Oosterparkers degradeert naar de tweede klas Laat nu de gasten maar komen Sneek maakte het n:et verwachte tot werkelijkheid Motorrennen veroorzaakten vier dodelijke ongevallen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw kan feestvieren ZAKENNIEUWS f I DINSDAG 13 MEI 1953 7e Jaargang No 38 L. KIEZEBRINK Een generale repetitie op de Friese meren WAARBORGFONDS BIJEEN Gelukkige winnaar Tentoonstelling N.S. in Leeuwarden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telei2872 Eerste openlucht-concert «Harmonie* Staatsmijn Beatrix Naast Nederlandse ook Friese naam op plaats- naamborden Bijtijds gered Openbare Leeszaal en Bibliotheek V erkiezingsdata Postchèque- en Girodienst wordt gedecentraliseerd Kinderverlamming te Harlingen L.S.C.organiseertNederlaag- wedstrijden Noordelijk elftal tegen Leicester Prins Bernhard naar Leeuwarden Dr L. A. Rademaker werd 80 jaar Het Nederlands elftal tegen Zweden Tachtig-jarig missionaris uit Afrika terug Kampioens-competitie kan Zondag beginnen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur het Friese Voetbalbond. (Be Abe Brouwer. k dood en zijn echtgenote werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. De motorrenner W. L. uit Groningen, die eveneens op weg was naar de races te Tolbert, kwam te Groningen in bot sing met een personenauto, waarbij hij op slag werd gedood en zijn duopassa- gier, H. v. d. M., zeer ernstig werd ge wond. Oosterparkers 2 kampioen van de res. Ie klas. die hun incasseren Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: Tijdens de feesten in verband met het 50-jarig bestaan der staatsmijnen is meegedeeld, dat de vijfde staatsmijnzetel te Vlodrop Staatsmijn Beatrix zal heten. Het ligt in de bedoeling van Z.K.H. Prins Bernhard om op Zaterdag 24 Mei een bezoek te brengen aan de vliegbasis Leeuwarden, waar op 22, 23 en 24 Mei luchtvaartdagen zullen worden gehou den. De Prins zal omstreeks twee uur arriveren en enkele uren op de basis ver toeven. Zaterdagmiddag geraakte het 3-jarig zoontje van de heer van der Kallen, wonende aan ’t Grootzand, spelender wijs in de Suupmarkt te water. Op het hulpgeroep kwam de heer Roosenstein aangesneld, deze sprong te water en mocht het genoegen smaken het kleine ventje, dat reeds in zinkende toestand verkeerde, behouden op ’t droge te bren gen. Het gouden jubileum van de Staats mijnen in Limburg. Diverse geschenken werden te Heerlen aan de directie aan geboden. Door het mijnpersoneel werd een standbeeld, voorstellend een mijn werker aangeboden. De onthulling van het door de beeldhouwer Melis vervaar digde beeld. Heracles staat reeds met één been in de eerste klas. De Almeloërs wonnen ook hun tweede wedstrijd, nu tegen Hoo- gezand, met 31 en hun positie is thans zo fraai dat nauwelijks aan hun promo tie mag worden getwijfeld. Promotie 3e klas. de leden bekend ge- len. Voorts werd gepleit, voor het in stellen van een rubriek afstammelingen van één stier, terwijl waarschijnlijk ook een rubriek K. I.-kalveren zal worden ingevoerd. De naar voren gebrachte wensen zullen nader in de commissie worden besproken. De heer S. v. d. Wier Alberda gaf voorts nog inlichtingen over de Produc- tiekeuring, die thans definitief is vast gesteld op Donderdag 10 Juli op de Vee markt alhier. Bij de rondvraag werd een vraag ge steld over de boterexport naar Engeland waarop steeds verlies wordt geleden. Uit het antwoord van de voorzitter en de heer Klazes bleek evenwel, dat de situa tie thans gunstiger is dan voorheen. De overschotten zjjn niet zo groot meer, mede door de leverantie aan de bezet tingstroepen in West-Duitsland tegen, een prijs die wel lager is dan de binnen landse, maar hoger dan die welke voor export naar Engeland geldt. Bij het laatste pelen