dergelijke tijdsruimte* valt in de bloeitijd van een dergelijk leven, als alle bronnen van energie het rijkst vloeien. Zo mogen wij thans even over zien, 25 jaren van het leven van de heer G. H. Krommendijk, directeur van de drukkerij De Motor aan de Gedempte Bevorderd tot schrijver A van ’s Rijks Belastingen aan de Inspectie der Belas tingen te Sneek, de heer D. Meyer. Te Parijs is de derde „kruistocht der hoffelijkheid” begonnen die daarin be staat dat een maand lang de kranten, radio, politie en overheid met leerzame voorbeelden en alle mojelijke propa gandamiddelen de mensen zullen trach ten te bewegen vriendelijk jegens elkaar te zijn. Een aantal aardige jonge meisjes, met het onderscheidingsteken van deze actie getooid, heeft opdracht verdienstelijke daden op te sporen. Die kunnen soms met een kus ter plaatse worden beloond, gelijk menigeen al heeft ervaren. het „Bakkersvakblad”, terwijl de heer Tamsma als voorzitter van de Friese Bakkersbond het woord voerde. Deze laatste drong aai op een nog hechtere samenwerking tussen brood, en banket bakkers, die naar hij meende verkregen kon worden door gezamenlijk te trach ten tot het instellen van een commissie voor minimum prijzen te komen. Ook in dit opzicht zullen de Friese bakkers en Banketbakkers moeten samenwer ken, aldus de heer Tamsma. Namens de afdeling Groningen voerde de heer Borgman het woord, die zijn gelukwen sen vergezeld deed gaan van de aan bieding van enkele Groninger koeken. De heer Van der Meulen bracht ten slotte de sprekers een woord van dank. Naar gezegd wordt zou Londen wel bereid zijn met dit Amerikaanse plan om de Russen de wind uit de propagan- dazeilen te nemen, accoord te gaan, mits er op zo’n conferentie zeer con crete onderwerpen aan de orde worden gesteld, en er dus niet tot in het onein dige kan worden gebabbeld. Parijs zou minder voor het Amerikaanse plan voe len omdat dit niet uitgaat van een wer kelijke overtuiging der Amerikaanse di plomaten dat er met de Russen iets te bereiken valt. Zij opperen het plan naar Franse mening alleen om opportuniteits. redenen, maar hoe weinig zij zich van het resultaat voorstellen blijkt, volgens Parijs, uit het feit dat Washington de conferentie wil aanvangen door een ont moeting van de hoge commissarissen de> bezettende mogendheden in Duitsland De Fransen die eigenlijk altijd voor nog als W.-Duitsland voorlopig niet aan de Westelijke defensie zou deelnemen, wordt die richting in de Amerikaanse strategie aangemoedigd welke zich niet wenst toe te leggen op een verdediging van het Europese vasteland met grote Amerikaanse contingenten, doch slechts randgebieden in handen wil houden en hoopt er met de atoombom en de vloot de vijand tenslotte wel te zullen onder krijgen. Prettig lijkt dat alles niet. Maar een Europese defensiegemeen schap met een Duitsland, waarin het nationalisme slechts zon zijn aangewak- kerd ome at men het in alles zijn zin had gegeven, is ook zo prettig niet. Het zou stellig zijn blikken richten op de Oder- Neisse grens en verlangens ten opzichte van Oost-Europa koesteren, die naar West-Europese begrippen misschien te veel zouden samenvallen met die van bepaalde Amerikaanse kringen waar men zich de ontwikkeling van de ver houding tot Rusland zo voorstelt, dat deze eens zal moeten leiden tot een di plomatieke uiteenzetting met Moskou met als resultaat een opgeven door de Russen van hun onderdrukking der Oost-Europese volken. En als men dit met diplomatieke middelen niet kan be reiken, deze bevrijding dan met de wa penen zal moeten worden verkregen. Tekenend overigens voor de inzichten van bepaalde en verantwoordelijke groe. pen in America in de betekenis