waarschijnlijk ook de de viezen en de ruil-mogelijkheden een rol. De hoge veeprijzen werden eveneens besproken en de vraag gesteld of deze van tijdelijke of van blijvende aard zijn. De voorzitter noemde als oorzaken de export en de stijgende consumptie in ons eigen land. Of de prijzen zo hoog zullen blijven is echter moeilijk te voorspellen. Dat hangt van veel factoren af wat eveneens het geval is met de prijzen van het buitenlandse krachtvoer. Regerings maatregelen o.a. De laatste waren deze winter echter lager dan verwacht was en ook was er veel meer voer beschik baar. In dit verband werd daarotn ook aangedrongen cp afschaffing van de voederbonnen, hoewel anderen de moge lijkheid daarvan in twijfel trokken. Een tweeling van ongelijke kleur twee koekalveren, het ene zwartbont, het andere roodbont, werd geboren op de boerderij van de heer G. F. Atsma te Oppenhuizen. Die wilde nu graag weten hoe dat mogelnk is, en of de roodbonte in het Stamboek kan worden opgeno men. Besloten werd deze interessante kwestie voor te leggen aan Ir. Roelofs van het F.R.S. en diens antwoord in de volgende vergadering te bespreken. Verder had het gewone programma in Afd. A. en B. weinig te betekenen. In Zuilen zetten Elinkwgk en GVAV een punt achter afd. A. De thuisclub zegevier de met 31 en verdrong door deze zege de wisselvallig spelende Groningers van de tiende plaats. In Afd. B. werden twee wedstrijden gespeeld. Aan de Lemmer weg maakte Sneek met een vreemde wedstrijd tegen Be Quick de 26 wedstrij den vol. Vreemd omdat de gasten in de tweede helft met 30 voor stonden en desondanks met een 4—3 nederlaag het veld moesten ruimen. Het was een fraaie eindspurt van onze stadgenoten en een waardig slot van een enerverend seizoen. Leeuwarden, met ’n uitstekende competitie achter de rug, slaagde er niet in in zijn laatste wedstrijd de kroon op dit goede werk te zetten. Wel kwamen de roodwitten tegen VSV met 20 voor, maar v. d. Kuil maakte nog voor de rust gelijk en in de tweede helft scoor den de Velsenaren de winnende goal. Dit doelpunt kostte de Friezen de twee de en wellicht nog de derde plaats. Promotie 2e klas. De heer P. Elsenga, Oppenhuizerweg 98 alhier, kocht dezer dagen bjj parfu merie Fokkema, Kruizebroederstraat een Probax scheerstaaf. Laat hij nu met 19 anderen in den lande behoren tot da prijswinnaars van de Probax scheerstaaf prijsvraag, waardoor hij naar de voetbal wedstrijd NederlandZweden kan gaan met f 100 zakgeld, de beloning voor eMs dezer gelukkigen, Op verzoek van de Noordelijke T.C. zal het bondselftal, dat morgen, Dins dagavond 7 uur in het Be Quick-stadion te Groningen tegen Leicester City (2e divisie Engelse League) zal uitkomen, geheel uit Noordelijke spelers zijn sa mengesteld. Rekening houdende met de prestaties in de ontmoeting Oost-Noord van Woensdag j.l. in Apeldoorn, is dit Noordelijk team als volgt gekozen: Roffel (GVAV); Jeltema en Buis (beiden GVAV); Ydema (Sneek), Dre- wes (GVAV) en Appel (Be Quick); Walburg (WW), Lugthart (Be Quick), v. d. Ley (Leeuwarden), Brugts Quick) en Hofma (Heerenveen). Reserves: Bijlenga (Frisia), De Linde, (Leeuwarden), Hoekema (Leeuwarden) en Santema (Frisia). Voor het Waarborgfonds, nodig voor de feestelijke herdenking van het hon derdjarig bestaan der afd. Sneek van de Friesche M(j. v. Landbouw, is al 2370 toegezegd. De kosten zijn door het bestuur geraamd op duizend gulden, zodat het zich daarover geen zorgen behoeft te maken. De herdenking zal op Donderdag 4 September in Amicitia worden gehouden, ’s Middags het officiële gedeelte, ’s avonds de feestavond met het gezelschap Tetman de Vries, dat in zjjn reper toire ook het een en ander uit de geschiedenis van de afdeling zal brengen. Dit werd aan maakt in de vergadering, die Zaterdag morgen onder leiding van de heer I. de Boer in café Leeuwen werd gehouden, en waarin de secretaris Joh. Koopmans tevens de mededeling deed, dat sinds de vorige vergadering negen nieuwe leden 7 gewone en 2 buitengewone wa ren ingeschreven. De heer H. Schrale bracht verslag uit van de laatstgehouden algemene verga dering te Lc uwarden waarin o.a. de heer P. S. Falkena alhier benoemd werd tot lid van het hoofdbestuur. De voorzit ter wenste hem geluk met deze benoe ming en sprak er zijn voldoening over uit dat de afdeling weer in het hoofdbe stuur vertegenwoordigd is. Geïnformeerd werd naar het werk van de ingestelde commissie die een weten schappelijk onderzoek zal instellen naar de oorzaken van hooibroei. De voorzitter deed hierover verschillende mededelin gen. De verkiezingen voor de Eerste Ka mer zijn bepaald op Donderdag 26 Juni, de candidaatstelling is Dinsdag 3 Juni. De verkiezing van de leden der Twee de Kamer is op Woensdag 25 Juni, de candidaatstelling op morgen, Dinsdag 13 Mei. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers in verenigde vergadering zal Dinsdag 15 Juli worden gehouden. Het ligt in de bedoeling de post chèque- en girodienst te decentraliseren: er komen 3 sectoren, waarvan een be staande uit Groningen, Friesland, Over- ijsel en een deel van Gelderland. In elk der sectoren komt een girokantoor. Naar het Fr. D. verneemt is te Har lingen een geval van kinderverlamming geconstateerd. L.S.C. organiseert op de Zaterdag avonden 24, 31 Mei, 7 en 14 Juni in het Sportpark Nederlaagwedstrijden, waar aan zullen deelnemen Black Boys, O.N.S., Sneek en W.Z.S. Deze clubs zul len als tegenstanders fungeren voor het eerste elftal van L.S.C. Naast verenigingsprjjzen is als wissel- prijs beschikbaar de Bertus Blom-beker, welke beker kon worden aangeschaft doordat de L.S.C.-Jeugdafd. gelden bij eenbracht als Jubileum-geschenk in 1950 ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van haar vereniging. Door om standigheden kon hieraan in 1951 geen bestemming worden gegeven. Het Bestuur van L.S.C. meende, ge zien de betekenis, die Bertus Blom voor het Sneker voetbal heeft gehad, door middel van Nederlaagwedstrijden te spe’en tegen de plaatselijke verenigin gen deze beker in eerste instantie in Sneek te moeten laten blijven, hetgeen thans het geval zal zijn, daar alle zuster verenigingen spontaan de uitnodiging hebben aanvaard. Vier doden hebben de motorwedstrij- den in het afgelopen weekeinde geëist. Aan drie daarvan hebben de motorraces te Tolbert (Gr.) indirect schuld, vierde ongeluk gebeurde tijdens de mo- torwedstrjjden om de Coupe de la Mon tagne te Veenendaal. Een van de deelnemers, A. Bosch uit Sloten (N.H.), 34 jaar oud, passeerde op weg naar de finish te Veenendaal de on bewaakte overweg te Meu (Lunteren) en reed tegen de uit Amersfoort ko mende electrische trein. Hij werd een eind meegesleurd en was op slag dood. Waarschijnlijk heeft hij de trein wel zien naderen en heeft hij afgeremd. Hierbij schijnt de rotor onder hem uitgeslagen te zijn en door de trein aan de achter zijde gegrepen. Te Tolbert reed de heer K. Lieuwens uit Tolbert, die de motor van een deel nemer, de heer Sikkema, even wilde pro beren, tegen een vrachtwagen op en overleed op weg naar het ziekenhuis te Groningen. De heer P. van Aalst uit Rotterdam, die met zijn echtgenote als duorijdster op weg was naar de races, reed in het dorp Ap bij Leek op een vrachtwagen, die links van de weg geparkeerd stond. Dé heer v. Aalst was vrijwel op slag De journalist dr. L. A. Rademaker heeft Vrijdag zijn tachtigste verjaardag gevierd. Leonard Albert Rademaker werd 9 Mei 1872 te Sneek geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem en stu deerde daarna in de theologie aan de