van West-Europa is, dat de commissie voor buitenlandse zaken uit het Huis van Af gevaardigden de bezuiniging op de mi litaire hulp alleen zqeken wil bij die aan Europa verleend, de commissie uit de Senaat wil het over de gehele linie zoe ken, dus ook op die aan het Midden, en Verre Oosten verleend. Uit dat Verre Oosten is het belangrijkste nieuws dat de laatste en gematigde wapen stilstandsvoorwaarden door generaal Ridgway aan de Noordelijken in Korea voorgelegd door dezen verworpen zijn. Ridgway achtte deze voorstellen de uiterste grens waartoe men kon gaan. Een weinig prettige ervaring voor Ame rika in het Midden-Oosten is dat koning Ibn Saoed van Saoedië Arabië blijkbaar het Perzische voorbeeld wil volgen en aan de Amerikaans-Arabische oliemaat schappij in zijn land eisen heeft gesteld die in de richting van nationalisatie gaan. Naar wij vernemen heeft het R.K. Kerkbestuur het Wit Gele Kruis het pand Singel 74 ter beschikking gesteld om dat in te richten tot wijkgebouw. Met de verbouw is men inmiddels aangevangen en wanneer over enkele weken het werk opgeleverd zal worden heeft men de beschikking over een be scheiden doch aan vele eisen voldoend gebouw. Het zal nl. bevatten een ruim magazijn waarin men de nodige materi alen zal kannen opbergen, een ont- smettingslokaal, een kantoortje voor de zuster, alsmede een zit- en een slaap kamer voor deze, zodat voortaan de zuster in hef wijkgebouw zal wonen wat grote voordelen heeft. De ingang zal aan de Harinxmakade zijn, terwijl ach ter in de tuin nog een flink berghok komt. De mogelijkheid om later tot nog meer uitbreiding over te gaan blijft al tijd bestaan daar er voldoende ruimte beschikbaar is. zich kruisvereniging noemen, omdat zij de verplichting op zich hebben genomen, naast de curatieve ook de praeventieve gezondheidszorg te dienen en spr. be treurt het dat dit streven niet allerwege met blijdschap is ontvangen. Namens het hoofdbestuur en ook persoonlijk wenst spr. de ver. hartelijk geluk met deze opening, die niet alleen voor Sneek en Friesland, doch ook voor het lande lijke werk van het prot.-chr. kruiswerk belangrijk is. Moge het uw bestuur en allen die aan dit bureau zullen mede werken onder Gods zegen1 gegeven zijn dit consultatiebureau te maken tot een belangrijk orgaan voor de kinderhygiène, maar daarnaast tot een bolwerk voor onze prot.-chr. levensovertuiging. Weth. Boegenga zegt namens het gemeentebestuur dank voor de gezonden uitnodiging. Spr. verheugt zich dat hier een prot.-chr. wijkverpleging is, die recht van bestaan heeft en moet worden gehandhaafd. Toen indertijd het gebouw aan de Westersingel aan het Groene Kruis werd verkocht, is de eis tot sa menwerking gesteld. Het D.B. slaat met belangstelling de loop der gebeurtenis sen gade en zegt gaarne morele steun toe. Wat de financiële steun betreft, spr. acht het juister, dat de ver. hun gelden halen uit de contributies der leden.- Men blijft dan vrij man, terwijl bij het aanvaarden van subsidies er bepaal de regelen worden gesteld waaraan men zich moet onderwerpen. Spr. hoopt dat het nu aangevatte werk mag slagen en onder Gods bescherming tot een zegen mag zijn. De voorz. dankte weth. Boeijenga, waarna de heer Smit in dankgebed voor ging. Dinsdagmiddag vond in Aere Peren- nius een vergadering plaats van de Prov. Ver. „Het Oranje-Groene Kruis”, in welke ver. zijn ondergebracht de Ned. Herv. en de Geref. Wijkverpleging. Dr J. Dethmers heette bij de opening alle corporaties en personen hartelijk welkom, inzonderheid de heer F. Boeijen ga, wethouder dezer gemeente en dr J. W. v. d. Zijpp, voorz. van het Groene Kruis. In de laatste jaren is er tussen onze ver. en de plaatselijke