R.U. te Utrecht, waar hij in 1896 promo veerde op een proefschrift over Dideri- cus Camphuysen. Van 1898 tot 1900 stond hij als Ned. Herv. predikant te Nieuw Helvoet. Van 19001911 was hij als redacteur buitenland aan de Provin ciale Overijsselsche en Zwolsche Cou rant verbonden, welke functie hij in 1911 verwisselde met die van redacteur van „Het Vaderland”. Tan zijn hand versche nen o.m.: „Crematie”, „De Koningin en Haar Huis”, „Aan de poort van den nieuwen tijd”, „Waar bleven de tien stammen van Israël”, „Aan de poort van een nieu v< wereld” en „Lente in de logica.” Het Nederlands Elftal, dat direct na de wedstrijd van Nederland A tegen Sunderland (01) bekend werd en dat Woensdag 14 Mei te Amsterdam in het Olympisch Stadion tegen Zweden uit komt, is als volgt samengesteld: doel Kraak (Stormvogels); achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse)mid den: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanvoerder; voor: Van der Kuil (PSV), Lenstra (Heeren veen), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (DOSKO) en Clavan (ADÖ). Reserves: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Hendriks (Vitesse), Van Schijndel (SVV) en Van der Tuyn (Hermes DVS). Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 oer half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma t J. Drijfhout. Sneek. Levenslustig als weinig anderen van zijn leeftijd stapte dezer dagen de 80- jarige broeder Herman van de Orde van de Witte Paters uit het lijntoestel der K.L.M., dat juist uit Rome was terug gekeerd. Daarmede zette deze krasse grijsaard voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem, nadat hij 56 jaar geleden als missionaris naar Afrika vertrok. Maar hij was de enige niet, die lange tijd niets anders dan Afrikaanse lucht geroken had. Met hem keerden nog een tiental paters en zusters terug, van wie er verscheidene ook ruim 20 jaar het vaderland niet meer gezien hadden. Broeder Herman, die 63 jaar geleden uit Duitsland naar Nederland kwam en hier vandaan op 24-jarige leeftijd per boot naar Afrika trok, gaat eerst terug naar de „Heimat”, maar hij denkt er niet aan daar lang te blijven. Ook hij is slechts met verlof hier, al is het dan zijn eerste verlof in 56 jaar, en hg staat er op, dat hij weer gauw naar Afrika terug zal gaan. In 1896 is hg met een karavaan de onherbergzame Afrikaanse binnenlanden ingetrokken en sindsdien heeft hij er zijn missie werk verricht en er zelfs een kerk ge bouwd. De oorlog? Daar hadden ze geen van allen in Afrika iets van bemerkt. Slechts uit een enkel Rode Kruis-tele- gram hoorden ze er van. De oude Broe der Herman greep nog wat verder te rug: die had zelfs niets van de éérste wereldoorlog gemerkt! In de afgelopen maand April werd de Leeszaal door 1940 personen bezocht, waarvan 100 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6486. Steenwyk is uitstekend gestart. De Overijsselse club klopte het bezoekende Asser Boys met 21, zodat voor haar het gezegde „een goed begin is het halve werk” opgaat. De laatste week voordat de électrifi- catie van de spoorwegen naar het Noorden officieel tot stand komt, viert men feest in Leuwarden. Zaterdag be gon een feestweek, waarin de midden standsorganisaties een groot aandeel hebben. Er zijn optochten en vlaggen, openlucht-filmvoorstellingen op het Zaanland, een expositie van spoorweg- materieel op het stationsemplacement en een grote, door de spoorwegen ge organiseerde tentoonstelling „Industrie, handel en verkeer” in de Beurs. Deze tentoonstelling is Vrijdagmiddag namens de directie van de N.S. geopend door de heer D. Otten. Daarbij waren o.a. aanwezig de commissaris der Konin gin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, gedeputeerde H. M. Gerbrandy, de burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen, een drietal wethouders, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. W. Koop mans, de directeur van het Ec. techn. ins't. van Friesland, mr E. Foppes, de directeur van de Prov. Friese V.V.V., de heer P. G. Bins en vele vertegenwoor digers van het bedrijfsleven. De ten toonstelling geeft een beeld van het tot stand komen van de electrificatie en laat ook vele andere bijzonderheden over het werk van de spoorwegen zien. Ver der zijn er historische bijzonderheden, zoals Friese gedichten met betrekking tot de opening van de eerste spoorweg in Friesland (LeeuwardenHarlingen), terwijl gemeentebestuur, vreemdelingen verkeer, waterleiding en verschillende grote Friese bedrijven stands hebben. De Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond A.N.W.B. zendt ons een exem plaar van de Autokampioen van 10 Mei, waarin bij plaatjes en in een ver gelijking met het buitenland (Zwitser land en Zuid Tirol) er voor gepleit wordt naast de Nederlandse ook de Friese naam op de plaatsnaamborden te vermelden. Hierbij wordt van de ge dachte uitgegaan dat het lezen van een bekende plaatsnaam in de Friese taal voor toeristen alleszins aantrekkeijlk is. ter Rasterhoff spreekt en we weten dat hier de eerste burger van onze stad geen reclametekst uitspreekt, maar een welgemeend woord. De heer Boertjens dankte allen die deze tocht hebben mee gemaakt en hij hoopte dat deze grote generale de inzet moge zijn van een groots en goed vacantiespel op de Friese meren, dat meer en meer mensen zullen gaan inzien hoe goed en hoe mooi, het hier is. De heer v. d. Pijpekamp was aller tolk toen hij de heer Piso harteltjk dankte voor het heerlijk bereid en sier lijk opgediend maal. De heer Piebenga sprak namens de journalisten een dankwoord tot besturen van V.V.V., de organisatie der bootver- huurders en de scheepsheren, terwijl de heer J. P. Wiersma de volks- en enkele Friese liederen speelde. En nuLaat ze maar komen De Gasten Sneek is bereid, de meren wachten die zich in de verdediging had terugge trokken. Uit een voorzet van Hofstra verkleinde Kootje de achterstand tot 1—3 en toen even later de gehele Be Quick-verdediging voor vermeend bui tenspel bleef staan, maakte midvoor Deden er 23 van. Tien minuten voor het einde verraste l.half Bosma doelman Frummel totaal en enkele minuten voor afloop liet Deden met een harde schui ver de balans zelfs in het voordeel van Sneek overslaan, 43. Toen een half uur voor het einde Be Quick met 03 op Sneek voorstond, zal zeker niemand meer aan een overwin ning van Sneek hebben gedacht. Maar in die resterende 30 minuten zette Sneek zo’n krachtig offensief in, dat het onverwachte werkelijkheid werd en de achterstand niet alleen werd weg gewerkt maar zelfs in een 43 over winning omgezet. Na ongeveer een half uur, waarin Be Quick het meest in het offensief was geweest, terwijl Sneek stug verdedigde, kwamen de gasten zeer goedkoop aan het eerste doelpunt toen l.buiten Brugts bij een voorzet de bal met het hoofd van richting veranderde en de Sneker doelman bij verrassing gepasseerd werd. Nog geen zeven minuten later voerde midvoor van Engen de stand op tot 02, met welke cijfers gerust werd. In de tweede helft was bij Be Quick Fabels, die in botsing was geweest met l.half Bosma, vervangen door Schokken- broek. Sneek, dat nu van het wind- voordeel profiteerde, trok direct fraai ten aanval, waardoor de Be Quick-ver dediging voor hete vuren geplaatst werd. Fortuinlijk was Sneek evenwel niet. Zo schoot r.binnen Hof tweemaal tegen de paal en knalde Kootje enige keren over of naast. Hoewel elk ogen blik een Sneek-doelpunt verwacht kon worden, geschiedde toch het tegenover gestelde. Na plm. een kwartier spelen