afd. van het Wit Gele Kruis een hartelijke samen werking ontstaan, die zich ook hierin openbaart, dat men daar met de plannen voor ons consultatiebureau volkomen ac coord gaat. Spr. heet de heer R. Smit Jr., directeur van het O.G.K., zeer har telijk welkom, die zal spreken over „Van wijkverpleging tot kruisverple- ging.” De voorz. zegt dat de Protestant se wijkverpleging wil helpen degenen die hulp nodig, hebben. Wij hebben het Groe ne Kruis aangeboden op voet van gelijk heid samen te werken in het consulta tiebureau voor zuigelingen. Helaas is dit afgewezen, doch wij herhalen met grote ernst deze aanbieding. Blijft het G. K. bij zijn ingenomen standpunt, dan zullen wij binnenkort ons consultatiebureau voorlopig in Aere Perennius openen en dan hopen wij dat dr Ubbink, de kinder arts, ons zal willen helpen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zullen wij in uiterste noodzaak een andere dokter nemen. De heer R. Smit Jr., zegt gaarne aan de uitnodiging hier te komen spre ken, gevolg te hebben gegeven. Door de opening van dit consultatiebureau wordt er opnieuw een protestants-christelijke instelling voor de volksgezondheid toe gevoegd aan de vele, die reeds in ons land bestaan. Zoals Christus zich wendde tot de lijdende mensheid om haar te hel pen, zo willen ook Zijn belijders zich geven om lijdenden te helpen. Er is een eer bied afdwingende lijst van ziekenhuizen en inrichtingen, waar zieken verpleegd worden. Doch niet alleen in de zieken huizen, ook in de huizen vond men zie ken, die hulp nodig hadden en het is de ere van het Diaconessenhuis te Utrecht, dat deze in 1844 het werk van de wijk verpleging heeft aangevat. Er ontston den op tal van plaatsen wijkverplegin- gen, zodat in 1938 de bond van prot. chr. wijkverplegingen werd opgericht. Het bleek niet mogelijk een bevredigen de oplossing te vinden voor een volledige organisatorische binding met het Groene Kruis, zodat besloten werd zich naast het G. K. en het Wit-Gele Kruis aan te dienen. In deze nieuwe ver. vonden be lijders uit verschillende kerken elkaar, dat het begin was van een landelijke en provinciale samenwerking. Tal van ver enigingen beperkten zich alleen tot wijk verpleging en lieten feitelijk het kruis werk, het dienen van meerdere belan gen op het gebied van de volksgezond heid, liggen. Langzaam brak het begrip voor dit andere werk door, hetwelk het best verzorgd kan worden als de drie grote verenigingen in een hartelijke sa menwerking elkaar weten te vinden. Ge beurt dit niet, dan is dat tot schade van het werk. De ver. hier ter plaatse gaan J. Runia, Tzum P. Rijnja, Woudsend H. F. Ringnalda, Sneek Gebr. Boomsma, Sneek H. G. Hoekstra, St. Nicolaasga J. Hiemstra, Sneek J. C. H. v. d. Meer, Warga J. Geertsma, Terwispel Koopmans’ Bouwbedrijf, Oosterzee Hoekstra Idema, Sneek H. Speelman, Sneek J. Postma, St. Nicolaasga J. Andringa, Sneek Bk Veenstra, Nijland H. en C. Faber, Sneek P. Olg, Sneek P, en J. de Dood, Sneek G. Doevendans, Sneek Behoudens goedkeuring van B. en W. is hot werk gegund aan de laagste in schrijver, wiens inschrijfsom iets lager wa^ dan da begroting. «2 De conclusie van dit alles is dat het Westen tengevolge v ,n de vrees voor Russische agressie óf zal moeten toe geven aan alle eisen welke de W.-Duit- sers stellen voor deelneming aan de Europese defensiegemeenschap, dus bukken voor een Duits dictaat, óf met de afbouw van de E.D.G. zal moeten wachten tot een eventueel mislukte Viermogendhedenconferentie de W.