werkte Stuut de bal onvoldoende weg, waarvan l.binnen Lugthart, die er als de kippen bij was, met een onhoudbaar schot profiteerde. Maar daardoor wer den de wit (groen) hemden ook voorgoed wakker geschud. Verwoed kwamen ze opzetten en spil Stuut stichtte voortdu rend verwarring in de Groninger ploeg, De kampioenen kunnen Zondag los. Het wachten was nog op de beslissing in de eerste klas D en die viel gisteren in de extra wedstrijd tussen Sparta en HDSV. Ruim zestigduizend toeschouwers waren getuige van een spannend en emotioneel voetbalgevecht, dat voor de Rotterdammers een tragische afloop had. De gehele wedstrijd door had Spar ta de winst in handen, maar nadat een 10 voorsprong door een fout van doel man Landman verloren was gegaan, maakte Van der Tuyn in de allerlaatste minuut de winnende goal voor de Schie dammers. Voor a.s. Zondag staan Haarlem Willem II en AjaxHDSV op het pro gramma. klas. In de beslissingswedstrijd tegen GVAV 2 zegevierden zij met 10. Aan de Lemmerweg nam Sneek 2 met een 50 nederlaag tegen Be Quick 2 af scheid van deze klas. De extra ontmoeting tussen Achilles en Oosterparkers is al even emotioneel geweest als het competitieslot van bei de clubs. Oosterparkers heeft door een doelpunt van Kruger geruime tjjd met 10 voor gestaan en pas in de tweede speelhelft slaagden Dijkhuis en Baard man er in deze achterstand in een 21 voorsprong om te zetten en daarmede hun oude club voor de eerste klas te redden. De Assenaren verdienden de zege door hun grotere wilskracht en betere techniek. 3e klas B: Black Boys 5WZS 4 21. Junioren (Hoofdklasse)LSC Bergum 13. Junioren B: Blauwhuis Sneek 4 0—14. Zaterdagmiddagvoetbal. 3e klas A ONS 3SDS 61. (Oranje Nassau 3 kampioen). Junioren B: ONS 2HJSC 2—0. Als pleister op de wonde, eerste elftal gisteren te kreeg, zorgden de Oosterparkers-reser- ves voor de kampioenstitel in de res. Ie Een gezelschap ridders van de pers verzamelde zich Zaterdag in het Sport- café van Gorkum waar de voorzitters van V.V.V., de heer Vis en van de afd. der Bondsbotenverhuurders, de heer Boertjens, hartelijke welkomstwoorden spraken en de betekenis van deze gene rale repetitie uiteenzetten. Daarna werd het gezelschap verdeeld over de verschil lende boten en werden de kabels losge gooid. Het was alsof heel de natuur zich had opgemaakt om zich van de beste zijde te laten zien. Een prachtige wol kenhemel, een tam windje uit Weste lijke richting en op water en weilanden het grote feest van bloemen en vogels. Is het niet om stil te worden van vreugde En komt er niet een verlangen in je op om heel de bevolking van een grote stad, die als een mierenhoop dag in, dag uit haar werk doet, mee te laten genieten? Haar voor deze schone schil derij te zetten en te zeggen: „Kijk, ook dit is ons land En ook gij zult met ons deze wereld ontdekken Want dat is het. Het is steeds weer een ontdekking, een ontroerende ont dekkingsreis. Friesland en de meren. Zo zeilen we naar het Paviljoen, dat daar als een klein juweel gezet is langs het grote merensnoer. We worden natuurlijk zeer gastvrij ontvangen en laten ons de koffie en koek goed smaken. Even zitten we op het met rode tegels bevloerde terras in het zonlicht, lachend en schertsend als krantenmensen, die deze dag gast mogen zijn van Bootheren en V.V.V. Onze bootheren, stuk voor stuk zou er een artikel over te schrijven zijn. Is daar niet de rustige heer v. d. Meulen uit Joure, eigenaar van de werf waar eens „Eeltsjebaas” z’n beroemde boeiers bouwde? En zeilt daar niet de heer Ka- semier in z’n nieuwe staten-jacht? Pro beert daar niet het directieschip, onder kommando van de voorzitter, de heer Boertjens, de kop te nemen? Ach mijn heer Boertjens het was U wel gelukt, maar uw bemanningEn dan de oude heer