- Duitsers heeft overtuigd dat hun wer kelijk belang toch in samenwerking met het Westen ligt en him eisen bescheide ner worden. Adenau schijnt nog een andere oplossing te hebben, hij zou uit de ontworpen verdragen de punten wil len lichten, waarover tussen het Westen en Bonn nog verschil van mening is, op dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson toch wat kan tekenen als hij deze maand naar Euro pa komt. Welk belang het Westen daar bij zou hebben ontgaat ons, dergelijke onvolledige verdragen kunnen geen ba sis vormen voor een hechte samenwer king en defensiegemeenschap. Toch is het nog best mogelijk dat het tot zulk een compromis komt, want nu al enige malen heeft men door dergelrjke be sluiten een definitieve bepaling van de verhouding tussen het Westen en W.- Duitsland ontweken. Maar toch valt ook weer meer dan kort geleden werd ver moed de aandacht op de zuivere Atlan tische verdedigingsgemeenschap, d. w. z. die van de landen aangesloten bij het Atlantisch Pact alleen, dus zonder Duitsland. Dat is niet prettig voor de Europese vastelandsmogendheden, want al toont Frankrijk, dat op dit vasteland de spil der verdediging zal moeten zijn, de laatste tijd een verheugende toene ming van kracht, als geheel genomen is het met die vastelandsdefensie nog lang niet in orde. Men maakt zich o.m. nogal bezorgd over Italië, waar het commu nisme, in tegenstelling met andere lan den, nog niet op de terugweg is en men vreest zelfs, dat door verdeeldheid der democratische partijen, de communisten op 25 Mei als de gemeenteraadsverkie zingen worden gehouden, de overwin ning in Rome zullen behalen. Ook de ruzie tussen Engelsen en Amerikanen over het opperbevel in de Middellandse Zee stemt onaangenaam. En ten slotte, Onze stadsbeiaardier de heer Flucie van Bergen is bezig nieuwe liedjes op het carillon te zetten. Heel uur „De Fryske Tael” (Waling Dykstra), half uur ,Een lied van Nederland”. Het Jan v. Riebeeck comité heeft nl. aan alle Nederlandse beiaardiers verzocht laatst genoemd lied op hun carillons aan te brengen. Per vrachtauto werd Dinsdagmorgen op de veemarkt een koe aangevoerd af komstig van een veehouder uit Boorn- bergum, welke na het uitladen niet kon staan. Een onderzoek wees uit dat de hoef van de rechterachterpoot dusdanig was verrot, dat het dier daarop onmoge lijk kon staan. Tegen de eigenaar en vervoerder is procesverbaal opgemaakt wegens pijnlijk vervoer van een koe. Het beest is direct afgemaakt. Aan de N.V. Algemeen Aannemersbe drijf A. Ooms en Zn. alhier werd opge dragen het maken van de wegverbete- ring met riolering c.a. te Oosterwierum voor de som van 54.365. Moandeitojoun joech de C.J.M.V. „Ti- motheus” yn it Geb. foar Kr. Bil. in op- fiering fan J. Bosgra’s blijspel „Hwat foarby is”. De hear P. Been, dy’t de lie- ding hie, liet earst it foarste fers fan it Wilhelmus sjonge, en róp dêrnei alle oanwêzigen it wolkom ta. Fierder dielde hy mei, dat de C.J.M.V. dizze joun op eigen initiatyf en foar eigen rekkening organisearre hie en dus gjin forban hie mei it 5 Maeije-Komité. „Sin en Wille” kaem dêrnei mei in ryk forskaet fan lietsjes, hwer’t it publyk mei nocht nei harke, en doe folge it toanielstik. Dat is hjir al earder bi- sprutsen, sadat wy dêroer nou koart wéze kinne. It is de skiednis fan in dok ter dy’t tusken de froulju to lanne komt. It stik hie dêrom ek wol „Hwa sil ’t wurde” hjitte kinnen. De meidoggers nawwe allegearre knap spile, sadat de taskögers it forrin mei spanning folge ha en in hertlik hantsjeklappen harren diej waerd. Tusken de bidriuwen troch droech de hear Been in pear fersen foar en oan ’e ein joech Sin en Wille noch in stikmen- nich lietsjes, hwemei de joun mei in hertlik tankwurd oan spüers en spyl- sters en it mienskiplik sjongen fan it Frysk Folksliet sletten waerd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1