Olij oud misschien in jaren, maar jong tot in de toppen van z’n vingers, een zeiler en welk een zeiler! Geen zuchtje wind van Langweer, maar Olij zeilde, net of ie de wind uit de lucht plukte. En dan de heer Boomsma met z’n exotische bemanning. Van het paviljoen door de Poelen, Oude weg naar Langweer. Om ons het wijde, wijde water, de bloemen, de vo gels, in de verte de dorpjes Teroele, Terkaple, meer rechts Joure, en boven ons de zon. In Langweer ontpopt onze tochtleider zich als eigenaar en gastheer van het Hotelschip „Alve Marren” en worden we onthaald op een uitgebreide lunch. De collega’s, en er zijn bij die verwend zijn op binnen- en buitenlandse trips, zitten toch even perplexis zoiets mogelijk op een schip? Ze zullen zich nog meer verwonderen Over de wonderen die hier gewrocht zijn aan een eens zo gewoon schip. Nu geloven ze wat we vertelden dat er buiten- en binnenlandse gasten zijn die in „Alve Marren” willen logeren. Over de Langweerder Wielen, de Brekken, het Oud Hof keren we terug naar Sneek, naar de jachthaven, waar de fam. Hospes al weer bezig is. Dan gaan we aan wal. Het is even een ont nuchtering, zo uit de intimiteit van de boot, uit de warmte van een stralende natuur terug op de straat Maar in hotel Piso verzamelden we onS opnieuw, daar is - ook onze burgemees ter en daar is weer de vlotte stemming. De secretaris van V.V.V., de heer v. d. Pijpekamp, nodigt ons aan tafel en spreekt een woord van welkom, een woordt dat naklinkt. Ook burgemeés- De excursie zal worden gehouden op Dinsdag 29 Juli. De reis gaat naar het aan natuurschoon zo rijke Tw ‘nthe, met een bezoek aan Boekelo en de zoutindustrie aldaar. Op verzoek van enkele leden zal echter ook nog worden overwogen het Openlucht Museum te Ar em in het programma op te nemen. De agenda voor de a.s. ledenvergade ring te Leeuwarden gaf geen aanleiding tot bespreking. De afdeling zal hier wor den vertegenwoordigd door de heer P. de Boer te Nijland en bij diens eventuele verhindering door de heer S. P. v. d. Wier Alberda te Goënga. Bij dit pupt werd ook nog gewezen op de onvoldoende inenting tegen het mond en klauwzeer in Friesland. Er was hier geen voldoende entstof terwijl in de an dere provincies te veel was. De keuringen. Naar de voorzitter mededeelde, is het de bedoeling de fokveekeuring weer op dezelfde wijze in samenwerking met de andere organisaties te organiseren. De heer Schrale drong er echter op aan de keuring vroeger te doen beëindigen, zo nodig door meer juryleden aan te stel- Donderdag 15 Mei a.s. hoopt de Chr. Muziekver. „Harmonie”, 's avonds 8 uur haar eerste openlucht-concert in de mu ziektent Martiniplein te geven, onder leiding van haar dirigent de heer S. de Boer van Leeuwarden. Programma 1. Koraal: Psalm 84. 2. Met zwaard en lans, mars Hermann Starke. 3. Gri-Gri, ouverture, Paul Lincke. 4. Wilt heden nu treden, arr. S. de Boer. 5. Twee Internationale Schetsen, Alfons Dreissen. 6. Marche Américain, Sousa. 7. Mars van het Nederl. Rode Kruis, Jurriaan Andriessen. 8. Carmen Sylva, wals, J. Ivanovici. 9. Naar de Speeltuin, mars, Froboess, arr, Jakma. 10. Colonel Bogey on Parade, Kenneth J. Alford. 11. Hou-Doe, mars, Bisselink. 12. Gelukkig is het Land, arr. S. de Boer. 13. Jubelklange, mars, Ernst Uebel. 14. Koraal: Eén Naam is onze Hope, arr. S. de Boer. De luisteraars worden bijzonder at tent gemaakt op no. 7 van het program ma, de mars van het Nederl. Rode Kruis. Deze mars is gecomponeerd door één van Nederlands beste compo nisten. Het doel is het publiek attent te maken op het vele goede werk, dat ons Nederl. Rode Kruis doet voor de mens heid. De uitgever van deze mars stelde de netto-opbrengst beschikbaar voor het Rode Kruis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1